R ST E BLAD, VRIJDAG 9 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m Werkloosheid en werkverschaffing. Buitenland. I nrnnni 91 de noorsche levertraan met rijks- jjuvrvuvl controle-zegel van noorwegen. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Ad verten tiën: Gewone ad verten tiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10,85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dit onderwerp blijft, helaas, nog steeds actueel. Het treurige feit doet zich voor, dat ongeveer 1 millioen Nederlanders direct door de heerschende werkloosheid wor den getroffen. Het betreft hier een maatschappelijk vraagstuk, zoodat de Overheid niet de eerst geroepene is hier op te treden. In de gegeven omstandigheden echter, kan hulp en steun van de Overheid niet achterwege blijven. Steunregelingen zijn noodig geworden, om de honderdduizen den voor broodsgebrek te behoeden. Toch zoo betoogt de heer Jansen Maneschijn in „Antirevolutionaire Staat kunde", zijn aan deze hulpmiddelen groo- te bezwaren verbonden. De zegen van den arbeid wordt gemist, men krijgt hulp, zon der er zelf iets voor te doen. De besten onder de arbeiders vinden dit vernederend, men gaat naar den steun, omdat men geen werk vinden kan, omdat vrouw en kinde ren brood moeten hebben. Voor de min der goede elementen werkt deze regeling juist de andere richting uit; men gaat zich op den steun instellen, men beschouwt het als een pensioen en de arbeidsschuw- heid wordt grooter en grooter. „Veel beter dan steun is dan ook het geven van werk aan de werkloozen. Kan dit niet op de normale wijze in het eigen vak, dan moet het verrichten van werk in z.g.n. werkverschaffingen wor den aangegrepen. Werkverschaffing is veel beter dan het geven van steun, in de allereerste plaats voor de menschen zelf, maar ook voor de Overheid, die steunt. Een zeer groot voordeel is, dat wij hier in een middel hebben om de bona-fide arbeiders van de mala-fide arbeiders te scheiden. De werkverschaffing kan werken als een zeef, vooral wanneer een steunrege ling langen tijd voor groote getallen ar beiders heeft gegolden. Hoe sterk soms zoo'n toetsing kan wer ken, wil ik met een enkel voorbeeld aan- teonen. In 1926 was in Dordrecht een steunre geling eenige jaren achtereen in werking geweest en had voor groote getallen werk loozen gegolden. Er was een verstarring ingetreden, honderden arbeiders bleven* voortdurend bij den steun, zonder ooit eenig werk te vinden, terwijl echter an deren herhaaldelijk voor korter of lan ger tijd door werk in hun behoeften kon den voorzien. De gemeente heeft toen als werkver schaffing aangepakt de inpoldering van den Zuid-Hollandschen Biesbosch. Hoewel eenige moeilijkheden niet uit gebleven zijn, kan toch de te werkstelling van werkloozen bij deze werken als een succes worden beschouwd. Was men vroe ger bij een uitgebreide steunregeling voor werkloozen niet in staat aan te toonen, welke werkloozen in den grond der zaak niet bereid waren te werken, door de aan- wijziug om bij de indijking te gaan arbei den, kon men aanstonds onderscheiden hen, die liever niet werkten, dan wel. Van de eerste ploeg 87 werkloozen, die werd aangewezen om te gaan werken, bleven er 31 weg. Van de 56 die overbleven, waren er binnen 14 dagen weer 10 vertrokken. Op 2 Juni 1927 was de toestand als volgt. In totaal waren van de aanvang van het werk in Maart 1926 af, 1316 werkloozen aangewezen, om te gaan werken en van deze 1316 werkten er op genoemden da tum nog 478. In totaal waren dus vertrok ken 638 werkloozen. Toen de werkzaamheden onderbroken werden door een vorstperiode en dus alle werkloozen weer in de steunregeling-wer den opgenomen, kwamen plotseling ver schillende personen zich aanmelden om te werk gesteld te worden, daar zij werkloos waren.. \an de 121 die zich aanmeldden en die hij gebrek aan werk tijdelijk in de seunre- geling werden opgenomen, bleven er bij de oproep voor uitzending naar de werkver schaffing 65 weg, van de 56 die zich meld den, kwamen er 42 op het werk; den eer- aten dag liepen hiervan nog 3 weg. Resul taat was, dat er van de 121 slechts 38 wer kelijk