louis Neem 'n "AKKERTJE" EERSTE BLAD. DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. HOE LOOPT DIE KAT? Binnenland. Belangrijkste Nieuws. bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Dlrecteur-Hoofdredaeteuri R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs t'lbO pe? kwar-taal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertent'ën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertenüën 25 cent per regei. Kleine AdverUntiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of raotfa f 0.2,5, Bij contract belangrijke korilng. Militaire lasten. Van zekere zijde tracht men het nog weieens voor te stellen alsof de militaire lasten in ons land onevenredig hoog zou den zijn. Op alles wordt bezuinigd, zoo heet hel dan, behalve op de militaire uitgaven. Er is nergens geld voor, behalve voor de weermacht. Deze met de waarheid in strijd zijnde voorstelling is al menigmaal weerlegd. Voor hen, die nog niet overtuigd moch ten zijn, willen we hier nogeens enkele officiëele cijfers laten volgen. Blijkens de laatste ter Ontwapenings conferentie bekende gegevens voor de uit gaven van land- en luchtmacht bedroegen deze per hoofd van de bevolking in: België f 11.47; Frankrijk f 19.04; Dene marken f 9.70; Zwitserland f 13.40; Neder land f6.22. In vergelijking met andere landen zijn de militaire lasten hier dus al bijzondei laag. De vraag is zelfs of zoo langzamerhand met de bezuiniging op de Defensie-uit gaven niet het eindpunt is bereikt. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Defensiebegroo- ting, waaraan bovenstaande cijfers ont leend werden, wordt toch terecht opge merkt: „Aftakeling van onze weermacht zou niet nalaten in het buitenland den voor ons hoogst ongewenschten indruk te ves tigen, dat wij ons aan ons vrij volksbe staan weinig gelegen laten liggen, terwijl aan de preventieve waarde van onze weer macht reeds daardoor tevens ernstig af breuk zou worden gedaan." V Let op Duitschland. Nu door een vrij sterke, uit Duitsch land geïmporteerde politieke beweging, ge tracht wordt de Nat. öocialistische begin selen zooals die in Duitschland worden gepropageerd en in de practijk toegepast, ook in ons land ingang te doen vinden is er alle aanleiding om een: „Let op Duitschland" te laten hooren. Beter dan uit de verwarde en verwar rende propaganda, die hier gevoerd wordt, kan men daar zien, wat het Nat. Socialisme is en wi 1 en in welke rich ting het marcheert. In hooge mate leerzaam is daarom een rede, Zaterdag door Alfred Rosenberg, een der voornaamste Nat. Socialistische figuren, gehouden. Om goed te laten uitkomen, dat Rosen berg, die zichzelf bij voorkeur als een Ger- maansch heiden betitelt, niet maar voor zichzelf sprak, maar dat zijn rede een of ficieel karakter droeg, waren tal van N. S.-autoriteiten aanwezig. De door Rosenberg gehouden rede had ten doel partijgenooten en tegenstanders eens duidelijk aan het verstand te bren gen, dat het Nationaal Socialisme niet zoo maar een politieke omwenteling heeft gebracht met nieuwe groepeeringen op de oude basis, maar dat het een nieuwe wereldbeschouwing wil zijn, die geen plaats geeft voor afwijkingen of bestrijdingen. Duidelijker dan ooit te voren heeft Ro senberg onder zeer demonstratief applaus onderstreept, dat de Kerken in het nieu we Duitschland zich hebben te onderwer pen aan het beginsel, dat het staatsbur gerschap een hoogere waarde vertegen woordigt dan het kerkelijk georganiseerd zijn. „Wanneer een nationaal-socialist zijn bruine hemd aantrekt", zei Rosenberg, „dan houdt hij op katholiek, protestant, Duitsch-Ghristen te zijn, dan is hij uit sluitend een strijdend lid van de geheele Duitsche natie". En wel voegde hij hieraan toe, dat iede- ren nationaal-socialist het recht moet ge geven worden ten aanzien van de gods dienstige vragen van dnzen tijd zoo stel ling te nemen, als zijn geweten hem voor schrijft, maar, zoo werd verder betoogd, zijn godsdienstige overtuiging mag en kan niet van invloed zijn op zijn staatkundige