Tïlihlfia'idl'i BIBTILS Eutverkoop, lart, v.m. 10V2 Olmen boom- Vaamhout en ZATERDAG 3 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 129 Luwe poot- elen. |o. „Vredehof", Krabbendijke. |OP paaierwten. phcroquetten ISJE. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Geloofsmoed. „Voor goedkoop èn best Steeds naar A. G. van der Rest Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. Staten-Generaal. Uit de Provincie L Juweelen, enz. bn prijs GE - GOES }ende reparatiën. Banketbakkerij sp. M'burg. roontjes 10 ct. h. p. Boter- Imandelbanket i 12 ct. p. a JIDWEG Azn, bendijke. JS, STAMP- HTOBBEN len prijs. [plein N 117 te uur twee stuks. RDER, Goes beklante Hoef-, pderij, die een t, geh. electr. lasscherij. Brie- lureau van dit blNDENBERG, iandel, Wijn- |raat 30, Goes. ONS op den lids en andere in den regel chtstreeks van [>EIJL, Souburg EIEREN. |rkoop 3V2 cent 3 3V2 van de Boter- reeniging. tAAF, Kapelle. door N.A.K. IlNSHOLT III, TEN, BIN- A. /ENHUIJZEN,- Ind. ledt zich vanaf |oor het ,N VEE. 3, Grijpskerke. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting. Niet zonder jaloerschheid wordt door velen soms teruggezien naar vroegere da gen toen meer dan in onzen tijd, de ge loofsmoed heerlijk openbaar werd. En misschien is daarvoor wel eenige reden. Het is niet onmogelijk, dat het goud eenigermate is verdonkerd en het geloofsleven verslapt. Toch moeten we ook bij het beoordeelen van deze dingen de voorzichtigheid niet uit het oog verliezen. Het verleden heeft meestal een zekere bekoring en zeer vaak is er de neiging om het verleden te ver heerlijken ten koste van het heden. Voorts is het ook regel, dat naarmate de tijden donkerder worden en de druk zwaarder, ook de geloofsmoed te heerlij ker uitblinkt. In den strijd worden de helden gebo ren. Het goud wordt door het vuur be proefd. Dat is zeer duidelijk gebleken in de vo rige eeuw, toen in ons land de minder heden onderdrukt werden en zij die God naar Zijn Woord wenschten te dienen, vervolgd werden en gesmaad en achter uitgezet. In die dagen werden uit zwak heid krachten verkregen. Het zelfde is ook gebleken in den strijd voor de Christelijke school. De ouders hebben met blijdschap geofferd voor hun beginsel en niet minder de onderwijzers, die in elk opzicht hij hunne collega's bij het openbaar onderwijs werden ach tergesteld maar die blijk gaven liever met het volk Gods kwalijk behandeld te willen worden, dan hun beginsel prijs te geven. Daarvan hebben ook onze Christelijke arbeiders blijk gegeven, toen ze zich spijt hoon en smaad en vervolging toch naar eigen beginsel organiseerden en daarvan geven ze telkens weer blijk, als ze op gevaar af van als „kapitalisten-knechten" gehoond te worden, het beginsel stellen boven hunne stoffelijke belangen. Van dien geloofsmoed hebben we iets, hebben we veel kunnen zien de laatste jaren in Rusland, waar vele getrouwe be lijders hun leven hebben geofferd, liever dan hun Heere en Heiland te verlooche nen. Van dien geloofsmoed spreekt ook de houding van vele predikanten in Düitsch- land, die weigeren te buigen voor den af god van den Staat, die weigeren het Woord van God te verwringen naar de eischen van de Nationaal Socialistische machthebbers en die als het moet de ge vangenis verkiezen boven den kansel. Wanneer wij kennis nemen van de ver volgingen in velerlei vorm waaraan de belijders van den Christus in verschillen de landen blootstaan, dan komt als van zelf een gevoel van „dankbaarheid bij ons op. t an dankbaarheid voor de groote voor rechten, die we in ons land bezitten in de vrijheid van belijdenis de vrije school en de vrije pers. Er mogen dan zorgen en moeiten zijn, ze vallen geheel in het niet, als wij ze stellen naast de zegeningen die ons deel zijn. Van dankbaarheid ook, omdat telkens weer blijkt, dat ook in dezen veelszins donkeren tijd de kracht van het geloof nog openbaar wordt en dat