iRG DE ZEEUW IELFT Neem 'n "AKKERTJE" TWEEDE BLAD. Buitenland Uit de Provincie Binnenland V O' Inketbakk. „De 1de feestd. ons Rozijnen- en 70 ct. per K.G. roegtijdige be- i Banketbakke- Gebakjes ge- elb., Palingbr., ake, Zoutgeb., I ct. p. o. Koek- alles pr. kw. Holla ndscbe andsche Waar en Haring 3 IN DORT, Se- lK- IOUDSTER, J. POTTER, pTBODE DE VELDE, fge. MET TOE- P.N, A. GELDOF— apelle. VAN DINSDAG 27 MAART 1934, Nr. 149. Putsch-gevaar in Frankrijk. De socialistische „Populaire" publi ceert een document, dat onder het op schrift „Geheim" door den commandant van het tweede militaire district te Amiens aan een aantal industrieelen zou zijn toegezonden, en wel voornamelijk aan industrieelen, die zich met de vervaardi ging' van oorlogsmateriaal bezig houden. In de circulaire wordt den industriee len verzocht, den commandant vóór 30 Maart a.s. mede te deelen, met welke cliënten en leveranciers zij in elk geval in telefonische verbinding moeten blijven en met wie telefonische verbinding niet vol doende zou zijn. In dringende gevallen zouden deze industrieelen hun gesprek ken altijd over het bureau van den com mandant kunnen voeren. Men had de opgave noodig. heette het, om een lijst te kunnen aanleggen van in dustrieelen, die in geval van politieke spanning of mobilisatie het recht zouden hebben, bepaalde telefonische verbindin gen in stand te mogen houden. In geval een geadresseerde de circulaire niet be antwoordt, zal den betrokkene in tijd van spanning elke telefonische verbinding verboden worden. De socialistische partij zal, wanneer de kamer weer bijeenkomt, deze kwestie aan de orde stellen. Wie betaalt de werkverschaffing in Duitschland? Zaterdagavond heeft de Duitsche Rijks minister van Financiën, Schwerin von Crosigk gesproken over den financieelen toestand van Duitschland, waarbij hij o.m. zeide: Wie betaalt toch eigenlijk dit allemaal? Ik zal deze vraag allerminst negeeren, doch haar duidelijk beantwoor den en met u bespreken of men dat kan rechtvaardigen of niet: het geld voor de betaling van alle werkverschaffingspro- grammata wordt „gepoft". Ik kan het uit de loopende begrooting niet geven. Wan neer ik het uit de belasting zou kunnen betalen, zouden wij geen aanvullend werkverschaffingsprogram behoeven. Be halve de belastingbons zullen ook de cre- dieten op korten termijn tot steun van het werkverschaffingsplan in den loop van vijf jaren moeten worden gedekt. Er is reeds een voorbelasting van 4 milliard, waarbij nog komt een begrootingstekort van 2 milliard, immers, aangezien wij geen reserves uit den goeden tijd hebben, moeten wij de reserves uit de toekomst nemen. De Koninklijke villa in De Panne. Onlangs is bericht, dat verscheidene patriottische vereenigingen het inzicht hadden een nationale inschrijving te ope nen ten einde de villa, tijdens den oorlog, in de Vlaamsche badplaats De Panne, door het Belgisch koninklijk gezin be woond, aan te koopen en aan het rijk over te dragen. Deze villa, welke aan de fami lie Clomeyn heeft toebehoord, is thans eigendom geworden van den Belgischen gezant te 's Gravenha ge, den heer Gh. Maskens. Deze heeft aan het Comité voor de verdediging der belangen van de Zuid- Westkust i het gedeelte der Vlaamsche kust tusschen den IJzer en de Fransche grens - een brief gezonden waarin hij de verzekering geeft, dat de villa zal be waard blijven zooals zij was bij het ver trek van het koninklijk gezin in October 1918. De villa is niet te koop en zal dan ook tegen geen enkelen prijs worden ver kocht. De stemming in Italië. Het aantal kiesgerechtigden bedroeg 10.433.536. Het aantal uitgebrachte stem men 10.041.997; 96.25 procent van het aan tal kiesgerechtigden heeft dus aan de stemming deelgenomen. Hiervan zijn 10.025.513 stemmen met „ja" uitgebracht en 15.265 met „neen"; 1219 stemmen wa ren ongeldig. Vijf jaar geleden waren er 9.650.570 kie zers, van wie er 8. 