het aangeboden werk in de werk- schaffing hebben aanvaard". Het spreekt vanzelf, dat niet altijd uit komsten zullen worden verkregen als hier vermeld. Wij mogen ook hier niet generalisee ren. Toch kan het zijn nut hebben de werk verschaffing te gebruiken als toetsing om de minder goede elementen te onderschei den. „Vooral wanneer er een weinig ople ving ia de particuliere bedrijven komt, is een werkverschaffing op dit gebied zeer nuttig, omdat men anders zoo gemakkelijk aan den steun blijft hangen en er niet op uit gaat om werk te zoeken. Werkverschaffing is ook te verkiezen boven steun, omdat er werken door wor den tot stand gebracht, die nu of later meer of minder nut voor de bevolking der streek of gemeente kunnen hebben, terwijl voor de steunbedragen geen enkele tegen prestatie wordt gegeven". Ingezonden Mededeellng. DE VRIJE KERK-BEWEGING IN UITSCHLAND. De Vrije Kerk-beweging in de Duitsch Evangelische kerk breidt zich den laat- sten tijd uit van het Rijnland en Homme ren naar de provincie Berlijn-Branden- burg. Gisteren is in deze provincie een Vrij© Evangelische Synode -gevormd na een conferentie te Dahlern, de gemeente van 'Dr Niemöller, leider van den Nottbund van oppositi'oneele geestelijken. Er had een conferentie plaats van 600 gedelegeerden, die practisch alle ke-nk- districten van deze provincie vertegen woordigen. Na een langdurige discussie nam de Synode een Evangelische confes sie aan, waarin de leerstellingen en me thoden van de Duitsche Christenen, welke in strijd met het Woord Gods de tegen woordige rassen-ideologie aanvaarden -als een tweede openbaring, worden verwor pen. De confessie verwerpt eveneens de opvatting der Duitsche Christenen, dat Jezus Christus slechts de Meester is van de onzichtbare kerk, en niet ook van de -zichtbare kerk, terwijl eveneens de „held haftige Christus" en andere opvattingen der Duitsche Christenen worden verwor pen. Alle resoluties, welke door de Rijnland- sche Synode op 4 Februari j.l. werden aangenomen, waarin het tegenwoordige autocratische bewind van Rijksbisschop Muller als „paapsch" werden verworpen en een beroep werd gedaan op alle gees telijken en kerkelijke gemeenten, om niet te gehoorzamen aan. verordeningen in strijd met Gods Woord, werden eveneens door de Vrije Synode aangenomen. Lagerhuisdebat over de Engelsche luchtmacht. In het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren het met spanning verwachte debat over de luchtbewapening plaats gehad. „De tijd is gekomen, dat wij ons niet langer kunnen veroorlooven, het feit over het hoofd te zien, dat weliswaar alle na ties van ontwapening spreken, maar dat zij bijna alle, anders dan wij, haar lucht bewapening in sterke mate verhoogen. Wanneer andere naties niet tot onzen bewapeningsstilstand willen afdalen, dan vordert de veiligheid van het Britsche rijk, dat wij aanbouwen om den stand der andere naties te bereiken." Deze verklaring vormde het kernpunt, van een groote rede, waarmede de onder staatssecretaris voor de luchtmacht, sir Philip Sassoon, in het Lagerhuis de reeds gepubliceerde voorloopige ramingen van de luchtmacht indiende. De wereld is inzake de ontwapenings- kwestie op een kritiek punt gekomen. De hoop op een bevredigende overeenstem ming op de ontwapeningsconferentie is met vervuld. De gevaren, die een onge controleerde wedloop in de luchtbewape ning onvermijdelijk ten gevolge zou heb ben, zijn ontzettend. „Wij kunnen ons niet veroorlooven, aldus Sassoon een positie van voort durende inferioriteit in te nemen. Wij hebben duidelijk gemaakt, dat Engeland, zoolang er luchtstrijdkrachten bestaan, pariteit in de lucht moet bezitten, hoe ook deze pariteit wordt bereikt.' Sassoon verklaarde verder, dat dit geenszins beteekent, dat Engeland op eenigerlei wijze zijn geloof aan de voor- deelen van algemeene luchtontwapening heeft verloren. Engeland blijft bij zijn ontwapeningsmemorandum en heeft niet het plan, in het huidige stadium een bouwprogramma uit te werken, dat het sein voor een algemeenen wedloop in luchtbewapening zou kunnen zijn. Baldwin keerde zich tegen de opvatting dat de Europeesche