HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor lOct. Violet Vaughan Kerknieuws. FEUILLETON mité In Zeeland van de Centrale voor t werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor prac- tisch Christendom, door wiens bemidde ling de moreele verzorging van werk loozen in den afgeloopen winter krachti ger is aangepakt op verschillende plaat sen, wendt thans pogingen aan om te komen tot het houden van eenige werk kampen voor jeugdige werkloozen (leef- .ij 1 tusschen 17 en 24 jaar). Het Comité voert besprekingen met het Prov. Comité van Noord-Brabant om deze kampen ge zamenlijk te doen houden in de omstreken van Roosendaal. Jeugdige werkloozen, welke aan deze kampen wenschen deel te nemen, kunnen zich via de afdeeling van hun organisatie hiervoor aanmelden, met vermelding van leeftijd, beroep en hoe lang reeds werkloos. R a d i o-u itzendingen. Naar wij vernemen is de heer G. Houtekamer te Kloetinge in de ge'egenheid gesteld om in den loop van de maand Mei een lezing te hemden voor Radio-Brussel over Zee land en de gemakkelijke gelegenheid om van België uit onze provincie te bezoe ken. Het kan zeker het reeds toenemen de bezoek van Belgen aan onze provincie slechts vergrooten. Nog vernemen wij, dat enkele personen in Middelburg, Vlissingen en Kloetinge zijn aangezocht om met Indië te spreken voor den Phohizender. "Woerman n-b ooten gaan Vlissingen aanloopen. Naar de N. R. Crt uit goede bron verneemt, zal binnenkort de Woermann-Linie, geves tigd te Hamburg, haar schepen, die in den West-Afrika-dienst varen, zoowel in- als uitgaande de haven van Vlissingen doen aanloopen. Smokkelen in Zeeuwse h- Vlaanderen. Het smokkelen langs de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt den laatsten tijd weer eerder toe- dan af te nemen, Er wordt thans meer in het klein gesmokkeld. De groote smokkelaars zijn blijkbaar wat afgeschrikt door de strenge maatregelen en de versterking van verschillende douaneposten langs de grens. Voornamelijk wordt veel suiker uit Bel gië binnen ons land gesmokkeld. Deze wordt daar voor ongeveer 20 ct. per K.G. ingekocht en in Zeeuwsch-Vlaanderen voor 3035 ct. per K.G. verkocht. Zoo gaat het ook met de boter en an dere levensbehoeften, die hier uit België binnengebracht' worden. Het is uiterst moeilijk dezen kleinen smokkelhandel, die begrijpelijk den winkeliers in deze streek schade berokkent, afdoende tegen te gaan. (Tel.) Prov. ZeeuwscheSchoon- heids- en Archaeologische Commissie. In het jaarverslag over 1933 van bovengenoemde commissie wordt o.a. medegedeeld, dat het gebruik van eterniet de aandacht der commissie had, doch dat de bespreking nog niet tot een bepaald resultaat heeft geleid. Gedeputeerde Staten van Zeeland wer den opmerkzaam gemaakt op de wensche- lijkbeid, een streekplan te doen ontwer pen voor de duinstreek van Schouwen, waar ontsiering dreigt. De oommissie adviseerde goedkeuring te onthouden aan het besluit van den raad te Veere, grond naast de bekende monumentale waterput van 1541 te ver- koopen aan een particulier, die er wo ningen op wilde gaan bouwen, en aan te bevelen het terrein als plantsoen in te richten. Ged. Staten besloten conform dit ad vies; het gemeentebestuur was inmiddels van de dwalingen zijns weegs teruggeko men. Dat was niet het- geval met de ver- leening van vergunning tot bebouwing van terrein over de haven langs een deel der oude omwalling, waarvoor velen in Nederland zich warm