Neem 'n "AKKERTJE" laag. EERSTE BLAD. DONDERDAG 22 MAART 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m j-MOEDER a. s. FRAASSEN, Verkooping Ia. Bewoond door lm. |a. Bewoond door f III zijn in gebruik afloop der be- 1 Het overlijden van H. M. Koningin Emma. Binnenland Belangrijkste Nieuws. bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. Buitenland -jf pe. Plaats per 8 - GOES. 28 MAART 1934, lour, te Krulnlngen J Wapen van Zee- Be van het Burger- San Armbestuur te len overstaan van i. van DIJKE te ZEN EN ERF Is: ■IS EN ERF, groot Verhuurd aan de or 1.25 per week. HUIS EN ERF, Ic.a. Bewoond door Ie. HUIS EN ERF, Verhuurd aan a. 1.50 per week. HUIS EN ERF, HUIS EN ERF, HUIS EN ERF, eigen gebruik te de betaling der IV en V zijn in aanvaarden zes ingebruikneming I tehuis voor ouden piningen, wordende en huur gegaran- I per week. /oorbehouden, bekomen ten kan- otaris. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Mlddolburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdrodacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw AbocnemenSsprys '2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting, Oit nummer bestaat uit 2 bladen ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Prinses Juliana zeer bedroefd. Koningin Wilhelmina draagt haar leed met groote beheersching. Omtrent het overlijden van de Konin gin-Moeder, schrijft een speciale redac teur van het „Gentrum" nog de volgende bijzonderheden: In allen eenvoud maakt het statige pa leis aan het Lange Voorhout nu vooral een grootschen indruk. Wij naderen de stoep en betreden het sterfhuis. In de hall zijn bladen papier op een ronde ta fel neergelegd, waarop de belangstellen den hun namen schrijven. Welk een eenvoud heerscht er rondom. Wij hebben heugenis aan een anderen ko ninklijke doode in het Paleis te Brussel, enkele weken geleden. Welk een verschil, daar en hier. Daar eenvoud, maar praal tevens, hier in de practische woning, welke paleis heet. maar een eenvoudige woning is gebleven, niets dat aan praal doet denken! Wanneer men de trappen naar de bo venverdieping opgaat, draagt alleS het kenmerk van Hollandsche degelijkheid en voornaamheid, van Hollandschen een voud en simpelheid. Was dit nu het ver blijf eener Vorstinne? En hoe sober is de ruime sterfkamer op de bovenétage. Vredig alsof ze sliep, ligt de doode op het ledikant, waarin zij gestorven is. De dood heeft Haar jonger gemaakt. Het ge laat is wit. Het weduwkapje dekt haar hoofd. Een eenvoudig wit gewaad omsluit haar leden. Een onnoemelijke uitdrukking van liefheid zweeft rondom deze Doode, die zoo goed en zoo sympathiek voor allen was. Enkele bloemen liggen op het sterfbed bij Haar. Haar laatste oogenblikken moeten, vol gens de verklaringen van den particulie ren secretaris, G. S. Sixma baron van Heemstra, en van den behandelenden ge neesheer, dr de Jongh, uiterst kalm en vredig zijn geweest. Zij is heengegaan zonder eigenlijken doodsstrijd, zonder groote benauwdheid, zonder pijn. Reeds Maandagavond had de dokter hce ernstig hij ook den toestand inzag J toch nog een weinig hoop. Een injec tie was de hooge lijdster toegediend en de nacht verstreek kalm. H. M. de Koningin en Prinses Juliana waren in het Paleis van de Koningin-Moeder gebleven en voor haar waren rustbedden ingericht. Zij hadden zich ter ruste begeven met het bevel haar onmiddellijk te roepen, wan neer de toestand erger zou worden. In den ochtend was de toestand min der, het hoesten nam af, wat de genees heer een slecht teeken oordeelde. De zwakte nam blijkbaar hand over hand toe. De pols klopte al flauwer en flau wer, het einde scheen nabij. Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana werden gewekt. Tegen het aanbre ken van den dageraad zag de geneesheer het doodsuur naderen. Naar het Paleis aan het Noordeinde werd getelefoneerd en spoedig verschenen Prins Hendrik en de vorst van Waldeck, een broer van Koningin Emma. Haar zuster zou haar niet meer levend aan treffen. Deze kwam eerst te 10 uur aan. Spoedig verschenen Prins Hendrik en de vorst van "Waldeck. Zij namen afscheid van de doode en nu werden de leden der hofhouding in de gelegenheid gesteld een laatsten groet aan de zieke te brengen. Als slapend lag Koningin Emma roer loos ter neder. Het lichaam was volko men uitgeput. Zij scheen geen pijn te heb ben en een zware doodsstrijd bleef haar bespaard. In tegenwoordigheid van Ko ningin Wilhelmina, Prinses Juliana en den vorst van Waldeck is zij zacht den dood ingegaan. Het hart stond stil, van 0 lippen kwam geen ademtocht meer. Prinses Juliana moet zeer onder den mdruk zijn van het verlies. Zij hield heel veel van haar Grootmoeder. Zij had een groote genegenheid voor Haar. De men selijkheid van de Vorstin had altijd zoo onmiddellijk tot het Koninklijk kind gesproken. Zwaar wordt de Prinses door den dood van de lieve vrouwe getroffen. Vele harer oude speelgenooten kwamen haar dan ook in den loop van den dag aan het paleis aan het Noordeinde con- doleeren. Koningin Wilhelmina toont zich ook in tut uur de sterke vrouw die zich be- heerscht, die zich als in zich zelve terug trekt, die haar leed alleen wil dragen. Maar geheel haar wezen gaat gebukt on der den zwaren slag. Zij had een groote toegewijde vereering voor haar Moeder, die haar zoo zielkundig tot de groote taak van regeerster opvoedde. BIJ DE DOODSBAAR VAN KONINGIN EMMA. Minister Colijn over Koningin Emma. De „Maasbode" heeft eenigen vooraan staande regeeringspersonen verzocht een kort woord te wijden aan de nage dachtenis van H. M. de Koningin-Moe der. De minister-president, dr H. Golijn, schrijft bet volgende: Zelden zal het zijn voorgekomen, dal een uit den vreemde overgekomen prinses zóó snel en zóó hecht een plaats wist te veroveren in het hart van het volk, waar onder zij voortaan leven zou, als het ge val is geweest met Koningin Emma. Die plaats kwam haar toe: Als stammoeder van ons huidig Ko ningshuis; Als opvoedster van de Hoop van Staat; Als Regentesse van het Koninkrijk; Als Koningin der weldadigheid. Haar gansche leven was een voorbeeld voor allen door trouw en toewijding, door liefde en godsvrucht. In dat leven was God Haar Sterkte en Licht. En thans 1 zoo zeggen we den Ka mervoorzitter na buigen wij het hoofd en danken God voor wat Hij ons in Ko ningin Emma geschonken heeft: een flon kerende ster op gouden grond. De laatste rustplaats. De kist, waarin het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zal worden bij gezet, is een eenvoudige kist van blank eikenhout in de was, naar z.g. Engelsch model, d.w.z. met een gebroken lijn en ter hoogte van de schouders het breedst. In deze kist wordt een looden, met wit sa tijn bekleede en gecapitonneerde kist ge plaatst. De staatsiekist heeft verzilverd beslag en schroeven in den vorm van kronen. Bij de bijzetting van het stoffelijk over schot van H.M. de Koningin-Moeder zal Mr van Schaik, de Minister van Justitie, eigenhandig de kist, nadat deze in den grafkelder zal zijn geplaatst, verzegelen. Rouwtelegram namens het Volkenbonds secretariaat. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft heden een telegram van deel neming gezonden aan Minister de Graeff, waarin hij namens het volkenbondssecre tariaat zijn innige deelneming en sym pathie uitdrukt met het groote verlies, dat het Koninklijk Huis en het geheele Ne- derlandsche volk in het heengaan van de Koningin-Moeder geleden heeft. Het défilé langs de baar. Op last van H. M. de Koningin laat de waarnemende grootmeester van H. M. de Koningin-Moeder bekend maken, dat a.s. Vrijdag van 9 uur voorm. af tot 6 uur namiddag gelegenheid zal zijn om een laatsten groet te brengen aan bet stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder, dat daartoe in gesloten kist in de vestibule met opengeslagen deur van het Paleis Lange Voorhout zal worden geplaatst. Voor het défilé op Vrijdag zal de vesti bule van het Paleis in het Voorbout als chapelle ardente worden ingericht. 