Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Da verhouding met de Raden van Ar- joid blijft goed, van vrijwel alle daar be- ..tende gevallen van t.b.c. krijgt Dr Hoor weg kennis. Aan den Raad te Middel burg bracht hij 4 groote en 46 kleinere rapporten uit, aan dien te Goes 3 en 41. Uit het Rijksverpleegfonds zijn 33 pa tiënten en uit het Prov. Verpleegfonds 11 patiënten ondersteund. Grootendeels van het bureau hebben 13 personen eenige dagen in observatie vertoefd in het Paviljoen te Middelburg. Deze observaties zijn helaas vervallen, er is geen geld meer voor. Sputum-onder- zoek is 380 maal verricht, 207 maal bij oude patiënten en 175 bij nieuw ingeschre venen, met resp. 90 en 58 maal positief resultaat. Er zijn 558 foto's gemaakt, 717 maal is de stabiliteitsreactie gedaan, bij 263 patiënten is de bloedformule bepaald. In 6 gevallen van geboorte van kinde ren van aan open longtuberculose lijden den vader of moeder of inwonend fami lielid is het B.G.G. voor den huisarts in overleg met den consultatiebureau-arts toegediend. In Zeeland hebben tot nu toe 12 kinderen B.G.G. gehad, zij maken het allen best en hebben geen stoornissen vertoond. Nog steeds is de organisatie van de t.b.c.-bestrijding in het Land van Hulst niet in orde. Een nieuwe cursus voor huisbezoek sters is dit jaar weer begonnen met 7 zusters. Mevrouw VerburghDaamen, dis- tricts-huisbezoekster, heeft wederom op de haar eigen keurige wijze haar werk gedaan. Zij maakte zooals uit haar ver slag blijkt, nog bij 20 zusters controle bezoek en deed voor het eerst huisbezoek in Zaamslag, waar geen deskundig huis bezoek was. Het is hier volgens Dr Hoorweg de plaats in dit 10e jaarverslag de districts- huisbezoekster, mevrouw Verburgh te danken voor al het werk, dat zij in de 10 jaar heeft gedaan. De tijdelijke Provinciale huisbezoekster Zuster Kievit, heeft tot 1 April haar werk met toewijding gedaan. Met dien datum trad mej. Prins als tijdelijk in functie. Zij heeft met ijver en toewijding gewerkt. Zij bezocht zeven plaatsen, waar nog geen huisbezoek was. De zusters-huisbezoek- sters in Zeeland hebben over het alge meen goed gewerkt. Spr. gaf een uitvoerig inzicht in de onbegrijpelijke opvatting van een school bestuur in een gemeente in het Zuiden van Zeeland, ten opzichte van het gevaar van besmetting door een onderwijzeres met t.b.c., die nu slechts door ingrijpen van den inspecteur van de Volksgezond heid in een sanatorium is opgenomen. Met verlangen ziet ieder, die zulke fei ten kent, de wet tegemoet, waarin de keuring en periodieke herkeuring van het onderwijzend personeel van alle scholen omvat Eerst dan zijn dergelijke feiten te voorkomen. Inmiddels is een wetsont werp ingediend, waarin een en ander geregeld wordt. De voorzitter bracht Dr Hoorweg dank voor zijn werk, dat hij als steeds met ambitie verrichtte. Spr. hoopte, dat Dr Hoorweg nog menig verslag zal mogen uitbrengen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. Boofdienst Sfavenisse—Zijpe niet stopgezet. Door de Rotterdamscbe Tramweg Maat schappij wordt een dagelijksche boot- dienst onderhouden tusschen Stavenisse en Zijpe. In verband met de geruchten, als zou deze bootdienst met 1 April a.s. moeten worden stopgezet, kan nader worden ge meld, dat de dienst voorloopig onveran derd blijft bestaan. Bondsdag Zeeuwsche afd. Ned. Jong. Verbond. De Zeeuwsche afdeeling van het Ned. Jong. Verbond houdt Maandag 2 April (2en Paaschdag) haar bondsdag in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen. Des morgens wordt een huishoudelijke vergadering gehouden. In de openbare middagvergadering zullen