BONS AKKER.CACHETS WOENSDAG 28 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROV5NOIE ZEELAND 48b JAARiki«u No. Quaker BLIJVEN GELDIG Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeem Abonnemenispriju f£t.50 per kwaiCaai, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Reserves uit de toekomst. De financieels paragraaf van het pr<*- gramma der Nat. Socialistische beweging is wel zeer aantrekkelijk. Daarin wordt toch o.m. dit gezegd: „Bevrijding van den Staat (en daarme de van het volk) door kapitaal-aflossing op korten termijn, van zijn renteverplich tingen tegenover het groot-kapitaal. Uit oefening van de staatstaak zonder geld- leeningen". Dat is inderdaad een financieels poli tiek, die er wezen mag. Aflossing van alle bestaande leeningen en dan nog wel op korten termijn en voor de toekomst geen nieuwe leeningen. De vraag zou gedaan kunnen worden op welke wijze de heer Mussert dit zal trachten klaar te spelen, waar hij de noo- dige milliarden zal vinden, en dat temeer daar onmiddellijk daarop aan alle staats* burgers op 50- of 60-jarigen leeftijd (men ziet daar niet op een jaartje) pensioen wordt beloofd, met nog de toevoeging: vroegtijdige pensionneering bij invalidi teit. Wij willen echter de N. S. B. niet met moeilijke vragen lastig vallen. Waarschijn lijk zouden we hetzelfde antwoord krijgen dat aan een vrager over een ander pro grammapunt gegeven werd, n.l. dat een commissie zal worden benoemd om deze kwestie te.bestudeeren. Liever dan verder stil te blijven staan bij de b e 1 o f t e n van de N. S. B. letten we op de p r a c t ij k bij haar zusterpartij in Duitschland, wier program zij over schreef, wier manieren door haar zijn overgenomen en wier voorbeeld zij bij voorkeur volgt. Wat doet men in Duitschland op finan cieel gebied? Worden daar de leeningen afgelost? Wordt daar de staatstaak zon der geldleeningen uitgeoefend? Geen kwestie van. Men maakt het zich gemakkelijk, door het geld van de buiten- landsche schuldeischers zooveel mogelijk vast te houden. Inplaats van loopende lee ningen af te lossen, zit men, naar de Rijks minister van Financien meedeelde, met een begrootingstekoit van 2 milliard. En wat de toekomstige uitgaven betreft, met name inzake de werkverschaffingen, verklaarde de minister, dat, aangezien er geen reserves uit den goeden tijd zijn, de reserves uit de toekomst moeten worden aangesproken. Eenvoudiger en gemakkelijker kan het niet. Toch zijn we dankbaar, dat we in ons land een Regeering hebben, die den moed heeft een andere en meer gezonde finan- cieele politiek te volgen. DE PLECHTIGE UITVAART VAN DE KONINGIN-MOEDER. Er zouden na het breede verslag, dat wij gisteren gaven van de begrafenisplech tigheid van H. M. de Koningin-Moeder nog kolommen volgeschreven kunnen wor den, maar belangrijk nieuws daaromtrent valt toch niet meer te melden. Wij laten daarom 'hier alleen nog vol gen enkele indrukken omtrent het meest indrukwekkende moment van de plech tigheid: de hijzetting in den grafkelder. De correspondent van „De Maasbode" schrijft hierover o.m.: De Hofmaarschalk verlaat de kerk met de Koningskroon, het purperen 'konings- kleed wordt weggenomen en vijf minuten over drie staan de dragers met de kist in hun midden gereed voor den laatsten tocht. De wachten aan beide zijden van de Koningsgroeve presenteeren het geweer. Het orgel zet plotseling het Wilhelmus in, met bazuinen ondersteund en op de cadans van deze hymne, welke zoo vele Nederlanders tot groote daden heeft ge ïnspireerd, daalt het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder in den grafkel der neer, gevolgd door de in zwarten slui er gehulde Koningin-Dochter. Als het orgel, na twee coupletten van het Wilhelmus te hebben gespeeld, weer zwijgt, gaan er oogenblikken voorbij van een beklemmende stilte. Daar beneden neemt een Dochter af scheid van haar veel beminde Moeder. Ook nu is het, ondanks het plechtige ceremonieel