DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Violet Vaughari Uit de Provincie NIVEA Wij noemen ln de tweede plaats de po sitie van den werkgever tegenover zijn arbeiders. .voorde, huLdnwzorqmfr VAN DINSDAG 6 MAART 1934, Nr 181. HITLER EN HET SOCIALE VRAAGSTUK. In het „Alg. Weekbl. voor Christendom en Cultuur" geeft dr A, A. v. Rhiju het volgende belangwekkende artikel: Het sociale vraagstuk roept in de ge- heele wereld om een oplossing. Ook het Nationaal-Socialisme heeft de groote beteekenia van dit probleem ge voeld. Op uitvoerige wijze heeft het daar tegenover zijn standpunt bepaald. Als een der groote oorzaken van de so ciale moeilijkbeden werd ook hier het in dividualisme aangewezen» De liberale eco nomie aldus de aanklacht heeft alleen oog gehad voor het individu en niet voor de groep, voor de gemeenschap. De Nationaal-Socialist wil daarom het productie-proces grondig veranderen. In de plaats van het individu moet de oor- poratie worden gesteld. In het program van Mussert vinden wij dit op duidelijke wijze omschreven: „Het geheele arbeidende volk wordt ge organiseerd in corporatiën van arbeiders in landbouw, industrie, handel, verkeer en vrije beroepen (ingenieurs, artsen, ju risten, onderwijzers, enz.); benevens in corporatiën van werkgevers en doet daar zijn invloed tot zijn recht komen. Ieder, die in een bepaalde corporatie is opgenomen, in welke hoedanigheid dan ook, is in meerdere mate deskundig op het gebied, dat deze corporatie bestrijkt, ontleent daaraan en aan het feit, dat hij actief deelneemt aan de verzorging van de maatschappij, het recht tot medespre- ken over het onderdeel van de staatshuis houding, dat zijn corporatie betreft. Bij de voorbereiding en meer nog bij de uit voering van wetten en besluiten, zijn het deze corporatiën, welke een zeer groote rol spelen." De lezer ziet waar het om gaat: de cor poratiën van werkgevers en arbeiders moeten het economische leven beheer- schen.' De nadere uitwerking van deze gedach te is niet gemakkelijk. Met spanning werd dan ook uitgezien naar de wijze, waarop het Nationaal-Socialisme, dat in Duitsch- land, de alleenheerschappij heeft, zulke zou doen. Die spanning is thans geweken. Hilter heeft een nieuwe wet, des Gesetz zur Ord- nung der nationalen Arbeit, uitgevaar digd. Men mag deze wet beschouwen als een nationaal-socialistische proeve tot oplossing van het sociale vraagstuk. Hoe is deze oplossing gedacht? Wij gaan dit op enkele hoofdpunten na. Daar is vooreerst de positie van den werkgever tegenover zijn mede-werkge vers. Het Nationaal-Socialisme heeft ons steeds voorgehouden, dat de werkgever niet als individu, maar als lid van zijn corporatie moest worden gezien. Men had daarvoor een aanknoopingspunt bij de snelle ontwikkeling der organisaties, die de werkgevers in tal van bedrijven tot groepen vereenigden. En wat doet nu Hitler's nieuwe wet? Grijpt zij het organisatorisch verband aan om van daaruit een nieuw produc tieproces op te bouwen? Niets daarvan. De ondernemer is Führer in zijn onder neming. Hij alleen besluit op eigen gezag. Zoo lezen wij in een toelichting op de wet: „De wet tot ordening van den nationa len arbeid verwezenlijkt (verder) het lei dersbeginsel in de onderneming. De on dernemer is de leider der onderneming, welke tegenover zijn ondergeschikten in alle sociaal-politieke aangelegenheden der onderneming alleen op eigen verant woordelijkheid beslist." Van eenige band van den ondernemer met zijn mede-ondernemers is geen spoor te vinden. Het is hyper-individualisme in den meest zuiveren vorm. F E UILLETON door E. J. WORBOISE. 