EERSTE BLAD. DINSDAG 8 MAART 1834 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 131 BB BK B*BB MB Ê^^^B tM&mM^ B B Mf B Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine MBbê^ÊB fljkj^v JuBBÊÊBMÈêMj HMF ^BbQ^W vooruitbetaling, letter Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, Ui tg.: gevers- aa sc appij „Luc weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw. Vlissingen f 0.20. - Losse nummers 5 cent. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. |Vj|A W ^^BB Telefoonnummer M ^Èk AÊÊb MÊÈk é&l 10 Advertentiën: Gewone advertentiën Postchèque en Girorekening 44455. Éf f #1 B B M'B regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. MB B B B M JB Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij Directeur-Hoofdredacteur: ZUIDEMA. KBB ^B B^B ^B BB BW B« Wangrijke korting. S. D. A. P. an ontwapening. De S. D. A. P. heeft zich tot nu toe in theorie althans op het standpunt gesteld van de eenzijdige nationale ont wapening. Zelfs een weer macht zooals ons land die kent en die alleen ten doel heeft eventueele aanvallen af te slaan of onze onzijdigheid te handhaven, kon niet worden geduld. Thans begint er, onder den invloed van wat in het buitenland gebeurde, een kentering te komen. In de jaren na 1918 trachtte men el kaar wijs te maken, dat de internationale arbeidersbeweging wel het uitbreken van een nieuwen grooten oorlog zou kunnen verhinderen. Maar de heer Albarda schrijft thans in de „Socialistische Gids" dat er nu geen grond meer is een dergelijke verwachting te koesteren. „Sedert vier of vijf staten, waaronder twee groote mogendheden, in de macht van fascisten zijn gekomen, is de moge lijkheid van een georganiseerde actie der internationale arbeidersbeweging, op het oogenhlik van het alleruiterste gevaar, verdwenen. Ging op dat oogenhlik de arbeidersbe weging in die landen, waar zij nog over organisaties en vrijheden beschikt, tot verzet over, dan zou de oorlogsdrift in de fascistische landen, waar geen krachtig verzet denkbaar is, ongebreideld blijven en zelfs door de verzwakking van andere landen worden aangemoedigd. Namen de Fransche arbeidersorganisaties zich voor 'om in elk geval van een oorlog tusschen hun land en het Derde Rijk zich tegen over de regeering van Frankrijk te plaatsen, dan zou dat voornemen alleen reeds Hitier en zijn generaals op den weg naar Parijs lokken. Het is in de tegenwoordige omstandig heden meer dan ooit ondenkbaar, dat zulk een voornemen zou worden opgevat, en zoo mogelijk nog minder denkbaar, dat zulk een voornemen bij' de Fransche ar beiders instemming zou ontmoeten. Mocht iemand hun burgerzin al gering genoeg achten om de mogelijkheid van zulk een actie te veronderstellen, dat hun afkeer van het fascisme hen tegen Hitler in het gelid zal drijven kan niemand betwijfe len. In België zou het gaan gelijk in Frankrijk. En in Nederland zou het niet veel anders gaan dan in België. Als iemand hier het denkbeeld mocht koesteren om, bij een nadering van troe pen van het Derde Rijk, de Nederland- sche arbeidersklasse op te roepen tot het verhinderen van een mobilisatie der weermachthonderd tegen één dat het voornemen hem zal 'ontzinken als de booze dag aangebroken is, en honderd duizend tegen één dat hij door de Neder- landsche arbeiders onderstboven zou worden geloopen als hij zijn voornemen ten uitvoer zou willen brengen." De heer Albarda voegt hieraan toe, dat het hier niet de vraag is of het aange naam moet worden geacht deze dingen te zeggen en te hooren, maar dat de hoofdzaak is of deze dingen waar zijn. Inderdaad. Tot nu toe heeft de S.D.A.P. de kwestie altijd anders gesteld en werd meer met de wenschelijkheid dan met de werkelijkheid gerekend. Wat. dit betreft is er dus eenige vooruit gang. Een moeilijkheid bij deze partij is ove rigens, dat zij zich, bij dergelijke belang rijke vraagstukken, steeds door anderen de ma.rschroute laat voorschrijven. Nu eans door wat men meent de volkswil te ztin of door concurreerende communisten en dan weer door de gevreesde Fascisten. En een moeilijkheid