NAAL- LISME T E D1N G. tERSTE BLAD. Violet Vaughan VRIJDAG 18 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 149 mee, ruiken. dijk. IITSCHE DIEMER Iter en wethou- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. winkelier, om I een pakje Van loldoende voor of een groote Ig, en ge zult een i klant worden. een: ipeesche demo- proef gesteld at - 224 blad- 59 platen en >p kunstdruk lebonden f 3.90 eft In Duitsch- tanden en ver- :herp waarge- :ondere van dit iet 't Nationaal- n een nieuwen Hij heeft er op: heeft wel weet ook te Een nuchter, ijk en objectief ardevol illustra- Uitermate actu- ge 't prospectus, OEKHANDEL KOK - Kampen zullen op MAART a.s., |uur, ten stadhuize ader Goesche pa- 2 tennisbanen, |n en kleedgebouw- □rtterrein te Goes." lening zijn ten stad- |ar k 1.50 per stel. het terrein Dins- es namiddags 4 uur. den Directeur van Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85, Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Merkwaardige bekentenis. Er is een tijd geweest, dat de S. D. A. P. sterk was in het voorspellen. Men wist daar precies hoe de toestanden zich zou den ontwikkelen. De maatschappelijke tegenstellingen zouden steeds sterker worden. Aan de eene zijde zou komen te staan een kleine groep kapitalisten, die steeds meer het kapitaal naar zich toe zouden trekken en daartegenover een zich steeds uitbreiden de arbeidersmassa. De middenstand zou langzaam maar zeker verdwijnen. Verder voorzag men, dat de principieele tegenstel lingen zouden verdwijnen. Arbeiders van alle richtingen zouden zich scharen on der het roede vaandel van de S. D. A. P., die tenslotte onweerstaanbaar zou opruk ken en alle tegenstand verpletteren. De heer Albarda, die, evenals meer an dere leidende figuren, bij de S. D. A. P. op zoek is naar een nieuwen koers, er kent thans in de „Socialistische Gids", dat men zich over heel de linie vergist heeft. „De toeneming der arbeidersklasse zoo schrijft hij is niet voortgegaan in het tempo, dat in het laatste kwart der negentiende eeuw werd aangenomen. Het aantal middenstanders is niet afgeno men, zooals dat in het begin der twintig ste eeuw nog werd verwacht. De uitbrei ding van den nieuwen middenstand, waartoe de technici en het middelbare kantoorpersoneel worden gerekend, heeft alle verwachtingen overtroffen. De poli tieke homogeniteit tusschen de lagen en groepen, die in den ruimsten zin van het woord tot het proletariaat werden gere kend, heeft niet de vorderingen gemaakt waarop men hoopte. De ideologieën, die arbeiders van arbeiders scheiden, midden standers, boeren en intellectueelen ver deeld houden, wijken minder ge- m a k k e 1 ij k dan voorspeld was. Veler politieke keuze wordt veel minder door hun maatschappelijk belang en veel sterker door hun ideologie bebeersebt, dan sommige theoretici waarschijnlijk hebben geacht. In den ouden middenstand heb ben noodlijdende groepen, wier levenspeil zich niet boven dat der arbeidersklasse verheft, zich op politiek gebied niet met de arbeidersklasse vereenigd, maar veeleer met den bittersten naijver en de grimmigste vijandschap zich tegen haar gekeerd. In den nieuwen middenstand, waarin velen aan een onmatig stands gevoel lijden, leeft een verlangen naar vergrooting van den afstand tot de arbei dersklasse en maakt men den politieken afstand vaak grooter naarmate de afstand in levenspeil grooter wordt". Voor de partijgenooten, die nog aan de oude leuzen en de oude voorspellingen vastzitten, moet deze bekentenis wel een geweldige ontnuchtering zijn. En de verbijstering zal misschien nog grooter worden als ze lezen met welk doel dit alles werd geschreven. De heer Albarda ziet nog wel perspectief, mits het aan de S.D.A.P. gelukt nog andere bevolkingsgroepen dan de arbeidersklasse tot zich te trekken, En dat kan. Want er zijn in alle klassen vele anti-kapitalistisch gezinden, die nog FEUILLETON. door E. J. WORBOISE. 