Onze Jongelingschap. A. G. van der REST, Bericht. EERSTE BLAD. rs ZATERDAG 31 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 3 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: e g e e - vernemen, isis-rund- der vroe- een, onre- lke de po- >ezicht uit werd een van een det achter gepleegd .et toeval, in de fa- per fiets hter pas- onderzoek anige klei- meegeno irzoek was es-verbaal Personeel- poorwegen aen der op sel-electri- snelheid ïans werd kt. 0 k k e 1- .am, snor- nalaise in eens be- -.wam met daar zou margarine larle-Nas- ïmiezen 'n Leeken en niet. De ïkend bui- ambtena- op de spii- zijn auto n weg en rernield te e twee in- af en had- pelhout te vamen zij weg, doch ■en ambte- beslag ge naakt. e n r o d e. e oorzaak de woning V. te Eer- het gezin, venverdie- brandende bet dak- ronder on- (Tel.) in ver- Amsterdam 1 fabrieks- ien, waar- nsche par- Omval al- ïimen tijd mden. Een beeft kans uepten be ierlei kost- n enz. aan n de hin- ar te bren- k dezelfde als de fa- el." meldt, alsmede van de ge arresteerd olitie over- jd bekend, ibriek aan en veelal ng waren, ■den nage- jk, dat er tond. Het abriek, die d, de ver- eepen veel RICHT. 28 Maart: zwaar be en, weinig erdag. 3 u.: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. u.: 765. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In dit woord van Luther is een sterk waarheidselement. Vandaar ook, dat er in onzen tijd zoo hevig gestreden wordt om de jeugd, met name de rijpere jeugd. Een beweging die alleen de ouden en de ouderen achter zich heeft mag mo menteel sterk staan, toekomst heeft ze niet. Zij is ten doode opgeschreven. Daarom verwondert het niet, dat een der eerste daden van Mussolini was, een stevige jeugdorganisatie te vormen en op de bestaande organisaties beslag te leg gen. Reeds betrekkelijk kort na zijn op treden heeft de Italiaansche dictator de geheele jeugdbeweging aan zich getrok ken en maatregelen getroffen opdat alle jongens van 8 tot 18 jaar, ongeacht de vraag wat de ouders voor hunne kinde ren begeeren, worden opgevoed in de sfeer van het fascisme. Dit voorbeeld wordt door de Nat.-So- cialisten in Duitschland trouw gevolgd. Aan de vrije jeugdbeweging is daar radi caal een einde gemaakt. Met de commu nistische en de socialistische- zijn ook de Christelijke jeugdorganisaties ontbonden. Hitier werkt voor de toekomst. En daarvoor heeft hij noodig de jonge men- schen die over enkele jaren in de kracht van hun leven zullen staan. Voor de be reiking van dit doel moet alles wijken. In theorie staat het Nat.-Socialisme niet afkeerig tegenover den godsdienst, mits deze zich met een afhankelijke positie te vreden stelt en geen eischen laat hooren. D'e heidensche jeugdaanvoerder Baldur von Schirach is dan ook zijn taak begon nen met een onverbiddelijken strijd aan te kondigen tegen de kerken die het dur ven bestaan de kinderziel voor God op te eischen. Wij willen, zoo verklaarde hij, bij onzen opmarsch geen halt maken voor een of andere groep van confessioneele jeugdorganisaties. Wij erkennen geen af zonderlijke rechten van die groepen. En: op het gebied der opvoeding van de jeugd laten wij geen inmenging toe. In denzelfden geest sprak een andere vertrouwensman van Hitier toen hij ver klaarde: „Als men meent de Duitsche jeugd in confessioneele scheidingen te kunnen opvoeden, dan verklaren wij kort en goed, dat de opvoeding van de D'uit sche jeugd onze zaak is. De N.S.D.A.P. heeft de leiding in den Staat en daarmede is haar deze taak toegekomen." Ook in ons land wordt getracht dit re volutionaire dwangsysteem ingang te doen vinden en de macht over de jeugd in handen te krijgen. Zoover zijn we echter nog niet. En het zal hier ook minder gemakkelijk gaan dan in andere landen, omdat we ook wat dit betreft, bevoorrecht zijn. De jeugdbeweging is in ons land tot groote ontwikkeling gekomen. En met dankbaarheid mag het gecon stateerd, daarbij staan de Christelijke jeugdorganisaties aan de spits. Niet