Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Executies van landelijke eigendommen. Op 27 Febr. had het Tweede Kamerlid Van der Weijden vragen tot den Minister van Justitie gericht betreffende spoedige indiening van een wetsontwerp tot rege ling van executies van landelijke eigen dommen in verband met het groote aantal openbare en z.g. stille executies van land bouwbedrijven. Minister Van Schaik antwoordt hier op thans het volgende: „In verband met uw nevenvermeld schrijven, waarbij mij werden toegezon den vragen, gedaan door het lid der Ka mer den heer Van der Weijden, heb ik de eer Uw Excellentie mede te deelen, dat over de beantwoording der vragen een overleg gaande is, hetwelk nog niet is beëindigd. Mijn antwoord zal ik u doen toekomen, zoodra bedoeld overleg tot een einde is gebracht." De steunverlaging in Twente. Naar men verneemt, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten de uitvoering van den maatregel inzake de verlaging van den steun in Twente een week op te schorten, aangezien in de eerste week van April toch reeds een verlaging plaats heeft, doordat de brandstoffentoelage, wel ke in de wintermaanden gegeven wordt, juist met ingang van die week wordt in getrokken. Gedenkboek Koningin Emma. Bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert Co. te Amsterdam is reeds thans ver schenen een gedenkboek gewijd aan het leven van H. M. de Koningin-Moeder. Behalve een groot aantal foto's uit het verleden, bevat dit keurig uitgevoerde ge denkboek ook een groot aantal foto's van de plechtigheden in verband met de graf legging. Het is een waardevol herinne ringsalbum. Minister Verschuur. Bij informatie aan het Maria-Paviljoen te Amsterdam, waar, zooals men weet, minister mr T. E. Verschuur verpleegd wordt, werd Vrijdagavond aan de Tel. medegedeeld, dat zijn toestand gunstig is. Ned. Verb. Chr. Jonge Vrouwen en Meisjes. Het Hoofdbestuur van het Ned. Ver bond van Chr. Jonge Vrouwen en Meis- je3^ ereenigingen heeft aan de afdeelingen \orzocht tot en met 17 April bij elke buitengewone samenkomst H. M. de Ko ningin-Moeder te herdenken met een kort woord en het geheele samenzijn in toon te houden, en samenkomsten met een ge heel feestelijk karakter tot n a 17 April uit te stellen. DE OMZETBELASTING. Toepassing op de z g. gemengde midden- standsbadrijven. De minister van Financiën heeft de vol gende belangrijke mededeelingen aan de belastingambtenaren gedaan: „In de praktijk blijkt het, dat verschil lende fabrikanten, die tevens winkelier zijn, moeilijkheden zullen ondervinden in verband met de ruime bewoordingen van art. 2 en het bepaalde bij art. 18, eerste lid sub, der wet. De volgende voorbeelden ter verduide lijking Een maatkleerma'ker op een dorp is te vens kruidenier. De ruime bewoordingen van art. 2 zijn oorzaak, dat de kleerma ker ook omzetbelasting verschuldigd is wegens levering van kruidenierswaren. Dit zal in de praktijk voor den kleermaker allerlei moeilijkheden opleveren. In een dergelijk geval kan intusschen naar mijn oordeel van twee afzonderlijke bedrijven worden gesproken en dient daarom te wor den aangenomen, dat de 'kleermaker de kruidenierswaren niet in zijn hoedanig heid als fabrikant aflevert. Naast bovenstaand sprekend voorbeeld zullen minder frappante dubbele bedrijven bestaan. Zoo zal een kleermaker ook een hoerenmodezaak kunnen exploiteeren. Wanneer deze twee bedrijven afzonderlijk worden gehouden is er geen bezwaar een