hebben gemaakt Ook de aard der bebouwing liet te wen schen over. Het verdient echter vermel ding, dat de raad bij1 het tot stand komen der nieuwe bouwverordening besloot, de bouwplannen althans van wijk A. aan het oordeel der commissie te onderwerpen, aleer vergunning tot bouwen zou worden verleend. Indien het gemeentebestuur van de hierbij verleende bevoegdheid een goed gebruik maakt zal herhaling der terecht gewraakte wanbebouwing hopelijk in de toekomst worden voorkomen. Vernomen hebbende, dat men van plan was, naast het belangrijke Gothische stadhuis van Tholen een woning te bou wen, richtte de commissie zich tot het bestuur dier gemeente met het verzoek er zooveel mogelijk op toe te zien, dat dit in harmonie met het raadhuis zou geschie den, en bood daarvoor haar medewerking aan. Het gemeentebestuur verwaardigde zelfs niet, hierop te antwoorden. Het gemeentebestuur van Vrou wepolder won het advies der com missie in inzake het bebouwingsplan van den weg van het dorp naar de dui nen; voor de beplanting van dien weg werd naar Staatsboschbeheer en de Ne- derlandsche Heide-Mij. verwezen. Ten slotte rept het verslag van de ver dwijning van enkele molens: die te Elle- woutsdijk, dateerend van 1826, brandde af; de standaardmolens te Zaamslag en Zuiddorpe werden gesloopt. Van dit mo lentype, dat nog tien jaar geleden in Z. Vlaanderen tamelijk talrijk was, zijn thans nog maar weinige specimia over. Middelburg. Gevonden voorwerpen Beurs, M. Burgs, Teerp.straat P 28; Zang boekje, A'llewijnse, Hofplein E 128; Belas- tingmerk, F. Boone, Segeerssingel V 63; Duimstok, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Meisjesmuts, v. d. Berge, N. Haven 109; Kinderport., M. Bliek, Jacob Catsstr. S 103; Handschoen, Wakkee, Seislaagte M 68; Schroevendraaier, J. Mesu, Breestr. O 119; Muts (zwart), G. IJkelenboom, Molenwater M 254; Lepel, Auer, Abdij poort A 133; Vu'lpen, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Padvindersriem, Koejmans, Zach. Jansenstraat W 94; Spaarbriefje, H. Bonnet, Brakstraat 0 259; Koperen gewicht, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Gymnastiekschoenen, P. den 'Hollander, Domb. Schuitvlot Q 263; Belastingmerk, Reynierse, Melksalon, MarktBoerinne- doekje, J. Andriessen, Noordweg B 20; Kinderhandsohoen, W. Kievit, St. Jam- straat I 61; Ring met sleutels, J. Mersie, Volderijstraat M 101Dasspeld (goud), Groot jans, Oud Arn.pad T 93 Bril in etui, F. Burgs, Schoorst.singel Q 96; Acte- tasch, Brugwachter, Kanaaibrug; Zakje inh. zakdoekje, Bur. v. Politie Slinger van auto, M. Klaasse, L. Geere K 320; Portemonnaie, W. Dekker, 'St. Janstraat I 100; Mesje, F. v. Helleman, Dokstraat P 174; Port. met inh 7 cent, J. Brouwer, Veersohesingel S 27; Dameshandschoen, Overweel, Pluimstraat E 165; Insinge OS. H.), Acda, Wal B 40. Goes. De Zaterdag gehouden extra col lecte ten behoeve van helt Crisis-Comité door leerlingen van het Zeeuwsc'h Techn. Instituut heeft opgebracht 214.53. Vlissingen. In een gisterenavond ge houden vergadering is besloten tot ophef fing van de vereeniging „Hulp in Nood". Het aantal werkloozen bedraagt 1017 tegen verleden week 1023. Bij de werkverschaffing zijn 156 personen werk zaam. Krabbendijke. Loop der bevolking. Ingekomen: Adriaan Kuzee en gezin, van Waarde B 129, naar Dorpsstraat A 201; Johannes Westveer en gezin, van Goes, 's-Heer Hendrikskinderendijk 24a naar Doel, A 358 g. Bcrsselen. Gistermiddag hield de