Hl de Koningin voor dn radio. DONDERDAG 29 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. !&5 Oit nummer bestaa uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bu tenland. Of deze vermindering Ml blijven aan houden, ia aeer de vraag, nu in verband Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Diroctcur-IIoofdrcdactcur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief, Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dlnsdngs en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Op morgen Vrijdag 30 Maart (Goede Vrijdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Dictatuur. Door God geschonken voorrechten wor den niet steeds gewaardeerd. Dit geldt ook van het staatkundig leven. Er is bij velen een streven om in ons land den huidigen regeeringsvorm, waar bij aan de eene zijde het gezag van de Overheid wordt hoog gehouden en aan de andere zijde de rechten en vrijheden van het volk worden gewaarborgd, te veranderen en het constitutioneel-parle- mentaire stelsel te vervangen door de dic tatuur. De communisten en andere linksch re volutionaire groepen wenschen de dicta tuur van het proletariaat. In de practijk beteekent dit zooals de historie leerde en zooals we dit thans met name in Rusland kunnen zien, de dictatuur over het proletariaat, of liever de dictatuur over het geheele volk. Hetzelfde ideaal koesteren ook de fas cistische partijen. Zij spreken niet van de dictatuur van een of andere klasse, maar zij roepen om een dictator. Een stelsel, waarbij het volk van alle rechten en vrijheden is beroofd, en waar bij het willoos is overgeleverd aan den heerscher, die naar willekeur over de onderdanen beschikt. Wanneer wij aan den dictator denken, dan gaan onze gedachten terug naar de dagen van 'tRomeinsche keizerrijk; ster ker nog, wij gaan terug naar de tijden der koningen van Assyrië en Babylonië. De wil van den despoot is de wet en hij beschikt naar welgevallen over 't leven en het bezit van de onderdanen. Het is huiveringwekkend, dat een feilbaar zon dig mensch, zonder controle, zonder cri- tiek en zonder appèl, alles bestuurt, alles regelt en onbeperkt over alles en over allen beschikt. Een feilbaar mensch maakt fouten en daarom is het goed en nuttig, dat er een parlement is, dat op de Regeering con trole uitoefent, dat er voor waakt, dat de Regeering geen misbruik maakt van de haar geschonken macht en dat de vrij heden en rechten van het volk niet in gevaar worden gebracht. De dictatuur beteekent achteruitgang. Terugkeer tot primitieve toestanden toen de onderdanen als geheel onmondig wer den beschouwd. De dictatuur is onnatuurlijk. Zij is een uitvloeisel van het revolu tionair beginsel, dat het Koningschap van Jezus Christus miskent, dat niet erkent, dat de Overheid is dienaresse Gods. Een fraaie herderlijke brief van bisschop Dr Milller. Rijksbisschop Dr Ludw. Müller heeft aan de predikanten der Evangelische kerk in Duitschland een Goeden-Vrijdag-bood- schap gezonden, waarin 'hij tot eendracht en vrede in het (bewogen kerkelijk leven aanspoort. Hij legt daarin den protesteerenden pas toren de gewetensvraag voor, of zij de meening: men moet om God gehoorzaam te (blijven, desnoods den rijksbisschop on gehoorzaam durven te zijn, wel tegenover den Gekruisigden kunnen handhaven. „Ik voor mij zelf zou gaarne vergeving willen ontvangen en geven" Tot op zekere hoogte kan de rijksbis schop verstaan, dat vele geestelijken de pretenties van den totaliteits staat met hun aangeboren neiging tot individualis me en innerlijkheid niet zonder meer kon den aanvaarden. Maar het voorgewende martelaarschap, waarvan velen in dit op zicht spreken, is vaak slechts een uiting van gebrek aan moed en van onzekerheid en van een weifelende 'houding, die aller minst recht hebben zich achter het schild van „woordverkondiging" te verschuilen. Het drama van de „Tsjeljoeskln". Half Februari werd de wereld opge schrikt door het onstellende bericht, dat een Russische wetenschappelijke expedi tie onder leiding van professor Schmidt, die op de „Tsjeljoeskin" een expeditie naar het hooge Noorden over tot nog toe nooit bevaren zeeën had ondernomen in