reis van Eden een vergissing is geweest. Dat kan geen oogen- blik worden beweerd Baldwin heeft nog geenszins de hoop op het tot stand bomen van een conventie opgegeven, die de ge lijkgerechtigdheid in de lucht zou waar borgen. Baldwin gelooft niet, dat de wereld thans bereid is -om een internationale po litiemacht te aanvaarden, of dat zij het in de eerstvolgende jaren zal zijn. Churchill verklaarde overtuigd te zijn, dat de pogingen der regeering om een zekere mate van ontwapening te verkrij gen in Europa, zullen mislukken. Enge land moet zorgen voor zijn veiligheid. Wij zullen ons moeten beschermen te Bij iedere flacon een GRATIS proef flacon 1 Alleen bij A. c. van der REST, Ass.-Apotheker, GOES. gen de pressie uit het buitenland. Wij moeten niet afhangen van de Fransche luchtvaart voor onze veiligheid. Wij moeten onze vredelievende buiten- landsche politiek voortzetten en trachten den vrede en harmonie in Europa te handhaven. Churchill zeide nog: Duitschland her bewapent zich snel. Duitschland wordt geregeerd door een handvol autocraten, die volstrekt meester zijn van deze zoo be schaafde natie en hun macht danken aan de bitterheid van de nederlaag. Ik ducht den, misschien niet ver ver wijderden dag, misschien ever 12 of 18 maanden, waarop de tegenwoordige meesters van Duitschland in het bezit zul len zijn van de middelen om het hart van het Britsche Rijk in gevaar te brengen. Die dag is echter nog niet aangebroken, zeide Churchill, en wij hebben den tijd om de vereischte maatregelen te treffen. Spoorwegschandaal in Zuid-Slavië. De Joego-Slavische minister van Ver keerswezen, die er van wordt beschuldigd den Staat door dubieuse overeenkomsten met drie Fransche firma's voor 30 mil lioen guldens te hebben benadeeld, heeft in de Skoepisjina te zijner verdediging een groote redevoering gehouden, welke door de regeeringspartij met grooten bij val werd begroet, doch cp de openbare meening geen grooten indruk heeft ge maakt. Afgevaardigde Welitsjkowitj critiseer- de de redevoering van den minister en verklaarde, dat het er niet om gaat of de contracten met de Franschen formeel in orde zijn, doch om het feit of de Staat is benadeeld of niet. „Ik verneem", riep hij uit, „dat in het chèqueboek van Sta- vinsky de namen voorkomen van vijf Zuid-Slaven, die bij ons aanzienlijke po sities innemen. (Interruptie: het zijn er achtl) Men ziet dus dat Stavinsky ook zijn hand heeft uitgestrekt naar onzen Staat. De storm in den Belgischen Senaat bezworen? Waar de opschudding, in politieke kringen teweeggebracht door de Dinsdag in den Senaat gehouden rede van den mi nister-president de Broqueville omtrent het ontwapeningsvraagstuk Donderdag middag nog niet was geluwd, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Hy- mans het noodig geoordeeld in den Se naat het standpunt van de Belgische re geering in een korte verklaring nog toe te lichten. Hymans zeide, dat hij de verklaring aflegde in volkomen overeenstemming met den minister-president. Wij rekenen aldus Hymans, op het gezond verstand van de Belgische natie De regeering heeft op een zoo duidelijke wijze positie genomen, omdat de herbe wapening van Duitschland haar ten zeer ste bekommert. Een dergelijke herbewapening moet tot een verwoeden wapeningswedloop aanlei ding geven. Er bestaat thans nog één en kel middel om het gevaar te bezweren en dit middel moet gezocht worden in een entente tusschen Frankrijk, Engeland en Italië. Deze entente is de grondslag van onze veiligheid en van ons behoud. De regeering spant zich in deze entente te bevorderen. België zegt men, moet eischen, dat de bewapening van Duitschland op strenge wijze binnen de perken van het 15 jaar geleden onderteekend verdrag van Ver sailles wordt gehouden. Wij hebben gis teren aangetoond, dat de groote mogend heden zelf de bakens van deze ontwikke ling volgens den nieuwen toestand wil len verzetten. Wat wij thans zoeken is practische en afdoende middelen om te beletten dat Duitschland zich vrij zou gaan bewape nen. Deze verklaring bleek de met electrici- teit gevulde politieke atmosfeer wel eenigszins te hebben