er ook nu nog gevonden worden de 7000 die hunne knieën voor de moderne Baals niet heb ben gebogen. Tegelijkertijd echter dringt zich aan ons op de vraag, welke onze houding zou zijn indien ook ons geloof, als in landen als R sland en Duitschland op de proef werd gesteld. De neiging is in het gewone leven al zoo sterk om het terwille van de negotie met de religie op een accoordje te gooien. En hoe zal het dan zijn als het niet ('slechts gaat om de negotie, maar als het een zaak wordt van vervolging en gevan genis en dood. Er zijn wij willen dat niet uit het oog verliezen nog moedgevende verschijn selen. Er is nog een vragen naar God en Zijn Woord. Het blijkt telkens weer, dat als het gaat tusschen beginsel en belang, het beginsel in breede kringen van ons volk nog den doorslag geeft. Maar, hoe verblijdend dit ook zij, het mag voor ons geen reden zijn voor onge grond optimisme. De tijden zijn ernstig. Meer dan ooit is er nu behoefte aan kloeke, beginselvaste belijders. En wèl mogen we ons afvragen telkens weer, of het ons ernst is met de belij denis dat wij1 gelooven in een almachtig God, die de opperste Souverein is. Wiens ordinantiën wij hebben te eerbiedigen en Vien te dienen het doel moet zijn van ons leven. Ingezonden Mededeeling. Ass.-Apotheker. Wij stellen onze prijzen zoo laag mogelijk, méér blijven steeds zorgen voor de beste kwaliteit van onze middelen en artikelen I Daarom, Lange Kerkstraat, Goes. Telefoon 168. Geen herstel der Habsburgers in Oostenrijk. Van toonaangevende regeeringszijde wordt thans verklaard, dat de geruchten over onderhandelingen en voorbereidin gen van een herstel der Habsburgsche monarchie in geen geval in overeenstem ming zijn met de feiten. De regeering staat veeleer op het standpunt, dat deze kwestie niet als actueel moet worden be schouwd, en de regeering voorloopig be langrijker en urgenter kwesties te behan delen heeft. Het financieele schandaal in Frankrijk. Zooals wij gisteren nog konden mede- deelen, is mevr. Stawisky gearresteerd. Zij is 'beschuldigd van medeplichtigheid aan verduistering en 'heling. De rech'ter heeft zekerheid gekregen, dat mevrouw S'tawisky zekere cheques en documenten in haar bezit heeft gehad. Beklaagde ontkent. Het aantal talons der in beslag genomen chèques bedraagt on geveer 1200. De gevangenneming van mevrouw Sta wisky is niet geheel onverwacht gekomen. Zij moet de 'talons van de chèques in han den hebben gehad, die der Justitie door ongedacht geluk in handen gevallen zijn. Zij zijn 'ten getale van 1000 of 1200, alle of nagenoeg alle, voorzien van den naam van 'dengene, -dien Stawisky voor bewezen of te bewijzen diensten beloond had. Ver scheidene namen kunnen zijn uitgevlakt, want de meeste schijnen met potlood ge schreven te zijn. De overheid hecht aan deze ontdekking een bijzonder gewicht. Eindelijk hoopt men nu helderheid in dien zwendel te kunnen zien. De naam van dengene, die ze heeft uit geleverd, wordt met opzet verzwegen; hij zou anders wel eens 'het lot van Prince kunnen deelen! Weer een bankschandaal. De directeur van den „Comptoir Gé- néral de Bourse", een bankonderneming te Parijs, welke ook eenige filialen in de provincie bezit, is wegens misbruik van vertrouwen gearresteerd. De gearresteer de, Saint Blancat genaamd, is reeds vroe ger te Parijs en Nantes wegens het onbe voegd uitoefenen van het bankbedrijf ver oordeeld. Hij zou verscheidene millioenen ten na- deele van zijn clientèle hebben verduis terd. Roosevelt over de tariefkwestie. President Roosevelt heeft zijn aange kondigde boodschap aan het Congres doen toekomen, waarin hij machtiging vraagt met het buitenland onderhandelingen te beginnen over 'handelsverdragen en op 'grond van die verdragen wijziging te bren gen in de bestaande douane-rechten en invoer-beperkingen, met bet doel den Amerikaansehen landbouw en industrie van de nieuwe regeling 'te doen profitee- ren. De