Hoofdpijn, Kiespijn fnijwhaedt's p&zde&s VRIJDAG 2 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 128 Birtenland. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Beteekenis van de religie. Er zijn ook in ons land verschillende partijen en groepen die wel met eenige waardeering spreken over de religie, maar die aan den godsdienst geen eischen willen ontleenen voor het publieke leven in staat en maatschappij'. Zij zeggen te erkennen de groote waarde van de religie, mits deze beperkt blijft tot het persoonlijk en kerkelijk leven. Godsdienst is goed en tot op zekere hoogte zelfs onmisbaar maar van dienst Gods in het staatkundige en maatschap pelijke leven, mag niet worden gespro ken. De religie is alleen te waardeeren wan neer en voor zoover ze zich op den ach tergrond houdt en zich ondergeschikt weet aan de eischen van het openbare leven. De Godsdienst wordt gezien als partieel, niet als universeel, al les beheerschend en alles omvattend. Het spreekt vanzelf dat deze opvatting voor wie naar Gods Woord leeft niet aan vaardbaar is. In zijn studie „Hét Calvinisme" heeft Dr Kuyper terecht betoogd, dat het vol strekt universeele karakter van de religie moet worden gehandhaafd. Bestaat al wat er is om God, dan moet ook heel de schepping Gode eere geven. „Niets is geschapen, of God schiep het met een ordinantie voor zijn aanzijn, en het is die volheid der ordinantiën Gods voor alle leven, die alle leven doet op- eischen, om Hem te worden toegewijd. „In alle leven is God present met zijn alomtegenwoordige en almachtige kracht, en geen sfeer van menschelijk leven is er, of de religie doet er haar eisch gelden, dat God zal gedankt, en dat Gods ordi nantiën zullen worden geëerd. Waar de mensch ook sta, wat hij ook doe, waar hij de hand aan legge, hij staat steeds in alles voor Gods aangezicht, hij is bezig in Gods dienst, hij heeft zijn God te gehoorzamen en boven alles de eere zijns Gods te bedoelen." Wie dit helder inziet, zal niet mee kun nen gaan met een beweging die ten op zichte van de staatkunde nog wel vrien delijke woorden heeft voor den gods dienst, maar die tegelijkertijd met de meeste beslistheid, de religie afhankelijk maakt van en ondergeschikt stelt aan den Staat. Dimitroff over Duitschland. Uit de verdere uitlatingen van persver tegenwoordigers blijkt, dat hij zijn bevrij ding en die van zijn beide lotgenooten toeschrijft aan den druk van de interna tionale publieke meening. „Was er niet over de geheele wereld zulk een campagne gevoerd over onze be vrijding", aldus verklaarde hij, „dan be vonden wij ons niet in Moskou. Sprekende over de toestanden in de ge vangenissen en concentratie-kampen, zei- de Dimitroff: „Buitenlandsche journalisten, die ons nu en dan kwamen bezoeken, vroegen ons naar onze gezondheid en of wij geslagen of gepijnigd werden. Dit is niet geschied, maar moreele kwellingen zijn niet minder vernietigend. Thans ben ik in de sovjet-unie, mijn proletarisch vaderland. Wij bevinden ons hier, maar honderdduizenden bevinden zich in concentratie-kampen, honderden zijn reeds gevonnist en honderden zullen nog gevonnist worden. Te Koningsbergen vroeg mij een ver tegenwoordiger der politie, die was mee gereisd, dat ik in mijn mededeelingen ob jectief zou zijn en niet kwaadaardig over Duitschland zou spreken, zooals anderen gedaan hadden. Ik antwoordde, dat ik natuurlijk ob jectief zou zijn en voegde er aan toe, dat ik hoopte naar Duitschland terug te kee>- ren als gast van de Duitsche sovjet- regeering." Het accoord tusschen België en Nederland. Het Belgische Kabinet heeft het Ne- derlandsch-Belgische accoord, dat de ministers Sap en Verschuur hebben ge- - sloten, goedgekeurd. Naar blijkt, blijft de verdeeling der invoerconsenten geheel in Belgische handen. De reis van Eden. Na zijn korte conferenties te Parijs is de Engelsche ontwapeningsgedelegeerde Eden gisteravond naar Londen vertrok ken. In een kort communiqué over de be sprekingen wordt gezegd dat de Fransche regeering de bestudeering der documen ten zal voortzetten en spoedig de Engel sche regeering op de hoogte zal stellen van haar standpunt. Men is te Parijs nogal sceptisch