25) _o_ En hij had niet den moed, schoon schip te maken, wetend, dat papa in dergelijke dingen niet spoedig, of liever nooit, ver geeft. Het vervolg laat zich gemakkelijk raden. De onervaren jongeling viel in handen van zoogenaamde vrienden, dui vels in menschengedaante, die er in de universiteitsplaatsen slechts op uit zijn, de ongelukkigen steeds dieper te doen zinken om hen in hun macht te krijgen. Ze hielpen hem uit de moeilijkheden, doch terzelfder tijd was hij daardoor een willig werktuig geworden. En het moet helaas gezegd worden, dat hij een heel makke- hjke prooi voor hen was, te slap, ook maar eenigen weerstand te bieden. Je ziet, ik doe geen poging, om zijn baantje schoon te praten, straf had hij dubbel en dwars verdiend, maar niet de straf, die hem als Kaïn doemde, om ver van zijn geboortegrond zijn leven te slijten." „Meneer Warneford werd dus gewaar, dat hij in handen van woekeraars was wel naar de S. D. A. P. Ie trekken zijn. Maar...., en nu komt het, dan moet niet worden gedaan wat de afdeeling Lei den aan het congres voorstelt, n.l.: een maximum-inkomen voor de le den vast te stellen. De partijdeuren moe ten verder worden opengezet voor hen, wier maatschappelijke welstand zich bo ven dat der arbeidersklasse verheft. Eerst heette het: Weg met de wapenen! Daarna: De wapenen hierl En nu, na het: Weg met het kapitaal: Hier met het kapitaal! Hoe dit echter ook zij: het blijft een merkwaardige bekentenis. De buitenlandsche politiek der Belgische regeering door den Senaat goedgekeurd. De Belgische Senaat heeft de motie van Segers aangenomen, welke vertrouwen uit spreekt in de regeering, om een politiek te voeren, welke niet zal leiden tot een wedijver in bewapeningen, noch een her bewapening van Duitschland en die waar borgen zal opleveren voor de Belgische veiligheid. De motie werd aangenomen met 85 st. (katholieken en liberalen), tegen één (Vlaamsche frontpartij) en 53 onthoudin gen (van de socialisten). De begrooting werd aangenomen met 81 tegen 55 stemmen. Staking in de Amerikaansche automobielindustrie De Amerikaansche automobielindustrie bevindt zich aan den vooravond van een der grootste stakingen in de geschiedenis van de Amerikaansche natie, verklaarde Green, de president der Amerikaansche federatie van den arbeid. De leiders van de automobielindustrie hebben vertelaard, dat zij volstrekt weige ren de vakvereenigingen te erkennen. Men gelooft te Detroit, dat een staking onvermijdelijk is, omdat de arbeiders van plan zijn onder alle omstandigheden aan hun opvattingen over de plaats van de vakvereeniging in de industrieele onder neming vast te houden. Reuter meldt uit Washington, dat gene raal Johnson persoonlijk tracht de staking in de auto-industrie te voorkomen en ge confereerd heeft met vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders. Dynamietontploffing ie Liberiad. Bij een dynamiet-ontploffing te La Li- bertad, in de republiek San Salvador zijn 250 menschen gedood en meer dan 1000 gekwetst. De toestand was een tijdlang buitenge woon kritiek, omdat de vlammen waren overgeslagen naar een opslagplaats van 4000 vaten benzine en petroleum. Er ont stonden nog meer ontploffingen, waar door de aan de haven haven gelegen en grootendeels uit houten huizen bestaande arbeiderswijk geheel vernield werd. Omtrent de oorzaak van de