DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Violet Vaughan Uit de Provincie FEUILLETON. tegen ruwe huid VAN DINSDAG 27 FEBR. 1834, Nr 125. HET LIDMAATSCHAP VAN REVOLU TIONAIREN VAN VERTEGENWOOR DIGENDE LICHAMEN. Staatscommissie van onderzoek ingesteld. Gistermiddag heeft de minister van ju stitie de staatscommissie geïnstalleerd, aan welke is opgedragen de noodzakelijk heid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigen de lichamen door personen, wier staat kundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De minister hield daarbij de volgende rede: Ten aanzien van de politieke meenings- uiting en van de vertegenwoordiging der staatkundige stroomingen huldigt onze grondwet een stelsel van bijkans onbe perkte vrijheid. Sinds eenigen tijd heb ben zich evenwel verschijnselen voorge daan, die bij de regeering twijfel hebben doen rijzen, of de wijze waarop bepaalde leden van vertegenwoordigende lichamen zoowel in die colleges als daarbuiten van hun politieke vrijheid gebruik maken, wel steeds strookt met den aard van de staats kundige taak. die zij geacht moeten wor den op zich te hebben genomen en met het aanzien hetwelk zoowel het betrokken lichaam als elk individueel lid daarvan behoort te genieten en zich waardig te betoonen. Zelfs is het vermoeden niet ongegrond, dat er in de vertegenwoordigende licha men hier en daar personen zitting heb ben, die zich minder ten doel hebben ge steld mede te werken tot het welzijn van het nationale gemeenebest dan hun lid maatschap zooveel mogelijk te benutten in den dienst van een politiek streven, dat gerekend moet worden het Koninkrijk der Nederlanden met zijn wettige instel lingen en vrijheden als zoodanig vijan dig gezind te zijn. Op grond van een en ander is de re geering van oordeel, dat de plaats, die de zoogenaamde revolutionaire volksver tegenwoordigers in ons staatsbestel inne men, nader behoort te worden bezien, en heeft zij, teneinde zich omtrent de moei lijke vragen, welke op dit terrein rijzen, van voorlichting te doen dienen, de in stelling van een staatscommissie bevor derd, aan welke de opdracht verstrekt is, de noodzakelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het be kleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door per sonen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstel lingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De arbeid, welke de commissie wacht, de vraagstukken, welke zij in studie zal hebben te nemen en tot oplossing zal trachten te brengen, zijn ver van een voudig. Voor zooveel noodig moge ik onder uw aandacht brengen, dat het geenszins de bedoeling is, dat worde ge tornd aan de historische en grondwette lijke roeping van de vertegenwoordigende lichamen en hun leden. De overheid, die haar taak verstaat, schroomt critiek, al moge zij soms scherp zijn, door de ver trouwensmannen des volks op haar beleid geoefend, niet. Zij erkent die critiek veel eer als een stimuleerend en opbouwend element in het staatsbestuur. Doch wanneer die critiek ontaardt in het dienen van revolutionaire oogmerken of het bezigen van revolutionaire metho den, is zij destructief en gevaarlijk voor de regelmatige en gezonde ontwikkeling van de staatsinstellingen en derhalve in een ordelijke staatsgemeenschap niet te dulden. Voor het overige kan het niet anders dan overeenkomstig de bedoeling der re geering zijn, dat de commissie haar taak ruim opvat en het aan haar onderzoek door E. J. WORBOISE. 