WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 128 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Tegenover den Christus. In zijn „Stone-lezingen", nu ruim 35 jaar geleden in Amerika gehouden, heeft Dr A. Kuyper, ook over de toekomst gehandeld. Hij wees er daarbij op, dat we in Euro pa gekomen zijn tot wat men noemt het moderne leven, gebaseerd op de twee gronddenkbeelden: le dat men zijn uitgangspunt niet in het ideële en Godde lijke, maar in het stoffelijke en lage neemt; en 2e. dat men de souvereiniteit Gods, die ons beheerschen zou, loochent. „Men leeft zoo vervolgde Dr K. i n den tijd en v o o r dit tijdelijke en stopt de ooren toe als het klokgelui der eeuwig heid weerklinkt. Concreet, geconcentreerd, practisch, moet heel de levensopvatting zijn, en uit dit geheel gemoderniseerde burgerleven komt dan een sociaal en poli tiek leven op, waarin het parlementaris me is verzwakt, de roep naar een dictator steeds luider wordt vernomen, pauperis me en kapitalisme als in twee slagorden tegenover elkaar staan, en tot een prijs die de rijkste schatkist ruïneert, zich ter zee en te land van het hoofd tot de voe ten wapenen, het ideaal van die machtige staten is geworden, wier honger naar de machtsuitbreiding steeds sterker tot zelfs de existentie der zwakkere staten be dreigt. Gaandeweg wordt de tegenstelling tus- schen de sterken en de zwakken dan ook de hoofdtegenstelling, die het leven be- heerscht. Von Nietzsche ging reeds zóó ver om over al het zwakke de fiolen zijner laat dunkendheid uit te gieten en alleen aan wie sterk is eere te geven. D'e geleerden en virtuosen onzer dagen stellen steeds driester den eisch, dat de gemeene man voor hen bukken zal. En het eind is, dat opnieuw het ge zonde, democratische beginsel ten deure wordt uitgewezen, om straks plaats te ma ken, niet voor een nieuwe aristocratie van edeler herkomst, maar voor de plompe, alles verbijsterende kratistocratie (de over macht van den sterke) van brutaliteit en geldmacht. Von Nietzsche is dan ook geen uitzon dering, hy is veeleer de heraut der toekomst voor dit moderne leven, en waar de Christus juist over het zwakke zich in Goddelijk mededoogen ontfermde, neemt dit moderne leven ook hierin vlak tegenover den Christus positie". Dr Kuyper heeft niet mis gezien. Hij is door den loop der geschiedenis maar al te zeer in het gelijk gesteld. Steeds sterker teekent zich in onze da gen af de door hem geschetste tegenstel ling. D'e nieuwe stroomingen die thans de wereld zoeken te beheerschen, nemen po sitie vlak tegenover den Christus. De invrijheidstelling van Dimifrof c.s. Dimitrof, Popof en Tanef zijn gister ochtend per vliegtuig uit Berlijn naar Rusland vertrokken. Zij zijn volgens een later bericht, gisteravond in de luchtha ven van Moskou geland. Op den verjaardag van den Rijksdag brand zijn de Bulgaren daar gistermiddag 5 uur in goeden welstand geland. Er was een vrij: groote volksmenigte op de been om de drie communisten te begroeten. De drie Bulgaren zijn per vliegtuig over Koningsbergen en Kofno regelrecht naar Moskou vervoerd. Dit is geschied op uit drukkelijk bevel van den Rijkskanselier Hitier en den minister van binnenlandsche zaken F riek. De Pruisische overheid nam, gelijk men uit uitlatingen van minister president Goering kon opmaken, ten op zichte van de gedragslijn welke men tegen over de Bulgaren moet volgen een ander standpunt in. Maar de Rijksoverheid heeft blijkbaar gemeend, dat het beter was om diplomatieke uiteenzettingen en verwikke lingen te vermijden welke bij een verdere gevangenhouding stellig le Verwachten waren, nadat het Russisch consulaat te Berlijn reeds tweemaal had aangedron gen Het besluit tot overbrenging der ge detineerden per vliegtuig kwam geheel onverwacht af. De Russische ambassade heeft er vooraf geen kennis van gehad. Het bericht, dat de Bulgaren van Ber lijn naar Moscou onderweg waren, werd in de Russische hoofdstad eerst laat be kend. De mare verspreidde zich echter snel in de fabrieken, werkplaatsen en kantoren, zoodat delegaties met vlaggen en muziekkorpsen zich naar het vlieg veld konden begeven. Toen de toeschouwers het toestel zagen, riepen zij luide: „Leve Dimitroff, Popoff en