van verzegeling van de kist door den Minister van Justitie en on danks al de veelkleurige statie, welke rond den geopenden grafkelder ten toon wordt gespreid, toch het zuiver-menschelijke wat domineert en ontroert. We wachten in stilte het einde van de plechtigheid af, als plotseling buiten het Wilhelmus wordt aangeheven. Het is of een gansch volk rond de muren van 'het Godsgebouw dit nu als een zegezang uit jubelt, ondersteund door het machtig klok kengelui. „Hbt Vaderland" schrijft o.m.: Nóg zien we het en we zullen het nog dikwijls voor ons zien: de dienaren tra den weer toe op de van alle sierselen ont dane kist. Nederland verrees in zijn eer sten vertegenwoordiger van zijn zetel, de mannen klemden de handen om de draag stokken, niemand verroerde zich, ieder hield den adem in. Bewogen de mannen zich of kónden zij het van hen verwachte niet doen? Zóó langzaam schreden zij voort, zóó langzaam daalde de dierbare vracht. Maar ze deden het, want het Wil helmus klaagde zacht uit de bazuinen en het vroeg van de mannen de hoogste lief dedaad, ja ook Zij, de Doode, scheen het te vragen, opdat Zij eindelijk weer zou rusten naast Hem, den Koning," wiens leven Zij door het wondere sprookje aan den avond nog zoo licht en zoo rijk mocht maken. Toen voelden wij niet meer hoe ma jesteitelijk ook die nederdaling was dat een Koningin begraven werd, maar een Vrouw, een Echtvriendin, een Moeder en wü zagen achter de kist mede afdalen een Dochter en een Kleindochter. Uit de „N. R. Crt": „Het aangrijpendste en ontroerendste deel der plechtige uitvaart van de vor stin, aan wie het Nederlandsche volk zijn trouwe aanhankelijkheid tot over haar sterven heeft bewaard, volgde nu. De kroon en de onderscheidingsteekenen wer den van de baar genomen en als een sym bolische daad aan den opperhofmaar schalk toevertrouwd. De kransen werden geschaard om den ingang van het graf gewelf, het kleed, dat ook de baar had gedekt van den Koning, 43 jaar geleden, werd weggenomen, en de eikenhouten kist, beroofd van alle praal, en die het stoffe lijk overschot bevatte van een mensch, die geleden had en gestreden, die zorgen had gekend, zij het veel grootere en hoogere dan de anderen, stond daar, gereed voor den laatsten gang. Het orgel zette het Wilhelmus in, de in zwart gekleeds dragers 'hieven de lijkbaar op en als in 'n gewijd tafereel daalden de Koningin, Prinses Juliana, de prinses van Erbach-Schönberg, allen in zwaren rouw en de Prins van Waldeck langzaam de trappen naar den grafkelder af. De minister van justitie en de secreta ris-generaal van zijn departement bega ven zich op uitnoodiging van den com missaris voor den grafkelder, Mr van Ba ren, eveneens naar beneden voor de ver zegeling. D'e detachementen van adelbor sten en cadetten bleven met gepresenteerd geweer al dien tijd staan. Het duurde ge- ruimen tijd voor Mr van Schaik en Mr de Meyere weer boven kwamen. De gordijnen in de vestibule van den grafkelder werden dicht geschoven, en in alle stilte, alleen gevolgd door de vier ver wanten, werd di Koningin-Moeder in de gewelven bijgezet Vertrek Vorstelijke deelnemers. Gisteravond zijn de vorsten van Wied en van Bentheim en Steinfurt uit 's Gra- venhage vertrokken en is lady May Abel Smith per Harwichboot naar Engeland teruggekeerd. Hedenavond om 6 uur reist de vorst van Waldeck af en om 9 uur de vorstin van Erbach Schoenberg, beiden van het S.S.-station. De prins-gemaal van Luxemburg ver trok om 10.26 hedenmorgen van het Holl- Spoorstation. Het uur van vertrek van prins Karei van Vlaanderen is nog niet bekend. Mor genmiddag vertrekken nog andere leden van het vorstelijk gezelschap. Radio-ontvangst in Oost en West. De uitzending van de begrafenisplech tigheid over de rijkszenders te Kootwijk voor Oost- en West-Indië is een succes geweest. Blijkens telegrafisch uit Batavia ont vangen bericht is de uitzending van de plechtige bijzetting in Indië goed ontvan gen, het laatste gedeelte, de plechtigheid in de kerk, zelfs zeer goed. De rijkszenders P.G.K. en P.C.X. wer den op drie gouvernementszenders her uitgezonden voor de buitengewesten, ver der op vier N.I.R.O.M.