ramp werd bekend, dat de 250 kisten (in totaal 7000 K.G.) dynamiet juist met het stoomschip Gatalina, dat geen passagiers aan boord had, uit San Francisco waren aange bracht. De kisten waren op een goederen trein geladen en men neemt aan, dat de ontploffing geschiedde, toen de trein zich in beweging zette en de kisten daardoor hard tegen elkaar zijn gebotst. De totale waarde wordt op 2 millioen dollar geschat. Degenen, die er het leven hebben afgebracht zijn meerendeels uit de stad gevlucht. Politie, en nationale garde doen, geholpen door soldaten van den gezondheidsdienst en eigenaars van particuliere auto's, de grootste moeite om gevallen?" „Was dat maar gebeurd, o, dan zou er kans zijn geweest, dat alles nog in orde kwam. Neen, hij had een blind vertrou wen in zijn zoon, en ging er zelfs prat op, dat deze zoo'n oppassend leven leidde en nimmer zijn zakgeld overschreed. Ten laatste kwamen Williams zaken, of lie ver de zaken van hen, wier willoos werk tuig hij was geworden, tot een crisis. Zij gingen allen naar Londen William en die ellendelingen, ze lokten hem in een speelhuis, onder het mom, dat hij nota bene een onbezonnen jongen van nog geen negentien jaar, toch eens iets van de wereld moest zien en daarenboven nog kans had een flinke som te winnen, waardoor hij met één slag uit de moei lijkheden kon geraken. O, de val was prachtig opgezet en het wild kon niet ontsnappen. In het begin was William gelukkig met het spel en hoe dom ook, hij meende al spoedig, dat voortaan zijn weg met banknoten en cheques geplaveid zou zijn. Nog geen uur later had hij alles verloren, niets bleef hem over. Opnieuw werden hem de duimschroeven aangezet, ze dreigden hem met zijn onbetaalde schulden en benevelden zijn gezond ver stand met wijn. Het doel dat ze zich ge steld hadden, was niet ver meer en het de gekwetsten, uit de puinhoopen te red den. De regeering van San Salvador heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medededeeld, dat bij de dynamietontplof fing 150 menschen gedood zijn, 100 ern stig gewond, 50 licht gewond en 20 ver mist worden. Overstroomingen In N.-ltall6. Tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd is de waterstand in de rivieren van Noord-Italië sterk gestegen. Op sommige plaatsen zijn de rivieren buiten de oevers getreden, zoodat o.a. in de Po-vlakte groote oppervlakten onder water staan. De schade, aan de velden toegebracht, is zeer belangrijk. In de huurt van Stoffoli werd een ne derzetting door het water bedreigd. De 40 bewoners werden met have en goed door de militie met behulp van booten gered. Bij Ferrara is het water over een op pervlakte van 500 H.A. het nieuw ont gonnen gebied binnengedrongen, zoodat groote schade veroorzaakt werd. In het Alpengebied is overal sneeuw gevallen. Ten gevolge van de stormen is het lawinegevaar in de bergen zeer groot geworden. Op enkele plaatsen is ook de z.g. bloedregen waargenomen, die waar schijnlijk veroorzaakt werd, doordien de stormwinden zand uit de Afrikaansche woestijnen meevoeren. De drie te Rome. Gistermorgen werden Dollfuss en Goemboes door koning Victor Emanuel achtereenvolgens op het Quirinaal in audiëntie ontvangen. Vervolgens bood het Italiaansche koningspaar den beiden mi nister-presidenten een lunch aan. De eerste bespreking van drie is te vier uur in het Palazzo Venezia gehouden. Te Rome doen tal van geruchten de ronde, o.a. dat in den tekst der te ver wachten overeenkomsten een politieke clausule zal worden opgenomen. Verder wordt ervan gesproken, dat de Fransche, Duitsche en Engelsche regeeringen voort durend op de hoogte van de onderhande lingen zullen worden gehouden. Ook meent men te weten, dat Tsjecho-Slowa- kije bij de besprekingen betrokken zal worden. Al deze geruchten zijn slechts ongemo tiveerde vermoedens. Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de economische onderhandelingen een gunstig verloop hebben en dat men de resultaten met groot optimisme tegemoet ziet. Het vertrek van dr Dollfuss en van Goemboes is eenige dagen uitgesteld. Zij zullen eerst in den nacht van Zaterdag op Zondag uit Rome vertrekken. Wie kaatst De Duitsche spoorweg-autoriteiten heb ben bepaald, dat alle Tsjecho-SIowaak- sche treinen bij het rijden over Duitsch gebied alle deuren en vensters gesloten moeten houden, daar volgens deze auto riteiten anti-nationaal-socialistisch pro- paganda-materiaal op Duitsch gebied uit de treinen wordt geworpen. De Tsjecho-Slowaaksche spoorwegauto riteiten zullen thans een zelfde bepaling invoeren voor Duitsche treinen, die op Tsjechisch grondgebied komen. De nazi-uniformen in de open vensters van de Duitsche treinen, worden een provocatie genoemd van de Tsjechische bevolking. Zware orkaan boven Australië. De Noordkust van Queensland is door een cycloon geteisterd. Vijf en zeventig personen, voor het meerendeel kleurlin gen, zijn verdronken of worden vermist. Tal van booten zijn gezonken. Verschei- zou zeker bereikt worden. Ze stelden het voor, dat William het lot van hun allen in handen had. Het voorgeschoten geld, was niet het hunne, zoo lieten ze het voorkomen, en William had dus het wel en wee van menig gezin in zijn hand. Wat er dan van hem verlangd werd? Och, een kleine vervalsching en daarmede was alles gered. Tot Williams eer moet gezegd worden, dat hij aahvankelijk ver ontwaardigd wegliep en er niet van wilde hooren, zich tot zulk een daad te leenen. O, zelfs toen nog had hij den weg naar het ouderlijk huis kunnen inslaan, op zijn knieën had hij zijn ouders kunnen smeken, hem te helpen. Wat beteekent geld, wanneer de eer van een mensch er mede gemoeid is? Helaas, William koos het pad, dat hem het gemakkelijkst scheen, er was immers geen gevaar aan verbonden, niemand hoefde het te weten en later, als hij groot was, kon hij im mers alle schade herstellen? Hij zwicht te en daarmede was hij verloren. Eigen lijk was hij het minst schuldig van de geheele bende, maar het fatale stuk was door zijn hand opgemaakt. Ik kan je er niet meer van vertellen, Violet, ik word er ziek van en daar zit mama, te ellendig, om nog een traan te storten en zelf zit je te weenen. den dorpen zijn door den orkaan weg gevaagd. De schade wordt geschat op honderd duizend pond sterling. Korte Berichten. President Roosevelt heeft medege deeld, dat hij einde Maart voor een dag of tien met verlof zal gaan naar de kust van Florida. Hij hoopt dan zoo ver te zijn, dat de be langrijkste zijner wetsvoorstellen in de parlementscommissie zullen zijn behan deld, zoodat zijn aanwezigheid in Was hington niet dringend vereischt zal zijn. Totdusver zijn zes en zestig lijken van de bemanning van de verongelukte Japansche torpedoboot „Tomotsuru" ge borgen. jln de Belgische Kamer zijn Donder dagmiddag de wetsontwerpen, volgens welke de civiele lijst van Koning Leopold op twaalf millioen francs vastgesteld was en volgens welke aan de Koningin-Moeder een dotatie van twee millioen francs werd toegewezen, met respectievelijk 94 tegen 69 en 94 tegen 70 stemmen goedgekeurd. Het textiel-conflict te Gent heeft een bevredigende oplossing gevonden doordat de arbeiders zich accoord verklaard heb ben met een over enkele dagen intreden de eeerste loonsverlaging van drie pro cent en een tweede eveneens