wijzigingen zullen zich bewegen tussc'hen bepaalde grenzen, waaraan nauwkeurig de hand zal worden gehou den. Uitvoerig zet de president uiteen waarom hij deze volmachten vraagt. Hij merkt op, dat de wereldhandel, vergeleken met 1929, met ongeveer 70 pet. is gedaald' in dollars uitgedrukt bedraagt de ver mindering van den wereldhandel 35 pet. Nog nooit is de baisse in Amerika's bui- tenlandschen handel zoo sterk geweest als nu. President Roosevelt legt er den nadruk op, dat oaen geen onmiddellijke resultaten moet verwachten van de nieuwe plannen. In-dien men den handel wil doen herleven, dan moet men te werk gaan volgens be leidvolle plannen en dan moet zorgvuldig worden nagegaan, in hoever andere lan den bereid zijn een betere positie toe te kennen aan Amerikaansche producten. Van de gevraagde volmachten zal een voorzichtig gebruik gemaakt worden, op dat geen enkel Amerikaansch belang van beteekenis benadeeld wordt. De reden van het stijgen der wolprijzen. Een bericht uit Auckland (Nieuw-Zee- land) meldt: Op de wolverkoopingen kon men veel verheugde menschen opmerken, hetgeen toe te schrijven is aan het oploopen van de wolprijzen. De verkoopers kregen bij de laatste verkoopen 1718 pd. st. voor een baal wol, tegen 6—7 pd st. in het af- geloopen jaar. Bij Apoth. en Drogisten Korte berichten. Donderdag hebben ambtenaren van de valschgeld-centrale te Keulen een val- sche munters werkplaats opgespoord en drie valsche munters gearresteerd. D'e valsche munters hebben 2 R.M. stukken met den beeldenaar van Luther zeer goed j nagemaakt. 1 Toen eenige arbeiders, te Verviers, in een textielfabriek het werk wilden her vatten, hebben 50O stakers de werkwilli gen, bij het verlaten van het fabrieksge bouw, aangevallen. De bereden gendarme rie en de politie moesten vrij hardhandig optreden om de orde te herstellen. Bij een werkwillige zijn alle ruiten met steenen verbrijzeld. i De studenten van de universiteit te Belgrado zijn, overeenkomstig hun aan gekondigde voornemen, in staking ge gaan. Zij eischen o.a. afschaffing van de extra collegegelden, wijl deze heffing ge- 1 richt is tegen de arme studenten. De onderwijzers in Spanje hebben gezamenlijk geprotesteerd tegen de maat regelen der republikeinsche regeering, om de bijzondere scholen door openbare scholen te vervangen en in afwachting hiervan alle bijzondere scholen te sluiten. De onderwijzers verklaren, dat hierdoor 15.000 scholen in Spanje gesloten zijn. Bijna 20.000 gediplomeerde onderwijzers zijn hierdoor tot werkloosheid gedoemd. In de centrale gevangenis te Ran goon heeft een ernstige brand gewoed, welke gesticht was door de gevangenen. Zij hoopten van de verwarring gebruik te kunnen maken om te ontsnappen. Drie groote zalen zijn dour den brand vernield. Politie en troepen, met het geweer in aan slag, wisten den toestand meester te blij ven. Na verscheidene uren wist de brand weer uitbreiding van den brand te voor komen. De gevangenis bevatte 1500 ver oordeelden. In het geheel blijken, op dit oogen- b'lik, 16.000 arbeiders bij de staking in de textielfabrieken te Verviers en omstreken betrokken te zijn. Slechts in een paar fa brieken zijn enkele arbeiders aan het werk gebleven. De sta'k'ingseommissie der Parijs'che taxi-chauffeurs 'heeft Vrijdagmiddag, na een nieuwe bespreking met den Minister an Arbeid, besloten de staking heien (Zaterdag) te doen eindigen. Belangstellenden hebben zich wellicht afgevraagd, wat wel de reden kan zijn voor de toenemende vraag naar wol. Het antwoord op deze vraag luidt tamelijk ontstellend, n.l.: „De soldaten hebben uni formen noodig". Naar bet schijnt wordt de wol gebruikt voor het verschaffen van kleeding voor de legers van de verschillen de landen van de wereld en het gevolg hiervan is, dat de particulieren, door deze toenemende vraag naar khaki, veldgrijs, horizonblauw en andere voor militaire kleeding geschikte