650.740 aan de stembus verschenen, 8.506.576 ja en 136.124 neen stemden en 6820 een ongeldige stem uit brachten. Zoowel het aantal neen-stem mers als dat der ongeldige stemmen is dus aanzienlijk verminderd. Op grond van deze stemming kan Mussolini zeker zeg gen, dat hij het heele land achter zich heeft. Zoo groot is zelfs de meerderheid voor de eenige en officiëele lijst, dat het den schijn wekt alsof velen, in hun hart tegenstanders van het fascisme of onver schillig voor de politiek, uit vrees voor mogelijke gevolgen zoomin van de stem bus hebben durven wegblijven, als neen zeggen. Geknoei met douane-zegels. Door het onderzoek der douane-beamb ten te Eyskunnen is 'n reusachtige smok kelarij aan het licht gekomen, waardoor de Duitsche staat voor ongeveer 100.000 rijiksmark benadeeld is. Een expediteur te Eyskunnen betrok doorloopend uit het buitenland groote hoeveelheden zijden stoffen, die door hem zoogenaamd naar Riga doorgestuurd werden. De waren werden dan in tegen woordigheid en onder controle van dou anebeambten verpakt, zoodat zijl naar Riga konden verzonden worden. Zoodra de expediteur zich evenwel alleen waan de, veranderde hij de üraitenlandsche ad ressen in binnenlandsohe, verwijderde de douanezegels en verstuurde de pakketten als gewone binnenlandsche postpakket ten. Op zekeren dag had de expediteur echter vergeten een douane-zegel te ver wijderen. Daar het pakket reeds in den trein geladen was, begaf hij zich in den goederenwagen en verklaarde den beamb te dat hij een adres moest corrigeeren, De beambte geloofde hem evenwel niet en ging met hem mee, waardoor het bedrog aan het licht kwam. Overstroomingen in Polen. Tengevolge van het smelten van het ijs in de Dwina zijn in het Noord-Oosten van Polen, dicht bij de Russische grens, groote oppervlakten land overstroomd. De bevolking heeft in vele dorpen haar woningen moeten verlaten. Geheele ge bouwen moesten door de bewoners wor den ontruimd. Orkaan boven New-Orleans. New-Orleans werd Maandag door een wervelstorm geteisterd, welke groote scha de heeft aangericht en ook een groot aan tal slachtoffers heeft geëischt. Zeven huizencomplexen werden in een ruïne veranderd. Tal van gewonden zijn reeds uit de 'huizen geborgen. Naar tot dusver bekend, is tengevolge van 'den orkaan niemand gedood. Daar entegen werden 20 personen gewond, on der wie 12 ernstig. Geheime communistische organisatie in Letland ontdekt. Na een langdurige voorbereiding is de Letlamdsche politieke politie er in ge slaagd de geheime communistische orga nisatie in het land een zwaren slag toe te brengen. Meer dan 75 vooraanstaande communisten, die voor een groot deel bun opleiding te Moskou genoten hebben, zijn op verschillende plaatsen, te Riga, Libau, Mitau enz. gearresteerd. Onrustige toestand In Spanje. Tengevolge van sabotage van electrici- teitsarbeiders was Valencia urenlang zon der licht. Studenten der Technische Hoo- geschool en militaire technici trachtten voorloopig het bedrijf op gang te houden. Te Saragassa brachten de syndicalisten voor een politiebureau een zware bom tot ontploffing. De bom ontplofte echter te vroeg en een kind werd gedood. Te Barcelona zijn eenige geldloopers, die een aanzienlijk bedrag moesten ver voeren en door een aantal rechercheurs werden gevolgd, door bandieten overval len, 'die het transport in vier auto's had den gevolgd en plotseling uit automatische revolvers begonnen te vuren. Twee recher cheurs en twee personen werden gewond. De bandieten wisten met 20.000 peseta's te ontkomen. Inkomen van boeren der Vereen. Staten gestegen. Volgens een publicatie van het minis terie van Landbouw is, voornamelijk als gevolg van de regeeringsmaatregelen het inkomen der boeren in 1933 met ca. 55 procent gestegen en wel van 2113 millioen in 1932 tot 3271 millioen. Het ministerie zet uiteen, dat bet program moet worden voortgezet en o.a. 40 millioen acres land aan de productie moeten worden onttrok ken. De kosten voor steun aan den land bouw worden voor 1933'35 geraamd op 347 millioen dollar, welke door belastin gen zullen worden gedekt. Korte Berichten. De Berlijnsche correspondent van de „Times' 'meldt, dat de firma Krupp 24 millioen mark heeft uitgetrokken voor de uitbreiding en verbetering van haar installaties. 