-zenders en op een vijftiental zenders van plaatselijke ver- eenigingen. Curasao meldt de geheele uitzending van P.D.V. en P.Q.K. als een schitterend succes, bevestigd door tal van luisteraars. Ook te Paramaribo kon de uitzending uitstekend worden gevolgd. Plechtigheden in Indië. Gistermiddag werden te Buitenzorg 33 minuutschoten afgegeven ter gelegenheid van de begrafenis van H. M. de Konin gin-Moeder, in tegenwoordigheid van den Gouverneur-Generaal, den geheelen Raad van Ned.-Indië, de hoofden van departe- menten van algemeen bestuur, den com mandant van de zeemacht, den comman dant van het leger, met de chefs van den staf, den procureur-generaal en den pre sident van het Hof, den gouverneur van West-Java en plaatselijke autoriteiten in groot ambtscostuum. Gisterenavond te 6 u. 42 werd de radio tijdelijk ter beschiking gesteld van den Gouverneur-Generaal, die gedurende een vijftal minuten sprak, waarna de radio weider ,de Hollandsche uitzending ver volgde. Eveneens werden saluutschoten afge vuurd in andere garnizoensplaatsen, waar speciaal ceremonieel wordt in acht genomen. Ingezonden Mededeeling. HAVERMOUT Ingezonden Mededeeling. ZEEUWSCH PROFETENBROOD HET ECHTE MEDIO DOOS MET STADHUIS PASTILLES DE EENIGE M. PETERSE, Patissier, L. Delft, M.burg Chicago onder de sneeuw. In het Midden-Westen van de Ver- eenigde Staten heeft wederom een sneeuwstorm gewoed, die tot de hevigste van den afgeloopen winter kan worden gerekend. Men troost zich slechts met de gedachte, dat dit wel de laatste sneeuw storm van dezen winter zal zijn. De weer berichten voorspellen zelfs binnen enkele dagen fraai voorjaarsweer. Inmiddels is Chicago echter weer bedekt met een sneeuwkleed van eenige centimeters dikte. Herstel van 't Habsburgsche wapen in Oostenrijk? Naar verluidt, is de Oostenrijksche re geering voornemens in de nieuwe grond wet, waarin de benaming „republiek" niet meer zal voorkomen, een bepaling op te nemen, waarbij het door Karl Renner in 1919 ingevoerde republikeinsche wa pen van Oostenrijk, dat, zooals bekend, bestaat uit een adelaar met hamer en sik kel, wordt afgeschaft en vervangen door den dubbelen adelaar der Habsburgsche monarchie. Voorts is de regeering van plan, den eersten Mei tot staatsfeestdag te verkla ren. Op den lsten Mei van dit jaar zal een g'root nationaal arbeidsfeest worden gevierd. Aardverschuiving. Door het intreden van het warme weer is te Wienen am Grundl-See een aardver schuiving ontstaan. De geweldige aard- massa's, welke in beweging zijn gekomen, glijden met groote snelheid in de richting van het dal. Het plaatsje Wienen kon nog tijdig worden ontruimd. Twaalf boerenwonin gen zijn reeds totaal bedolven. De aardverschuiving omvat tot nog toe 5 hectaren boschgrond. Groote aardmas- sa's storten aanhoudend met ontzettend lawaai in den Grundl-See. Naar de plaats van het ongeluk zijn af- deelingen pionniers gezonden, om de ver woeste boerenhoeven van de aardmassa's te bevrijden en de noodzakelijke veilig heidsmaatregelen te treffen. Huiszoekingen te Parijs. Op aanwijzing van den minister van justitie hebben vier rechters van instruc tie bij verschillende particulieren te Pa rijs huiszoekingen verricht, om verboden wapenen op te sporen. Bij een particulier te St. Antoine is een groote voorraad verboden wapenen ont dekt en in beslag genomen, terwijl ook elders de huiszoekingen met goed resul taat werden beloond. De aicoholsmokkelarij op de Belgische kust. In verband met de uitgebreide zaak van alcohol-fraude op de Belgische kust zijn weer een paar personen gearresteerd. De treiler 0.218, „Maria Johanna", die te Oostende thuis hoort, wiens eigenaar de 40-jarige Nederlander H. Stuylaert is, afkomstig uit K r u i n i n