'De baar zal zoo dicht mogelijk bij de geopen de deuren geplaatst worden, zoodat men er van de straat af een goed gezicht op heeft. Het publiek zal niet in de vestibule zelf toegelaten 'worden, maar men zal aan de geopende deuren voorbijtrekken. Van het defileeren door het paleis is met het oog op de beperkte plaatsruimte aldaar afgezien moeten worden. Het personeel. Naar wij vernemen is bepaald, dat het personeel der Hofhouding de kist met het stoffelijk overschot van de Vorstin uit het Paleis zal dragen. Daarna zal het achter den lijkwagen volgen, want het hoogere personeel zal als slippendragers fungee- ren. Te Delft zullen dezelfde dragers van het Paleis de kist in den grafkelder dra gen. Een laatste groet van de hofhouding te Soestdijk. Gistermiddag zijn de leden van het per soneel der Hofhouding van H. M. de Ko ningin-Moeder ten paleize Soestdijk in de gelegenheid gesteld een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van Hare Majesteit. Ook verscheidene oud leden van het personeel der hofhouding hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om nog eenmaal enkele oogenblik ken in de sterfkamer te vertoeven. Het Testament geopend. Naar verluidt zou gistermiddag ten Paleize Noordeinde in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en de vorstelijke familieleden, het testament van de Ko ningin-Moeder geopend zijn. Bewijzen van deelneming. Onder de vele bewijzen van deelneming, door de Koningin ontvangen, bevinden zich telegrammen van: den Koning van Siam, den president van Portugal, den president van Columbie, den president van San Salvador, den president van Me xico, den president van Guatemala, den president van Chili, den president van Peru, den president van Tsjechoslowa- kije, den regent van Hongarije, den pre sident van Spanje, den Koning en de Ko ningin van Denemarken, den Koning der Belgen, den president van Litauen, den Koning van Zweden, den president van Oostenrijk, den Koning van Egypte, den Keizer van Japan, den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, den bondspresident van Zwitserland, den pre sident der Fransche republiek, den presi dent van Duitschland, den Koning en de Koningin van Noorwegen, den Koning en de Koningin van Engeland, den Ko ning van Bulgarije, den president van Po len, den president der Dominicaansche Republiek, den president van Cuba, den vorst van Monaco, den president van Haiti, den Paus, den Kroonprins en de Kroonprinses van Noorwegen, de ex-Ko ningin van Spanje, Prins Nobuhito, den Hertog van Guise, Koningin Elisabeth van België, en den Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden. Eenvoudige begrafenisplechtigheid. Naar wij vernemen, is de eenvoud, welke de begrafenisplechtigheid van H. M. de Koningin-Moeder zal kenmerken, waar bij op tal van punten van het protocol zal worden afgeweken, een gevolg van de testamentaire beschikking van Konin gin Emma, welke zij reeds in 1932 heeft vastgesteld. De Koninklijke lijkwagen, waarmee het lijk wordt overgebracht, is splinternieuw en eerst onlangs gereed gekomen. Deze bevindt zich thans in de Koninklijke stal len. De wagen zal getrokken worden door 8 zwarte paarden. Reeds gisteren reed een brik uit de Koninklijke stallen bespan nen met de 8 paarden, dezelfde, welke ook Dinsdag zullen worden gebruikt, langs den weg naar Delft om te zien of de te volgen route voldoet en om de paar den alvast te wennen. Vermoedelijk zal de stoet via het Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Hofweg, Spui, Zieken, Rijswijksche Plein, Rijswijkscheweg, via Rijswijk en Hoorn brug naar Delft rijden. Er zullen geen auto's in den lijkstoet meerijden. Wel zullen als deze op het Rijswijksche Plein is aangekomen, de leden der Hofhouding in auto's stijgen en alvast vooruit rijden naar de kerk te Delft. In verband met het protocol wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met den lijkstoet zullen meerijden. Evenmin wordt verwacht, dat er veel buitenlandsche vorstelijke personen de begrafenisplechtigheid zullen bijwonen, omdat de overleden Koningin geen regee- rend vorstin was. De troepen, welke van buiten de residentie komen voor de plech tigheid zullen, als in de kazernes geen plaats is, in scholen worden onderge bracht. Enorme drukte verwacht op Dinsdag a.s. Naar wij vernemen verwachten de Ne- derlandsche Spoorwegen een buitenge woon groot vervoer van reizigers op Dins dag 27 Maart a.s. in verband met de plechtige bijzetting van het stoffelijk over schot van H. M. Koningin-Moeder. Er worden uitgebreide maatregelen ge nomen om den grooten stroom van be langstellenden te kunnen verwerken. Aan de inspecteurs van het vervoer te Am