Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Zoeklichtjes. werden nieuw ingesohrevea (187 nit Vlissingen en 8 uit andere gemeenten). In opdracht van de provinciale veree- niging „Het Groene Kruis" zorgt deze ai- deeling voor den ontamettingsdienst. In totaal hadden 48 ovenontsmettingen en 7 huis-ontsmettingen plaats. De rekening van ontv. en uitg. over '93 bedraagt in ontvangst f 7901,65 en in uit gaaf f 7398,39. De voorzitter merkte op, dat helaas het ledental is teruggedrongen, als gevolg van de ongunstige tijdsomstandigheden. Dat het „Groene Kruis" in een groote behoef te voorziet, blijkt wel uit de groote stijging van de gebruikte artikelen en uit de ge vraagde hulp der Groene Kruis-bakers. Uit alles blijkt, dat de vereeniging groote waardeering geniet en spreker hoopt, dat het ledental weer zal toenemen. Bijzonder brengt hij dank aan den se cretaris en penningmeester, en de dokto ren uit het bestuur, die him taak nauwge zet vervullen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Br P. J. Vermaas en Dr de Greef. Hierna werd de vergadering gesloten. i Roode Kruis. Gisteravond hield de afd. Vlissingen van het Roode Kruis ten stadhuize haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr Van der Beke Callenfels, opende met een kort welkomstwoord en deelde mede, dat hij een vergadering heeft bijgewoond van den luchtbeschermings dienst, waar verschillende maatregelen werden besproken ter bescherming der burgerlijke bevolking, waarbij ook de transportcolonne een belangrijke taak kan vervullen. Door den secretaris, den heer dr W. F. T. van der Bijl, werd het jaarverslag uit gebracht: Het leven onzer afdeeling weerspiegelt zich in het werk der transportcolonne en dat der verpleeg-colonne. Oefeningen in groot verband werden dit jaar om der fi nanciën wille niet gehouden. Onze trans port-colonne heeft zich echter gedurende het geheele jaar beschikbaar gesteld om hulp te verleenen daar waar verwacht kon worden dat deze noodig zou kunnen zijn. Wekelijks werden de onder mijn leiding staande cursussen gegeven; het bezoek van de leden en de werklust zijn zeer bevredigend. Ik breng in herinnering de hulp bij de Schelde-beker zwemwedstrijd, bij de tal rijke afstandsmarschen, de hulp dezen zomer des Zaterdags en des Zondags aan het badstrand. Enkele malen werden door mij met de colonne oefeningen in de dui nen gehouden. Een gascursus werd gege ven en onze aandacht blijft op dit urgente probleem gevestigd. Op het einde van het verslagjaar wer den in onze colonne verschillende groe pen gevormd. De technische ploeg werd van de noodige hulpmiddelen voorzien. De transport-colonne beschikt thans over 22 gediplomeerde krachten. Voor 1934 staan wederom belangrijke zaken op het werkplan. Ik noem hiervan het inrichten van een houten verplaats bare Roode Kruis-tent in de zomermaan den op het zgn. tenten-strand, welke tent in den winter dienstbaar kan worden ge maakt voor hulp bij de ijssport. De secretaris voegde er nog aan toe, dat het een verheugend feit is, dat het Roode Kruis weer meer en meer zajn groote vredestaak bewust wordt. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn velen arbeid, vooral als leider der transportcolonne, verricht. Aan de gemeente Koudekerke is be reids vergunning gevraagd voor het plaatsen van een posthuis der transport- colonne op het strand. De penningmeester bracht verslag uit van de financiën over 1933. De ontvang sten en uitgaven bedroegen f296.84. Na nog enkele huishoudelijke zaken be handeld te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. i Zaterdagmiddag kwam de A.R. Centrale Kiesvereeniging in ledenverga dering bijeen met als gast dhr J. J. C. van Dijk. Zoo'n „praatmiddag" met dhr Van Dijk slaagt altijd. Tal van actueele vragen werden gedaan en soms kort, soms in den breede op leerzame wijze beant woord. De flinke groep bezoekers ging dan ook echt voldaan huiswaarts. Arnemulden. Maandagavond hield de vereen, voor Bijz. Lag. onderw. op Geref grondslag haar jaarvergadering, die met inbegrip van het bestuur door 12 van de 40 leden was bezocht. De voorzitter, dhr Iz. Cornelisse, opende op gebruikelijke wijze en betreurde de geringe belangstel ling voor deze stichting. Hij herinnerde aan den tijd toen de jaarvergaderingen altijd druk bezocht werden. Getracht zal worden hierin verandering te bren gen. Uit het jaarverslag van den secreta ris, dhr J. J. Boone, bleek, dat het leer lingenaantal 193 bedraagt, terwijl het fi- nanciëel verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f155. De aftredende bestuursleden, dhrn P. v. Belzen en C. Schroevers, werden her kozen. Na een slotwoord van den voor uitter werd deze gezellige vergadering door het Hoofd der school, dhr J. J. C. v. d. Graaff, met dankgebed beëindigd. Meliskerke. Alhier werd de eindlea van den landbouwcursus gegeven in aan wezigheid van dhr Hofstra, plaatsvervan gend Rijkslandbouwconsulent. De volgen de personen kregen een diploma: Zach. Koene, Jan Wisse Jz., Jac. Kodde, M. de Buck, Adr. Kodde, Kom. Meijers, Adr. Geschiere, P. de Koster, Jan de Korte, Adr. Krijger, Jac. Bommeljé, Liev. Matthijsse, Jan Matthijsse, L. Wisse en Iz. Dekker. Dhr Hofstra dankte den onderwijzer en feliciteerde de teerlingen. Verder voerden nog het woord W. de Buck als voorz. van de comm. van toezicht, E. de Korte als voorz. der vereen, van oud-leerlingen te Meliskerke en de oudste leerling M. de Buck, welke namens de cursisten dhr Beukelman bedankte en hem als blijk van waardeering het boek „Onze Land bouw" van Prof. Diepenhorst aanbood. Terneuzen. In de Maandag gehouden bijeenkomst van „De Reddingsbrigade" afd. Terneuzen, had de uitreiking plaats van de medaille's, welke zijn toegekend door het „Carnegie Heldenfonds" voor het redden van drenkelingen. Een medaille werd toegekend aan P. J. Geensen, W. A. Geensen en C. L. Hame link, benevens een geldelijke bijdrage; ter wijl aan H. N. Wouters een zilveren hor loge met ketting is toegekend. De voorzitter wenschte namens de ver gadering de genoemde redders geluk met deze onderscheiding, terwijl een en ander met erkentelijkheid in ontvangst werd genomen. Hoek. Donderdag werd door de afd. Hoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm een bijeenkomst gehouden. De vergade ring werd met een kort woord geopend door Weth. Meertens, daar de voorzitter der plaatselijke Landstormcommissie ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Hier na werd de Landstormfilm vertoond. Tusschen het eerste en tweede deel sprak de secretaris der Gewestelijke Landstormcommissie, de heer P. G. Laer- noes een kort maar pittig woord. Hij wekte op tot trouw aan Oranje en trouw aan het gezag. Staande werden gezongen twee coupletten van het Wilhelmus. Na de filmvertooning sprak de Commandant van het Zeeuwsch Verband, Overste Bierman. De vergadering werd met een kort slotwoord door Weth. Meertens ge sloten. De Christelijke Besturenbond alhier hield Zaterdag zijn eerste jaarvergade ring. Met een kort woord werd deze ver gadering door den voorzitter, den heer P. Allaart op de gebruikelijke wijze ge opend. De secretaris bracht nu zijn jaar verslag uit over het afgeloopen