Neem 'n "AKKERTJE" 18 IEK eiling DINSDAQ 13 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. O g. IK lburg. orm ting aar lijk baar >ht ng •s ïnd EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Binnenland. 1 uur wazig. >NEN. i deze Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. idsch 1 uur jur en igavond én tot wrekend, tot be- isschen- s 1 Jan. omtrent van per giro gaarne 8 iding Dsten Kali ïgen: i 81 lAR" Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiön 80 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Oit nummer bestaat uit 2 bladen De schadeloosstelling. In 'het orgaan van een der jongere staatkundige partijen zagen wij weer eens de opmerking gemaakt, dat wel op sala rissen enz. bezuinigd wordt, maar dat b.v. de Kamerleden zelf buiten schot blij ven en dat de Anti-revolutionaire Kamer fractie zou weigeren daarin verandering te brengen. Dit verwijt ia niet terzake dienende. Het is een bekend feit, dat althans de meeate Kamerleden een vrijwillige kor ting toepassen. Aanvankelijk bleken ver schillende leden daar niet voor te vin den, maar later 'hebben o.a. Ds Kersten en zijn politieke vrienden hun houding herzien en het voorbeeld van andere leden gevolgd. Verder moet 'hierbij in aanmerking worden genomen, dat bij de 'Grondwets herziening in 1922, door de Antirevolutio naire fractie een amendement werd inge diend om de schadeloosstelling der Ka merleden niet te 'bepalen op f 5000, maar op f 3000. Dit amendement kon echter geen meer derheid verwerven. Het werd verworpen met 53 tegen 18 stemmen. In verband hiermede heeft toen de Antirevolutionaire fractie gestemd tegen 'de paragraaf uit de 'Grondwet, waarin 'de schadeloosstel ling wordt geregeld. Hieruit blijkt dus, dat lang voor de vrijmoedige critici, die nu opponeeren te gen iets wat momenteel toch niet veran derd kan worden, zich hierover uitspra ken, de Antirevolutionaire Kamerleden reeds op het daarvoor geschikte moment en ter plaatse waar het hoorde, een voorstel indienden. Politieke bezinning. Het verdient de aandacht, dat, terwijl het in andere landen met het parlemen taire stelsel hopeloos vastgeloopen is, in ons land dit stelsel uitstekend function- neert. Terwijl in Frankrijk het parlement tot een aanfluiting is geworden en in landen als Rusland en Duitschland een opper machtige regeering beslist, zonder dat de Volksvertegenwoordiging ook maar iets heeft in te brengen, kan hier van werke lijk vruchtdragend overleg tusschen Regeering en parlement worden gesproken. Dit is vooral daaraan toe te schrijven, dat ons volk meer politiek geschoold is en dat het zich in het staatkundige leven al tijd nog meer door beginselen dan door leuzen hoe mooi die soms ook mogen schijnen laat leiden. Bij de het vorig jaar gehouden verkie zingen had ons volk de keuze tusschen partijen, die sterk waren in het beloven en tusschen partijen, die er openlijk voor uitkwamen, dat er onaangename dingen dienden te gebeuren. Het had de keuze tusschen de speculanten op de volksgunst, die met allerlei mooie beloften kwamen en hen, die niet nalieten te verklaren dat zij geen beloften konden doen en dat on aangename maatregelen niet achterwege konden blijven. Het zou verklaarbaar zijn geweest, als de meerderheid van ons volk den schijn baar gemakkelijksten weg had gekozen, ais het zich had uitgesproken tegen belas- tingverhooging, tegen salarisverlaging, te gen bezuiniging en versobering en als bet zich in groote meerderheid gekeerd had tot de partijen, die de ernst van den toe stand trachtten te verdoezelen en die door schetterende beloften als: gratis staats pensioen, afschaffing van de weermacht, enz., de kiezers probeerden te lokken. De groote meerderheid van ons volk heeft dat echter niet gedaan. Het heeft de moeilijkste weg gekozen. Met het gevolg, dat, toen de verkiezingen achter den rug waren, zonder vrees voor tegenspraak kon worden geconstateerd, dat de heer Colijn de aangewezen man was voor de vorming van een Kabinet. Voor de daarbij getoonde bezinning mor gen we dankbaar zijn, zoowel uit zakelijk, als uit politiek oogpunt. Het zou er in ons land treurig hebben uitgezien, wanneer b.v. de Sociaal-Demo craten