de Poolzee schipbreuk had geleden en wel iswaar voorzien van levensmiddelen, maar overigens in hopeloozen toestand op een groote ijsschots ronddreef. Tal van pogingen zijn sindsdien onder nomen om de schipbreukelingen te red den. De piloot Lapidefs'ki slaagde er met groote moeite in op de schots te landen en ten minste de vrouwen en kinderen te redden. Enkele leden van de expeditie kwamen reeds op jammerlijke wijze om het leven en volgens de laatste berichten drijven thans nog negen en negentig dapperen boven het graf van de ijskoude Poolzee. Niets wordt onbeproefd gelaten om deze menschen aan het vreeselijk lot van een dood in de golven te onttrekken. Vrijdag 23 'Maart j.l. is de grootste ijs- breker van de Sovjet-Unie, de „Krasin", die reeds zoo dikwijls slachtoffers van het verraderlijke Pool-klimaat te hulp 'kwam, uit Leningrad vertrokken om via het Pa namakanaal naar de Beringzee koers te zetten. Een geweldig traject heeft de „Kras- sin" af 'te leggen en haast zou men ge neigd zijn van onbegonnen werk te spre ken als men niet wist wat hier op het spel staat. Alles zal in het werk worden gesteld om de plaats van bestemming zoo gauw mo gelijk te bereiken en op de lange route van Leningrad naar het Panamakanaal wordt slechts één Station aangedaan, waar men noodzakelijk den kolenvoorraad moet aanvullen. Dit station is het kleine Vlaardingen. Gisterenmiddag as de „Krassin" den waterweg binnengeloopen om in de Vul- caanhaven te Vlaardingen te gaan bun keren. De reis naar het 'hooge Noorden zal via het Panamakanaal gemaakt worden. Dit lijkt en is ook een heele omweg. Maar een andere mogelijkheid 'bestaat niet, om dat de Poolzee vast is toegevroren. Men hoopt het Panama-kanaal in onge veer twintig dagen te bereiken en in het midden van Mei omstreeks verwacht men nabij de plaats te zijn, waar de schip breukelingen dan mogelijk nog in hun wanhopigen toestand ronddrijven. Na ongeveer 10,000 ton kolen aan boord te hebben genomen is de „Krassin" weer vertrokken. Niet alleen de Sovjet-Unie, maar de ge heele wereld ziet met spanning uit naar de ontknooping van het drama, dat zich in alle stilte daar in het hooge Noorden afspeelt. Echèc voor Roosevelt. Het huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp inzake uitkeering aan oud strijders en salarisverhooging voor de fe derale ambtenaren, waarvoor totaal 288 millioen beschikbaar werd gesteld en waarover, zooals gemeld werd, Roosevelt zijn veto heeft uitgesproken, opnieuw aangenomen en wel met 310 tegen 72 stemmen, dus met een meer dan twee derde meerderheid, noodig om het veto van den president te niet te doen. Dit is de grootste stemmenmeerderheid tegen de regeering, welke ooit geregis treerd is, sedert Roosevelt het bewind voert. Intusschen zal ook de senaat zich nog hebben uit te spreken. Ook in België moeten de loonen en kosten omlaag. In den loop der debatten over de moei lijkheden der Belgische steenkoolindustrie heeft de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzieningen, een belangrijke verklaring afgelegd. „Ik wijs er op", aldus de Minister, „dat wij, om het nationale bedrijfsleven te redden, moeten overgaan tot een politiek van deflatie door g e 1 ij 'k- tijdige verlaging der loo nen en der kosten van le vensonderhoud. De toeneming der werkloosheid sedert eenige maanden heeft diepen indruk op mij gemaakt. Voor alle groote industrieën bij elkaar is de werkloosheid sedert vier maanden met 52 pet. gestegen. Spoorweg-ongeluk in Frankrijk. In de nabijheid van Lempdes (Brioude) heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij volgens de voorloopige op gaven drie personen gedood en 13 zwaar gewond werden. Ongeveer 25 reizigers liepen lichte verwondingen op, doch kon den de reis voortzetten. In den nacht waren 350 kub. M. rots en aardmassa's van den rotswant, waar langs de spoorlijn loopt, neergestort op de baan. De trein, die in de vroege mor genuren bet station Arvant verlaten had, reed in volle vaart op dezen steen, en aardhoop in. De locomotief boorde zich diep in de massa, waarbij alle wagons ontspoorden. In den namiddag kon men met het opruimings- en bergingswerk