Kerknieuws Predikbeurten. Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. fasten kan bevatten. Dit huis «tl ge noemd worden: „Huize Henriëtte", naar de kortelings overleden eere-presidente van den Bond, mejuffrouw H. S. S. Kuyper. Onder daverend applaus werd mej. Lu- dikhuizen een tinnen schemerlampje aan geboden, waarna de vergadering met het zingen van Fe. 16 1 en dankgebed werd geëindigd. Het Bestuur der Vereen. „Uit het VolkVoor het Volk" heeft na het bekend worden van het overlijden der Koningin- Moeder, aan de Koningin een telegram van rouwbeklag gezonden. De heer R. van Roo (G.H.) heeft thans zijn benoeming tot lid van den Ge meenteraad aangenomen. i In de gisteren gehouden wekelijk- sche vergadering van Ged. Staten heeft de Commissaris der Koningin voor den aanvang der werkzaamheden het overlij den van H. M. de Koningin-Moeder met een rede herdacht, die door de leden van het college staande werd aangehoord. Ged. Staten besloten aan H. M. de Ko ningin een missive van rouwbeklag te zenden. Ten teeken van rouw zullen de bureaux der griffie op den dag der be grafenis gesloten zijn. Vlissingen. Gisterenavond werd alhier in de St. Jacobskerk een rouwdienst ge houden vanwege de Ned. Herv. Gem. Er bestond voor dezen dienst buitengewoon groote belangstelling, zoodat de ruime kathedraal tot in alle hoeken gevuld was. De dienst werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin, den burge meester, de wethouders P. G. Laernoes, W. P. Edelman en den gemeente-secre taris, en de officieren van land- en zee macht. De dienst stond onder leiding der vier plaatselijke Herv. predikanten, terwijl door Ds J. S. Hartjes de rouw-rede werd gehouden, sprekende over Matth. 5:5: „Zalig zijn de zachtmoedigen, want zij zullen het aardrijk beërven." Goes. Naar wij vernemen zal de Raad op 29 Maart bijeenkomen ter behandeling o.m. van een voorstel door alle fracties, mei uitzondering der S.D.A.P., ingediend, om aan den Min. van Justitie te verzoe ken aan den commissaris van politie we gens het bereiken van den pensioensge rechtigden leeftijd uit bezuinigingsover wegingen eervol ontslag te verleenen. Het schijnt in de bedoeling van de S.D.A.P.- fractie te liggen, om voor te stellen, in- plaats van een commissaris, een inspec teur van politie te benoemen. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag half vijf kwam de gemeenteraad in spoed- eischende vergadering bijeen. ■De voorzitter deelde mede, dat eenig punt voor de vergadering is, het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Spr. leest daarna de officieels mededee- ling van H. M. de Koningin van het over lijden voor. Vervolgens getuigt spr., dat ook door onze gemeente, toen het over lijden bekend werd, een groote ontroering ging. Spr. 'herdenkt dan hoe de Koningin- Moeder eerst als Koningin en daarna als waarnemend vorstin 'haar beste krachten voor ons land gaf en een buitengewoon goed regentesse was en besluit met het voorlezen van een schrijven van deel neming, dat B. en W. voorstellen aan H. M. de Koningin te zenden. Deze woorden werden door de leden staande aangehoord. Nadat de Raad hiermede zijn instem ming betuigde, sloot de voorzitter de ver gadering. De raadsleden hebben besloten het pre sentiegeld van deze zitting in het Konin- gin-Emma-fonds te storten. Kerkdienst. De herdenkings dienst gisteravond in de Groote Kerk ge houden, trok zooveel belangstelling, dat niet allen een zitplaats konden vinden. De voorzitter der Oranjevereeniging, de heer Van Ballegoijen de Jong, constateerde in zijtn openingswoord, dat met ons Vors tenhuis heel Nederland rouwt. Koningin Emma heeft zich met heel 'haar hart aan ons volk gegeven. Spr. be sloot met de 'hoop uit te spreken, dat God aan hen, die de overleden koningin het naast staan, de kracht zal geven dit groote verlies te dragen. De burgemeester, de heer Hajenius, hierna het woord voerende, herinnerde aan de eenvoud van de overleden Vorstin, welke hem ook bleek bij haar bezoek aan Goes in 1928. Goedheid, vriendelijkheid en eenvoud, straalden van haar uit. En juist deze