is ook, dat men daar de dingen anders schijnt te bedoelen, dan men ze zegt. Toen de heer Albarda enkele jaren ge leden zoo dapoer sprak van dappere on gehoorzaamheid, werd hij om die dap pere woorden door zijn partijgenooten van alle kanten toegejuicht. Maar toen anderen hem over de juiste beteekenis van die woorden aan den tand kwamen voelen, toen heette het, dat aan eenzijdige actie tegen militair verweer zelfs niet gedacht was, maar alleen aan de mogelijkheid van een internationaal optreden der arbeidersbeweging tegen landen tusschen welke een oorlog zou uit breken. Doch hoe dit ook zij, er is iets aan het veranderen bij de S. D. A. P. Uit wat de beer Albarda nu schrijft, blijkt reeds, dat hij in zijn hart blij is, dat de Regeering nooit heeft willen luisteren naar het ont- wapeningsgepraat van de S. D. A. P. en dat_ mobilisatie van de weermacht nog altijd mogelijk is. Roosevelt over zijn economisch beleid. Roosevelt beeft Maandag te Washing ton de conferentie geopend der directeu ren van de Niracodes, welke thans reeds 600 takken van bedrijf en voor zoover be treft het aantal der arbeiders, 90 pet. der industrieele bedrijven der Ver. Staten om vatten. Aan de conferentie werd ook deel genomen door vertegenwoordigers van takken van bedrijf waarvoor nog geen co des zijn ingevoerd. Roosevelt verklaarde o.m., dat wat tot nu toe ter bestrijding van de crisis en voor den wederopbouw van bet bedrijfs leven is gedaan, noch communisme noch fascisme, noch collectivisme is, doch toe passing der goede democratische princi pes, die in Amerika jarenlang in vergetel heid. zijn geraakt, toen Amerika zich beeft laten regeeren door belangengroe pen. Door de Nira-wet is de samenwerking van werkgevers en werknemers ter eene zijde en van distributeurs en consumen ten ter andere zijde ingeleid. Roosevelt deed een beroep op de indus trie om de arbeidsuren nog meer in te krimpen, teneinde de werkgelegenheid te verruimen en verder om den arbeiders loonen te geven, die bun een behoorlijk bestaan verzekeren. Het wordt meer en meer duidelijk, dat men in alle kringen bereid is de „New Deal" te aanvaarden. Het is op het oogenblik zaak voor de banken om geen credieten te verstrekken zonder voldoende zekerheid, of leeningen, die niet toegestaan zouden moeten wor den. Zij moeten echter een welwillende houding aannemen tegenover wettige cre- dietbehoeften en de verantwoordelijkheid inzien, die hun bevoegdheden meebren gen. Bekeken vanuit het gezichtspunt van Roosevelt was bet belangrijkste punt van de rede dat gedeelte, waarin bij zei: „Alle inlichtingen, die ik biermede heb verkregen, brengen mij tot de onomstoo- telijke overtuiging, dat wij thans dade lijk alle mogelijke samenwerking moeten betrachten, teneinde te geraken tot hoo- g'ere loonen en kortere werktijden". Dit is de eigenlijke aanleiding voor zijn rede. Verder heeft Roosevelt de industrie uitgenoodigd tot een prijsverhooging en den wenscb uitgesproken om tot korteren werktijd te geraken. Wat Amerika noodig heeft, is een ver- boogde productie, waardoor de koop kracht wordt verhoogd. Het schandaal Staivinsky. Een medicus, die belast was met de autopsie van bet lijk, zou geconstateerd hebben, dat Prince vergiftigd zou zijn. Volgens de meening van den medicus: met een soort chloroform. De vermoedens, dat Prince voor den moord verdoofd zou zijn, zouden bierdoor worden bevestigd. De minister van justitie, Cbéron, beeft Hurlaux, den substituut van den gewe zen procureur-generaal Pressard, van zijn post ontheven, .op grond van zijn relaties met Stavinsky. Hurlaux trachtte zich door vergif in te nemen van bet leven te berooven. Dit is hem echter belet. Hij is zoo overspannen dat hij' naar een zenuwinrichting moest worden overgebracht. De rechter van instructie heeft vandaag den voornaamsten medewerker van Sta vinsky, zijn particulieren secretaris Ro- magnino', aan een uitvoerig verhoor, dat verscheidene uren duurde, onderworpen. D'e medische expert heeft een nauwkeu- keurig onderzoek ingesteld naar de lon gen, de nieren en de lever van