13.) -m_ „Je moet voor iemand, nog zoo jong a-ls jij, veel over dit onderwerp hebben nagedacht," merkte Anne op. „Er is een tijd geweest, dat ik aan weinig andere dingen dacht." „Hoe is dat mogelijk? Zoo'n erg opbeu rend onderwerp kan men het toch waar lijk niet noemen. En zeker niet, als men jong is. Sterven moeten we allen, doch waarom zouden we er over piekeren, lang voor pnze tijd gekomen is? Werkelijk, voor iemand vol levenslust en idealen in het leven lijkt het me iets tegenstrijdigs om aldoor dat einde voor oogen te hou den. De laatste worsteling, het scheiden van hen, die we liefhebben de zon, de schoonheid van de wereld de kilte van het graf, met de eeuwige stilte, het sloo- pingsproces van ons lichaam, stof tot stof, asch tot asch, het bederf «Anne, Anne, houdt alsjeblieft op!" nep Daisy hartstochtelijk. „Het is vree- selijk, afstootend. Laat ons over iets an onderworpen vraagstuk In zijn volls breedte in studie neemt. De commissie is bevoegd, aan haar advies al zulke con crete voorstellen te verbinden als zij nut tig en oirbaar zal achten. Na het reeds opgemerkte behoef ik wel niet nader in het licht te stellen, dat, al dient uw wegwijzende arbeid uiteraard met de noodige bedachtzaamheid te ge schieden, u niet een louter academisch vraagstuk is voorgelegd, doch integen deel een probleem, dat voor 's rijks wel zijn van dadelijk practisch belang is. ONBEHOORLIJKE EN GEVAARLIJKE TAKTIEK. Onder dit kopje schrijft De Stan daard: Met allen ernst blijven we waarschu wen tegen de onbehoorlijke en gevaarlijke taktiek, welke het Departement van On derwijs voert jegens de wachtgelders van onze bijzondere Christelijke scholen. Het laatste nummer van het „Corres pondentieblad" meldt wederom een kras staaltje van departementale machtsover- schrijding. Op 1 Jan. 1934 werd een onderwijzeres onzer Chr. Scholen ontslagen, wegens op heffing der betrekking en dus wacht geldster. Op 12 Februari kreeg ze een schrijven van B. en W. te Ouddorp, waarin haar gevraagd werd of zij een eventueele be noeming aan de le openbare Lagere School, welke een orthodox-Chr. karakter draagt, zou willen aanvaarden. Op bovengenoemd schrijven werd door haar geantwoord: dat ze een eventueele benoeming aan de openbare Lag. school te Ouddorp uit principiëele overtuiging niet kon en mocht aanvaarden. Ze is wachtgeldster van het Bijz. onderwijs. De Minister nam daarmee geen genoe gen. Immers op 16 Febr. ontving ze van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. het volgende schrijven: „Naar mij wordt medegedeeld, hebt Gij een U aangeboden betrekking aan de Openb. L. Sch. te Quddorp geweigerd om principiëele redenen. Ik verzoek U mij omstandig mede te deelen, welke prin cipiëele overwegingen U bij dat besluit henben geleid. Uw antwoord verwacht ik uiterlijk 28 dezer." In deze praktijken te berusten, ware onvergefelijk. Ontoelaatbaar is reeds, dat de Minister den overgang naar de openbare school zoekt te bevorderen door de mededeeling dat de opbare school te Ouddorp „een orth o dox-chr 1 st e 1 ij k karakter draagt". Onduldbaar is de drang, schier op dwang gelijkend, die wordt aangewend om onze Christelijke onderwijzers te be wegen bij de openbare school in dienst ie treden. Deze regeeringspraktijk is in flagran- ten strijd met letter en geest van het 6e lid van artikel 51 der Lager-Onderwijswet, gelijk dat door Minister de Visser vertolkt werd. Zij past wellicht in de beschouwing van Minister Merchant, die de tegenstelling van openbaar neutraal en bijzonder Chris telijk onderwijs goeddeels herleidde tot een conflict van dorpspotentaten. Maar zij vloekt met den geest en de vrijheid van ons Christelijk onderwijs, die in heroïsche worsteling van tientallen jaren verdedigd werden. Ook in crisis-benauwdheid mag dit kost bare goed niet verloren gaan. Verdronken. Maandagmiddag j.l. ij de veekoopman Heijboer, afkomstig uit Goes, met zijn rij,wiel nabij Drie kwart in het Kanaal GentTemeuzen gereden. Even tevoren was bij met zijn fiets tegen een langs het kanaal staande steenen paal opgereden. Hoewel hulp spoedig ter plaatse was en men erin slaagde het slachtoffer op den wal te brengen, konden de levensgees ten niet meer worden opgewekt. Onder de gemeente Ossenisse is Maandag j.l. een vrouw te water geraakt en verdronken. Bondsdag Ned. Jonge ling s-V e r b o n d. De Prov. Zeeuwsche ders praten." „Zouden we niet liever spreken over het heerlijk leven