als sprekers optreden de heer M. G. Fallentin, secre taris van redactie en de heer J. Schip per, 't Zand. Afgewisseld door declamatie en muziek. In de avondvergadering zal opgevoerd worden „Novemberstorm". Ook zal voor muziek en gymnastiek worden gezorgd. Boter, kaas en kippen over de grens. Het smokkelen van boter en kaas van Nederland naar Bel gië is een zeer winstgevende zaak gewor den. Ook kippen gaan den laatsten tijd de grens over. Langs de baan van De GlingeWaas is een vrachtauto aangeslagen die geladen was met boter ter waarde van 40.000 frank, zonder de vrachtauto, die in depot is gebracht. De tolbeambten hadden de smokkelauto achtervolgd met een luxe- auto. De moedige tolbedienden stonden op de treeplank, klauterden zoo op de rijden de smokkelauto en slaagden erin de smokkelaars te doen stoppen. Zaterdagnacht waren smokkelaars met vee overgekomen langs Stekene, Puyvel- de en Belcele-Waas. De beambten waren hun dicht op de hielen gekomen. De smokkelaars vonden niet beter dan maar zoo overhaast mogelijk hun vee in het eene of andere depot te brengen. Door al lerlei schootjes wisten zij! een boerken rond den tuin te leiden, die het vee aan nam. Maar eenige oogenblikken nadien wa ren de beambten op het pachthof en von den al het vee in een verdachten stal. De landbouwer over deze heling van gesmok keld vee ondervraagd, aarzelde niet om de zaak uit te leggen zoo als ze was. Deze gesmokkelde koeien, die alle van groote waarde zijn, zijn bestemd voor de publieke verkooping, Notaris failliet ver klaard. Nadat aanvankelijk plan had bestaan om te trachten voor notaris E. B. Dumoleijn uit Hontenisse surseance van betaling te verkrijgen, is men daarvan later terug gekomen en 'heeft de recht bank te Middelburg thans, zooals wij gis teren meldden, den heer Dumoleijn, die veel gelden van landbouwers enz. beheer de, failliet verklaard. De heer Dumoleijn is sedert 1903 lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland. Middelburg. Uitbaggering ves ten. Reeds geruimen tijd overwogen B. en W. de indiening van een voorstel om de Vesten (van Seisbrug tot Veerschebrug) in werkverschaffing te doen uitdiepen, waardoor in de eerste plaats een gezond heids- en ook een aesthetisoh belang kan gediend worden, doch daarnevens ook aan de nog steeds omvangrijke werkloosheid op betere wijze dan door steunverleening althans gedeeltelijk het hoofd kan worden geboden. 'Daartoe werden ook plannen op gemaakt, die intusschen wegens hun groote kostbaarheid niet aanvaardbaar waren. Thans is evenwel, na 'n gehouden be spreking met de Ned. Heide-Maa'tschappij en den Directeur van Gemeentewerken, een nieuw plan ontworpen, dat ook de instem ming heeft van B. en W. en welks kosten geraamd zijn op een totaal van f 108.000. Dat bedrag zal nog met f 5000 behooren te worden vermeerderd als omslag voor den dienst van gemeentewerken. Gerekend is op een, bij gedeelten, droog zetten van de Vesten. Bij de verschillende bruggen zal een damwand worden geplaatst. In de dammen zullen schuiven worden aange bracht, teneinde bij grooten regenval het overtollige water te kunnen afvoeren. Bij den benedendam zal een pomp worden geplaatst om het water over den dam te brengen. Zoodra het water uit den werkput is gepompt, zal een geul worden gegraven voor doorvoer van het boven water. Doordat enkele polderleidingen op de Vesten loozen, 'kunnen moeilijkheden bij hoog water ontstaan. 