DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Violet Vaughan FEUILLETON. verankerde vrijheidsrechten van het volk met één slag prijs geeft in een zitting, waar geen enkel lid van den rijksdag een mond mocht open doen) en waar de peis is gemuilband, waar dientengevolge elk misbruik kan verheimelijkt en elk onrecht kan weggemoffeld worden men behoeft niet eens te spreken over de voornaamste taak der volksvertegenwoordiging, over het aandeel dat zij heeft in den wetgeven- den arbeid, om duidelijk te maken het hemelsbreed verschil tusschen cms stelsel van vrijheid en openhaarheid en het on- Nederlandsch zich buigen voor volk en pers voor een Leider, die zich zelf tot Lei der heeft opgeworpen. Uit de Provincie Goes. Wereldbibliotheek. De tten oproep tot trouw aan de Koningin. A. Verhage-D. Triellet 0-2; E. HugenSe- Kerknieuws. Onderwijs. VAN DINSDAG 13 MAART 1934, Nr 137. VOORDEELEN VAN PARTIJSTELSEL EN VRIJE PERS. Waarbortien voor zuiver bestuur. „Een, oud-politicus" schrijft aan het Handelsblad: Ieder weet hoe er den laatsten tijd in ons land sterk afgegeven wordt op het bestuur van stad en land. Wij1 zeggen niet te veel als wij beweren, dat er een stelselmatige verdachtmaking plaats heeft van allen die aan openbaar bestuur deel nemen. En de beweegreden is ook duide lijk: men wil de goê gemeente wijs maken dat er een ander stelsel van bestuur moet komen, zonder partijen zoogenaamd, met één leider die alle macht in handen heeft. Het is niet overbodig eens na te gaan, welke waarborgen elk der beide stelsels, het bestaande en het nieuwe, als ideaal aangeprezene, aanbieden voor een zuiver bestuur en tegen corruptie. Bezien wij! eens het gemeentelijk be stuur. B. en W. zijn verplicht jaarlijks reke ning en verantwoording te doen. Om die rekening te controleeren benoemt de Ge meenteraad een speciale commissie. Het is in ons land een goed gebruik, dat in die commissie de verschillende partijen ver tegenwoordigd zijn. Schijnbaar iets van ondergeschikten aard, is dat gebruik in derdaad van groote beteekenis. De aldus door den Raad gekozen vertegenwoordi gers van verschillende partijen kunnen nu elke uitgaaf, eiken post der rekening con troleeren; alle bewijsstukken staan ter beschikking der commissie, deze kan alle inlichtingen vragen en inzage van alle stukken, die zij' noodig acht en waar zij do inlichtingen niet voldoende of niet be vredigend vindt, legt zij haar bevinding, zoo noodig haar kritiek neer in het ver slag dat aan den Raad en aan B. en W. wordt overgelegd. De ervaring leert, dat in ons land zulk een commissie als zij aanmerkingen heeft te maken, geen blad voor den mond neemt en de pers, d.w.z. de bladen van allerlei richting, brengt de kritiek onomwonden onder de oogen van bet publiek. Vergelijk daarbij nu een staatsbestel, waarin slechts één partij bestaat, met één leider aan het hoofd. In zulk land komt men niet tot zulk een commissie. En kwam ze wel, ze zou natuurlijk slechts uit één partij kunnen gekozen zijn, die de mannen van haar eigen partij' zou te con troleeren hebben en, alweer natuurlijk in zulk stelsel, de consignes van boven af zou ontvangen. En de pers zou eensge zind, d.w.z. gehoorzamend aan hetzelfde commando, prijzen wat de heeren wlji- zen (in dit geval de ééne heer, de Leider). Hier blijkt duidelijk, welke groote waarde is te hechten aan de twee elemen ten: partijwezen en vrije pers. De eene partij controleert, critiseert de andere, en een vrije pers