AKKER.CACHETS fttifHhaedl'sPoetUcs 'n "Akkertje" beschermt U WOENSDAG 21 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48s JAARGANG - No. 144 Bij het doodsbed van Koningin Emma. Het overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Butenland. Als 't gure weer U koud en rillerig doel lhuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor '1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl bedaart spoedig met Belangrijkste Nieuws. Gemeenteraad van Middelburg. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën SO cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent p9r regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Een leven van plichtsbetrachting, zelfopoffering en liefde. Wij doorleven thans weer een moment dat de nationale geschillen worden achter gesteld bij de nationale gedachte. Over het geheele land luiden vandaag de doodsklokken om te verkondigen, dat een edele en 'hoogstaande Vrouwe van ons is weggenomen. Onder den indruk daarvan verstomt een wijle alle onderling gekrakeel en bui gen we in den geest staande bij het doods bed van Koningin Emma eerbiedig het hoofd. Het is een voorrecht, dat we dit als volk kunnen doen. Dat we in deze da gen zonder overdrijving van n a t i o n a- 1 e n rouw kunnen spreken. Enkele extremisten uitgezonderd, zijn alle partijen en groepen, zijn rijken en armen, hooger en lager geplaatsten het hierover eens, dat de overleden Vorstin hoewel van vreemde afkomst, een bij uit stek nationale figuur is geweest, die aan ons land als Koningin, als Moeder, als Regentesse, als Landsvrouwe groote dien sten heeft bewezen. Koningin Emma heeft zicb met Haar geheele hart en met al Hare krachten gegeven voor het welzijn van het Neder- landsche volk. Zij had haar volk lief en ons volk als v o 1 k heeft telkens weer gezocht naar een gelegenheid om uiting te geven aan zijn groote sympathie voor de Koninklijke Vrouwe, die steeds zoo zuiver heeft aangevoeld wat in verschil lende levensomstandigheden van Haar gevraagd werd. Bij het huldigingsfeest in 1929, toen Koningin Emma haar 50-jarig staatsbur gerschap herdacht, heeft Koningin Wil- helmina in even juiste als treffende be woordingen de beteekenis van de thans ontslapen Vorstin in bet licht gesteld, toen Zij o.m. zeide: „Overtuigd, dat ik spreek namens allen hier aanwezig, voeg ik niet zonder ont roering 'hieraan toe, dat ik mij tevens de tolk weet van heel de natie, van moeder land en overzeesche gewesten, als ik u dank zeg voor hetgeen u in al die jaren voor ons is geweest, voor de wijze, waar op u de roeping, die God u toevertrouwde, vervuld heeft. Uw taak heeft zich in die lange reeks van jaren meer dan eens ge wijzigd, doch hoe zij ook veranderde, u heeft haar steeds breed gezien, omvattend alle belangen van ons volk. En toon u aan het hoofd van ons staatsbestel werd ge plaatst, heeft u ook in staatkundig opzicht het vertrouwen van de natie gewonnen door uw wijsheid en door uw Neder- landsch denken en voelen en handelen. Het is hier niet de gelegenheid te spre ken tot u namens uwe kinderen en klein kind, en het vele te zeggen, waarvan ons hart vol ie; u zult het voelen en begrijpen, ook zonder dat ik dit hier uit. Uwe ge dachten zullen als de mijne teruggaan naar het verleden en naar de tallooze her inneringen, die wij samen hebben, ook aan die tijden, toen hij nog bij ons was, van wien u het geluk en de zonneschijn was, tijden, die ik mij met kinderlijke dankbaarheid herinner. Als een gulden draad loopen voor mij plichtsbetrachting, zelf- o P offering en liefde door al die jaren, en door al die herinneringen heen. Gaven des harten, die ook in wijden kring uitstraalden en waarvan misdeelden zoowel hier te lande als in het Nederland aan de overzijde der wereldzeeën en zij', die trachten hun lot te verzachten, in de eerste plaats de zegeningen ondervonden. Begon ik hulde te brengen voor uw beleid en breed inzicht in de nationale