dergelijke splitsing door te voeren. Meermalen zal zulk een splitsing wel moeilijkbeden opleveren. Een smid ver vaardigt artikelen voor zijn winkelzaak en verkoopt daarnaast in die zaak een aan'tal artikelen, welke bij van fabrikan ten en handelaren betrekt en nimmer zelf vervaardigt. Om bij dit voorbeeld te blij ven: de smid verkoopt huishoudelijke ar tikelen, emaillewaren, kachels, haarden, enz., welke nimmer door hem worden vervaardigd en practisch niet door hem vaardigd kunnen worden. Bij aflevering van deze 'huishoudelijke artikelen zou hij slechts vrijstelling van de omzetbelasting kunnen verkrijgen, in dien volgens artikel 18 blijkt, dat de om- ze ibeJoshng is voldaan. Dit „blijken" kan naar mijn meening worden aangenomen, indien de smid door overlegging van fac turen aannemelijk maakt, dat hij de goe deren onverwerkt heeft doorverkocht. Een bewijs, dat de omzetbelasting daarvoor is betaald, zal daarbij in den regel niet nood zakelijk zijn, tenzij fraude wordt gevreesd en een nauwkeurig onderzoek moet wor den ingesteld. In bet algemeen zal uit bet feit, dat de goederen van derden zijn be trokken, mogen worden aangenomen, dat de belasting is voldaan". De minister beeft goedgekeurd, dat ten aanzien van gemengde zaken als hier'be- doeld op de aangegeven wijze wordt ge handeld ten aanzien van de toepassing van art. 18, le lid, punt 2 der Omzetbe- lastingwet. Hiierdoor worden inderdaad belangrijke praktische moeilijkheden om zeild. Ook de grossiersfactuur kan nu als bewijsstuk voor het onverwerkt doorver- kooren dienen, 'hetgeen voor den groot handel van niet minder beteekenis is. VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. Voorschriften omtrent plaatsing en bijvulling. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den verkoop door middel van automaten. De Middenstandsraad, wien in deze aan gelegenheid om advies is verzocht, stelt zich op het standpunt, dat een wettelijke regeling betreffende den automatenver- koop zou dienen in te houden: het toe laten van den verkoopautomaat uitslui tend als z.g. verlengstuk van den winkel; een verbod tot bijvullen van den verkoopautomaat gedurende den tijd, dat de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn; een voorschrift tot plaatsing van den verkoopautomaat op zoodanige wijze, dat bijvulling alleen op van den openbaren weg af controleerbare wijze kan geschieden. De minister is van meening, dat er aanleiding bestaat aan deze denkbeelden door een wettelijke regeling uitvoering te geven. Weliswaar ontveinst hij zich niet, dat 'n voorziening op deze wijze aan de vrije ontwikkeling van een automaten- bedrijf en van de industrie, die deze toestellen vervaardigt, tot op zekere hoog te in den weg zal staan, doch daartegen over dient de overweging te worden ge steld, dat de middenstand, wiens belang de winkelsluitingswet met het vrijlaten van den verkoop door automaten beoogde te dienen, er een zekere aanspraak op kan doen gelden, dat deze werkwijze ook zijn domein blijft en dat niet de compen satie, aan hem toegedacht, zou worden teniet gedaan door de omstandigheid, dat anderen, met gebruikmaking van de ge geven faciliteit, zich te zijnen koste van een deel van het terrein der distributie zouden gaan meester maken. Aldus gezien, acht de minister een be perkenden maatregel als hier bedoeld, alleszins gerechtvaardigd. Het desidera tum, dat de automaat uitsluitend als ver lengstuk van een winkel zal worden