met de Christen-democraten en an dere veel-belovende partijen de meer derheid hadden behaald. De financieele ontreddering zou dan onafwendbaar zijn geweest. Op economisch gebied zou het dan hopeloos zijn vastgeloopen. Het lot van werkloozen en andere door de crisis geteisterde groepen zou dan tien maal erger zijn geworden dan thans het geval is. Bovendien is het zoo goed als zeker, dat als reactie daarop de extremistische Partijen, die op de dictatuur aanstuurden de wind dermate in de zeilen, hadden ge kregen, dat onze volksvrijheden ernstig gevaar zouden loopen. Wij kunnen daarvoor niet dankbaar ge noeg zijn, dat het aan politieke bezinning bij ons volk niet heeft ontbroken. En voor de toekomst moet alle aandacht gespannen blijven op degelijke principi- eele voorlichting. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Engeland handhaaft het plan Mac Donald In welingelichte kringen laat men zich twijfelachtig uit omtrent bepaalde ver moedens ten aanzien van de waarschijn lijke inhoud van de Fransche antwoord nota op de Britsche ontwapeningsvoor stellen. De Britsche regeering zou echter voor nemens zijn het Britsche plan dat on langs door Eden te Parijs, Berlijn en Lon den is toegelicht, onveranderd te laten, aangezien geen aanleiding bestaat om aan te nemen, dat het onaanvaardbaar is. In een rede te Birkenhead gaf Simon gisteravond uiting aan zijn bezorgdheid over het lot der ontwapeningsbesprekin gen. Groote inspanning was noodzakelijk om zelfs maar een bescheiden overeen komst te bereiken, doch wanneer deze tot stand was gekomen, zou men den onder bouw hebben waarop men in de toekomst verder kan bouwen. De Parijsche ochtendbladen verklaren, dat het Fransche antwoord op de Engel- sche ontwapeningsvoorstellen negatief zal uitvallen. De „Matin" schrijft, dat Frank rijk op zeer hoffelijke doch vastberaden toon de voorwaarde zal stellen waarvan het de totstandkoming eener algemeene conventie afhankelijk maakt. De diplomatieke medewerker van het „Oeuvre" verklaart uit zeer goede bron te hebben vernomen, dat men in Regee- ringskringen op het standpunt staat, dat Frankrijk wanneer het weigert tot een dergelijke conventie toe te treden in Ja nuari 1935 terecht kan verklaren, dat Duitschland de verdragen niet heeft ge ëerbiedigd, zoodat ook Frankrijk niet ver plicht is, de verdragen op te volgen en kan weigeren het Saargebied te verlaten, zoolang Duitschland geen andere politiek volgt. De onrust in Spanje. De verkoop van de „Hoja Official Lu- nes", het eenige blad, dat uitgekomen is, heeft aanleiding gegeven tot eenige inci denten. Pakken kranten werden verbrand. Uit Madrid werd gisteren gemeld: In den loop van den ochtend 'hebben op verschillende plaatsen in de stad tal van incidenten plaats gehad. De kranten- verko'opens probeerden den verkoop van het officieuss Maandagblad, welke plaats vond vanuit een door politie bewaakte auto, te verhinderen. Deze wagen en ook tal van tramlijnen werden met steenen gegooid. Een tramwagen werd omverge worpen. In de voorsteden plunderden de werkeloozen verscheidene winkels en ver- fcoopshallen. Groote voorraad opium in beslag genomen In Britsch-lndië. Belastingambtenaren zijn er in geslaagd in het Inse'in-gebied een voorraad opium, ter waarde van meer dan 1100 pd. st. in beslag te nemen. Afgaande op een mededeeling, dat een auto een tocht door het gebied maakte, heeft een aantal belastingambtenaren zich verdekt opgesteld en toen de verwachte auto in zioJht kwam, 'den weg versperd. Een onderzoek in den wagen bracht een grooten voorraad opium, welke op inge nieuze wijze tusschen den stalen auto- wand en de houten 'bekleeding benevens onder de d'ickey-seat, verborgen was, aan het licht. In deze streek is nimmer tevoren een zoo groote 'hoeveelheid opium in beslag genomen. Korter vliegtijd. Door de Imperial Airways wordt be kend gemaakt, dat in den loop van April de vliegduur op de routes van het Brit sche 'Rij'k zal worden verkort. Zoo zal de luchtreis EngelandBritsoh-Indië ver kort worden van zes tot vijf dagen, de reis van en naar 'Singapore van 9^ tot acht dagen en de reis van en naar Kaapstad van ti'en tot negen 'dagen. Deze tijdsbesparing