van alle richtin gen, onafhankelijk van alle bestuurders, kan zeggen wat zij' te zeggen heeft. En dat zij dat ook werkelijk doet in een vrij land als het onze, met onze oude traditie van vrijheid dat bewijzen de kranten van eiken dag en misschien nog het best de publicaties van hen die zóóver gaan om onze bestuurs-instanties dagelijks met de grofste verwijten te overladen. Daarnaast hebben wij een tweeden waarborg, het vragenrecht. Ieder door de burgerij gekozen vertegenwoordiger, hetzij in Raad of Kamer, wien iets ter oore komt dat misschien piet in den haak is, hij heeft niets te doe.,, ^an daarover sohriftelijk een vraag te 1*0 huieeren om de zaak aan de orde te ste^on, om een onderzoek uit te lokken. Is er een een voudiger middel denkbaar om den vinger te leggen op een wonde plek? En daar bij vergete men weer niet den invloed der pers, die er dadelijk bij is om de vraag te publiceeren en de publieke opinie tot uiting te brengen. Vergelijk daarbij' een land dat slechts ééne partij heeft, waar de volksvertegen woordiging een schijnvertooning is (die b.v. in Duitschland al de in de grondwet door E. J. WORBOISE. 23.) _o_ „Nu, ik was het ook niet ernstig van plan. Schrik maar niet, soms, wanneer ik me erg somber gestemd voel, krijg ik van die gedachten. Maar o Daisy, zou hij nimmer zachter gestemd worden? Al die jaren, dertien lange jaren van banne lingschap is dat niet genoeg? Ik zijn eerstgeborene?" «Stil, gaat daar de theebel? Ik moet Weg." „Nog een oogenblik. Hoe heeft die ver gissing kunnen plaats hebben? Heb je mijn brief niet ontvangen?" „Neen, de storm heeft zoo lang aange houden. Ik zag onmogelijk kans, naar Hadleigh te komen, waar je brief wel zou blijven liggen. Ik werd er nerveus van, want ik wist, dat je elk oogenblik kon komen. En ik was al van plan geweest, stellig en vast, om morgen te gaan, al re gende het keisteenen, als ik maar aan papa's aandacht kon ontsnappen. Want Leefden wij in normalen tijd, men zou zulk een zelfgemaakten leider uitlachen. Men zou hem misschien vragen: als er nu een tweede komt, die zich zelf tot leider uitroept, hoe zullen wij dan uitmaken wie de echte is? In dezen abnormalen tijd ech ter, nu de wereldcrisis ook ons land teis tert en de werkloosheid velen, vooral de jongeren moedeloos maakt nu er een plotseling werkend geneesmiddel niet te vinden is nu luistert men naar het ge zwets van den kwakzalver. Mochten de jongeren het toch wel verstaan, dat de Leider, geprest om te zeggen welke maat regelen hij nemen wil, heeft moeten er kennen dat zelf niet te weten. Een maatschappelijke ontwrichting als wij thans beleven, laat zich niet met een tooverslag genezen, i Electrische kachels in groote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Middelburg. Aan Da L. B. Tjebbes is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1934 eervol ontslag verleend als tijdelijk secretaris van den Armenraad te Middel burg. vertegenwoordigers van de Wereldbiblio theek de populaire naam van de uit gevers-maatschappij, door dr L. Simons in 1905 gesticht maken deze week met de reizende W.B.