gestemd. Uitgehongerde wolven. Een vreeselijke koude en sneeuwstor men teisteren een groot deel van Anatolië. Uitgehongerde wolven zijn tengevolge hiervan overal op zoek naar prooi en richten groote schade aan. Te Akhissar viel een bende uitgehon gerde wolven een groote schapenfokkerij aan, waar 5000 schapen waren onderge bracht. De wolven zagen kans 150 scha pen te rooven. In de nabijheid van Istamboel hebben wolven twee monteurs verslonden, die be zig waren telegraafdraden te herstellen. De Spaansche regeeringscrisis. D'e president der Spaansche republiek heeft het ontslag van het Kabinet Ler- roux aanvaard. Men gelooft, dat Lerroux opnieuw op dracht zal krijgen tot vorming van een Kabinet, waarin hij waarschijnlijk rechts-radicalen, de Gatalaansche Liga en Agrariërs op zal nemen. Gearresteerde priesters in Duitschland. Van goed ingelichte zijde verneemt de Msb. dat het aantal gevangen priesters in Duitschland grooter is, dan wordt be kend gemaakt. Alleen reeds in het bisdom Spiers zou den er van de 350 dienstdoende geeste lijken 94 zijn aangehouden. In het bisdom Regensburg zouden 80 priesters zijn gearresteerd. Bestrijding der werkloosheid in de Ver. Staten. President Roosevelt heeft thans een nieuw plan voor bestrijding van de werk loosheid ontworpen. Hij vraagt 1000 mil- lioen dollar, om in de gelegenheid te zijn aan gezonde arbeidskrachtige menschen werk te verschaffen. In het bijzonder zal worden getracht hulp te brengen aan in armoede verkeerende gezinnen op het platteland. Voorts aan gezinnen zonder werk, die wonen in plaatsen of districten, waar slechts een hoofdindustrie bestaat en waar de toestanden op arbeidsgebied slecht zijn geworden. Bedoeld zijn b.v. mijnwerkersgezinnen in streken waar de mijnen uitgeput zijn geraakt of niet loo- nend meer kunnen worden geëxploiteerd. Een derde categorie van menschen, wier lot Roosevelt zich wil aantrekken, is die der groote stads-werkloozen. Roosevelt stelt zich voor, de hulp te verleenen niet in den vorm van ondersteuning, maar uitsluitend in dien van werkverschaf fing. Hij wil woonhuizen laten bouwen of verbeteren, wegen laten aanleggen of verbeteren en openbare werken laten uit voeren in de landbouwdistricten. Ook wenscht Roosevelt op gToote schaal gezin nen uit gebieden, waar de werkgelegen heid slecht is, over te brengen naar an dere, waar de omstandigheden gunstiger schijnen. In het geheel zullen op deze wijze 200.000 gezinnen naar elders moe ten worden overgebracht. Korte berichten. - Eenige predikanten te Hamburg hebben hun ambt neergelegd, daar zij zich met de nieuwe richting in de kerk niet kunnen vereenigen. De superintendent is in hechtenis genomen, omdat hij zich in een preek beleedigend over de regeering- Hitier zou hebben uitgelaten. Een leger van 100.000 predikanten is opgeroepen, om in alle deelen van Roe menië predikaties te houden. Zij zullen allen over hetzelfde onderwerp spreken met het motto: „Bemin uw land en den troon". Het doel van deze actie is front te maken tegen de toenemende bandeloos heid en anarchie. Met ingang van 1 Maart is ook te "Washington het alcoholverbod buiten werking getreden. Voortaan mag van 9 uur 's morgens tot 2 uur 's nachts weder alcohol geschonken worden. De Maharadja van den Staat De- war, die uit protest tegen het optreden van de Indische regeering, om hem te dwingen naar zijn land terug te keeren en rekenschap af te leggen van zijn be stuur, reeds sedert 64 dagen ten deele voedsel weigerde, verkeert thans in een uiterst verzwakten en uitgeputten toe stand. De Maharadja is echter vast beslo ten zijn voedselweigering voort te zetten. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het Russische commissariaat voor de zware industrie een aantal directeuren en ingenieurs in Siberië, met name in het Koesneck-bekken. uit hun ambten ontzet, daar zij niets hebben gedaan tegen de slechte productie in hun fabrieken. Moeilijkheden bij de S.D.A.P. in Zaandam In de Woensdag gehouden jaarverga dering van de afd. Zaandam der S. D. A. P. is het bestuur en bloc afgetreden. De oorzaak van dit optreden van het bestuur ligt voor de hand. Naar aanlei ding van het stemmen van twee wethou ders en twee raadsleden tegen het besluit der afdeelingsvergadering in, vóór een voorstel om de loonen der gemeente arbeiders te verlagen, stelde het bestuur aan de afdeelingsvergadering voor om deze partijgenooten te royeeren als lid der afdeeling. Toen in die vergadering, dank zij de krachtige actie van de partijbestuurders Matthijsen en Drees, bleek dat de afdee ling dit royementsvoorstel niet wenschte te aanvaarden, moest het bestuur zijn voorstel terugnemen. Dit is daarop een aanleiding voor het bestuur geweest om zich terug te trekken. Binnen het jaar is dit de tweede afdee- lingsvoorzitter, die het bijltje er bij neer gooit. Pensioenverlaging bij de Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft bij de commissie van bijstand van het pensioenfonds voor spoorwegpersoneel een voorstel ingediend tot verlaging van de pensioenen. D'e be doeling, welhe hierbij voorzit, is de grond slagen van de na 1922 toegekende pen sioenen ongeveer dezelfde verlaging te doen ondergaan als het percentage waar mede sinds dien de loonen en salarissen van het personeel zijn verlaagd. Het pensioen zal, bij aanneming van dit voorstel, worden teruggebracht tot bedra gen waarmede een spoorwegambtenaar of beambte zou zijn gepensionneerd op den grondslag van het sinds 1922 verlaag de salaris. Het voorstel beoogt een ver mindering van de pensioengrondslagen met 19 pet. van de bedragen voor zoover betrekking hebbende op tijdvakken lig gende tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924, met 11 pet. van de bedragen voor zoover betrekking hebbende op tijdvak ken liggende tusschen 31 December 1923 en 1 April 1933 en met 4 pet. voor zoover betrekking hebbende op tijdvakken lig gende tusschen 31 Maart 1933 en 1 Mei 1934. D'e directie heeft er in een begeleidend schrijven op gewezen, dat door de sterke daling der loonen de mogelijkheid bestaat, dat pensioenen waaraan de salarissen uit den hoogconjunctuurtijd ten grondslag liggen in een onjuiste verhouding zouden komen met de huidige loonen. Daarom is herziening der pensioengrondslagen niet alleen noodzakelijk doch tevens billijk. Momenteel stelt de Pensioenwet de gele genheid deze grondslagen te wijzigen niet open. Het voorstel zal daarom, nadat het de betrokken instanties zal hebben door- loopen ook nog in den Staten-Generaal moeten worden behandeld. De heer Roelofsen en de N. S. B. Teneinde verkeerde conclusies te ver mijden en reeds bestaande misverstanden uit den weg te ruimen, deelt de algemeens piopaganda-leider van de N.S.B. mede, dat de spreekbeurten die de heer Roelof sen uit Rotterdam vervult over de Var- kenscrisiscentrale, niet van de N.S.B. uit gaan. De N.S.B. draagt op geen enkele wijze verantwoordelijkheid voor het orga- niseeren en het verloop van deze verga deringen, noch van hetgeen daar gespro ken wordt. Het weer in Februari. Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Inst, te D'e Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur een halve graad boven normaal. D'e tem peratuur was in de eerste décade een halve graad te laag, in de tweede en derde resp. anderhalf en een halve graad te hoog. D'e grootste afwijkingen kwamen voor op den 2den en 25sten, resp. 5 gra den beneden en 3 graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was een halve graad, de mi nimum-temperatuur een graad boven nor maal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt 10 tegen 15 normaal. De neerslag was overal beneden nor maal en bedroeg in het Noorden en mid den 25 tot 35 procent, in het Zuiden en Zuid-Westen 10 tot 20 procent van de noi male hoeveelheid. Te De Bilt werden 82 uren zonneschijn waargenomen tegen 76 normaal. TWEEDE KAMER. Wijziging van de Woningwet. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde een wetsontwerp van Minis ter Slotemaker de Bruine tot wijziging van de Woningwet. Alweer een crisisontwerp. Het bedoelt n.l. de huren van arbeiders woningen aan te passen aan den gedaal- den loonstandaard. In het algemeen werd dit voorstel met instemming begroet. Bezwaren rezen ech ter tegen het sterk centraliseerend element van de nieuwe regeling. Minister Slotemaker de Brui ne wees er in zijn antwoord op, dat de vermindering der onderhoudskosten waartegen ook bezwaar was gemaakt, slechts voor één jaar geldt. Wat de klacht betreft over de groote centraliseering, moet men in het oog hou den, dat centralisatie middel is en geen doel. Het doel is het komen tot huurda- ling voor de veel te dure arbeiderswonin gen. Het doel is sympathiek, dat zal men moeten erkennen. Het gevolg van dit voorstel zal zijn, dat wanneer de markt voldoende voorzien is van woningen met lage huur, de overige woningen moeten volgen op straffe van onverhuurd te blijven. D'e Minister wees er voorts op, dat aan gaande de grondpolitiek het centrale ge zag geen invloed krijgt. Daar blijkt al uit, dat het niet de bedoeling der regee ring is, alles naar zich toe te trekken. Bij de behandeling der artikelen ver dedigde de heer V 1 ie g e n (S. D.) een amendement om te laten vervallen den zin, dat het raadsbesluit de goedkeuring van den Minister behoeft, wanneer voor de uitvoering er van voorschotten of hij- dragen uit 's Rijks kas worden verleend. Dan blijft noodig goedkeuring van Ged. Staten. Het ware onjuist den Minister in de plaats te schuiven van Ged. Staten. En als men de goedkeuring door een centraal ge-zag noodig acht, had er goed keuring Yfoi de Kroon moeten zijn en niet van den minister. Bovendien, wat heeft de minister van sociale zaken met de positie der gemeenten in financieel op zicht te maken? De Minster verklaarde, dat aanne ming van dit artikel het ontwerp in ge vaar zou brengen, omdat het gelijk staat met het uitsnijden van het hart. Deze verklaring kon echter niet verhin deren, dat het amendement werd aan genomen met 33 tegen 32 st. Voor: links en de katholieken IJsselmuiden en Steinmetz. (De heer Westerman (N. H.) stemde tegen). Minister Slotemaker de Brui- n e verzocht aanhouding van de verdere behandeling van het wetsontwerp. De Zeeuwsche luchtverbinding. Zooals reeds gisteren is gemeld, heeft de opening van den voorjaarsdienst der K.L.M. gisteren met eenige plechtigheid plaats gehad. Het was jammer, dat de mist, welke in de ochtenduren boven Haamstede hing, het programma een oogenblik dreigde in de war te sturen. Dit is gelukkig nogal meegevallen, maar de vertraging, welke er door ontstond, maakte toch één wijziging noodzakelijk. De K.L.M. had namelijk van de Aalsmeer- sche kweekers eenige partijen versche bloemen meegekregen, om deze als een bewijs van sympathie te overhandigen aan degenen, die door ziekte niet van den vliegdienst zouden kunnen profitee red Het gezelschap zou deze bloemen gaan brengen aan de patiënten van het Ziekenhuis Noordgouwe. Daar was alles al voor deze feestelijke gebeurtenis voor bereid. Echter had de vertraging het noodzakelijk gemaakt van het voorgeno men bezoek af te zien en de bloemen eenvoudig later te doen bezorgen. Het spreekt vanzelf, dat zoowel Minister De Wilde als de directie van de K.L.M. dezen gang van zaken zeer betreurden. Er was echter niets aan te doen. Dit was echter ook de eenige tegenslag; voor het overige is de tocht uitstekend geslaagd en ook Minister De Wilde gaf meermalen zijn opgetogenheid er over te kennen. Om half twaalf gistermorgen is de „Leeuwerik" op het vliegveld Schouwen geland. Minister Oud was niet meegeko men. Hij moest in de Tweede Kamer aan wezig zijn voor een interpellatie. Na ontvangst door de burgemeesters van Zierikzee en Haamstede werd in „D'e Schouwsche Boer" de koffie gebruikt. Daarna werd koers gezet via Renesse, Noordwelle en Serooskerken naar Zierik zee. Een bezoek aan Brouwershaven en aan Noordgouwe moest wegens gebrek aan tijd vervallen. In Zierikzee bood de burgemeester het gezelschap een lunch aan. Daaraan na men deel de burgemeesters van Haam stede, Bruinisse, Brouwershaven en Noordgouwe, het vliegtuigcomité Schou- wen-Duiveland, de voorzitter der Vereeni- ging voor Vreemdelingen-Verkeer, de wethouders en de gemeente-secretaris van Zierikzee. De burgemeester van Zierikzee, de heer Bannink, heette in een geestige rede den Minister en de overige aanwezigen harte lijk welkom, daarbij zijn dank voegende voor hun komst naar Schouwen Minister De Wilde antwoordde, dat hij steeds veel gevoeld heeft voor Zeeland en ook voor de K.L.M. En nu is het merk waardige, dat de K.L.M., een maatschap pij met een wereldnaam, ook het kleine niet versmaadt. Zij denkt niet alleen aan Binnenland. Fchèc voor Minister Slotemaker de Bruine. De verdere behandeling van de woningwetsherziening aangehouden. De campagne tegen de varkenscentrale. Verkoop van tuinbouwproducten en gros alleen over de veilingen. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de winkelsluitingswet. Buitenland. Het herstel der Habsburgers' in Oosten rijk. Sneeuwval in Frankrijk. Werkloosheidsbestrijding in Amerika. De regeeringscrisis in Spanje. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist internationale trajecten, maar ook aan een locaaldienst op de Zeeuwsche eilan den. Zoo hoopte ac Minister, dat deze versterkte dienst, onder Gods zegen zal werken ten bate van Schouwen en ten bate van de K.L.M. Nog vele vriendelijke en hartelijke woorden werden aan dezen welvoorzienen Zeeuwschen koffietafel gesproken. Tot slot heeft de heer Plesman allen, die „nog nooit gevlogen hadden", een tochtje van Haamstede naar Vlissingen en terug aangeboden. Hiervan maakten gebruik de burgemeester van Bruinisse en ook de 84-jarige wethouder van Zierikzee, de heer Timmerman. Beide heeren verklaar den zich later ten zeerste voldaan over hun ervaringen. Omstreeks halfdrie werd van Haam stede opgestegen naar Vlissingen en na een kwartiertje werd de machine daar veilig op het vliegveld gezet, voor de tweede maal, maar ditmaal dan voor het officieele bezoek. Ter begroeting wa ren aanwezig de Commissaris van de Koningin, Jhr Quarles van Ufford, de burgemeester de heer van Woelderen en voorts verschillende plaatselijke autori teiten. In auto's werd gereden naar de woning van den burgemeester, „Het Wooldhuis". Hier werd door den burge meester en mevrouw van Woelderen de thee aangeboden. Nadat het gezelschap hier eenigen tijd had vertoefd en genoten had van het schoone uitzicht over de Schelde en over het eiland Walcheren, werd de terugtocht aanvaard. Besprekingen ever de waterleiding op Noord-Beveland. Gisteren vergaderden de Noord-Beve- landsche gemeenteraden te Wissenkerke onder voorzitterschap van burgemeester Stute van Golijnsplaat. Deze vergadering was belegd door het comité voor Drink watervoorziening op Noord-Beveland. Nadat door den voorz. allen een wel kom was toegeroepen, kreeg de heer Ir. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's Gravenhage het woord. Spr. geeft eenige inlichtingen op het gebied van drinkwatervoorziening. Spr. schetste het nut van goed drinkwa ter voor mensch en dier. Weth. v. d. Maas te Wissenkerke vraagt naar de verplichte aansluitingen. De heer Krul noemt vele plaatsen met veplichte aansluitingen, maar acht dit een middel dat op vele plaatsen bij den aanvang ongunstig werkt. Hij zag dit lie ver uitgesteld tot de noodzakelijkheid daarvan bleek. De heer Hartog zegt, dat waterleiding veel verbetering medebrengt, maar noemt verplichte aansluiting te scherp en vraagt eenige inlichtingen over Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen. De heer Krul zegt, Zuid-Beveland is gaan bouwen in een duren tijd, maar staat er nu goed voor, met 75 pet. aansluitingen; Tholen heeft niet aan de verwachting voldaan wat aansluitingen betreft, maar geholpen door Rijksvoorschot redt het zich wel; Schouwen .stelde verplichte aansluiting en kon na verloop van één jaar exploita tie en plm. 100 pet. aansluitingen het ta rief met 10 pet. verminderen. Spr. noem de den slechten tijd, gezien de buitenge woon lage prijzen van materiaal, een besten tijd 'om te bouwen. Zijn de gemeen teraden genegen om voor uitwerking van het plan een crediet te verleenen van b.v. 10 ct. per inwoner, neerkomende voor Wissenkerke op f 362, Kats f 63.50, Kort- gene f 132.50, en Colijnsplaat f 189.60 of zooveel minder a's noodig isV De heer de Looff te Kortgene infor meert naar de tarieven bij de drie voor noemde groepen. De heer Krul antwoordt dat Zuid-Beveland f 18 per jaar per wo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1