den ver moorden Prince, en daarbij met volkomen zekerheid vastgesteld, die zich in die or ganen vergif bevond. Koning Leopold voer de microfoon. Koning Leopold III zal Woensdagavond a.s. voor de microfoon tot zijn volk spre ken. Om 19.45 uur Belgische tijd (19.25 u. Nederl. tijd) spreekt de koning op golf lengte 484 in het Fransch, om 19.50 u. (19.30 u. Nederl. tijd) op golflengte 322 in het Nederlandsch. De rede van den Koning zal dus slechts enkele minuten duren. Terugkeer der Habsburgers naar Oostenrijk? Naar in politieke kringen verluidt, zal zich de Oostenijksche ministerraad reeds de eerstvolgende dagen be zig houden met de opheffing van para graaf 2 van de wet van 3 April 1919 over de uitwijzing van de Habsburgers uit Oostenrijk. Den leden van het huis Habsburg zou door de opheffing van deze paragraaf het verblijf in Oostenrijk weder mogelijk ge maakt worden. Volgens berichten uit Boedapest, heeft deze aangelegenheid in Hongarije geener lei verrassing teweeggebracht, daar men omtrent de desbetreffende plannen van Oostenrijk reeds vroeger ingelicht was. Hongarije beschouwt de geheele kwes tie als een zuiver Oostenrijksche aange legenheid. Bkend Labourlld fascist. Het vroegere Labourlid John Beckelt is lid geworden van de Britsche Fascis ten-Unie. Hij motiveert zijn partij-wisse ling met de „verwording" van de La bour-party, waarvan hij den leden ge makzucht, baantjes-jagerij en slapheid verwijt. Dit heerschap heeft in 1930 bij een in cident in het Lagerhuis „naam" gemaakt. Toen de Speaker een van Becketts partij leden het woord ontnam, maakte hij zich meester van de mace (den staf van den Speaker), welke vóór den Speaker op ta- ftl lag, en wilde zich hiermede uit de voetij maken. Hij werd gegrepen en ver volgens door het Lagerhuis uitgesloten. Conferentie van dertien mogendheden? De correspondent te Londen van de „Frankfurter Zeitung" weet te melden, dat in Engelsche regeeringskringen ge sproken wordt over een plan om binnen afzienbaren tijd te Londen een dertien- mogendhedenconferentie bijeen te roepen, ten einde te trachten, nu Edens reis niet buitengewoon succes heeft opgeleverd, alsnog op het gebied der ontwapening eenige resultaten te bereiken. President Roosevelt zou reeds zijn instemming met het plan hebben betuigd. Korle berichten. Leningrad, de voormalige keizerlijke hoofdstad, heeft op het oogenblik slechts 40 taxi's, waarvan er ongeveer 15 in de reparatie zijn. Leningrad heeft een be volking van drie millioen zielen, zoodat er per 120.000 inwoners slechts één taxi is. De autoriteiten overwegen maatregelen om hierin verbetering te brengen. Van de visschers, die op ijsschotsen in de Kaspische Zee zijn afgedreven, zijn de meesten gered. Er bevinden zich thans nog 84 visschers op het ijs, die men door samenwerking tusschen schepen en vlieg tuigen binnen enkele dagen behouden aan land hoopt te brengen. i Gisterenmiddag is bij Berlijn een sportvliegtuig neergestort. De bestuurder liep een schedelbreuk op. 6 Het ministerie vein koloniën maakt bekend, dat het aantal dooden tengevolge van de builenpest in den Congo tot 17 gestegen is. Officieel wordt medegedeeld, dat ge durende de drie weken vóór 24 Februari in de United provincies (Britsch-Indië) 2866 personen tengevolge van de pest om het leven zijn gekomen. Minister Verschuur. Naar gemeld wordt is de toestand van minister Verschuur, die aan een aanval van appendicitis (blindedarm-ontsteking) lijdt, vooruitgaande. Zijn Excellentie, die zooveel mogelijk thuis zijn werkzaamheden verricht, moet op voorschrift van zijn geneesheer, de lig- kuur nog eenigen tijd voortzetten. Loonsverlaging in de Industrie? Een groot aantal industrieele onderne mingen, aangesloten bij de Algemeene Werkgeversvereniging, waarvan de zetel te Haarlem is gevestigd, is, naar de Tele graaf vernam, voornemens voor haar be drijven de arbeidersloonen te verlagen. De meeste bedrijven, bij dezen maatre gel betrokken, zijn fabrieken, gevestigd in de Zaanstreek. Het ligt in de bedoeling de verlaging in twee termijnen te doen geschieden. Er is