DE ZEEUW DERDE BLAD Uit de Provincie Wetenschap en Kunst Onderwijs. Rechtszaken Finantiëele Berichten Ingezonden Stukken. VAN ZATERDAG 31 MAART 1034, Nr 152. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN ONS LAND. De phase der depressie na de crisis. Het zoo juist verschenen nummer van de oeconomische en sociale kroniek, een uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bevat gegevens omtrent den economischen toestand van Nederland. Een beschouwing over den toestand van de voornaamste groepen van bedrijfstak ken wordt ingeleid met de opmerking, dat het afgeloopen jaar wel een zekere sta biliteit schijnt te hebben gebracht, zij' het uiteraard op een laag peil. De totale werkloosheid was nog wel in elke maand van 1933 grooter dan in de overeenkomstige van 1932, maar het ver schil verminderde geleidelijk tot in Augus tus, om daarna weer eenige toeneming te vertoonen. Het hoogtepunt der werk loosheid, dat in verband met de vroeg in gevallen vorst reeds in December viel, was, voor het eerst sinds 4 jaar, iets la ger dan dat van den vorigen winter, Zooals nader wordt uiteengezet, hiel den voor de nijverheid de reeds herhaal delijk geschetste moeilijkheden aan, en de toeneming der onzekerheid op inter nationaal monetair gebied deden deze in vele opzichten nog toenemen. Daartegen over zijn echter ook gevallen te noemen, waarin, zij het ook deels als uitvloeisel van bijzondere omstandigheden, de be drijvigheid toenam. Biji den landbouw waren de weersom standigheden in 1933 voor den akkerbouw over het geheel gunstig. Hoewel de oeco nomische toestand der akkerbouwbedrij- van nog zeer onbevredigend was, heeft de 'overvloedige oogst van goede kwaliteit (boven het middelde, al hadden sommige gewassen eenigermate geleden door de langdurige droogte) en vooral de uitbrei ding der verschillende landbouwsteun- maatregelen den landbouwers eenige ver lichting gebracht. Bedroeg het indexcijfer van den prijs voor akkerbouwproducten in den aan vang van 1933 slechts 40 pet. van dat in het tijdvak 19241929, aan het einde des jaars was dit percentage gestegen tot 60, daar na de nog gestadige daling in het le halfjaar een vrij sterke stijging is gevolgd, eensdeels als gevolg van de steunmaatre gelen ten aanzien van de teelt van con sumptie-aardappelen, anderdeels van de prijsverhooging van de granen op de bin- nenlandscbe markt, welke optrad na de afkondiging van het Crisis-Graanbesluit en de daarop steunende beschikkingen, waarbij de belangrijkste graansoorten als monopolieproducten werden aangewezen. re economische toestand der veehou- dersbedrijven is in 1933 niet achteruit gegaan. Le werking van de (Jrisis-Zuivel- wet en van de Crisis-Varkenswet heeft \erdere afbrokkeling der bedrijfsuitkom- sten voorkomen en in verband daarmede is het indexcijfer van den prijs der vee teeltproducten, afgezien van enkele kleine schommelingen, nagenoeg stationnair ge bleven. In de laatste maanden vertoonde het een flauwe stijging. Bij den tuinbouw waren opbrengst en kwaliteit der producten in 19^3 goed tot vrij' goed. Eenige schade werd veroor zaakt door de nachtvorsten in het voor jaar en de koude in den herfst, alsmede door de langdurige droogte in den zomer re vroeg invallende vorst heeft een tekort aan sommige groenten veroorzaakt, waar door de zeer lage prijzen een weinig zijn gestegen. Le financieele resultaten van den tuinbouw waren echter, met uitzon dering van die van de fruitteelt, welke door monop'O'liseering van den invoer van vruchten gesteund werd, zeer ongunstig. De omzetten op de veilingen zijn weder om belangrijk gedaald. De waarde van den totalen uitvoer van tuinbouwproduc ten daalde in 1933 met plm, 20 pet. De uitvoer van bloembollen was, zoowel wat hoeveelheid als waarde betreft, tengevol ge van de genomen saneeringsmaatrege- len, gelijk aan dien in 1932. De waarde van de uitgevoerde groenten daalde met ongeveer 27 pet., die van bloem- en boom- kweekerijgew'assen in totaal met plm. 25 pet. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Th. A. de Smit, kapitein bij den i rov. Stoombootdienst op de Wester- Schelde, te Vlissingen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking ver leend met ingang van 1 Juli 1934. Middelburg. Veevoeding, Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt heeft Donderdag a.s. te één uur in de Eendracht een lezing plaats over „de nieuwe richting in de veevoeding en voor al in de voeding der paarden." Het geldt hier het gebruik van een Zeeuwsch product. De heer F. G. Zonne- vijlle zal daarover een en ander mede- deelen. Goes. Donderdagavond vergaderde de Ghr. Hist. Jongerengroep afd. Goes en Omstreken in de Ghr. Bewaarschool. De opkomst was goed. Na opening door den voorzitter hield de secretaris dhr J. Hiollestelle van Goes een referaat over „Ons Vorstenhuis". Alvorens dit referaat werd voorgelezen werd het overlijden her- dcaht van onze Koningin-Moeder. Met groote aandacht werd naar deze mooie lezing geluisterd en beloond met een hartelijk applaus, Staande zong men het Wilhelmus. Na dat nog enkele huishoudelijke zaken wer den afgedaan, sloot de vice-presidente mej, Straub deze geanimeerde vergade ring met dankzegging. lerseke. Vrijdag iB het motorschip „Maartje" van Middelbands van hier ver trokken met 3.5 millioen zaaioesters be stemd voor de Limfjord Oster Comp. te Limf jord in Denemarken. Deze week hebben de bacterioloog, Dr Grijns, en de bioloog, Dr Heringa, van wege de regeering, vergezeld door den voorzitter van 'he't Viascherijbestuur, Mr van der Beke Callenfels, op verzoek van het bestuur der vereeniging tot bevorde ring der Oestercultuur, een bezoek aan onze plaats gebracht en de cultuur bezien. Naar wij vernemen zijn de rapporten omtrent de nieuwe wegen, die bewandeld zullen worden om de oestercdltuur te steunen nog niet gereed. Krabbendijke. De uitslag van den op 28 Maart 1934 alhier gehouden damwed- strijd van de Krabbendijksche D'amclub tegen Goe3 II, gaf den volgenden uitslag: 1. H. Wolfert-L. Dekker 0-2; 2. J. Vo- gelaar-J. Mange 1-1; 3. J. Zeevaart-B. Machielse 0-2; 4. A. D. de Kok-J. de Jonge 2-0; 5. G. P. Vogelaar Jr-G. van de Zande 0-2; 6. M. van Hekken-H. Stey- meyer 0-2; 7. D. Smallegange-A. Remijn- se 1-1; 8. L. Tiohelaar-G. Karelse 2-0; 9. G. de Hamer-M. de Jonge 0-2; 10. J. Staal-??? 2-0. Voor Goes II was één deelnemer afwe zig. Totaal uitslag 8-12 voor Goes II. Wlssenkerke. Donderdagavond kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Geuze. De voorzitter herdacht H. M. de Koningin-Moeder en deelde mede, de gemeente vertegenwoordigd te hebben tijdens de begrafenis van H. M. Daarna deelde de voorzitter mede, in Utrecht te zijn geweest 'bij den rentmees ter van de Wed. van den Broeck-van der Oss in verband met het koopen van gron den voor het nieuwe wegvak in den Geers- dijkpolder. Het resultaat der bespreking was teleurstellend. De rentmeester ont wikkelde juridische bezwaren, waardoor de werkzaamheden aan dat wegvak drie tot vier weken uitgesteld zijn en vraagt nu aan de raadsleden wat hij moet be ginnen met een honderd ingeschreven werkloozen. Na eenige bespreking werd besloten om overleg te plegen met het be stuur van den Willempolder omtrent het delfwerk, hetwelk enkele dagen werk zou geven. Zierikzee. Dinsdag vergaderde de ver eeniging voor Steunverleening bij Zieken- huisverpleging voor Schouwen en Duive- land. De voorzitter, dhr R. Gerritsen, opende de vergadering met een welkomst woord, zijn blijdschap uitsprekend over het feit, dat de vereeniging het moeilijke jaar 1933 zoo schitterend was doorgeko men. Over 1933 werd door de vereeniging