18) -o-. Ja, een schaduw was er onmiskenbaar, terwijl hij daar zoo bij vrouw en kinde ren stond te wachten, tot er zou worden opgediend. Ze was daar, toen hij de soep aangaf en het vleesch voorsneed en met een mengeling van ernst en scherts zijn Daisy een standje gaf en haar een klein gansje noemde, en zeide, dat ze nooit een goede gastvrouw zou worden, toen deze wat wonderlijk omsprong met het st.uk ge vogelte, dat ze op haar bordje had. Ze was daar, toen, hij de sprankelende wijn inschonk, toen hij een wanhopige strijd voerde met de desertpudding en zijn vrouw voor de zooveelste maal vertelde, dat de keukenmeid ontslagen moest wor den en toen hij een praatje maakte over het weer en opmerkte, dat het glas om hoog ging, de wind en regen ten spijt ze was daar, en liet zich niet verdrijven. „"Was hij iemand die men door en door vertrouwen kon?" Violet besloot, dat. zulks boven allen twijfel het geval was; haar tante, had menigmaal gezegd, dat hij een rechtschapen mensch was, en dat In het huidige productieproces is de corporatieve gedachte reeds een heel eind voortgeschreden. Gedurende de 19de eeuw bepaalde iedere ondernemer de ar beidsvoorwaarden der bij hem werkzame arbeiders. In de twintigste eeuw daaren tegen stellen de organisaties de arbeids voorwaarden voor werkgever en arbeider vast. Het middel om daartoe te komen is vooral de oollectieve arbeidsovereen komst. Nu zou men ook hier weer verwachten, dat Hitier bij deze ontwikkeling zou aan- knoopen. De corporatieve gedachte had er alleen maar mede gebaat kunnen zijn. Maar ook hier staan wij weer voor het onbegrijpelijk feit, dat hij zulks niet heeft gedaan, De ondernemer zal n.l. in iedere onder neming met 20 of meer arbeiders een ondernemingsverordening moeten vast stellen. Deze vormt een soort fabrieksreg- lement, waarin ook bepalingen omtrent de hoogte der loonen kunnen worden op genomen. Van eenig overleg van den on dernemer met zijn mede-ondernemers is geen sprake. Evenmin van eenig overleg met arbeiders uit andere ondernemingen. De vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders, die tot nu toe over de arbeids voorwaarden spraken, zijn immers ver nietigd. De ondernemer beslist geheel los van zijn bedrijfsgenootep. Hier is alweer hyper-individualisme in den meest zuiveren vorm. Ten slotte een woord over de Treuhë.n- der der Arbeit. Het Nationaal-Socialisme heeft wel ge voeld dat het door bovengenoemde rege lingen de deur openstelde voor misbrui ken van den werkgever. De werkgever is Führer, hij alleen beslist. Kwaadwillige werkgevers zouden op deze wijze gemak kelijk de arbeiders kunnen onderdrukken en benadeelen. Om dit te voorkomen heeft Hitier de Treuhündir der Arbeit ingesteld. Het zijn zuivere Rijksambtenaren, onder direct toezicht van den minister. En zij hebben in hun district zeer groote bevoegdheden. Zij kunnen hun wil onbeperkt aan werk gever en arbeider opleggen. Bij geschillen maken zij uit, hoe het zijn moet. Merkwaardige tegenstellingl Het Na tionaal-Socialisme heette te strijden voor de corporatieve gedachte. De corporaties moeten het economisch leven beheer- sohen. Van centralisatie is men een tegen stander. Decentralisatie is de leuze. Bij de uitvoering der wetgeving moeten de corporaties een belangrijke taak vervul len. Men leze nog maar eens het boven genoemde citaat van Mussert: „Bij de voorbereiding en meer nog bij de uitvoe ring van wetten en besluiten, zijn het de(ze) corporaties, welke een zeer groote rol spelen". En