'Om die reden is aangenomen, dat de werkzaamheden des winters en gedurende het vroege voorjaar worden stopgezet, zoodat een verdeeling over 2 jaren noodzakelijk wordt Voor ver voer der baggerspecie is op motorische kracht gerekend. De specie zal dan langs de Vesten over een spoor, hetwelk zoo veel mogelijk achter de boomen ligt, ter voorkoming van verkeersstoornissen, in de 'geladen kassen worden vervoerd. Als bergplaats voor de specie noemt het voorstel het achterste deel van het ter rein tegenover „de Griffioen". Verder het achterste deel van het terrein van den Nadorstweg, verhuurd voor Volkstuinen. Dat deel is zeer lang, staat des winters vaak onder water en zal door ophooging aanmerkelijk verbeteren. Ten slotte wordt het laatste gedeelte van de Veersche vest voorbij de Veersche brug in aanmerking gebracht. Door dem ping van dat meest vervuilde vestgedeelte, dat steeds moeilijk te wijwaren was voor algeheele opdroging, zal ter plaatse niet alleen een belangrijk verbeterde toestand ontstaan, doch ook tegelijk de Veersche brug, die anders totaal vernieuwd zou moeten worden, door een dam kunnen worden vervangen. Echter zal zulks noo- dig maken, dat de watergang door een betonnen koker met de andere vesten in verbinding wordt gebracht. Het plan voor dezen beton'koker is, voor wat de 'afmetingen en plaats betreft, opgemaakt in overleg met den Ingenieur van den Polder Walcheren. Het noodige betonwerk zal grootendeels door werkloo- zen kunnen gedaan worden. Het ligt in de bedoeling om den nieuwen dam aan de bovenzijde behoorlijk te verharden en van passende bestrating te voorzien. Na het gereedkomen van den betonkoker zal het gedeelte der Veersche Vest kunnen worden gedempt en het na demping verkregen terrein worden beplant en als plantsoen ingericht. Hoogstwaarschijnlijk zullen de 3 opgegeven plaatsen niet voldoende zijn voor berging van alle specie, weshalve in de begrooting een bedrag van f 5000, als stelpost werd uitgetrokken voor aankoop of huur van terreinen voor grondberging nabij den Veerschen watergang. Bij benadering zullen aan de afwerking van het plan 50 werkloozen gedurende 80 weken kunnen arbeiden. B. en W. heb ben zich reeds met het Rijk en ook met den Polder Walcheren in verbinding ge steld ter verkrijging van bijdragen in de kosten van uitvoering. B. en W. vertrou wen van het Rijk een bijdrage van 46/75 maal 70 pet. van f63500 (bedrag voor arbeidsloonen enz.) is f27262 te zullen ontvangen. Inmiddels zullen B. en W. nog nader een voorstel tot financieering van het ge- heele plan voorleggen. B. en W. stellen ten slotte den raad voor tot uitvoering van hun plan in werk verschaffing te besluiten. Aangezien van werkgeverszijde ge vraagd is ook een aanbieding der uitvoe ring van dit werk in werkverschaffing en onder hunne leiding te mogen doen, en zulks, zonder eenige verbintenis van de zijde van B. en W., en geheel voor eigen risico van de betrokken aannemers, is toegestaan, hebben B. en W. gemeend deze aanbieding eveneens bij bet verzoek om Rijkssubsidie aan de beoordeeling van het betrokken departement te moeten on derwerpen. Hoewel bij het door B. en W. gedane voorstel is uitgegaan van de be grooting der Ned. Heide Maatschappij1, in overleg met den dienst van gemeentewer ken tot stand gekomen, dient toch met de aanwijzing der uitvoerders van het werk te worden gewacht tot dat de beslissing over het subsidie van het Rijk, met de daarbij te stellen voorwaarden, bekend is. i Gevonden voorwerpen. Sleutel, Pitlo, Veerscheweg T 250; Glacé handschoen, Dekker—Koers, L. Delft A 88; Dameshandschoen, v. d. Broeke, Noordweg B 9; Zilv. armband, v. IJzeren Jodengang R 226; Medaillon (goud), C. Buijs, Meerweg D 176; Handschoen, A. Dees, Brakstraat C 275; Heerenrijwiel, Wondergem, v. Epenpark W 196; Heeren handschoen, J. v. Linden, Bastion