aan 104 harer leden uitgekeerd een be drag van ruim f 7400. Het ledental be droeg ruim 4100. Wel mooi, maar toch nog te gering voor geheel ons eiland. Niettegenstaande de vele uitkeeringen boekte de vereeniging nog een winst van f 902.73, welk bedrag in zijn geheel bij de reserve werd gevoegd, waardoor deze stijgt tot f 3463.65. Geneesmiddel tegen griep en nekkramp. Het medisch instituut te Leningrad heeft een nieuw geneesmiddel uitgevonden te gen de griep. Het instituut heeft n.l, ge constateerd, dat griep-bacillen gedood worden door chloorhoudende lucht. Patiënten aan griep, die driemaal per dag een half uur lang chloorhoudende lucht inademen, waren in hoogstens twee dagen volkomen genezen. Het instituut heeft reeds in verschillende bedrijven te Leningrad chloorkamers voor de behan deling van grieppatiënten ingericht. Ook heeft het instituut een nieuw se rum bereid tegen nekkramp, waardoor bet percentage van volkomen genezing van lijders aan nekkramp aanzienlijk wordt verhoogd. Vele buitenlandsche instituten o.a. het Lister-instituut in Engeland heb ben om inlichtingen verzocht ter vervaar diging van dit serum. Ambachtsschool voor Bergen-op-Zootn en omstreken. Woensdag had de bevordering plaats van de leerlingen der Ambachtsschool te Bergen op Zoom. Bevorderd werden o.a, van de 1ste naai de 2de klasse: de leerlingen in het timmeren: J. Sor ters, St Annaland; J. Deurloo, Tholen; A. Lievisse Adriaanse, Tholen; A. de Veiji, Rilland-Bath;, J. Schot, Tholen; Voor waardelijk: J. Muller, Scherpenisse; J. v. Gooi, Rilland-Bath. De leerling in machine-bank werken: G. Staal, Krabbendijke. De leerling in rijwiel- en au'toherstellen: W. v. d. Klooster, Rilland-Bath. Bevorderd werden van de 2de naar de 3de klasse: de leerling in het timmeren: A. Deur loo, Tholen. De 'leerling in maohinebankwerken: P. Durinok, Hansweert. Voorwaardelijk: J. Polderman, Rilland-Bath. De leerling in electro-tochniek: M. Kousemaker, Hansweert. De leerling in het schilderen: M. Zwa» gemaker, Oud-Vosmeer. Het getuigschrift werd o.a. toegekend ftWl de leerlingen in het timmeren: J. Soe- ters, St Annaland; M, Ampt, Oud-Vos meer; P. v. Vessem, Tholen. De leerlingen in electro-techniek: J. de Wilde, Rilland-Bath; L. Tange, Rilland- Bath; A. Kole, Rilland-Bath; M. v. Luijk, Krabbendijke; J. v. Wuyckhuyse, Goes. De leerlingen in rijwiel- en aütoherstel- len: N. v. Kervinck, Rilland-Bath; A. v. d. Klundert, Oud-Vosmeer. De leerling in het schilderen: W. Ver meulen, St Philipsland. Kantongerecht te Middelburg. •Terechtzitting van 21 Maart 1934. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding motor- en rijwielwet: J. D. te Kruiningen f85 b. s. 10 d. h.; M. K. te Biggekerke f 10 b. s. 10 d. h.; J. S. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; H. B. te Vlis singen f 1 b. 9. 1 d. h.; J. D. te Kruinin gen f25 b. s. 10 d. h.; B. W. te Middel burg f 1 b. a. 1 d.h.; H, de P. te Seroos- kerke f 3 b. s, 3 d. h,; J, W. te Meliskerke f 3 b. 9. 3 d. h.; G. N. B. te Vlissingen f 1 b. s. 1 d. h.; S. W. te lerseke f 8 b. s. 3 d. h.; F. G. te Serooskerke f 15 b. s. 10 d. h.; G. B. te Middelburg f5 b. s. 5 d. h.; M. G. R. te Hansweert f 2 b. s. 2 d. h.; H. C. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; J. de V. te Serooskerke f 0.50 b. s. 1 d. h.; W. H. te Dordrecht f5 b. s. 5 d. h.; P. G. v. E. te Arnemuiden: ontslag van rechtsvervolging; P. A. D. te Ocst- en West-Souburg f 10 b. s. 10 d. h.; I. A. R. te Koudekerke f 10 b. s. 10 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen over eens anders grond: J. K. te Nieuw- en St.