belangen, ik zoude in de oogen van het Nederlandsche volk te kort schieten, en in de mijne, indien ik niet tevens uiting gaf aan onze dankbaarheid voor uw toe wijding en zorg voor de lijdenden, voor uw medeleven en medevoelen met geheel ons volk in liefde en leed, in één woord, dat u ons allen uw moederlijk hart hebt gegeven". KONINGIN EMMA IN DE EERSTE KAMER HERDACHT. De Eerste Kamer is gisteravond bijeen gekomen. Nadat de griffier de Koninklijke Bood schap omtrent het overlijden van de Ko ningin-Moeder had voorgelezen, hield de Voorzitter de volgende rede: Het heeft Gode Almachtig in Zijne aan biddelijke wijsheid en liefde behaagd voor Zich te roepen H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Wal deck en Pyrmont, Weduwe van wijlen Z. M. Willem III, Koning der Neder landen. Voor de Majesteit van dit doen Onzes Gods buigen wij ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag, Vorstenhuis en volk toegebracht, welke beiden in ontróerenden rouw dompelen. Gaat bij dit zoo groot en droevig verlies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit naar H. M. de Koningin, aan Wie plotseling een teeder liefhebbende Moeder, Leidsvrouw en Raadgeefster van Hare jeugd, is ontvallen, met de dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken. Gedurende meer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalin van onzen laatsten Oranjevorst, Wiens levensavond zij heeft mogen verhelderen, later, toen Haar de regeeringstaak toeviel als Ko ningin-regentes, en tenslotte als Ko ningin-Moeder Nederland onschatbare diensten bewezen. Zich van meetaf één gevoelende met Haar nieuwe vaderland, heeft zij, met on bezweken trouw, onder gansch verschil lende omstandigheden en verhoudingen, zich geheel aan de op haar rustende, dik werf uiterst moeilijke taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerwegen veel leed verzachtende. Zulks was weelde voor haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo me nigmaal hulde en liefde bood, zal Haar nimmer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koningin, het volk van Nederland nabij met Zijne alleen troostende genade. Deze rede werd door de ministers, die allen, behalve minister Kalff, die onge steld is, aanwezig waren, en de Kamer leden staande aangehoord. Besloten werd de Koninklijke Bood schap te beantwoorden met een Adres van Rouwbeklag. ADRES VAN ANTWOORD DER TWEEDE KAMER. De commissie van redactie uit de Twee de Kamer, welke het adres van antwoord op de Koninklijke boodschap, waarin het overlijden der Koningin-Moeder aan de Kamer werd medegedeeld, zal samenstel len, is gevormd uit de heeren Bierema, Schouten, Aalberse, Joekes en De Geer. Dat zijn dus de fractieleiders behalve de heer Albarda. Om onjuiste gevolgtrek kingen te voorkomen wordt gemeld, dat de heer Albarda geenerlei principiëele bezwaren heeft, maar op het punt staat een reis naar Parijs te ondernemen. Daar om komt in zijn plaats de heer Bierema, de onder-voorzitter van de afdeeling waar van de heer Albarda voorzitter is. DE BIJZETTING TE DELFT. De bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder is vastgesteld op Dinsdag 27 Maart. Uur en bijzonder heden zijn nog niet bepaald. De Katholieke Radio Omroep en de A.V.R.O. zullen tezamen een ooggetuige- verslag uitzenden van de uitvaart van de Koningin-Moeder. De K.R.O. zal het gedeelte van de plechtigheden verzorgen, dat zich in Den Haag afspeelt, de AVRO het gedeelte buiten Den Haag en te Delft. VOORSCHRIFTEN VOOR DE GEMEENTEN. De Minister van Binnen! Zaken heeft een telegram verzonden aan de Commissa rissen der Koningin in de onderscheidene provincies, waarin hij verzoekt het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder in alle gemeenten te doen afkondigen en de besturen der gemeenten uit te noodi- gen, Woensdag 21 Maart en op den dag der begrafenis de klokken te doen luiden drie malen daags, te weten van 8 tot 9 uur 's voormiddags en