houding. De godsdienst kan worden geduld, mits zij geen invloed uitoefent op het staat kundig leven en daaraan geen eischen worden ontleend, waaraan de staat zich zou hebben te houden. De staat wordt gesteld boven God. „De religieuse problemen zoo ver klaarde Rosenberg, staan achter de poli tieke en zeker achter de hoogste waarde van de nationaal-socialistische idee: de nationale, Duitsche eer. Geen God kan meer van ons verlangen, dan dat wij ons allen, en met ons geheele vermogen in dienst stellen van het eeuwi ge Duitschland!" De bedoeling is duidelijk. Het Nat. Socialisme in Duitschland en ook in ons land komt met een nieu we, niet-Christelijke wereldbeschouwing. Huiseigenaar, die groot gezin schuwde. Een huiseigenaar te Weimar weigerde een woning te verhuren aan een kinder- ri k gezin en antwoordde op de opmerking dat deze houding niet in overeenstem ming was met de beginselen der regee ring met beleedigende uitlatingen aan het adres van Hitier. De aspirant-huurder beklaagde zich daarop bij de autoriteiten, met bet gevolg dat de huiseigenaar naar bet concentra tiekamp van Bad Suiza werd overge bracht. D'e Duitsche regeering heeft bekend ge maakt, dat zij in dergelijke gevallen met alle scherpte zal optreden. „Duitschland! bereid u voor op den oorlog". Een vertaling van bet boek „Duitsch- landl Bereid u voor op den oorlog" zal vandaag te Londen verschijnen. Wickham Stead vestigt in de „Sunday Times" de aandacht op dit boek, waarin behalve een herovering van Elzas Lotha ringen ook een verovering van Zwitser land, Nederland en Neder- landsch Indië en voorts een inval in Engeland als het doel voor een volgen den oorlog wordt aangegeven. Stead zegt ook, dat er pogingen wor den aangewend, om de verspreiding van dit boek in de Angel Saksische landen te verhinderen. Het Duitsche gezantschap heeft er op nieuw de aandacht op gevestigd, dat dit boek door de Duitsche regeering gedesa voueerd is en dat de daarin verkondigde uitspraken slechts persoonlijke opvattin gen van den schrijver zijn. Waar Koning Albert stierf. Zondag zijn duizenden naar Marche- les-Dames gereden, om er de tragische plaats te bezoeken, waar een week gele den koning Albert het leven heeft verlo ren. Op de plaats waar men zijn lichaam heeft gevonden, heeft men een met klim op versierd houten kruisje in den grond gestoken. Iets verder wappert een Belgi sche vlag. De historische plaats is met prikkel draad afgebakend geworden, waarbij de wacht gehouden wordt, opdat niets zou weggenomen worden, want velen wilden als aandenken, een stuk rots of takken van bet struikgewas medenemen. Er gaan in den lande stemmen op, om „niet de smakeloosheid te laten begaan van op de plaats van het ongeluk, een monument aan de nagedachtenis van den koning op te richten. Het meest welspre kende monument, zijn de rotsen zelf, die er nog gedurende duizenden jaren kun nen staan. Een eenvoudig gedenksteen zou voldoende zijn, om het gebeurde voor de komende geslachten te vereeuwigen". Zekere individuen hebben Zondag te Marche-les-D'ames, blaren verkocht „waarop nog bloed van den koning kleef de"! Niet alleen was dit bedrog, maar de geste was zóó hatelijk, dat de gendarme rie onmiddellijk met de grootste streng heid daartegen is opgetreden. Volgens de verklaringen van den bur gemeester van Namen zal op de plaats des onheils slechts een eenvoudige gedenk steen worden opgericht, teneinde het land schap zoo min mogelijk te schaden. Weer naar de monarchie in Oostenrijk? De sedert lang in omloop zijnde ge ruchten over een aanstaand aftreden van den Oostenrijkschen bondspresident Mi- klas, hebben zich thans „gecondenseerd" in de bewering, dat Miklas reeds zeer binnenkort zijn ambt zal neerleggen. Naar verluidt, worden van de zijde der regeering ernstige pogingen aange wend, om bondspresident Miklas voor- loopig van zijn voornemen om af te tre den, af te houden, teneinde de verkiezing van een nieuwen president eerst in het kader van de nieuwe grondwet te kunnen doorvoeren. In