-Joosland f 10 b. s. 10 d. h.; A. R. te Oostkapelle f 15 b. s. 10 d. h. Straatschenderij: J. v. d. K. te Arne muiden f 15 b. s. 15 d. h., met toewijzing der civiele vordering aan D. v. d. B. te Arnemuiden, tot een bedrag van f 3.70. Openbare dronkenschap: H. G. te Ar nemuiden f 15 of 15 d. h:; Overtreding Arbeidswet: Q. v. d. V., te Kapelle-Biezelinge f 0.50 of 1 d. h.; A. D. de W., te Vlissingen, f 5 of 5 d. h. Idem bij herhaling: L. G. M. S., te Vlis singen f 10 of 10 d. h. Als eigenaar van vee, dat verschijnse len van een besmettelijke ziekte vertoont, niet terstond kennis geven aan den bur gemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt: C.. J. te Middelburg f 15 of 10 d. h. Een aan keuring onderworpen slacht dier zonder vergunning slachten, twee maal gepleegd: A. G. B., te Serooskerke f 25 of 10 d. h.; M. B. te Veere f 25 of 25 d. h. Overtreding IJkwet: A. D., te St. Lau rens, f 1 of 1 d. h., verbeurdverklaring van het gewicht; Ja. J., huisvr. van D. K. te Serooskerke f 5 of 5 d. h., verbeurd verklaring van den maat; I. B., te Middel burg, 3 maal f2, 1 maal f '1 boete en 1 maal f 5 boete, verbeurdverklaring van de in beslag genomen meterslokken. In de gemeente Middelburg zich in de plantsoenen buiten de paden bevinden: A. Z., te Middelburg f3 of 3 d. h., H. S. te Middelburg f 3 of 3 d. h. In de gemeente Middelburg, zonder schriftelijke vergunning van den burge meester op straten apenbare vermake lijkheden geven: J. E. te Rotterdam f 1 of 1 d. h. In de gemeente Wissenkerke/Grijpsker- ke zonder schriftelijke vergunning van B. en W. voorwerpen/waren, andere dan ge drukte stukken, verkoopen/te koop aan bieden: A. T. te 's Gravenhage f 3 of 3 d. h., J. R. te Arnemuiden f0.50 of 1 w. t.sch. In de gemeente Arnemuiden op open bare plaatsen met sneeuwballen gooien: L. v, B., te Arnemuiden: berisping. In de gemeente Wemeldinge als be stuurder van een rijwiel niet bij het ont moeten van een begrafenisstoet van het rijwiel afstappen, tot de stoet voorbij is getrokken: na gedaan verzet: J. H., te Wemeldinge: bekrachtiging van het von nis waartegen verzet f 15 of 5 d. h. Te Heinkenszand een woning bouwen zonder deze aan de drinkwaterleiding te doen aansluiten: C. J. W., te Heinkens zand: Ontslag van rechtsvervolging; H. V. te Heinkenszand: ontslag van rechtsver volging. In de gemeente Serooskerke als houder van een koffiehuis en tapperij deze in richting des Zondags voor het publiek toegankelijk hebben: F. G. te Seroosker ke: f 3 of 3 d. h. In de provincie Zeeland handelen in strijd met het reglement op wegen en voetpaden: G. T., te Vrouwenpolder f 1 of 1 d. h. De a.s. conversie van Staatsschuld. De Minister van Financiën maakt toe- kend, dat, voor zoover zij niet reeds vroe ger door uitlo'ting ter aflossing zijn aan gewezen, alle schuldbekentenissen, be- hoorende tot de volgende Staatsleeningen, op de na 'te noemen data worden aflos baar gesteld: 4 pet. Staatsleening 1016, per 1 Octo ber 1934; 4V» pet. Staateleenfng 1916, per 1 No vember 1934; 41/» pet. Staatsleening 1917, per 1 Aug, 1934; 4l/i pet. Staatsleening 1928, per 1 Oc tober 1934; 5 pet. Tweede Staal tsleening 1932, per 1 Mei 1934, Buiten verantwoordelijkheid der Radactie Nederl. Bond van J. V. op G. G. L. S. Met Paschen hoopt de afdeeling Zee land van den Ned. Boud van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag weer in algemeene vergadering bijeen te 'komen. Des middags zullen bekende sprekers voor ons het woord voeren over onderwerpen, welke thans zoo veelvuldig besproken worden. Vanzelfsprekend, dat vele jonge menschen daar komen zullen om de vra gen van den dag 'te leeren beantwoorden bij het licht van Gods Woord en om ver sterkt te worden in hun vereenigingswerk. Echter niet alleen onze jonge menschen worden daar verwacht. Ook rekenen wij op een talrijke opkomst van de ouders, oud-leden en vrienden van ons jeugdwerk. Juist de belangstelling der ouders 'heb ben de jonge menschen noodig. Daartoe op te wekken is het doel van ons schrij ven. Toont