EERSTE BLAD. Buitenland. Uit de Provincie VRIJDAG 6 APRIL 1934 OAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 156 Oit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent pw regel. Ingezonden pnededeelingen SO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto I0.S5. Bij contract belangrijke korting. Wie oogen heeft. Onder dit kopje wijst de „oproerige krabbelaar" in „Het Volk" op wat de Duitsche minister van financiën over den wanhopigen toestand van de Duitsche staatsfinanciën meedeelde. Het Derde Rijk is zóó volledig uitgeput, dat het geld gaat leenen en daarvoor de belastingopbrengst verpandt van de vijf komende jaren. Reeds is er voor vier milliard aan zulk papier in omloop en zóó gaat het verder. En dit geld vliegt wèg, aan improductieve uitgaven. De schatkist blijft leeg, zoodat de toestand ondanks al deze kunstmiddelen naar een volkomen wanhoop toegaat. En dan is dit heele stelsel nog gebouwd op de ver wachting, dat de crisis straks luwen zal en de goede jaren zullen terugkeeren. Faalt ook die verwachting, dan is het eind niet te overzien. 'tls inderdaad een gevaarlijk spel, dat door de Duitsche regeering wordt ge speeld. Momenteel kan zij door haar poli tiek bevrediging geven, maar het eind zal den last dragen. En het zal geen lichte last zijn. Wie oogen heeft..., ja, wie oogen heeft, die kan zien, hoe dankbaar we hebben te zijn, dat we een regeering hebben, die de werkelijkheid onder de oogen durfde zien, die onverwijld maatregelen nam om den financiëelen toestand te zuiveren en die als gevolg daarvan thans met kracht de werkverruiming kan ter hand nemen. Wie oogen heeft...; ja, wie z'n oogen gebruikt, kan veel zien in dezen tijd. O.a. ook dit, dat veelbelovende volksvrienden nog niet steeds de ware volksvrienden zijn. Dat nu eindelijk de Soc.-Democraten het gevaarlijke van hun financiëele poli tiek beginnen in te zien. Wat er in Frankrijk bezuinigd wordt. De Woensdagmiddag gehouden minis terraad was uitsluitend gewijd aan de 14 verordeningen, welke de minister van fi nanciën, Germain Martin, den president der republiek ter onderteekening heeft voorgelegd. Deze verordeningeu vormen het eerste deel der bezuinigingsmaatrege len voor het herstel der financiën. Naar men verneemt, zouden de 14 ver ordeningen op papier besparingen geven tot een bedrag van 2.700 millioen francs. Op de ministeries zal bezuinigd worden 600 millioen, op de staatssubsidies 30 mil- lioen, voorts 750 millioen door de vermin dering van 'het aantal ambtenaren, 500 millioen uit de 'hervorming der pensioen regeling, 300 millioen door de ontneming van de mogelijkheid van dubbele ver diensten en dubbele pensioenen, 300 mil lioen uit salariskortingen en voorts door een wijziging der werkloozen-verzekering en reorganisatie van het spoorwegbedrijf eveneens 300 millioen. De regeering legt den nadruk op de ver klaring, dat de stabiliteit van den finan- cieelen toestand van Frankrijk juist thans onvermijdelijke voorwaarde is voor het in stand houden van de orde in Frank rijk en zelfs in Europa. Uitgaande van deze overwegingen is de regeering tot de opvatting gekomen, dat voor het in evenwicht brengen van het begrootingsontwerp voor 1934 rond 4 milliard moeten worden opgebracht. Deze kunnen niet door middel van een leening worden verkregen, daar deze mogelijkheid open moet blijven voor de consolideering van de vlottende schuld, voor militaire werken en voor de econo mische uitrusting. Ook aan het aandraaien van de belas- tingsschroef kan in verband met de reeds drukkende belastingen niet gedacht wor den. Als eenige mogelijkheid blijft daarom het verlagen zonder aanzien des persoons van de uitgaven tot op het niveau van de inkomsten. De offers der ambtenaren zijn van twee erlei aard: voor een deel is het vooruit zicht vervroegd op pensioenstelling, ook wordt prijsgeven van de accumulatie van verschillende inkomsten aanbevolen; voor het blijvend deel een salariskorting, die van 510 pet, gaat. Een groote tegenstand wordt aangekon digd. Enpelsche fruit-oogst In gevaar. De enorme droogte, die vooral de laat