dat ons wacht?" zeide Violet zacht. „De dood zou werkelijk iets verschrikkelijks zijn als hij, het einde was van alle dingen. Maar we weten, dat de ziel het lichaam niet vergezelt naar het sombere knekelhuis. De ziel is bil God en gaat een nieuw en heerlijk le ven tegemoet." „Als het waar is," vulde Anne aan. ,Het is waar," zeide Violet, „zoo goed als jij en ik, die elkander nooit ontmoet ten, thans van aangezicht tot aangezicht staan. Ons verstand zegt het, de rede is er het bewijs van, ons gevoel drijft ons ertoe en Gods Woord verklaart het!" „Ik geloof niet veel van hetgeen er in den Bijbel staat; het is het beste, dat je er zoo gauw mogelijk achter komt, wat een heiden ik benl" „Dat spijt me," zeide Violet droevig; „ik zal God bidden, om je licht te schen ken; niemand anders kan dat." Toen mevrouw Warneford een uur la ter haar dochter opzocht, zeide deze: „mama, ik vind die Violet Vaughan heel sympathiek. Ze is oprecht, verstandig en ze lijkt me onbaatzuchtig en heerlijk frisch. Ik ben blij, dat ze er is." „Zoo kind, het doet me plezier dat te hooren, ofschoon ik er voor het oogenblik Bondsdag van het N.J.V. aal dit jaar <tp den 2en Paaschdag (2 April) gehouden worden in hotel „Brittannia" te Vlissin- gen. De morgenvergadering zal een huis houdelijk karakter dragen, in de middag vergadering zal o.m. het woord voeren de heer M. G. Fallentin, secretaris van het N. J. V,, te Amsterdam, terwijl de avond vergadering een gezellig samenzijn wordt met zang, muziek en declamatie. Terneuzen en Gent. „Na vigation du Rhin" verneemt uit Gent, dat sinds eenigen tijd sohepen, vooral tanks, de gewoonte aangenomen hebben ter reede van Temeuzen aan te leggen en er ln lich ters te lossen wat voor de industrioele In stallaties langs het kanaal bestemd is. Dit stelsel, dat neiging vertoont algemeen ie worden, berokkent een ernstig nadeel aan de haven van Gent. Om er een eindo aan te maken heeft de gemeenteraad besloten dat de betrokken lichters voortaan een kade-recht van 3.40 fr. per ton zullen be talen. Dit tarief is niet toepasselijk op goederen, afkomstig uit schepen, die we gens hun afmetingen het kanaal van Ter- neuzen niet kunnen binnenvaren. Fietser door auto ge grepen. Gisteravond te omstreeks zes uur is in de Hoofdstraat te St Jansteen do 33-jarige klompenmaker G. van Dor- oelaar, die op de fiets was, aangereden door een personenauto. De man werd een tiental meters meegesleurd en bekwam een ernstige hoofdwonde en waarschijn lijk inwendige kneuzingen. In zorgwekken- den toestand is hij bewusteloos naar het ziekenhuis te Kuist vervoerd. De auto is in beslag genomen. i Electrische kachels in groote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) R ij k s w a t e r s t a a t. Bli Kon. be sluit is aan den bureelchef van den Rijks waterstaat A. van Altona, te Goes, we gens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eer vol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van 23 dezer is be noemd tot ontvanger der directe belastin gen te 's Gravenhage, 3e kantoor, P. G. Labrijn, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Leiden 1ste afdee- ling (vroeger te Goes). Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen voor 1933. In het jaarverslag van 't Zeeuwsch Genootschap over 1932'33 wordt ver meld, dat aan de bekende penningkun dige mejuffr. M. J. A. de Man ontslag verleend is als conservatrice der munten en penningen en dat zij benoemd is tot eerelid van het Genootschap. Zij is ver vangen door mr. J. W. H. de Veer. De heer S. Berdenis van Berlebom vermaak te f 5000 aan de vereeniging. Ontvangen werden eenige Bellamy-reliquieën, o.a. een gebonden exemplaar van diens ge zangen. Het Genootschap telt thans 4 eereleden, 41 directeuren en 602 leden. Verder bevat de aflevering o.a. een bij drage over „De Ame en het Arnemuid- sche voetpad", (met een kaart) van den landbouwer historicus F. P. Polderdijk. Dan de beantwoording van de vraag: „Worden op het platteland van Wal cheren de dooden nog in een laken ge speld begraven?" door mej. M. J. A. de Man. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Polshorloge, F. de Klerk, Volderijlaagte M 77; Zakdoek, Wanda, Heerengracht M 27; Voetbal, Comelisse, Meidoornlaan W 155; Hamer, A. Gunst, Wal, A 5; Zilv. kettinkje met médaille, J. Hondsmerk, Teerpakhuizenstraat P 23; Huissleutel, B. v. P.; Pakje mutsengoed, C. Kuyper, 'tZand D 190; Kist appels, Van Oost, Schoorsteenv. singel Q 86; Mantelband, Adriaanse, Veerschesingel S 47; Gouden broche, Gem. veldwachter, Ritthem; Wol len das, Stunz, L. Delft H 21; Heerenport. met inh., Mej. Kramer, Oude Kerkstr. B 93; Halsdoekje, de Voogd, Noordw. S 212; Notablok, L. Bolier, Spuistraat F 106; Boodschaptasch, M. de Wachter, Emma- straat W 48; Schooltasch, J. Dingemanse, Domb. Schuitvlot Q 209; Insigne, Koop man, Segeerstraat H 100; Heerenhorloge, K. Voorhans, B. v. P.; Nappa hand schoen, Acda, Wal B 40; 2 ons gewicht A. v. d. Putte, K. Geere K 366; Gedenk- niet mee kan instemmen. Ik had het pret tiger gevonden, als we onder elkaar wa ren gebleven. Een ding, Anne, beloof me, dat je haar niet spreken zult van dat gene, wat beter verzwegen kan worden." „Zooals u wilt, mama; maar ik waar schuw u, dat we veel verstandiger doen. haar nu ineens te zeggen, dat er in onze familie iets is, waarnaar ze heter doet, niet nieuwsgierig te zijn; ze heeft een massa eergevoel, daar ben ik zeker vau. En het is niet mogelijk, hier lang te toe ven, zonder ten laatste -over het familie- spook te struikelen." „Inderdaad niet!" klonk het bitter, „en daarom was het mij heel wat waard ge weest, als ze weg gebleven was. O, het Ss mij: onverdragelijk, dat een vreem deling zich hierin zou mengen. Om van het gevaar maar niet te spreken! Maar ik heb je belofte Anne, dus daar reken ik op." HOOFDSTUK V Enkele dagen verstreken en Violet be gon al aardig te wennen in haar nieuwe omgeving. Haar piano en andere eigen dommen waren aangekomen, en toen ze alles op haar kamer geïnstalleerd had, begon ze werkelijk een huiselijk gevoel over zich te krijgen. Met de elastioiteit penning, Ventevlele, Vserseheweg F 246; Tafelkleed, Polderman, St.-Janstraat H 189; Schaartje in étui, B. v. P.; 2 gordijnen met rabat, Cappon, Serooskerke A 54; Zak met zakken, Wondergem, Nieuw- poortstraat P 246; Zakmes, Van Dalen, Seisweg R 105; Kinderport., A. de Troije, Burg. Takstr. D 22; paar glacé handschoe nen, G. Lameijn, Gravenstraat I 276; Kilo gewicht, Franohimont, Veersoheeingel S 46; Port. -met inh,, A. Gast, Seisweg R 144; Jaebeschermer, Hubrechtse, Hal; Port. met inh., Grootjan», Ara. pad T 93; Draad tangetje, L. Roijnierse, Koudekerke 'tZand D 95; Zilv. potlood, J. Mesu, Ach tersingel Q 128; Zakdoek, B. v. P.; Man chetknoop, B. v, P, Vlissingen. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van de vereen. Rijwielpad Walcheren werd hot jaarver slag over 1933 uitgebracht. Daaruit blijkt, dat dank zij de in Vlissingen, Mid delburg, Koudekerke en Domburg ge voerde propaganda, uitgegaan zijnde van de afd. Vlissingen, het aantal leden met ongeveer 778 is uitgebreid, zoodat thans het aantal de 3000 leden is overschreden. Als hier nu het werven van nieuwe leden in de naaste jaren doorgaat zooals het in het afgeloopen jaar is gegaan, dan zal de vereeniging bij haar 10-jarig be staan in 1936 zeer zeker meer dan 4000 leden tellen. De vereeniging is tot de fe deratie van Rijwielpadvereenigingen toe getreden. Na het uitbrengen van de jaarversla gen vroeg de voorzitter machtiging om tot aanleg van het Slobberduinsch rij wielpad over te gaan, zulks nadat beslist zal zijn over de eventueel te maken over wegen en tevens machtiging ter vorgroo- ting van de geldleeuing tot f 3500, af te lossen in ten hoogste 10 jaren te begin nen in het jaar 1936. Dezo machtiging werd met alg. st. ver leend. De heer Bakker, burgemeester van Koudekerke, brengt een bijzonder woord van dank aan het