jaar. We hebben op onzen arbeid o.a. als groot suc ces te boeken het oprichten van een plaat selijk comité voor moreele werkloozen- zorg, dat dezen winter zulk mooi werk heeft gedaan. Bij de oprichting begonnen we met 146 leden. Thans is dit getal ge stegen tot 191. Hierna gaf de penning meester een financiëel overzicht van zijn gehouden beheer. Na de pauze werd door den secretaris van den N.C.L.B. een referaat gehouden over: „Onze Tijd". Spr. stond stil bij den strijd, dien we als Chr. Vakbeweging te strijden hebben op stoffelijk en geestelijk terrein. We moeten op alle terrein des levens voor onze beginselen uitkomen. Om één ding te noemen: het moet voor onze leden vanzelfsprekend zijn, dat men als men Christelijk georganiseerd is, ook voor zijn kinderen Chr. onderwijs ver langt. Inlieder waarschuwde tegen den geest van het Nationaal-Socialisme en Fascisme. Enkele voordrachten werden nog gehouden, waarna sluiting. Middelburg. IntredeDsD. Brem- mer. In een stampvolle Noorderkerk deed Ds D. Bremmer, overgekomen van Hoek van Holland, Maandagavond zijn intrede in de Geref. Kerk alhier. Hij had zijn tekst gekozen uit Efeze 417a en c: En neemt het zwaard des Geestes, het welk is Gods Woord. Paulus noemt Gods Woord een geestelijk zwaard en sprak le. van Gods Woord kunnen wij met recht als een geestelijk zwaard spreken; 2e. Gods Woord is als geestelijk zwaard niet te evenaren; 3e. van Gods Woord moet door ons als geestelijk zwaard een recht gebruik worden gemaakt. Na de predikatie sprak hij dankwoorden aan Burgemeester Fernhout voor zijn tegenwoordigheid als hoofd der Gemeente, aan Ds F. A. den Boeft, die hem beves tigde en de wijze waarop hij dit heeft gedaan. Voorts sprak hij hartelijke woorden tot den Consulent, Ds Koning, voor al het werk aan de kerk van Middelburg be steed en tevens als afgevaardigde van de classis. Hij hoopt op een hartelijke ver houding en innige samenwerking. Even eens werden kerkeraad en commissie van beheer toegesproken. Namens de Gemeente sprak ouderling Van der Welle en namens de Classis Ds A. Koning, waarna de Gemeente hem toe zong de bede uit Ps. 742. Jubileum. Ds K. den Hollander herdenkt morgen zijn 25-jarige ambts vervulling als Ned. Herv. predikant te Amersfoort. Hij werd 18 Juni 1875 te W e s t k n- p e 11 e geboren. Zijn ouders behoorden tot den Evange lisatie-kring in deze gemeente, die toen nog modern was en later door den trou wen arbeid dezer vrienden der Waarheid werd omgezet, dank zij ook de medewer king van den bekenden Baron van Doorn van Westcapelle. Hun zoon werd leerling aan het Gymnasium te Middelburg en studeerde later te Leiden. In 1904 werd hij predikant te Nije- haske en Haskerdijke. Toen Amersfoort hem riep, meende hij, in 1909, daarheen te moeten gaan. Te Amersfoort heeft hij nu gedurende 25 jaar met kracht en zegen gewerkt. Kerk en N. S. B. De Commis sie door de Classis Leiden der Geref. Ker ken benoemd om te onderzoeken hoe de Kerk te handelen heeft met belijdende leden dit lid njs van de Nationaal So cialistische Beweging (N. S. B.), rappor teerde en kwam tot onderstaande conclu sion, die door de Classis aanvaard wer den. De Classis spreekt als haar gevoe len uit: a. dat ieder, die de beginselen van de N. S. B. onderschrijft en daaruit begeert te leven, daarmee verwerpt de belijdenis zooals die in de Drie Formulieren van Eenigheid is neergelegd en daarom oumo- gelijlc tegelijkertijd lid kan zijn van één onzer Geref. Kerken \n Nederland; b. dat, waar veler onzer jonge men- sohen door fascistische en nationaal-so- cialistische leuzen bekoord worden, zon