ste weken in geheel Engeland heeft ge- heerscht, doet het ergste vreezen voor den fruit-oogst. Daarbij komt nog een scherpe Oostenwind, die waarschijnlijk een ver traging van het vruchtenseizoen met een paar weken ten gevolge zal hebben. Alle vruchthoomen ia Engeland, Wale» en Schotland zijn minstens drie weken ten achter. Slechts in de vallei van Evesham staan een paar pruimenboomen in bloei. Alleen regen en zachter weer kunnen een ramp nog vermijden. Het ministerie van landbouw blijft ech ter blind voor dezen toestand, voor de te korten hier en den overvloed in andere landen. Uit Nederland mag slechts een minimum-hoeveelheid worden ingevoerd. Gandhi geeft lijdelijk verzet op. Uit Calcutta wordt gemeld: De natio nalistische partijgroepen, in het bijzonder de Congrespartij, zullen weder actief deel nemen aan de binnenlandsche politiek, dit als uitkomst van beraadslagingen, tusschen toonaangevende leiders der Con grespartij te Delhi gevoerd en waarin be sloten is de oude Swaradzj-partij weder tot leven te wekken. Haar leden zouden zich candidaat stellen voor de verkiezin gen, die tegen eind 1934 verwacht kunnen worden. Het besluit tot deelneming aan de ver kiezingen is in strijd met de tot nog toe door de aanhangers van Gandhi gevolgde politiek. Het is onder het voorbehoud genomen, dat Gandhi er zich mede ver- eenigt. Deze heeft na uitvoerige bespre kingen in een brief verklaard, dat hij de herleving van de Swaradzj-partij en haar besluit om aan de verkiezingen deel te nemen, met vreugde begroet. Stavinsky-juweelen terecht? De justitie zet het onderzoek naar be paalde jrweelen van Stavisky voort. Te Mulhouse is een huiszoeking verricht bij Lina Rein, de vierde der gezusters Rein, vrienden van Stavisky, waarbij een kistje in beslag werd genomen, dat juweelen ter waarde van 250.000 francs bevatte. Reuter meldt uit Parijs, dat de justitie bij verscheidene banken vele cheques, uit geschreven door Bonnaure, Garat. Hay- otte, Guebin en door maatschappijen, door Stavinsky gesticht, in beslag heeft genomen. Dreigende kabinetscrisis in Roemenië. De krijgsraad te Boekarest heeft vonnis geveld in het proces tegen de moorde naars van den premier Duca en hun medeplichtigen. D'e student Constantinescu, die de doo- delijke schoten op den premier heeft ge lost, werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, evenals de beide studenten Belimace en Caxanica, die op het station te Sinaia aanwezig waren, toen de pre mier werd vermoord. Alle overige verdachten, o.w. de leiders der „IJzeren Garde" zijn door den krijgs raad vrijgesproken. Te Boekarest heerscht een politieke hoogspanning, uitgelokt door den afloop van het proces tegen de „IJzeren Garde". De kamer en de senaat hebben hun zittingen onderbroken. Reeds de onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, Jamandi, heeft ontslag genomen. Ook de minister van oorlog, generaal Uika, zou van plan zijn, af te treden. Het staat nog te bezien, of de overige kabinetsleden zich met de beide ministers solidair zullen verklaren of niet. In elk geval is de toestand zeer ernstig. Korie Berichten. De krijgsraad te Boedapest heeft uitspraak gedaan in de voor eenigen tijd ontdekte spionnagezaak, waarbij verschil lende kringen der bevolking betrokken waren. Een Tsjecho-Slowakische beklaag de werd tot 13 jaar, een Roemeen tot 7 jaar en een oud-ambtenaar van de Hon- gaarsche politie tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Het Belgische katholieke dagblad van Hasselt, „Het Belang van Limburg", publiceert het opzienbarende bericht dat de socialistische Bank van den Arbeid, welke, als bekend, haar loketten heeft moeten sluiten, een deel van haar kapi taal belegd heeft in de stikstof- en ammu- nitie-fabriek Kuhlmann. De Bank van den Arbeid bezit van deze fabriek 1686 gewone en 838 preferente aandeel en. Te Rijssel in Noord-Frankrijk von den drie kinderen van 8 tot 12 jaar bij het spelen op een veld een uit den oorlog afkomstigen onontploften granaat. Zij maakten een houtvuur en wierpen den granaat in de vlammen. Het oudste kind was op slag