WOENSDAG 7 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 132 Bu tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Winkelsluiting op Zondag. Het Kabinet Colijn heeft bij zijn optre den verklaard, dat het in de Christelijke volksaspiraties een bron van kracht ziet, dat de erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid, maar dat het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, terwille van de noodzakelijke eendracht vermeden zou worden. Hieruit volgde dat b.v. een specifiek antirevolutionaire politiek niet verwacht kon worden, maar ook dat aan het drij ven der linkerzijde om de bepalingen van de Winkelsluitingswet in vrijzinnigen geest te wijzigen, zoodat de beperkende bepalingen van den verkoop op Zondag zouden worden verzwakt, geen gevolg kon worden gegeven. Toen dan ook in het najaar van 1933 werd aangekondigd, dat de verkoopgele genheid op Zondag tijdelijk verruimd zou worden, heeft de heer Duymaer van Twist daartegen in de Tweede Kamer onmiddellijk zijn stem laten hooren. „Ik geloof, zoo zeide hij, dat een derge lijk ontwerp in strijd zou komen met de afspraak welke de Regeering gemaakt heeft, dat zij niet zal gaan in de richting van verscherping van tegenstellingen." Hij waarschuwde daarom den minister niet in deze richting te gaan, daarbij als zijn overtuiging uitsprekende, dat een groot deel der Kamer zich tegen den mi nister zou keeren. Deze opvatting kwam ook tot uiting in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het inmiddels door Minister Ver schuur ingediende ontwerp inzake tijde lijke afwijking van enkele bepalingen der Winkelsluitingswet. „Verscheidene leden, zoo heette het daar, verklaarden, dat zij de indiening van dit wetsontwerp betreurden en dat zij' die ook niet van de regeering hadden verwacht. Naar hun meening is de in diening van een ontwerp, dat de moge lijkheid opent tot verruiming van de openstelling van winkels <op Zondag, waartegen een niet onbelangrijk deel van ons volk principieele bezwaren heeft, niet in overeenstemming met de regeerings- verklaring, afgelegd bij het optreden van dit Kabinet.. Reeds op dezen grond werd er op aan gedrongen, dat de regeering dit wets ontwerp zal terugnemen. Staat, zoo vroe gen deze leden, het geheele kabinet achter dit 'ontwerp? Opgemerkt werd, dat de regeering bij de behandeling van het ontwerp der Win kelsluitingswet 1930 zelf nadrukkelijk verklaard heeft, dat de regeling van de sluiting op Zondag één der pijlers is, waarop de wet steunt. Dat de regeering van dit juiste stand punt schijnt te zijn afgegleden, werd ten zeerste betreurd." Minister Verschuur heeft niettemin zijn ontwerp gehandhaafd. De daartegen aangevoerde bezwaren acht hij niet gegrond. Tijdelijke verruiming van de verkoop- gelegenheid op Zondag is blijkens de me morie van antwoord noodzakelijk om de getroffen winkeliers te helpen in dezen crisistijd het hoofd boven water te hou den. De winkeliers die tegen verkoop op Zondag geen bezwaar hebben, krijgen hier dus een bijzonder voorrecht, boven hen die om principieele redenen des Zon dags sluiten. Zij krijgen een wapen in den strijd tegen de crisis, waarvan ande ren krachtens hun beginsel geen gebruik kunnen maken. Toch verklaart de minister dat op deze wijze de tegenstellingen niet worden ver scherpt. En hij voegt er aan toe de ver klaring, dat het Kabinet in zijn geheel achter het ontwerp staat. Wij betreuren het, dat dit ontwerp werd ingediend en dat een dergelijke ver klaring kon worden afgelegd. En wij voegen er aan toe, dat wij de stellige verwachting hebben, dat in dit geval de geheele A. R. Kamerfractie zich tegenover het Kabinet zal plaatsen. Rede van den Belgischen premier. De Belgische minister-president de Broqueville heeft in den senaat een be langrijke rede gehouden over Duitsch- lands herbewapening. Volgens spreker zijn er slechts twee middelen om Duitschland te dwingen, de militaire clausules van het verdrag van Versailles te eerbiedigen. Het eerste is het juridisch middel, vol gens het fameuze artikel 213, maar het is zeker, dat minstens twee mogendheden, Engeland