'Hierdoor zullen 7000 men- schen een jaar werk krijgen. Te Oviedo in Spanje zijn 17000 mijn werkers tot staking overgegaan. De regee ring heeft omvangrijke voorzorgsmaatre gelen getroffen om de orde te handhaven. De besprekingen tusschen bondskan selier Dollfuss en den leider van de Heim- wehr, vorst Starhemberg, zijn geëindigd. Na Pascben zal. Starhem'berg vice-kan.se- lier worden, terwijl de tegenwoordige vice- kanselier Fey -dan tweede vice-kanselier wordt. i De Fransche minister van buiten- landsche zaken, Barthou, brengt heden zijn aangekondigd bezoek aan de Belgi sche hoofdstad. Volgens een der bladen wordt een kasteel in de buurt van Boedapest geres taureerd, om binnenkort dienst te doen voor de ontvangst van aartshertog Otto van Habsburg, die met twee ander© kin deren van ex-keizerin Zita daar eenigen tijd zal doorbrengen. Het aantal personen, dat bij de forandcatastrofe te Hakodate bet leven heeft verloren, is thans tot 1.556 gestegen. bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. Steunverlaging In Twente. Gisteren is in Den Haag een conferen tie gehouden tusschen den Minister van Sociale Zaken, Prof. Slotemaker de Brui ne en de burgemeesters van de gemeenten Enschedé, Lonneker en 'Hengelo, Almelo, Oldenzaal en Goir in verband met de steunverlaging, welke volgende week in Twente zal worden ingevoerd. Zaterdag had het R. K. werkgeversverbond naar aanleiding van deze steunverlaging in een conferentie met den minister de bezwa ren, die dit verbond tegen de nieuwe re geling bad, uiteengezet. De Minister zeg de toe de zaak nog eens ernstig te zullen overwegen. De meening, dat de verlaging in Twen te een begin is van een verlaging over 'het gebeele land, noemde de minister onjuist. Dreigend conflict In Twente? De besturen van de samenwerkende ar beidersorganisaties St Lambertus, Unitas en De Eendracht hebben in overleg met hun leden besloten de directie der N. V. Textielmaatscbappij L. van Heek Zoon te Losser een ultimatum te stellen. Reeds geruhnen tijd bestaan er bij de arbeiders dezer fabriek grieven tegen de wijze, waarop de uitbetaling van loonen plaats vindt en verschillende ontslagen gegeven worden. In verband hiermede vroegen de samenwerkende arbeidersorga nisaties een bespreking met de directie der fabriek aan. De directie wegerde de drie besturen te ontvangen; éen vertegen woordiger wilde zij wel te woord staan. De besturen wezen deze houding van de directie van de 'hand en zullen haar een in onderling overleg vastgesteld ultima tum doen toekomen. Met de directie der firma N. ter Kuile Zn zijn onderhandelingen gevoerd in zake een aangekondigde tariefsverlaging van 10 pet. Ongeveer een jaar geleden werden in de fabrieken deizer firma tijde lijk maatregelen getroffen voor de export goederen, waarbij door de wevers tegen een lager tarief op meer getouwen werd gewerkt. Deze firma heeft zich thans bereid ver klaard op deze maatregelen terug te ko men, met dien verstande, dat bet oude getouwienstelsel weer zal worden inge voerd, maar bij een 'tariefsverlaging van 10 pet., terwijl bet basisloon op 45—46 ct per uur wordt gesteld. De arbeiders-orga nisaties verklaarden zich met beslistheid tegen deze verlaging; zij hebben de firma's verzocht een andere regeling te willen zoeken. Uitvoer van rundvleesch. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de houders van rundvee uit het Landbouw- Crisislonds bij uitvoer van de navolgende producten, de daarachter genoemde be dragen per K.G. vergoed zullen worden: Niet uitgebeend versch rundvleesch f 0.08; uitgebeend versch rundvleesch f 0.10 niet uitgebeend gezouten vleesch f 0.10; uitgebeend gezouten vleesch f 0.12; ge rookte billen en hazen f 0.15; rundvleesch in blik bruto voor netto f0.12; voor zoo ver de uitvoer plaats had na 15 October 1933, doch voor 15 October 1934 en onder overlegging van een vanwege de stichting Crisis-Rundvee-Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, als