wat doet nu Hitier? Hij schaft wat er aan corporaties ia (de vakvereenigin gen) af. Hij richt geen enkele nieuwe corporatie op. Maar hij overdekt heel het bedrijfsle ven met een net van Rijksambtenaren, die dictator worden in het bedrijfsleven! Kan men het zich centralistischer denken? Deze proeve tot oplossing van het so ciale vraagstuk is van Nationaal-Socia- listisch standpunt bezien niet minder dan een mislukking. Zij gaat lijnrecht in tegen de groote ge dachte, die het Nationaal-Socialisme steeds heeft verdedigd en nog verdedigt. Ze brengt in plaats van de corporatieve gedachte een hyper-individualismo, in de plaats van decentralisatie hyper-centra lisatie. De Nation aal-Socialistische leiders spe len het hier klaar om, na hun toomelooze critiek op induvidualisme en centralisa tie, hun volgelingen een systeem op te leggen, dat de met afschuw verworpen be ginselen weder ten troon heft. iLezing prof. mr B. G. de Savornin Lohman. Zaterdagmid dag sprak prof. mr B. G. de Savornin Lohman, lid der Eerste Kamer, te Goes haar belangen in zijn hand volkomen veilig waren. Doch op dat oogenblik dacht Violet niet aan zichzelf; ze vroeg zich af, in hoeverre hem het geluk van hen, wier belangen hem het meest ter harte moesten gaan; mocht worden toevertrouwd. Want ze kon niet van zich afzetten, dat er on der dat aangenaam uiterlijk iets verscho len lag, dat te vreezen was. Opmerkelijk was, dat zijn vrouw hem tegelijkertijd vreesde en liefhad. Anna hield niet van hem, al gedroeg hij zich jegens haar steeds als oen teeder, bedachtzaam var- dor. Violet had wel eens gemeend, dat hij op zijn beurt op zijn oudste niet zoo ge steld was als op zijn andere dochters, doch dat was niet te verwonderen, want zoo zeker als liefde, wederliefde opwekt, stoot antipathie wederzijds af De maaltijd was bijna afgeloopen, eer Violet er toe kwam, den heer Warneford te vragen., wat hij te haren genoege dan van plan mocht zijn, te doen. Men had het aan tafel zoo druk gehad, met aller lei andere dingen, dat de kwestie half vergeten was, doch niet zoodra kwam Violet erop terug, of Alice was plotseling weer vol vuur. „O ja, o ja", juichte ze „vertel 't haar papa. Ik ben benieuwd, wat voor gezicht ze zal zetten." „Nu kleine heks," antwoordde de squire, vertel het haar dan zelf maar. Meisjes vinden voor zooiets veel gemak- over: „Het fascisme, het nationaal-socia- lisme en de Ghristelijk-historischen". Za terdagavond behandelde hij hetzelfde on derwerp te Zierikzee. Spr. herinnerde aan het pasverschenen C.-H. manifest, waarin wordt gesproken over: „Ritseling van nieuw leven", door dat de kracht van het Marxisme in ons land is verzwakt en een nationale herle ving opkomt, terwijl voorts een nadeining wordt gevoeld van uit het buitenland ko mende rechts radicale stroomingen: het fascisme en nat. socialisme, welke stroo ming een groote werfkracht blijkt te be zitten, vooral onder de jeugd. Daaronder niet alleen; ook onder allerlei andere groepen, omdat men ontevreden is over wat in de politiek gebeurt. In onzen tijd van economische ontreddering, komt een geestelijke verwarring, verbreid door de leer van het fascisme. Spr. verwacht niet, dat het Ned. volk zich zal laten welgoval- len, wat het Duitsche heeft gedaan, maar, wanneer men niet wakker is, dan dreigt ook hier groote verwarring. Hoe komt het, dat 'n dergelijke bewe ging vat krijgt op de massa? Er gaat een schreeuw om gezag door de wereld, ook door ons land, als reactie op de gezags- verslapping en nationale afbraak, waar aan een ordelievend burger die