-tentoonstelling een tocht door Zeeland. Gisteravond waren wij in de gelegenheid de expositie in het Schut tershof te bezichtigen. De boekenliefheb ber kon hier zijn hartje ophalen, want de tentoonstelling omvatte al de werken, die vanaf 1905 door de W.B. zijn uitgegeven, overzichtelijk gerubriceerd. Zooals bekend is het parool van de W.B. steeds geweest: de verspreiding van goede en goedkoope lectuur. Welnu, de expositie levert het bewijs, dat ze daarin geslaagd is. Tal van boeken zijn nu onder het hereik van de massa gebracht, waarvan ze anders verre zon gebleven zijn. De bezoekers van de tentoonstelling konden zich op goedkoope wijze in het be zit stellen van waardevolle premieboeken. Gisteravond hield de afd. Goes en Kloetinge van den Bijz. Vrijw. Landstorm een propaganda-avond in het Schutters hof alhier. De plaatselijke voorzitter, bur gemeester G. A. Hajenius, opende de ver gadering en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Hij verwelkomde in 't bijzonder den Z.Eerw. heer W. Bosch, pastoor te Hansweert, welke be reid gevonden is om dezen avond als spreker op te treden. Verder bracht hij in herinnering het vele werk door dhr v. d. Sterren als pl. leider voor de afd. ver richt. Hierna nam overste Bierman het woord. Hij wees op het nut van de steeds doorgaande propaganda voor den B.V.L. Thans werd overgegaan tot de vertoo ning van de film: het bezoek van H. M. de 'Koningin aan de hoofdstad en de hul diging in het Stadion. Na deze film hield pastoor Bosch een rede waarin Z.Eerw. de landstormers opriep tot het bescher men en eerbiedigen van het wettig gezag. Het gezag is van God, hetwelk met voor beelden uit de H. Schrift wordt bewezen. Jezus staande voor Pilatus zeide: Gij zoudt geen macht tegen mij hebben, in dien het u niet van boven gegeven ware. Verder schetst spr. de regeering van H. M. de Koningin, de verheven opvatting der plichten zooals H. M. die openbaart, en d6 diepe godsdienstzin en het hoog staand zedelijk karakter van onze Lands vrouwe. Spr. besluit zijn gloedvolle rede met ik ben altijd doodsbang, dat hij op de een of andere manier achterdochtig zou wor den." „Arme Daisy! Wat een last veroorzaak ik julliel Moet je gaan??" „Ja, heusch, als papa me straks bij de thee mist, zal hij een onderzoek in gaan stellen, en wie weet, wat daaruit voort zou vloeien". „Dus zie ik jou en mama morgen avond en zal je je best doen, dat ik Alice nog ontmoet?" „Ja, ja, o William, laat me nu gaan. Geen seconde langer." „Vaarwel, dan. Vergeet niet, miss Vio let te vragen, wat we besproken hebben." HOOFDSTUK IX. „Mama, kom eens mee naar Anne's ka mer", zeide D'aisy zacht, zoodra er thee gedronken was. Zwijgend volgde me vrouw Warneford haar dochter het ver trek uit. en Alice, die even haar moeder in 't gelaat kon zien, ontstelde van de uitdrukking, die er op rustte. Ze had een vaag gevoel, dat er iets gebeurd moest zijn. Doch niemand sprak, aleer men vei lig en wel op Anne's kamer was aan geland, doch toen de deur gesloten was, klonk het ademloo» van mevrouw Warne Na een korte pauze werd een film ver toond van den Landdag gehouden 26 Aug.) 1933 te Hulst. Hierop sprak de seen d,er Prov. Commissie dhr Laer- noes, de aanwezigen toe. Als uitgangs punt nemende: Standhouden juist nu. Spr wijst op de bevoorreohte positie welke one volk inneemt en herinnert aan de herden kingsdagen van ons Vorstenhuis, de Wil lem de Zwijger-herdenking en de ople ving van het nationaal besef. We moeten niet alleen vlaggen hij een uitverkoop, doch allereerst hij de jaardagen van ons Kon. .Huis. Spr. roept de Landstormers op om voorzichtig en waakzaam te zijn. Hij schetst in het kort de gebeurtenissen in het buitenland, het roepen om een sterken man, de revolutiepogingen in on derscheidene landen, het grijpen naar de macht in Oostenrijk, waar in praotijk ge