deugdelijk erkend be wijsstuk van uitvoer; met dien verstande, dat door of van wege voornoemde stichting kan worden verlangd, dat te haren genoegen wordt aangetoond, dat de krachtens art. 2 van het Crisis-Rundveebesluit 1933 verschul digde gelden zijn voldaan ten aanzien van de partij vleesch, betreffende welke restitutie wordt gevraagd; voorts zijn als groep van producenten van crisisproducten erkend de houders van rundvee. Moeten kleine gemeenten worden samengevoegd? Blijkens een mededeeling in het or gaan van de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten zullen voor het in 1934 te houden congres dier vereeniging prae- adviea worden uitgebracht over de vol gende vragen: Is het gewenscht onze ge meentelijke gebiedsindeeling te herzien in dien zin, dat kleine gemeenten tot groo- tere eenheden worden samengevoegd? Zoo ja, naar welke beginselen zou zulk een herziening moeten plaats vinden? Als prae-adviseurs treden op de heeren J. J. H. M. Beaumont, burgemeester van Gendringen, Th. P. J. Eisen, burgemees ter van Naaldwijk, dr J. G. Ramaaker, secretaris van Breskens en J. J. Talsma, burgemeester en secretaris van Kamerik en Zegveld. Raad van State. Bij Kon. besluit van 19 Maart is, met ingang van 1 Mei, aan den heer mr J. J. I. Harte van Tecklenburg, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige dien sten, door hem in die betrekking bewezen en met benoeming tevens tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Arbeid in broodbakkerijen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 1 December tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen in werking treedt met ingang van 1 April. Leden der Tweede Kamer tijdens het Regentschap. Naar men verneemt heeft de heer Ke telaar, lid der Tweede Kamer een tele gram ontvangen van den opperceremo- niemeester te Den Haag, waarin hem wordt verzocht de nog in leven zijnde le den der Staten-Generaal ten tijde van het regentschap van wijlen H. M. de Konin gin-Moeder te vertegenwoordigen. Minister Colijn naar Indië. Volgens de „Java-Bode" zal Minister Colijn gedurende zijn verblijf in Ned.- Indië met het oog op het gunstige klimaat te Buitenzorg logeeren. De bij dit ministerieels bezoek te hou den vergaderingen zouden echter te Bata via plaats hebben. Voorts acht het blad bet niet uitgesloten, dat de Minister van Koloniën zich ook naar Soerabaja zal be geven, teneinde daar een bezoek af te leg gen bij de marine-etablissementen. VREESELIJK DRAMA TE WOLFAARTSDIJK. Gisteravond te ongeveer half acht ia Wolfaartsdijk in opschudding gebracht door een vreeselijk drama, dat zich daar heeft afgespeeld. 'De 21-jarige N. Verheule heeft n.l. zelf moord gepleegd, door zich voor den mo torwagen van het Locaalspoor te werpen. Hij was verloofd met de 20-jarige A. van der Schraaf alhier, welke de verloving eenige dagen geleden 'had afgemaakt. Toen de vader en groote broers van het meisje gisteravond naar de kerk waren, heeft V. zich naar haar woning begeven en het meisje dat alleen thuis was, met een scheermes eenige sneden in haar hals toegebracht. Verder heeft 'hij, zich langs de spoorlijn begeven tot dicht bij den over weg in den Zuiderlandpolder. Daar heeft 'hij zich verdekt opgesteld en zich plotse ling voor den motorwagen, die om 7 u. 45 van het station Wolfaartsdijlk vertrekt, gewOrpen, zoodat het 'hoofd totaal van het lichaam weid 'gescheiden en enkele meters van den romp verwijderd lag. De bestuurder, die het ongeluk zag ge beuren stopte onmiddellijk en liep terug naar het dichtbij gelegen station om hulp te halen. 