hebben haar zoo heel dicht bij ons volk gebracht. En thans, aldus spr., is deze geliefde Koningsvrouwe de eeuwige rust ingegaan. Onze gedachten gaan thans uit naar H. M. onze geëer- b:edigde Koningin en Haar Koninklijk Huis en wij bidden Haar Gods hulp en regen toe, in deze voor Haar zoo droeve dagen. Ds Steinz, vervolgens den dienst lei dende, las Ps. 90 voor en liet hierna Ps. 103 8en 9 zingen. Spr. wees op de ontroering welke dit overlijden bracht Een terugblik op het leven van Koningin Emma werpende, herinnerde spr. aan haar Godsvrucht en haar groote welda digheidszin. Wij mogen gelooven, dat de nacht des doods voor de overleden Vorstin gevolgd is door den lichtenden dageraad van het eeuwige leven. Nadat ds Steinz voorgegaan was in ge bed, zong men gezamenlijk Gez. 137 2 en 6 en vervolgens, staande, twee cou pletten van het Wilhelmus. Ook in de R. K. kerk werd een her denkingsdienst gehouden. Het zangkoor der kerk zong eenige gewijde liederen en pastoor Dolle sprak een gedachtenis woord. De dienst werd met 't zingen van het Wilhelmus besloten. Ooftkapella. De damesnaaivereeniging alhier 'heeft dezen winter 220 stuks goe deren en een baby-uitzet vervaardigd. Deze vervaardigde goederen zijn deze week uitgereikt aan 28 gezinnen uit deze gemeente, en aan de stichting „Kinder- zorg" te Middelburg. Aagtekerke. A'lhier is een comité opge richt voor den Zeeuwschen Beker, waarin zitting hebben de heeren J. Bosselaar, burgemeester, ds J. G. Panhuize, J. v. Keulen, J. Birza en J. Bouman. Domburg. Donderdagavond werd onder voorzitterschap van Dr B. Vaandrager de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Het Groene Kruis te Dom burg. Door den penningmeester, de heer B. J. Westenburger, werd rekening en verantwoording over 1933 gedaan, waar uit bleek, dat in totaal was uitgegeven f 1145.59. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld op een bedrag van f 1285.50 met een goed slot van f 50.50. Als be stuurslid werd herkozen de heer M. Reijühoudt Jr. Grijpskerke. 'In verband met het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder is door het gemeentebestuur een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin gezonden. Op Dinsdag a.s. zal de gemeente-secre tarie gesloten zijn. (Belangloos bericht.) Meliskerke. In verband met het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder is door het gemeentebestuur een telegram van rouwbeklag verzonden aan H. M. de Koningin. (Belangloos bericht.) Wissekerke. Het comité tot actie tegen de waterleiding verzamelde 650 handteeke- ningen, waarvan 95 pet. tegen waterlei ding en 5 pet. voor waterleiding, zonder verplichte aansluiting. Hansweert. Van 3431 Maart wordt hier een winkelweek gehouden. Nieuwdorp. Gisteren werd de eindles gegeven aan den Aïg. Tuinbouwcursus, waarvoor goede belangstelling bestond. 'Gediplomeerd werden: M. Mallekoote te Heinkenszand; Jac. van de Weele, Adr. Koole, N. Schoolmeester, W. Rijk te 's- Heerenhoek, H. van den Dries, Alb. Huitge, J. Oost/hoek en J. Sandee, allen, bij wien geen woonplaats vermeld, te Nieuwdorp. De Rijkstuinbouwconsulent reikte de diploma's met een toepasselijk woord uit, terwijl de beer J. van de Weele, als lid der commissie van toezicht, cursisten en onderwijzers feliciteerde. Dhr Mallekoote dankte ten slotte de onderwijzers Provoost en Vos voor 't gegeven onderwijs, onder 't aanbieden van een souvenir. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brouwershaven, M. A. Beek, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken. Bedankt voor Rijssen, G. Smeenk te Blokzijl. Geref. Gemeenten. Beroepen te Giessendam, M. Hofman te Krabbendijke. Beroepbaar. De heer S. Gre ying, Hoogstraat 23 te Harlingen, is door de Classis Franeker der Geref. Kerken beroepbaar verklaard. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz (H. Av.), av. ds de Vries. Lokaal Chr. Bewaarschool: vm. ds Homburg. Vrijdag vm. ds de Vries, av. ds Homburg (H. Av.). Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dr v. Selms, Vrijdag av. 7.30 u. dr v. Selms, Bed. H.A. Kamperland, Dinsdagav. 