Volks- en Staatssouvereiniteit. EERSTE BLAD. ZATERDAG 10 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. f35 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef, 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. <De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 3f 0,85. Bij contract belangrijke korting. In een dezer dagen gehouden vergade ring werd de vraag gesteld, welk verschil er is tusschen de volkssouvereiniteit zoo als die in de Fransche revolutie tot uiting kwam en de staatssouvereiniteit, die in Duitschland wordt gehuldigd en ook door de N. S. B. ten onzent wordt ge propageerd. Zijn, zoo werd gevraagd, beide opvat tingen als revolutionair af te wijzen, of is er een principieel verschil? De vraag, die in deze dagen telkens weer aan de orde komt, is belangrijk ge noeg om er enkele oogenblikken bij stil te staan. Een duidelijk antwoord heeft Dr Kuy- per gegeven in „Het Calvinisme". Een gedeelte van zijn betoog willen wij hier laten volgen. De Fransche revolutie aldus Dr K. stelt zich tegenover God. Zij weigert een dieperen grondslag van het leven te erkennen, dan die in de natuur, d.i. hier in den mensch zelve ligt. God in zijn vrij macht wordt onttroond en de mensch met zijn vrijen wil op den troon geplaatst, 's Menschen wil beschikt, 's Menschen welbehagen beslist. Alle macht, alle gezag gaat van den mensch uit. Zoo komt men van den enkelen mensch op de vele menschen, en in die vele men schen, als volk genomen, schuilt dan de diepste bron van alle souvereiniteit. Er is daar geen sprake van een uit God afgeleide souvereiniteit, die door Hem onder bepaalde omstandigheden, op het volk gelegd is, neen, maar van een oor spronkelijke souvereiniteit, die uit het volk zelf opkomt en die eenvoudig be rust in den menschelijken wil. Een volkssouvereiniteit alzoo, die met Godloochening volkomen gelijk staat. De bedoeling is den mensch op een voetstuk te plaatsen, maar in werkelijk heid ligt hierin niets dan zelfverlaging. Op Calvinistisch erf voor God de knie gebogen, maar tegenover den mensch fier het hoofd omhoog geheven, maar hier op het standpuit der volkssouvereiniteit te gen God de vermetele vuist gebald en on derwijl als mensch voor zijn medemensch gekropen en deze zelfvernedering ver guld door een fictie van een voor duizen den van jaren, door lieden, waarvan nie mand heugenis heeft, gesloten contract social." Met dien waan der op fictie gegronde volkssouvereiniteit heeft Duitschland ge broken. Alleen, wat men er voor in de plaats stelde, ligt, hoezeer het ook anders schijnt, principieel op dezelfde lijn, „Niet TOWcssouvereiniteit, maar Staats- souvereiniteit zou het nu zijn, een product van Duitschlands philosophised panthe- isme. In de realiteit belichamen zich idee- en en onder al de verbindingen van mensch en mensch was de staatsidee de hoogste, de rijkste, de volkomenste. Zoo werd de Staat een mystiek begrip. De Staat was een geheimzinnig wezen, met een schuilend ik, met een zich ont wikkelend staats bewustzijn, met een zich sterkenden staatswiï, door een langzaam proces zich bewegende naar een hoogste Staatsdoel". Deze Staatsidee nu kan zich in ver schillende vormen openbaren. Maar in wat vorm dit mystieke wezen van den Staat zich ook moge openbaren, het komt toch altijd hierop neer, dat elk Staatslid zich heeft te buigen voor de souvereiniteit van den almachtigen Staat. Beide opvattingen komen dus hierin overeen, dat zij de souvereiniteit van God loochenen. Zoowel bij de leer van de volkssouve reiniteit als bij die van de staatssouve reiniteit, wordt God de Heere als de bron van alle macht en gezag terzijde gesteld en de mensch op den troon geplaatst. Het blijft hier dus alles in de laagte. Men komt niet verder dan de onderwer ping van den mensch aan den mensch. En daarmee is tevens de deur openge zet voor menschelijke willekeur en ty- rannie. Als er geen hooger gezag is, dan is ef ook geen hoogere wet en dan is er ook niet het Goddelijke recht, waarop de ver drukte zich beroepen kan. Terecht kon Dr K. dan ook concludeeren, dat de vrucht van deze doodende theorie is dat het rechtsbesef wordt afgestompt, dat elke