al leen wat betreft den omvang, maar ook wat aangaat het karakter. Waar ter wereld vindt men een principieel gefun deerde jeugdbeweging als in ons land? Nederland heeft het groote voorrecht, dat het zeer sterke jeugdorganisaties be zit, die zich wenschen te richten naar de eischen van het Woord Gods, die alles zullen doen om hun zelfstandigheid te be waren, maar die diep wenschen te buigen voor den op Golgotha gekruisigden Ko ning, Die Zijn bloed heeft vergoten, óók om het jeugdleven te redden. Deze Christelijke jeugdbeweging kan voor de toekomst van ons land van groo te beteekenis zijn. En daarom begroeten we ook met blijd schap de vergaderingen van de Zeeuw- sche afdeelingen van het Ned. Jongelings verbond en den Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag, die a.s. Maandag 'hun vergaderingen zullen hou den en waar de jonge Zeeuwen zich zul len scharen rond het Kruis van Jezus Christus, den verheerlijkten Heiland en Koning. Het gaat hier niet als in Italië en in Duitschland om militaire oefeningen, om het 'kweeken van nationalisme in den ver keerden zin van het woord, om het ver heerlijken van een dictator die als God wordt geëerd en gediend, maar het gaat hier om de principieele opvoeding, om de vorming van een kloek en vroom geslacht, dat boven alles stelt het gezag van het Woord Gods. Wij wenschen onze jonge menschen recht gezegende vergaderingen. Mogen ze meewerken tot de vorming van een geslacht klein en afhankelijk in zichzelf, maar sterk en krachtig door het geloof in Hem, Die dood is geweest en zie.Hij leef tl Een geslacht, dat den moed heeft en houdt om in verband met den afgoden dienst van dezen tijd te zeggen en te zingen: Gij zult ons tóch niet hebben Gij goden van den tijd! Ernstige nederlaag voor Roosevelt. Ook de senaat heeft het veto van pre sident Roosevelt tegen het wetsontwerp, dat voorziet in de uitkeering van een toe lage aan invalide oud-strijders, met de vereischte twee-derden-meerderheid aan genomen. Het ontwerp krijgt hierdoor, in weerwil van het veto van den president, kracht van wet en belast de begrooting met een onvoorziene uitgave van 230 millioen dol lar. Het debat duurde verscheiden uren en droeg een buitengewoon fel en verbitterd karakter. Deze stemming tegen het veto van den president is dus de eerste nederlaag van Roosevelt geworden in een ernstige zaak. Nieuwe luchttcrpedo's in Engeland. Naar de „D'aily Telegraph" meldt, zal een proef worden genomen met een nieu we luchttorpedo, waarvan een bombar deervliegtuig der marine voorzien zal worden. De nieuwe luchttorpedo heeft het voor deel, dat deze uit een veel grootere hoogte kan worden afgeschoten, dan bij de vroe gere torpedo's het geval was. Deze konden slechts op een geringe hoogte boven den waterspiegel gelanceerd worden. Indien de proeven een bevredigend re sultaat hebben, zal dit nieuwe wapen al gemeen ingevoerd worden. Wat wil Duitschland? Naar verluidt, heeft de Duitsche regee ring zich tot Rome, Weenen en Boeda pest gewend met het verzoek, het stand punt van de drie landen te vernemen, zoo Duitschland den wensch te kennen mocht geven om aan de economische bespre kingen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije deel te nemen. Naar vernomen wordt, heeft Hongarije geen bezwaren gemaakt, doch Oostenrijk heeft wel eenige voorwaarden gesteld, in de eerste plaats de verzekering van Oostenrijks onafhan kelijkheid. Aardschokken in Roemenië. Donderdagavond om kwart over acht (M.E.T.) zijn te Boekarest twee zeer sterke aardschokken waargenomen. Van de bevolking maakte zich een pa niek meester. In allerijl verlieten de be woners hun huizen en renden de stra ten op. In de stad zelf schijnt evenwel geen schade te zijn aangericht. De aardschokken waren de krachtigste, welke ooit in Boekarest zijn geregis treerd. In Galatz werden talrijke huizen be schadigd. In verscheidene café's kwamen gedeelten van de plafond-versiering naar omlaag, waardoor eenige gasten lichtere