7 u. ds Tans beek. Geref. Kerken. Baarland vm ds Leene, nm. ds Fransen, Vrijdag 5.30 u. ds Leene. 's Gravenpolder, vm ds Fransen, nm ds Leene Ned. Geref. Gemeente, 's Gravenpolder, Dinsdagav. 7 U. ds Baaij. G eraffineerde effecten- vervalsching. De politie is op het spoor gekomen van een belangrijke ver- valsching van obligaties, van een Neder- landschIndische dollarleening. Half September van verleden jaar zond een Amerikaansche firma een pakket van deze effecten, 60 stuks, naar een Neder landsche Bank te Amsterdam. De trans actie is echter nimmer tot stand gekomen, daar de effecten de Nederlandsche bank nimmer bereikten. Het onderzoek beeft toen uitgewezen, dat bet pak obligaties al in Amerika moet zijn ontvreemd. Toen dit bekend werd, hebben de Amerikaansche en ook de Nederlandsche bankinstelling hiervan onmiddellijk kennis gegeven aan de politie. Het bericht van den effectendiefstal werd met vermelding van de nummers aan alle banken ter wereld doorgegeven, zoodat de gestolen waardepapieren ge blokkeerd waren. De Amerikaansche dieven zaten er nu min of meer mee in hun maag. In het begin van dit jaar werd deze leening geconverteerd, d.w.z. dat de stuk ken moesten worden ingeleverd en door nieuwe van een lager percentage worden vervangen. De Amerikaansche dieven hebben bij het vernemen daarvan ge tracht hun stukken op een andere manier in Nederland aan te bieden. Zij vervalsch- ten de nummers van de effecten en boden deze aan bij bona-fide Amerikaansche banken, die ze weer verkochten aan even solide Nederlandsche firma's en commis- sionnairs. De banken zijn toen met de stukken naar het kantoor gegaan, waar zij gecon verteerd moesten worden en het bleek daar, dat reeds 21 obligaties van deze dollarleening met dezelfde nummers wa ren ingeleverd, zoodat er dus 21 dub bele nummers waren. Bij een deskundig onderzoek bleek het, dat de nummers op de 21 effecten valsch waren en dat deze effecten behoorden tot de bovenvermelde gestolen partij. De Amerikaansche politie zet thans het onderzoek naar de dieven en de verval- schers voort. Deze schadepost is voor re kening van de Amerikaansche banken. Zij verstond de zwarte kunst. De bejaarde heer J. v. d. E. uit 's-Gravenzande kreeg deze week be zoek van een jonge vrouw, die vroeg of v. d. E. geen antieke voorwerpen te koop had. Van het eene gesprek kwam men toen op het andere en toen de vrouw zich in de huiskamer het gemakkelijk had ge maakt, vertelde zij den bewoner op ge heimzinnige wijze, dat zij de zwarte kunst verstond. Na ongemerkt eenige inlichtin gen tijdens het gesprek te hebben inge wonnen, las zij uit de handlijnen van v. d. E., dat er een kistje met geld in huis was. Indien dit 'kistje onder bepaalde om standigheden gewijd was, zou er binnen enkele weken voor den eigenaar groote zegen uit voortvloeien en deze tot goeden welstand geraken. V. d. E. kwam onder dien invloed van deze woorden en liet het kistje, waarin zich drie bankbiljetten van f 25 bevonden, aan de bezoekster zien. Deze legde een wit papiertje op de bank biljetten, verrichtte eenige geheimzinnige formules en verklaarde toen, dat het kist je ongeveer 9 dagen gesloten moest blij ven. Toen de bezoekster vertrokken was, trok de bewoner de woorden van de waarzeg ster in twijfel, en maakte het kistje, tegen het verbod in, open. Hij moest toen con- stateeren, dat een bedrag aan geld uit het kistje was ontvreemd. Het einde van de historie was dat aangifte bij de politie volgde, die thans ijverig naar de waar zegster zoekt. Rechtbank te Middelburg. Brandstichting. Voor de Rechtbank te Middelburg werd op 23 Mrt j.l. behandeld de strafzaak tegen M. de K. 31 jaar, 'houtbewerker, wonende te Mid delburg, thans in voorarrest, verdacht dat hij op 2 Maart 1934 te Middelburg opzet telijk brand heeft gesticht in perceel Q 55 aan den Po ttebakkers singel. Verdachte, door den President onder vraagd, erkende 'het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd. De Officier eischte 8 mnd. gev. straf. De verdediger van verdachte, Mr G. M. Kegge, advocaat te Goes, is geschrokken