rechtvastheid uit de gemoederen wijkt en dat alle hoogere geestdrift gebluscht wordt. Hoog boven deze revolutionaire theo rieën staat de Calvinistische opvatting. Het Calvinisme handhaaft het hoogste en het beste in onze aspiratiën door alle mensch en alle volk voor 't aanschijn van onzen Vader in de hemelen te plaatsen. Het maakt het zwichten voor het gezag licht, omdat het in elk gezag ons den eisch van de souvereiniteit Gods doet ge voelen. Het verheft ons van een gehoor zaamheid uit vreeze voor den sterken arm, tot een gehoorzaamheid om der con sciëntie wil. Het leert ons van de bestaan de wet opzien tot de bron van het eeuwig recht in God. En hoe machtig ook de Staat uitbreke en de vrije persoonlijke ontwikkeling in gedrang brenge, boven dien machtigen Staat schittert voor ons zielsoog steeds als nog oneindig machtiger, de majesteit van den Koning der koningen, bij wiens vierschaar steeds het recht van appèl voor eiken verdrukte openstaat, en tot wien steeds ons gebed blijft opgaan, of Hij ons volk en in dat volk ons en ons huis, mocht zegenen. Uit dit alles volgt, dat wie zich stelt op Christelijk standpunt, ook de staatssou- vereinieit aooals die thans weer opnieuw met kracht gepropageerd wordt, als revo lutionair moet worden afgewezen. De Duitsche vrouw mag alleen Duitsche groenten koop en. Staatssecretaris Feder heeft het woord gevoerd op een vergadering van de cen- tiale van huisvrouwenvereenigingen over „Huisvrouw en economie". Feder wees op de verantwoordelijkheid van de vrouw voor het door den man verdiende geld. Zestig tot tachtig procent van het nationale inkomen gaat door de handen der vrouwen. Het juiste gebruik van dit geld moet geleerd worden. De huisvrouw moet producten van eigen bodem koopen en bedenken, dat voor iedere 2000 R.M. invoer een Duitsch gezin werkloos kan worden. Groente moet b.v. alleen gegeten worden op tijdstip pen, dat de Duitsche grond die in vol doende hoeveelheden oplevert. Afnemende werkloosheid in Duitschland? Volgens mededeelingen van het insti tuut voor conjunctuur-onderzoek, was de ontwikkeling in den gang van zaken en de werkloosheid gedurende dezen winter gunstiger dan in de laats'te tien jaren het geval was. Stijgingen van het aantal werk- loozen van 11.5 millioen van October tot Januari waren de laatste jaren geen zeldzaamheid. Dit jaar is men er in ge slaagd, de seizoenstijging der werkloos heid tot een minimum te beperken. De arbeidsbureaux melden wel is waar voor December een vermeerdering met 344.000 werkloozen, voor Januari echter weer een vermindering met 286.000, zoodat einde Januari, op een tijdstip derhalve, dat de werkloosheid vroeger het grootst was of nog verder steeg, slechts 58.000 menschen méér werkloos waren dan einde Novem ber. H if Ier „veroordeeld". Naar aanleiding van een massa-mee ting te New-York, waar een schijnproces in scène was gezet tegen Hitler, die schul dig werd verklaard aan „misdaden tegen de beschaving" is de Duitsche ambassa deur, Luther, op het departement van bui- tenlandsche zaken verschenen, om te pro testeeren. De onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken weigerde zich met bet ge val in te laten. Hij zeide, dat geen enkel lid van de Amerikaansche regeering, noch eenige verantwoordelijke ambtenaar bij dit „vonnis" betrokken was geweest. Het „proces" heette „de beschaving tegen het Hitlerianisme". De aanklagers waren o.a. Al. Smith, de voormalige gou verneur van New-York en Laguardia, de tegenwoordige burgemeester van New- York. Bainbridge Colby, staatssecretaris on der president Wilson, fungeerde als rech ter. „Alle sprekers protesteerden tegen de poging van Herr Hitier, om de klok terug te zetten en terug te keeren tot een ver ouderd barbaarsch despotisme, dat den vooruitgang der menschheid naar vrede en vrijheid bedreigt. Een geweldig enthousiasme maakte zich van de 20.000 menschen, die de voorstel ling bijwoonden, meester, toen Golby een resolutie voorstelde, waarin Hitier werd veroordeeld. De verschillende redenaars waren een en al felheid. Mayor Laguardia werd geweldig toe gejuicht, toen hij tenslotte verklaarde, „dat het moeilijk zou zijn voor -de