bestuur, in het bijzon der aan voorzitter en secretaris voor het voorbereidend werk hieraan verbonden. Vervolgens werd door den voorzitter voorgesteld in beginsel te besluiten tot aanleg van een rijwielpad van Vlissingen naar Souburg, langs den ouden weg. De burgemeester van Souburg zag gaarne, dat in beginsel besloten werd een rijwielpad aan te leggen langs den ge beden ouden weg tot Middelburg. De voorzitter zegt, dat als de oommissie er in slaagt de benoodigde gelden bijeen te krijgen, er geen bezwaar bestaat tegen het, geheele plan. Op het oogenblik kun nen wij echter niet verder gaan dan tot aankoop van een strookje grond bij de grenspaal VlissingenSouburg en uit voering van de grondwerken, omdat met dit laatste geen gelden der vereeniging zijn gemoeid. Deze machtiging werd verleend, terwijl de vereeniging te Souburg aan het werk zal gaan om haar plannen verwezenlijkt te zien. Goes. Zooals gisteren in ons blad werd geannonceerd,wordt gedurende enkele dagen (tot en met morgenavond) in het Schuttershof de Jeugdherbergen-tentoon stelling gehouden. We zijn er gisteravond een kijkje wezen nemen en hebben met belangstelling kennis genomen van het vele, dat er op het gebied van de jeugd herbergen is bijeengebraoht. Er gaat een opwekking van uit om er straks als het reis- en vakantieseizoen weer is aange broken op uit te trekken. Op verschillende wijze zonder dat het droog statistisch materiaal wordt wordt, een duidelijk beeld gegeven van den groei, die er in het jeugdherhsrgwe- zen zit, zoowel nationaal als interna: in naai. Zoo bedroeg het aantal „trekkers" (individueele leden) in 1929 1635 en in 1933 30.000. Het aantal jeugdherbergen Ingezonden Mededeeling. s/fóüf-erikóUjcL A der jeugd en haar uitstekende gezond heid herwon ze mede al spoedig haar 'oude geestkracht en ze bemerkte spoe dig, dat het mogelijk was, nog veel van het leven te genieten, al rustte haar dier bare vriendin in het graf en was haar lot verbonden aan de schaduwen van het stille Warneford Grange. Want schaduwen waren er! Violet was te fijngevoelig en schrander, om zich niet al spoedig bewust te worden van een on uitgesproken, nimmer vergeten, droevig geheim, dat in Warneford Grange rond waarde. Het was geen woning, die tot opgewektheid stemde, vond Violet; de beste vertrekken lagen op het noorden en westen; de meubels, ofsohoon smaakvol en goed, waren zwaar en somber; de om geving van de plaats, voor ieder ander dan de enthousiaste bewoner, die er ge boren was, weinig schilderachtig en on belangrijk. Het was een waterrijk land, doch men vond er niet van die spranke lende beekjes en plassen, vol leven en beweging, waarin de zon als in een schitterende spiegel weerkaatst wordt. Er was een kronkelend riviertje, waarin het water traag werd voortgestuwd. Tot op zekere hoogte was 't zelfs bevaarbaar, en men zag er wel eens een scheepje, dat als zoodanig echter nauwelijks mocht meetellen. Er waren vlakke, groene wei was in ons land in 1929 1 en in '99 80. Een aardigo kaart wijst aan, waar deze jeugdherbergen worden gevonden. Som mige streken zijn nog maar dun, andore weer dichter bezet, Ook het ledikant, dat in de jeugdher bergen wordt gebruikt, en de uitrusting, die voor den trekker de meest aanbeve lenswaardige is, ontbreken niet. Gisteravond te half acht had de ope ning van deze tentoonstelling plaats. De heer L, K. v. Z a 11 b o m m e 1 verwel komde namens het bestuur van de Jeugd herberg de Bevelenden de aanwezigen en sprak zijn blijdschap uit over de groote belangstelling. De sympathie voor de jeugdherbergen begint ook in deze stre ken te groeien. Spr. doet een beroep op aller steun en medewerking voor dit werk. De jeugdherberg te Ierseke voor ziet iu een behoefte. Het aantal over nachtingen steeg van 200 in 1932 tot 300 in 1933, terwijl er nu reeds aanvragen voor het komende seizoen binnenkomen. Maar hoe eenvoudig de inrichting van deze jeugdherberg ook was, een gedeelte der kosten