De plechtige uitvaart van H.M. de Koningin-Moeder EERSTE BLAD. DINSDAG 27 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Ï£Q mh 'f Een dag van zware rouw Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. TeleJ. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw AbonnetoeEJsps'ljs 22.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen t 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. 1 VI Het is vandaag een dag van rouw. De luidende klokken hebben het van morgen in alle steden en dorpen verkon digd, dat een beminde doode zou worden uitgedragen. Het is een dag van rouw voor het Ko ninklijk gezin, dat een lieve en geliefde Moeder naar haar laatste rustplaats be geleidt. Voor het Nederlandsche volk, dat een beminde Vorstin, een edele Vrouwe, een Landsvrouwe in den besten zin van het woord, bij haar laatsten tocht vergezelt. Zooals het Oranjehuis in dagen van droefheid en blijdschap, in lief en leed met het Nederlandsche volk steeds heeft meegeleefd, zoo leeft ook ons volk mee met zijn Vorstenhuis in dagen van vreug de, maar niet minder, nu de diep betreur de Koningin-Moeder door den dood werd weggenomen. Dat meeleven is de laatste dagen op ontroerende wijze in allerlei vorm geble ken. En daaraap wordt ook uiting gegeven op dezen dag nu de bijzetting in de Nieu we Kerk te Delft zal plaats hebben. De schaduwen van dit oogenblik wier pen zich reeds eenige dagen vooruit. Reeds gisteravond vereenigden zich on telbare scharen van allerlei richtingen en gezindten in een plechtige Ure des Ge- denkens om in de kerkgebouwen in een godsdienstig samenzijn aan hun gevoelens van droefheid uiting te geven. De roep stem van den Raad van Ministers 'had aldus alom weerklank gevonden. Vandaag was het dan een dag van rouw voor ons geheele land, maar wel zeer in 'het hij zonder voor de vorstelijke residentie, nu het stoffelijk overschot van de Koningin- Moeder vanuit Haar paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen om te wor den te ruste gelegd in den Koninklijken grafkelder van de Oranje's en hun Ver wanten in de oude Prinsenstad, 'het na burige Delft. De drukte in de Residentie. Zeer vroeg in dien mórgen, toen 't och tendgloren nauwelijk zichtbaar was, vul den zich reeds de straten met duizen den en nog eens duizenden, van heinde en verre samengestroomd om getuige te zijn van den laatsten tocht van de alom in alle lagen onzer samenleving zoo zeer geliefde vorstinne, die leefde in de 'harten van oud en jong, omdat de ouderen onder ons volk hij het klimmen der jaren Haar steeds meer achting en liefde toedroegen en om dat het jongere geslacht vol eerbied tot Haar opzag, daar 'het steeds zooveel goeds over Koningin Emma hoorde. Iets onzegbaars lag in die vroege och tenduren over de stad; die duizenden, wélke zich door de straten bewogen, met als uiterlijk teeken van deelneming in den nationalen rouw strikjes of rosetten van oranje met zwart dragende. Men wist het: de plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen wor den. Strenge politiemaatregelen waren noodig om de orde te handhaven. De bin nenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus gelegd was van Staatsspoorstation naar Hollandsch spoorstation. Een plech tigheid als deze is voor ons land zonder precedent. Wel zijn er ook in vroegere jaren begrafenissen van vorstelijke perso nen geweest, maar de (omstandigheden waren toen geheel anders. Dank zij de ontwikkeling v&n de verkeersmiddelen, kou heden een groot deel van onze bevol king de plechtigheid btfwonen. De autori teiten 'hadden dan ook thans, veel meer dan ooit te voren, te rekenen met een massale belangstelling, welke strenge voorschriften noodzakelijk maakte. Dit 'kwam duidelijk tot uiting toen de politie er toe overging, reeds om 7 uur vanochtend, den groeten ring te sluiten om de binnenstad, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht begeven. Langzaam maar duidelijk kwam er teekening in den c'haos van 'het verkeer; de weg, waar langs de stoet zou gaan, begon zich reeds te onderscheiden. Het aanzien van de stad teekent ook rouw af door de tallooze vlaggen, welke halfstoks zijn uitgestoken, door de om floerste lantaarns, die aanstonds ontsto ken zullen worden, wanneer de stoet voor- hij' trekt. Het zakenleven ligt heden natuurlijk zoo goed als stil. De meeste openbare diensten zijn stopgezet. Aan de Departe menten en andere Rijksgebouwen en aan provinciale en gemeentelijke diensten wordt niet gearbeid; winkels en magazij nen zijn gesloten. Het Statige Voorhout, waar op den droe ven ochtend de voorjaarsbloemen als tee ken van jong en nieuw leven uit den grond opschieten, bood al vroeg een on gekend sehouwtooneel. Langs de fraaie lanen dikten zich gaandeweg de rijen tot een compacte menigte, welke zich daar langs dien weg geschaard 'had, zoo dicht mogelijk bij bet paleis van de betreurde doode. Maar ondanks de aanwezigheid van die duizendkoppige schare verstomde el'k rumoer. Veeleer heerschte er een aan grijpende, beklemmende stilte, welke een pijnlijk contrast vormde met de vreugde tonen, weike anders in datzelfde Voorbout Steeds uit de menigte opschallen bij; ge legenheid van vorstelijke feestdagen, in vroeger jaren onder een dak van glan zende illumineerglaasjes, in lateren tijd in de bevlagde lanen. De massa realiseerde zich zichtbaar dit contrast. Thans, op dezen rouwdag, zweeg de menigte eerbiedig stil, een devote stilte, welke slechts verbroken wordt door het gebeier der klokken, waarmede wijding wordt gegeven aan de droeve plechtigheid, welke zioh straks voltrekken gaat. 'Onder den indruk daarvan wachten de duizenden. De troepen komen aanmarcheeren. Inmiddels gaan de uren voorbij en wordt het tegen half tien. De militaire troepen (komen aanmarcheeren. Zij behooren tot onderdeelen van onderscheidene eenheden onzer weermacht. Een detachement van de brigade Grenadiers en Jagers betrekt de eere-wacht bij bet paleis. Het omfloer ste vaandel met vaandelwacht van de Jagers en het muziekkorps van het Vde Regiment Infanterie. De verdere troepenmacht dient voor de afzetting van het begin van den te volgen weg: Voorhout en Kneuterdijk. Het is een vertegenwoordiging van ons geheele leger, een groote verscheidenheid van weer- mac'htafdeelingen: huzaren, luohtvaart- af'deeling, schoolcompagnie van den mo- tordienst, regiment wielrijders, veldartil lerie^ motorartillerie, corps rijdende ar tillerie, luchtdoelartillerie, genietroepen, pbntonniers, torpedisten, hospitaalsolda ten, enz., enz. Maar tevens komen van de richting Denneweg aangerukt de detachementen, bestemd voor het militaire gedeelte van den rouwstoet. De Koninklijke Familie. Inmiddels was de Koninklijke Familie met de vorstelijke verwanten van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en de verdere vorsten en vorstinnen, die voor de begra fenis zijn overgekomen, in het paleis samengekomen. De oud-hofprediker, de hoogbejaarde Ds Weiter, leidde daar een rouwdienst. Het uur van vertrek nadert meer en meer. Voor zoover bet Voorhout niet is af gezet, is het één menschenmenigte. Tal rijke deputaties hebben in de omgeving van het paleis een plaats gekregen. Daar staan o.m. eenige honderden burgemees ters uit de verschillende plaatsen van ons land, ook zijn er opgesteld de weeskinde ren, verpleegsters, de leden van het Haagsoh comité voor Volksfeesten, de leden van de vereeniging van oud-Indi sche generaals en hooge militaire autori teiten en voorts verschillende andere cor poraties. Ook voor de schoolkinderen was een regeling getroffen. Van elke school waren vijf kinderen aangewezen, die ge zamenlijk bij het paleis een plaats gekre gen hadden. De rouwstoet. Tegen half elf werd in de nabijheid van het paleis de rouwstoet opgesteld. Deze