Ver- eenigde Staten, diplomatieke betrekkingen met het Hitler-regime te blijven onder houden, tenzij de Amerikaansche bezoe kers van Düitschland beter worden be schermd." De stad van de Koningin van Sheba ontdekt? Een Fransch onderzoeker heeft een telegram naar Parijs gezonden met de mededeeling, dat hij bij de ruïnen van Ruba el Kadi aan de kust van Djibouti (langs de Roode Zee aan de Afrikaan- sche kust) de ruïnes blootgelegd heeft van de stad van de Koningin van Sheba, die de gast is geweest van Salomo te Je rusalem. De ruïnes van 20 torens heeft hij gefotografeerd. Socialisten veroordeeld. De buitengewone rechtbank voor het land Saksen heeft van 41 beklaagden, er 9 veroordeeld wegens voortzetten van de S. P. D. en verspreiding van verboden drukwerken. Zij kregen tuchthuisstraffen van 1 tot 4 jaar. De overigen, op twee na, die werclen vrijgesproken, kregen gevangenisstraffen van 6 maanden tot 2 jaar en 3 maanden. De beklaagden hadden zich o.a. bezig gehouden met het binnensmokkelen en verspreiden van het in Praag door Marxistische emigranten uitgegeven blad „Neue Vorwarts" en, om hun organisatie te maskeeren, in Dresden een tabakshan- del opgericht, waarvoor emigranten de middelen hadden verstrekt. De middelen waren voor een deel afkomstig van de partijkas der Socialistische Partij Duitsch land. Crisisgevaar in België geweken. Het Hbld. meldt: In parlementaire kringen begint de op winding, die de rede van den heer De Broqueville had gewekt, te luwen en er valt vandaag een aanmerkelijke ontspan ning waar te nemen. Van liberale zijde worden reeds pogingen in het werk ge steld om met de katholieken, die in groote meerderheid achter den premier staan, tot overeenstemming te komen over een motie, welke door de regeering aanvaard kan worden. Overigens heeft, naar verluidt, de heer De Broqueville in den Kabinetsraad ver klaard dat hij1 iedere motie zal aannemen, die gebaseerd is op de katholieke motie van 31 Dec. j.l. betreffende de veiligheid van België. Men kan aannemen, dat een dergelijke motie met groote meerderheid van stem men zal worden aangenomen. Alle crisis- gevaar schijnt dus voorloopig weer van de baan te zijn. Labour's overwinning te Londen. De definitieve uitslag der verkiezingen voor den Londenschen graafschapsraad (waarin de Labourpartij de volstrekte meerderheid heeft veroverd) luidt als volgt: Labour 69 (voorheen 35), conservatie ven 55 (voorheen 83) en liberalen 0 (voor heen 6) zetels. Korte berichtem In de gevangenis te Lübeck is gis termorgen een zekere Fick onthoofd we gens moord op een nationaal-socialist. In een der grootste fabriekscom plexen te Erfurt, de etikettenfabriek Zan der Go, is een groote brand uitgebro ken, welke zeer snel om zich heen greep. Bij het blusschingswerk hebben 3 brand weerlieden rookvergiftiging opgeloopen. Deze fabriek is de grootste onderneming van haar soort in Duitschland. Naar Reuter uit Madrid meldt, heeft het Instituut voor agrarische hervorming besloten 136 gezinnen te vestigen op 193 H.A. grond, afkomstig van onteigend ge bied van de grandes van Spanje. Aan de ze kolonisten zal de staat geld op langen termijn leenen, waarvoor zij geen interest behoeven te betalen. Op initiatief van den burgemeester van Spa zal in deze badstad een monu ment ter herinnering aan koning Albert worden opgericht. De gemeenteraad en de voornaamste plaatselijke organisaties hebben hun instemming met dit plan be tuigd. Naar aanleiding van de verklaring, dat Japan meer oorlogsschepen zal bou wen om op gelijke hoogte te blijven met het nieuwe Amerikaansche vlootbouwpro- gram, heeft de voorz. der vlootcommis- sie van het Huis van Afgevaardigden te Washington verklaard, dat het Ameri kaansche vlootbouwprogram geheel bin nen de grenzen der bestaande vlootver- dragen blijft. Koningin en Prinses naar Hei Loo. De Koningin en de Prinses hébben het voornemen zich in het begin der volgende week voor eenige dagen naar Het Loo te begeven. Minister Verschuur hersteld. Naar wij vernemen is de Minister van Economische Zaken, Mr T. J. Verschuur in zooverre hersteld, dat de behandelen de geneesheer aan Z. Exc. heeft toege staan den arbeid op het