Schoonmaak EERSTE BLAD. DONDERDAG 1 MAART 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 127 Dit nummer bestaa uit 2 bladen Staten-Generaal Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Mlddolburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.2ö. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter o! motto 10,85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. De Kamer heeft gisteren de behande ling van de Indische begrooting beëin digd. Alleen over de begrootingen van de afdeelingen oorlog en marine zal nog gestemd moeten worden. Over deze af deelingen werd door verschillende leden het woord gevoerd. Minister Col ij n merkte op, dat sommigen hem verwijten, niet genoeg, anderen, te veel te bezuinigen. Spr. zal niet gebruik maken van de gemeenplaats dat hij dan den juisten middenweg be wandelt. Het betreft hier een aangelegen heid, die het bestaan van den staat zelf raakt. In Indië is een legermacht van iets over de 30.000 man, niets meer dan een zuiver politieleger. Te Parijs waren onlangs 18.000 politie-agonten in actie, in één stad. Nederland heeft voorts internationale verplichtingen, die vervuld moeten wor den. Op die basis rust de Indische weer macht. Voor haar taak moet het noodige beschikbaar zijn, maar ook niet meer, dan strikt noodig is. Er is inderdaad meer aanleiding om te vragen, of men bij de bezuiniging niet te ver is gegaan, d.w.z. in verband met de tegenwoordige organisatorische vormen. Bij andere orga nisatorische vormen kan de bezuiniging waarschijnlijk nog grooter zijn. Over het rapport-Idenburg zal spr. nu niet spreken. Voor 1930 was reeds zeer belangrijk op de defensie-uitgaven bezuinigd en na 1930 bedraagt de gemiddelde bezuiniging op het budget in het algemeen 28 pet. en voor defensie 29 pet. Wat betreft de Indo-Europeanen, spr. heeft nog geen preciese voorstelling, hoe het capitulantenstelsel ingericht moet worden, maar het is de bedoeling ge weest om juist voor hen een weg te ont sluiten. Wie eenige jaren heeft gediend bij leger en vloot, krijgt dan als belooning een preferentie voor een burgerlijke be trekking. De salarissen der onderofficieren ver nielen de weermacht. Daar zit de oorzaak van de kostenopdrijving. Vroeger kostte een onderofficier f 1.per dag. Spr. heeft met hen gediend. Het waren prachtkerels. Nu kost zoo iemand 8 h 10 maal zooveel. De zaak is nog in behandeling. Spr. wenscht geen invloed te oefenen ten deze op de Indische instanties. De regeering is niet bereid medewer king te verleenen tot het verkrijgen van amnestie voor de muiters van „De Zeven Provinciën". De volgende wetsontwerpen der Indi sche begrooting werden z.h.s. goedgekeurd met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. De opstand in Oostenrijk. Het politie-onderzoek tegen de gear resteerde functionarissen der Oostenryk- sche sociaal-democratische partij is thans beëindigd. Tegen 20 leden van het partij bestuur zal een vervolging worden inge steld. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de gearresteerden hebben deelgeno men aan de voorbereiding van een op stand, dat zij reeds lang van tevoren de plannen voor de uitvoering van den op stand in handen hadden en dat zij actief aan den opstand hebben deelgenomen, en de operaties van den Schutzbund per soonlijk hebben geleid. De 20 partijbestuurders zullen aange klaagd worden wegens „openlijk verzet tegen de staatsmacht en deelneming aan den opstand". De Oostenrijksche regeering en de staatspolitie keeren zich tegen de berich ten m de Joegoslavische pers, dat in ver schillende deelen in Oostenrijk gisteren bloedige botsingen tusschen politie en nazi's hebben plaats gevonden. Regeering en politie verzekeren, dat in geheel Oostenrijk volkomen rust heerscht en dat het nergens tot botsingen is geko men, Incident in het Engelsche Lagerhuis. In het lagerhuis richtte de labourafge- vaardigde Mac Govern tot den voorzitter het verzoek, de deelnemers aan den hon- germarseh tot de publieke tribunes toe te laten. Daarbij verklaarde hij, dat de politie weigerde sjofel gekleede personen tot het parlementsgebouw toe te laten. De voorzitter antwoordde hierop, dat de