N 59; Port. met inh., P. Hendrikse, Brigdamme B 132; Zwarte muts, J. Klein, Noordweg R 29a; Reserve wiel (auto), L. Wouters, Schroeweg V 29c; Vulpen, H. Overwijk, Schoorst singel Q 95; Vier strengetjes zijde, C. Keulemans, Kinderdijk P 118; Damesvulpotlood, L. de Troije, Burg. Tak- straat D 22; Belastingmerk, B. v. P.; 2 geldstukjes, Mevr. de Jong, Loskade P 251; Sleutel, v. d. Berge, Jodengang R 227; Glacé Handschoen, H. Stenhuis, Koorkerkhof A 110; Vulpotlood, A. v. d. Weel, Ganzengang G 20; 10 jute zakken, W. Simons, Z.Z. Dam G 78; Glazenpoet- zer, B. v. P.; Heerenrijwiel, Koenraad, Domb. Schuitvlot; Kinderport. met inh., M. Bakker, Land. kaai H 66; Koperen ge wicht, G. Damman, KL Vlaanderen M 193. Kruiningen. Vrijdagavond hield de ver een. van oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen haar vergadering, waarin de voorz. verslag uitbracht van den Bondsdag. Daarna werden verschil lende kunstmeststoffen besproken, vooral de nieuwe. Bijzonder werd er op aange drongen om Nederl. fabrikaat te nemen. Er werd besloten dezen zomer vier ver schillende proefvelden aan te leggen, twee variëteiten-proefvelden, en twee bemes tingsproefvelden. Daarna hield de heer Jansen Verplanke een lezing over sproei- werktuigen, toegelicht met lichtbeelden. Besloten werd om a.s. zomer een excursie naar den Wilhelminapolder te onderne men. Nadat Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst is ge houden, waar de burgemeester en de Ned. Herv. en Geref. predikant het woord voerden, is vandaag, de dag der begrafe nis van Koningin Emma, door B. en W. een telegram van deelneming aan het vor stelijk huis gezonden en zijn de 0. L. scholen, alsmede de secretarie, dien dag gesloten, terwijl aan de bijzondere scholen eenzelfde verzoek is gericht. Kapelle. De Raad dezer gemeente ver gaderde gisterenmiddag. Afwezig dhr Fraanje met kennisgeving. De voorzitter deelt mee dat deze verga dering spoedeischend was, in verband met de ontslagaanvrage van een onder wijzer en de benoeming van een opvolger. Alvorens de voorz. overgaat tot de ver dere werkzaamheden, herdenkt hij het overlijden van onze Koningin-Moeder, welke rede staande door de raadsleden wordt aangehoord. Beslaten werd een telegram van deelne ming te zenden aan H. M. de Koningin en Haar Huis naar aanleiding van dit over lijden. De P. Z. E. M. bericht dat weder voor afschrijving op het ondergrondsche net een bedrag van f 550 werd gestort op de gemeentelijke giro. Ingekomen is verslag van den Keu ringsdienst van Waren. Het te betalen bedrag voor deze gemeente is vastgesteld op f332.27. Tot bijwoning van de herdenking van het 10-jarig bestaan van de Ghr. Bewaar school te Biezelinge wordt de raad uitge- noodigd. Ingewilligd werd het verzoek van den heer A. G. Bruinshoofd om ontslag als onderwijzer aan de openbare school we gens benoeming aan de ambachtsschool te Goes, zulks met ingang van 1 April a.s. Door B. en W. werden op het drietal ge plaatst de heeren: M. G. Wisse tijdelijk te Hoorn; J. A. Rijnberg te Kloetinge en W. K. Knul te Zonnemaire. Benoemd werd met algemeene stemmen nr 1 van de voordracht: M. C. Wisse. De heer De Jonge vraagt bij de rond vraag hoe het komt dat de penningmees ter der Oudercommissie zijin toegezegd geld niet te pakken kan krijgen. De voor zitter zegt toe een nader onderzoek te zul len instellen. De heer Zuidweg verzoekt om nog een lichtpunt te plaatsen aan de Abdijstraat te Biezelinge. De voorz. zegt nadere over weging toe. Hierna sluiting. 