ontladen. Mysterieuze ziekte tijdens wereld- tentonstelling. Meer dan honderd bezoekers van de verleden jaar te Chicago gehouden we reldtentoonstelling uit verschillende deelen des lands hebben eischen tot schadeloos stelling ingediend naar aanleiding van het feit, dat zij tijdens of kort na hun verblijf aldaar werden aangetast door dy senterie. Eerst in November, tegen de sluiting der tentoonstelling, verspreidde zich het nieuws omtrent de geheimzinnige epide mie, en pas dezer dagen werd bekend, van hoe ernstigen aard zij wa» geweest. Een ambtenaar van den Amerikaan- schen Geneeskundigen dienst deelde mede dat ten minste 740 gevallen waren geteld en dat meer dan 40 patiënten aan de ge volgen waren overleden. In vele gevallen kwam de ziekte eerst tot uiting nadat de aangetaste personen reeds naar huis waren teruggekeerd en hun verspreiding over het land maakte de bestrijding der epidemie zeer bezwaarlijk. In een der aanhangig gemaakte pro cessen heeft een echtpaar uit Wisconsin, dr Boren en zijn vrouw, een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van 600.000 ingediend tegen het hotel, waar zij te Chicago hebben gelogeerd en te gen Bundesen, den president van den ge zondheidsdienst van Chicago, dien zij be schuldigden van nalatigheid en samen spanning met het hotel om inlichtingen te onthouden aan het publiek en de ge neeskundigen. Bundesen ontkent ten stelligste, dat hij een dergelijke censuur zou hebben uitge oefend en bij beroept zich op een officieel rapport, blijkens hetwelk al het mogelijke is gedaan ter bestrijding van de epide mie. Russische priester doodgefolterd. Volgens telegrafisch ontvangen mede- deeling van het Poolsche Katholieke pers bureau is de Russische priester, Dr Troj- go, als martelaar gestorven. Dr Trojgo werd reeds in Maart 1923 door de Gepoe gearresteerd en tot 1926 gevangen gehouden. Voor de tweede maal werd hij in December 1927 in arrest ge steld en voor vijf jaar naar de beruchte Solowietsky-eilanden verbannen. Ofschoon aan het einde van 1932 zijn straftijd verstreken was, werd hij deson danks door de Gepoe gevangen gehouden. Verschillende malen heeft Dr Trojgo ge vraagd de reden te mogen vernemen, waarom hij niet werd vrijgelaten, maar op deze vraag ontving hij nooit antwoord. Op 5 Juli 1933 werd hij tezamen met andere priesters weggevoerd naar het z.g. Centrale Kamp, waar hij op de meest on- mensehelijke wijze werd gefolterd. Tengevolge van de geweldige ontberin gen kreeg Dr Trojgo een aanval van waan zin en toen hij later naar de Gepoe-gevan- genis in Leningrad werd overgebracht, constateerde men, dat Dr Trojgo krank zinnig was geworden. Eenigen tijd geleden werd D'r Trojgo van Leningrad weder overgebracht naar een kamp voor dwangarbeiders, waar hij daags na zijn aankomst overleed. Korte Berichten. Bij verschillende banken te Parijs is Donderdag een onderzoek ingesteld naar chèques van Stavinsky. Men heeft inder daad 403 chèpues gevonden. De ontvan gers zijn naar het schijnt geen figuren, die een groote rol gespeeld hebben. In November 1933 werd de Ant- werpsche ir. Bernard, die sedert ver scheidene jaren in Rusland verbleef, op bevel van de Gepeoe te Moskou gearres- teeid. Hij was verdacht, naar toen gemeld werd, van economische spionnage. Thans is hier het bericht ontvangen, dat ir Ber nard in vrijheid is gesteld. Dr COLIJN's REIS NAAR INDIE. Snelle vlucht met de „Zilvermeeuw"? De a.s. Indië-vlucht van minister-presi dent Colijn zal naar „Het Volksblad" met groote waarschijnlijkheid kan mede- deelen per speciaal vliegtuig worden gemaakt. Als datum van vertrek wordt begin Mei genoemd. Daar de premier er prijs op stelt in zoo kort mogelijken tijd het traject af te leggen, heeft de K.L.M.-leiding beraad slaagd hoe aan de wenschen van den premier kan worden voldaan. De keuze van de directie zou gevallen zijn op het bekende toestel, dat sinds 1 Maart op de lijn AmsterdamBerlijn in gebruik is, de „Zilvermeeuw". Zooals men weet, is deze machine de snelste van de K.L.M.