Co- operatieve weegbruggen vereeniging een algemeene vergadering onder leiding van dhr P. Dekker. Aanwezig 21 leden. Het aftredende bestuurslid, J. de Baar, werd herkozen. Het weegloon werd weder om vastgesteld op f 0.10 per 1000 K.G. voor leden en f 0.15 voor niet-leden. Dhr B. A. Quist vond het weegloon voor bees ten te hoog. Zijn voorstel om het weeg loon voor 1 beest te bepalen op f 0.25 en bij meerdere tegelijk op f 0.15 voor 2e en 3e beest, werd aangenomen. Weger en weegster werden wederom voor een jaar benoemd op de oude voor- door E. J. WORBOISE. 36) —o— „Dat heeft ze ook en voor hen ben ik niet bang. De spoken, die ik bedoel zijn meer vreesaanjagend dan het schrikbeeld der huisdienaren." „Kom, laat ons niet langer in 't on zekere", schertste Anne. „Nu dan. De eerste kwade geest is on geloof." „Toegegeven voor zoover het mij be treft", meende Anne. „Ik ben ongeloovig, maar mama die daar zit en Daisy en onze Alice ook die zijn op haar manier even godsdienstig als jij op de jouwe." „Maar als nu die manier eens niet goed was?" „Ha, daar heb je het weer! Jullie Chris telijk volkje zijt altijd even onverdraag zaam. Natuurlijk heb jij het juist bij het rechte eind en ieder, die het waagt in deze van meening te verschillen, dwaalt." „Maar als ik me nu eenvoudig aan den Bijbel houd; dat is toch een leer, die God ons geeft, niet ik." „Al goed, je kent mijn gevoelens op dat punt Maar stil mama wil iets zeggen." „Ja; ik wilde zeggen, dat Violet gelijk heeft. De godsdienst, die wij belijden, doet waarden. Bij de rondvraag stelde een lid voor de hulpweger te doen beëedigen. Dit werd goedgevonden. lersoke. Door de gemeente wordt aan de haven een tamelijk gToot werk uitge voerd in werkverschaffing. De gebeele ha venmuur, dateerend uit 1894, en bestaan de uit oude pannen, wordt afgebroken en vervangen door een betonmuur, welke te vens 3 M. verder achteruitkomt, opdat de groote schepen goed zullen kunnen liggen, wat thans veel te wenschen overlaat. De geheele betonmuur wordt 150 M. lang, 4—5 M. hoog en van onder 7090 c.M. dik en 3040 c.M. van boven. De werk zaamheden worden met een 30 man uit gevoerd en staan onder leiding van den gemeente-opzichter, dhr M. J. Goeman. De mosselknipperij voor Frankrijk is bijna gedaan. Een der grootste firma's heeft de werkzaamheden reeds geheel stop gezet en wacht tot de kwaliteit der mos selen beter is. De andere hebben het ook lang zoo druk niet meer. Dit heeft tenge volge, dat de werkloosheid weer toeneemt. Maandag zijn de eerste kreef tenk or ven gezet en vandaag de eerste kreeften aan den wal gebracht. De vangst is over het algemeen niet onbevredigend, al kon nog moeilijk een oordeel worden geveld. De prijs is, dank zij de concur rentie der Noorsche kreeften, zeer laag. Schore. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: P. Glerum, bakkersknecht, van Wemeldinge; P. P. Poleij, dienstbode van Rilland-Bath; J. Wesdorp, koopman, van Hansweert; Leo Verdummen en vrouw, landbouwer, van Hontenisse. Kcudekerke. Door een comité, samen gesteld uit enkele dames, waarvan Freule van Doorn het eere-presidentsohap en Mevr. Bakker-Maatjes het presidentschap op zich genomen hadden, is alhier een bazar georganiseerd voor de Ghr. bewaar school. Gisteren is ze geopend. De presi dente heette alle aanwezigen welkom en dankte het bestuur der gemeente voor zijn medewerking. Namens het Comité opende Ds A. C. Heij deze bazar en wees op het doel, n.l. geld