voelt voor de natie en zijn historie, zich ergert, evenals aan de uitwassen in de politiek, als b.v. het zich meester maken van het gezag door de partijen, de radiopolitiek, etc. Al heeft de bestrijding daarvan door de N. S. B. iets aantrekkelijks, indien de G.H. iets van haar beginsel verstaat, dan moet men zeggen: dit is geen geest van onzen geeBtl" Wanneer de G.H. de denk beelden van haar voormannen goed kent, dan blijkt haar hetgeen op het oogen blik gebeurt, niet zoo vreemd. Hoe stond Groen van Prinsterer tegenover Napo leon, een dictator als nu Hitler en Mus solini? Groen zag in Napoleon een gee- sel Gods, die aan den chaos der revolutie een eind maakte (Hitler en Mussolini voorkwamen een revolutie), maar be streed de dictator, die het gezag aan zich zelf ontleende. De N. S. B. is niet aanvaardbaar voor hen, die werkelijk G.H. voelen en wel, omdat le de N. S. B. neutraal staat te genover den godsdienst, 2e omdat ze de geestelijke en politieke vrijheid aan den Staat wenscht te trekken en 3e omdat het stelsel niet te vereenigen is met de positie, die Oranje in Nederland bezit en behoort te bezitten. De N.S.B. propageert een sy steem, dat in ons land niet kan aarden. Wat dan? Terugval op het beginsel! Te gen de revolutie het evangelie! Strijd te gen het Marxisme, de erfvijand; tegen de revolutionaire methoden; het gezag uit het volk en niet uit God; front gemaakt tegen het fascisme en gestreden voor de ziel van ons volk, dat dreigt afgetrokken te worden in de verkeerde richting. Electrische kachels in groote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Middelburg. Gevonden voorwerpen. Halfons-gewicht, Kotkamp, Leliestraat S 150 b; schaatssl8utel, paar handschoenen, das en 5 andere handschoenen, I. v. Da len, Seisweg R 105; kinderport. met inh., wed. Ton, Seisweg R 120; jongensjas, R. Roest, Jodengang R 228; passer, J. Moens, L. Geere K 254; belastingmerk, Wondergem, Baanstraat Q 231; verfdoos, S. Jansen, Nieuwland A 212; schooletui, A. Tange, Zusterstr. I 201; bandbescher mer, concierge Arbeidsbeurs; geldstuk, Daane, Spanj.str.; muts, J. v. Voorn, Spuistraat F 116; knipmes, Daniëlse, K. Breestr. O 160; kindertaschje en een schoenhaak, Aarnoutse, Achtersingel Q 135; glacé handschoen, Pitlo, Veersche- weg T 250; dameshandschoen, Francois, Hendrikstr. W 19; zakmesje, Baljeu, Pijpstraat N 215; port. met inh., gem,- veldwachter, St. Laurens; das, P. Wisse, Brigdamme B 151; verm. gouden collier, v. d. Berge, Spuistr. F 102; kinderport. m. inh., L. de Rijke, N. Oostersohe str., N 106; zilv. broche, Geldof, L, Gortstr., I 320; belastingmerk, Plantsoen, Baan- str. Q 227; handbeschermer, A. Janse, Vlasmarkt L 11; belastingmerk, W. Kit- ters, L. Geere K 326; verstellapje, Ver spoor, Noordweg S 235; p. handschoenen, Wichman, Achtersingel Q 166; port. m. inh., v. Amerongen, K. Giststr., A 129; koeband, D. Janse, Segeersweg V 100 b; keiijker woorden, dan oude menschen, hè mama?" Alice liet het zich geen tweemaal zeg gen en onmiddellijk barstte ze los: „Vio- letl papa is van plan een bal te geven!" „Ho, ho", protesteerden vader, moeder en zuster; „niet zoo hard van stal, 't wordt maar een avondpartijtje, hoor." „Ja, maar, als we iets doen, moet het goed zijn en geen half werk. En dan zal men ons terugvragen en binnenkort is het bal van de jachtvereeniging, van de buurtschap, en er komen er nog een maasa, waaraan we alle zullen meedoen, als we er maar eerst mee beginnen." Mevrouw Warneford snakte bijkans naar adem. Het praten over partijtjes en bals was iets vreeselijks