gebruikelijke regels bij de toelating van het publiek werden in acht genomen. Mac Govern bleef echter bij zijn bewering en toen bij tot de orde werd geroepen, schreeuwde hij „Loop naar den drommel" en woedend verliet bij de zaal, terwijl bij den voorzitter nog toeriep: „Jullie ver vloekte kamer is een groote comedie". Een aantal deelnemers aan den hongcr- marscb bad zich inmiddels voor den in gang van het lagerhuis verzameld. Mac Govern ried bun echter aan zich te ver spreiden, hetgeen zij tenslotte deden. Kroningsfeesten te Mandsjoekwo. Gisteren zijn de feestelijkheden ter ge legenheid van de kroning van Poe-nji be gonnen. Gharbin, Sjinking en Moekden zijn als het ware een zee van vlaggen. Ook de buitenlandsche zakenhuizen hebben de Mandsjoerysche vlaggen uitgestoken. Uit Tokio is een afvaardiging van leger en vloot van Japan aangekomen. Poe-nji beeft gisteren de periode van vasten en bidden beëindigd als zuivering voorafgaande aan zijn inhuldiging. Van daag is hij gekroond tot keizer van Mandsjoekwo met den titel Kang Feb, hetgeen beteekent Rust en Deugd. Een onderhoud met Dimitrof. De correspondent van de „Daily Tele graph" beeft te Moskou Dimitrof gespro ken. De Bulgaar noemde de brandstichting in den Rijksdag, waarvoor hij en zijn lot- genooten zoolang gevangen hebben geze ten, „een anti-communistische actie". Over de politiegevangenis te Berlijn, waarheen hij na zijn vrijspraak te Leip zig overgebracht, was Dimitroff heel slecht te spreken. Zijn liefste wensch was „de huidige heerschers in die cata comben te zien. Als iemand er enkele maanden in verteft, wordt hij een licha melijk wrak". Op de vraag hoe de Rijksdag z.i. in brand was gestoken, antwoordde Dimi trof: „De eenige die weet hoe dit gebeurd is, is de man die de brandstichting op touw heeft gezet. En daarom zullen we het pas te weten komen als hij voor een proletarische rechtbank staat. Maar ik geloof, dat v. d. Lubbe den brand in het restaurant van den Rijksdag heeft ge sticht. terwijl anderen de groote zaal zelf in brand staken". Dimitroff verklaarde, dat de drie Bul garen 's morgens om 5 uur bevel kregen om hun boeltje te pakken en zich gereed te houden voor vertrek zonder dat hun medegedeeld werd waarheen. Tenslotte kwam een ambtenaar van het ministerie van binnenlandsche zaken, die mededeelde dat zij per vliegtuig naar Moskou zou den worden gebracht. Dë reis was zonder eenig incident verloopen. Drie professoren hebben de drie Bul garen Dimitroff, Popoff en Taneff onder zocht en vastgesteld, dat Dimitroff aan algemeene zenuwuitputting lijdt, alsmede verwijding van het hart. Bovendien heeft hij verergerde rheumatische pijnen en ca- tarrhe van de bovenste luchtwegen, die een lange kuur eischt en een streng re gime. Popoff lijdt aan zenuwuitputting en bloedarmoede, en een ernstige catarxhe in het darmstelsel. Hij moet in een sana torium verpleegd worden. Taneff lijdt aan algemeene uitputting en zenuwoverspanning, verhoogden bloed druk, hoofdpijn en slapeloosheid. Hij zal langdurige ziekenhuisbehandeling moeten ondergaan. Minister Goering heeft op een pers bijeenkomst de gelegenheid benut „op te komen tegen de legenden", alsof in de kwestie der vrijlating van de drie Bulga ren eenig meeningsverschil zou hebben bestaan tusschen den leider en hem of andere instanties. Het dralen met de vrijlating heeft plaats gevonden, omdat in de buitenlandsche pers, in ten deele zeer zonderlingen vorm, eischen zijn gesteld en geprobeerd is een zekeren druk uit te oefenen, welke hij zich in geen geval heeft kunnen laten welge vallen. De vrijlating was reeds bijvoorbaat be sloten, den datum der vrijlating moest hij bepalen. Hij laat zich niet onder druk zetten. Nadat de gedeeltelijk onvriendelijke bui tenlandsche persstemmen wat waren ge kalmeerd, heeft hij thans den tijd aange broken geacht, om de Bulgaren naar Rus land te zenden. Weer papieren bommen, hakenkruis- vlaggen en -vuren in Oostenrijk. Do wapenstilstand, die door Hahicht 20 Februari is afgekondigd, is gistermiddag om 12 uur afgeloopen. Prompt hebben de nazi's dit den volke duidelijk gemaakt. In een uur ontploften weer tal van papieren bommen. Van