der kennis genomen te hebben van, of in te stemmen met de beginselen van de N. S. B., het aan de prudentie van de plaatselijke Kerken moet worden overge laten, hoe in elk concreet geval behoort gehandeld te worden. De strijd in de Duitsche Kerk. Een der meest merkwaardige wendingen in het kerkelijk leven in Duitschland, zegt de Nederlander, is de groote toenadering van gerefor meerden en lutherschen in verband met den kerkelijken strijd. In het vereeni- gingsleven en in den dienst der gemeente bestond er reeds lang broederlijke samen werking tusschen beide groepen, maar deze alliantie trad niet naar buiten, be perkte zich tot het stille werk in eigen kring; de kerk was hierbij slechts for meel betrokken en het teere punt van de leer bleef onaangeraakt. Men beperkte zich tot de weinig zeggende formuleering, dat in den hemel naar gereformeerd cf Iuthersch niet wordt gevraagd en wilde dezen toestand ook op aarde reeds door zetten. Deze situatie is thans heel anders ge worden. Het zijn de positieven, zij, die streng vasthouden aan de leer hunner vaderen, die elkaar de hand toesteken. Zij hebben ontdekt, dat zij tot den strijd om een en denzelfden Heiland geroepen zijn en dat zij op grond van hun luther- sche of gereformeerde belijdenis verplicht zijn, een eendrachtig jal tegenover Gods Woord en een even eendrachtig neenl tegenover het woord van menschen uit te spreken. Lutherschen scheiden zich af van lutherschen, gereformeerden van ge reformeerden. Ds Kolfhaus-Blotho. hoofdredacteur der „Reformierte Kirchenzeitung" schrijft over dit thema in zijn weekblad van 11 Maart 1934 het volgende: „Wanneer aan den eenen kant gemeenten als Bielefeld en Halberstadt den Gereformeerden Bond verlaten dan is dat een bewijs, dat men ontdekt heeft: niet de gemeenschappelijke naam is beslissend, ook niet de een of andere gereformeerde eigenaardigheid, maar het antwoord op de vraag, of de geest der gehoorzaamheid tegenover Gods Woord uitsluitend ons kerkelijk optreden moet bepalen. Wanneer aan den anderen kant gere formeerde, luthersche en „unierte" ge meenten zich aaneensluiten, dan is dat een bewijs, dat de uiteenloopende belijde nissen een gemeenschappelijke zaak be hartigen. Zij belijden met één mond de eerste vraag van den Heidelbergschen Catechismus, Luther's verklaring ten op zichte van het tweede artikel en onder werpen zich met gelijke gehoorzaamheid aan het eerste gebod. Geen dezer geloovigen wenscht de ker kelijke grenzen te wijzigen en in het tra- ditioneele unionisme te vervallen. Hans Asmussen of Heinrich Vogel of Martin Niemöller laten zich niet onder techni- schen invloed tot gereformeerden veran deren. Zij blijven wat zij zijn, zij gelooven niet, dat zij ooit als gereformeerden zul len optreden en wij gelooven ook niet, dat wij ze voor ons kunnen reclameeren. Zij zijn geen kameleon, zij blijven mannen uit één stuk en wij begrijpen elkander als lid maten van één heilige christelijke kerk. Wij zien ons vereenigd in den strijd om de zuiverheid van het evangelie, in den strijd om de eere van God en van Christus, in den strijd, om wat apos telen en reformatoren ondraaglijk toe scheen: heerschappij van menschen boven het christelijk geloof en de christelijke gemeente." D'e kerkeraad der Geref. Kerk te Wup- pertal-Elberfeld is wegens haar verzet te gen de verordeningen van den rijksbis schop door het Rijnlandsch provinciaal kerkbestuur, waarin de „Duitsche Chris tenen" in de meerderheid zijn, ontbonden verklaard. De kerkeraad heeft een protest tegen deze ontbindingsverklaring gepu bliceerd. De kerkeraad