beginnen. De materieele schade, welke door het ongeval is aangericht is zeer groot. Vermindering der werkloosheid In Amerika. Het aantal werkloozen, dat op 31 Janu ari 11.4 millioen bedroeg, is in de maand Februari volgens een opgaaf van den Amerikaansehen vaikvereenigingsbond met 300.000 verminderd. met bezuinigingsmaatregelen bij de uit voering van verschillende openbare wer ken weder arbeiders ontslagen worden. Korte Berichten. Bij het Duitsche leger is weer de oude veldmuts van het vroegere leger in vredestijd ingevoerd. Bij het onderzoek der Parijsche po litie zou gebleken zijn, dat Stavinsky lid was van een spionnenbende, die tal van Fransche militaire en mraitieme ge heimen aan het buitenland verraden heeft. De Spaansche regeering overweegt een wet, om, voorloopig voor een jaar, de doodstraf in Spanje te herstellen. Men hoopt, dat een dergelijke maatregel af schrikwekkend zal werken op daden van terrorisme, banditisme en sabotage. Tusschen het Britsche en het Fran sche standpunt inzake de kwestie der veiligheidswaarborgen valt een toenade ring te constateeren. Tijdens een dichten mist is te Don- caster de nacht-express ingereden op een anderen express-trein, welke zeven minu ten vroeger met dezelfde bestemming ver trekt. Eenige wagens ontspoorden, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Rijksbisschop Müller heeft den pre dikanten der Duitsche Rijkskerk een brief gezonden, waarin hij de mogelijkheid opent van herplaatsing der ontslagen pre dikanten in kerkelijken diienst, mits zij beloven, zich van bemoeiing met de ker kelijke politiek voortaan te zullen ont houden. Te Antwerpen worden proeven ge nomen, om van de Scheldestad in zeke ren zin ook een haven voor den import van levende visch te maken. Reeds is, met groot suèces, een Deensche visschers- boot met een goed bewaarde lading leven de visch in de haven binnengeloopen. Dit ging, van overheidswege, met een zekere plechtigheid gepaard. Andere sche pen zullen volgen. De financiëele positie van de stad Sevilla is precair. De vlottende schuld van Sevilla bedraagt op het oogenblik 13 millioen pesetas, terwijl de geconsoli deerde schuld meer dan 100 millioen pe setas bedraagt. De gemeentebegrooting ver toont een deficit van ruim 7 millioen pesetas en er is groote achterstand in het betalen der rente. Ingezonden Mededeeling. ZEEUWSCH PROFETENBROOD HET ECHTE MEDIO DOOS MET STADHUIS PASTILLES DE EENIGE M. PETERSE, Patissier, L. Delft, M.burg. Onderhandelingen met Engeland. De Nederlandsche en Engelsche Regee ringen hebben besloten in onderhandelin gen te treden over de regeling van het wederzijdsche handelsverkeer. Deze on derhandelingen, die vermoedelijk spoedig een aanvang zullen nemen, zullen van beide zijden geschieden op basis van den status quo. In verband daarmede worden voor een gelimiteerde periode ten behoeve van importeurs die goederen uit Enge land importeeren en welke goederen aan contingenteering onderworpen zijn, in voervergunningen beschikbaar gesteld op basis van de consenten welke deze impor teurs verkregen voordat de recente verlak- gingen der contingenten van kracht wer den. i I I I Ziekenhuiskwestie te Zaandam. D'e gemeenteraad van Zaandam heeft Dinsdagavond van acht uur tot half twaalf in geheime zitting vergaderd. Men verneemt, dat bij de behandeling van de begrooting van het ziekenhuis ook de in terne aangelegenheden ter sprake geko men zijn. Met het doel een einde te ma ken aan ongewenscble toestanden, stelde het a.-r. raadslid Krommendijk een motie voor, waarin B. en W. verzocht werden om de directrice op wachtgeld te stellen. Alle raadsleden stemden vóór de motie, doch de vier wethouders stemden tegen. B. en W. zullen prae-advies hierover uit brengen aan den raad. versie van 900 millioen gulden. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter dit wetsontwerp in de openbare vergadering van Donderdag 11 uur aan de orde te stellen. De V. A. R. A. Naar de „Tel." verneemt, wordt als op volger van den beer G. J. Zwertbroek, die ontslag heeft gekregen als secretaris van de V.A.R.A., genoemd de oud-wethou der van Amsterdam, bet raadslid da hear E. Boekman. Wij vernemen ,dat H. M. de Koningin het voornemen heeft om Zaterdag des na middags te 1 uur door de Radio een woord te richten zoowel tot de bevolking van Nederland als tot die van het Rijk over zee naar aanleiding van het overlijden van de Koningin-Moeder. STEMPELEN TEN KANTORE VAN WERKLOOZENVEREENIGINGEN. Propaganda voor de moderne vak. beweging. Het Tweede Kamerlid Amelink beeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de mededeeling, opgenomen in de dagbladpers, juist, dat de Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat werkloozen, die tot nog toe buiten de vak beweging stonden, doch zich thans geor ganiseerd hebben in de bij de bestuur dershonden aangesloten werkloozenver- eenigingen, bij wijze van proef mogen stempelen en hun uitkeering mogen ont vangen aan de kantoren dier organisaties en te dezen opzichte eenzelfde behande ling ziullen genieten als hun georganiseer de medearbeiders? 2. Is het den Minister bekend, dat de in de eerste vraag bedoelde ongeorgani seerde werkloozen, vóór zij tot het lid maatschap van de in deze vraag bedoelde vereeniging van werkloozen worden toe gelaten, de volgende verklaring hebben te onderteekenen: „Ik verklaar toe te treden tot de Ver eeniging van Werkloozen te en zoodra ik weer werk in het VTije be drijf zal hebben, te zullen toetreden tot de bij het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen aangesloten organisatie in het betreffende vak. Ik verklaar, de belangen der moder ne vakbeweging ten allen tijde te zullen voorstaan?" 3. Wil de Minister mededeelen, indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, welke motieven er toe hebben geleid om ongeorganiseerde werkloozen, die de ge lofte hebben afgelegd, zoodra zij weer werk krijgen, te zullen toetreden tot een van de bij het N.V.V. aangesloten organi saties, faciliteiten te verleenen, die aan werkloozen, die deze gelofte niet deden, worden onthouden? 4. Is de Minister niet van oordeel, dat, waar andere vakcentralen blijkbaar van meening zijn dat het ongewenscht moet worden geacht tot stichting van vereeni- gingen van ongeorganiseerde werkloozen over te gaan, het niet op den weg der Regeering ligt, door het verleenen van fa ciliteiten als in vraag 1 bedoeld, de pro paganda voor de sociaal-democratische vakbeweging te steunen en te bevorderen? Bij Kon. besluit ia aan J. Bouman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1934, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Nieuwerkerk. met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem in zijn betrekking be wezen. Goes. Wij ontvingen het keurig uitge voerde programma van de jubileum-con coursen, welke de Kon. Handboog-socie- teit Jacoba van Beijeren ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan op 10, 12 en 13 Mei hoopt te geven. Tal van handboog schutterijen uit verschillende Zeeuwscbe gemeenten hopen daaraan deel te nemen. Het boekje bevat verschillende artike len, o.a. van den burgemeester van Goes, teiwijl de heer A. M. Wessels tal van bijzonderheden uit de Goesche historie- blaên heeft opgediept over de beoefening van het mooie handboogschieten. Jammer, dat een der drie wedstrijd dagen op Zondag valt. Had dit niet an ders gekund? Men vervreemdt nu een deel der ingezetenen van zich, die anders tegen de sport op zichzelf geen bezwaar zouden hebben. Schore. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat de steunregeling ook gel dig is verklaard voor de werklooze arbei ders, afkomstig van de 'kunstmestfabrielk te Vlafce; dat de erfpacht van den grond voor de uitbreiding van de begraafplaats geheel is geregeld; dat op 1 Febr. j.l. een vergadering is gehouden van de aan deelhouders der N.V. Waterleiding Maat schappij Zuid-Beveland voor de wijziging der statuten in verband met de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen. De heer Van Nieuwenhuijzen vraagt of op deze vergadering is gesproken over mo gelijke verlaging van de loonen en wed den van het personeel, waarop d* voor zitter ontkennend antwoordt. Binnenland. De Tweede Kamer nam verschillende wetsontwerpen aan. Het ontwerp 'Conversie-leening door de Eerste Kamer