in te zamelen voor de bewaarschool. Daarvoor dreigt gevaar. Niet dat er geen leerlingen zijn, maar ondanks het hooge schoolgeld zijn er financieele gevaren. Werden de tekorten voorheen door sub sidies gedekt, thans worden die steeds minder en moet naar andere middelen worden gezocht. Spr. hoopte, dat de vele aanwezige goederen koopers zullen vin den en dat Donderdagavond alles verkocht zal zijn. De burgemeester sprak namens den Raad den wensc'h uit, dat het particulier initiatief zal worden aangewakkerd, want op subsidies zal niet langer gesteund kun nen worden. De firma van 't Westeinde uit Middel burg gaf gratis radio-muziek. De firma Van Nelle had gezorgd voor gratis ge bruik van thee. De P. Z. E. M. beloofde kostelooze stroomlevering en zal een de monstratie geven van wafelbakken. De be langstelling was gisterenmiddag enorm groot. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand Maart 1934. Ingekomen: Cornelia Johannis v. Nug- teren, opperwachtmeester, uit Rozendaal. Vertrokken: Johannis Dekker, boeren knecht, naar St Kruis; Lourina Hui- bregtse, dienstbode, naar Vlissingen; Adriana Kaland, dienstbode, naar Mid delburg. Oostkapelle. Zaterdag hebben B. en W. alhier aanbesteed het maken van riolee- ringswerken in het Villapark. Inschrijvers waren: J. Jobse voor f2513; K. Franc'ke voor f 2424; W. v. d. Woestijne voor f 2345; J. Geldof voor f 2224. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel), J. G. Franck te De Bilt. Aangenomen naar Sliedrecht, P. v. d. Kraan te Hoogvliet. Bedankt voor Workum, Fred. J. Broeyer te Woerden. Geref. Kerken. Beroepen te Minnertsga, C. W. van Hou te te Nijeveen. Bedankt voor Den Haag-West (5e pr. pL), C. v. d. Woude te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Kornhorn, D. Henstra te Dokkum. Aangenomen naar Sliedrecht, C. Smit te Nieuwpoort. Bedankt voor Barendrecht, G. Smit te Nieuwpoort. 1 KERKOPBOUW. Vanmorgen werd in het schuttershof te Goes een buitengewone classicale ver gadering der Ned. Herv. Kerk gehouden. De vergadering werd geopend door Dr J. D. Schmidt te Kapelle, die voorging in ge bed en daarna een gedeelte van 1 Petr. 2 voorlas. In zijn openingswoord wees Z. Eerw. op de behoefte van de gemeente aan leidslieden, die wat meer van God weten dan alleen van hooren zeggen. We hebben pas Paascbfeest gevierd. We weten, dat we een levenden Heiland hebben. Laat ons dat bezielen tot den ar beid in Gods Koninkrijk. Hierna sprak Prof. Dr A. M. Brou wer te Utrecht over: „Kerkopbouw". Spr. formuleerde zijn betoog in deze woorden: „De Kerk in nieuwe banen". Dit lijkt een tegenstrijdigheid. Immers de Kerk is, wat ook is gekomen en ge gaan, gebleven. Haar kracht komt b.v. nu weer uit in Duitschland, waar het staats- absolutisme heerscht. Er is dus een blijvend element in de Kerk. Maar haar vorm wisselt, zooals Spr. uit de historie aantoont. We leven na den oorlog in een tijd van geweldige verandering. Als de Kerk wer kelijk leeft, deelt zij in die vormsveran- dering. Spr. wijst op de groote gevaren, die de Kerk bedreigen. Daar is de propaganda der God-loozen. Maar ook is daar het feit, dat de R. K. Kerk nu sterker is dan de Ned. Herv. Kerk, wat nog nooit na den tachtigjaxigen oorlog zoo geweest is. De Kerk moet zich bewust worden, wat ze behoort te zijn. De gemeenteleden moe ten wakker gemaakt worden. Twee derde van de menschheid weet niets van het Evangelie af. Beseffen we wel voldoende, dat we met het