Taneff". Terwijl de menigte de „Inter nationale" zong, daalde de vliegmachine langzaam. Toen het geland was, stapten de Bulgaren uit de cabine. Dimitroff en zijn metgezellen zagen er vermoeid en uitgeput uit. Dimitroff richt te eenige woorden in het Russisch als groet tot zijn kameraden. Hij kon niet. verder spreken, daar de menigte hem wil de begroeten en zijn woorden in de toe juichingen verloren gingen. De menigte trachtte het inderhaast ge vormde politiecordon te verbreken om de drie in vrijheid gestelden op de schou ders te tillen en in triomf weg te dragen, doch de politie wist de mensehen op een afstand te houden. Daarna ging het in op tocht naar de gebouwen op het vliegveld, waar de persfotografen een foto maakten. Auto's stonden gereed om Dimitroff en zijn kameraden naar hotel Lux te bren gen. Later in den avond ontvingen de Bul garen de Sovjets. Morgen en de volgende dagen zullen in de geheele Sovjet-Unie monster-betoogingen te hunner eere plaats- hebben. Het Londensche comité voor de invrij heidstelling van de Bulgaren heeft zijn tevredenheid over den gang van zaken uitgesproken, maar blijft verder werken, teneinde ook Torgler op vrije voeten te krijgen. Stavinsky goud-regen. De eerste bevindingen van de parle mentaire commissie van onderzoek naar het Stavinsky-schandaal zijn, zooals wij gisteren reeds meldden, bekend gewor den. Een aantal cheques is gepubliceerd. D'e commissie zal nu moeten onderzoeken wie van de cheques geprofiteerd hebben. In de wandelgangen van het parlement hebben leden der commissie van onder zoek verklaard, dat, buiten Bonnaure, die in drie keer vierhonderdduizend francs ontvangen heeft, geen enkel parlements lid, dat nog in functie is, door de ontdekte chèques gecompromitteerd wordt. Op het lijstje van personen, die hun deel hebben gehad in den goud-regen, welke Stavinsky om zich heen strooide, komen voor: Guebin 400.000 francs, Du- barry 200.000, Camlle Aymard 500.000, Paul Levy, die eerst het blad „Le Rem part" had, da.t later werd omgezet in „Aujourd'hui", 300.000, de Amar-bank 7 a 8 millioen, dr Vachet 20.000, Auquetil 2000, mademoiselle Suzanne Blum 10.000 en Triboin, de directeur van de Gercle Parisien eenige millioenen. Natuurlijk is dit slechts een voorloopig lijstje en de commissieleden zullen nu gaan onderzoeken, in welke kanalen deze goudstroom verder is afgevloeid. In elk geval is de commissie nog pas in het bezit van 400 chèques, terwijl er meer dan 800 zijn. Aan den minister van P.T.T. is thans gevraagd de telegrammen te doen opzoe ken, door Stavinsky op den avond der stembusoverwinning van 1932 verzonden, om 25 kamerleden te feliciteeren. De mi nister heeft gezegd, dat die telegrammen niet langer dan zes maanden bewaard blijven, doch dat wel de namen te vinden zijn van degenen aan wie ze geadresseerd zijn geweest, Wat de minister met deze mededeeling eigenlijk bedoelt, 'is niet recht duidelijk, daar de telegrammen in de bureaux wel niet langer dan zes maanden bewaard worden, maar daarna naar het archief gaan, waar ze nog tien jaar verblijven, alvorens vernietigd te worden. D'e commissie van onderzoek heeft in- tusschen de beschikking over een brand kast gekregen, om de stukken van de dos siers daarin veilig op te bergen. De sedert Maandag in staat van be schuldiging gestelde particuliere secreta ris van Stavinsky, Romagnilo, is sedert Zaterdag spoorloos verdwenen. Tegen negen uur gisteravond werd on verwacht een ministerraad bijeengeroepen onder leiding van den President der Re publiek. Deze bijeenkomst zou verband houden met zekere aanklachten in ver band met de zaak Stawisky. De stabiliteit van de lire. Uit Rome: De minister van Financiën heeft in een interview de volgende verkla ringen afgelegd: Ten aanzien van de dezer dagen vast gestelde neiging van zekere geldmarkten kan worden opgemerkt, dat speculanten de gebruikelijke geruchten hebben ver spreid over dp beweerde wijziging in de Italiaansche monetaire politiek. Deze ge ruchten zijn als altijd van iederen grond ontbloot. Zooals de minister reeds meer malen heeft verklaard, herhaalt hij thans nog eens namens den chef der regeering, dat het de vaste wil der Italiaansche re geering is de lire te handhaven op den gouden standaard, bij de wet op de sta bilisatie van 21 December 1927 vastge steld. Duitschland en de R.