toegelaten, houdt tevens de gedachte in, dat in een automaat slechts waren zullen mogen worden verkocht van dezelfde soort, als die, welke in den winkel, waar bij de automaat behoort, verkocht plegen te worden. Door de voorgsetelde bepalingen wordt voorts voorkomen, dat een winkelier een verkoopautomaat in of bij een anderen dan zijn eigen winkel kan hebben. Een uitzondering hierop is gemaakt ten aanzien van automaten in hotels, restau rants, koffiehuizen en daarbij behooren- de open ruimten (speeltuinen e.d.) In verband met het vrij ingrijpend ka rakter van de regeling, waardoor het ex ploiteeren van verkoopautomaten door anderen dan winkeliers onmogelijk zal wofden, schijnt het gewenscht, de inwer kingtreding van die bepaling niet aan stonds te doen plaats hebben, doch aan de verkoopautomaten bezittende niet-win- keliers nog eenigen tijd de gelegenheid te bieden, voor hun automaten een an dere bestemming te zoeken. Een termijn van 6 maanden komt den minister voor hiervoor voldoende te zijn. Door het bij vul verbod van automaten zal de exploitatie van vele dezer voor werpen in de toekomst niet meer op even intensieve wijze kunnen geschieden als thans het geval is. De billijkheid brengt mede, de winkeliers, w.o. er wellicht vele zijn, die een min of meer kostbaren auto maat van geringe capaciteit hebben aan geschaft, in de onderstelling, dat de ver koop door middel daarvan aan geenerlei beperking zou zijn onderworpen en die mogelijk nog niet voldoende gelegenheid hebben gehad de aanschaffingskosten daarvan eenigszins goed te maken, door uitstel van het bij vul verbod daartoe, in staat te stellen. Met het oog hierop wordt voorgesteld, dit verbod eerst na 2 jaren in werking te doen treden, welke termijn, naar den minister voorkomt, voldoende is om aan bezwaren ten deze tegemoet te komen. De klinkerweg over den Scheldedam. Gedep. Staten van Zeeland deelden aan den A. N. W. B. en de K. N. A. G. in antwoord op een van die vereenigingen uitgegaan verzoek mede, da't het rijwiel pad langs den Provincialen straatweg Zuid-Beveland-N oord-Brabant zoodanig zal worden hersteld, dat het voor het uit wijken geschikt zal zijn. De kenteekenen voor rijwielpad zullen echter niet meer worden aangebracht. De weg Sluis (Z.)-Belgische grens. De provinciale weg van Sluis (Z.) naar de Belgische grens verkeert op bet oogen- blik in zeer slechten toestand, waarvan bet drukke verkeer over dezen weg uiter aard ernstige bezwaren ondervindt. Nu de aansluitende wegen zoowel in ons land als in België in goeden staat verkeeren, doet zich de behoefte aan een spoedige verbetering van dit weggedeelte ernstig gevoelen, vooral in het zomersei zoen, wanneer hier het verkeer tus- scben de Belgische en Nederlandsche bad plaatsen zeer druk is. De A. N. W. B. en de K. N. A. G. heb ben nu aan Gedep. Staten van Zeeland verzoch't een spoedige verbetering van den weg te willen bevorderen. Bijdragen voor verbeteringen van wegen. Ged. Staten van Zeeland hebben voor de werken, welke zijn opgenomen in de wegenlijst 1933, de volgende bijdragen toegekend: 1. aan de provincie Zeeland voor ver betering van den weg Zierikzee—Brou wershaven f1449; weg 's-Gravenpolder— Ovezande f1068; weg Heinkenszand— 'sHeer Arendskerke f592; Biggekerke— Koudekerke f 1015; weg Koudekerke—Mid delburg f 1482; weg Schoondijke—IJzen- dijke f3755; verbindingsweg tusschen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen f119.593; weg Groede—Nieuwvliet f26.931; en weg NeuzenAxel f32.588. 