departement te hervatten. De arrestatie van de voormannen der P. N. I. De heer Roestam Effendi heeft ver schillende vragen geateld in verband met de onlangs op last van de Indische Regee ring plaats gehad hebbende arrestaties van de voormannen der Pendidikaa Nar sional Indonesia. Op de vraag, is het den Minister be kend: „dat de Pendidikan Nasional Indone sia in woord en geschrift herhaaldelijk heeft verklaard haar acties slechts te wil len voeren binnen 't kader van de wette lijke mogelijkheid, en dat de leiders dezer organisatie programmatisch den illegalen strijd verwerpen omdat hun strijd niet werkelijk is gericht tegen bet bestaande stelsel?" beeft Minister Colijn geantwoord: „De vraag is niet, wat de Pendidikan Nasional Indonesia heeft verklaard, doch boe de leiders dezer organisatie zich heb ben gedragen". Op de vraag: „Is de Minister niet van oordeel, dat dergelijke drastische maatregelen tegen de voormannen uit de volksbeweging de be staande reeds dreigende spanning in Indo-1 nesië nog meer zullen verscherpen en bit teren baat onder het Indonesische Volk tegen het Nederlandsche gezag zullen wék ken en bevorderen?" antwoordde Minister Colijn kort en bon dig: „Neen, juist omgekeerd". Nederlandsche kolen haar Italië. Het in de bladen verschenen bericht als zou de Nederlandsche handelsdelegatie er in geslaagd zijn, in het afgesloten han delsverdrag met Italilë uitbreiding van bet contingent naar dat land uit te voe ren steenkolen kunnen verkrijgen is on juist. Wel is de levering van kolen naar Italië ter sprake gebracht, maar daar Ita lië geen brandstof contingenteert, kon uit den aard der zaak verbooging van de naar Italië uit te voeren boeveelheid kolen niet in het handelsverdrag worden opgenomen. De Staatsmijnen en ook de particuliere mijn „Oranjo-Nassau" leveren reeds ja ren aan Italië een bescheiden boeveelheid kolen en briketten, o.a. aan de Italiaan- scbe Spoorwegen, maar deze kleine boe veelheid heeft absoluut geen invloed op de totale productie. Burgemeesters. Bij Koninklijk besluit van 8 Maart 1934 no. 25 is aan W. H. Geraets, op zijn ver zoek, met ingang van 16 Maart 1934, eer vol ontslag verleend éls burgemeester der gemeente Buggenum. Loonen in de werkverschaffing. De minister van Economische Zaken beeft bericht, dat de loonen bij de rijks werkverschaffingen en bij de door het rijk gesubsidieerde werkverschaffingen moeten worden verlaagd. De verlaging bedraagt van 1 tot 2 cent per uur. Eerste Kamer. In de Woensdag 14 Maart te elf uur te houden openbare vergadering van de Eerste Kamer zal een aanvang worden gemaakt met de interpellatie van den heer van Citters in verband met bet ant woord van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op zijn schrif telijke vragen inzake een oproep van bet zich noemende comité van professoren en studenten. Directeur-Generaal P. T. en T. De directeur-generaal P. T. en T. is wegens ziekte tot nader bericht verhin derd spreekuur te houden. Zij, die bun belangen persoonlijk aan den plaatsver- vangenden directeur-generaal willen voor dragen, zijn daartoe in de gelegenheid des Woensdags van 14 tot 16 uur, mits vooraf tijdig het doel der bespreking aan het hoofdbestuur is opgegeven. Het vertrek van Minister Colijn naar Indië. Naar men verneemt, is het vertrek van Minister Colijn naar Nederlandsch-Indië vastgesteld op 3 Mei a.s. Waarschuwing van den Minister aan Didam. Bij 'het gemeentebestuur van Di'dam is een schrijven ingekomen van den Minister van Binnenlanidsdbe Zaken, waarin deze uiting 'geeft aan zijn bijzondere bezorgd heid over den loop van zaken in 'deze ge meente. 