werd geopend door een detachement ma rechaussee te paard met omfloersten stan daard en standaard wacht. Daarachter volgde de algemeeue troepencommandant, generaal-maj oor Van Andel, als bevel hebber in de eerste militaire afdeeling met zijn staf. Dadelijk daarop volgde in den stoet de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van zijn directeur, kapitein Walther Boer. Het militair escorte van den rouwstoet bestond uit twee gedeelten, het eene, dat aan den rouwwagen en de volgkoetsen voorafging, en het tweede, dat den stoet sloot. Het eerste militaire gedeelte omvatte een bataljon infanterie met omfloerst vaandel en vaandelwacht van het Regi ment Grenadiers en werd gevormd door vier compagnieën, resp. uit de H, III, IV en Vde Infanterie-Brigade. Daarachter kiwam een escadron huzaren met omfloer sten standaard van het Hide half-regi ment Huzaren. Nadat dit gedeelte van het Militair es corte zich had opgesteld, reed de rouw stoet van het Koninklijk Huis voor. Ach ter de Huzaren kwam een rijknecht-ma joor met twee rijknechts te paard. Direct daarachter volgde een Hofrijtuig met een lakei, gaande naast elk portier, en waarin gezeten waren de waarnemend Kamer heer-Ceremoniemeester, Jhr A. G. Siokin- ghe, en de Kamerheer in buitengewonen dienst, J'hr Ir Six. In een tweede Hofrij tuig namien plaats de oud-intendant van Soestdijk, de heer Groeneveldt, de secre taris van wijlen H. M. de Koningin-Moe der, Jhr Witsen Elias, en de geneesheer, die wijlen H. M. de Koningin-Moeder tij dens H'aar ziekte behandeld heeft, Dr de Jongh. Vervolgens kwamen zes hofiijtui- gen, waarin de 24 kamerheer en, die als dragers van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder fungeerden, gevolgd door een Hofrijtuig, bestemd voor de dragers van de slippen van het rouw kleed. Naast elk portier ging ook hier een lakei. In het volgende rijtuig had plaats ge nomen de Opperceremoniemeester van H. M. de Koningin, Graaf du Monceau. Het werd een lange stoet door de vele gala rijtuigen en hofkoetsen van hoogwaardig- heidsbekleeders. Het lijk wordt uitgedragten. Om half elf reed de rouwwagen voor 't paleis-bordes. Het plechtige moment, waarop het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder naar buiten zou ge dragen worden ter aanvaarding van Haar laatsten tocht, was aangebroken. Het was een ontroerend oogenblik. De kist van blank eikenhout, op de 'hoe ken met zilver gemonteerd, bevattende het stoffelijk hulsel van de grijze Vorstinne, werd uit 'het Paleis gedragen. Kamerhee- nen van de Moeder dos Vaderlands ver richtten dit laatste dienstbetoon en plaats ten de kist in den rouwwagen. Diep ont roerd ontblootte de overtalrijke schare het hoofd. De treurmuziek van het muziek korps van het Vde Regiment, onder lei ding van zijn kapelmeester v. d. Glas, deed de klagende rouwtonen van Grieg's „Ases Tod" hooren. Het is de klacht van Peer Gynt om zijn gestorven moeder. Rouwwagen en lijkkist dragen het stem pel van vorstelijke soberheid. De hemel van den wagen is afgezet met een zilve ren omlijsting en draagt een zilveren kroon, terwijl aan de vier hoeken zwarte eltruispiuimen mjet zilveren franje 'zijn aangebracht. D'e galabolk is gedrapeerd met zwart fluweel, omzoomd met zilveren fran je en draagt ter weerszijden het Konink lijk wapen in zilver. De kist, eveneens ge- Ingezonden Mededeeling. ZEEUWSCH PROFETENBROOD HET ECHTE MEDIO DOOS MET STADHUIS PASTILLES DE EENIGE M. PETERSE, Patissier, L. Delft, M.burg. drapeerd met zwart fluweel, afgezet met zwart zilveren franje en galons, werd over dekt met een zwart-fluweelen kleed, dat tot dicht bij den beganen grond afhing. Op het lijkkleed werden de Kroon van de ontslapen Vorstin, benevens Hare ordetee- kenen, gehecht op een rood-fluweelen kus sen, geplaatst. De rouwwagen werd getrokken door acht met rouwkleeden gedekte paarden, waarvan zes van