'sGravenpolder. Afscheid burge meester. Gistermiddag kwam de ge meenteraad samen om afscheid van den burgemeester te nemen. Dhr Vermue was met kennisgeving afwezig. Tegenwoordig waren ook de gemeente-ontvanger, de ge meentewerkman, de oud-veldwachter en de tegenwoordige veldwachter. De voorzitter leest een schrijven voor van den Commissaris der Koningin dat hem tegen 28 Maart eervol ontslag is ver leend als burgemeester. Met het oog op de begrafenis van H M. de Koningin-Moeder op Dinsdag, zou hij gaarne vandaag afscheid nemen van den raad en de gemeenteambtenaren. Hij mag zeggen, dat de samenwerking altijd vriendschappelijk was. Er was wel eens verschil van meening, doch hij mocht toch altijd bij het scheiden de hand der vriend schap ontvangen. Zoo is hem ook de ar beid verlicht. Hij dankt ook de wethou ders en de raadsleden en hij herdenkt hierbij ook de vertrokken en de overleden raadsleden, benevens den secretaris, den gemeente-ontvanger, den gemeentewerk man, den oud-veldwachter en den tegen- woordigen veldwachter, voor al den zorg- vuldigen arbeid onder zijn bestuur ver richt. Hij hoopt, dat hij verder nog de vriendschap van allen mag blijven onder- vinden. Daarna dankte dhr Schouten den bur gemeester namens wethouders en als oud ste raadslid namens den raad voor zijn leiding en herinnert wat er tijdens zijn bestuur is tot stand gekomen. Hij biedt hem namens den raad en de gemeente ambtenaren een feautuil aan, met den wensch, dat hij nog jaren van zijn rust mag genieten. Aan mevrouw werd een bloemenmand aangeboden. De secretaris dankte namens zichzelf en de overige ambtenaren voor de onder vonden vriendschap en steun. Hierna bleven allen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Westkapelle. Naar aanleiding van ge voerde besprekingen op 'n paar vergade ringen van belanghebbende aangelanden is thans besloten ook over te gaan tot het verharden van den Baaijweg en den Oost- weg. Met de bestrating dezer binnenwe gen zijn dan alle hoofdbinnenwegen in deze gemeente verhard. Arnemuiden. Zondagavond werd in het kerkgebouw der Geref. Kerk een propa- gandavergadering gehouden in het belang der Geref. J. V., waarin als spreker op trad ds H. Scholing, alhier. Naar aanlei ding van de woorden uit Rich ter en 21 25 stond hij stil bij de verhouding tusschen de kerk en de wereld in vroeger dagen en wees hij, er op, hoe de kerk nu uit haar isolement is verlost en thans een voor aanstaande plaats inneemt. Spr. wekte op te staan in de vrijheid met welke Christus ons heeft vrijgemaakt, doch die vrijheid niet te gebruiken om de wereld te dienen, maar om God te dienen. Vooral de jonge menschen moeten ge bracht worden aan den voet van 't kruis. Tenslotte werden de ouders ernstig ver maand en opgewekt, hun kinderen te zenden naar de J. V., want daar is de vormschool voor Kerk, Staat en Maat schappij. Door het gemeentebestuur is in ver band met het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder een telegram van rouw beklag verzonden aan H. M. de Koningin. 0.- en W.-Souburg. Morgen (Woens dag) middag 2 uur vergadert de gemeen teraad. Punten van behandeling zijn o.a.: Vastselling belastingverordeningen. Vast stelling exploitatievergoeding bijzondere scholen over 1931. Voorschot vergoeding bijzondere scholen over 1934. Subsidie Burgerwacht. Verbetering Zandweg. Ver koop grond Kanaalstraat. Verlenging re kening-courant-overeenkomst. Verbetering nieuwe Vliss. weg. Eervol ontslag plaats vervangend gemeentesecretaris en ambte naar van den burgerlijken stand. Rapport Raadscommissie betreffende klacht inza ke overheveling kosten der bijzondere scholen Chr. Volksonderwijs. Rijksbijdra ge in kosten gemeentehuishouding over 1933. Pas op in Duitschland. In een bekend sanatorium van een ze nuwspecialist in de omgeving van Kleef zijn ook eenige Hollanders ter verpleging opgenomen. Een van hen beleefde dezer dagen een onaangenaam avontuur. Toen de man in een Duitsche krant de rede van Hitier 1.1. in München gehouden, las, liet hiji spontaan eenige critiek los, welke blijkbaar onaangenaam in de ooren klonk van eenige Duitsche toehoorders, die naar het schijnt de autoriteiten op de hoogte stelden van deze onvoorzichtige uitlating. Den volgenden ochtend stonden twee S. A.