verwondingen opliepen. Talrijke vensterruiten versplinterden. Verscheidene personen werden gewond door de stukken van een balcon, dat om laag stortte. Van de reizigers, die zich in den snel trein bevonden, welke juist tegen dein avond Galatz binnenliep, maakte zich een paniek meester. Zij vluchtten hals over kop door de vensters naar buiten, waarbij verscheiden hunner arm- en beenbreuken opliepen. Berichten, dat er ergens menschenle- vens te betreuren vallen, zijn niet binnen gekomen. Communisten-complot ontdekt. De veiligheids- en politie-autoritei'ten te Praag hebben reeds sedert geruimen tijd waargenomen, dat in het geheele staatsgebied een verhoogde revolution- naire actie werd gevoerd, welke in het bij zonder er op gericht was de weermacht te ondermijnen en in haar gelederen on rust te stoken. Geconstateerd werd, dat men te doen had met een wijdvertakt net van spion- nage en anti-militairistische propaganda. Als een der 'hoofdorganisatoren dezer actie is de vroegere ba'k'ker, Franz Hampl, die den laatsten tijd als redacteur van het communistisch blad „Rovnost" werkzaam was, gearresteerd. Hij onderhield betrekkingen met een heele reeks civiele en militaire personen, beschikte over aanzienlijke sommen gelds, ondernam vaak lange reizen in het ge heele staatsgebied, was soldaat bij de re serve en afgestudeerde van den Lenincur- sus te Moskou. Bij huiszoekingen in de woningen van aanhanger» van Hampl werd een geheim schrift en oo'k de sleutel daarvan ontdekt. Verder werd een geheime drukkerij ont dekt. Tot dusver werden een en tachtig huis zoekingen verricht en drie en twintig per sonen gearresteerd. Buiten Praag werden tot dusver 120 huiszoekingen verricht en twintig perso nen gearresteerd. Cleveland in moeilijkheden. De „Daily Telegraph" verneemt, dat Cleveland in Ohio, de zesde stad van de Vereenigde Staten, die bijna een millioen inwoners heeft, groot gevaar loopt failliet te gaan. In een uiterste poging om de si tuatie te redden, heeft de burgemeester der stad, Davies, drastische maatregelen aangekondigd. Hij heeft bevolen, dat de stadsverlichting tot de helft moet worden teruggebracht, en overweegt het ontslag van de helft van het politie- en brand weercorps. 500 ambtenaren zijn reeds ont slagen en honderden zullen nog volgen Alle openbare parken, zijn onmiddellijk gesloten. De directeur van de stadsreiniging zeide, dat zijn personeel zoodanig is verminderd, dat slechts eens in de twee maanden de straten kunnen worden schoongemaakt en twee keer per jaar het huisvuil bij de inwoners kan worden weggehaald De oorzaak van dezen toestand is te zoeken in het roekelooze bouwen, dat Cle veland heeft gedaan in de goede jaren. Mussolini optimist. Mussolini heeft den bijzbnderen corres pondent van „Paris Soir", Perreux, een onderhoud toegestaan, waarin hij zijn ver klaring herhaalt, dat de moreele atmos feer tusschen Frankrijk en Italië verbe terd is, aangezien beide lauden zekere kwesties op dezelfde wijze beoordeelen. Hopelijk zal men spoedig de besprekin gen over en de oplossing van de sedert 15 jaren hangende Fransch-Italiaansche kwestie ter hand kunnen nemen. Mussolini acht den algemeenen wereld toestand geenszins catastrofaal. Hij ge looft niet, dat een oorlog in het verschiet ligt. In ieder geval zal de fascistische re geering den brand niet aansteken, aan gezien zij nog te veel moreele en mate- riëele taken heeft te vervullen, hetgeen slechts in tijd van vrede kan geschieden. De te Rome onderteekende protocollen zijn tegen niemand gericht. Zij beteeke- nen veeleer het begin van een samenwer king in Midden-Europa, waaraan een ieder, die zulks wenscht. kan deelnemen. Mussolini denkt er allerminst aan, zijn standpunt in de ontwapeningskwestie prijs te geven. Het Italiaansche plan komt het Fransche zooveel mogelijk tegemoet. De Duce acht ontwapening een onbereik baar doel. Hij zou liever zien, dat de Ge- neefsche conferentie zich op meer beschei den wijze „conferentie