-K. Kerk. D'e „Msb." verneemt, dat de vertegen woordiger der Duitsche regeering, dr Buttmann, eerst midden Maart te Rome verwacht wordt, om de onderhandelingen met het Vaticaan over de uitvoering van het concordaat te herstellen. De Paus denkt er echter niet aan, op eenigerlei wijze de Katholieke jeugdver- eenigingen prijs te geven of toe te staan, dat zij in de Hitier jeugd opgaan. Wat het aantal der Katholieke ver- eenigingen aangaat, beide partijen zijn het er over eens, dat dit verkleind zou kunnen worden. Feestdagen In Duitschland. Het rijkskabinet heeft gister een wet goedgekeurd over de feestdagen. Zij be paalt den nationalen feestdag van het Duitsche volk op 12 Mei; de vijfde Zon dag voor Paschen is heldengedenkdag, de eerste Zondag na Michaelis is oogst-dank- dag. Feestdagen zijn bovendien (behalve de Zondagen) Nieuwjaar, Paaschmaan- dag, Hemelvaartsdag, Pinkstermaandag, Boetedag en de twee Kerstdagen. Crisis-abnormaliteiten. De Deutsche Getreide Zeitung meldt uit Boedapest d.d. 24 Februari: „Ik bied u aan gratis te leveren in Fe bruari Italiaansch meel, vrachtvrij stati on Graz. Wanneer u zich verplicht de goederen onmiddellijk na aankomst in Graz tegen het normale douane-tarief in te klaren en mij> de douane-documenten onmiddellijk toezendt, dan betaal ik u van 15 tot 20 lire per ton, afhangende van de soort". Hadden wij niet, aldus het blad, het origineel van die, niet alleen aan firma's te Graz, doch ook aan nog verder wonen de Oostenrijksche meelhandelaren en bak kers verzonden circularie van een meel- firma te Triëst met eigen oogen gezien, dan zouden wij de mogelijkheid van gratis meel, dat de molenaar iemand franco doet toekomen en behalve de vervoerkosten ook nog baar geld aanbiedt, alleen om daar voor in ruil de Oostenrijksche douanefor mulieren te ontvangen voor onmogelijk gehouden hebben. Deze aanbiedingen zijn eerst mogelijk geworden door den strijd op het gebied der handelspolitiek, door de prohibitieve invoerrechten aan de eene en de uitvoerpremies aan de andere zijde. Den Oostenrijk'schen meelhandelaar, die op deze gratis meelaanbieding ingaat, komt het Italiaansche meel, ondanks de gratis vracht, nog steeds op 63.94 schil ling per ton te staan, daar hij op het gra tis meed 64.96 schilling invoerrechten be talen moet en bovendien nog 7.98 schil ling omzet- en crisisbelasting te zijnen laste krijgt. Zijn totaalkosten van 72.94 schilling worden verminderd met 20 Lire of 9 schilling, zoodat hij in totaal 63.94 schilling moet betalen. Intusschen ont vangt de Italiaansche meel-exporteur een uitvoerpremie, welke het hem mogelijk maakt de als prohibitief bedoelde Oosten rijksche invoerrechten te boven te komen. Uit dezen toestand blijkt, dat er in den waanzinnigen strijd tusschen invoer-af- weer en marktverovering niets onmogelijks bestaat. Algeheele kalmte in Oostenrijk. Bondskanselier Dollfuss heeft ver klaard, dat alle geruchten betreffende in cidenten aan de Oostenrijksch-Duitsche grens geheel ongegrond zijn. Algeheele kalmte heerscht in heel Oos tenrijk, met inbegrip van de grensstreken. D'e Oostenrijksche regeering heeft al leen de verplaatsing van hulptroepen in hoven-Oostenrijk bevolen teneinde er de openbare veiligheid te handhaven. Het land van de laagste belasting en de hoogste overschotten. Bij het indienen van de begrooting in het parlement heeft de minister van fi nanciën, Georgevitsj, medegedeeld, dat, met uitzondering van Bulgarije, in Joego slavië de belastingen het laagst zijn. D'e rijks- en provinciale belastingen be dragen per hoofd niet meer dan 20 gul den in Nederlandsch geld. De minister verklaarde verder, dat de inkomsten gedurende de eerste negen maanden van het loopende belastingjaar een overschot hebben aangewezen van ruim 30 millioen gulden. Japans onderwijzers zullen zijden kleeren dragen! De Japansche Minister van landbouw heeft ingrijpende maatregelen genomen, om de zijde-industrie te hulp te komen en den grooten zijde-voorraad te doen ver minderen. Hij heeft thans een verordening afge kondigd, waarbij alle onderwijzers aan middelbare en lagere scholen in de pre fectuur Gumma (midden-Japan) tezamen 5.0. 