'Het lijk werd door den burge meester in beslag genomen, doch later met machtiging van den officier van jus titie vrijgegeven. Het is naar het lijken huis vervoerd en zal daar worden gekist. Dit vreeselijk drama is wel heel tra gisch voor den vader, die vorigen zomer ook zijn vrouiw door den dtood heeft moe ten missen. Het gewonde meisje is door Dr Meijhen direct naar het Gasthuis te Goes over gebracht. Naar men ons mededeelde wa ren de toegebrachte wonden wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Naar wij hedenmorgen vernamen, maakt het meisje het thans redelijk wel. De Helnkenszandsche proef met de werklooze landarbeiders. Vrijdagavond kwam onder voorzitter schap van den burgemeester een vergade ring bijleen dn bet gemeentelijk vergader lokaal, bestaande uit werkgevers in bet land- en tuinbouwbedrijf. De voorzit ter deelde mee, dat de gemeente 'Hedn- kenszand door den Minister van Sociale Zaken is aangewezen als een der drie proefgemeenten in Nederland, die tot taak 'hebben de werklooze land- en tuinbouw- arbeiders in de bedrijven te doen opne men met steun van Rijk en gemeente. De bedoeling van deze regeling, die voorloo pig voor 4 maanden op proef wordt in gevoerd voor arbeiders uit Heinkenezand en bedrijven gevestigd in Heimkenszand, is, dat geprobeerd wordt de werkelooze arbeiders, waaronder worden verstaan alle thans ingeschrevenen en zij, die zich nog izullen doen inschrijven in deze be drijven te plaatsen. Om dit mogelijk te maken, zullen Rijk en gemeente samen een toeslag geven op het loon van ieder arbeider, die in verband met deze regeling wordt geplaatst. De arbeider met toeslag wordt op gelijke wijze behandeld en be taald als el!k ander arbeider 'in bet vrije 'bedrijf werkzaam, zoodat deze regeling geen invloed zal en mag hebben op het loon, noch in benedenwaartsche, noch in bovenwaartsehe richting. De toeslag op het loon bedraagt een derde, waaronder mede vallen 1/3 der kosten in de sociale verzekeringen. Bij aanvraag om een ar beider met toeslag zal worden nagegaan de grootte van het bedrijf van den aan vrager werkgever en 'het aantal in het bedrijf werkzame arbeiders. Het is dus niet zoo, dat elke werkgever in aanmer king komt voor één of meer arbeiders met toeslag. Naar gelang van de grootte van het bedrijf en den tijd waarop de aan vraag geschiedt, zal eerst het normale aantal arbeiders dn dat bedrijf werkzaam moeten zijn alvorens arbeiders met toe slag kunnen worden toegewezen. De voor zitter wijst er op, dat slagen van deze proef voor alle partijen van groot belang is. Voor den land- en tuinbouwer, omdat hij door eeu of meer arbeiders met toeslag zijn gronden zal kunnen verbeteren en weer op peil brengen. Voor den arbeider, die weer terug 'kan naar zijn eigen be drijf en niet langer zal 'behooren te wor den gezet aan voor hem minderwaardig werk of wat nog veel erger is, zich zal moeten aanmelden voor steun. Voor Rijk en gemeente, omdat uiteindelijk een steun regeling en werkverschaffing zal kunnen worden opgeheven. Verschillende vragen werden uit de vergadering gesteld, die naar genoegen door den voorzitter wer den beantwoord. Ongeveer 60 werkgevers waren tegenwoordig, benevens de raads leden met uitzondering van den heer Bos. Staande de vergadering werden 5 aanvra gen ingediend, die nader zullen worden behandeld. De voorzitter zegt grooten spoed te zullen betrachten en hij twijfelt er niet aan of ook de inspecteur van de werkverschaffing te Goes zal willen mee werken om zoo mogelijk de regeling te doen aanvangen op 26 Maart a.s. Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat hij voornemens is binnen 14 dagen of 3 we ken wederom een vergadering bijeen te roepen om samen eventueel gerezen be zwaren te bespreken, sloot hij de vergade ring. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging ioi bestrijding der Tuberculose. Nadat in de Maandagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Zeeuw sche vereeniging tot bestrijding der t.b.c. de voorzitter, de heer C. A. van Woelde- ren, de reeds vermelde woorden aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder M ZEEUW R3UWT. Het voorjaar straalt op Zeelaads duinen En blikkert in de ree. Het rosse licht op blonde kruinen Trilt langs azuren ree. Daar staat een standaard, die de baren Bestrijkt en strook van strand, Verkondigend de droeve mare, Die drukt het gansche land. Hij draagt 't vertrouwde, onverschrokken Oranje, blank en blauw. Slap