dan, ouders, dat he't werk van uw groote jongens u niet onverschillig laat. Laten zij bij U mogen vinden een waarachtig meeleven met hun strijd en moeiten, met bun vreugden en blijdschap. (Moge, ook door uw opkomst, er een heilige ijver en een bezielende geestdrift zijn in onze samenkomst, waardoor oud en jong wordt versterkt en aangevuurd in 'den strijd van het dagelijksoh leven. En 'God schenke ons Zijn zegen, door het werk van Zijn opgestanen Zoon Jezus Christus, tot roem en prijs van Zijn hei ligen Naam. J. P. KOGELER, voorzitter. JAOQ. DE SMIT, wnd. secr. Souburg, Maart 1934. DE OUDE VLISSINGSCHE WEG. I. De oude Vlissingsche weg is een der oudste straatwegen, niet alleen van Wal cheren, maar van geheel ons land. Reeds in 1466 werd begonnen een gedeelte er van te bestraten. In 1545 was hij geheel klaar. Elke grondeigenaar op Walcheren moest er ten laatste aan meebetalen, n.l. 2 grooten Vlaamsch (5 cent) van elk ge- met. De straatweg was tot 1873, toen de nieuwe weg is gelegd, ook de drukste weg. Hij lag toch tusschen twee drukke han delssteden. Bovendien was hij een deel van den belangrijken verkeersweg tus schen Vlaanderen en- Holland. Vanaf de Vlissingsche poort te Middel burg (deze poort stond waar nu bet ka naal is) tot de Rammekenspoort te Vlis singen was hij' 6750 el (4.72'5 K.M.) lang. Eerst lag hij tot aan de Middelburgsche poort, doch bet gedeelte bij Vlissingen is later verbeterd en verlegd naar de an dere landpoort, n.l. de Rammekenspoort. Het onderhoud van den weg was eerst bij de Staten van Walcheren. Dat liet wel wat te wenschen over. De steden Middel burg en Vlissingen, als de meest belang hebbenden, kregen later op haar verzoek het recht tot onderhoud. Zij lieten in 1642 den weg geheel opnieuw bestraten. De grootste bochten werden weggenomen. Hiervoor werd 7 gemeten 42 roeden van bet aangrenzende lanu onteigend, In 1764 word tusschen beide steden een nadere overeenkomst aangegaan. Hierbij werd ook het plantrecht langs den weg verkregen met uitsluiting van alle andere mogelijke rechthebbenden. Tot heden toe is het onderhoud nog bij ge noemde steden, die daartoe een commis sie hebben benoemd. De oude Vlissingsche weg is niet alleen de oudste, maar ook de breedste en ook de mooiste van geheel Walcheren. D'e Vlissingsche dichteres Elisabeth Wolff, geboren Bekker, zei in haar gedicht „Walcheren" (1799) over dezen weg: „Een net bestrate weg geleidt ons naar de steden. „Zijn zwaar geboomt', zijn slingering „Mishaagde nooit den Vreemdeling „En doet den Wandelaar met lust zijn pad betreden." Tal van buitenplaatsen met haar sier lijke lanen en verder geboomte stonden toen nog aan weerszijden van den weg. Op enkele na zijn alle in den loop der vorige eeuw verdwenen. Vooral de Fran- sche tijd, die zooveel armoede bracht, heeft er veel too medegewerkt. Het be staan hebben dier lusthoven wordt nog in herinnering gebracht door de in de plaats gekomen boerenhofsteden, die den naam van de buitenplaatsen hebben ovrr- genomen. Dat er op verschillende plaatsen gele genheid was voor den reiziger of wande laar om wat te rusten en zich tevens te laven is te begrijpen. De voornaamste herbergen waren: La belle Vue op Den Abeele, Het Jagertje te Oost-Souburg en Het Zwaantje tusschen Souburg en Vlis singen. De eerste en de laatste bestaan nog. Het Jagertje is eenige jaren geleden omgezet in een kolenpakhuis. De welgestelde Middelburgers hadden als plaats van ontspanning La belle Vue, die in 't midden der vorige eeuw een stal had met plaatsing voor 16 paarden. De rijke Vlissingers zochten verpoozing in i Het Zwaantje. (Slot volgt,) R. B. J. d. M. BRIEVEN OVER OPVOEDING. CXIV. Een groote mond! Dat is een ongunstige uitdrukking: we hooren dat dadelijk I In het natuurlijke al, wat het lichame lijke betreft. Iemand