g e n, die ervan verdacht wordt te behooren tot de wijd vertakte smokkelbende, welke reeds ge deeltelijk kon worden gepakt, is uitgeva ren en te Oostende niet meer terugge keerd. Men vermoedt, dat de treiler zich thans in Nederland bevindt. ren bericht uit Duinkerken meldt nog, dat men daar zeer binnenkort zeven ar restaties, waaronder van drie Nederlan ders, verwacht. Men schat, dat er te Duinkerken 7000 liter alcohol frauduleus is ingevoerd, waardoor de Fransche staat voor 500.000 frs. benadeeld zou zijn. Luchtpost der Vereen. Staten weer naar particuliere ondernemingen. Op den vooravond van zijn vertrek voor een tiendaagsche vischpartij in Florida heeft president Roosevelt den ambtenaren der posterijen opdracht gegeven maatre gelen te nemen voor de aanvaarding van inschrijvingen van de zijde der particu liere luchtvaartmaatschappijen, ten einde haar zoo spoedig mogelijk opnieuw met het vervoer van de luchtpost te kunnen belasten. Ruim 30.000 dominé's zonder werk In Amerika. In het tijdschrift „The Nation" heeft Herbert Hering een uitgebreide studie gepubliceerd over de gevolgen van de eco nomische crisis op de godsdienstige kerk genootschappen in Amerika. Wij ontlee- nen daaraan o.a. het volgende: De protestantsche dominé's zijn door de crisis het hevigst getroffen. Ofschoon wij niet beschikken over officieele statis tische cijfers, kunnen wij het aantal werklooze dominé's in de Vereenigde Staten veilig stellen op ongeveer 30.000 I Het artikel in „The Nation" geeft een heele serie oorzaken aan voor dit ver schijnsel. De opleidingsscholen, die zeer rijks legaten beschikbaar stellen leveren ieder jaar een groot aantal, vaak onbe middelde en onvoldoend onderlegde can- didaten af. Dominé's, die den vijftigjari gen leeftijd hebben bereikt, worden meest al ontslagen, daar de gemeenten de voor keur geven aan jongere krachten. Wegens de verhooging van de huur prijzen der woningen op het platteland, verhuizen vele dominé's naar de groote steden. In het industrie-gebied sterft de protestantsche gemeente gewoonlijk uit. Duizenden kerken zijn gesloten. Dimitroff gaai vertellen. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Vetchernia Moska" van Moskou verklaarde Dimitroff, die op het oogenblik in een sanatorium nabij Moskou vertoeft, dat hij een boek voor bereidt over het rijksdagbrandproces. „Ik meen", aldus Dimitroff, „dat ik aan alle proletariërs, die voor onze bevrij ding hebben gestreden, alles moet vertel len, wat ik over het proces van Leipzig weet". Korte Berichten. Roosevelt heeft een wetsontwerp ge- teekend betreffende uitbreiding van de Amerikaansche vloot. Tijdens zijn bezoek aan de Belgische hoofdstad heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, een lang durig onderhoud gehad met minister Hy- mans, waarbij vooral de ontwapenings kwestie ter sprake kwam. Door het Duitsche ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda wordt medegedeeld, dat, nu de steunbeweging van den winter 19331934 is afgeloopen, ook de zoogenaamde eenschotel-Zondagen op den eersten Zondag van iedere maand komen te vervallen. Eerst bij het begin van de wintercampagne 19341935 op 1 October a.s. zullen de eenschotel-Zouda- gen weer worden ingevoerd. De onderdrukking van de socialisti sche actie in Oostenrijk heeft de regeering volgens een officieele mededeeling 60 mil- lioen schilling gekost. De veiligheidsbe lasting zal deze kosten moeten goedma ken. Koning Leopold III zal op den ver jaardag van zijn overleden vader het Bel gische leger inspecteeren. Hij zet hier mede de traditie voort, welke zijn vader heeft ingevoerd, om op zijn verjaardag een groote troepenparade te houden van het garnizoen van Brussel en omliggen de plaatsen. Dit jaar zal de parade worden gehou den op 9 April, omdat de eigenlijke da tum, 8 April, op Zondag valt. Op de internationale lijn Brussel Luik, op ongeveer 300 meter van het sta tion Haren en bij de