tal van gebouwen ontplooi den automatisch haJkenkruisvlaggen en op de bergen rond de stad ontvlamden weer hakenkruis vuren. (De politie arresteerde tal van personen. Tevens werd bevel ge geven tot arrestatie en interneering in een concentratiekamp van twee nationaal- socialisten voor elke papieren 'bom, die op 't bondsgebied ontploft. Aan de Tiroolsch- Beiersche grens is alles rustig. Korte berichten. i De Fransche minister van oorlog zal binnen korten tijd een wetsvoorstel bij de Kamer indienen, waarin nieuwe credie- ten zijn opgenomen voor de voltooiing van de Fransche vestingwerken aam de Oostgrenzen en voor het begin van gelijke versterkingen aan de Fremsch-Belgische grenzen. De Japansche minister van marine, Ozoemi, verklaarde aan vertegenwoordi gers van de pers, dat Japan zijn vloot moest versterken, om het evenwicht op den Stillen Oceaan te handhaven. Ook moet Japan door een sterke vloot zijn handelsbetrekkingen in de Ghinee- sche wateren kunnen beschermen. Officieel wordt medegedeeld, dat zes bergpassen nabij den Grooten Muur, met name de Koeptsjaupas, waar tijdens den Japanschen opmarsch naar Jehol he vige gevechten hebben plaats gehad, we der aan China zijn afgestaan. Hiermede is de ontruiming door de Japanners van den Grooten Muur voltooid. Ook in Spanje is de laatste dagen veel sneeuw gevallen, terwijl de tempe ratuur sterk is gedaald. Vele vliegtuig diensten moesten wegens sneeuwstormen gestaakt worden. Uit een rapport van het Hongaar- sche graafschap Baranya, aan den minis ter van onderwijs, blijkt, dat het tenge volge van de algemeene verarming steeds moeilijker wordt, de leerplichtwet te handhaven. De arme boeren zijn niet in staat voor hunne kinderen boeken en schrijfgerei te koopen, waar ze in vele gevallen niet eens geld hebben, om klee- ren en schoenen voor hen te koopen. De val van de Spaansche regeering wordt aanstaande geacht in verband met het feit dat de katholieke volksactie en de agrariërs hun vertrouwen in de regee ring hebben opgezegd. Koning Boris van Bulgaryle, die Dinsdag zijn vader, ex-tsaar Ferdinand van Coburg, bezocht, is Woensdag in Berlijn aangekomen. Ter eere van den koning had in het Bulgaarsche gezant schap een maaltijd plaats. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Maart a.s., des middags te 2 uur, ter verdere behandeling van verschillende hoofdstuk ken der Ryksbegrooting voor 1934. De steunverlening aan den middenstand. In een te Schagen gehouden vergade ring van tal van Middenstandsvereenigin- gen in West-Friesland is, na een inlei ding van den heer F. L. van der Leeuw, adj .-directeur van het bureau van den Koninklijken Ned. Middenstandsbond de volgende motie aangenomen: „De groote vergadering van Midden standers in Holland's Noorderkwartier, gehoord de inleiding en de discussies, spreekt haar diepe teleurstelling uit over het feit, dat nog steeds geen bijzondere crediet- en steunverleening aan den mid denstand is tot stand gekomen, waardoor in het bijzonder de middenstand ten plat- tenlande ernstig lijdt, noodigt het bestuur uit, door tusschenkomst van den Kon. Ned. Middenstandsbond dezen noodkreet van den middenstand ter kennis van de regeering te brengen en haar met aan drang te verzoeken de onmisbare, wettelij ke voorziening met den meesten spoed tot stand te brengen". De sieun aan den Tuinbouw. De heer Groen heeft de volgende schrif telijke vragen aan den Minister van Eco nomische Zaken gesteld: 1. Is 't juist, dat de gedeeltelijke steun- uitkeering aan verbouwers van fruit- en warmoezerygewassen voor het jaar 1933 welke in Januari 1.1. heeft plaats gevon den, is berekend op een betrekkelijk ge ring percentage van het voor uitkeering beschikbare bedrag? 2. Is het den Minister bekend, dat deze uitkeering bij zeer vele tuinders tot een zeer geringe, soms onbeduidende bijdrage is beperkt gebleven en daardoor in hun gezinnen de nood nog is verscherpt, maar dat zij op deze wijze óók in de onmoge lijkheid verkeeren om hun bedrijf voort te zetten? 3. Indien bovenstaande vragen bevesti gend zouden, worden beantwoord, wat is dan de reden, waarom de uitkeering van het nog beschikbare bedrag voor 1933, nog steeds achterwege blijft? 