0 man, voortaan zijden kleeren moe ten dragen. Een deel dezer zijde zal gratis aan de onderwijzers ter beschikking worden ge steld en het overige moet tegen een vast- gestelden prijs worden gekocht. Korle berichten. Twee directeuren van de Weensche „Arbeiterbank" zijn aangehouden onder beschuldiging, kapitalen naar het buiten land te hebben overgebracht. Op een be drag van 3 millioen Mark, dat eveneens naar het buitenland overgebracht zou worden, is beslag gelegd. Uit Bazel wordt het bericht, volgens hetwelk aartshertog Eugiène bij even tueel aftreden van den Oostenrijkschen bondspresident Miklas, in aanmerking zou komen als diens opvolger, tegenge sproken. Een militair vliegtuig uit Brussel, dat een verkenningsvlucht uitvoerde bo ven Limburg, is brandend neergestort. De piloot werd gedood, In het Oosten van Frankrijk doet zich een nieuwe koudegolf gevoelen. Er is veel sneeuw gevallen, waardoor het verkeer zeer belemmerd wordt. De Fransche Senaat heeft Dinsdag avond met 296 tegen 13 stemmen de Ibe- grooting voor 1934 aangenomen. De in komsten bedragen 48.292 millioen, de uit gaven 48.267 millioen francs. In de Ardennen heeft het Maandag en ook Dinsdag nog fel gesneeuwd. Te Aar len bereikte de sneeuwlaag een dikte van 15, te Virton van 22 en te Elzenborg van 30 centimeter. Nieuw Kamerlid, De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft mededeeling ontvangen, dat de heer E. J. M. Stumpel, b noemd lid van de Tweede Kamer zijn benoeming aanneemt. De heer S. L. Louwes niet in de Eerste Kamer. Het nieuwbenoemde lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de heer ir. S. L. Louwes te Zwolle deelde mede, dat hij deze benoeming niet zou aanvaarden. Opvolger is nu de heer ir J. M. L. Ot- ten, rijkslandbo'uwconsulent te Mep- pel, die o.a. speciale studie heeft gemaakt van de toepassing van kunstmest. De wisseling van het vlootcommando in Indië. Gistermorgen vond aan boord van Hr. Ms. Kruiser Java de wisseling van het vlootcommando plaats. Bij deze plechtig heid waren vier onderzeebooten, de K VI, K VII, K XII en K XIII, een aantal tor- pedobootjagers, alsmede het flottil je vaar tuig Soemba aanwezig. Schout-bij-nacht Van Duim nam het vlootcommando over met een toespraak, waarin de gebeurtenissen op de De Zeven Provinciën werden gememoreerd, en de hoop werd uitgesproken, dat indien on verhoopt de vloot daadwerkelijk zou moe ten optreden, deze paraat zou zijn om de Nederlandsche vlag hoog te houden. Schout-bij-nacht Van Duim hoopte, dat de gebeurtenissen aan boord van de De Zeven Provinciën „voor ieder een les zou den zijn geweest". Hierna vond de be kendmaking van de commandowisseling plaats aan boord van het Gouvernements vaartuig „Zuiderkruis". Uitbreiding van Schiphol. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor op Schiphol te doen bouwen een werkplaats, lang ongeveer 125 meter en breed 50 meter, voor het onderhouden en herstellen van vliegmachines, voorts een werkplaats van ongeveer 50 bij 25 meter, voor het onderhouden en herstellen van motoren, alsmede een inrichting van 40 bij 30 meter, voor het beproeven van motoren. Hiermede zal, met inbegrip van wegen aanleg en aanbrengen van verhardingen naar raming f 675.000 gemoeid zijn. D'eze nieuwe werken zijn noodig met het oog op de voorgenomen verplaatsing van de werkplaatsen der K.L.M. van "Waalhaven naar Schiphol. D'e K. L. M. heeft zich bereid verklaard de werkplaatsen voor twintig jaren te huren, tegen betaling van een vergoeding, welke gedurende de eerste negen jaren geleidelijk stijgt van van 2 tot 7 pet. der bouwsom en daarna 7M pet. zal bedra gen. B. en W. willen voorloopig nog niet tot de stichting van een hotel overgaan, nu na de vergrooting van Schiphol de indee ling van de geheele haven opnieuw onder het oog dient te worden gezien en bij na dere bestudeering zou kunnen blijken, dat het hotel beter op een ander deel van het terrein zou kunnen worden gebouwd. Vereen. Kon. Papierfabrieken. De directie van de Ver. Kon. Papier fabrieken te Velsen heeft besloten, de werktijden in dit bedrijf, voornamelijk voor de cellulosefabriek, met één werkdag per week te verkorten. De werkloosheid. Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 1 Februari 1934 in totaal 399.323 werkloozen ingeschre ven. waaronder 382.109 mannen. Hiervan waren werkloos 374.942 personen waar onder 363.031 mannen. Binnenland. De handelsovereenkomst met Italië. Belasting op vervoer naar België. Reorganisatie van het onderwijs. Minister Verschuur te Brussel. Buitenland. Nog steeds sneeuwstormen in Engeland. In Oostenrijk is het rustig. De invrijheidstelling van Dimitrof c.s. Wanhoop onder de boeren. Het Tweede-Kamerlid Van der Weijden heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend: dat, afge zien van het groote aantal openbare exe cuties van landbouwbedrijven dat in den laatsten tijd plaats beeft, bij een groot aantal hpotheekboeren en tuinders, die in de volstrekte onmogelijkheid verkeeren aan hun wettelijke verplichtingen van ge heele of gedeeltelijke aflossing en rente betaling te voldoen, de wanhoop steeds grooter wordt en dat dezen in menig ge val, om het uiterste onheil, faillissement, verlies van toekomst en goeden naam te ontgaan, ertoe overgaan hun bedrijven zonder faillissement aan hun hypotheek houder over te dragen? dat deze z.g. stille executies reeds groote afmetingen hebben aangenomen, waarbij even goed als bij openbare exe cutie, zonder tegenprestatie van den hy potheekgever door dezen het geheel wordt tot zich genomen en den oorspronkelijken eigenaar a.h.w. het eerlijk verworvene wordt afgenomen? dat velen van deze tot wanhoop gedre ven en wettelijk weerlooze debiteuren, die zich niet opgewassen gevoelen tegen de geroutineerde en soms meedoogenlooze zakenlieden, steeds meer tot ongewensch- te praktijken hun toevlucht nemen om hel laatste restje van hun bezit te redden? Meent de minister niet, dat het, waar reeds in September van het vorig jaar in de Troonrede een wetsontwerp werd aan gekondigd tot regeling van executies van landelijke eigendommen, gebiedend nood zakelijk is met grooten spoed bedoeld wetsontwerp in te dienen en te behan delen of, als dit niet mogelijk is, voor loopig een zeker executie-verbod in het leven te roepen, evenals dat in 1914 ge beurd is bij de wet van 4 September, hou dende bepalingen strekkende om den rechter gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden in verband met de ook toenmaals heerschende bui tengewone omstandigheden? Eervol ontslag ir Mussert. Het voorstel van Ged. Staten van Utrecht om aan ir A. A. Mussert eervol ontslag te verleenen als hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, nadat hij voor de keuze gesteld was, zijn wa terstaatsfunctie of zijn leiderschap in de N.S.B. te laten varen, werd gisteren con form het advies door de Prov. Staten aangenomen. In de commissie van rap porteurs waren over het voorstel geen op- of aanmerkingen gemaakt. Bedrijfsraad voor de sigaren-industrie? De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfs- radenwet, de navolgende personen als tij delijke leden toegevoegd: G. Bijdendijk, D'eventer; J. B. Looman, Amsterdam; H. van der Putt, Eindhoven; "W. Huysmans, Eindhoven; J. v. d. Weyden, Amsterdam; J. Gemen, Eindhoven: C. Wolff, Amster dam en B. Kruithof, Kampen. D'eze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commissie van een advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een Bedrijfsraad voor de sigaren-industrie en omtrent andere daarmede verband hou dende onderwerpen, in artikel 8 der Be- drijfsradenwet bedoeld. De handelsovereenkomst met Italië. De handelsbesprekingen tusschen Ne derland en Italië, welke op 17 Februari te Rome zijn aangevangen en waaraan weid deelgenomen door den Minister van Economische Zaken van Nederland, mr Verschuur en den ondersecretaris der corporaties Arquini hebben, zoo wordt uit Rome gemeld, tot een gunstig einde geleid. D'e nieuwe overeenkomst, welke binnen kort door Mussolini zal worden geteekend zal het voor beide landen mogelijk maken den wederzijdschen handel te ontwikke len, terwijl zij voor de producten, die in economisch opzicht het meest belangrijk zijn, groote faciliteiten waarborgt. Italië verkrijgt in het bijzonder opheffing van de moeilijkheden, welke momenteel den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1