wappert vlagge halver-stokke; Een zinnebeeld van rouw. De golven ruischen met heur franje Van witte vlokken luid: „Zeg, landstreek, trouw steeds aan Oranje, Wat drukt uw dundoek uit?" Ach, wij beweenen eene moeder, Grootmoeder en vriendin Van allen onzer; een behoeder Des volks, vrome vorstin. Nu trits van vorstelijke vrouwen Door Dood geschonden is, Laat met de Koningin ons rouwen En met de Kroonprinses. Straks rust Zij onder het gesteente, Dat in het grijze Delft, Haast dekt een veertigtal gebeenten, Door 't Godshuis overwelfd. Eerbiedig wachten Hollands helden Haar, hunne evenknie, Die eenmaal 's-jaars hen vergezelde; Een blijk van sympathie. En plechtig klinkt des Zwijgers wijding: Wees welkom, wie met gloed Der liefde, onder Godes leiding, Verbond sloot met mijn bloed." Dan keert de Stilte en zij leest er De dank der natie af Van 't kistje, waarin 'n hond zijn meester Getrouw bleef tot in 't graf. Nu weet ge, zee, waarom 'k door tranen Tuur naar uw horizont; Omdat doodsengel roerde aan 'n Lief oog en lieven mond. Begrijpt ge, zee, waarom 'k u bedel Om zang van eeuwigheid? Omdat een hart zoo goed en edel Nu stilstaat voor altijd. R. v. E. had gewijd, heette hij welkom den in specteur der volksgezondheid, Dr Bentj es. Spr. wees er op, dat er weer een moeilijk jaar achter den rug is, maar dat uit de verslagen zal blijken, dat er geen reden tot ontevredenheid is. De secretaris, de heer Dr C. Orbaan bracht het jaarverslag uit. Werpen de zich toespitsende crisis en economische moeilijkheden hun sombere schaduwen steeds weer over den arbeid der vereeni ging heen, toch overheerscht voor 1933 de lichtzijde. Immers het is het jaar van de glorieuze opening van het nieuwe districtsconsultatiebureau. De districts- tuberculosearts is nu voortaan in staat op betere wijze, in beter milieu althans, zijn arbeid voort te zetten. De economische moeilijkheden maken het overigens steeds moeilijker den arbeid op voldoende hoog peil te houden. De rijkssubsidies nemen af en van particu liere hulp is in dezen tijd ook niet veel te verwachten. Maar wanneer men de volkskracht voor de toekomstige taak, wanneer de crisis overwonnen is, op peil wil houden, dan is het dringend noodig den strijd voor de gezondheid van het zwakke en zieke in dividu onverzwakt vol te houden. De penningmeester, Mr A. J. van der Weel, deed daarna rekening en verant woording. Tot bestuurslid herkoos de vergadering mevrouw van der HaveLuciëer te Ka- pelle en koos in de plaats van mevrouw Dr VleugelsSchutter, te Nieuwerkerk, die voor een herbenoeming wegens ge brek aan tijd, niet in aanmerking wensch- te te komen, den heer H. C. van de Zande aldaar. De voorzitter deelde mede, dat mej. Prins definitief is benoemd tot Provin ciale huisbezoekster en heette haar in die functie welkom in de vergadering. Dr A. J. Hoorweg, districts-t.b.c.-arts, deed nu zijn jaarverslag van het districts bureau en de kringbureaux hooren. Daarin deelde spr. mede, dat de bu reaux op ongeveer dezelfde wijze als de vorige jaren het werk hebben voortgezet. Alleen, toen in September de mededeeling van het Departement kwam, dat er 10 van de toegekende subsidie niet zou wor den uitgekeerd, is van dien dag af op alle uitgaven, in het bijzonder op de Röntgen foto's zooveel bezuinigd als noodig was om de rekening over 1933 met een niet al te groot nadeelig saldo te laten sluiten. Dit is gelukt, maar naar spr.'s meening, ten koste van het werk. Later is die sub sidie toch uitgekeerd. liet aantal nieuw ingeschreven personen bedroeg 792, of 4 meer dan in 1933. De spreekuren vooral op de kleinere bureaux zijn druk bezocht geweest en het aantal patiënten, dat direct door de huis artsen werd gezonden, was grooter dan soms in vorige jaren het geval was. Het aantal aan t.b.c. overleden personen in Zeeland daalde van 143 in 1932 tot 124 in 1933, van deze waren reeds 65, d.i. 53 bij het bureau ingeschreven en nog werden er 35 bekend, dat is totaal 100 of ongever 80

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5