zal mogelijk worden door het vliegen van sommige trajecten bij nacht. De conferentie van drie te Rome. De Hongaarsche minister-president Gömbös is te Venetië aangekomen, waar hij begroet werd door den nieuwen Hon- gaarschen gezant 'bij het Quirinaal, die hem tot Venetië tegemoet was gereisd. Met den extra-trein van Mussolini zetten bei den hun reis naar Rome voort. De Hongaarsche premier Gömbös is Maandagavond om 9 uur 40 met gevolg te Rome aangekomen. Op 't station werd hij o.m. door Mussolini verwelkomd. Bondskanselier Dollfuss woxdt vandaag te Rome verwacht. Omtrent de politieke beteekenis van de conferentie van Drie heeft men nog geen duidelijke voorstelling kunnen vormen, aangezien de Italiaansöhe regeering zich in het diepste stilzwijgen hult. Zelfs 'het officieele program voor de komende dagen is tot nog toe niet vastgesteld. Fascistische omwenteling in Estland verijdeld. De regeering van Estland heeft gister avond bij verrassing een aanval gedaan op de Estlandsdhe Vrijheidsstrijders, die in het geheele land ontbonden werden. De ontbinding geschiedde voor een deel met behulp van militairen, die met machine geweren zich opstelden voor het hoofd kwartier van de Vrijheidsstrijders. De troepen waren uitgerust met handgrana ten. De leiders van de beweging der Vrij heidsstrijders in totaal 100 man zijn gearresteerd. •Over het geheele land is de uitzonde ringstoestand afgekondigd. Naar verluidt zijn al deze maatregelen genomen in verband met het feit, dat de Vrijheidsstrijders plannen hadden ge maakt tot een omwenteling, die de regee ring nog tijdig heeft kunnen voorkomen. Of onder deze omstandigheden de ver kiezing van een staatspresident zal wor den gehouden, staat nog niet vast. Overi gens zijn niet alleen de organisaties der vrijheidsstrijdersbeweging verboden, doch •officieel heeft men elke actie van alle po litieke partijen verboden. De regeering motiveert 'dit besluit hiermede, 'dat zSj. materiaal zou hebben gevonden, waaruit blijkt, dat men staatsvijandige handelin gen in den zin had. Brand in een warenhuis. Te Birmingham in Alabama heeft een brand gewoed in een warenhuis in het hart van de winkelwijk. De vlammen sloe gen later over op een winkel aan den overkant van de steeg naast het waren huis en ook een naburige schouwburg werd voorzichtigheidshalve ontruimd. Het vuur wist een tank met 500 gallons pe troleum in een naburig blok te bereiken. Men schat de schade op een millioen dol lar. De brand brak uit op Zaterdagmiddag en er bevonden zich op dat oogenblik in het warenhuis zoowat 4000 menschen. Dezen slaagden er in veilig uit het ge bouw te komen. Een later bericht meldt, dat de brand weer er na uren van onvermoeid blus- schen in geslaagd is den geweldigen brand te blusschen. Behalve het warenhuis, waarin de brand ontstond, zijn nog eenige huizen blokken bijna geheel in asch gelegd. De aangerichte schade bedraagt volgens de jongste schattingen drie millioen dollar. Bij het blusschingswerk zijn 39 men schen gekwetst, voor het meerendeel brandweerlieden. Zwitserland stemt „neen". Het resultaat der volksstemming over de nieuwe wet op de orde in Zwitserland, welke Zaterdag en Zondag plaats vond, is als volgt: Voor de wet stemden 417,678 personen, er tegen stemden 468.185 stem gerechtigden. In de groote kantons Zurich, Bern, Ba zel en Genève was men ten aanzien van de kansen van het regeeringsvoorstel al bij voorbaat sceptisch gestemd. Dat evenwel in de kantons, welke ach ter de regeering staan, slechts een kleine meerderheid voor de wet bestond, heeft algemeen verrassing gebaard. Op de verwerping was door de commu nisten en de sociaal-democraten aange drongen. Algemeen werd druk gestemd. Bijna 74,5 pet. der stemgerechtigden is opgeko men. De thans verworpen wet stelde in een twaalftal artikelen acht nieuwe strafbe palingen voor op verschillende tegen den staat of het staatsgezag gerichte acties, o.a. op landvredebreuk, ondermijning der militaire tucht of van den eerbied jegens het leger, openlijke aansporing tot mis drijf tegen den staat of de openbare orde, overtredingen van een eventueel verbod tot het houden van een openbare verga dering of optocht, spionnage enz. De Duitsche jeugdleider en de R.