aangenomen. H. M. de Koningin spreekt Zaterdag voor de radio. Buitenland. Echèc voor president (Roosevelt. Het drama van de Tsjeljoeskin. De wachttijd voor werkloozen, die in de gemeente komen wonen en om steun vragen, wordt bepaald op zes maanden. Het doon voor de werkverschaffing wordt met algem. stemmen bepaald op f 1.80 per dag plus 20 cent voor het gebruik van laarzen. Het loon voor de arbeiders in dienst der gemeente wordt bepaald pp f 1.80 gedurende de wintermaanden en op f2 gedurende den zomer, met dien ver stande, dat deze bedragen zuilen worden verhoogd tot resp. f 2 en f 2.25, wanneer slechts enkele dagen wordt gewerkt. De jaarwedde van den agent der ar beidsbemiddeling wordt bepaald op f 25. De rekening over het le halfjaar van 1933 van de gascentrale Oosteinde wordt, voorloopig vastgesteld met voor den g£f wonen dienst een ontvang en uitgaaf vair f 51.171.01 (in ontvang is een post op genomen ad f 17.974.98 wegens verlies). In verband met het feit, dat de dienst 1933 slechts een gering batig slot zal op leveren, stelden B. en W. voor het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1934-'35 te ver- hoogen van 30 tot 45. De heer Van Nieu wenhuijzen vraagt of de posten werkver schaffing en steunverleening mee zullen vallen in 1934, waarop de voorzitter ant woord, dat het waarschijnlijk is, dat deze posten beneden de raming zullen blijiven. We moeten echter bedenken, dat tegen over meevallers ook tegenvallers staan. Verder wijst de voorzitter op de mogelijk heid, dat het armbestuur in 1935 om sub sidie uit de gemeentekas zal vragen. De heer Glerum zegt, dat het armbestuur zich ongeveer zal 'kunnen bedruipen, doch er kunnen bijzondere omstandigheden ko men, waardoor de uitgaven worden op gevoerd. Alsdan zal 'het armbestuur om steun moeten vragen. De heer Karelse ge voelt veel voor een verhooging met 10 op centen. De voorzitter zegt, dat hij zich zeer wel met een verhooging van 10 op centen 'kan vereenigen mits 't armbestuur geen of slechts een zeer geringe subsidie ■vraagt.. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt verworpen met algem. stemmen. Hierop stelt de heer v. Nieuwenhuijzen voor het aantal opcenten te brengen van 30 op 40. Dit wordt aan genomen met algem. stemmen. De vordering op de heffing van keur loon voor vee en vleesch wordt gewijzigd in dien zin, dat voor klein vee een gerin ger bedrag verschuldigd zal zijn. Bij de rondvraag vraagt de heer van den Brink naar het plaatsen der straat lantaarns. De voorzitter zegt, dat het gasbedrijf reeds meerdere malen heeft toegezegd, dat hiermede een aanvang zal worden gemaakt. Het is echter te voor zien, dat gedurende dit seizoen maar wei nig zal worden genoten van de uitbrei ding der straatverlichting. Spr. zal er nog eens met den directeur over spreken. Kruiningen. De spoorwegwerker bij de S.S. de heer W. Spruit (wachtpost 30) is met ingang van 15 April overgeplaatst naar Willemsdorp. Domburg. Woensdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. De voorzitter herdenkt het overlijden van Koningin Emma. Verder wenscht hij dhr De Pag- ter, die na een ernstige ziekte weer voor het eerst de vergadering bijwoonde, geluk met zijn herstel. Tot lid van het Burger lijk Armbestuur werd benoemd dhr J. Kesteloo Wz. De rekening van het Wa terleidingbedrijf over 1933 werd vastge steld. Naar aanleiding van een vraag van dhr De Visser deelde de voorzitter mede, dat de toestand van het bedrijf zich zeer gunstig ontwikkelt en dat een verlies van slechts f 156.39 over het eerste half jaar dat het bedrijf in werking is toch alles zins gunstig is te noemen. Met algemeene stemmen werd besloten geen subsidie te geven aan de Ver. voor verbetering van het Geitenras voor de te houden tentoonstelling, o.a. omdat reeds jaarlijks een subsidie aan de plaatselijke vereeniging gegeven wordt. Een in de vorige vergadering aange houden verzoek van dhr Tichelaar tot het rooien van boomen op de Markt werd voor kennisgeving aangenomen. Ter vol doening aan een verzoek van Ged. Staten werden verschillende wijzigingen aange bracht in de Bouwverordening.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1