voor haar; ze voelde het, als een reeks kwellingen, die haar te wachten stonden. De squire zelf legde Alice het zwijgen op, en zijn anders zoo beminnelijk gelaat nam de bekende uitdrukking aan, die aanduidde, dat het nu tot zoover mooi genoeg was geweest en dat men geen stap verder moest gaan. „Alice, zou ik je mogen verzoeken, je dwaze praatjes te staken," klonk het streng. „Er zal hier geen bal plaats hebben, althans niets van dien aard, dat op dien officieelen naam aanspraak kan maken. In velerlei opzicht zou 't niet wenschelijk zijn. Violet, in diepe rouw, zou er onmo- belMtingmerk, J. Verhulst, PottemnarW K 192; Rijwielsleutel, A. Reinturse, Bree- weg, 'tZand, G 69; zwarte sjaal, De Zeeuw, L. Geere K 239; tramkaart, Geldof, Vischmarkt H 166; p. handschoe nen, J. Lebau, Zandstr. 195; slijklap, Steenland, Stationstraat winkel; Ring met sleutels, A. Vinke, Heerenstr. H 152; koper gewicht, C. Marinisse, St. Lau rens A 18; p. voetbalschoenen, Simons, kazerne Noordstr.; bankbiljet, Korstanje, spuistr. F 140; p. sportkousen, mej. de Valk, Damp,str. O 205; halsketting, A. v. Waarde, N. en St, Joosland A 124; hor logeketting, v. d. Ven, Groenmarkt B 81. Schors. Loop der bevolking over de maand Febr. '84. Ingekomen: Pieter Spijk en gezin, los werkman, uit Kapelle. Vertrokken: Te. Jo. Joosse, naar We- meldinge, P. Rijk, en gezin, landbouwer, naar Frankrijk; Ja. de Pree, leerling ver pleegster, naar Dirksland; J. de Pree, schippersknecht maar Goes; Wed. G. Boonman en gezin, landbouwster, naar Oud-Vossemeer, Goes. Maandagavond vergaderde da Chr.-Hist. Jongerengroep Goes en omstre ken, In de Chr. Bewaarschool alhier. Na afwikkeling der gewone huishoudelijke zaken kreeg do voorzitter, dhr v. d. Dries van Kapelle, gelegenheid zijn inleiding over „Het leven van Groen van Prinste- res" te houden. Met groote aandacht werd dit boeiende referaat aangehoord. Nadat nog verschillende vragen door den inlei der op bevredigende wijze waren beant woord, werd de vergadering met dank zegging door dhr Lankester gesloten. Ovezande-Drlewegen. Door het plaatse lijk comité „De Zeeuwsche Beker" werd een collecte gehouden voor de noodlijden de Christenen in Rusland. Deze collecte bedraagt de mooie som van f 109.25. (Be langeloos bericht,) Rllland-Bath. Maandagavond hield de af deeling van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond alhier een openbare vergadering waarin ala spreker optrad dhr van Mas- trigt, propagandist van genoemden bond. De vergadering was flink bezocht. Spr. had alB onderwerp gekozen „Christelijke vakorganisatie een bedrijfs- en een volks belang". Hij wekte de hoorders op samen op te komen voor het arbeidersbelang, en de invloed van het Christelijk beginsel te doen gelden in den arbeid. Godsdienst behoort niet alleen beperkt te blijven tot het gezin, of in de kerk, zoals onze tegen standera beweren, doch moet uitkomen op elk terrein van het leven. Hij spoorde allen aan lid te worden van den N.C.L.B. Helnkenszand. Maandagavond verga derde de Raad dezer gemeente. Besloten wordt een eventueel aan te geven leening voor aanleg van een electrische kabel ten behoeve der verlichting vast te stellen op een duur van 15 jaar. Van verschillende herbergiers uit deze gemeente ie het ver zoek ontvangen om opheffing van de grondslag biljard van de personeele be lasting. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan dergelijke verzoeken voort aan geen aandacht te schenken. Naar aan leiding van een verzoek om verbetering van een rioolput in den Slaakweg door dhr Beaufort gedaan in een vorige ver gadering, deelt de voorzitter mee, dat het waterschap 's-Heer Arendskerke heeft ge zorgd voor verbetering. Van dhr J. L. Snijder is een verzoek ingekomen om hem wegens gezondheids redenen met ingang van 16 April a.s. eervol ontslag te verleenen als secretaris der gemeente en als ambtenaar van den burgerlijken stand. Op voorstel van B. en W. wordt het gevraagd eervol ontslag ver leend. De voorzitter betreurt het, dat iemand op den leeftijd van 41 jaar wegens ziekte genoodzaakt is zijn werkkring te verla»- ten. Hij spreekt den wenseh uit, dat dhr Snijder,, die inmiddels met ziekenverlof naar elders vertrok, na een voldoende rustpoos de krachten zal terug winnen om eerlang weer werk te kunnen verrich ten. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten thans de commissie, die in 1931 werd ingesteld om te onderzoeken de klachten van B. en W. betreffende de ar beidsprestatie van den gemeentesecreta ris en welke middelen waren aan te wen den om verbetering te verkrijgen te ont binden. Dhr Steietee deelt als voorzitter van deze commissie mede, dat hij nim- gelijk aan kunnen deelnemen; het zou het toppunt zijn van gebrek aan goede ma nieren; waar is je verstand? De zaken staan zoo: Daisy is nu negentien en het wordt tijd, dat ze eens wat in gezel schap komt, voor jou zou het minder noo- dig zijn, maar zoo gaat het in eene moei te en het spaart kosten. En Violet, na tuurlijk, moet geïntroduceerd worden." Violet moest er in haar hart om lachen, om dat plechtige „introduceeren", waar men in de betere kringen zoo vreeselijk aan gehecht is; en ze vroeg zich af, wat er in het afgelegen Allingham nog leven kon, aan wie ze zoo noodwendig moest worden voorgesteld. Afgezonderd als ze geleefd had en weinig als ze van de ge bruiken in gezelschapskringen wiBt, was het haar toch opgevallen, dat terwijl Alioe maar voortratelde over bals, zoo lang ze thans op Warneford Grange toef de, nog niemand uit de nabuurschap de familie een bezoek had waardig gekeurd en ook schenen er geen buren te zijn, met wie men eenige voeling onderhield. Of nu de fout lag aan de Grange-bewoners af aan de andere zijde, was voor Violet na tuurlijk moeilijk om vast te stellen. Echter, de gedachte alleen al aan een bal te barer eere vervulde Violet met weerzin; ze gaf om bals al evenmin als om een vossejacht. En alleen al de ge dachte, om met menschen, die ze nooit mermeer hoopt goplaatst te worden voor een dergelijk moeilijk onderzoek. Ook hij vindt het bedroevend, dat een ambtenaar op 41-j. leeftijd reeds wegens lichaams gebreken moest worden afgekeufd en ook namens de oommissie spreekt hij den wensoh uit, dat dhr Snijder eerlang weer in staat zal zijn voor hem passend werk te vinden. Hij dankt de medeleden der commissie voor de zakelijkheid, waarmede deze geheele materie is behandeld. Dhr Beaufort dankt als secretaris der Com missie den burgemeester die de vergade ringen steeds heeft bijgewoond en voor de eerlijke en oprechte houding die hij tegenover de oommissie steeds heeft aan genomen, Op voorstel van B. en W. wordt behan deld de benoeming van een tijdelijk amb tenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter zou deze tijdelijke benoeming willen doen eindigen op 1 Juli. Op voor stel van dhr Beaufort wordt dit gewijzigd in 10 Aug. Als tijdelijk ambtenaar wordt met alg. stemmen benoemd dhr P. A. "Westdijk, waarnemend gemeente-secretarie. Met de stemmen van dhrn A. Bos en A. Simonse tegen wordt nu besloten een termijn van twee jaar te stellen, dat iemand in de ge meente