4. Is de Minister bereid om te bevorde ren dat waar hij blijkens eerder geda ne mededeelingen den overgang tot den volgenden oogst wil vergemakkelijken aan de tuinders hun nog voor 1933 tos komenden steun, welke reeds nu hiervoor onontbeerlijk is, ten spoedigste wordt uit gekeerd? De Indische middelen over 1933. De opbrengst der landsmiddelen over December bedroeg f 33.400.000 tegen f 37.200.000 in de maand Dec. 1932. Bet totaal van de opbrengst der lands middelen in het igeheele afgeloopen jaar bedroeg f 386.200.000 tegenover een ra ming van f 500.600.000 en een opbrengst over 1932 van f419.900.000 De terugval in 1933 ad f 33.700,000 ver geleken met 1932 kan als volgt worden verklaard: De belastingen brachten f 20.400.000 minder op, de monopolies f 7.800.000, de bedrijven f 14.800.000 en de diverse mid delen f 3.200.000 minder dan in 1932, ter wijl slechts de productengroep een meer opbrengst vertoonde ad f 12.500.000 hoofdzakelijk als gevolg der groote Banka- tin-verkoopen. Staatkundig-Gereformeerde Partij. In de gisteren gehouden, druk bezochte algemeene vergadering van de Staatkun dig-Gereformeerde Partij1 'heeft na de ope ningsrede van Ds 'G. H. Kersten het hoofd bestuurslid Ds Zandt er zijn blijdschap over uitgesproken, dat Ds Kersten weer zoover 'hersteld is en zijn rede heeft kun nen houden, waarvoor spr. zijn dank be tuigde. Aan de Koningin werd een telegram van 'hulde gezonden. Ds Kersten en de heer De Kok werden bij- handgeklap als 'bestuursleden herko zen; heiden namen de benoeming aan. Ui't het verslag van den partij-secreta ris, Ir C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer, bleek, dat in het afgeloopen jaar het aantal kiesvereenigingen wederom be langrijk is toegenomen en dat de begin selen, door de Staatkundig-Gereformeerde Partij beleden, meer en meer ingang vin den. Verder werden zaken van huishoude- lyken aard besproken. De onbewaakte overwegen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van. Wa terstaat mede: Aangevangen 'is met het aanbrengen van een inrichting op de locomotieven, waardoor het mogeiy'k wordt, door de machinisten 'bij mist, hü nadering van on bewaakte overwegen, fluitseinen te doen geven. Het is de 'bedoeling, vóór het in treden der volgende mistperiode, dus b.v. 1 October 1934, met het 'geven van fluit seinen voor onbewaakte overwegen bij mist te doen beginnen. De uitlating van Dr Polak. De heer dr H. Polak had zich gelük gemeld in de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond uitgelaten als volgt, althans in be woordingen van gelüke strekking: „Tot nu toe is hier de strijd tusschen nationaal-socialisme en de arbeidersbe weging een strijd op papier geweest; mocht hij ook hier een anderen vorm aannemen, dan zal de arbeidersbeweging hem voeren niet volgens Duitsch, maar volgens Oostenryksch voorbeeld. Onze vakvereenigingen zijn daarvoor sterk ge noeg". Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst had naar aanleiding hiervan den voorzitter van den Ministerraad gevraagd of deze in die uitlating aanleiding kan vinden om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de socialistische vak beweging ten onzent maatregelen heeft getroffen om zich met andere dan papie ren verdedigingsmiddelen te wapenen. Minister Coiy'n antwoordt hierop thans dat de regeering, hoewel over het geheel goed ingelicht, over geen enkel gegeven beschikt dat aanleiding zou kunnen geven tot het vermoeden, dat de socialistische vakbeweging zich bewapend zou hebben of voornemens zou zün, maatregelen van dien aard te treffen. Overigens is de regeering waakzaam genoeg en voldoende voorbereid om ge wapend optreden van volksgroepen tegen elkander of tegen de gevestigde staats orde tegen te gaan. Er bestaat derhalve geen aanleiding voor de regeering om haar houding tegen de socialistische beweging te wijzigen. Naasting van eenige locaalspoorwegen. Aan het verschenen Voorloopi'g Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot naasting van eeni'ge locaalspoorwegen is het volgende ontleend Hoewel men zioh vrij algemeen met de voorgestelde naasting op zich zelf be schouwd, kon vereenigen, bestond er geen eenstemmigheid ten aanzien van de vraag, wat er na naasting met de verschillende lynen zal moeten geschieden. Men be treurde het, dat de regeering niet aan stonds by de 'toelichting van dit ontwerp althans in groote lynen heeft aangegeven, op welke wyze naar haar meening in de toekomst zal moeten worden voorzien in Binnenland. De Indische landsmiddelen over 1933. De Indische begrooting door de Tweede Kamer aangenomen. De Zeeuwsche luchtlün officieel heropend. Buitenland. De toestand in Oostenryk. De vryiating der Bulgaren. Regeeringscrisis in Spanje. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol het verkeer van de streken, welke door de 'te naasten spoorwegiynen worden door sneden. Sommige leden wezen er op, dat hier wederom een maatregel tot saneering van het verkeerswezen, althans een deel daar van, wordt voorgesteld zonder dat aan de Staten-Generaal' een algemeen plan is voorgelegd. Enkele leden waren van meening, dat geen lijnen moeten worden opgeheven, voordat alle andere maatregelen genomen zyn, welke kunnen leiden tot bezuiniging op de spoorweguitgaven, opdat niet dan by uiterste noodzaak de 'by die lynen be langhebbende streken van 'haar publieke vervoermiddelen 'zullen worden beroofd. Verscheidene leden, die deze uitspraak in haar algemeenheid niet willen aan vaarden, betwijfelen toch, of alle thans voor naasting in aanmerking gebrachte lynen kunnen worden gemist. Zy dachten daarby voornamelyk aan het goederen vervoer. Andere leden waren van oordeel, dat tengevolge van de wyziging in de struc tuur van het verkeer zal moeten worden overgegaan tot aanzienlyke inkrimping van het spoorwegnet. 'Daarom moeten de voor naasting voorgedragen lynen worden opgeheven. Sommige leden vroegen, welke regelin gen men voornemens is te treffen voor het overcompleet geraakt personeel. Commissaris der Koningin in Utrecht. Naar men meldt, zou de benoeming van jhr mr H. A. M. v. Asch van Wyck, wet houder te Doorn en lid der Eerste Kamer, tot Commissaris der Koningin in Utrecht, aanstaande zyn. Mocht dit bericht juist zyn, dan zou in de Eerste Kamer een vacature ontstaan. De heer van Asch van Wyck heeft, zooals bekend. Mr A. A. de Veer in dat college opgevolgd. Eerste opvolger op de lijst is thans de heer J. F. Heemskerk te Middelburg. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. De algemeene vergadering. De Ned. Chr. Landarbeidersbond een van de sterkste Chr. vakorganisaties in ons land kwam te Utrecht in 12e algemeene vergadering byeen. De verga dering, die druk bezocht was door afge vaardigden uit alle deelen des lands, ving gistermiddag om half twee aan. De voorzitter, de heer P. Siemons van Utrecht, hield een openingsrede, waarin hy de afgevaardigden een hartelyk wel kom toeriep en met blydschap den groei van den bond memoreerde. Deze algemeene vergadering valt sa men met de herdenking van het 20-jarig bestaan van den bond en de sedert de vorige algemeene vergadering verloopen 3 jaar zyn voor de geschiedenis van de bedryven en van de vakbeweging van groote beteekenis geweest. In den snellen groei der Chr. vakbeweging de laatste jaren deelde ook de bond. Telde hy 1 Jan. 1931 9903 leden, op 1 Jan. 1932 was dit getal gestegen tot 16.870; op 1 Jan 1933 op 25.011 en op 1 Jan. j.l. op 27.170. De groei van het aantal afdeelingen hield daarmede gelyken tred en het be draagt thans 633. Ook het gemiddeld aan tal leden per afdeeling is aanmerkelyk gestegen. Onder de land- en tuinbouwar- beiders kwam meer sociale ontwaking. Het is te begrypen dat met deze styging van het ledental van de werkloozenkas van den bond veel werd gevraagd. Be droeg de uitkeering in den winter van 1929-30 f161.190, plus f41.626 crisis- steun, totaal dus f 202.817, over 1932- '33 is het totaalcyfer geklommen tot f 1.196.978.90. Terwyl het subsidiebedrag is verminderd tot een maximum van 225 pet., stygen ook dezen winter de cyiers hoog. Werd in 1930 nog maar een deel van onzen landbouw door de crisis ge troffen, thans zitten de tuinbouw en de zuivel, de bloembollenteelt en de koolver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1