2. aan de gemeente Kortgene voor ver betering van den weg KortgeneColijns- plaat f20.960; 3. aan den Nieuw-Noord-Bevelandpol- der voor verbetering van denzelfden weg f1940; 4. aan den Oud-Noord-Bevelandpolder voor denzelfden weg f 4072; 5. aan de gemeente Wissekerke voor verbetering van den weg Wissekerke Kamperland f 10.295; 6. aan de gemeente Ovezande voor ver betering van den weg OvezandeDrie wegen f21.336; 7. aan de gemeente Driewegen voor ver betering van denzelfden weg f16.420; 8. aan de gemeente Borsselen voor ver betering van den weg Borsselen's-Hee- renhoek f49.536; 9. aan de gemeente 's Heerenhoek voor verbetering van den weg 's Heerenhoek— Heinkenszand f 14.558; 10. aan de gemeente Heinkenszand voor denzelfden weg f 461 en voor den weg Heinkenszand-'s Heer Arendskerke f 1245; 11. aan de gemeente 's-H. Arendskerke voor de verbetering van laatstgenoemden weg f 617; 12. aan den polder Walcheren voor de verbetering van den weg Middelburg Domburg f 5856; 13. aan de gemeente Westkapelle, Zou- telande, Biggekerke en Koudekerke voor verbetering van den weg Westkapelle-- Middelburg f 128.370; 14. aan de gemeente Koudekerke voor verbetering van de traverse door die- ge meente een gedeelte van den weg Koude- kerke-Middelburg f 677; 15. aan de gemeente Vlissingen voor verbetering van den weg Koudekerke Vlissingen f 1550; en voor den weg Keer sluis ontworpen Rijksweg Nieuwland- Vlissingen f 301. ,16. aan de Rijwielpadvereeniging Wal cheren voor verbetering van bet rijwiel pad, behoorende bij de wegen Zoutelan.de -Biggekerke-Vlissingen f 4573; 17. aan de gemeente Middelburg voor de verbetering van den Nieuwen Vlissing- schen weg tot Abeele f 13.213; 18. aan de gemeente St Jansteen voor verbetering van den weg Zuiddorpe-Koe- wacht-St Janssteen f 9052; 19. aan de gemeente Stoppeldijk, de polders Willem III, Stoppeldijk, en Groot- Cambron en het waterschap Lamswaar- de voor verbetering van den weg Zaam- slag-Provinciale weg Hulst-Walzoorden f 46.469; 20. aan den Varempépolder voor de verbetering van den weg Drie-Schouwen- Roode-Sluis f 17.989. Verbetering. Niet de heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge, maar de heer G. E. P. Lenshoek te Kapelle is her benoemd tot commissaris van de tram- weg-mij. Breskens-Maldeghem. Waarschuwing. De Commis saris van Politie te Hilversum waar schuwt tegen de praktijken van D. van Splunteren, wonende Ministerpark 10 te Hilversum, die herhaaldelijk in verschil lende plaatselijke bladen hier te lande advertenties plaatst, waarin hij personen van goede ontwikkeling en in bet bezit van f 2500 of f 5000, een positie aanbiedt als directeur van een bijkantoor eener groiote onderneming. Van Splunteren voor noemd ontvangt momenteel van gemeen tewege financieelen steun. Meerdere malen werd door den Com missaris van Politie te Hilversum tegen hem gewaarschuwd en dient de uiterste voorzichtigheid met voornoemden per soon te worden betracht. Zierikzee. Deze week is de oudste in woonster onzer gemeente, Mijntje Douw, in den ouderdom van 98 jaar overleden. De bommen, die eind April 1917, door een Engelsch vlieger o-p onze stad werden geworpen, hadden bijna een eind aan haar leveti gemaakt. Een bom vernielde toen haar huisje en zij zelf werd met levens gevaar Van onder het puin gehaald. To't haar 97ste jaar was zij nog kras. Nadien begonnen baar krachten snel af te nemen, totdat deze week de dood