der Geref. Kerk te Es- sen-Altstadt had haar predikant ds Friedrich Braeber, die wegens zijn verzet tegen de verordeningen van den rijksbis schop afgezet was, opgedragen om zijn ambtswerk als tevoren te blijven vervul len en zich aan geen afzettingsverorde ning te storen. Daarop is thans de ker keraad door het provinciaal kerkbestuur voor ontbonden verklaard. Bij' het in de maanden Januari, Fe bruari en Maart te 's Gravenhage gehou den examen voor het verkrijgen van cer tificaten als radio-telegrafist, zijn ge slaagd voor het certificaat 2e klasse: C. G. J. v. d. Brand te Vlissingen; S. J. J. van Houcke te Vlissingen; A. A. van Noort te Vlissingen; W. Zijta te Middel burg. Voor het certificaat als radiotelefonist zijn geslaagd: D. P. J. Smits te IJmuiden; C. J. Verhoeven te IJmuiden; H. Dui zendstra te IJmuiden; H. G. Hermans te Noordwijk; J. Dekker te IJmuiden; J, N, Beek te IJmuiden. Geknoei met aardappelcon senten. De laatste maanden worden in Limburg steeds meer knoeierijen met de tot dekking van het vervoer van aard appelen dienende consenten ontdekt Tot voor eenigen tijd bestonden deze knoeierijen daarin, dat men den datum van het biljet veranderde, om het meer malen te kunnen gebruiken. Deze frau des werden ontdekt te Stevensweert, Kes- sel, Blerick, Venlo en Meerlo. Nu is de controledienst van de Geweste lijke Aardappelorganisatie te Belfeld een knoeierij op het spoor gekomen, die van een geheel anderen aard is. In dit geval moet men den afnemers der aardappelen ongeldige consenten in de hand gespeeld hebben. Dit laat zich zeer goed begrijpen, daar de aardappelwinkeliers niet het ver schil kennen tusschen de vervoerbewijzen en de reëxpeditie-bewijzen. Het is immers voor iemand, die niet geheel in de aard appelorganisatie zit vrijwel onmogelijk de juiste bedoeling van ieder soort en iedere kleur consenten te weten I De fraude-plegende handelslieden be schouwen deze misdrijven niet zooals de justitie en politie als valschheid in geschrifte, maar meenen niet anders te bedrijven als smokkelarij. Het invullen van deze consenten geschiedt meestal ge woon met potlood, hetgeen verandering van datum nog gemakkelijker maakt Krenkende pamfletten ver spreid. Zaterdagmiddag werden op de drukke kruispunten in Doetinchem door een tiental in Duitschland wonende Ne derlanders biljetten verspreid van de Nat. Soc. Ned. Arb. Parijt (groep Kruyt) met voor de Joden en het Eerste Kamerlid Hermans zeer krenkenden inhoud. Deze biljetten bleken kennelijk uit te gaan van de leiding voor Duitschland dier partij en te Milhlheim-Ruhr vervaar digd te zijn. Het bestuur der Ned. Isr. Gemeente heeft zich in verbinding gesteld met den burgemeester, om de verspreiding dezer pamfletten te beletten, maar deze ver- klaaide daartoe geen bevoegdheid te be zitten. Wel heeft men op het politiebureau den buitenlanders een verhoor afgenomen. De voorzitter der Ned. Isr. Gemeente heeft daarop een telegram verzonden aan den voorzitter van den ministerraad. i 0'prioterkraaiers. Gistermor gen heeft een troep anti-militairisten bij de inlijving van nieuwe recruten in de Oranje Nassau-kazerne te Amsterdam getracht de orde te verstaren. Onder de nieuwe recruten bevond zich een dienst weigeraar, wiens kornuiten trachten een en ander in de war te sturen. Toen de recruten op het Muiderpoortstation aan gekomen waren, slaagde een man erin op het perron te komen en deze begon daar een toespraak tegen de recruten te hou den, natuurlijk met sterk anti-militairisti- sche tendenz. Nadat de man van het sta tion was verwijderd, begaf hij zich naar de