woonachtig moot zijn om voor steunverleening in aanmerking te kunnen komen. Besloten wordt B. en W. te mach tigen een bespreking te voeren met den tegenwoordigen gemeente-architect, om te komen tot een behoorlijk toozioht op het werk door de gemeente aan haar gebou wen enz. te verrichten. Besloten wordt op voorstel van B. en W. om, indien coupon belasting moet worden betaald van de ge- meenteleeningen, deze zal worden ver haald op de rentetrekkondon. Bij de rondvraag vraagt dhr Bos of de werkverschaffing aan den Oudenkamer- schen weg is aangevangen en of deze reeds alle in aanmerking komende werken om vat. De voorzitter zegt, dat thans 35 men schen zijn geplaatst en dat zoo noodig, de overigen nog volgende week zullen kun nen wajdea geplaatst. Dhr De Mol vraagt naar de huisaansluitingen door de P. Z. E. M bij den aanleg van de kabel. De voorzitter zegt, dat ook hem klachten be reikt hebben, dat niet alle kosten voor rekening van de P. Z. E. M. zouden zijn genomen. Hij heeft zich daarvoor reeds me', de P. Z. E. M. in verbinding gesteld Dhr Steketee vestigt de aandacht op de slechte weg in het Huneslop. De Raad is van meening, dat thans niet de noodige gelden voor een afdoende verbetering te vinden zijn. KrabbendIJke. Loop der bevolking. Ingekomen: Wed. J. Meyer en kinde ren van Kruiningen A 220 naar Noord- weg A 83; Johs Butijn en dochter, van Steenbergen H 154 naar Wilhelminastr. A 262. Vertrokken: Jorinus Johan Nieuwdorp van Roelshoek B 45 naar Rotterdam, Nieuwehaven 118a; Margaretha Lobbezoo, van Oostweg B 6 naar Rilland-Bath; Ge rard Clement van Wilhelminastraat A 324 naar Anna Paulowna, Kleine Sluis. Arnemulden. In de openbare school werd de jaarlijksche Ouderavond gehou den. De voorzitter der ouderoommissie, dhr A. Buis Azn, opende deze vergade ring. Onder voorlichting van het onderwij zend personeel werd het werk der leer lingen bezichtigd. Ter afwisseling werden films vertoond, onder meer de begrafenis van wijlen Ko ning Albert van België, afgewisseld door enkele films, inzake het dorpsleven alhier. Het gebruikelijke kopje chocolademelk werd niet vergeten De voorzitter sprak een slotwoord, waarhij dhr C. Doesolaar opmerkte, dat de ouders dezen Ouderavond niet moeten Ingezonden Mededeeling. ontmoet had, zinloos door een zaal te huppelen, vervulde haar met afschuw, die nog vermeerderde bij de gedachte aau het tehuis, dat ze kort geleden had vaar wel gezegd en waar iets dergelijks een voudig niet denkbaar zou zijn. Ze besloot onmiddellijk, welke gedragslijn ze volgen moest. Ofschoon ze gehoorzaamheid aan haar voogd verschuldigd was en zij zich had moeten buigen, toen hij van haar eischte, dat haar nurse haar niet naar de Grange vergezellen zou, meende zij het recht te hebben, in gewetenskwesties haar vrijen wil te mogen volgen. Niettemin achtte ze het verstandig, nu Alice door het feest zoo opgewonden was, dat ze er niet over uitgepraat raakte, voorloopig te zwijgen, om niet ai te zeer als spelbreekster te worden besohouwd. Zelfs Daisy's oogen liohtten op bij het vooruitzicht van het pretje, ofsohoon ze af en toe een onderzoekenden blik wierp op het gelaat van haar moeder, om te zien, wat die er wel van denken mocht. Op mevrouw Warneford's gelaat viel ech ter niets te lezen; de gewone uitdrukking van lijdzame berusting lag er op uitge spreid, al voelde Violet bij intuïtie, dat het feest haar instemming niet had. En Daisy scheen dat ook te denken, want ze onthield zich er verder van, haar zuster bij te vallen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5