intrad. (Z. Nb). Hoek. Donderdag vergaderde de Raad. De waarnemend voorz. de heer J. A. Meertens herdacht het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Door den gemeente-geneesheer Dr L. A. J. Deyer is eervol ontslag gevraagd. Dit wordt hem, die langer dan 35 jaar als „Dokter Deyer" hier werkzaam was, met alg. stemmen verleend. Met alg. st. werd nu tot gemeente-ge neesheer benoemd Dr I. P. Leenhouts te Groede. Het salaris wordt van f 900 op f 800 gebracht, doch het onderhoud der woning komt nu geheel voor rekening van de gemeente. De burgemeester Mr. J. A. v. Tienhoven die inmiddels ter vergadering is gekomen, deelt mee met de a.s. Paascbdagen geen vergunning te zullen geven voor dansmu ziek. Dit besluit verwekt groote ontstem ming bij dhr A. Meertens (V.B.), die den burgemeester verwijt meer te luisteren naar rechts dan rekening te houden met de verlangens en wenschen van de meer derheid der bevolking. Over dit punt wordt nog lang en breed gediscussieerd, doch de bevoegdheid tot het al of niet verleenen van vergunning berust alleen bij den burgemeester. Door het uitspreken van het ambtsgebed wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Broek in Waterland, J. J, F. Spaargaren te Midsland (Tersch.). Te Oss, Mr F. G. M. Boenders te Utrecht. Te Eexta, W. F. Dankbaar te Kuinre. Bedankt voor Ouddorp, W. Rijnsburger te Chid-Beijerland. Voor IJsselstein, A. J. Oosterhuis te Eemnes. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Aalten, W. Heerma te Aalsmeer. Voor Sassenheim, N. Bijde- mast te Boskoop. Doopsgez. Gemeente. Drietal te Utrecht, P. Vis te Arnhem, J. J. G. Wuite te Zaandam en J. Yntema te Leeuwarden. Zondag 1 en Maandag 2 April. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds de Vries, av. ds de Beus van Rilland. Maandag vm. ds Steinz. Geersdijk vm. leesdienst, nm. ds v. d. Most van Spijk. Kruiningen vm. ds Mortier, nm. ds Blan- son Henkemans. 's Heer Abtskerke Vm. ds Homburg, nm. dhr de Jager. Golijnsplaat vm. ds v. Dijk (Dankz. H.A.), 6 u. ds Bons. Maandag v.m. ds Bons. Rilland 9.30 u. ds de Beus, 2 u. ds Hoo- genraad. 's H. Hendrikskinderen vm. ds Koop- mans, nm. ds Raams. Maandag vm. ds Koopmans. Kloetinge vm. ds Raams, nm. ds Koop- mans. Maandag vm. ds Raams. Waarde vm. ds Hoogenraad, nm. lees dienst. Middelburg (Geref. Bond), Gasthuiskerk 10 en 6 en Maandag 10 u. ds Zandt te Delft. Geref. Kerk. Gapinge vm. leesdienst, nm. ds Tunder- man. Oostkapelle vm. leesdienst, nm. ds Brem- mer. Rilland vm. en nm. ds v. d. Velden, em.- pred. Meliskerke vm. ds Vreugdenbil, nm. ds Heij. Maandag geen dienst. Chr. Evang. Gem. Goes, 7.30 u. bidstond, 9.30 en 6 u. ds v. d. Vis (av. medew. zangkoor). Maan dag geen dienst. BELASTING VAN DE DOODE HAND. Een lastig onderwerp, waarmede men ook in Duitschland schijnt te sukkelen! In het „Reichsgesetzblatt" nr 20, deel I, pag. 123, wordt een „wet over het uit stel van de belasting van de doode hand" van 22 Februari 1934 gepubliceerd. De wet bevat slechts één artikel, hetwelk bepaalt, dat de aanslag en beffing der belasting tot nader order uitgesteld zijn. De belasting op bet verkrijgen van grond wordt in normale gevallen bij den overgang van den eigendom der lande rijen geheven. Voor landerijen, welke niet of zelden van eigenaar wisselen had men een soort plaatsvervangende belas ting op bet oog. Deze belasting der doode hand" zou worden geheven na twintig jaar. Het belastingpercentage zou bedragen met