-K. jeugdorganisaties. Te Essen is een jeugdarbeidersdag ge houden, waarop de rijksjeugdleider von Schirach het woord heeft gevoerd. Hij zei o.a.: „Onze aanspraak op de leiding der jeugd is een aanspraak, die we onszelf door strijd verworven hebben en we zijn bereid tot verwezenlijking van deze aan- suraak, onverbiddelijk de geheele jonge generatie van Duitschland naar het voor beeld der Hitlerjeugd te vormen. Wij zijn niet bereid, na het Marxisme overwonnen te hebben, thans voor de reactie te capi- tuleeren. Wij houden geen halt voar de groep der katholieke jeugdorganisaties en verklaren plechtig, dat ccnfessicneele groepen geen speciale rechten genieten". Britsch voorstel inzake ontwapening. Naar in politieke kringen verluidt, zal sir John Simon Woensdag bij het debat in het lagerhuis over het ontwapenings vraagstuk een nieuw initiatief van de En- gelsche regeering bekend maken. Het plan zou bestaan, Duitschland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten uit te noodigen tot een nieuwe conferen tie, welke dus onafhankelijk van den vol kenbond zal worden gehouden. Dit zou de laatste poging van de En- gelsche regeering zijn. Mislukt ook dez», dan zal de Engelsche regeering haar de finitieve beslissing voor de bewapening van Engeland treffen. Een sensationeel wapentransport De Zuid-Slavische bladen maken gewag van een nieuw transport van wapens uit Italië, dat langs de grensplaatsen Friestck en Kaiser-Ebersdorf over Oostenrijk naar Hongarije is gebracht. De betreffende trein passeerde deze stations op 8 Maart. De lading bestond uit oorlogsmateriaal en munitie, 2 wagons gasmaskers, 4 groote model-tanks, 26 kanonnen en een groot aantal mijnen werpers. Het berictu hierover, in verband met de a.s. confe rentie te Rome, heeft natuurlijk gioote opschudding verwekt. Het Congres tegen Roosevelt. Reuter meldde gisteren uit Washing ton: Ondanks het verzet van de regeering, heeft het Huis van Afgevaardigden be sloten onmiddellijk het voorstel te bespre ken tot volle betaling van 2200 millioen dollar als bonus aan de oud-strijders. Een nader bericht meldt, dat het besluit genomen is met 313 stemmen tegen 103 Het Huis heeft vervolgens het ont werp aangenomen met 295 tegen 125 stemmen. Het werd aan den Senaat toegezonden, die onlangs een dergelijk voorstel, even eens ten voordeele der oudstrijders, ver worpen heeft. In elk geval zou Roosevelt zijn veto tegen het voorstel stellen. De Stavinsky-affaire. Een nieuwe sensatie heeft zich gisteren afgespeeld in verband met de Stavinsky- affaire. Een jeugdig advocaat, naar spoe dig bleek dezelfde die indertijd het amts- gewaad had verbrand van den voorma- ligen minister van binnenlandsche zaken Frot en op den dag na de bloedige onlus ten te Parijs de vlag op het Paleis van Justitie halfstok had geheschen drong gistermiddag onaangemeld de werkkamer binnen van den rechter van instructie die de Stavinsky-affaire behandelt, waardoor hij het juist bezig zijnde verhoor van de oud-ministers Durand en Daladier, Mevr. Stavinsky en Romagnino onderbrak. Hij slingerde den rechter van instructie ver schillende beleedigingen naar het hoofd en wilde, naar verluidt, hem zelfs aanval len. De advocaat, die tot de rechtsche po litieke kringen behoort moest ten slotte met geweld uit de kamer worden verwij derd. Door twee collega's werd hij naar zijn woning gebracht, doch onderweg kreeg hij eveneens eenige aanvallen van woede. Hij sprak een kapitein aan, die hij een krant overhandigde met de woor den: Hier is het orgaan van de Maffia. Toen de kapitein hem verzocht hem met rust te laten viel de advocaat den officier aan, zoodat hij door eenige politiewagen- ten naar een politiebureau werd gebracht, waar hij een inspecteur een trap tegen den buik gaf en alle ramen van het wachtlokaal stuk sloeg. Per ambulance auto kon de advocaat tenslotte naar een zenuwinrichting worden overgebracht. Korte Berichten. Te Boedapest is de politie een om vangrijke communistische organisatie op het spoor gekomen. De leiders zijn reeds in hechtenis genomen. Een goed ingerich te drukkerij en veel propagandamateriaal werd in beslag genomen. De oudste