'Hij doet uitkomen, dat er door bet hooger gezag middelen moeten worden toe gepast, welke voor een goed bestuurde ge meente tot de onmogelijkheden moesten be- 'h oo ren. De gedragingen en handelingen van enkele raadsleden hebben den minister aanleiding gegeven, enkele gevallen aan te stippen, welke duiden op 'het zeer slecht gevoerde beleid van 'bepaalde raadsleden en wethouders. Het uitzonderlijke beeft zich voorge daan, dat in een korte spanne 'tijds drie raadsbesluiten moeten worden vernietigd. Vervolgens releveert de Min. °t verloop van de gemeentebegrooting over de laatste drie jaren, waarvan de eerste twee door den commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland moesten worden vastgesteld, daar zoowel de raad all B. Binnenland. Begrootingen wegenfonds en van kolo niën door de Eerste Kamer aangeno men. Minister Colijn op 3 Mei naar Indië. Buitenland. Geen kabinetscrisis in België. Afnemende werkloosheid in Duitschland? en W. weigerachtig Weven te voldoen aan de nota van aanmerkingen van Gedep. Staten. Herhaaldelijk xnoet door 'Gedepu teerden op spoed worden aangedrongen met de vaststelling der begrooting voor 1934. De handelingen en het beleid van be paalde leden van den raad en B. en W. geven blijk van een ontstellend gemis aan wetskennis, betgeen opgemaakt kan wor den uit de besluiten van genoemd college. De raad acht zich in staat om alle moge lijke willekeurige besluiten te nemen en daarna alle verantwoordelijkheid elders af te schuiven. De minister laat het ernstig venmaan hooren, dat de slechte gang van zaken in de gemeente alleen is toe te schrijven, aan die raadsleden en wethouders, die hebben medegewerkt aan bet nemen van die be sluiten. De minister wijst er op, dat d'e toestand niet zal verbeteren, indien de leden bun gedrag in deze niet veranderen en dat de regeering meermalen in het ver trouwen van deze functionarissen is be schaamd. Ten slotte vermaant de minis ter deze functionarissen over te gaan tot het voeren van een geheel ander en beter beleid. EERSTE KAMER. Begrooting Wegenfonds. Beton of klinkerwegen. Na afdoening van de Waterstaatsbe- grooting heeft gisteren de Eerste Kamer de begrooting van het Wegenfonds be handeld. De beer Visser (R.K.) hield een plei dooi voor bet gebruik van straatklinkers, een nationaal product bij uitnemendheid. De kostprijs van klinkers en die van be ton loopen niet ver uiteen, maar bij klin kers vormt de verlooning een veel grooter percentage van de kosten. Het doet wee moedig aan, door bet centrum van de Ne derlandsche steenindustrie over zeer groote afstanden over beton te moeten rijden, terwijl de werkloosheid in de steenindustrie groot is en vele fabrieken gesloten zijn. Aan werklooze steenfa brieksarbeiders zijn enorme steunbedra gen uitgekeerd. Er is voor millioenen ce ment in ons land ingevoerd en er staat maar weinig uitvoer tegenover, waardoor deze import zou kunnen worden gecom penseerd. De beer Ter Haar (G.H.) bepleitte aanleg van auto-snelwegen. De regee ring beeft gezegd, dat een aanmerkelijk deel van de 60 millioen zal ten goede komen aan wegen en bruggen. Spoed worde betracht bij! de wegenverbetering. Overleg met vakvereenigingen over la gere loonen dan de contractueele zal ver traging geven. In afwachting van een compromis vange de regeering daarom aan met steunverleening tegen compen satie. Spr. stelt de voordeelen in bet licht van klinkerbestrating, wijzende op bet groote percentage aan loon en opmerkende, dat herstel van asfaltwegen, als zij verzak kingen vertoonen, veel duurder is dan van klinkerwegen met een gefundeerde bestrating. Hij bepleitte voorts een betere wegen- verlichting. De beer S m e e n g e (Lib.) bepleitte klinkerbestrating, wijzende op de werk gelegenheid voor schippers, die zij brengt. De beer De Jong (R.K.) betoogde, dat per vierkanten meter betonweg f 2.25 f 3, asfaltwegen f 2.75f 3.25, klinker wegen zander gewalste fundeering f 2 en klinkerwegen met gewalste fundeering evenveel als asfaltwegen kosten. Het on derhoud van klinkerwegen is gemakke lijk en goedkoop. Met fundeering vormen zij de beste bestrating voor snelvervoer. Telkenjare vloeien vele millioenen uit ons land voor wegenverharding, welke aan onze eigen industrie ten goede zouden moeten komen. De Minister van Water staat, de beer K a 1 f f, zegt, dat voor klinkers wel argumenten pleiten, maar dat bet geheel der klinkerbestrating met onderdek meer kost dan andere wegbe- dekkingen. Spr. beeft geen tegenzin tegen klinkers, maar er kunnen omstandighe den zijn, verband houdende met kosten en ondergrond, die aanleiding kunnen gwen tot de keuze van een ander wegdek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1