inbegrip van de opcenten voor de landen en gemeenten voor den eersten heffingstermijn IV2 procent en voor de volgende heffingstermijnen 3 pet. De belastingplicht zou reeds den len Januari 1929 ingaan, hij! werd echter herhaaldelijk uitgesteld, voor de laatste maal tot 1 Jan. 1934, wijl zich tegen de heffing moeilijkheden van economischen aard verzetten. Deze bezwaren zijn niet weggevallen. De heffing der belasting zou in strijd zijn met de doeleinden der rijksregeering om de economie tot nieuw leven te wekken en de agrarische bedrij ven rendeerend te maken. Daarbij komt, dat het grondbezit reeds door vermo gens-, grond- en gebouwenbelasting zeer zwaar gedrukt wordt. Daar op het hui dige tijdstip nog niet met zekerheid te overzien valt, wanneer de belasting zon der benadeeling van belangrijke econo mische belangen kan ingevoerd worden, is de heffing zonder beperking voor om bepaalden tijd uitgesteld. Pakhuisbrand te Ber gen op Zoom. Vrijdagavond te om streeks half tien ontstond te Bergen op Zoom brand in bet pakhuis van den heer Hazen, welk pand is gelegen achter de woning van diens bazar. De brand breid de zich zeer snel uit en ofschoon de brandweer direct met vijf stralen 't vuur aantastte, ging het pakhuis met den ge- h'eelen inhoud verloren. Dit was voor een groot deel het gevolg Van het feit, dat de brandweer den vuurhaard niet kon be reiken. Eerst toen het dak van bet ma gazijn in vlammen was opgegaan, kon een massa water naar binnen worden gewor pen. Een groote partij meubelen, alsmede kruidenierswaren gingen verloren. De schade loopt in de tienduizenden. Een en ander was verzekerd. Meisje verdwenen. Gis ternacht is uit een gracht te Gouda het lijkje opgehaald van de 8-jarige Mientje M. Des middags oui half twee bad bet kind de ouderlijke woning verlaten, om bij een boekhandelaar een schrift te koo- pen en zich vervolgens naar sohool te be geven. Toen de kleine na schooltijd niet thuis kwam, begonnen de ouders ongerust te woTden en gingen ze op onderzoek uit, waarbij bleek, dat zij niet in den winkel was geweest en ook de school niet bezocht had. Aangezien een ongeluk werd ge vreesd, waarschuwde men de politie, die ging dreggen. Onze goede wegen. Vrijdag morgen heeft op den weg tusschen Wog- num en Benningbroek een ernstig motor fietsongeluk plaats gehad. De loonslager I. uit Amsterdam is met zijn motorfiets komen te vallen. Het rijwiel kwam in bet water terecht, terwijl de berijder te gen een boom werd gesmakt. Het slacht offer overleed kort na het ongeluk. Zijn collega, die vlak achter hem reed, sloeg met zijn motorfiets eveneens over den kop en werd bewusteloos opgenomen. Zijn toe stand was echter niet direct zorgwek- kend. Het schijnt, dat een verraderlijke geul in de straat door den aanleg van een kabel aan dit ongeluk niet geheel vreemd is. Jongetje overreden. Het 8- jarig zoontje van ds P. Hekman te Beilen was bezig het fietsen te leeren en kwam daarbij te vallen juist toen een zware truc'k met aanhangwagen passeerde. Het kind werd door den wagen aan het hoofd geraakt, doch de toestand leek eerst niet ernstig. Gistermorgen is het kind aan de gevolgen overleden. Knoeierijen met aardap pelen. De Tel. meldt uit Rotterdam: Eenige personen, waaronder enkele oud controleurs van de aardappelcrisiscen- trale, hebben kans gezien om aardappelen z.g. „bonken", die óf voor veevoeder óf voor eyport mogen worden gebruikt, maar in geen geval voor consumptie, in den handel