en Italië, zullen weigeren de noodige maatregelen en onderzoekingen te gelasten. Er blijft dan slechts het tweede middel over: een preventieve oorlog. Dit middel is echter erger dan de kwaal en het zou van waanzinnigheid getuigen of van een misdadige mentaliteit, indien men dergelijke plannen koesterde. De Broqueville weigert zijn land te werpen in een onmiddellijk oorlogsavon- tuur. De toestand, waar tegenover de wereld zich thans geplaatst ziet, is het gevolg van de illusies, waaraan de mannen, die het verdrag van Versailles maakten, zich overgaven, toen zij meenden, dat het mo gelijk was ten eeuwigen dage een groot volk in een toestand van ontwapening te houden. Deze rede wordt in Fransch gezinde kringen scherp veroordeeld. Men verwijt de Broqueville, dat hij in zijn rede een standpunt heeft ingenomen, dat zich van de Fransche politiek scherp onderscheidt. Treinramp bij Moskou. In de nabijheid van Moskou heeft de zer dagen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen uit de voor steden van Moskou, die een zeer groot aantal passagiers vervoerden, zijn op elkander gereden. Bij de botsing kwamen negentien personen om het leven, terwijl er 44 ernstig werden gewond. In verband met het steeds toenemende aantal ongelukken op de verschillende spoorlijnen der sovjet-unie, dat, naar het in een officieele bekendmaking luidt, over het algemeen aan misdadige dronken schap en ernstige overtreding der be- drijfsreglementen te wijten is, heeft het openbaar ministerie last gegeven tot het instellen van een omvangrijk onderzoek. Ernstige onlusten te St. Nazaire. Volgens de „Intransigeant" hebben zich te St. Nazaire vrij ernstige onlusten in een arbeidersvoorstad voorgedaan, daar de arbeiders teleurgesteld waren over het feit, dat bij de gemeenteraads verkiezingen geen der socialistische can- didaten een zetel kon verkrijgen. De ruiten op de mairie werden inge worpen en enkele gemeenteraadsleden, die daar aanwezig waren, werden door steenworpen gewond. Daarna trok een menigte door de stra ten en wierp in verscheidene gebouwen, o.a. in een kerk en in een confessioneele school, de ruiten in. Ook werden enkele huizen geplunderd. Vier personen werden gearresteerd. Men vreest voor een herhaling der onlusten. De spionnage-affaire in Hongarije. De onlangs ontdekte spionnagezaak in Hongarije dreigt een groot schandaal te zullen worden. Talrijke personen, die in het openbare leven een rol spelen, bene vens actieve officieren, schijnen erin be trokken te zijn. Een kolonel en twee ka piteins, tegen wie een bevel tot aanhou ding was uitgevaardigd, zijn verdwenen. Men vermoedt, dat zij zelfmoord hebben gepleegd, om zich aan de schande van een veroordeeling te onttrekken. De Stavinsky-affaire. Het bureau van de parlementaire en quête-commissie in de affaire Stavinsky onderzoekt de foto's van de talons der chèques. Naar verluidt, zou bij dit eerste onder zoek gebleken zijn, dat van een aantal chèques de oorspronkelijke namen zijn weggeradeerd en door andere vervangen. Den vroegeren afgevaardigde, Boyer, is een verhoor afgenomen. Hij wordt be schuldigd van heling. Boyer heeft van Stavinsky chèques ont vangen tot een bedrag van 800.000 francs. Madame Stavinsky heeft tegenover de commissie van onderzoek, die haar een verhoor afnam, o.a. verklaard, dat haar man haar verteld heeft, dat hij te Stresa met Georges Bonnet aan dezelfde tafel en met Julien D'urand in Café de Paris in een particulier kabinet heeft gedejeu neerd. Maatregelen tegen stakingen in Spanje. De Spaansche regeering heeft bij mi- nisterieele beschikking gisteren een ver bod uitgevaardigd om stakingen te ge bruiken als motief voor revolutionaire woelingen. Iedere staking zal voortaan met een termijn van 30 dagen schriftelijk aangezegd moeten worden en wie voor dien tijd staakt, maait zich schuldig aan een strafbaar feit. Omgekeerd zullen pa troons een uitsluiting eveneens met een termijn van 30 dagen moeten aanzeggen. De regeering verwacht van dezen maat regel voorkoming van wilde, revolutio naire stakingen en bevestiging van den vrede in de industrie. Belangrijk