Evangelie zijn bekend ge worden door de Kerk? Door den Doop verzekert God ons van het eeuwig Verbond van Zijn genade. In het opgroeien worden we daarvan onder wezen door de Kerk. In dagen van moei te en zorg worden we door dat Evangelie getroost. Altijd is het de Kerk en zijn 'het haar dienaren, die tot onzen dienst staan. Maar wat doen wij voor de Keik? Mopperen en critiseeren we alleen? Voe len we onze verantwoordelijkheid, lid der Kerk te mogen zijn? Voelen we de saam- hoorigheid als leden der Kerk, ook al zijn we het misschien niet in alles eens? De vereeniging „Kerkopbouw" wil de leden der Kerk wakker maken. De Kerk moet zich over tal van zaken in dezen tijd uitspreken. Ook wil deze vereeniging een nieuwe organisatie der Ned. Herv. Kerk tot stand helpen brengen. Daarna 'behandelt Spr. het reorganisa- tie-plan van „Kerkopbouw". Vooraf bespreekt hij de bezwaren tegen de huidige organisatie. We moeten de organisatie niet overschatten het komt op de verkondiging van 't levende Woord aan maar toch is ze noodig en moet ze zoo goed mogelijk zijn. Ingezonden Mededeellng. ons geen goed, geeft ons troost noch rust, het schijnt, dat we het even goed zonder dat zouden kunnen stellen." „Maar is er dan wel een geloof, dat kracht schenkt, dat is nu maar de vraag?" vroeg Anne. „Wis en zeker!" riep Violet met vuur; „zoo iets kan men niet onder woorden brengen. Men moet het ondervonden heb ben om te weten, dat geen vergissing mo gelijk is. Als men eens geleerd heeft, dat God de beste 'hulp is, als we in moeite zijn als men eens de vrede des harten kent, die boven alle begrip gaat en die niets ter wereld ons kan afnemen als men eens heeft leeren verstaan het woord van den Heiland: „Kom tot Mij en Ik zal u rust geven", dan 'heeft men zich een rotsvaste wijkplaats verworven, een wo ning van vréde en geluk, een arke, die ons beschut, welke geen zondvloed van aardsöh wee en alle wateren van de zonde kan overweldigen." Anne was bledk geworden en ze hield de oogen gesloten. O, om zoo'n rustplaats voor zijn ziel te mogen vinden, een be lofte voor de eeuwige vreugde, die komen zal! Doch na een oogenIMi'k trachte ze baar oude zelfverzekerdheid te herwinnen en op een toon, dien ze vergeefs onverschillig wilde doen klinken, zei'de ze: En nu je twee andere spoken, Violetta mia? Ik ge loof, dat wij: op de een of andere manier aan het eerste allen geofferd hebben." „De twee andere zijn kinderen van het eerste. Hun namen zijn: verborgenheid en onverzoenlijkheid." „Ik zou blij wezen om van verborgen heid bevrijd te worden", zeide Daisy met warm stemgeluid; daarmee is ons leven verduisterd geworden zoolang ik me her inneren kan." „Inderdaad," zuchtte Anne. „Te veel zonneschijn zou iemand kunnen verblin den. Doch om altijd in die somberheid te 'leven, is wel heel triest." „Kinderen, nu moeten jullie toch waar lijk naar bed," zeide mevrouw Warneford. „Over onze kwade geesten spreken we nog wel eens. Ik geloof oprecht, dat veel van ons leed van ons zou zijn afgenomen, als ze weg waren; maar kom, het is al na middernacht, Anne zal nog ziek worden." Den volgenden dag ging kalm voorbij. Des avonds, als afgesproken, kwam Wil liam weder op bezoek en bracht een paar, al te snel voorbijgaande uren op Annes kamer door. Het afscheid, voor langen tijd, was pijnlijk. „Miss Vaughan", zeide bij, toen hij ten laatste Violet de hand drukte, „ik zal u altijd dankbaar zijn voor uw vriendelijk heid jegens