met een groote mond (letterlijk) maakt gewoonlijk een onaangenamen indruk. AI behoeft zulk een mensch volstrekt niet in werkelijk heid minder prettig te zijn. Maar een lief, klein mondje „doet" het toch veel meerl Ga maar nai Hoewel een snoezig mondje kan ook heel lee- lijke dingen zeggen en de poort zijn van een lang niet aangenaam kartl Doch nu ter zake. Wie een groote mond opzet, in figuurlijken zin, is zeker verre van aangenaam. En het veraohtelijke: „zet niet zoo'n groote mond op!" spreekt ons daarvan al genoeg. Nu is het eigenaardig, dat die uitdruk king heel dikwijls wordt gebezigd ten op zichte van kinderen, van ietwat oudere kinderen. Maar toch ook van menschen, die als zulke domme kinderen doen. Die wat willen lijken, wat groots en voor naams, terwijl ze toch heel weinig te presteeren hebben. Sterker: die achter wat groote woorden, achter oen groote mond, trachten te verbergen hun feitelijk gemis aan kennen en kunnen. En zoo krijgt die groote mond dan een heel groote holligheid, haast belachelijik, indien de zaak zelf niet zoo treurig was. „Tegenwoordig hebben de meeste kin deren al vroeg een heel groote mondl" Dat is een ernstige aanklacht. En of we nu dat „tegenwoordig" er af laten, omdat het vroeger ook al zoo was, dat verandert aan de zaak zelf al bitter weinig. De aanklacht is ernstig en droevig. Te meer klemt dit nog, omdat er zoo weinig tegen in te brengen is. Laat het nog wat overdreven zijn, iets te zwart bekeken, dan is de kern ervan toch al ergl Een veel te groote mondl Dat is erg leelijk. Niet maar, omdat het niet netjes staat. Omdat de ouders er soms verlegen en beschaamd bij staan tegenover andere getuigen. Maar omdat die veel te groote mond ten slotte zooveel kwaad en zonde inhoudt! Dat is het ergste! Maar dan zijn wij als ouders ook ge roepen, tegen dat kwaad ten ernstigste te waken. Weest op uw hoedel De vraag is maar, hoe dat behoort te geschieden. Ja, met kracht! Met doortas tendheid. Kloek en flink, zeker! Maar hoe het aan te pakken? We kunnen zeggen: het staat toch zoo leelijk. En een ander vindt het zoo on uitstaanbaar! We kunnen er aan toevoegen: straks sta je zelf beschaamdl als het blijkt, dat je veel te veel gezegd hebt. En we kunnen wijzen op de schoone deugd van beschei denheid. Nog meer kunnen we doen. En we gaan de wijsheid der ouden aanhalen, die juist in weinig woorden hun groote wijsheid toonden We voegen er aan toe: wie vee] zegt en groote woorden gebruikt, heeft ook veel te verantwoorden! We halen het bekende spreekwoord op wie veel zegt, is dom! En je wilt toch niet graag voor dom worden aangezien? Ernstiger nog kunnen we de zaak aan pakken: bedenk toch, dat Eén je altijd hoort! Dat je zoo gauw te veel zegt! En dat is zonde, groote zonde! Want niet één woord, dat uit je mond ging, kun je terug roepen! Van elk woord zullen we éénmaal rekenschap moeten geven aan Hem, Die alles weet! Laat je dat toch voorzichtig maken, uiterst voorzichtig! Want je bederft je eigen leven en ook dat van anderen! En je bedroeft den Heere! Zóó kunnen we doen. En meer nog op soortgelijke manier. En dat is goed, heel goed zelfs. Onze kinderen moeten op al die dingen gewezen worden. Met ernst en klem. En niet te vroeg kunnen we daar aan beginnen. De zaak is wel ter dege waard, met groote ernst en met kloeke zin aangepakt te worden. En het is goed, onze kinderen vroeg te leeren bidden: „Zet, Heere, een wacht voor mijne lippen en behoed de deuren van mijn mond!" Het is alles best. En noodig. Verzuim het maar niet! En toch is hier nog niet het laatste woord gesproken. Vindt U 't goed: dan komen we er nog eens op terug. OPVOEDER. Stand van hedenmorgen 10 u.: Licht op voor fietsers- Zaterdag 6 u. 52 min., Zondag 6 u. 54 min., Maandag 6 u. 56 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 7