MAANDAG 19 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland. Binnenland. Diefstal van eieren en kuikens. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. IJ weet, waar Abraham de mosterd haalt!.... W Hij rookt FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)$ Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Het accoord van Rome. Omtrent het sluiten van de overeen komst te Rome tusschen Hongarije, Oos tenrijk en Italië, meldt de „D'aily Tele graph" nog, dat Mussolini zeer groote concessies op economisch gebied heeft gedaan, waartegenover geen noemens waardige tegenprestaties door Italië zijn verlangd. Italië, Oostenrijk en Hongarije zijn ver der overeengekomen, Tsjecho-Slowakije gelegenheid te geven, tot de overeenkomst toe te treden, waardoor deze een vier- mogendheden overeenkomst zou kunnen worden. Een orkaan boven België. In Charleroi, Namen, Doornick, Gem- bloux en omgeving heeft Zaterdag een hevige orkaan gewoed, welke te Gembloux met zware hagelbuien gepaard ging. De staten van Gembloux waren met een verscheidene centimeters dikke laag hagelsteenen bedekt. Tal van gebouwen zijn zwaar bescha digd. Van verschillende huizen zijn de daken afgerukt. Op de spoorlijn CharleroiGembloux moest het treinverkeer gestaakt worden, daar op de rails omgewaaide boomstam men lagen. Alle telefoonleidingen zijn ver nield. In de streek van Charleroi zijn ver scheiden huizen ingestort. Tal van personen hebben verwondingen 'opgeloopen. Nabij Doornick is een dak ingestort, waardoor twee personen werden gedood. Korte Berichten. De opwinding in Frankrijk neemt ernstig toe. Tenzij er spoedig licht komt in de Stavinsky-affaires, is een herha ling te vreezen van de gebeurtenissen op 6 Februari. -— In Chineesch-Turkestan hebben bloedige gevechten plaats gebad. Bij de bezetting van de stad Kasjgar zijn 2000 Oeigoerische inwoners afgemaakt. De Belgische liberale oud-minister en senator Mr Petitjean, die, zooals men weet, een viertal chèques van Stavinaky heeft ontvangen, heeft als senator ontslag genomen. Een eereraad van liberale poli tici houdt zich momenteel met het geval bezag. Het Grieksche stoomschip „Maiotis" dat den Amerikaanschen financier, Sa muel Insull aan boord heeft, is de haven van Piraeus binnen geloop en, Insull's be stemming zou Abessynië zijn, met welk land de Vereenigde Staten geen uitleve ringsverdrag hebben. De mijneigenaars hebben besloten de voorgenomen loonsverlaging van 5 pet. tot 22 April uit te stellen. Hiermede is dus voorloopig een dreigend stakingscon- flict in de Belgische kolenmijnen afge wend. 1 Volgens berichten uit Parijs heeft een hevige springvloed de Atlantische kust van de Pyreneeën geteisterd. - Uit Parijs wordt gemeld, dat sedert Zaterdag in de Vogezen en de Jura he vige sneeuwstormen en hagelbuien woe den. Op de bergen ligt hoog de sneeuw. 1 In de buurt van Tsjifoe is een groote brand uitgebroken in een zieken huis. Volgens mededeeling van de politie zijn 41 menschen om het leven gekomen. Het Roemeensche dorp Jigoreni is door een eigenaardige natuurramp ge troffen. Plotseling zijn 48 huizen inge stort en tal van andere gebouwen zoo ern stig beschadigd, dat de door een paniek aangegrepen bevolking het geheele plaatsje ontruimde. Het betreft een aard verschuiving door tal van onderaardsche bronnen, welke den bodem hadden on- derspoeld. 