van drie procent in den loop van de maand April. i De Zweedsche schrijver en journalist Curt Munthe is door de Duitsche autori teiten uitgewezen, aangezien hij staats- vijandige handelingen zou hebben ge pleegd. Munthe publiceerde artikelen over Duitsche toestanden in de Zweedsche pers. Hij is de tweede Zweedsche journa list, die dit jaar uit Duitschlaud wordt gezet. i In het garnizoen van Verdun liggen op het oogenblik 150 soldaten in het hos pitaal met roodvonk, gepaard aan lichte longontsteking. Er zijn reeds twintig sterfgevallen voorgekomen. De Engelsche regeering zal ten be hoeve van de Britsche pluimveehouders de regeeringen van de naar Engeland ex- porteerende landen, waaronder ook Ne derland, verzoeken, hun import in Enge land tusschen 15 April1 November te willen beperken tot de cijfers van 1933. MINISTER COL1JN NAAR INDIE. Het schijnt dan nu vast te staan, dat de Minister van Koloniën in Mei met de „Zilvermeeuw" naar Indië zal vliegen. Zoo zal hij den naam van „flying Deutch- man", dien men hem op de Londensche conferentie gaf, gestand doen. Daar zit ongetwijfeld iets sportiefs in, dat spreken zal tot de sneller kloppende jonge harten, maar de Haagsche brief schrijver van d e T ij d ziet bezwaren. Al lereerst, zoo schrijft hij, vraag ik mij af, of deze vliegtocht, die bovendien in een bij zonder snel tempo zal worden volbracht, niet zoovele gevaren met zich meebrengt voor den Minister-President in een zeer bewogen tijd, waarin het, indien hij ons ontviel, de grootste moeilijkheden zou op leveren, om hem te vervangen, dat zij eigenlijk wel gewaagd mag worden. Dr Colijn zal begrijpen, dat ik, dit zeg gende, niet weiger om hulde te brengen aan zijn moed en daadkracht, en zelfs door uiting te geven aan mijn bezorgd heid uitdrukking geef aan mijn ""oote waardeering voor zijn persoon, ook als hoofd en leider van het Kabinet. Alles kwam uit en William werd het slachtoffer. De anderen vluchtten naar Ame'ika; het schip verging, en zij allen, mol hun misdaden, vonden den dood in de golven. William werd gearresteerd. O, zal ik 'tooit vergeten? ik was nau welijks dertien jaar, Daisy was een kind van zes en Alice lag nog in de wieg. Papa betaalde alles, en nog een flinke som extra, om te trachten, een vervol ging te voorkomen. Na eindelooze moeite en allerlei onkosten, waar ook al geen eind aan scheen te komen, werd de ten lastelegging ingetrokken, eigenlijk onwet tig, naar men mij vertelde, want ieder oogenblik zou het geding weer aanhan gig kunnen worden gemaakt, als William zich ooit weer vertoonde. Dat was al thans de conditie, die de aanklagers maakten, dat William nimmer meer voet op Engelschen bodem zou zetten. Het scheen wreed ze konden weten, welke altijd bloedende wonden hierdoor werden geslagen in de harten van hen, die hem lief hadden en zoo gaarne hem zouden voort helpen, om een beter mensch van hem te maken. Doch daar was niets aan te doen. Zijn vertrek was de prijs, die, buiten het bedrag in kwestie, met inte rest en al, om van de steekpenningen niet te «preken, geëiecht werd. Doch zelfs Binnenland. Crediet voor werkverruiming van 60 miljoen aangevraagd. Drama te Uitgeest. De begrooting van Economische Zaken door de Eerste Kamer aangenomen. Buitenland. De conferentie van drie te Rome. Overstroomingen in Italië en Australië. Dreigende staking in de Amerikaansche automobiel-industrie. De stakingen in Spanje. Wijziging Nijverheidsonderwijswet. Blijkens het voorloopig verslag kan men zich in het algemeen wel vereenigen met het voorstel, dat examengelden voor de nijverheids-examens voortaan bij algemee- nen maatregel van bestuur te doen vast stellen. Tegen een inderdaad matige verhooging van die gelden zouden verscheidene leden zich niet verzetten. Echter verluidt, dat de minister voornemens is, de bedragen na genoeg te verdubbelen en daartegen wer den ernstige bezwaren ingebracht. Overigens verzochten een aantal leden de verhooging eerst in 1935 in werking te doen treden. Minister Oud over conversievoorstel. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp inzake het aangaan van geldleenin- gen ten laste van het Rijk verklaart de Minister van Financiën het vertrouwen van vele leden te deelen, dat het volk zal willen medewerken tot het slagen van de poging, om tot verlaging van den op het Rijk drukkenden rentelast te ge raken. Dat ten aanzien van de beoogde rente verlaging desnoods het wapen eener ge dwongen leening zou kunnen worden ge hanteerd, kan de Minister niet toestem men. Hij is integendeel van meening, dat, hoe wenschelijk voor het Rijk de voor genomen verlichting van ieeningslasten moge zijn, elke dwang daarbij moet wor den vermeden. Niet door dwangmiddelen doch door nauwlettende zorg voor een gezond finan- ciëel beheer dient het staatscrediet in stand te worden gehouden en bevorderd. Het denkbeeld eener premieleening moet de Minister afwijzen. Deze vorm van schulduitgifte ontmoet velerlei bezwaren van principiëelen en practischen aard. Slechts met schade voor ons staatscrediet en declasseering der staatsschuld zou de uitgifte van een premieleening kunnen plaats vinden. Naar aanleiding van de vraag of het mogelijk is, deze gelegenheid aan te grij pen om tevens te komen tot verdere con versie van Indische leeningen, wordt op gemerkt, dat het juister voorkomt, Neder- landsche en Indische leeningen niet in dezelfde operatie te betrekken. Het spreekt intusschen van zelf, dat de aandacht der regeering op een verdere verlaging van den rentelast der Indische schuld geves tigd blijft. Vrijstelling van couponbelasting der nieuwe schuld ligt inderdaad in het voor nemen. Dit is reeds hierom gewenscht wijl een aanmerkelijk bedrag &y2 en 5 schuld, n.l. de 4y2 leening 1928 en de 5 leening 1932 II thans reeds van deze belasting zijn vrijgesteld. Herziening van de steuntarieven. Bij de van rijkswege uitgeoefende con trole in Twente is gebleken, dat ten ge volge van de in den laatsten tijd ingetre den loonsverlagingen, het beginsel van de al waren zij goedertieren geweest er was er een, wiens vast besluit nimmer tot wankelen zou worden gebracht, zijn eigen vader, de Brutus van den modernen tijd. Hij wilde zijn schuldigen zoon zelfs niet zien; hij verklaarde hem dood; hij ge lastte hem, onmiddellijk de wijde zee te brengen tusschen ons en onze schande; en hij dreigde hem en o, Violet als papa dreigt, dan is het nimmer een holle klank maar heilige ernst hij dreigde hem, dat hij zijn zoon onmiddellijk bij de justitie zou aangeven, als hij het ooit waagde, hem weder onder de oogen te komen. Ik ben werkelijk niet zeker, of zoo iets na al die jaren nog mogelijk zou zijn, doch alleen het denkbeeld al is te verschrikkelijk, om dat te onderzoeken." „En weet zijn vader dus niet, dat hij weder in Engeland is?" „Neen, en hij mag het niet wetenl De arme William heeft bitter geboet voor zijn misdaad; hij bleef buitenslands, een ongelukkig, gebroken schepsel, volle ze ven jaren. Toen kon hij het niet langer uithouden en door heimwee gekweld, is hij onder vreemden naam: William Wil kinson, teruggekomen. Hij is in die jaren zoo veranderd, dat er weinig gevaar is, dat zelfs zijn oude vrienden hem zouden herkennen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1