tot beperking en proportionneering der bewapeningen" zou noemen. Korte Berichten. Gemeld wordt dat Loebe en Seve ring Hitlerianen zijn geworden. De „Reichspost" bevatlte de tijding, dat Se vering een brochure had geschreven „Mein Weg zu Hitier". Op den leider der liberalen in Roe menië, Bratianu, is een aanslag gepleegd. Bralti'anu bleef ongedeerd. Gister 'zijn opnieuw 35 Duitsche emi granten van het Duitsche staatsburger schap vervallen verklaard. Onder hen be vinden zich O'.a. Prof. Einstein en de vroe gere socialistische afgevaardigde, Dt Kurt Rosenfeld. Het vermogen van al deze per sonen is in beslag genomen. De Fransche ambtenaren, welke ver- eenigd zijn in de 'G. G. T. U. hebben een mo'tie aangenomen, waarin het heet, d'at zij met alle hun ten dienste staande mid delen, óók met algemeene staking, zicb tegen vermindering van hun loon zullen verzetten. D. MULDER t. Koninklijke dank aan Ned.-lndië. De Gouverneur-Generaal ontving het volgende telegram van H. M. de Konin gin: „D'e treffende bewijzen van medeleven van Ned.-lndië in deze droeve dagen zijn ons tot een grooten steun. Bijzondere dank voor uw telegram." Dank aan de omroepvereenigingen. Naar men verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de vier groote omroepvereenigingen een schrij ven gezonden, waarin Zijne Excellentie voor de uitnemende wijze, waarop zij ge zamenlijk de radio-reportage van de plechtigheden ter gelegenheden van de begrafenis van wijlen H. M. de Koningin- Moeder hebben doen slagen en waardoor honderdduizenden luisteraars in den lan de, die niet in de gelegenheid zijn geweest de plechtigheden te aanschouwen, toch Op ruim 84-jarigen leeftijd is heden morgen overleden de heer D. Mulder, oud-hoofd van de Christelijke school te Zierikzee. De heer Mulder was in Zeeland een be kende en in breede kringen geziene fi guur. De overledene was van 1868 tot 1874 werkzaam als onderwijzer aan de Ghr school te Terneuzen en daarna tot Juli 1881 als hoofd der Ghr. school te Din- teloord. In Augustus d.a.v. werd hij geïnstal leerd als hoofd der Chr. school te Zierik zee, in welke functie hij werkzaam was tot hem in 1920 pensioen werd verleend. De heer Mulder heeft zijne werkzaam heden niet beperkt tot de school. In het politieke leven nam hij een vooraan staande plaats in. Met wijlen den heer Bastmeijer heeft hij een langdurigen kamp gevoerd voor de verbreiding der A.R. be ginselen en de versterking der A.R. partij'. Hij was o.a. voorzitter van de plaatselijke en de centrale kiesvereeniging, en lid van het Prov. Comité. Ook in het kerkelijk leven heeft de overledene zijn gaven en krachten be schikbaar gesteld. Ongeveer 50 jaren diende hij de Geref. Kerk te Zierikzee als ouderling en tal van keeren werd hij af gevaardigd naar de Provinciale en Gene rale Synode. Aan den overledene werd door God ge nade geschonken om veel te mogen arbei den. Maar ook de eere werd hem niet ont houden. Het behaagde H. M. de Koningin hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een werkzaam en vruchtbaar leven is met het overlijden van den heer Mulder afgesloten. in staat zijn gesteld deze op den voet te volgen, hare erkentelijkheid heeft uitge sproken. De steun aan de tuinders. Op de vragen van den heer Groen be treffende spoedige uitkeering van den aan tuinders over 1933 alsnog toekomenden steun heeft Minister Verschuur als volgt geantwoord: Daar de gegevens voor een volledig overzicht van de aanvoeren en prijzen over 1933 in het begin van Januari 1.1., nog niet volledig ter beschikking ston den, kon op dat tijdstip niet anders dan een betrekkelijk gering percentage van het voor uitkeering beschikbare bedrag worden uitgekeerd. Het is den Minister bekend, dat deze uitkeering voor vele tuinders gering is geweest. Aangezien echter de te verleenen steun voor alle tuinders te gering moest worden geacht, heeft de Minister besloten tot verhooging van den steun over 1933 met een totaal bedrag van f 1.500.000. De