1 1 Zondagochtend heeft te Eltmann a d. Main een ernstig ongeluk plaats ge had. Een autobus, waarmede het elftal van een voetbalclub op weg was naar Bayroeth, reed in een talud en sloeg over den kop. Van de 29 inzittenden werden vier ernstig en 16 licht gewond. De Belgische communisten uit de in- dustrieele centra van Charleroi en de Bo- rinage hebben aangekondigd, dat zij op Maandag 19 Maart een „hongermarsch" zullen organiseeren, als protest tegen de verlaging der loonen. De autoriteiten heb ben uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen en in de meeste districten is het verboden, om in marsch-formatie te loo- pen. Zaterdagnacht heeft een hevige ont ploffing plaats gehad in een alcoholfa- briek te Chambon bij Surgères (arr. Ro- chefort). Ongeveer 30 personen moeten hierbij gedood en gekwetst zijn. DE TOESTAND VAN DE KONINGIN MOEDER. Gistermiddag te één uur werd ons ge seind: De Komingiin-Moeder had geen rustigen nacht en voelde zich zeer vermoeid. De algemeens toestand is niet zonder zorg. Gisteravond 8 uur werd geseind: De toestand is zeer ernstig. De Konin gin is ten paleize aanwezig. Vanmorgen werd medegedeeld, dat de nacht vri} rustig was, maar dat de toe stand ernstig blijft door de algemeene zwakte. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hebben gistermorgen en gis termiddag eenigen tijd aan het ziekbed van H. M. de Koningin-Moeder vertoefd. In verschillende kerken is tijdens de godsdienstoefening voor het herstel van li. M. gebeden. H. M de Koningin was ook Zondag avond ten paleize aan het Lange Voor hout aanwezig. fn de onmiddellijke nabijheid van het paleis zijn maatregelen getroffen om de stilie en rust zooveel mogelijk te verzeke ren. Toen de berichten inzake de ernstige wending in de ziekte van H. M. de Ko ningin-Moeder in Den Haag bekend wer den, verzamelde zich dadelijk een groo te menigte bij het paleis aan het Lange Voorhout. Ook verschillende autoriteiten vervoeg den zich aan het Paleis, teneinde naar den toestand van H. M. te informeeren. Om negen uur werd een bericht uitge geven, dat de toestand wel is waar be zorgdheid wekte, maar dat het toen reeds loopende gerucht, volgens hetwelk er le vensgevaar zou zijn, gelukkig kon worden tegengesproken. Om 10 u. 10 werd er echter een nader bericht verstrekt, volgens hetwelk de toe stand hoogst ernstig moest worden inge zien en Prinses Juliana en de Prins ge waarschuwd werden. De Prinses kwam om half elf ten pa leize. Later werd dit bericht aangevuld met de mededeeling, dat er eventueel tegen 12 uur een crisis kon worden verwacht. Doch spoedig daarop circuleerde er weer een eenigszins geruststellende tijding, n.l. dat H. M. in een rustigen slaap was ge vallen. Koningin en Prinses hebben den nacht in het paleis van H. M. de Koningin- Moeder doorgebracht. Om 11 uur gingen de agenten er toe over alle verkeer langs het paleis stop te zetten en de auto's door zijstraten af te leiden. Rondom het paleis heerschte toen een doodsche stilte. Eerste Kamer. De Eerste Kamer komt morgenavond om half negen voor het trekken der ai- deelingen bijeen. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale afdeeling voor te stel len na afloop van de openbare vergade ring in de afdeelingen te doen onderzoe ken het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk, indien dit dan bij de Kamer zal zijn ingekomen en om dit wetsontwerp in openbare behandeling te doen brengen op Woensdag 21 Maart des voormiddags te 11 uur, indien alsdan het eindverslag zal zijn vastgesteld. Vacature-Westerdijk in de Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau heeft in de vacature ontstaan door het bedanken voor zijn benoeming door den heer Lou- wes als opvolger van den heer Wester dijk, tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard den heer J. M. D. Otten te Meppel. Handelsverdrag met italië. Het dezer dagen tusschen Nederland en Italië gesloten handelsverdrag zal voor loopig in werking worden gesteld op 20 Maart a.s. Overgang van personeel uit 's-Rijksdienst naar crisis-instellingen. De Minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft in een schrijven aan alle hoofden van dienst ar de aandacht op gevestigd, dat het geval zich heeft voorgedaan, dat 'n persoon, op arbeidscontract werkzaam bij een rijks dienst met een voor zijn leeftijd vrij hooge bezoldiging, door het hoofd van een cri sisdienst werd aangezocht, om op een belangrijk hooger salaris bij dien crisis dienst een betrekking te aanvaarden. Uiteraard kan, vooral in deze tijden van algemeene salarisverlaging, aan het personeel niet verboden worden positie verbetering te zoeken. De Regeering acht het echter in strijd met het landsbelang en daarom ontoelaat baar, dat overheids- en semi-overheids- diensten door aanbieding buiten de betrok ken chefs om, van een hooger salaris, de goede krachten van elkander trachten weg te lokken. Massa-ontslag bij de K.V.W.