dood en de beide anderen zoo ernstig gewond, dat zij in hopeloo- zen toestand naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Bij het station Klin, niet ver van Moskou, stieten, naar uit Moskou gemeld wordt, twee treinen op elkaar. Twee loco motieven en 20 wagens werden vernield. Het aantal slachtoffers werd niet bekend gemaakt. De Gé-Poe heeft vijf beambten gearresteerd. Te Bangkok zijn 100 officieren en burgers gearresteerd, die een staatsgreep in den zin zouden hebben gehad. De aan voerder zou een vroeger lid der regeering zijn geweest. In verband met de groote bedrijvig heid van een communistische organisatie te Kanton heeft de politie daar ter stede 800 communisten gearresteerd. In diplomatieke kringen te Weenen verluidt, dat spoedig de Duitsche ambas sadeur, Rieth, zal worden vervangen door Von Papen. De uitzending van de rede van de Koningin. Het Landelijk Comité Belangen Luiste raars heeft heden den volgenden brief ge zonden aan den minister van binnenland sche zaken: Nog diep onder den indruk van het door H. M. de Koningin tot Haar volk gesproken woord, doet het ons leedwezen, ons met een woord van afkeuring tot u te moeten wenden. Na het orgelspel, in aan sluiting op de rede van de Koningin, deelde de omroeper mede, dat de uitzen ding hiermede beëindigd was. Dadelijk daarop hoorden de luisteraars spontaan de Zegenbede inzetten door de in het kerkgebouw aanwezigen. Wanneer ooit Vorstin en Volk één waren, dan was het op dit oogenblik. Wij protesteeren er dan ook tegen namens vele luisteraars, dat op dit diep-ontroerend oogenblik op zoo'n van weinig tact getuigende wijze de plech tigheid werd afgebroken. Deze daad heeft in breeden kring pijnlijk aangedaan. In verband met vele uiteenloopende ge ruchten verzoekt het comité den minister ten slotte te willen doen onderzoeken, wie voor deze grove fout verantwoordelijk ge steld moet worden en opdracht te willen geven dat in de toekomst belangrijke uitzendingen worden verzorgd door meer ter zake kundigen, die doordrongen zijn van het gewicht van hun taak. Prins Hendrik fe Brussel. Prins Hendrik der Nederlanden is gis terenmiddag per auto te Brussel aange komen. Z. K. H. heeft in de Nederlandsche le gatie de lunch gebruikt bij den Neder- landschen gezant en diens echtgenoote. In den loop van den namiddag heeft de Prins zich naar het Kasteel van Lae- ken begeven voor het brengen van een vriendschapsbezoek aan H. M. Koningin Elisabeth. Z. K. H. die op het Kasteel van Laeken bleef logeeren, heeft aldaar ook Koning Leopold, Koningin Astrid en Prins Charles ontmoet. Zooals gemeld, zal Z. K. H. ook een bezoek aan het Luxemburgsche Hof ai- leggen. Men verzekerde ons, dat deze be zoeken, die incognito geschieden, een uit sluitend confidentieel karakter hebben. Hei ministerieel bezoek. Het door het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder uitgestelde bezoek van minister De Wilde aan een deel van Zee land, zal thans de volgende week Don derdag en Vrijdag plaats hebben. Donder dag zullen Goes en Middelburg worden bezocht (aankomst te Goes één uur). Vrijdag is Zeeuwsch-Vlaanderen (Hengstdijk, Ossenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk) aan de beurt. De burgemeesters van bovengenoemde gemeenten zijn uitgenoodigd des middags 3 uur met de auto aanwezig te zijn aan het Veer te Stoppeldijk, om in gezelschap van minister de Wilde, den secretaris generaal van diens departement en het college van Ged. Staten van Zeeland een autorit te maken langs de grenzen van de vier bovengenoemde gemeenten. Te half vijf zal een thee gebruikt wor den op het gemeentehuis te Stoppeldijk. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan P. C. van Beusekom, machi nist bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde en aan J. D'orleijn, stoker bij genoemden dienst, beiden te Vlissingen. op hun verzoek, eervol ont slag uit hunne betrekking verleend met ingang van 1 Juli 1934. De „Prinses Juliana" naar de Zeeuwsche wateren. De direc teur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam zal het in structievaartuig „Prinses Juliana" drie dagen geheel ter beschikking stellen om de leerlingen een oefentocht over de Zeeuwsche stroomen te laten maken. De tocht is bepaald van 10 tot en met 12 April a.s. Intrekking r ij b e w ij s. De be voegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan W. A. D. de Munck, Hans- weert, voor zes maanden, ingaande 15 Maart 1934. Mlddelburgi. Voor een vrij groot aantal belangstellenden had gistermiddag in de „Eendracht" de vergadering plaat» ter bespreking van „een nieuwe richting in de veevoeding". De vergadering stond onder leiding van dhr A. de Feijter. Dhr F. C. Zonnevijlle te Axel wees er op, hoe men uit de mais de olie en de koolhydraten haalt en dan de eiwitachtige stoffen overhoudt. Het eiwit is voor de dieren zeer noodig. Het verhoogt 't weer standsvermogen en bevordert de verte ring der andere stoffen. Naast de eiwit ten zijn de amiden van belang. En hier komt spreker aan de nieuwe theorie, die de voedingsleer dreigt om te zetten. In het nieuwe product glutine komen 17 der 19 bekende amozuren voor en dat noemt spreker een groote aanwinst. Spr. gaf nog nadere bijzonderheden over de samenstelling van de glutine de pratena, de pratenose en de protenose. Van de gelegenheid tot vragen stellen, hebben enkele aanwezigen gebruik ge maakt, o.a. dhr Vermeulen, die zeide ge leerd te hebben, dat voor de voeding van paarden haver moet worden gebruikt en geen mais en hij daarom meende, dat pro tenose niet zou voldoen. De heer Zonnevijlle antwoordde, dat bij haver het daarin aanwezige eiwit niet tot zijn recht komt en bij de protenose wel. Goes. Gisteravond hield de vereen. „Het Muziekgezelschap Hosanna" haar jaarvergadering. De voorz. de heer A. M. Duijvewaardt, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op het groote voorrecht de vereeniging geschon ken om in dezen tijd op peil te kunnen blijven en dankte de leden voor hun bereidwilligheid om ten bate van de kas afstand te doen van bijna alle uitkeerin- gen voor verzuim. Uit het verslag van den secretaris over 1933 bleek, dat het ledental gelijk bleef. De directeur, de heer C. G. Govaarts, heeft ook dit jaar weer bewezen de juiste man op de juiste plaats te zijn en heeft met „Hosanna" getoond wat onder goede lei ding bereikt kan worden. Acht concerten zijn gegeven, medewer king op Nat. feesten en Boomplantdag verleend, en een ovatie aan opa Borgs bij zijn lOOsten jaardag gebracht. Het ver slag van den penningm. geeft aan ontvang sten over 1933 f 880.95 en uitgaven f 951.15, dus een tekort van f 70.20, hetwelk gedekt kan worden uit goed slot 1931. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende heeren W. de Bruijne en L. J. Hillebrand. De begrooting 1934 werd behandeld en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f875 met een geraamd nadee- lig saldo van f86.74. Na verschillende plannen tot verbete ring der financiën besproken te hebben, waarvan het bestuur enkele nader zal uitwerken, sloot de voorzitter, nadat de heer A. L. van Melle in dankzegging was voorgegaan, de vergadering. De Chr. Besturenbond hield gister avond in de Chr. Bewaarschool een druk bezochten vrouwenavond. De zaal was geheel gevuld met vrouwen, verloofden of dochters van leden uit Goes en de omliggende dorpen. De voorzitter, de heer A. de Lange, opende de vergadering en zette het doel van dezen avond uiteen: de vrouwen niet het minst die van de werklooze leden, een gezelligen en tevens leerzamen avond te bezorgen. Hoofdschotel was een causerie met de monstratie, door twee vertegenwoordig sters van de Everlastingfabriek te Heeze. Daarvoor was, zooals te begrijpen is, groote belangstelling. Gedemonstreerd werd, wat met Everlastingbreikatoen is te bereiken. Verder werden door dochtertjes van leden drie tableux vertoond, gaven een drietal dames een bijdrage in proza of poëzie ten beste, terwijl Mevr. de Lange in een korte toespraak wees op het veie, dat de vrouw aan de Chr. vakbeweging heeft te danken, zoodat zij mede heeft te werken aan het sterk maken van de Chr. vakorganisatie. In de pauze werd een kopje thee aan geboden. De