dakgoot van een perceel aan den over kant, van waar hij trachtte zijn „rede" vbort te zetten. Eén detachement po litie rukte aan en begaf zich naar boven om den man te arresteeren. Hij kon zich echter uit de voeten maken. i Revolversmokkelaars gesnapt. De politie heeft te Tongelre een auto aangehouden, waarin een partij van 65 revolvers werd vervoerd in de richting van de grens. De wapens zijn in beslag genomen. Van vijf personen, die zich in de auto bevonden, wisten drie mannen en een vrouw te ontkomen. De vijfde, de spoorwegarbeider L., is gear resteerd. Jongetje verdronken. Te Leiden is de 3V2-jarige L., die tij delijk bij familie op het schip „Op hoop van zegen" vertoefde, overboord geval len, zonder dat het was opgemerkt. Het lijkje is later opgehaald. Boerderij in vlammen. Geen blusc'hwater aanwezig. Gistermiddag is een felle (brand uitgebro ken in de boerderij van den landbouwer G. Pepels in de buurt van Vinkei onder de ■gemeente Heesch (N.-Br.). Het duurde niét lang of de geheele boerderij stond in lichtelaaie. De boerderij brandde totaal af. Van den inboedel en den 'landbouwinven- taris kon niets worden gered. Zes varkens, twee kalveren en een aantal kippen kwa men in de vlammen om. De brandweer, die slechts over een klein handbrandspuitje beschikte, verscheen niet ter plaatse, daar toch geen water te 'krijgen was. De overval te Mariaheide. Het onderzoek naar de daders van den roofoverval te Mariaheide is ook Maan dagmorgen met kracht voortgezet. De ma rechaussee heeft des morgens drie man nen aangehouden, die er van verdacht worden, bij het misdrijf betrokken te zijn geweest. In totaal zijn dus thans vier per sonen gearresteerd. Over het verloop van het onderzoek wordt door de politie een streng stilzwijgen in acht genomen. Tumult op een vergade ring. In het Hof van Berlijn te Amster dam zou gisteravond een vergadering plaats hebben van het Verbond van Diet- sche NafionaalnSolidaristen (Verdinaso). Als spreker zou optreden de heer J. de Glercq, die echter als Vlaming niet mocht optreden. In zijn plaats zou de heer E. Michel spreken. Er had echter reeds bij het begin ernstige ordeverstoring plaats. Men gooide en sloeg met stoelen. Enkele personen liepen daarbij bloedende 'hoofd wonden op. Ook eenige dames werden ge wond bij een poging een goed heenkomen te zoeken. (De politie heeft «a de gevech- Bekend is, dat de socialistische pers lang de taktiek heeft toegepast, om het kwaad, dat de proletariërs bedreven, meer op rekening der „rotte" maatschappij dan op die der daders zelf te boeken. Het wa ren de slechte sociale toestanden, die de menschen zoo zondig maakten! Dat een dergelijke methode vergiftigend op de massa heeft gewerkt, is wel dui delijk. Het schijnt, dat het Stk. Geref. blad „De Banier" die taktiek heeft overgeno men. Immers, naar aanleiding van de in beslag genomen ongemerkte boter of dat nu zes of zestig pond is, doet er wei nig toe op de boerderij van den heer Kersten te Waarde, schrijft dit blad: „Het is nu eenmaal zoover gekomen, dat men zelfs niet meer vrij is van zijn eigen hofstede naar behoefte te gebrui ken." Het kwaad wordt dus vergoelijkt en het woord, (dat Minister Verschuur vorige week tot onze landbouwers deed uitgaan, heeft blijkbaar op de redactie van „De Banier" niet veel indruk gemaakt. Zijn de steunmaatregelen er zoo zou ik willen vragen niet voor de boeren? En is het „De Banier" niet geweest, die de regeering op zoo felle manier in ge breke stelde, dat ze te weinig voor land bouw en veeteelt deed? Welnu, dan had ik ook van haar ver wacht een onvoorwaardelijke afkeuring van elke wetsovertreding en een krachtige aansporing, om de controlemaatregelen, die er moeten zijn, consciëntieus na te leven. OPMERKER. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. ten een einde gemaakt en de zaal ont ruimd. Auto-ongevallen. Gisteravond is op den oprit van de nieuwe Merwede- brug bij Muiden een auto in volle vaart tegen een vrachtauto gereden. De drie in zittenden, uit Apeldoorn afkomstig, vader, zoon en een kennis van beiden, werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Gistermiddag heeft in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam een ernstig ver keersongeval plaats gehad, waarbij twee personen werden gewond. Er naderde uit de richting Gerard Douplein een verhuis- auto. De auto reed met een matigen gang en wilde de Ferdinand Bolstraat inslaan, doch op hetzelfde oogenblik naderde een tram. Met een hevigen slag reed de tram op de auto, die in de flank geraakt werd en geheel om haar as draaide. Op dat mo ment greep een tramwagen, komende uit tegenovergestelde richting, de vrachtauto, die letterlijk tusschen de beide voorbalcona gekraakt werd* De cabine van de vracht auto werd geheel in elkaar gedrukt. Met veel moeite slaagde men er in de beide in zittenden er uit te bevrijden. De chauffeur was vrij ernstig gewond. Zijn knecht had alleen een beenfractuur opgeloopen. Zij werden naar 'het ziekenhuis vervoerd. De fraude bij het Centraal bureau voor de afgifte van be- wijsstukken van rijvaardig heid. Het persbureau Vaz Dias verneemt omtrent de fraude, gepleegd door den heer J. B. v. D., directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid te 's-Gravenhage en waaromtrent wij in onze vorige edities reeds in het kort hebben gemeld de volgende bijzonderheden. Het bleek, dat aan het (bureau door de employé's op gezette tijden overwerk werd verricht. De verantwoording van de beta ling hiervan 'had op een ietwat eigenaar dige wijfce plaats. De salarissen worden eens per maand betaald, doch de over- werkstaten worden eenmaal per jaar uit betaald! Het blijkt nu, dat door de meisjes voor veel meer is af get eekend voor ontvangst, dan zij inderdaad hebben ontvangen. De directeur had hun verteld, dat er een abuis was en dat als zij nu accoord teeken den voor een hooger bedrag dit abuis door hem kon worden verwerkt. Ook ge beurde het, dat er blanco staten door de meisjes in goed vertrouwen werden getee- kend. Op de lijst kwam ook de dochter van den directeur voor, die geen employé is. Bij het onderzoek bleken de employé's voor het meerendeel goed te zijn bewerkt, zij hielden vol, dat de bedragen juist zijn. Het onderzoek werd voortgezet en er kwamen nog meer dingen aan het licht, die niet door den beugel konden, b.v. in zake de port-verantwoording en er is vrij wel zekerheid, dat er nog andere fraudes hebben plaats gehad. Toen de directeur zich ontdekt voelde, vroeg 'hij ontslag tegen 1 Juli van dit jaar; hij was benoemd tot directeur van de pas opgerichte N.V. Telefonische en medische hulpdienst langs de wegen. Het ontslag werd verleend. Op dat oogenblik bestond er nog 'geen zekerheid betreffende de mal versaties. Toen men 'zekerheid bad betref fende 'het gebeurde, werd hem op 2 Maart op staan den voet ontslag .verleend. Zoodra de fraude ontdekt was werd de minister van waterstaat gewaarschuwd. Het bureau is een semi-overheidsinstel- ling en ressorteert als zoodanig onder wa terstaat. Het salaris van den directeur bedroeg f 6600 met vele emolumenten. Het ondersoek duwt nog steeds voort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6