welingelichte kringen wijst men in dit verband erop, dat de in den laatsten tijd weder sterk op den voorgrond komen de legitimistische stroomingen op een spoedige presidentswisseling aandringen, teneinde door de verkiezing van een met de legitimistische opvatting sympathisee- rende persoonlijkheid den overgang naar den monarchistischen staatsvorm voor te bereiden. De werkloosheid in Amerika. Volgens een officieele raming bedraagt het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten thans 10.500.000. De leider van het Amerikaansche vakvereenigingsver- bond schat het aantal werkloozen echter op 11.900.000, wat dus een vermeerdering van 900.000 tegenover December is. Regen en droogte. Gister voor een jaar liet de magistraat te Londen draadloos omroepen, dat de Ingezonden Mededeeling. Zii raakt den grond earst met de teenen. Wil eenter plaatsen bi| elke slap het volle gewicht van ons lichaam op de hielen. Geen wonder dat die kleine dames-hakjes terstond versleten zijn. Hierop is nu wat gevonden door de Wood-Milne fabriek (alom bekend om haar ijzersterke Bulldog hakken). Een zeer dun en elegant hakie, gemaakt van speciale rubber en onge* loof lijk sterk. Ze loopen heerlijk soepel en zijn anti-slipping, doch let vooral op de naami WOOD-MILNE RUBBERHAKJES bewoners der laaggelegen stadsdeelen maatregelen moesten nemen „omdat ten gevolge van de aanhoudende regens en den zwaren sneeuwstorm de rivier dien nacht wel buiten haar oevers zou treden en overstrooming veroorzaken. Gisteren heeft de Theems-Gonservancy board haar waarschuwing aan de bevolking nog eens laten herhalen, om toch buitengewoon zuinig met water te zijn, want er worden eenige dagen van strenge vorst verwacht, zoodat de langverbeide regen ten minste tot Donderdag of nog later zal uitblijven. Waar is de Oostenrijksche Heimwehr? De Engelsche pers houdt zich druk be zig met de vraag waar de Heimwehr in Oostenrijk zich ophoudt. Reuter meldt, dat het zeker is dat 4000 man Heimwehr- troepen opgesteld staan aan verschillende punten van de Duitsch-Oostenrijksche grens. Volgens andere berichten in de bladen, die de verschillende berichten weergeven die in omloop zijn, zou de Heimwehr aan de Duitsch-Oostenrijksche grens zijn samengetrokken, óf zich gereed maken voor een opmarsch naar Weenen, óf aartshertog Otto van Habsburg afhalen bij de Zwitsexsche grens en naar "Wee nen geleiden, óf zou majoor Fey zijn strijdkrachten buiten de hoofdstad ge concentreerd hebben om een poging van de regeering deze troepen te ontwapenen, te verhinderen. De winter In Amerika. Het aantal dooden in Amerika, als ge volg van den sneeuwstorm, wordt thans reeds op vijftig geschat. D'e temperatuur blijft nog steeds dalen, in het midden westen is 20 graden vorst genoteerd. Te Illinois en Iowa heeft de sneeuw een hoogte van 40 c.M. bereikt. D'aarbij komt, dat de sneeuw door den krachtigen wind wordt meegevoerd en op sommige plaatsen een nog grootere hoogte bereikt. De levensmiddelenvoorziening van Long Island wordt bedreigd, daar het geheele verkeer weer gestaakt moest worden. Het conflict in de Duitsche kerk. De leider van den bond van oppositio- neele geestelijken, dr Niemöller, wiens ge meente geweigerd heeft zijn afzetting als predikant te aanvaarden, heeft Zondag den dienst in zijn kerk te D'ahlem geleid. De kerk was geheel gevuld en onder de aanwezigen bevonden zich vele personen in uniform. De dag was gewijd aan de herdenking van de in den oorlog gevalle nen, zoodat dr Niemöller van den kansel geen rechtstreeksche verklaringen over het kerkconflict aflegde. Ook de resolutie van den vrijen kerkeraad, waarin een be roep op dr Niemöller wordt gedaan om ondanks het bevel om af te treden, zijn plicht te blijven doen, is niet voorgelezen, doch zal ongetwijfeld dezer dagen van den kansel bekend worden gemaakt. Dr Nie möller herinnerde in zijn preek eraan, dat de jaarlijksche Volksrouwdag ditmaal Heldengedenkdag heette, waaruit een groot verschil van opvatting bleek. Men rouwde