den bok bestuurd, ter wijl het voorste span door een postiljon werd bereden. De vier slippen van het rouwkleed werden gedragen door hooge 'hofdignitarissen; het waren de heeren Jhr Schimmelpennink, Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhuizen, Jhr de Jonge van Zwijnsbergen en Sixma baron van Heemstra. De 24 kamerheeren, die het stoffelijk overschot van Hare Majesteit naar bui ten hadden gedragen, stelden zich ter weerszijden van den rouwwagen op. Ter rechterzijde reed de chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin, vice- admiraal Bauduin en ter linkerzijde de gouverneur der Residentie, luitenant-ge neraal Jhr Roell. Dadelijk achter den rouwwagen stelden zich te voet de officianten en het perso^ neel van wijlen H. M. de Koningin-Moe der op. Het vertrek van den stoel Langzaam reed de stoet het voorplein af. Officieren der landmacht van het Mi litaire Huis reden erachter te paard, twee aan twee, naar ouderdom van rang. In het eerste hofrijtuig achter den rouw wagen reden in den stoet mede hofdames van de overleden Vorstin. Naast elk por tier ging eien lakei. Dan volgde een aantal galar-hofrijtuigen, bestemd voor de vorste lijke personen. In het voorste hadden plaats genomen Prins Hendrik en de Vorst van Waldeck, broeder van Koningin Em ma. Langs deze 'koets, zoomede langs ver schillende andere dezer rijtuigen gingen ter weeszijden hofjagers en lakeien. In deze volgrijtuigen waren o.a. gezeten de Zweedsche Prins Eugen, Prins Karei van België, Prins Felix van Luxemburg en de verdere, reeds vroeger vermelde vor stelijke familieleden. Verder bevonden zich in den stoet eeni ge hooge hofdignitarissen van H. M. de Koningin, zoomede de Minister-President van Luxemburg, de heer Bech, als verte genwoordiger van de regeering van zijn land, en voorts onderscheidee hoogwaar- digheid'sbekleeders, adjudanten van de bui'tenlandsche vorstelijke personen bene vens de aan 'hen toegevoegde Nederland sche offcieren. De stoet trok langzaam verder. De kop was reeds uit het gezicht verdwenen. Toen kwamen de officianten en personeel van H. M. de Koningin, die tijdens het Re gentschap van Koningin Emma de thans ontslapen Vorstin gediend hebben, allen be jaarde menschen, die hun ontroering nauwelijks meester waren bij dezen zwo ren gang. De bloemen en kransen, welke in de laatste dagen in zoo overstelpenden getale bij de baar van de Koningin-Moeder war ren neergelegd, werden in bloemenwagens geladen en aldus volgden ook de laatste bewijzen van trouw en aanhankelijkheid uit alle kringen van Haar volk, Koningin Emma. De klaagtonen van de treurmuziek ten géhoore gebracht door de Koninklijke Militaire kapel, waren zoo goed als weg gestorven; slechts' heel flauw hoorde men nog de klanken uit de verte, toen de rouw wagen zich in beweging zette. Maar reeds klonken weer andere tonen, nu van het muziekkorps van het Vde regiment. Het Waldecksohe volkslied. Op hetzelfde moment dat de rouw wagen met zijn dierbaren last zich in beweging zette, rolde vanuit de verte het gerommel van het eerste minuut schot, door de artillerie-batterij afgegeven. Zoowel in Den Haag als in Delft stonden de vuurmonden opgesteld, welke hun zwa re klanken door de lucht deden galmen, den ganschen tijd door tot aan het einde der plechtigheid in de oude Prinsenstad. Het tweede gedeelte van het militaire escorte volgde. Voorafgegaan door een hoofdofficier, marcheerde een bataljon marinetroepen met vaandel, tamboers en pijpers, gevolgd door een muziekkorps, daarachter een bataljon infanterie met enkele batterijen veldartillerie, terwijl een detachement der Koninklijke Marechaus see den stoet sloot. Het langzame vertrek van den plecht- statigen, in alle vorstelijkheid toch zoo soberen rouwstoet was een treffend mo ment, dat niemand onberoerd kon laten. Voor de duizenden, die het bijwoonden, waa het een nooit te vergeten oogenblik, Binnenland. De begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder. Dreigend conflict in Twente. Drama te Wolfaartsdijk. Buitenland. Orkaan boven New-Orleans. De stemming in Italië. Communisten in Letland gearresteerd. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Zoo ving de lange toch naar Delft aan. Bij het passeeren van den stoet werd overal langs den bijna tien kilometer lan gen weg de menigte zichtbaar aangegre pen door dat onbeschrijflijke innerlijke gevoel, dat in veler oog een traan deed opwellen. Zoo ging het den geheelen weg naar het oude Delft, waar in de histo rische grafkelder der Oranje's de bijzet ting van het zielloos hulsel vanmiddag plaats vond. Langs den weg. "Wellicht nooit te voren zag Den Haag een menschenmenigte op hare straten als heden. Er was geen plaatsje op de daken, voor de vensters van de huizen, op de balkons, op de stoepen en bordessen on bezet. Op de trottoirs stonden de men schen samengepakt te wachten om zelfs maar een glimp van den Koninklijken rouwstoet te kunnen zien. Overal waar er slechte op eenigerlei wijze gelegenheid voor was, had men tribunes gebouwd om belangstellenden gelegenheid te geven het schouwspel gade te slaan. Door sommigen wordt een deel van het geld voor de plaat sen, beschikbaar gesteld voor het Konin gin Emmafonds voor Ouden van Dagen, zoomede van het Nationaal Crisis Co mité. Echter hing' over het geheel een plech tig zwijgen. Onder doodsche stilte trok de stoet door de stad. Op verschillende pun ten waren deputaties van vereenigingen en organisaties opgesteld. Ook voor de le den der Staten-Generaal waren plaatsen aangewezen, vanwaar zij het voorbijtrek ken van den stoet konden gadeslaan. De leden der volksvertegenwoordiging zaten in het Departement van Financiën, in het bureau van den Generalen Staf en in de Rijksgebouwen aan den Hofweg. D'e Haagsche gemeenteraad had plaats geno men in het gebouw van het gemeente archief aan het Rijswijkscheplein. Zeer groote deputaties waren er van de Bur gerwacht en van den Vrij willigen Land storm en van tallooze andere vereenigin gen met hun omfloerste vaandels. Op het Lange Voorhout stonden de re serve-officieren opgesteld en bewezen als miliair eerefront de laatste eer aan het stoffelijk overschot van H. M. de Konin gin-Moeder. Op een andere plaats ston den de beroepsofficieren en weer elders de onder-officieren, in grooten getale deelnemende aan dit eerbetoon. Langs Kneuterdijk, Hofweg, Spui en Pletterijkade werd naar het Rijswijksche plein gereden. Op de Pletterijkade werd een oogenblik halt gehouden om aan de slippendragers en de kamerheeren, die tot hier toe te voet den tocht hadden medegemaakt, gelegenheid te geven in de voor hen bestemde hofrijtuigen plaats te nemen. Ook de bejaarde officianten en leden van het personeel, die bezwaarlijk den langen tocht naar Delft konden afleg gen, namen in rijtuigen plaats. Weer ver der ging de stoet langs den Rijswijksche- weg in de richting van Rijswijk. Een schets te geven van de massale belangstelling zou eentonig worden; over al was hetzelfde beeld: een eerbiedige menschenmenigte, welke zwijgend het voorbijtrekken van den stoet gadesloeg, terwijl vaandels negen en alle hoofden ontbloot werden. De rouwstoet verliet het Haagsche ter ritoir en was op Rijswijksch grondgebied aangekomen. Voor het Raadhuis stonden daar Burgemeester en Wethouders met den Raad opgesteld om een laatsten groet te brengen. Het zal ongeveer één uur ge weest zijn, toen de stoet de Hoornbrug be reikte en vervolgens over den nieuwen Rijksweg naar Delft voortschreed. Tot aan de Hoornbrug speelden de mu ziekkorpsen treurmuziek van Chopin, Beethoven, Schubert, Bouwman en ande ren. Op den nieuwen Rijksweg zwegen de muziekkorpsen. Slechts de tamboer® en pijper® deden zioh hier hooren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1