bracht is: de wapens hier. Br is een re volutiegeest in alle landen. Ook in ons land werkt die geest. Nationaal Socialis me en fascisme brengen geen vrijheid. Duitschland toont het ons. Met de gods dienstvrijheid is het dan gedaan, predi kanten en priesters worden in de gevan genis of concentratiekamp ondergebracht. De Landstorm heeft al 15 jaar de wacht op den dijk betrokken tegen de revolutie- golf, en zij zal verder standhouden in trouw aan H. M. de Koningin. Na deze toespraak dankte de heer Ha- jeniuB pastoor Bosch voor zijn gehouden rede, en de heeren overste Bierman en Laernoes voor hetgeen zij voor het wel slagen van dezen avond gedaan hadden. Met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus werd de avond besloten. Wilhelminadorp. De collecte voor Rus land bracht hier op f 57.90. Kapalle. Onder voorzitterschap van Ds Scheele kwam de A. R. kieavereeniging te Kapelle-Biezelinge in algemeene leden vergadering bijeen. Na een kort openingswoord van den voorzitter deelde de secretaris mee, dat door de AR JA Kapelle-Biezelinge is ver zocht om financieelen en moreelen steun. De voorzitter stelde voor deze aanvraag te geven in handen van het bestuur. Besloten werd de rede van Dr Coiijn te laten verspreiden. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht van de Centrale te Goes. Alsnu trad op dhr J.A.Blankenburgh met het onderwerp: „Het Fascisme". Een drukke bespreking volgde. Waarde. Maandagavond hield de aid. van den Ned. Ghr. LandaUb. Bond een propagandavergadering in de Melksalon. Ds Hetebrij, die als plaatsvervanger op trad voor dhr C. van Mastrigt, die we gens ziekte verhinderd was, bepaalde de vergadering bij het onderwerp: „De Ghr. Vakorganisatie als vredes-instituut". De Chr. vakorganisatie zoekt den vrede, voert geen klassenstrijd, maar wil strijd voor rechtspositie; collectieve contracten zijn noodig voor den bedrj$pvrede. Krabbendijke. Vrijdagavond hield de Ghr. Sociale Studieclub, uitgaande van de Ghr. Best. Bond Krabbendijke e. omstr. haar laatsten cursusavond. Dhr J. Verij zer van Kruiningen behandelde: „De be ginselen van Fascisme en Nationaal So cialisme". Een 15-tal vragen werden door den inleider breedvoerig beantwoord. 's-Heerenhoek. Ook 's-Heerenhoek 'heeft zijn Landstormfilmavon'd gehad. De bur gemeester opende de zeer goed bezochte bijeenkomst. De film van ons Vorstenhuis werd ingeleid door den commandant van den Zeeuwschen Landstorm, Overste Bierman. De heer Laernoes uit Vlissin- gen spralk hierop een rede uit. Hierna kregen we de film van Hulst, waarop we het 's-ïïeeren'hoöksche vaandel en de 's- Heerenhoeksche 'landstormers te zien kregen. 'Dan nam Overste Bierman nogmaals het woord om te besluiten met het voor dragen van een door hem zelf vervaar digd gedicht over den landstorm. Met het slotwoord van den burgemees ter en het uitreiken van scherpschutter- diploma's aan de heeren H. Paree, J. Hoondert, W. de Jong, J. Knopjes en W. J. W. 