kerk in het Kremlin, de ommuurde citadel van Moskou, waarin de beroemste kathedralen van Rusland staan, zal worden afgebroken, om plaats te maken voor een nieuwen vleugel van de communistische partij-bureaux. De kerk is gebouwd in 1330. In den toestand van den Duitschen vice-kanselier von Papen, die een soort bloedvergiftiging aan den rechtervoet op- geloopen had, is een belangrijke verbete ring ingetreden. De Gepoe heeft een veertigtal amb tenaren van levensmiddelen-organisaties gearresteerd, die 20.000 levensmiddelen kaarten zouden hebben gestolen en aan particulieren verkocht. De Amerikaansche gezant te Wee- nen, George E&rle, is van zijn post terug- Binnenland. Kindervergiftiging te Den Haag. Wijziging motor en rijwielreglement. Nederland en Duitschland. Steun voor peulvruchten. Buitenland. De conferentie van drie te Rome. De onrust in Spanje. Volksstemming in Zwitserland. Britsche ontwapeningspogingen. geroepen en zal reeds binnen 14 dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken. Dit plotseling aftreden van den gezant heeft in diplomatieke kringen geen ver rassing gebracht, aangezien zijn positie in verband met verschillende incidenten reeds sedert eenigen tijd als hachelijk werd beschouwd. De leiders dar Spaansche bouwvak arbeiders hebben geweigerd gevolg te ge ven aan de instructies der regeering om een einde te maken aan de staking in de bouwvakken; zij zijn daarop gevangen genomen. Na een bespreking met von Hinden burg heeft de rijksweerminister bepaald, dat de Ariërparagraaf ook van toepassing zal zijn voor het leger en de vloot. Men verwacht dat dientengevolge vele Duit sche officieren gedwongen zullen zijn hun ontslag te nemen, daar vooral vele fami lies van den hoogen adel met Joden ver want zijn. De pensioengrondslagen bij de Spoorwegen. De commissie van bijstand voor het spoorwegpersoneel - pensioenfonds heeft reeds haar oordeel aan de directie der Ned. Spoorwegen inzake het voorstel van deze inzake wijziging van de grondslagen der reeds toegekende pensioen, kenbaar gemaakt. Zet de directie bet voornemen tot wijziging der pensioengrondslagen voort, dan wordt verwacht, dat bet voor stel binnenkort in banden van de verschil lende vakvereenigingen ter beoordeeling wordt gesteld. Amsterdamsche wethouders. Naar verluidt, heeft het voorstel van B. en W. van Amsterdam, dat Donderdag in behandeling komt, om het aantal wethou ders te bepalen op vijf, en dus niet in de vacature-Abrahams te voorzien, groote kans aangenomen te worden. Reeds bij de wethouderscrisis in het vorige jaar is een voorstel ingediend, het aantal wethouders te bepalen op vijf inplaats van zes, hetgeen volgens den burgemeester mogelijk was. De Raad verwierp echter dit voorstel. Thans is men van meening, dat de er varing heeft bewezen, dat vijf wethouders gezien de vele uitgestelde plannen in de zen crisistijd, voldoende zijn om de stad te besturen. Dit zou dan gelden tot de nieuw» raadsverkiezingen in 1935; daar na kan de kwestie van het aantal wethou ders opnieuw onder de oogen worden ge zien. Notariaat. Zondag is te Rotterdam overleden in den ouderdom van 60 jaar, de heer A. B. D'am, notaris aldaar. Burgemeesters. De nieuwbenoemde burgemeester van Zuilen, mr M. M. Kwint, is reeds sinds 9 November 1931 tijdelijk burgemeester van deze gemeente. De nieuwe burgemeester van Achttien hoven en Westbroek, jhr J. Hudeeoper van Maarsseveen, heeft sinds 1 Augustus 1932 tijdelijk het burgemeesterschap van deze gemeenten uitgeoefend. Wijziging Woningwet. De nationale woningraad heeft aan de Tweede Kamer het volgende telegram gezonden: Nationale woningraad handhaaft zijn overwegende bezwaren tegen wetsontwerp tot wijziging woningwet ook na de jongste daarin aangebrachte verandering en ver zoekt uw college het wetsontwerp in de zen vorm niet te aanvaarden. De besloten Vennootschappenwet. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Salland te Deventer heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer in zake belastingheffing op besloten ven nootschappen. Adr. betoogt, dat het onderscheid, dat het ontwerp maakt tusschen open N.V.'s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1