Fabriekskade te Brussel, zijn twee gevallen van sabotage geconstateerd. Onbekenden hadden spoor staven losgemaakt en elders houten wig gen gestopt in een wisselnaald. Dank zij de waakzaamheid van den controledienst, die de sabotage ontdekte, werd op dit druk bereden baanvak een ramp voorko men. Het Roode Kruis. De jaarlijksche vergadering van ihet Nederlandsche Roode Kruis zal Vrijdag 29 Juni te Beverwijk worden gehouden. Prins Hendrik zal haar presideeren. Burgemeesters. Ingevolge het ministerieele besluit bet- welk thans door een circulaire van de commissarissen der Koningin ter kennis van de burgemeesters is gebracht, zal de burgemeester van Na&rden, die 67 jauar is, den 7dea November aftreden. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Zaandam tegen de regeering. De wet tot conversie van staatsleeningen door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. Naar de monarchie in Oostenrijk. De alcoholsmokkelarij op de Belgische kust. Huiszoekingen te Parijs. Geen wonder mei al dia tieke menschen om U heenl Weest Gij echier verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKER- TJE" en vanavond voor *1 o j j naar bed gaan nog een. Tien ro legen één dal Ge daarmede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dut voortaan uiltluitendt Volgent recept van Apotheker Dümont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-Belasting. Wegens het bereiken van den 65-ja- rigen leeftijd zal de burgemeester van Renkum, de heer J. van der Molen Tzn, met ingang van 1 Mei 1935 met pensioen gaan. Congres van het N. V. V. Het Nederlandseh Verbond van Vak- vereenigingen belegt op 11 April een con gres', dat ten doel beeft: a. Stelling te nemen tegen het streven der regeering tot voortdurende verlaging van de loonen in de werkverschaffingen en ten aanzien van de verslechteringen der steunnormen; b. Protest aan te teekenen tegen de in voering van de z.g. „contraprestatie" en de eisch te stellen van de 40-urige werk week tegen de plaatselijk geldende loonen; c. Bespreking van het 60-millioenen- plan der regeering; d. het opnieuw stellen van onze eischen voor de werklooze jeugd. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Dezer dagen is bij het gemeentebestuur van Amsterdam bericht ingekomen, dat H. M. de uitnoodiging heeft aanvaard, om de land- en tuinbouwtentoonstelling „Ama_ to", welke gehouden zal worden bij het in gebruik nemen van de Centrale Markt in Amsterdam-West, te openen. Deze ten toonstelling zal aanvangen op 14 Septem ber, zoodat men mag aannemen, dat het jaarlijksch bezoek van H. M. de Konin gin aan de hoofdstad omstreeks dien da tum zal plaats hebben. Zaandam tegen de regeering? In de vorige raadszitting van Zaandam vroeg, naar de Tel. meldt, de heer Tilke- ma (A. R.) bij de begrootingsdebatten in lichtingen omtrent de houding van B. en W. naar aanleiding van den door de re geering geuiten wensch om het ambtena- renreglement in overeenstemming te bren gen met het rijksambtenarenreglement, wat 'betreft de wering van revolutionaire elementen. In de Maandagavond gehouden zitting deelde burgemeester Ter Laan mede, dat bet college niet zou voldoen aan dezien wensch der regeering en er niet aan denkt om revolutionaire arbeiders en ambtena ren te ontslaan uit den gemeentedienst. Weinig overleg tusschen landbouwers en landarbeiders. Het orgaan van den Chr. Landarbei- dersbond meldt uit het eiland Tholen: Hier hadden we op alle plaatsen confe renties belegd. Zes plaatsen in 2 dagen. 3 conferenties per dag. En de uitslag? Eén plaats moest woïden uitgesteld, en de andere, daar kwam geen en kele werkgever, behalve in Oud- Vossemeer. Hier waren een 4-tal werkge vers met wie een nieuwe conferentie is afgesproken. Maar verder geen enkele boer. Nergens, Men heeft dus voor de zooveelste maal weer gedemonstreerd, dat men van een vrijwillig overleg niet weten wil.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1