referendum in Zwitserland. Zondag 11 Maart a.s. wordt in geheel Zwitserland een belangrijke volksstem ming gehouden over de Bondswet tot be scherming vande openbare orde. De communisten en de sociaal-demo craten hebben n.l. het vereischte aantal handteekeningen van 30.000 stemgerech tigde burgers bijeengekregen, waardoor een volksstemming over deze wet moet worden uitgeschreven. De wet wordt krachtig aanbevolen door alle partijen in het Zwitsersehe parlement, doch bestre den door de communisten en socialisten. De nieuwe wet wordt aangediend als dienend ter bescherming van de demo cratie alsmede van de grondwettelijke, staatsburgerlijke en individueele rechten tegen elke dictatuur, zoowel van links als van rechts. De nieuwe wet stelt strafbaar elke op wekking tot overtredingen tegen den staat of de openbare orde, verder elke opwekking tot ongehoorzaamheid tegen militaire bevelen en minachting voor het leger. Met straf wordt gedreigd tegen hen, die vergaderingen en optochten ge welddadig verstoren en tegen hen die een voorraad wapenen of munitie aanleggen, onderhouden of verdeelen. De wet bevat verder bepalingen om het land te beschermen tegen vreemde spion nen, „Mein Kampf". Fransche exemplaren in beslag genomen. Te Parijs heeft de politie alle te vin den exemplaren van de onlangs uitgege ven Fransche vertaling van Hitler's boek „Mein Kampf" in beslag genomen. Dit schijnt voornamelijk het gevolg te zijn van den wensch der Duitsche auto riteiten, dat het boek niet in het Fransch zou verschijnen. Men schijnt van Duitsch- zi.de zelfs pogingen te hebben gedaan, de Fransche uitgave te verhinderen. D'e Franscbe vertaling is voorzien van een voorwoord van maarschalk Lyautey. Korte Berichten. In de dorpjes Arrou en St. Pellerin hij Ghateaudun zijn ruim twintig perso nen na het gebruik van paardenvleesch onder ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Eén persoon is reeds overleden. Generaal Johnson, de leider van de actie der N. R. A. in Amerika, heeft het plan geopperd om den werktijd met 10 pet. te verkorten en de loonen met 10 pet. te verhoogen. De Fransche ministerraad heeft be sloten het parlement deze week naar huis te zenden tot begin Mei, in welk tijdsver loop de commissie van onderzoek van het schandaal Stawisky een voorloopig rap port kan hebben opgesteld. De begrooting van de Engelsche ma rine voor 1934 wordt op 56.550.000 pond sterling geraamd, dat is 2.980.000 pond meer dan voor 1933. Uit Kanton wordt gemeld, dat een stoomschip bij het binnenvaren in de ha ven is gezonken. Men vreest dat vijfhon derd passagiers verdronken zijn. Reeds zijn 350 lijken uit het water gehaald. De derde Duitsche kruiser van 10.000 ton zal in Juni a.s. van stapel loo- pen. Het huwelijk van prins Sigvard van Zweden met Fraulein Patzek is op 8 Maart vastgesteld. Er zal geen receptie worden gehouden na de plechtigheid. Mevr. Roosevelt is aan boord van een groot watervliegtuig gistermiddag te Miami opgestegen naar Porto Rico Het is de eerste maal, dat de vrouw van een president der Vereenigde Staten een vlucht over den Oceaan onderneemt. Volgens in omloop zijnde geruchten, die tot nu toe niet zijn tegengesproken, hebben zich in de evangelische gemeente te Brunswjjk ernstige wanordelijkheden voorgedaan. De door den rijksbisschop benoemde bisschop moet weer uit zijn ambt zqn ont zet om redenen, die buiten de kerk lig gen. Te Duinkerken zijn enkele militaire opslagplaatsen door een grooten brand verwoest. De schade kan nog niet worden geraamd, doch loopt zeker in de millioe- nen. De Fransche Kamer heeft een ont- werp-wet aangenomen, waarin het vraag stuk der eenheidsprijzenwinkels geregeld wordt. De wet bepaalt, dat binnen een termijn van drie maanden alle magazijnen van eenheidsprijzen zullen moeten zijn omge zet in gewone winkels. DE ZOMERTIJD. 