'de Goede, werd gesloten. Aagtekerke. D a m m e n. De Maandag avond gespeelde competitie-wedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Aag tekerke II en Domburg I gaf den volgen den uitslag. ford's lippen: „wat is er, D'aisy ia hij hier?" „Ja, en Violet heeft hem ontmoet en met hem gesproken." Mevrouw Warneford slaakte een kreet; wat ze het meest gevreesd had, was ge beurd. „Ja, vroeg of laat moest dat gebeuren", zeide Anne scherp. „Ik heb het jullie voorspeld en je er bij gezegd, dat het daarom veel beter was, om van den be ginne wat meer vertrouwen in Violet te stellen; ze verdient het dooï en door. Maar wat nu?" „Misschien, dat ze wel op ditzelfde oogenblik haar voogd op de hoogte brengt", kreet mevrouw Warneford wan hopig. „O, hoe kon dat nu gebeuren! Daisy, vertel ons eens vlug, hoe is dat in zijn werk gegaan?" Daisy bracht haar moeder op de hoogte en ook, dat ze zich voor de eerste vier en twintig unr niet ongerust hoefde te ma ken, omdat ze Violet's belofte had. „Na tuurlijk denkt ze" eindigde het meisje dat ik me heel onbehoorlijk gedroeg." „Hoe kan ze anders", mopperde Anna boos. „Wat moet een buitenstaander er anders ook van denken? Mama, alleen al terwille van Daisy Is u Violet eenige ver klaring schuldig." L. Kodde 0-2; F. Dikker-L. Trielier 2-0; G. Minderhoud-E. Provoost 0-2; A. Pro voost- J. A. Pagter 1-1; A. v. d. Driest-W. Trieller 2-0; J. Dekker-P. v. Dullemen 2-0; D. Hugense-J. Minderhoud 2-0; A. Maljoars-A, Trielier 1-1; Jh Dekker-J. Trielier 0-2. Uitslag: Aagtekerke 10, Dom burg 10. Daar het de laatste wedstrijd was die Domburg speelde, heeft deze vereeniging het kampioenschap van Walcheren be haald. Veere. De landbouwvereeniging hield haar jaarvergadering en vierde tevens haar 25-jarig bestaan. De voorz. dhr F. J. Gastel opende en leidde deze vergadering en sprak een welkomstwoord tot alle aan wezigen, in het bijzonder tot Mr v. d. Minne. Verschillende zustervereenigingen waren vertegenwoordigd. Velen hadden bericht van verhindering gezonden, Ver der heette de voorzitter het dagel. be stuur van Veere hartelijk welkom. Ingekomen is een sohrijven van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, dat de heer P. J. J. Dekker bereid is oen lezing te houden over de rundveecentrale. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Een verzoek van het bestuur der geiten- fokvereen. om subsidie wordt toegestaan. Voor ploegwedstrij'den wordt f 1 toege staan daar de kas niet meer toelaat. Ook stelt het bestuur voor, voor de rundvee keuring f 1 toe te staan. Aldus besloten. De penningmeester doet rekening en verantwoording. In kas is een saldo van f 67.8lVs. De voorz. gaf nu een overzicht over de verloopen 25 jaren. Veel is tot stand ge komen in al die jaren. Hij spreekt den wensch uit dat alle leden hun vereeniging getrouw mogen blijven. Ook de heer v. d. Minne spreekt een felicitatiewoord tot de vereeniging en hoopt dat door eendrachtig samenwerken de vereeniging steeds vooruit mag gaan. Ook spraken dhr B. Franse als voorz. van de Coöp. Walcheren, dhr Philipse als directeur van deze Coöperatie, dhr Repko namens de Boerenleenbank, dhr J. v. Beveren namens het dagel. bestuur der gemeenjte een felicitatiewoord. Hierna sluiting. O.- en W.-Souburg. Bij den landbouwer J. Louwerse op de Abeele heeft een schaap zes lammeren geworpen, waarvan er drie zijn gestorven. Het moederdier, dat reeds een en andermaal vier jongen heeft groot gebracht heeft, evenals een koe, 4 tepels aan den uier, zoodat het vier jongen tege lijk kan zoogen. N.