van de straf van het 0. M. Pleiter had gedacht, dat verdachte een straf zou krij gen gelijk aan den tijd, dat hij in voor arrest heeft gezeten en hoopt dan ook, dat de Rechtbank niet met den eiseh van den Officier van Justitie zal meegaan. C. A. P., 18 jaar, koopman te Vlis- singen, thans in voorarrest, verdacht dat hij omstreeks de maand Februari 1934 te Middelburg de opbrengst van een partij goederen, manufacturen, toebehoorende aan A. Cracau te Vlissingen, welke goe deren hij volgens afspraak met G. voor dezen ten verkoop onder zich had en had verkocht voor een geldsbedrag van f 233,78 en welk geld hij wederom aan G. moest afdragen, wederrechtelijk zich heeft toe geëigend. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte, die het hem ten laste gelegde feit erkende te hebben gepleegd, 2 mnd. gev. straf. D'e verdediger van verdachte, Mr A. H. Kuipers, bepleitte clementie. Poging tot moord. In de zaak tegen D. C., koopman te Vlissingen, thans in voorarrest, verdacht van poging tot moord op zekere de R., te Vlissingen ge pleegd, eischte de Officier van Justitie een gevangenisstraf van 7 jaar. De behandeling dezer zaak geschiedde met gesloten deuren. Verduistering. Voor de Rechtbank te Middelburg werd behandeld de strafzaak tegen A. B., 38 jaar, klerk bij de P. Z. E. M. te Vlissin gen, thans in voorarrest, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van dat bedrijf. J. Slooves, directeur van de P. Z. E. M. te Vlissingen, als getuige gehoord, legt de Rechtbank uit de wijze waarop de boek houding ten kantore van de P. Z. E. M. functionneert. Deskundig© Kraayenveld te Middelburg heeft na de gebleken fraude de boekhou ding van de P. Z. E. M. gecontroleerd. Op een vraag van den Officier van Ju stitie aan get., of het tekort niet ontstaan 'kan zijn door onjuiste boekingen, ant woordt de deskundige ontkennend. De getuige J. M. Baan, boekhouder bij de P. Z. E. M., verklaarde, dat in 1930 f 900 tekort in kas was. Dat tekort is ook na accountantsonderzoek niet gevonden en men heeft deze post geannuleerd. Ver dachte heeft get. meegedeeld, dat er thans een tekort was van bijna f 4000. Het staat vast, dat twee posten daarvan, die door verdachte van de „Meiboom" waren ont vangen, door dezen niet aan den kaasier van de P. Z. E. M. zijn verantwoord. Deze posten zijn n.I. niet geboekt als betaald. Verd. ontkent het vermiste geld te heb ben opgemaakt en weet niet waar dit is gebleven, doch hij voelt zich onschuldig. Op een vraag van den President, waar om hij zijn directie niet over het tekort dat hem bekend was, ingelicht heeft, waar hij toch verantwoordelijk was voor de ver dwenen gelden, antwoordt verdachte be vreesd te zijn geweest voor ontslag. Op een nadere vraag van den President of de mogelijkheid bestaat, dat geld uit zijn kas is gestolen, antwoordt verdachte, dat dit best mogelijk is, doch hij weet niet wie dat gedaan kan hebben. De getuige J. H. W. v. Beusekom, kas sier bij de P. Z. E. M., zegt, dat hij het geld van verdachte ontving, dat de incasseerders aan verdachte moesten af dragen. Vroeger was er een tekort van f900, doch thans van bijna f 5000. Op een vraag van den President, zegt get. niet te kunnen begrijpen hoe dat is ontstaan, doch is van oordeel, dat de knoeierijen moeten dateeren van na 1932. De get. van Hal, ambtenaar bij de Spoorwegen, zegt, dat ook een tekort ge constateerd is in de kas van de kolenver- eeniging, waarvoor verdachte het geld in casseerde. Verd. hierover ondervraagd, weet niet te zeggen, hoe dat tekort kan zijn ontstaan. De Officier van Justitie noemt de hou ding van verdachte merkwaardig. Deze is begonnen met onwaarheden te zeggen. Toen het de aandacht van de directie van de P. Z. E. M. trok, dat er zooveel slech te betaler® waren, is er een onderzoek in gesteld en verdachte gaf toen voor de mo gelijkheid, dat het geld in een papiermand zou zijn terecht gekomen en te zijn ver brand. Iedere maand werd er afrekening gehouden, doch verdachte wist door het scharrelen en namaken van kwitanties te voorkomen, dat het tekort, dat hij wist dat bestond, aan