van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur 's namiddags en te willen bevorderen, dat alle tooneelvoor- stellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de bestaan de wettelijke voorschriften of, zoo noodig, ten gevolge van een verzoek, daartoe aan de ondernemers dier vermakelijkheden van overheidswege te richten, en wel van heden tot en met 22 Maart en op den begrafenisdag. REGELING GETROFFEN MET OMROEPORGANISATIES. Gistermiddag vond onder leiding van den voorzitter van den Radioraad, den heer Van Boeyen, een bespreking plaats in het departement van Binneblandsche Zaken, waarbij aanwezig waren vertegen woordigers van den P.T.T.-dienst en van de omroeporganisaties. Naar aanleiding van die bespreking deelt de regeering mede, dat de omroeporganisaties zich be reid hebben verklaard op verzoek van de regeering tot het treffen van de navolgen de regeling: Van hedenochtend ai tot aan den dag van de begrafenis van H. M. de Konin gin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die dagen is vastgesteld, worden ge wijzigd als in verband met het overlijden passend wordt geacht. Op den dag der begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder zuillen de Neder landsche zenders zwijgen, behoudens dat uitzending van de plechtigheden voor zooveel mogelijk zal geschieden. De radiocentrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander program ma dan door de Nederlandsche zenders op die dagen wordt uitgezonden. De uitzending van de plechtigheid zal mede via de Phohi en de rijkszenders te Kootwijk geschieden. BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN. De Londensche avondbladen wijden woorden van hartelijke deelneming aan de nagedachtenis van de Koningin-Moe der. De „Evening Standaard" zegt o.a., dat het succes van het regentschap van Koningin Emma na het overlijden van Koning Willem III algemeen wordt erkend. Zij bleek een van de populairste souvereinen van Europa. Zij droeg aan haar dochter, Koningin Wilhelmina, veel over van het staatsbeleid en de democra tische wijsheid, welke haar eigen regee ring kenmerkten, en zij was het volkomen eens met de gezonde, democratische op voeding van haar kleindochter, Prinses Juliana. De „Daily Telegraph" zegt, dat Koningin Emma zal blijven voortleven in de liefde van het volk, waarvan zij zich zelf een deel heeft gemaakt. Zelf een Duitsche prinses, identificeerde zij zich geheel met den nationalen geest van het Nederlandsche volk en leidde haar doch ter, Koningin Wilhelmina, op om op edele wijze en met gratie den troon van Nederland te bezetten. Het succes van heerschers wordt min der beoordeeld naar eigen capaciteiten dan naar het geluk, dat zij aan hun on derdanen brengen. Aan deze maatstaf ge toetst was Koningin Emma inderdaad een groote figuur. Sedert het overlijden van haar echtgenoot heeft Nederland meer dan de meeste Europeesche landen vrede en welvaart genoten. De regeering van vrouwen, die naar het schijnt zal aanhouden, heeft Nederland uit het ge woel der Europeesche politiek gehouden. De kalmte, het plichtsbesef en het ont breken van ambitieuze doeleinden, welke men in het geheele leven van Koningin Emma kon zien, hebben een machtigen invloed in deze richting uitgeoefend. In de eerste plaats vrouw en moeder ver vulde zij haar rol met kalme waardigheid en toonde zij zich altijd toegewijd aan het volk, dat zij had geadopteerd, en angst vallig bezorgd voor zijn welzijn. De Belgische pers wijdt min of meer lange artikelen aan het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Over het algemeen wordt er een overzicht gegeven van Haar levensloop, terwijl hulde wordt gebracht aan Haar liefdadigheidszin. Het „Laatste Nieuws" zegt: „Zij hield zich vooral bezig met alles, wat ver band houdt met volksgezondheid en zie kenverpleging. Ook wist Zij op tactvolle wijze in moeilijke omstandigheden Haar Dochter bij te staan waar zulks nuttig kion zijn." De „Nation Beige" schrijft, dat „België nog onder den indruk is van de rouw, die zijn eigen Vorstenhuis heeft ge troffen en dat men zich in België reken schap geeft van de gevoelvolle wijze, waarop men in Holland aan het Huis van Oranje is gehecht, dat zoo intiem verbanden is met de grootheid en den voorspoed van dit land. Wat de Nederlanders vooral in de Ko ningin-Moeder waardeerden was, dat de ze Prinses Waldeck Pyrmont zich zoo volkomen aan hun smaak, hun zeden en karakter heeft weten aan te passen." Splonnagezaak in Frankrijk. Terwijl men nog bezig is, moeizaam een weg te zoeken in de ingewikkelde zaak- Stavinsky en een andere enquêtecommis sie speurt naar de verantwoordelijkheden voor de botsingen van 6 Februari, ont wikkelt een spionnage-geschiedenis zich eensklaps tot een van de belangrijkste en ernstigste affaires die Frankrijk op dit gebied sinds jaren heeft gekend. Tot dusver was men met de instructie niet veel verder gekomen, maar gisteren had de rechter-commissaris Benon, die de zaak leidt, uitvoerige inlichtingen ont vangen uit Helsingfors, die hem een dui delijk spoor hadden opgeleverd. Negen uur achter elkaar, zonder eenige verpoozing, van drie uur tot twaalf uur Ntdêriandtdj Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Eer 12 stuks slechts 50 cent. Volgen» recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzot-Belastlng. 's nachts heeft de rechter toen het echt paar Swittz aan de hand van de nieuwe gegevens ondervraagd en him op deze wijze tenslotte een bekentenis en nadere verklaringen ontlokt, die het mogelijk heb ben gemaakt nog een zestal arrestaties uit te voeren. De ontwapeningskwestie. Uit Londen wordt gemeld, dat na over handiging van de Fransche nota de En- gelsche regeering het Fransche Kabinet heeft verzocht nadere mededeelingen om trent de Fransche wenschen inzake sanc ties en algemeene waarborgen voor de ont wapening te doen. De onderhandelingen zullen langs diplomatieken weg gevoerd worden, zoowel over de veiligheidskwestio zelf als over de ontwapeningsmaatrege- len. die Frankrijk onmiddellijk zou kun nen aanvaarden wanneer het voldoening op het gebied der garanties zou krijgen. De dreigende automobielstaking in Amerika. Uit Detroit wordt gemeld, dat Roose velt's pogingen om de dreigende staking der automobielindustrie tegen te gaan al thans voorloopig succes hebben gehad, aangezien de bonden van arbeiders in de automobielindustrie zich bereid hebben verklaard de afkondiging van de staking uit te stellen, totdat de conferentie zal hebben plaats gehad die Donderdag te Washington zal worden gehouden. Gisteren hadden vertegenwoordigers van de Delaware en Hudson spoorwegen en vertegenwoordigers van de groote or ganisaties van spoorwegpersoneel be sprekingen met de bemiddelingscommis- sie welke Roosevelt heeft ingesteld ten einde tot overeenstemming te komen in zake het loonconflict. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Korte Berichten. Volgens de laatste gegevens neemt de werkloosheid in Italië sterk af. Nadat op 31 Jan. j.l. 1.158.418 werkloozen wa ren geregistreerd, vermeldden de statis tieken van 28 Febr. 1.103.551. Van het aantal werkloozen zijn ongeveer 80 pet. van het mannelijk geslacht. Naar uit Moskou wordt gemeld, heb ben de Russische vakvereenigingen beslo ten, dat op Goeden Vrijdag en op de beide Paaschdagen in de staatsbedrijven zal worden gewerkt. In het proces tegen de schuldigen aan het spoorwegongeluk dat 'op 4 Maart te Moskou plaats vond en waarbij ver scheidene menschenlevens verloren gin gen, is thans vonnis geveld. De machinist en de stoker werden ter dood veroordeeld door den kogel. Drie beklaagden werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. De Fransche ambassadeur te Rome, graaf de Chambrun, zal binnenkort door Mussolini ontvangen worden. In Fran sche diplomatieke kringen schijnt men er over geprikkeld te zijn, dat Frankrijk niet op de hoogte is gehouden van den gang der besprekingen te Rome. Binnenland. De begrafenis van de Koningin-Moeder zal Dinsdag a.s. plaats hebben. Bijzon derheden over de begrafenisplechtigheid Buitenland. Spionnagezaak in Frankrijk. De ontwapeningskwestie. De dreigende automobielstaiing in Ame rika. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg. Afwezig de heeren de Bruin en Heemskerk. Eén vacature. Alvorens met de gewone werkzaamhe den te beginnen, spreekt de voorzitter, burgemeester Fernhout, een woord van nagedachtenis in verband met het overlijd den van EL M. de Koningin-Moeder. Dit wordt door alle leden staande aange hoord. Het voorstel van den voorzitter om het gisteren reeds vermelde telegram van deelneming aan H. M. de Koningin te zenden, wordt z.h.st. aangenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten ten teeken van rouw in deze vergadering alleen de strikt noodzakelijke voorstellen te behandelen. De voorzitter spreekt hierna zijn blijdschap uit over het feit, dat de heer Van Andel weer aanwezig kan zijn. Hij wenscht hem toe, dat hij langzamerhand weer geheel in het gezit van zijn krachten mag komen, teneinde ten volle te kunnen deelnemen aan de werkzaamheden van het Raadslidmaatschap. Dhr v. Andel dankt hiervoor. De voorzitter doet hierna mede- deeling van verschillende ingekomen stukken. Ged. Staten keurden verschillende Raadsbesluiten goed, o.a. dat tot verla ging van het presentiegeld der Raadsle den. Het verzoek van de vereeniging voor handelsonderwijs om subsidie voor 1935 zal bij de begrooting voor 1935 in behan deling komen. Het schrijven van B. en W. inzake het vervullen van de functie van architect der Godshuizen door den directeur van ge meentewerken wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Alsdan zal even tueel ook de stemming over de motie-den Hollander dienaangaande plaats hebben. Ook het schrijven van B. en W. betref fende de noteering iap de boter- en eier markt zal in de volgende vergadering worden besproken. Vragen van den heer Paul. De voorzitter doet daarna voorle zing van de volgende schriftelijke vragen van den heer Paul: le. Is het in het Advertentieblad „De Faam" van Woensdag 14 dezer voorko mende bericht inzake een voordracht ter benoeming door den Gemeenteraad van een Secretaris van het Burg. Armbestuur juist? 2e. Heeft een dergelijke voordracht B. en W. reeds bereikt? 3e. Achten B. en W. combinatie der functies van Secretaris en Penningmees ter van het Burg. Armbestuur gewenscht? De voorz. deelt hieromtrent mede, dat B. en W. reeds hierover met het Burg. Armbestuur is correspondentie zijn geweest. B. en W. zijn van meening, dat de functies van secretaris en penning meester van het Burg. Armbestuur wel gecombineerd kunnen worden en vroegen daarover de meening van het Burg. Arm bestuur. Die meening werd niet kenbaar gemaakt, maar naar aanleiding van de ingediende aanbeveling hebben B. en W. aan het Burg. Armbestuur gevraagd de correspondentie voort te zetten en tot een eind te brengen. Waar B. en W. de mee ning van het Burg. Armbestuur officieel dus nog niet kennen, zullen zij in de vol gende vergadering meer volledige inlich tingen kunnen geven. Spr. zegt toe, dat de benoeming niet zal worden gedaan vóór de vragen van den heer Paul in den raad zullen zijn besproken. Dit wordt goedgevonden. Ingekomen is een verzoek van den heer H. Schmidt Degener om in plaats van den heer Mondeel een ander te benoemen in de commissie voor de handelsschool, daar hij in dienstbetrekking staat tot den penningmeester dier school. De voorzitter stelt voor ook dit aan te houden. Waar echter in dit schrij ven iets staat omtrent onjuiste en voor de gemeente nadeelige handelingen van het Bestuur, zegt Spr., dat daarvan bij B. en W. niets bekend is. Dhr Mondeel acht het 't meest in het belang van den schrijver er niets van te zeggen. Het schrijven gaat naar B. en W. om advies.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1