niet langer over het leed, dat God had gebracht, doch men herdacht de daden der menschen. De houding van dr Niemöller wordt door vele predikanten en gemeenten in het rijk nagevolgd, vooral in het Rijnland en in Pommeren, waar de oppositioneele beweging het sterkst is. Korte berichten. i Te Verviers en St. Nicolaas zijn wegens loonconflicten belangrijke stakin gen in de textiel-industrie uitgebroken. i Het gevaar voor een algemeene sta king bij de posterijen in Spanje schijnt vermeden te zijn. De dienst is echter nog niet normaal en het lijdelijk verzet duurt voort, zoodat de bestellingen groote ver traging ondervinden. Te Jaffa heeft een groote brand ge woed, waardoor bijna een millioen leege sinaasappelkisten zijn verbrand. De scha de wordt geraamd op 70.000 pd st. Men vreest, dat de sinaasappeluitvoer hierdoor belemmerd wordt. Tijdens een razzia zijn te Flensburg 20 communisten gearresteerd, die, naar is komen vast te staan, geprobeerd heb ben communistische propaganda te orga- niseeren. Uitgebreid materiaal en eenige radiotoestellen zijn in beslag genomen. De Eerste Kamer. In een gistermiddag gehouden zitting heeft het Centraal Stembureau in de va cature, onstaan door het overlijden van den heer J. B. "Westerdijk, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer Ir S. L. Louwes te Zwolle. De muiterij op De Zeven Provinciën". De Zeekrijgsraad de Soerahaja sprak conform den eisch den korporaal van H. vrij. De kwartiermeester K., tegen wien de fiscaal negen maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst had geeiseht, werd tot twee maanden gevangenisstraf zonder onslag uit den dienst veroordeeld. Op 27 dezer zullen 23 Europeesche be klaagden voor den Zeekrijgsraad terecht staan wegens deelneming aan de muiterij. In April zal de berechting van officie ren plaats vinden. Ingezonden Mededeeling. KOLSTER-BRANDES SUPERS een wonder op radio-gebied. Alleen-verkoop Gebr. KUNST, Middelburg T elefoon 595. S. D. A. P. en Liga. In „Het Volk" wordt bet volgende be sluit gepubliceerd: Het partijbestuur der S. D. A. P., in vergadering bijeen op 26 Februari, op grond van verschillende inlichtingen tot de overtuiging gekomen, dat de waar- horgen ontbreken, dat de Liga ten volle beantwoorden zal aan de voorwaarden, door het partijbestuur voor de erkenning van die organisatie gesteld; door den partijraad gemachtigd om ten aanzien van de Liga alle maatregelen te nemen, die noodig zijn; besluit alle betrekkingen tusschen de S. D. A. P. en de Liga te verbreken en het lidmaatschap der S. D. A. P. onvereenig- baar te verklaren met het lidmaatschap in eenigerlei vorm van de Liga. Belastingontduikers. De stroom van belastingontduikers die door een spoedige aangifte straffeloosheid trachten te verzekeren, blijft aanhouden. Naar de hoofdinspecteur van de belas tingen te Rotterdam mededeelde, blijken er millioenen verzwegen te zijn. De daar uit voortvloeiende revenuen komen nu aan het rijk. De verzwegen aangiften blij ken voor te komen onder alle standen. Het was den hoofdinspecteur begrijpelij kerwijs nog niet mogelijk cijfers te noe men, maar uit het hem ten dienste staande materiaal blijkt duidelijk, dat het aantal van hen, die de belasting hebben willen ontduiken, niet gering kan worden ge acht. Ook te Heerlen komen vele menschen bekennen, dat zij hun inkomen of vermo gen te laag hebben aangegeven of wel, dat zij zich met het invullen van hun aanslag biljet hebben „vergist". Bij de inspectie aldaar hebben zich reeds zestig personen aangemeld, die tot nog toe geen belasting betaalden over een bedrag dat de 900.000 gld. benadert; voortdurend komen nog nieuwe aangiften binnen. Ook inZeeuwsch-Vlaande- ren maken velen van de gelegenheid ge bruik om een vrijwillig verbeterde aan gifte te doen voor de inkomsten- en ver mogensbelasting. Zoo is bij de inspectie Terneuzen, die geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen om vat, reeds voor f lVs millioen verzwegen vermogen aangegeven. Voor de inspectie te Oostburg (Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren) moet bet millioen reeds overschre den zijn. Binnenland. Gontingenteering vleesch-invoer. Staatscommissie geïnstalleerd betreffen de het lidmaatschap van revolutionai ren van vertegenwoordigende licha men. Een onderzoek naar de N.S.B.