-mannen voor de kamer van den Hol lander en sommeerden hem mede te gaan. Zonder verderen vorm van proces en ook zonder den medicus gehoord te hebben, moest de zenuwpatiënt mee en hij werd vier dagen in verzekerde bewaring geno men. Daarna mocht hij naar het sanato rium terugkeeren. Een duur kopje thee. Een zakenman uit Nelson, N.-Zeeland, die lust had om te zwemmen, vertrok met zijn wekelijksche ontvangsten ten be drage van meer dan f750, naar zijn zo merhuisje aan zee. Hij had geen tijd gehad het geld naar de bank te brengen en borg het in het fornuis, wat hem, onder de gegeven om standigheden, de beste plaats leek. Tij dens zijn afwezigheid kwamen eenige fa milieleden in het huisje. Niet op de hoogte van de aanwezigheid van den ver borgen schat, maakten zij het fornuis aan om thee te zetten. Toen de eigenaar voldoende van zijn zwemmen had genoten en naar zijn huisje teruggekeerd was, bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat zijn geld tot asch was vergaan. Er restten hem slechts twee zil veren geldstukken, die onbeschadigd wa ren gebleven. De kostbare thee zal den zwemmer slecht hebben gesmaakt. Gasvergiftiging. Gistermid dag is de klompenmaker J. L. in hewus- teloo'zen toestand in zijn woning te Zwijn- dreoht aangetroffen, terwijl de gaskraan open stond. Vergeefs trachtte men met een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken. De dokter 'kon slechts den dood constateeren. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen of hier al dan niet een ongeluk in 'het spel is. Het schijnt intus schen vrij zeker te zijn, dat de 'kraan is opengezet, terwijl de man alleen thuis was. Paard en wagen door den trein gegrepen. Gistermorgen is het paard van den landbouwer Abb ink op hol geslagen, dichtbij een onbewaakten over weg te Eibergen. Het paard, dat een wa gen, geladen met 'kunstmest trok, werd door een juist aankomenden trein ge grepen. De voerman van den kunstmestwagen werd van den wagen geslingerd. Hij is met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis te Enschede gebracht. Het voer tuig werd geheel versplinterd. 'Smokkelauto aangehou den. Door de rijksambtenaren is gister middag in den Hinkeloordpolder onder Ossendrecht een vrachtauto, welke onge veer 2000 K.G. gesmokkelde margarine bevatte, aangehouden. De wagen met in houd werd in beslag genomen. De bestuur der en een tweede inzittende wisten te ontkomen. Uit verschillende gegevens Hlijfct, dat de wagen afkomstig i's uit Zeeland. Fraude bij het bureau voor rijbewijzen. De gewezen directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaar digheid, J. G. van T., is in politiebewa- ring gesteld wegens verduistering en valschheid in geschrifte. —•Generaal Tonnet ont slagen. De gemeente-directeur van het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort heeft na overleg met de Justitie te Haarlem, besloten generaal Tonnet met ingang van 'heden uit het ziekenhuis te ontslaan. NOG STEEDS CUMULATIE? Een antwoord, dat niet geheel bevredigt. Naar aanleiding van het feit, dat den laatsten tijd nogal eens een burgemeester is