mijn moeder, mijn zuster en mezelf. En ons gesprek van gisteren zal ik nimmer vergeten. Vaarwel! We zullen elkander weerzien. Bk 'ben blij, dat u me gelijk gaf, toen ik niet blijven wilde. Denk nog eens aan me, als ik dat vragen mag; vooral in uw gebeden." Daisy ging, evenals den vorigen avond, op verkenning, om te zien, of de weg vrij was. Doch even later keerde ze terug met de boodschap, dat zoowel miss Maberly als twee leden van het huispersoneel in de vestibule en de gang toefden, zoodat William diende te wachten op betere ge legenheid, al thans miss Maberly met een zoet lijntje naar de schoolkamer te 'krij gen, doch ze had nog niet uitgesproken, of d'e deur, .die Daisy verzuimd had, op den knip te doen, werd opengeworpen en op den drempel stond, met loshangend haar en in nachtgewaad: Esther, die men reeds een goed uur in béd 'had gedacht! „Er moet in huis een man zijn binnen gedrongen!" barstte ze los met ontsteld gelaat „een lange, donkere kerel. Twee uit de keuken meenden hem straks in de schemering buiten gezien te hebben en ze denken, dat 'bij op de een of andere manier is ingeslopen". Toen viel haar blik op William en het 'kind staarde hem aan in uiterste verba zing, niet wetend, wat er van. te moeten i d'enken. Voorzoover haar moeder en zuster wisten, had Esther nooit van het bestaan van een broer gehoord, men had 't steeds zorgvuldig voor haar verborgen. HOOFDSTUK XIV. Om de ontsteltenis weer te geven, die allen bevangen had, is onmogelijk. Ontzet keken de meisjes elkander aan, stom en bewegingloos, alsof ze door een booze be- toovering plotseling in standbeelden wa- Tegenover het Roomach-Katholieke, Lu- thersche en spiritualistische stelsel van kerkinrichting, stelt Spr. de Calvinistisch- Gereformeerde opvatting. Dit presbyteri- aal-synodaal systeem is echter niet uit Bijbelteksten af te leiden. Er zijn ook an dere lijnen in de Heilige Schrift te vin den. Maar het is nu eenmaal in de vader- landsche Kerk gegroeid. Het is echter niet zuiver gehouden, want de Staat heeft zich in de Kerk gemengd en een compro mis moest gesloten. Het reglement van 1816, waarover nu zooveel te doen is, werd bij zijn invoering dankbaar aanvaard. Het bracht eenheid, orde en regel in de Kerk. Maar het werd van boven af opgelegd en daartegen rees verzet, een verzet, dat steeds toenam, tot dat in 1850'51 een nieuw reglement kwam, dat meer vrijheid bracht. Toch bleven er bezwaren (zelf-aanvul- ling door kerkeraden, geheime stemming door Prov. Kerkbesturen enz.), waarop in 1867 de wijziging kwam dat de gemeen ten, als ze wilden, zelf kerkeraadsleden konden benoemen en predikanten beroe pen. Sedert dien (voor het eerst in 1870) hebben we om de tien jaar de stemming over kerkeraad of kiescollege. Langzamer hand verdwenen toen uit de groote ste den de moderne predikanten. De Classicale en Prov. Kerkbesturen bleven echter als zelfstandige besturen. De laatste behielden het geheime stem recht. Aan de Waalsche gemeenten komt min der invloed toe dan ze nu ten onrechte hebben. Verder moeten we hebben een betere vertegenwoordiging van de Kerken. Daaruit moet de Synode opgebouwd, het Presbyteriaanscbe stelsel dus. De classi cale of provinciale besturen moeten niet langer zelfstandig zijn. Er zijn er ook, die de classes, prov. en alg. Synode leertucht willen doen uitoe fenen ('het voorstel van 1929 van Kerk- herstel, dat in 1930 is verworpen). De te genstanders vreesden een zee van proce