-onthullin- gen. Buitenland. Weer naar de monarchie in Oostenrijk? Geruchten over de Oostenrijksche Heim wehr. Winterweer in Amerika en Engeland. Dimitroff c.s. in vrijheid gesteld? Centrale commissie Landbouw-crisiswei. Bij Kon. besluit van 16 dezer is benoemd voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December, tot niet ambtshalve lid dor Centrale Commissie, bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Grisiswet 1933, F. V. Val- star te Naaldwijk. Een Italiaansch-Nederi. handelsverdrag. In een interview verklaarde Minister Verschuur, dat de verleden week te Rome begonnen onderhandelingen over de han delsbetrekking met Italië een zeer gunsti ge inleiding hadden gevormd tot de tot standkoming van een Italiaansch-Neder- landsch handelsverdrag, dat zeer binnen kort kon worden verwacht, en dat ver schillende belangrijke problemen zou op lossen en bovendien aanzienlijk zou bij dragen tot de uitbreiding van den goede- renruil tusschen beide landen. Een „Vredestein"-fabriek te Doetinchem. De circa een jaar loopende onderhan delingen omtrent den verkoop der voor malige electromotorenfabriek „De vijf" te Doetinchem aan de rubberfabriek „Vrede- stein" te Loosduinen, hebben haar beslag gekregen. Het is thans zeker, dat „Vrede- stein" te Doetinchem een tweede fabriek opent, waar aanvankelijk 250 personen te werk zullen worden gesteld, welk aan tal geleidelijk tot 500 zal worden opge voerd. Met de installatie der fabriek wordt ter stond begonnen, terwijl de in bedrijfstel- ling half Juli kan worden tegemoet ge zien. Dr Colijn's reis naar Indië. De „Java-Büde" bericht, dat Minister Golijn zijn reis zeer vermoedelijk met een speciaal toestel van de K. L. M. zal ma ken, dat het traject sneller zal afleggen dan de gewone lijntoestellen. De minister zal vergezeld zijn van twee hoofdambtenaren van het departement van Koloniën, onder wie waarschijnlijk de oud-directeur van Onderwijs te Bata via, de heer Hardeman, die thans hoofd van de afdeeling financien aan het depar tement is en die de geheele dollarconversie heeft geregeld. CUMULATIE VAN AMBTEN. Een goed bezoldigde secretaresse. De „Telegraaf" komt met een onthulling welke een schril licht werpt op den lief dadigheidszin van den wethouder van Amsterdam, den heer Abrahams, en van diens vrouw mevrouw Abrahams—van der Reijden. Wat is er gebeurd? In de Commissie van Bijstand voor de openbare gezondheid heeft onlangs het Amsterdamsche raadslid Dr M. de Har- togh gewezen op den ongewenschten toe stand, dat wethouder Abrahams als keu rend dokter van de Vereeniging Trein 8.28 een toelage genoot van f 2000 per jaar. Men was in de commissie van mee ning, dat deze toestand niet fraai was, aangezien de wethouder op de begrooting voor deze vereeniging een subsidie van f26.100 had uitgetrokken, een der hoog ste subsidies, die de gemeente aan die categorie van vereenigingen verleent. De heer Abrahams gevoelde de kracht van het argument en beloofde deze salaris kwestie uit de wereld te zullen helpen. Hij heeft dat inderdaad, maar op een naar de meening van genoemd blad af keurenswaardige wijze gedaan. Het bestuur van de Vereeniging Trein 8.28 kwam bijeen. Maar hoe zag dat be stuur er uit? De heer Abrahams zelf is voorzitter en mevrouw Abrahams—Van der Reijden is secretaresse. In deze kwa liteit genoot de vrouw van den wethouder reeds een salaris van f3000. Het bestuur besloot de f2000, die de heer Abrahams liet varen, toe te kennen aan mevrouw Abrahams, die voortaan een salaris zou genieten van f 5000, wegens de uitbreiding van haar werkzaamheden. Kan dat door den beugel? Vooreerst is de Vereeniging Trein 8.28 een liefdadige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1