beschikking, waarbij gelden be schikbaar worden gesteld, is reeds geno men. D'e uitkeering heeft plaats gehad. In verband met de beantwoording van vraag III kan beantwoording van deze vraag achterwege blijven. Arbeiders in den Wieringermeerpolder. Het aantal arbeiders, dat in de laatste maanden regelmatig bij de Cult. Maat schappij in den Wieringermeerpolder werkzaam was, bedroeg ongeveer 759, van wie ongeveer 500 z.g. in de arbeiders reserve waren geplaatst. Het aantal te- werkgestelden in de rijkswerkverschaf- fing in den Wieringermeer was gestegen tot 1300, zoodat in den polder gedurende den winter ruim 2000 personen werk zaam waren, een aantal vrijwel overeen komende met het hoogtepunt van de ont ginningsperiode. Teneinde nu te voorko men, dat over een paar jaar voor de vaste arbeiders in stille tijden geen werk meer zal overblijven, worden thans bij de arbei- dersreserve geleidelijk arbeiders ontsla- Binnenland. Wetsontwerp tot regeling van den ver koop door middel van automaten. De regeering over het kanaal door Zuid- Beveland. De heer D. Mulder te Zierikzee overleden. Buitenland. Mussolini geïnterviewd. Communistisch complot te Praag ontdekt. Aardbeving te Boekarest. Ernstige nederlaag voor Roosevelt. Ingezonden Mededeeling. Hierdoor deelen wij U mede, dat we in onze zaak een moderne Per sonenweegschaal „AVERY" geïnstal leerd hebben, waardoor de gelegen heid wordt geopend, nu op bijzon der betrouwbare wijze Uw gewicht vast te stellen en hierop een ge regelde controle te houden. U kunt U zelf op discrete wijze bedienen door inworp van twee 2V2 cents stukken. Weegboekjes voor aanteekening van Uw gewicht worden U gratis verstrekt. „Controle op Uw gewicht is Contróle op Uw gezondheid!" Ass. Apotheker, L. Kerkstraat, Goes Telefoon 168. Geneesmiddelen, Bandages, Ver band-, Verplegings-, Toiletartikelen enz. enz. enz. gen, teneinde een meer normaal aantal te bereiken. De ontslagenen zullen echter, indien zij in het vrije bedrijf geen werk kunnen vinden, zoo spoedig mogelijk in de werkverschaffing herplaatst worden. Zilveren jubileum van het C. N. V. Op 1 Juli a.s. zal het Christelijk Na tionaal Vakverbond 25 jaar bestaan. Het ligt in de bedoeling dat het jubi leum zal herdacht worden door het be leggen van eenige vergaderingen en de uitgave van een gedenkboek. De bij het C. N. V. aangesloten organisaties zijn voornemens aan het C. N. V. als jubi leum-geschenk een film aan te bieden. In den kring van den Utrechtschen Chr. Besturenbond werd echter de vraag ge steld, of de dank der leden van de Ghr. vakorganisaties zich ook niet in een of anderen vorm zou kunnen manifesteeren. Een plan is gevormd, hetwelk inhoudt, dat op 30 Juni a.s., den dag voor den jubileum-datum, de Chr. georganiseerden met vrouwen en gezinsleden, in zoo groot mogelijk aantal naar Utrecht komen, om daar in woord en lied hun groote dank baarheid te toonen voor hetgeen God door den arbeid der Ghr. vakbeweging, die nu 25 jaar in het C.N.V. is geconcentreerd, heeft geschonken. Na een korte meeting waarin, naar zij reeds hebben toegezegd, de minister-pre sident, Dr H. Colijn, en de minister van Sociale Zaken, Dr J. R. Slotemaker de Bruine, het woord zullen voeren, zal ge defileerd worden o.m. voorbij het gebouw, waar het C. N. V. in jubileumvergadering bijeen is. Hoewel de meeting en défilé in de eer ste plaats uitgaan van en bestemd zijn voor de Chr. vakbeweging, ligt het in de bedoeling, om de deelname zoo ruim mo gelijk open te stellen voor alle organisa ties en personen, die zich mee verheugen in de ontwikkeling en den arbeid der Chr.-Sociale beweging en die dat op de zen vierdag door een daad willen toonen. Ingezonden Mededeeling. Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Soyaschiifers Soyakoekjes 7-8'/2 vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoek jes v. ration eele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens VltamineGmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1