dures en een groote onrust. Die tegenstanders hadden nu echter tot taak te zeggen, hoe het wèl moet. „Kerkopbouw" wil óók 't presbyteriale stelsel, evenals het voorstel van 1929. Men wil ook een zekeren vorm van leertucht. Het stelsel van zelfstandige besturen wordt dus prijs gegeven. Men zal dus goed moeten bedenken, wat men doet, als men het voorstel van Kerk opbouw verwerpt. Dan zal men noodge dwongen het oude stelsel behouden. „Kerkopbouw" wil, evenals de Geref. Kerken hier te lande en de meeste in het in het buitenland, de Alg. Synode doen samenstellen door de Prov. Synodes en niet door de classes. Het voorstel wil twee classicale verga deringen per jaar: de gewone voorjaars vergadering voor benoemingen enz. en een breede najaarsvergadering voor za ken van in-en uitwendige zending, diaco nie, kerkvoogdij, enz. Om de drie jaar wil men een extra-Synode. Op die wijze wil men Zending enz. ook in het kerkverband inschakelen. Verder wil men invoering van de kerk visitatie en daardoor kerkelijk opzicht en tucht beter tot zijn recht doen komen. Ook wil men in bepaalde gevallen ker kelijke tucht. In excessen moét de kerk optreden. De uitspraak berust echter niet bij de classis, maar bij de Synode. De classis geeft alleen advies. In het voorstel van Kerkopbouw wordt ook de differentiatie gereglementeerd. Doen we dit niet, dan raken honderden en duizenden steeds meer van de kerk ver vreemd, omdat ze zich niet gesticht ge voelen door een zeker soort prediking. Vandaar de voorgestelde inschakeling van de z.g.n, huisgemeenten (Evangeli saties, enz.), waaraan echter bepaalde eischen voor erkenning gesteld worden, zooals vereischt ledental en zelf betalen van de kosten van het kerkelijk leven. Zoo is dus in het ontwerp ernstig re kening gehouden met de vragen, die reeds zoo lang in de Ned. Herv. Kerk leven. Het wil de Ned. Herv. Kerk als volkskerk behouden en toch doen zijn kerk van Je zus Christus. Men mag zich wel dubbel bedenken, eer men dit ontwerp verdacht maakt. De kerk staat voor groote beslis singen en verliest steeds meer terrein. Het zal in de toekomst gaan over de ren veranderd. Anne was de eerste, die tot zichzelf kwam en een einde maakte aan den vreemden toestand. Op scherpen toon be gon ze: „Esther, hoe durf je hier binnen te komen vallen, zonder dat het je ge vraagd is? En waarom lig je niet in bed?" „Omdat", antwoordde het kind eenigs- zins uitdagend, „omdat 'Rachel vertelde, dat er iets gaande moest zijn in huis. Zij beweerde, dat 'het een geest moest zijn, die hier 'kwam spoken, maar natuurlijk geloofde ik daar niet aan en toen 'kwam ik op de gedachte dat het een inbreker moest zijn, die profiteeren wil van papa's afwezigheid." „Dat is heel verstandig van je geweest" antwoordde Anne rustig. „We zullen da delijk den huidknecht en den tuinman eens op verkenning uitsturen in het park. Daisy en Violet zullen er wel geen bezwaar te gen hebben, om met hen mee te gaan, denk ik. Meneer Wilkinson, dit is mijn jonge zuster, die, zooals u ziet, nog op de schoolkamer thuis hoort. U zult haar ietwat onvoegzaam toilet wel willen ver ontschuldigen; zooals u hoort heeft haar meid haar van streek gebracht met praat jes over een inbreker of zooiets, en ze 'kon niet weten, dat we bezoek hadden, daar we het natuurlijk niet noodig hadden ge vonden, haar in te lichten over de zaak, die u hedenavond tot ons voerde." d (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2