-vloot; sinds de moeilijkheden, die zich in December j.l. voordeden, waardoor de „Pelikaan" moest worden ingezet, is het toestel van geheel nieuwe motoren voorzien, drie Cyclone's elk van 650 P.K. Deze zijn in staat de machine een kruissnelheid van 250 K.M. te geven. Wij vernemen, dat de „Zilvermeeuw" gedurende de periode, dat zij op de route Amsterdam—Berlijn in bedrijf is, tot groo te tevredenheid van de vlieg- en motor- Üeskundigen aanleiding beeft gegeven. Binnenland. De Eerste Kamer over de Onderwijsbe- grooting. Voorl. Verslag Landbouw-Crisisfonds. Credietverleening aan den Middenstand. Reorganisatie Rijkswaterstaat in Zeeland. De commandant van „De Zeven Provin ciën" veroordeeld. De conversie van Staatsschuld. Buitenland. De Vrije Kerk-beweging in Duitschland. Lagerhuisdebat over de Engelsche lucht macht. België en het ontwapeningsvraagstuk. De dreigende toestand op Cuba. Zoo werd op 7 dezer het 611 kilometer lange traject in 1 uur 55 minuten vol bracht, een buitengewone prestatie, die door den piloot Smirnoff, die op de ma chine als vlieger is ingedeeld, werd vol bracht. Als werktuigkundige doet op de „Zilvermeeuw" de bekende Pelikaan-man Grosfeld, dienst. Het ligt voor de hand, dat twee dezer Pelikaan-mannen ook tot de bemanning zullen behooren, die op de „Zilver meeuw" als zij den minister-president naar Indië brengt, zal worden ingedeeld. Er wordt op gerekend, dat minister Colijn 14 dagen in Indië zal blijven. Hij wordt alleen vergezeld van den heer Hardeman, van het Commissariaat voor Indische Zaken. Het plan is, dat de heer Hardeman met den minister naar Neder land zal terugkeeren. Raad van State. Bij Koninklijk besluit van 3 Maart is met ingang van 1 April 1934, aan den heer dr J.B. L. G. G. baron de Wijker- slooth de Weerdesteyn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen, en met benoeming te vens tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Interpellatie-Van Citters. De Eerste Kamer heeft gisteren toege staan het verzoek van den heer Van Cit ters om den Minister van Onderwijs te mogen interpelleeren, in verband met diens antwoord op aanvragers schrifte lijke vragen inzake een oproep van het zich noemend, comité van professoren en studenten. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. De Nederlandsch-Belgische kwestie. De Brusselsehe correspondent van de „Maasbode" meldt: Over het Belgisch-Nederlandsch pro bleem sprekende, zeide miniser Hymans in den Senaat: De Belgische regeeringen hebben steeds in de grootste onafhanke lijkheid gewerkt en onderhandeld. Men moet zich niet ongerust maken over de opinie van sommige Nederlandsche parle mentsleden. Er heeft zich trouwens geen enkel nieuw feit voorgedaan. Onze positie op den Rijn is thans beter dan in 1920. Onze rechten worden goed verdedigd en wij kunnen geduldig wachten tot dat de Ne derlandsche openbare opinie gunstiger zal gestemd zijn, om de onderhandelingen te hervatten. Crisis-postzegels ten bate van het N. C. C. Naar wij vernemen, zullen binnenkort waarschijnlijk in den loop van de vol gende maand de reeds aangekondigde crisispostzegels verschijnen, waarop een toeslag wordt geheven ten bate van het Nationaal Crisis-Comité. De crisis-poistzegels van 5 cent zullen de 'beeltenis vertoonen van H. 'M. de Konin gin en de zegels van 6 cent >(116 van H. K. H. Prinses Juliana. Dit zullen dan de eerste postzegels zijn met een afbeelding van de Prinses. Prov. Commissie Ned. Bijbelgenootschap. Heden vergaderde te Goes de Prov. Commissie van het Ned. Bijbelgenoot schap onder voorzitterschap van Ds v. d. Most van Spijk te Kortgene. Behalve Tholen, Zierikzee en Vlissingen waren alle afdeelingen vertegenwoordigd, terwijl tevens tegenwoordig waren de alg. secre taris Ds Boeke en de heer Schutte, ver tegenwoordiger van de afd. Antwerpen. Naar aanleiding van de notulen deelde Ds Boeke mede, dat hij voor de Chr. Geref. en Vrij Evang. studenten te Apeldoorn een voordracht hield over het N.B.G. Ver der drong hij aan op krachtiger actie onder de rijpere jeugd, zooals de leerlin gen van H.B.S., kweekscholen en gymna sia. Ook ligt het in de bedoeling de vrou wen voor het werk van het N.B.G. mobiel te maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1