voorzitter dankte in zijn slotwoord allen, die dezen avond zoo uitstekend hadden doen slagen, ook het dames comité voor de organisatie daarvan. Gemeenteraad. A.s. Woens dagnamiddag vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen o.a.: Verzoek afschrijving van belasting. Verzoek van dhr J. L. van Noort om vermindering van pacht van gemeente grond met 35 pet. (B. en W. adviseeren gunstig.) Vermindering van den canon, verschul digd door den heer A. Govers wegens door hem in erfpacht bezeten gemeentegrond met f 4.50 per jaar (B. en W. adviseeren gunstig.) Aangaan eener geldleening, groot f 63.000, tot dekking der exploitatiete korten van het Gasthuis over de jaren I 1929 tot ea met 1933. Binnenland. Verrichten van arbeid door gesteunden. Ministerieel bezoek aan Zeeland. Tramontsporing te Mijdrecht. Buitenland. Verandert Gandhi van taktiek De bezuiniging in Frankrijk. Dreigende 'kabinetscrisis in Roemenië. Frankrijk zal vandaag Engeland ant woorden. De nieuwbenoemde burgemeester van Veere. Wijziging van het Raadsbesluit van 1 September 1933 tot verkoop van grond op het Ravelijn aan den heer H. van der Veen. Vaststelling der vergoeding aan de bij zondere lagere scholen, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1931. Berekend ad f 12.33 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en ad f 22.82 per leerling voor het uitgebreid lager on derwijs en de vergoeding voor het vakon derwijs per wekelijksch lesuur resp. f 69.66 en f 75.72. Vaststelling der driejaarlijksche afre kening der exploitatiekosten van de bijl- zondere lagere scholen over de jaren 1929 tot en met 1931. Benoeming van een lid in de commissie tot Wering van Schoolverzuim. Vaststellen eener regeling, als bedoeld in art. 212 der Gemeentewet, voor het verhuren van woonhuizen, welke eigen dom zijn der gemeente. (Overdracht van bevoegdheid van den Raad naar B. en W., zulks om practische redenen, daar bij verhuring soms spoed gewenscht is. B. en W. willen aan den Raad laten verhuringen met huurwaar de boven de f 1000 en die van het Schut tershaf. Vaststellen van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering eener be lasting op vermakelijkheden. Voorstel om over te gaan tot instelling van de functie van armbezoeker-contro leur der steunregeling, tevens te belasten met de controle over de vermakelijkheids belasting. De Commissaris van Po litie. Negen leden van den Raad (al leen de beide wethouders en de S. D. A. P.'ers ontbreken) stellen voor aan de Kroon te verzoeken eervol ontslag te ver- leenen aan den tegenwoordigen Commis saris van Politie E. C. Wierts van Coe- hoorn, daar deze den 65-jarigen leeftijd reeds heeft overschreden en het zeer wel mogelijk is het Commissariaat van Poli tie te Goes op te heffen. Goes heeft zelf, en is het middelpunt van een omgeving met een uiterst rustige bevolking. Er zijn 2 rijksveldwachters ge- statiouneerd. Het aantal agenten be draagt momenteel 12 met een hoofd agent, doch zal in de toekomst worden teruggebracht tot 10 met een hoofdagent. Naar de meening ,van de voorstellers is het zeer wel mogelijk een proef te ne men met de leiding van het politiecorps op te dragen aan den tegenwoordigen hoofdagent. Deze maatregel zou een voor deze gemeente zeker wel noodige bezuini ging geven. Mocht deze proef niet slagen, dan zou altijd nog kunnen worden over gegaan tot benoeming van een Inspecteur van Politie. Ook dan zou toch zeker nog een besparing worden verkregen. Bij onderzoek is gebleken, dat ook het administratieve werk verbonden aan het Commissariaat van Politie niet van dien omvang is, dat in stand houden van het Commissariaat daarvoor noodzakelijk is. Waar bovendien slechts in weinige ge meenten met een inwonertal van minder dan 10000 een Commissariaat gevestigd is, meenen de voorstellers dat juist het Commissariaat in Goes met zijn uiterst rustige bevolking wel in de eerste plaats voor opheffing in aanmerking komt. Aanstelling controleur armbezoeker. Van de zijide van het Ministerie ran Sociale Zaken werd meer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1