het daglicht kwam. Bij zijn verhoor moesten hem de woorden let terlijk uit den mond worden getrokken. De tekorten moeten zijn ontstaan in het na jaar van 1930. Het thans door den ac countant vastgestelde ttekort bedraagt f 3700, doordat een gedeelte is aangezui verd. De rest moet verdachte hebben weg gemaakt. De Officier eischt een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdediger van verdachte, Mr C. M. Kegge, advocaat te Goes, is in tegenstel ling met het 0. M. van oordeel, dat hier van verduistering geen sprake is. Zeker, de man heeft geknoeid, doch de posten waar 'het om gaat, zijn in de kas van de P. Z. E. M. terecht gekomen. Verdachte heeft de gelden afgedragen en hoe ze ge boekt zijn doet hier niets ter zake. Waar bet geld is terecht gekomen, is pleiter van oordeel, dat verdachte zal moeten worden vrijgesproken. In zijn repliek betoogt de Officier van Justitie nog, dat de beweringen van den verdediger waar mogen zijn, doch verd. heeft dan toch over de gelden van de posten van de Meiboom, die in de dag vaarding ten laste gelegd zijn, als beer en meester beschikt en daar gaat het om. Uitspraak in alle zaken 6 April 1934. Valsche stempels op gouden ringen. De 49-jarige goud smid M. werd door de Rotterdamsche Rechtbank, wegens overtreding van de art. 217 en 326 van het W. van S. verdachte had op gouden ringen, die van een minder gehalte waren dan 14 ka raats, een valsch stempel geplaatst, dat overeen kwam met het voor 14 karaats goud gebruikelijke rijksmerk, welke aldus valschelijk gemerkte ringen hij in groot aantal bij verschillende winkeliers in gouden en zilveren voorwerpen had ver kocht veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met last tot on middellijke gevangenneming. Afd. Zeeland Ned. Pomologische Vereen. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Banken vergaderde gistermiddag in de Prins van 'Oranje 'de afd. Zeeland van de Ned. Pomologische vereeniging. De voorzitter herinnert in zijn openingswoord aan het jaar 1933, waar over de leden niet zoo heel hard te klagen hebben. Alleen de opbrengst van het zac'hte fruit was niet zoo gunstig. Spr. ■hoopt, dat 1934 beginnen mag met 'n fat soenlijken prijs van het zachte fruit en daarna moge volgen een dito prijs voor het harde fruit, zoodat dit jaar voor al de leden gunstig moge zijn. Naar aanleiding van de notulen dringen voorzitter en secretaris er ten zeerste op aan, nabestelling van besproeiingsmidde len niet te doen bij den leverancier, maar bij den secretaris. Dat voorkomt klachten en prijsverhooging. De rekening over 1933 wijst aan: ont vangsten f 555.71 uitgaven f 344.31, batig saldo f211.40 (vorig jaar f 198.10). Aan het verslag van den secretaris, den heer J. Q. C. Lenshoek, ontleenen wij, dat een belangrijk rapport is verschenen van de variëteiten-commissie, dat verschillen de excursies en vergaderingen zijn gehou den, dat voor plm. f 8400 aan bestrijdings middelen is aangekocht, dat te Kloetinge, Kattendijke, Nieuwdorp en Wolfaartsdijk cursussen zijn gehouden en dat het aantal leden gestadig toeneemt en nu 118 be draagt. De secretaris deelt mede, dat de leve ring van kopervitriool en kalk, resp. tegen f 11.25 en f2.05 is gegund aan den heer Groenüeer. De inschrijvingen voor Califor- nische pap, loodarsenaat, Parijsch groen, nicotine en enkele nieuwe middelen wor- De klokken hebben geluid deze week. Zij hebben ons met hun metalen stem weer herinnerd, dat het leven sterven is. Voor allen. Wie leeft er, die den slaap des doods niet eens zal slapen? Wat dit betreft is er geen onderscheid. De armen worden door den dood gegre pen, maar ook de rijken; de zwakken, maar ook de sterken; de eenvoudigen, maar ook de geleerden; de onderdanen, maar ook de vorsten en de heerschers der aarde. Van alle menschen zonder onderscheid geldt: geboren om te sterven. Een sombere gedachte. Maar nu luiden straks de klokken op nieuw. Nu, om het ons toe te roepen, dat er Eén is, sterker dan de dood. Dat Je zus Christus den dood heeft overwonnen. Hij is gestorven, opdat wie in hem ge looven, zouden leven. En