- en St Joosland. Zaterdagmiddag hield de coöperatieve weegbrug „Nieuw- land" een buitengewone ledenvergadering, waarop 48 aandeelhouders tegenwoordig of vertegenwoordigd waren. Een besluit moest worden genomen of er een nieuwe weegbrug zed aangeschaft worden. In de vorige vergadering was daartoe in begin sel besloten. Het bestuur deelde mede, dat een vijftal prijsopgaven ingekomen waren, varieerende van f 910 tot f 1285. Met 34 vóór en 14 tegen werd besloten een nieu we weegbrug aan te schaffen van 20 ton draagvermogen met een lengte van 6 M. en een breedte van 2.40 M. Aan het be stuur werd overgelaten van welke leve rancier men de brug zal koopen. Daarbij zal advies gevraagd worden van het Rijks bureau te Wageningen. Voor het benoodigde bedrag zal een geldleening worden aangegaan, nadat de aanwezige reserve eerst zal zijn gebruikt. Het weegtarief voor met-aandeelhouders werd verhoogd. Vrouwepolder, Maandagmorgen verga derden de aandeelhouders van de weeg brug „Algemeen Belang", onder voorzit terschap van dhr P. Melis Wzn. Het doel van deze vergadering was om te geraken tot samensmelting van de weegbrug „Al gemeen Belang" en de brug „Veersch Landbouwbelang" Op de jaarvergadering gehouden te Veere d.d. 13 Februari j.l. was deze kwestie ook ter sprake gekomen, en in principe besloten tot combinatie over te gaan, mits de brug „Veersch Landbouwbelang" verdween. De aanwe zige secretaris van laatstgenoemde brug dhr J. Lamport geeft nog enkele in lichtingen, waarna „Algemeen Belang" „Veersch Landbouwbelang" overneemt voor f 1, terwijl de aandeelen overgeno men werden, evenwel met dien verstande dat per aandeel f 4 moest bijbetaald wor- De arme mevrouw Warneford wrong haar handen, en het was droevig te zien, met welk een meelijwekkenden blik ze haar dochters beurt voor beurt in de oogen zag, als om hulp smeek end. „Wat kunnen we doen?" wanhoopte ze." „Dat zal ik u zeggen", klonk het flink van den zieke. „Daisy moet Violet er al les van vertellen; er zit niets anders op, dan haar geheel in vertrouwen te nemen. En tenslotte, ik kan niet inzien, wat voor kwaad daar in steken zou. Integendeel zelfs ze zal ons een troost zijn, en het geheim is bij haar even veilig als bij ons al die jaren. Ze zal een nieuwe strijd- kiacht aan onze zijde zijn, geen tegen stander. O, ik wist dadelijk, dat er kraoht en warmte en geestkracht en zelfverloo chening sohool in dat stevige, kleine handje, dat toch zoo zacht is! En mama, ik zou William ditmaal zelf willen ontmoeten; het kan best geschikt wor den." „O, Anne, zouden we dat wel doen? het is niet veilig." „Neem dan uw voorzorgen, dat het vei lig is." „Och. och kind, denk er toch om, wat er op het spel staat. De arme jongen. Wie weet, of hü vanavond wel te eten heeft gehad? Och Dais, waarom heb je ook niet dm. De kwestie over het opruimen ran „Veersch Landbouwbelang" werd in han den van het bestuur gesteld. Zaamslag. Zaterdagmiddag hield de A.-R. Kieavereeniging met het Tweede Kamerlid J. J. G. van Dijk een z.g. praat middag. De heer Van Dijk besprak de wordingsgeschiedenis en de werking van het huidige Kabinet, waarna vervolgens beantwoord werden de tot hem gerichte schriftelijke vragen. Een 7-tal personen stelden nog een vraag die om des tijde wille slechts kort konden worden beant woord. De vergadering was goed bezocht. Voetbal. ColIJnsplaat. Zaterdagmiddag werd een voetbalwedstrijd gehouden tusschen Co- lijnsplaat en Kapelle. Ruststand 34. Eindstand 75 voor Colijnsplaat. Ovezande. Ons wordt verzocht te mol den, dat bij hot afscheid van Ds Dijkstra ook aanwezig was Ds J. G. Elenbaas te Borsselen. Prof. DrJ. N. Bakhuizen v. d. B r i n k. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van den Christe- lijken godsdienst, benevens in da geschie denis van het Gereformeerd Protestan tisme, dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. De nieuwe hoogleeraar, geboren in 1896, werd op 8 Augustus 1920 predikant hij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Dor- drecht. Vandaar vertrok hij in 1924 naar Winterswijk, en vervolgens in 1929 naar Kralingen. Dr Bakhuizen v. d. Brink, zegt de N. R. Crt., wordt geacht te behooren tot de ethi- schen in de Ned. Herv. Kerk. Als partij man is hij echter nooit op den voorgrond gekomen en zijn betrekking tot de naast hem staande collega's was steeds goed. Veel meer dan voor strijd voelt hij voor kerkopbouw. Verbetering van de liturgie en het geven van een ruimere plaats aan deze, bij de samenkomsten der gemeente, hebben de liefde van zijn hart. Hij is dan ook lid van den Liturgischen Kring. Uit zijin laatste werk over De Catacomben blijkt wel hoezeer de oud-christelijke let terkunde zijn belangstelling heeft. Onderwijlzerspensioe- n e n. De minister van onderwijs heeft den gemeentebesturen en besturen van de bijzondere lagere soholen verzocht 't vol gende onverwijld ter kennis te brengen van de in hun dienst zijnde hoofden en onderwij'zers(essen). De kortingen op de jaarwedden der on derwijzers, welke met ingang van 1 Mrt 1932 enl 1 Jan. 1933 werden toegepast, lieten de wedden in den zin der Pensioen- Wet onaangetast d.w.z. zoowel voor de be rekening van de pensioenen als voor het verhaal der pensioenbedragen bleven de z.g. crisiskortingen buiten beschouwing. Op 1 Jan. 1934 is hieraan evenwel een eind gekomen. De met ingang van dien datum in werking getreden salarisrege ling heeft geheel nieuwe, verlaagde sala risnormen gegeven, waardoor een alge meene daling van de wedden in den zin van art. 31 der Pensioenwet heeft plaats gehad. Dit heeft blijkbaar bij vele leer krachten de vraag doen rijzen: „kart ik mijn pensioengrondslag bevestigen?" Bij' het overwegen van deze vraag moet in de eerste plaats in het oog gehouden worden, dat de Pensioenwet 1922 beves tiging van pensioengrondslagen uitslui tend kent in de gevallen, bedoeld in art. 150, dat is, wanneer pensioengrondslagen dalen beneden de bedragen, waarover vóór 1 Juli 1922 werd bijgedragen. Voorts moeten de volgende gevallen worden on derscheiden: A. De hoofden en onderwijzers(essen), die destijds tijdig handhaving van hun vóór 1 Juli 1922 geldenden pensioen grondslag hebben verzocht. Dezen behoe ven zich thans niet opnieuw in dien geest uit te spreken, ook niet wanneer hun wedde op 1 Jan. 1934 voor een twee wat sandwiches en wijn medegenomen. In die vochtige avondlucht! „Daar heb ik geen oogenblik aan ge dacht, mama. De moeilijkheid met Vio let vervulde me geheel." „Dat laat zich hooren". viel Anne bij. „En hot lijkt me toe, dat het nu geen tijd is, voor leuterpraatjes. Vanavond nog moet Violet op de hoogte gebracht. „Denk je weikelijk?" vroeg mevrouw Warnford onzeker. „Ik kan er geen oor deel over hebben. Ale het mijn jongen be treft, ben ik zoo hopeloos zwak. Maar, wie moet het op zich nemen, als jullie eivoor zijn? Ik weet wel, dat het eigenlijk mijn taak is, maar werkelijk dat gaat boven mijn krachten. Ik wil wel probee ren, er bij te zijn, zoodat ze door mijn te genwoordigheid weet, dat hef, een zuivere zaak Is. Meer kan ik niet doen." D'at is al meer dan genoeg, arme mama. Anne, jij bent de oudste, en in zulke din gen ben je veel zakelijker dan ik; wil jij het op je nemen?" „Accoord. Ga baar dan maar gauw ha len. Onplezierige dingen kan mem het beste zoo spoedig mogelijk achter den rug hebben. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5