15 Mei7 October. De Staatscourant van gisteravond be vat een Koninklijk besluit, waarbij wordt bepaald, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, dit jaar zal 'aanvangen den löden Mei en zal eindigen den 7den October. Radio-telefoongesprekken met schepen. Met ingang van 15 Maart a.s. wordt het tarief voor radio-telefoongesprekken met schepen op zee belangrijk verlaagd. De kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten worden alsdan teruggebracht van f 3.70 tot f 2.10 en tot f 0.70 voor elke volgende minuut, eventueel verhoogd met de aan boord geldende scheepstaks. In hoofdzaak komt deze verlaging ten goede aan de Nederlandsche visschers- vloot. Tot nu toe was het verkeer sedert de opening op 9 November 1931 vrijwel stationnair gebleven. De Nationale Unie en de Regeering. In een uitvoerig schrijven aan den raad van Bestuur der Nationale Unie heeft prof. dr G. Gerretson medegedeeld, dat hij zich genoopt ziet zijn mandaat als voor zitter van de Nationale Unie neer te leg gen. De oorzaak van zijn heengaan, schrijft prof. Gerretson ligt in de reden, waarom de minister van Defensie in de vorige re geering heeft gemeend de N. U. te moe ten rangschikken onder de bij zijn be schikking van 10 Maart 1933 2e afd. b, no. 42 voor militaire ambtenaren verbo den vereenigingen. Regeling van den invoer van boter. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van boter. Het strekt ter bekrachtiging van het K. B. van 29 December 1933, waarbij de invoer van boter wederom aan een tijdelijke beper king werd onderworpen en wel voor den duur van een jaar. Ten aanzien van de onderhavige contingenteering merkt de minister op, dat, evenals bij de contin genteering van den invoer van ongesmol- ten dierlijk vet, overwogen wordt, of niet op andere wijze het thans met contin genteering beoogde doel kan worden be reikt. Zoolang echter een andere vorm nog niet vast staat, acht de minister het gewenscht, den onderhavigen maatregel te handhaven, ten einde de mogelijkheid van abnormalen invoer bij voorbaat afge sneden te zien. Vlaggenkwestie te Grouw. Bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemeester der gemeente Idaarde- radeel werd de Nederlandsche vlag, nadat deze eerst van het gemeentehuis te Grouw was uitgestoken, weder ingehaald, omdat de gemeenteraad, welke in meerderheid socialistisch is. besloten zou hebben het vertonnen van de Nederlandsche vlag van de openbare gemeentegebouwen bij feeste lijke gelegenheden achterwege te laten. In verband daarmede heeft de heer Kortenhorst aan den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of Z.Ex. indien dat bericht waarheid bevat, zou willen mededeelen, welk standpunt de re geering tegenover gemeentebesturen, die dergelijke, voor het nationaal gevoel grie vende besluiten nemen en deze tot uitvoe ring brengen, inneemt, en wat de regee ring tegen herhaling ervan denkt te doen. Minister Colijn naar Indië. Naar wij vernemen zou Minister Golijn in de eerste dagen van Mei zijn reis naar Indië aanvangen. De datum van vertrek zou voorloopig zijn bepaald op 2 Mei a.s. Verhooging examengelden. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer T h ij s s e n betreffende verlich ting van het examengeld in bijzondere ge vallen heeft de heer Marchant, minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen geantwoord, dat de examengel den zijn verhoogd uit overweging, dat het wenschelijk is de kosten der examens voor een grooter deel dan tot düsver te bestrijden uit de door de candidaten ver schuldigde examengelden. D'e mogelijkheid, dat het verschillenden candidaten zwaar zou vallen het hoogere examengeld te betalen, mocht, naar de meening van den minister geen reden zijn om die verhooging achterwege te laten. Het K. B. laat niet toe in bijzondere ge vallen verlichting van het examengeld toe te staan. Invoer van wapenen uit België? Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer A1 b a r d a betreffende het instellen van een onderzoek van regee- ringswege in verband met een in de pers voorkomende mededeeling inzake den in voer uit België van partijen revolvers hier te lande en betreffende tegen den verbo den invoer en den sluikhandel in wapens te nemen bijzondere maatregelen, heeft de heer Van Schaik, minister van justitie, medegedeeld, dat het antwoord op die vragen nog eenige dagen op zich zal laten wachten. Toepassing van de Arbeidswet. De heer van Embden heeft gisteren in de Eerste Kamer gesproken over de toe passing van de Arbeidswet. Deze wet be paalt in art. 83, dat een werkgever, die binnen twee jaar drie maal de wet over treedt, met principale hechtenis moet worden gestraft. Later is echter in ons Strafwetboek een art. 23bis ingevoegd, waarin den rechter de bevoegdheid wordt Binnenland. De zomertijd van 15 Mei7 October. De Tweede Kamer over het Zuiderzee- fonds. De fraude aan de varkenscentrale. Buitenland. Treinramp in Rusland. De Belgische premier over Duitschland. De kerkelijke toestanden in Duitschland,. Dreigende staking in Spanje. Het Stavinsky-sohandaal. gegeven ook de voorgeschreven hechtenis te vervangen door een boete, welke tot f 5000 mag oploopen. En nu doet zich volgens den heer van Fmbden herhaaldelijk het geval voor, dat een aannemer of fabrikant kalmweg de Arbeidswet ettelijke keeren overtreedt en dan op grond van art. 23bis tot een niet eens zoo hooge boete wordt veroordeeld. Het ergerlijkste is wel, dat de werkgever reeds bij voorbaat weet, dat het zoo loo- pen zai an het is volgens prof. van Emb den gebeurd, dat een. aannemer van een rijkswerk in zijn a-annemmgssorn een soort van reserve voor eventueele boeten wegens overtreding der Arbeidswet had opgenomen. Aldus liet hij de staatskas al bij voorbaat betalen, wat hij later als boete in de staatskas zou moeten hebben. WETTELIJKE TEELTBEPERKING VOOR DEN TUINBOUW. Naar reeds is gemeld, zal dezer dagen in het Staatsblad een Kon. besluit worden afgekondigd tot toepassing van artikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 op fruit, warmoezerijgewassen en vroege aard appelen. Krachtens dat besluit zal het uit oefenen van tuinbouw, waaronder zijn begrepen fruit, warmoezerijgewassen en vroege aardappelen, slechts zijn toege staan aan hen, die als beoefenaars van tuinbouw zijn aangesloten bij de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale, ge vestigd te Den Haag. Verder zei dat K.B. het telen van drui ven slechts toestaan tot een door den Minister van Economische Zaken te bepa len aantal trossen per boom, hetwelk ver schillend zal worden gesteld voor de ver schillende soorten en teeltwijzen van drui ven. Een commissie van deskundigen zal dien minister over de juiste verhou ding tusschen de onderscheiden soorten van druiven en de uiteenloopende teelt wijzen van advies dienen. Ten aanzien van het telen van sla of spinazie in druivenkassen zal dat Kon. besluit bepalen, dat deze teelt verboden is in druivenkassen, welke ouder zijn dan 6 jaar. Het telen van gewassen van den tuin bouw, met uitzondering van sla onder glas en pit- of steenvruchten aardbei en, frambozen en vroege aardappelen val len dus wel onder dit gedeelte der teelt regeling zal slechts zijn toegestaan tot een door den voornoemden minister te bepalen percentage van de gezamenlijk in het jaar 1933 met die gewassen be- teelde oppervlakte gronds. Dit percentage zal verschillend worden gesteld o.a. naar gelang van de gezamenlijke in het jaar 1933 voor het uitoefenen van land- en tuinbouw per bedrijf benutte oppervlakte gronds. De teeltbeperking van tuinhouw- gewassen wordt dus verkregen door een inperking van de oppervlakte van het bedrijf, die met tuinbouwgewassen is be- teeld. Het bovenbedoelde percentage van de in het jaar 1933 met de laatstbedoelde gewassen beteelde oppervlakte gronds zal voor de onderscheidene grootte der be drijven als volgt worden vastgesteld: Percent, v. d. m. tuinb.- 02 H.A. beperk. 5 toegest 95 2— 3 yy 5—10 yy 95—90 3- 4 yy 10—15 yy 90—85 4— 5 yy 15—20 yy 85—80 5— 6 yy 20—25 yy 80—75 6— 7 yy 25—30 yy 75—70 7—10 >1 yy 30—35 yy 70—65 10—11 yy 36 yy 64 11—12 yy 37 yy 63 12—13 yy 38 yy 62 13—14 yy yy 39 yy 61 1415 yy yy 40 yy 60 15—16 yy yy 42 yy 58 16—17 yy yy 44 yy 56 17—18 yy yy 45 yy 55 18—19 yy yy 48 yy 52 19—20 yy yy 50 yy 50 20—21 yy yy 52 yy 48 21—22 yy yy 54 yy 46 22—23 yy yy 56 yy 44 23—24 yy yy 58 yy 42 24—25 yy yy 60 yy 40 boven 25 V V 60 V 40

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1