sterdam, Rotterdam en Utrecht, zijn reeds voorstellen gevraagd. Men verwacht, dat vooral op de lijnen AmsterdamRotterdam en omgekeerd, als ook op de trajecten ArnhemDen Haag en vooral UtrechtDen Haag het vervoer enorm groot zal zijn. Reeds zijn tal van aanvragen voor groot vervoer in behandeling. Uit Amsterdam zal de Oranjevereeniging met 800 per sonen naar de begrafenis-plechtigheid vertrekken. Ook is een aanvrage binnen gekomen voor het vervoeren van 2300 mi litairen naar Delft. Vooral ook van de zijde van het publiek wordt een enorme belangstelling verwacht. De „N.R.Crt." schrijft nog: Bezoekers mogen er zeker op rekenen, dat het een zeer lange en zware dag zal zijn, want tusschen het vertrek van den stoet uit Den Haag en zijn terug keer kunnen wel zes of zeven uren ver strijken. Alleen reeds om Delft te bereiken zal de stoet, het natuurlijkerwijze langzame tempo in aanmerking genomen, twee en een half uur noodig hebben. Omtrent den duur van de bijzettingsplechtigheden te Delft kan daar men omtrent het ver loop daarvan nog niets weet nog in 't geheel niets gezegd worden; maar de bijzetting van het stoffelijk overschot van Koning Willem III kan in dat opzicht een vingerwijzing geven. De plechtigheid was toen pas omstreeks zeven uur afgeloo- pen, dat wil zeggen, dat de zich in den lijkstoet bevindende personen pas op dat uur ten paleize teruggekeerd waren. Algemeene rouw In Indië. De „Pelikaan" brengt laatste groet van overzee. De Gouverneur-Generaal ontving Dins dagmiddag 6 uur Javatijd een telegram van Minister Colijn, dat om 10 uur 22 Amsterdamschen tijd uit Den Haag was verzonden, waarin officiéél het bericht van het overlijden van Koningin Emma werd gemeld. Z.E. telegrafeerde oogen- blikkelijk het droeve bericht door naar den Vice-President van den Raad van Ned.-Indië, naar de Commandanten van Leger en Vloot, naar de Hoofden der De partementen van Algemeen Bestuur, en andere hooge autoriteiten te Batavia, naar alle Hoofden van Gewestelijk Be stuur, zoomede naar den Doyen van het Corps Consulaire. Het gistermorgen uit Batavia naar Am sterdam vertrokken vliegtuig van de K.L.M. de „Pelikaan" voert een krans mede van Indische immortellen, dragen de het opschrift: „Een laatste groet van overzee aan onze beminde Koningin- Moeder." De dagbladen te Batavia verschenen met speciale zwart-omrande edities. Ook de Inheemsche dagbladen bevatten heden artikelen gewijd aan de gestorven Vorstin. Aan alle Hoofden van Gewestelijk Be stuur is medegedeeld, dat alle openbare vermakelijkheden en feestelijkheden ver boden zijn tot den dag na dien van de begrafenis. BURGEMEESTERS MET PENSIOEN. Op 65-jarigen leeftijd? Naar het „Handelsblad" verneemt heb ben de vorige week alle burgemeesters in ons land een schrijven ontvangen van het departement van Binnenlandsche Za ken, dat zij voortaan op 65-jarigen leef tijd zullen worden gepensionneerd. Op de vraag, of dit ministerieel besluit ook geldt voor hen, die minder dan 10 dienstjaren hebben, antwoordde men het blad, dat in een dergelijk geval bet ge meentebelang kan eiscben dat hiervan wordt afgeweken. Aan burgemeesters, die reeds den 65- jarigen leeftijd hebben bereikt of over schreden, zal echter pensioen worden ver leend, wanneer hun ambtsperiode is ge ëindigd. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan H. Gaaikema, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gaasterland en aan H. J. van Eggelen als burgemeester van Heusden en Herpt. Teeltbeperking voor eenden. De „Staatscourant" van gisteren bevat een Ministerieele beschikking, waarbij wordt bepaald, dat na 19 April geen eend eieren meer in broedmachines mogen worden aangetroffen. Door deze beschik king wordt een aanvang gemaakt met de teeltbeperking, ook ten aanzien van een den. j Berichtgeving en fantasie. Ten antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Goseling be treffende het nemen van maatregelen tot aanvulling van het "Wetboek van Straf recht ter zake van strafbaarstelling van het verspreiden van op „volkomen fanta sie" berustende berichten omtrent voor genomen gemeen-gevaarlijke misdrijven en daarmede in verband gebrachte nala tigheid van de Overheid deelt de Minister van Justitie