moet nog betaald worden, Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling daarvoor gunstige resultaten zal opleveren. De burgemeester, de heer H a j e n i u s, die daarna het woord verkreeg, zeide wat goed te maken te hebben. Enkele jaren geleden heeft men ten onrechte geconclu deerd, dat Spr. tegenover de jeugdher bergen niet sympathiek stond. Maar Spr. wist er toon nog zoo weinig van. Spr. wil nu gaarne zijn sympathie er voor uitspreken. In Zeeland zijn nog maar drie jeugdherbergen (Vlissingen, Ierseke en Schuddebeurs). Daar kan nog wel, wat bij. Met de beste wenschen voor het slagen dezer tentoonstelling verklaarde Spr. haar voor geopend. Dhr J. v. Zwol te Tilburg, districts consul voor het Zuiden, prees de mede werking, die van allo richtingen wordt ondervonden. In het begin was er eenig wantrouwen, maar het werk mag nu ge zien worden. De beste propagandisten zijn de bezoekers van de jeugdherbergen. De verdere propaganda moet gevoerd worden door tentoonstellingen en film voorstellingen als deze. Spr. dankt voor de medewerking van het Gemeentebestuur ondervonden en vooral voor het feit dat de schoolkinderen de tentoonstelling mogen bezoeken. Voor al de propaganda onder de jeugd is van belang. Maar ook de ouderen zijn wel kom in de jeugdherbergen. De ouders en leiders kunnen zich persoonlijk komen overtuigen, dat de jongelui gerust gebruik kunnen maken van de jeugdherbergen. Spr. eindigde met de opwekking om er 'Op uit te trekken, andere streken te lee- ren kennen en op die tochten gebruik te maken van de jeugdherbergen, De aanwezigen bekeken hierna het ten toongestelde. Gisteravond werd hier de vierde en laatste cursusavond in dit seizoen van de studieclub, uitgaande van den Ghr. Be sturenbond, gehouden. De heer Dekker uit Nieuwdorp behandelde 't onderwerp: „De beteekenis van het geld als ruilmid del". Op deze inleiding volgde, evenals op de vorige avonden, een uitgebreide en pret tige bespreking. De voorzitter, dhr A. de Lange, mocht in zijn slotwoord constateeren, dat de stu dieclub ook dezen winter nuttig werk heeft verricht. i Wij herinneren op verzoek na.g even aan de Vrijdag geannonceerde, te gen Woensdagavond door Patrimonium uitgeschreven vergadering, te houden in de melksalon-Bustraan, vaarin een der leden, de heer Zuidama, zal spreken over het nationaal-aocialisme. Hoedekenskerke. In de Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank werd het jaarverslag over 1933 het 25ste boekjaar uitgebracht. Uit een en ander bleek, dat het leden tal tot 259 was aangegroeid, terwijl over 1933 een winst van f 1448.91 werd ge maakt, welk bedrag in het reservefonds werd gestort, waardoor dit is gestegen tot f 18554.01. Ondanks de slechte tijden werd aan voorschotten over 1933 terugbetaald f 16280.79, zijnde ruim 10 pet. van het uit geleende bedrag. den langs het water, met wilgen en daar was een pad, dat voor jong Allingham de geliefkoosde wandeling uitmaakte. Wat er verder aan water was, en dat was heel wat, scheen stil te staan, of het stroom de zoo geruischloos voort, dat men het nauwelijks bemerkte. Het eigenaardige was, doch het duurde geruimen tijd, voor Violet daarachter kwam, dat het buiten eigenlijk op een eiland stond. En toen ze er Anne over sprak, zeide deze heel ver baasd: „Wist je dat nog niet? Maar we hebben hoornen: populieren, en allerlei soorten wilgen en zelfs olmen en eiken, ofschoon die te tellen zijn. Natuurlijk weet je dat het hier spookt." „Hoe zou ik dat weten en je spreekt tooh niet in ernst?" „Ik verzeker je, dat het een onverbre kelijke familietraditie is, om aan onzen geest te gelooven. Maar schrik er maar niet van; jij slaapt in den nieuwen vleu gel, door mijn grootvader bijgebouwd en het spook, het voorvaderlijk spook waagt zich daar nimmer." „Wat voor een spook is het? en waar om komt hij hier de rust verstoren, in plaats van vredig in zijn grafkelder te toeven?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5