kleuren, direct hoogere prijzen moeten betalen. Overal worden naar het schijnt de legers vergroot! De achteruitgang van het geboortecijfer in Italië. De Popoio d'Italia slaat alarm. De be volking van de stad Novarra is in Decem ber met 21, in Januari met 31 zielen ach teruit gegaan; in de provincie daalde het geboorte overschot in die maanden tot 4 en 36. De stad Turijn ging in December 211, in Jan. 213 zielen achteruit, de pro vincie 77 en 164 zielen. In Brescia be droeg de achteruitgang resp. 5 en 15 zie len. Het verschijnsel is dus niet beperkt tot de steden. De groote stad, aldus het blad, ontvolkt eerst het platteland en leidt het dan tot onvruchtbaarheid. Er is thans nog een deel van Italië, dat door zijn ge boorte-overschot het tekort elders aan vult; maar zelfs daar valt een zekere mat heid en verval waar te nemen. En dat juist in een tijd, dat allerlei groote steden met plannen tot uitbreiding komen; een merkwaardig en nutteloos bedrijf. VERZWEGEN MILLIOENEN. De stroom wast al meer en meer. Het aantal belastingontduikers blijkt toch wel zeer groot te zijn. Te Dën Haag is reeds 17 millioen aan vermogen en pl.m. 2 millioen aan in komsten opgegeven. Te Apeldoorn een totaalbedrag van 1.5 millioen aan vermo gen en inkomen. In de inspectie Meppel ongeveer 1 millioen. In die te Helmond pl.m. 4 millioen. In de inspectie Delft een klein millioen aan vermogen en f 58.000 aan inkomsten. De N. S. B. en de heer Roelofsen. De verklaring, dat de spreekbeurten, die de heer Roelofsen uit Rotterdam ver vult over de Varkenscrisiscentrale, niet van de N.S.B. uitgaan acht de „N. R. Ct." niet met de feiten in overeenstemming. In de eerste plaats niet wegens hetgeen er in het partijorgaan „Volk en Vader land" over het onderwerp Varkencen trale in allerlei toonaarden geschreven is, en in de tweede plaats niet vanwege de vergaderingen der N.S.B., waarop de heer Roelofsen heeft gesproken. Wij herinne ren b.v. aan de bekende vergadering van 15 Januari, waarop de heer Roelofsen volgens het verslag van het „Dagblad van Rotterdam" den minister van oeconorni- sche zaken heeft beschuldigd van mede plichtigheid aan landsverraad. Dit ver slag ving aan met de woorden; „Gister avond is in een zaaltje van Café La Gaité aan den Diergaardesingel te Rotterdam een vergadering gehouden door de Natio- naal-Socialistische Beweging". Op dezelf de vergadering heeft de kringleider van de N.S.B. te Rotterdam over de oorzaak van den brand in de Amsterdamsch.e te lefooncentrale het woord gevoerd. Het is dan wel zonderling, dat de N. S. B. thans opeens een streep trekt tusi- schen haar en den heer Roelofsen. Zon der dezen overigens tot de orde te roepen. Wij herinneren er overigens aan, dat de zaak onlangs door de regeering in on derzoek is gegeven aan een commissie, ingesteld bij K. B. van 19 Januari 1934. Een vlag-incident. Donderdagmiddag werd de heer J. H. Pppinga ten gemeentehuize te Grouw als burgemeester der gemeente Idaardera- deel geïnstalleerd. Voor het gemeentehuis had zich het Grouwster Fanfarecorps opgesteld, dat eerst het Wilhelmus en daarna het Grouster Weagen (het dorpslied) speelde. Daarbij deed zich een incident voor, meldt het „N. v. h. N." Toen het Wilhelmus gespeeld werd, werd uit het gemeentehuis de national,, vlag gestoken, doch direct werd last ge geven deze vlag weer in te trekken. Hetgeen geschiedde. Voor ruim een jaar werd namelijk door den gemeenteraad waarvan de meer derheid uit leden der S.D.A.P. bestaat een besluit genomen op nationale feest dagen van gemeentelijke gebouwen niet te vlaggen. En men achtte dat besluit ook geldende voor de installatie van den nieu wen burgervader. Notariaat. Bij Kon. besl. is aan Ghr. Akkerman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Oolt- gensplaat. Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 dezer, benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat in vasten dienst ir. F. J. van Bruggen, te Utrecht, en ir. H. A. M. C. Dibbits te 's Gravenhage. Wethoudersvacature te Amsterdam. Te Amsterdam doet zich een onaange name kwestie voor. Wethouder Abrahams was voorheen voorzitter en medisch adviseur van „Trein 8.28", een vereeniging die zich belast met het uitzenden van kinderen naar buiten en wier inkomsten in hoofd zaak bestaan uit bijdragen van rijk, pro vincie en gemeente. Geruimen tijd heeft de heer Abrahams dezen bezoldigden bestuurspost gecombi neerd met het wethouderschap. Eerst toen daarop in het college van B. en W. aanmerking werd gemaakt heeft hij de bezoldiging aan zijn bestuurspost verbon den, losgelaten. Nu bleek echter dezer dagen dat kort daarop het salaris van mevr. Abrahams, als secretaresse van genoemde vereeni ging van f 3000 tot f 5000 was verhoogd, dus met hetzelfde bedrag dat de beer Abrahams had opgeofferd. Toen dit bekend werd stak een storm van verontwaardiging op en de critiek bleef aanhouden, ook nadat andere be stuursleden hadden verklaard dat de sa- larisverhooging van mevr. Abrahams nog wel in een tijd dat de subsidies sterk verminderden uitsluitend in verband Binnenland. De Amsterdamsche wethouder Abrahams treedt af. De verzwegen miljoenen der belastingont duikers. Buitenland. De financieele schandalen in Frankrijk. President Roosevelt over de tariefkwestie. Geen herstel der Habsburgers in Oosten rijk? Ingezonden Mededeeling. De heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super- standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.34 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3/4 cent aan Voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. stond met haar meerdere werkzaamhe den. In verband met een en ander heeft de heer Abrahams gisteren den volgenden brief gericht tot den burgemeester: „Ondergeteekende heeft de eer, u hier mede kennis te geven, dat hij met ingang van Woensdag 7 Maart 1934 ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Naar aanleiding van de in de pers tegen hem verschenen publicaties zou hij het ten zeerste op prijs stellen, indien u een eereraad zoudt willen samenstellen, die over de gewraakte handelingen zal kunnen oordeelen." Onderwijshezuinigingen te Utrecht. B. en W. van Utrecht zullen den raad voorstellen alle boventallige leerkrachten bij het lager onderwijs te ontslaan. Dit zal in twee étappes geschieden, n.l. een groep van circa 8 tegen 1 April en ongeveer 3035 met September. Het ligt in de bedoeling de boventallige leerkrach ten te vervangen door leerkrachten met acten, die wel een bezoldiging zullen 'Ont vangen, maar geen volledig salaris. De besparing, die men door deze maatregel denkt te verkrijgen, zal wanneer zij vol ledig doorwerkt, dus na bet verstrij ken van de overgangsbepalingen onge veer anderhalve ton per jaar bedragen. De werknemers-organisatie van de N. S. B. In rondschrijven No. 72 deelt de leider van de N. S. B. mede, dat de onlangs op gerichte Organisatie-raad der N.S. Werk nemers-organisatie het in hem gestelde vertrouwen schromelijk heeft misbruikt en zonder daartoe gemachtigd te zijn een geldinzameling heeft georganiseerd. In verband daarmee zijn de leden van bedoelden raad, vier in getal, geroyeerd. TWEEDE KAMER. Een staatscirculatiebank? In de vergadering van gistermiddag kwam aan de orde de motie-Van der Waerden, luidende: „De Kamer, gelet op de verklaring van den minister van Finnciën, dat het oc trooi van de Nederlandsche Bank is op gezegd, noodigt de regeering uit, de op richting van een staatscirculatiebank voor te bereiden en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd door den heer v. d. Waerden verdedigd en door Mi n i s t e r Oud krachtig bestreden. Dinsdag komt de motie in stemming. Alle N.S.F. en Philipstoestellen zijn voorzien van electrodynamische luid sprekers. Vanaf f 154. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1