mede, aanvankelijk van oor deel te zijn, dat een aanvulling van art. 136 van het Wetboek van Strafrecht, niet wenschelijk is. Reeds hierom niet, omdat zoodanige aanvulling gedeeltelijk op fan tasie berustende berichten vrij zou la ten, en de bevolking, bij niet-vervolging in deze laatste gevallen, zou meenen met gegronde mededeelingen te doen te heb ben. Ook regelt art. 136 in wezen een an dere materie. De minister verwijst voorts naar de sinds het stellen van de vragen ingezon den Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp van wet, houdende nadere voorzieningen tot bescherming van de openbare orde. De minister bedoelt met het voorgaande niet iedere voorziening voor het gebied, waarop de vragen het oog hebben, af te wijzen. Hij heeft het onderwerp in overweging. Binnenland. Bij de doodsbaar van Koningin Emma. Burgemeesters op 65-jarigen leeftijd met pensioen? Bescherming van leerlingen van scholen tegen t.b.c.-besmetting. Buitenland. Groote brand in Japan. Een aanslag op minister Goering? Russische revolutieplannen. De nieuwe Diesel-electrische treinen. Naar van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen wordt medegedeeld, hebben de met den Dieseltrein gehouden proef ritten een zeer bevredigend resultaat op geleverd. De maximum snelheid, welke tot dus ver bereikt werd, bedraagt 146 K.M. per uur. De nieuwe electrische Dieseltrein heeft gistermiddag op het baanvak Utrecht- Arnhem opnieuw een proefrit heen en terug gedaan, welke weder een zuiver technisch karakter had. Verschillende eerstaanwezende ambte naren der Nederlandsche Spoorwegen maakten deze rit mede. Paarden-consenten voor Duitschland. Het lid der Tweede Kamer, de heer Weitkamp, heeft den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd: Is de Minister bereid, mede te deelen, onder welke voorwaarden de consenten voor den uitvoer van paarden naar Duitschland worden uitgegeven, en welke bedragen door de landbouwers hiervoor moeten worden betaald? Belangen van Rijnschippers. Het lid der Tweede Kamer, mej. K a t z heeft den Minister van Economische Za ken gevraagd: Heeft de Regeering kennis genomen van de te Duisburg loopende onderhande lingen ter verkrijging van gelijkberech tiging, resp. ter voorkoming van achter stelling der Nederlandsche schippers ten aanzien van hun Duitsche collega's bij de vrachtverdeeling ter beurze? Zoo ja, acht de Regeering het dan thans niet gewenscht, stappen te doen bij de Duitsche regeering, teneinde op de noodzakelijkheid en rechtmatigheid van dit streven van Nederlandsche zijde met nadruk te wijzen? Heeft de Regeering voorts kennis ge nomen van de onder auspiciën van de Duitsche regeering tot stand gekomen plannen om te geraken tot een „Schiffer- betriebsverband", waarbij alle Duitsche particuliere schippers moeten zijn aan gesloten en door welke organisatie de in Duitschland aan den Rijn bestaande beurtlijsten zullen worden beheerd? Zoo ja, acht de regeering het dan niet gewenscht, om ter bescherming van de belangen der Nederlandsche particuliere schippers voor hen het nemen van de zelfde maatregelen te overwegen? Een bom te Berlijn. Gistermiddag werd, vermoedelijk uit een huis, waar een verbouwing plaats heeft, op den hoek van de "Wilhelmsstras- se en Unter den Linden te Berlijn een bom geworpen, die midden op den weg terecht kwam en ontplofte. Een taxi chauffeur werd gewond. Volgens sommige geruchten zou men met een aanslag op den Pruisischen mi nister-president Göring te doen hebben, die deze plaats kort tevoren in zijn auto gepasseerd was, vergezeld door den com mandant van de Berlijnsehe militie Ernst. Volgens andere geruchten zou Göring zich echter niet in de buurt van deze plaats bevonden hebben. Bij het ingestelde onderzoek is gebleken dat de bom een blik was, met kruit ge vuld. Natuurlijk is direct een streng onder zoek ingesteld. Twee arrestaties hadden reeds plaats. Uittreding van Canada uit den Volkenbond. De Canadeesche senator Mac Rae, af gevaardigde van Vancouver heeft gister in den Senaat van het dominion een voor stel ingediend tot uittreding van Canada uit den Volkenbond. Het voorstel zal op 17 April a,s. in behandeling komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1