-fabrieken. Naar wij vernemen, wérd Zaterdag door de directie der KVW-cigarillos-fa- brieken te Roosendaal, Wernhout en Nis pen ontslag aangezegd aan een groot deel van het personeel. Aan de fabriek te Nispen werden alle sigarenmakers, ruim 150 personen en bijna allen Belgen, ontslagen, wijl deze fabriek zal worden opgeheven. Aan de fabrieken te Roosendaal en Wernhout werd respectievelijk aan ruim 20 en onge veer 15 man de dienst opgezegd. De stopzetting van de fabriek te Nispen en het ontslag van het personeel te Roo sendaal en Wernhout gaat in per 25 Maart a.s. Daarentegen zal op de fabriek te Roo sendaal 'n aantal meisjes in dienst worden genomen. Succes der Ned. vliegtuigen-industrie. Na een zwaren concurrentie-strijd, waaraan tientallen buitenlandsche vlieg tuigfabrieken mededongen, is Fokker er weder in geslaagd een belangrijke bestel ling te boeken van twee persoonsverken ners bestemd voor de Finscbe lucht macht. Het feit dat de Nederlandsche Vliegtui- genfabriek door de hooge valuta van den gulden in een ongunstige positie verkeer de ten opzichte van de overige mededin gers, heeft Finland niet kunnen weer houden aan het beste materiaal de voor keur te geven. Jaarbeurs te Utrecht Het aantal bezoekers van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft Zaterdag op den vijf den dag 42 pet. meer bedragen dan op den correspondeerenden dag van de voor- jaarsbeurs 1933. In totaal over de 5 eer ste dagen bedraagt de stijging 27 pet. De handel In groente en fruit gereglementeerd. Op grond van het Grisis-Tuinbouwbe- sluit 1934 I is het in voorraad hebben, verhandelen of verwerken van gewassen van den landbouw slechts toegestaan aan personen, die handelaren of verwerkers zijn van bovengenoemde artikelen en door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale als zoodanig zijn erkend. Zij die voor een erkenning als groot- of als kleinhandelaar in aanmerking wen- so(hen te komen, kunnen zich wenden tot hun vakorganisatie. Zij, die niet bij een handelaren-organi satie zijn aangesloten, kunnen zich even eens tot bedoelde organisatie wenden en van de bemiddeling dezer vereeniging ge bruik maken. Wenscht men zulks niet dan kan recht streeks een aanvraag worden gericht tot de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale. De Regeerings-Commissaris voor den tuinbouw deelt in verband met de invoe ring van de algemeene verplichting tot het veilen van groenten en fruit het vol gende mede: Markttuinders, din in 1933 een vaste standplaats aan eenige markten hebben gehad en hun, die naast bun tuinbouw bedrijf een groenten- en fruitwinkel heb ben of de producten uit hun eigen bedrijf gewoon zijn door middel van een straat handel te verknopen, zal worden toege staan deze wij-ze van afzet hunner pro- ducten ook verder voort te zetten. Deze uitzondering zal alleen dan kun nen worden toegestaan, indien de des betreffende tuinder, die van deze bijzon dere vergunning gebruik wensebt te ma ken, zijn tuinbouwbedrijf beeft doen regi- streeren en door hem de bepalingen der teeltregeling van tuinbouwgewassen zijn of zullen worden nageleefd. Het bijkoopen van meer voor dien han del benoodigde groenten of fruit zal uit sluitend mogen geschieden van een groen ten- of fruitveiling of van een door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale erkenden grossier in groenten en fruit. WIJZIGING SPOOR- en TRAMWET. Speciale tarieven blijven geheim. Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor openbare werken, ver- keers- en waterstaatsaangelegenheden van de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp wijziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramwegwet. Er wordt aan ontleend, dat de commissie zich in beginsel kan vereenigen met het in artikel 1 van het wetsontwerp voorge- Ingezonden Mededeeling. Geeh Kippendief kan zoo groote schade berokke nen ais rattenbezoek. Meer dan een laar lang probeerde de Heer Spiering te Tlel allerlei mid delen, echter zonder resultaat Ten slotte nam hij „Rodent" en sedert dien tijd heeft hl) geen rat meer gezien- Indien ratten en muizen Uw eigen dommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 90 ct en U zult voor goed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent is o.a. bij alle drogisten ver krijgbaar. Importeurs: Firma B. Meludersma. Den Haag. B5I stelde. Echter geeft deze wetswijziging aan de Nederlandsche Spoorwegen wel een buitengewoon groote macht. Wel be paalt de voorgestelde nieuwe tekst van artikel 31, dat verlaging van vrachtprij zen, enkel bij wijze van gunst, niet wordt verleend, maar niet uitgesloten is, dat de spoorwegen te eeniger tijd aan een be paalde soort bedrijven gunstiger tarie ven toe zullen staan dan aan een an dere of goederen uit bepaalde landstre ken zullen vervoeren tegen lagere prij zen dan die uit andere deelen des lands. Tot nu toe bestond op de vrachtprij zen een doeltreffende controle door de openbare meening tengevolge van de ver plichting tot publicatie. De commissie vereenigt zich met het wegvallen van dien plicht, maar vraagt zich af, of niet in een anderen vorm eenig toezicht op het al of niet verleenen van vrachtverlagin gen noodig is. De commissie acht het wenschelijk, dat de economische raad omtrent de bepaling van de tarieven zal worden gehoord. De minister antwoordt, dat het voor stel geen vrijheid tot vaststelling van ta rieven brengt. Deze blijven goedkeuring van den minister behoeven. Bij het mondeling overleg werd er uit de commissie op gewezen, dat men in bin- nenvaartkringen vreest, dat de spoorwe gen zullen trachten, door het toestaan van vrachtverlagingen voor „natte plaatsen" een deel van het vervoer, dat nu te water geschiedt, tot zich te trekken. De minister stelde hiertegenover, dat de spoorwegen massaverroer dat geen bij zondere haast heeft, nooit tot zich kunnen trekken; daarvoor blijft de waterweg steeds aangewezen. Reeds thans kunnen voorts de spoorwegen speciaal lage ta rieven vaststellen voor bepaalde plaatsen. Slechts twee dingen veranderen: indien de spoorwegen nu aan iemand bij over eenkomst een bepaalden verlaagden vrachtprijs toestaan, moeten zij dat ook doen voor een ander, die in geheel dezelf de omstandigheden verkeert; dit zal voortaan niet meer noodig zijn. En in de tweede plaats vervalt de thans voorge schreven publicatie van dergelijke over eenkomsten. De minister verklaarde zich ten slotte bereid, het wetsontwerp in dien zin te wijzigen, dat de spoorwegen de aanwijL zingen van den minister met betrekking tot verleening van vrachtverlagingen moeten volgen. Wanneer iemand meent, door de spoorwegen slechter te worden behandeld dan een ander, die in dezelfde omstandigheden verkeert, kan hij zich tot den minister wenden. Verliesgevende lijnen. Met de in de ar tikelen 2 en 3 van het wetsontwerp ver vatte wijzigingen (hoe ingrijpend ook) kon de commissie zich in het algemeen eveneens wei vereenigen. Het is thans ook h.i. noodig, de exploitatie van verliesge vende lijnen zoo spoedig mogelijk stil te leggen, mits op andere wijze in de be hoefte aan vervoergelegenheid wordt voorzien. De in deze artikelen bedoelde lijhen zijn: WinsumZoutkamp, Stadskanaal Ter Apel, GroningenSlochterenWei- werd, DenekampOldenzaalGronau, AlkmaarSchagen, HoornBovenkar- spelGrootebroek, Tramwegen op Zuid- Beveland. Het bezoek van Minister de Wilde. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal Woensdag, vergezeld van Ged. Staten, plm. half elf per auto te Kapelle arrivee- ren en op het gemeentehuis aldaar ont vangen worden. Vervolgens wordt de Mi nister te 12 uur op het Goesche stad huis verwacht. Te 2.15 uur wordt in Cen traal de lunch gebruikt en daarna volgt bezichtiging van Goes en Kloetinge. Te half 4 zal 't hooge gezelschap vertrekken. Na het bezoek aan Goes, Kloetinge en Kapelle zal des middags geconfereerd worden me.t de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen. Ook Veere en Westkapelle worden bezocht. In den laten middag heeft een conferentie plaat# met Binnenland. De toestand van H. M. de Koningin-Moe der is ernstig. Het bezoek van Minister de Wilde aan Zeeland. De richtprijs voor de tarwe. Wijziging spoor- en tramwegwet. Prof. Blok overleden. Buitenland. Stormachtig weer in verschillende landen. De stakingen in Spanje. Ingezonden Mededeeling. H0 V de directie der N. V. Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen. Te Middelburg is de Minister de gast van den Commissaris der Koningin. Omtrent het bezoek van Minister de Wilde aan Zeeuwsch-Vlaanderen op Don derdag wordt gemeld, dat de burgemees ters van Hengstdijk, Ossenisse, Boschka- pelle en Stoppeldijk uitgenoodigd zijn, des middags te 3 uur met auto's aanwezig te zijn aan het veer te Stoppeldijk, om in ge zelschap van Minister de Wilde, den se cretaris-generaal van diens departement en het College van Ged. Staten vein Zee land, een autorit te maken langs de gren zen van de vier bovengenoemde gemeen ten. Naar het „Dagbl. van N.-Br." ver neemt, ligt het in de bedoeling deze ge meenten in haar geheel samen te voegen, doch ook een gedeelte van Bosehkapelle te doen overgaan aan Zaamslag, een ge deelte van Stoppeldijk, het z.g. Patrijs ken, aan Hulst en een gedeelte van Osse nisse aan Hontenisse. Ook zullen geen gemeentegrenzen meer blijven loopen dwars door polders, terwijl er voorts op gelet zal worden, dat de nieu we gemeente Vogelwaarde, ook aan de Schelde zal komen te liggen voor eventu- eelen aanleg van een gemeentelijke haven. Te half vijf zal een thee gehniikt wor den op het gemeentehuis te Stoppeldijk De Rijksweg Bergen op Zoo m-W oensdrechtGoes. De keiverharding van den weg in den Hoogerwaardpolder tusschen den weg door den Caterspolder en de Zeeuwsehe grens in den Rijksweg Bergen op Zoom- Goes ligt zoodanig, dat zij op verschillen de plaatsen voor het verkeer hinderlijk is. Op verzoek van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan den wegbeheerder om verbetering te bevorderen werd een be richt ontvangen, dat het Braibantsche deel van dezen weg vermoedelijk in den loop van dit jaar onder beter profiel zal wor den verstraat. Hooger dan ooit te voren is het aan tal aangeslotenen bij de Goesche Radio- Centrale. Thans slechts f 10. (Adv.) Middelburg. De bazaar van de afdee ling Middelburg van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van slecht- hoorenden, is Vrijdagavond opgeluisterd door muziek. Zaterdagmiddag, toen de kabouters de jeugd amuseerden, hebben de burgemees ter en mevr. Fernhout den bazaar be zocht en hun groote belangstelling voor het doel der vereeniging getoond. Zaterdagavond is de bazaar gesloten. Van de gelegenheid om met de nieuwe gehoorinstruinenten kennis te maken, is door vele slechthoorenden gebruik ge maakt. De Bondsdag van meisjesvereenigni- gen op Geref. Grondslag zal dit jaar op 21 Mei (tweeden Pinksterdag) te Mid delburg worden gehouden. Vlissingen. Volgens het jaarverslag 1933 van de jeugdherberg „Schelde- stroom" hadden 2141 overnachtingen plaats tegen ruim 1000 in 1932. Er zijn 1199 bezoekers geweest, onder wie 892 uit Nederland. 168 uit Engeland 68 uit Duitschland, 38 uit België, 7 uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1