n.l. aangekondigd een verlaging met 5 pet. bij den tweeden be taaldag in deze maand en voorts nog een 5 pct.'s verlaging in Mei a.s. De arbeiders, betrokken bij de verla ging, zijn georganiseerd in verschillende organisaties, o.a. in de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, in den Textiel- arbeidersbond en in de organisaties in do voedingsbedrijven, wijl er fabrieken van onderscheiden aard bij dezen maatregel betrokken zijn. Reeds hebben de hoofdbe sturen der organisaties besprekingen ge houden. Naar van de zijde van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders mee gedeeld werd, volgen er nu ledenverga deringen der vakvereenigingen, waarna een definitief standpunt vastgesteld zou worden. "Waarschijnlijk zullen er dan nog onderhandelingen met de Algem. Werkge versbonden gehouden worden. Proefrit met den Diesel-trein. Naar gemeld wordt, zal er door de Ne- derlandsche Spoorwegen nog deze week worden proefgereden met de nieuwe Die seltreinen en wel op het baanvak Utrecht- Arnhem. Deze proefritten hebben plaats tusschen de gewone treinverbindingen JUBILEUM BURGEMEESTER HAGE. Met groote opgewektheid is vandaag te Bruinisse feest gevierd ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van bur gemeester S. ïïage. Vanmorgen is de jubilaris in de ver gadering van den gemeenteraad harte lijk toegesproken. Ook werden tal van volksspelen gehou den. De mondharmonicaclub musiceerde, terwijl een optocht van ruiters en auto's door het dorp trok. Vanmiddag was het feest voor de schoolkinderen, terwijl vanavond de zang- en araziekvereenigingen zich zullen doen hooren. door. Thans is één treinstel gereed. Zoo dra er meer stellen gereed zijn, zullen dagelijks proefritten plaats hebben, niet alleen voor het beproeven van het mate rieel, doch ook om het personeel, dat op de Diesel-treinen dienst zal doen, ver trouwd te maken met het nieuwe mate rieel. Zooals men weet, ligt het in het voor nemen de Dieseltreinen definitief in ge bruik te nemen bij het intreden van het zomerseizoen op 15 Mei, den dag waarop de zomerdienst wordt ingevoerd. Het pu bliek zal voor het eerst kennis kunnen maken met deze noviteit op de lijn Am sterdam-Arnhem en Amsterdam-Eindho ven. Mocht het geheele materieel nog niet gereed zijn, dan wordt, zooals bekend, zoolang de dienst onderhouden met het stoommaterieel op die lijnen, waarop de Dieseltreinen rijden. De „weer-afdeelingen" bij de N. S. B. Door den heer van der Heide waren betreffende het instellen van een onder zoek van regeeringswege naar de werking van de organisatie van en het beschikken over wapenen door de tot de Nationaal Socialistische beweging beboerend© W. A. organisaties tot den voorzitter van den ministerraad eenige vragen gericht. Mi nister Colijn heeft daarop geantwoord, dat omtrent de „Weer-afdeelingen" bij de N. S. B. de regeering het noodige bekend was. Een nader onderzoek heeft niet kun nen doen blijken, dat de lichamelijke' op leiding van de leden dier afdeelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen, wandelen e.d. Hoewel de titulatuur bij de indeeling zou kunnen doen denken aan 'n militaire organisatie, is voorshands van een dergelijke organisatie of van werke lijke militaire geoefendheid praetisch wei nig of geen sprake. Als vaststaand kan, verklaart de minister, worden aangeno men, dat de leiding der N. S. B. niet wensebt, dat de leden gewapend zijn. D'it geldt ook voor de W. A. Een verbod is door de leiding uitgevaardigd, volgens het welk geen lid een wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dat verbod blijkt praetisch streng de hand te worden gehouden. Al is de regeering niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allerlei ge ruchten, zij is toch voor wat betreft de wapensmokkelarij en het eventueel clan destien opslaan van wapenen door politie ke organisaties, 't zij door andere revoluti onaire bewegingen, bijzonder waakzaam. Mocht een politieke formatie hier te lande praetisch overgaan tot het vormen eener in wezen militaire organisatie, de regeering zal dan niet aarzelen tot op heffing daarvan de noodige maatregelen te beramen. Minister Colijn over koloniale vraagstukken. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam zal op Zaterdag 10 Maart a.s. ter gelegenheid van den jaar dag der Kamer, aan de autoriteiten, Binnenland. Uitkeering aan tuinbouwers. Teeltbeperking in den tuinbouw. Vergadering van „Kinderzorg". Loonsverlaging in de industrie? Buitenland. Terugkeer der Habsburgers naar Oos tenrijk? Rede van Roosevelt. Conferentie van dertien mogendheden? waarmede zij in geregelde verbinding staat, en aan het door haar vertegen woordigde bedrijfsleven, een receptie aan bieden. Deze receptie zal plaats vinden van 2.304 uur, in Restaurant „Bristol", Houttuin 52. Aan deize receptie gaat vooraf een een voudige koffiemaaltijd. De Kamer heeft Minister Colijn bereid gevonden aan de zen maaltijd een rede te houden over ko loniale vraagstukken. De rede van Min. Colijn wordt per radio uitgezonden door den K. ïl. ga de Phohi van 1.45 tot 2.15 uur. DE WIJZIGING VAN DE WONINGWET. Het gestrande ontwerp weer vlot. De wijziging van de Woningwet is de vorige week in de Tweede Kamer ge strand. De behandeling is „aangehouden" na aanneming van een den minister niet welgevallig 'amendement. In ©en belangrijk artikel van het ont werp werd hét goedkeuringsrecht van ge meenteraadsbesluiten over woningbouw- voorsehotten opgedragen aan den minis ter van 'Sociale Zaken. Maar volgens art. 228 van de gemeentewet, berust de goed keuring van dergelijke financieele trans acties bij 'Gedeputeerde Staten. Zou nu na aanneming van het ontwerp tweeërlei goedkeuringsrecht worden uitgeoefend, of was het de vooropgezette bedoeling toet toezicht van 'Gedeputeerde Staten over te hevelen naar den minister? De Kamer weigerde met één stem meer derheid mede te gaan met het regeerings- voorstel om toet toezicht op de gemeente besturen bij' de uitvoering van do Woning wet op Voorname punten van de colleges van Ged. Staten naar den minister van Sociale Zaken over te brengen. Het bleek reeds dadelijk, dat minister Slotemaker de Bruine hieraan voor zich zelf geen politieke gevolgen vastknoopte, hoewel toij tegen 'dit amendement zeer ernstig had gewaarschuwd. Want wel vroeg de minister schorsing van de ver dere behandeling van het wetsontwerp, doch dadelijk daarop 'ging 'hij1 met de Ka mer voort te behandelen het wetsontwerp betreffende buitenlandsctoe 'arbeidskrach ten. Thans wordt gemeld, dat ook het wets ontwerp tot wijziging van de Woningwet zelf gehandhaafd zal blijven, met eerbiedi ging van het gevallen Kamervotum. Mi nister Slotemaker zou namelijk, naar ver luidt, een wijziging overwegen, waarbij: het toezicht van 'Ged. Staten als tot dusver behouden blijft, daarentegen het regee- ringstoezictot eenigszins wordt verscherpt. Vereeniging Kinderzorg. In de gistermiddag voortgezette verga dering van Kinderzorg heette de v o o r z. hen, die des morgens niet aanwezig wa ren, in het bijzonder welkom, ook me vrouw Quarles van Ufford als presidente van het damescomité, dat zoo veel voor de stichting doet; mej. Mr. E. de Visser, als secretaresse van den Voogdijraad en mr baron v. d. Feltz als voorzitter van dien raad en als officier van justitie. Maar ook ds Kluin, directeur van de weesinrichting te Neerbosch, die een in leiding zou houden. Spr. deelde mede, dat de collecte aan de koffietafel f 39.09V2 had opgebracht. Verder dat de tijdens de pauze vast gestelde uitslag van de bestuursverkie zing uitwees, dat herkozen zijn mevrouw A. D. Quarles van UffordBaronesse Mulert tot de Leemcule, mr F. W. E. ba ron van der Feltz, ds P. J. F. van Voorst Vader, alle te Middelburg; W. Wandel te Nieuwerkerk, ds D. J. Vossers te Vlis singen en gekozen in de vacature van ds R. ten Kate, ds G. de Ru te Ritthem. Lief en leeduit het opvoedingswerk. Hierna gaf de voorz. het woord aan d s Kluin, voor zijn inleiding over „Lief en leed uit het opvoedingswerk". Spr. wilde het bijzonder hebben over de kinderen, die de ouderlijke zorg missen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1