wel blijft nog het: geboren om te sterven, maar dan wordt het ook, en weer voor allen zander onderscheid, die den Levensvorst als hun Redder begroeten: gestorven om te leven! OPMERKER1; den medegedeeld. Het bestuur ontvangt opdracht om de leveranties te gunnen. Dhr A. v. d. Have merkt op, dat er zeer weinig nicotine is besteld en toch is dit noodig ter bestrijding van de appelzaag- wesp. Besloten wordt dit jaar een excursie te maken naar Schouwen. Ze zal begin Mei worden gehouden. De Ned. Heide-Mij deelt mede, dat er gelegenheid is tot verzekering van fruit tegen hagelschad© a f 2.50 voor elke f 100 waarde. Gewezen wordt op de practische bezwaren. De heer v. d. P 1 a s s c h e wijst er op, dat de Californische pap sterker is gewor den. Men moet daarmee rekenen. De heer J. Q. G. Lenshoek wordt als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag wordt geklaagd over de kwaliteit van de carbolineum Krim pen. Dhr G. P. Vogelaar merkt op, dat de leden ook schuld hebben. Zij hadden bij tijdige terugzending andere gekregen. D'hr P 'h a f f deelt mede, dat de carbo lineum volgens Wageningen aan de ge stelde eischen voldeed. De voorzitter wijst er op, dat de carbolineum een artikel van vertrouwen is Do secretaris deelt mede, dat met andere fabrikaten door het Bestuur proe ven worden genomen. Naar aanleiding van een opmerking over Poliflor raadt de heer Van der Plas- sche aan dit nog niet aan te koopen, maar de resultaten van de te nemen proeven af te wachten. Verder wordt opgemerkt, dat door han delaren vorig jaar de carbolineum tegen denzelfden of lageren prijs dan die van de Pom. vereen, is aangeboden. Waar is dan het nut van de gezamenlijke aankoop? Voorzitter en secretaris antwoorden, dat dit geschiedt om den gemeenschappe- lij'ken aankoop te nekken. Was deze er niet, dat zou de carbolineum veel duur der zijn, Daarom is een krachtige opwek king tot samenwerking wel noodig. Ook wordt er op aangedrongen van de aangekochte bestrijdingsmiddelen steeds monsters te nemen. D'an heeft men ook garantie, als men van de Pom. vereen, koopt. Dit wordt toegezegd. Hierna worden door verschillende per sonen 'klachten geuit over de levering van Hydroca-kalk door den heer Groenleer aan de leden. Het blijkt, dat aan verschil lende leden, die kalk in jute inplaats van in de oorspronkelijke papieren zakken is geleverd. Hierin schuilt een groot gevaar. Besloten wordt, op advies van den heer v. d. Plassche, de bedoelde kalk niet te aanvaarden, als ze niet in de origineel© verpakking is geleverd. De heer Phaff zegt nog, dat tegenwoor dig weer tal van nieuwe bestrijdingsmid delen worden aangeboden. Spr. raadt aan daarover steeds eerst deskundig advies aan te vragen. Hierna houdt de heer A. v. d. H a v e een inleiding over: „Voor- en nadeelen van gras in boomgaarden". Spreker, die dit onderwerp ook be handelde op de alg. vergadering van de Ned. Pom. Vereeniging te Utrecht, waar hij het contra en de heer Lijsten het pro bepleitte,1) stelt op den voorgrond, dat hij hierin niet eenzijdig wilde zijn. Er kend moet worden, dat het fruit van gras- boomgaarden vaak een mooiere kleur heeft. Het gras houdt den groei van den boom tegen. Het gaat er toch voor de meesten om een boomgaard zoo spoedig mogelijk rendabel te maken. Groeien de boomen te hard, dan kan men den boomgaard voor een niet te langen tijd eens onder het gras leggen. Maar in het algemeen zijn tegen het gras in de boomgaarden de volgende na deelen aan te voeren: waterverlies voor de boomen, voedsel-onttrekking aan de boomen en belemmering luchttoevoer voor de wortels. In Zeeland heeft men over het alge meen geen gras in de boomgaarden. De boom groeit te weinig, het blad wordt geel en de vrucht is klein. Vele grasboom gaarden zijn in Zeeland al omgeploegd en andere zullen wel volgen. Alle omgespit te grasboomgaarden gingen er zichtbaar op vooruit. In een zwarten boomgaard kost de grondbewerking f 25 per H.A. meer dan in grasboomgaarden (zaaien met wikken 1) Wij gaven hiervan reedi verslag. Red.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2