benoemd, die reeds Indisch pensioen genoot, is „De Maasbode" (R. K.) we tende, dat vooral in dezen tijd zulke be noemingen aanleiding tot ergernis kun nen geven eens op onderzoek uitgeto gen bij Minister de "Wilde. De Minister gaf o.m. bet volgende bescheid: „Ik ben zelf ook van meening, dat cu mulatie van inkomsten uit openbare amb ten, zeker in dezen tijd, ongewenscht is. Maar ik draag aan de Koningin de bes ten voor. Ik kan van voordrachten geen schablonenwerk maken. Er zijn tientallen Indische sollicitanten, doch er worden er maar zeer weinigen benoemd. Maar er zijn er onder, die werkelijk zoo bekwaam zijn, dat ik mijn plicht niet zou doen als ik hen niet zou voordragen. Het zou toch onverantwoordelijk zijn, indien iemand die eenige tientallen jaren in de tropen gediend heeft, niet benoemd zou mogen worden". De redactie van „Ons Orgaan", week blad van den Ghr. Bond van Belasting ambtenaren, acht dit antwoord niet af doende en schrijft o.m.: „Van de door „De Maasbode" gewraak te burgemeestersbenoemingen kennen we er toevalling een paar, en nu wagen wij het te betwijfelen, of voor een bepaalde door ons bedoelde plattelandsgemeente uit de tal van sollicitanten juist een gepen- eionneerd Indisch officier de meest ge schikte was. Waren er niet onder de sol licitanten, die minstens even geschikt ge acht konden worden? We vreezen, dat ook zelfs nog door de regeering weieens te weinig rekening ge houden wordt met de zeer rechtmatige ergernis, die tegen een dusdanige cumu latie rijst. Het 'heeft soms wel eens den schijn, alsof aanvulling van het pensioen ook een factor is, die meespreekt". Verslag der Rij'kslandbouwproefvelden in Zeeland. Binnen eenige dagen zal het verslag verschijnen der in 1933 in Zeeland aan gelegde proefvelden. Aan de daarin be sproken proefnemingen en de verkregen resultaten, ontleenen we het volgende: Tarwe. In den Wilhelminapolder gaf van de rassen Wilhelmina, Juliana, Emma, Imperial Ila, Mansholt's Wilobo, Mansholt's witte Dikkop en Carstens V, dit laatste ras de hoogste opbrengst. Te Biezelinge en St-Philipsland, waar met uitzondering van Wilhelmina, dezelfde rassen verbouwd werden, gaven resp. de roode Carstens V en Juliana het hoogste beschot. Van de zomertarwerassen Mansholt's van Hoek, Mansholt's Witte, J X W, Heine's Kolben en Svalöfs 01002, bleek te Colijnsplaat het laatst genoemde ras de hoogste opbrengst te geven. Gerst. Te Nieuwdorp en Colijnsplaat werden vergeleken Zege, Röwersdorfer, Saxonia, Mansholt's tweerijïge, Abed Ke nia, Oude Princesse en Spratt Archer. Op beide proefvelden gaf de Zegegerst de hoogste opbrengst. Haver. Van de rassen Zege, Adelaar en Mansholt's Binder, gaf Adelaar op een proefveld te Wissenkerke het hoogste be schot. Erwten. Op een proefveld te Krab- bendijke, waar vergeleken werden de ras sen Deka, Corona, Mansholt's extra kort- stroo, Mansh. Plukerwt en Unica, stond laatstgenoemd ras bovenaan. Blauwmaanzaad. Te Wolfaarts- dijk en Kortgene werden vergeleken de rassen Mansholt, Nobel, Boma en Tim- mers. Op het eerstgenoemde proefveld gaf Nobel, op het laatstgenoemde proefveld stam Timmers de hoogste opbrengst. Vlas. Te Biezelinge gaf van de ras sen Texala, Blenda, Giganta, Perfecta en Concurrent, Giganta de hoogste opbrengst aan stroo, ofschoon het verschil met Con current onbeteekenend was. Giganta bleek eveneens het hoogste percentage lint van de beste kwaliteit te bevatten. Uien. Van een 13-tal rassen en stam men gaf te Waarde de Rijnsburger type P van Ir Koopman, de hoogste opbrengst. Te Noord gouwe, waar 14 rassen en stam-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6