te brengen als consumptie-aard appelen. De politie is dit complot op het spoor gekomen en in verband daarmee zijn aan gehouden de 50-jarige exporteur H. de B. uit Rotterdam, de 42-jarige A. de V., de 39-jarige T. V. L„ beiden uit Delft, de 30-jarige J. N. en de 40-jarige P. G., beiden uit Barendrecht, allen oud-controleur van de aardappelcentrale en de 29-jarige koopman F. K. uit IJsselmonde. In be slag genomen is een partij van 240 mud „bonken", terwijl is komen vast te staan, dat 160 mud van deze aardappelen voor consumptie is verkocht. VLIS'SIN'GEN. Ondertrouwd: H. Rek kers, 27 j. en W. A. S. de Bruijne, 27 j.; W. A. Holst, 26 j. en G. Waardenburg, 24 j.; J. Zoeteman, 23 j. en H. A. von der Kammer, 27 j.; R. Cemeska, 28 j. en D. J. M. Rab, 20 j. 'Getrouwd: J. de Roo, 29 j. en -S. Tol- hoek, 28 j. BevallenC. M. J. A. Slabber geb. Graafmans, z.; L. A. M. van der Hout, geb. Minderhoud, d.; C. de Rooij, geb. van de Vrie, d.; J. van der Eijk, geb. Kom- mers, d.; M. F. Kroon, geb. van Wijck, d.; C. W. H. v. Opbergen, geb. Wortmann, z. ■Overleden: W. Hilbrants, 67 j., wed. van G. Stel; L. Goedhart, 64 j., man van N. de Visser; J. P. Auer, 65 j., vrouw van C. H. Willemse; P. Hutchison, 84 j., wedn. van J. P. L. Straver; G. van Ge- mert, 73 wedn. van J. Kamermans; L. G. J. van der Eijk, 3 d. (Vliss. Crt.) Het „GESPROKEN DAGBLAD". De verspreiding van nieuwsberichten per radio, door onze Zuidelijke taalbroe ders vernuftig het „gesproken dagblad" geheeten, behoort tot een der belangrijk ste mogelijkheden in het huidige publi- citeitswezen. Bijna ongemerkt heeft de gemeenschap dezen grooten dienst van de radio aanvaard. De radioberichtgeving is de levendigste en actueelste publica tie, welke ons thans ter beschikking staat. Zoowel de reportage, zooals die gegeven wordt van publieke gebeurtenissen als wedstrijden, feesten etc., als de oogenblik- kelijke mededeeling van feiten, uitslagen etc., behoort tot den berichtendienst, die de radio heeft in het leven geroepen en die geleidelijk met het huidige idee van berichtgeving is samengegroeid. Het is interessant zijn aandacht eens te wijden aan een controle van dit feit. Bijna iedere week maakt het openbare leven een sensatie mee: dood van een koning, een ongeluk van grooten omvang, 'n zesdaagsche, een jubilé van een bekend persoon in den lande. Deze gevallen zijn het onderwerp van den dag, doch bijna steeds heeft men het „door de radio ge hoord". De radio vertelt ons ongeveer alles wat de algemeene belangstelling heeft. De radio is daarom onmisbaar en een al gemeene behoefte geworden. Een ander feit, dat ieder constateeren kan, is, hoe veel toestellen er 's avonds om acht uur, tien uur kortom, wanneer Vaz Dias aan het woord komt van Parijs, Daventry, Heilsberg of welk station dan ook, alle aardige programma's ten spijt, even op Hilversum of Huizen worden afgestemd tot het: „hier is verder niets meer aan wezig" heeft geklonken. De berichten dienst behoort tot de intensiefste en al gemeen gewaardeerde voordeelen van den radio-omroep, zooals die tot nu in Euro pa ontwikkeld is. Duitschland begint reeds om 5.20 uur met een uitzending van nieuwsberichten; Frankrijk 7.35 uur, terwijl Toulouse tot middernacht persberichten uitzendt. War schau begint om 7.05 uur, Rome 7.20, Spanje 8.20, Boedapest 9.05, Moskou 9.20, Brussel 14.20. lederen avond stort een heele lawine van nieuwsberichten op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2