FRIESCHE BAA110.13 en 15 ei MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Ês JAARGANG - Ne. m Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij JLuctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 150 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingetj f0.20. Losse nunmisrs 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden ïwedeoeelingen dubbel tarief. Handelsadverteni.iën 2b cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags tn Vrijaegs f ü.Vb, bij vooruitbetaling. Onder letter cf motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. drag, dat de wederzijdsche verplichtingen inhoudt, zal, naar verluidt, te Rome wor den onderteekend en wel eind Maart of begin April. Ook Paschen wordt als da tum van onderteekening genoemd." Verbod van margarine als voedings middel in Italië. De Italiaansche ministerraad heeft on langs besloten maatregelen te nemen om het gebruik van margarine als voedsel >e verbieden. In verband met deze korte, in de pers verschenen mededeeling, ver wacht men een verbod van het fabricee- ren, in voorraad houden en verkoopen van margarine. Er zijn op dit oogenblik in Italië 18 margarinefabrieken, die tezamen ongeveer 10.000 ton margarine per jaar afleveren. Men hoopt zoodoende den prijs voor melk en zuivelproducten op te kunnen voeren. Het denatureeren van alle producten, welke boter zouden kunnen vervangen, of welke dienen om boter te vervalschen, wordt eveneens overwogen. Korte berichten. Het opruimen van de sneeuw, die dezen winter te New-York is gevallen, zal de stad een bedrag van 5.500.000 dollar kosten, tegenover slechts 3 millioen dol lar in den vorigen winter. De Belgische staatscourant van Za terdag bevat de mededeeling, dat de ko ning het hem naar aanleiding van het overlijden van koning Albert aangeboden ontslag der regeering niet heeft aan vaard. Deze blijft dus, zooals trouwens ook verwacht werd, ongewijzigd in func tie. Te Wickenburg (Am.) is een auto bus geslipt en over den kop geslagen. Zes personen werden hierbij gedood en dertig gewond. De Oostenrijksche ministerraad heeft besloten het in de bondsraming voor 1934 vastgestelde aantal van 18.300 B-man schappen van het bondsleger te verhoo- gen tot 20.000 man. De bewaking van de grenzen in het Noorden van Oostenrijk is versterkt, teneinde op alles voorbereid te zijn bij het verstrijken* van het ultimatum van Habicht. Tragische gebeurtenissen hebben de periode van vijf dagen gekenmerkt sedert welke militaire vliegers den vliegdienst der Amerikaansche posterijen hebben overgenomen. Zes piloten zijn reeds om gekomen in verschillende deelen van het land. Uit Tiflis wordt gemeld, dat tenge volge van 't breken van het ijs, een schots waarop zich 400 visschers en 190 paar den bevonden, de Kaspische Zee is inge dreven. De ijsbreker Stalin is uitgevaren om hulp te verleenen. Deze voor bet ontwerp zoo ongunstige stemming behoeft natuurlijk nog geens zins te beteekenen, dat er nu van het Ver keersfonds niets zou komen. De regeering kan immers in antwoord op bet verslag met wijzigingen komen, die veel van de bezwaren kunnen wegnemen. Daarnaast opent ook de openbare behandeling nog de mogelijkheid, dat 'tegenstanders wor den overtuigd en dat aan bepaalde ver langens wordt voldaan om den zwaars ten tegenstand te overwinnen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een ontwerp, dat aanvankelijk met niet dan afkeurende klanken werd begroet, na 'het overleg met de regeering er met vlag en wimpel is ge komen. Dit is niet het minst het geval in een tijd ais dezen, waarin voor de geldelijke argumenten dikwijls alle andere moeten zwijgen. Zou men de bezwaren van vélen uit de Kamer willen samenvatten, dan zou men 'kunnen zeggen, dat de bedenkingen voor al gericht zijn tegen 'het feit, dat het ont werp te zeer den nadruk legt op het be lang der Spoorwegen. Men had zich, toen de plannen der re geering ruchtbaar werden, voorgesteld, dat het de 'bedoeling zou zijn, den wegge bruiker wat meer te laten bijdragen in de kosten van den weg. Menigeen kan n.l. voelen voor de redeneering, dat de weg gebruiker, doordat hij te weinig meebe taalt in den aanleg en verbetering van zijn wegen, feitelijk een subsidie geniet van zijn medeburgers. Een dergelijk argument zouden velen, die thans van het voorstel weinig willen weten, wel redelijk kunnen vinden: bovendien zou de verhouding tus- schen spoor en weg dan vanzelf een ver andering ondergaan. Zij zijn daarin echter teleurgesteld en afgeschrikt door een te zeer vooropstellen van de spoorwegbelangen. Het antwoord van de regeering wordt met groote belangstelling tegemoet gezien. De wijziging van de winkelsluitingswet. De Centrale Besturenbond van de Zui velhandel-organisaties in Nederland heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres gezonden in verband met de wijziging in de Winkelsluitingswet, voorgenomen door den minister van Eco nomische Zaken. Adr. dringt er op aan, 'bij de voorgestelde verruiming van verkooptijd, zoodanige maatregelen in de wet of anderszins vast te willen leggen, waardoor wordt voorkomen dat winke liers andere dan in hun branche thuis- behoorende artikelen verkoopen, en daar mede andere groepen van neringdoenden die niet van de verruiming van verkoop- tijd kunnen profiteeren, oneerlijke concur rentie aandoen. Er zou dan in den winkel een lijst aan wezig moeten zijn, die vermeldt, welke artikelen op de toegestane uren verkrijg baar zijn. POLITIEKE ARRESTATIES IN NED.-INDIë. Gisteren werd uit Batavia geseind: Mohamad Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur der F. JN. I. zijn gearresteerd. Gistermorgen werden huis zoekingen gedaan hij de voormannen der F. JN. JL. te Batavia, Bandoeng, D'jocja, Soerabaja, Semarang en Cherioop. Om trent de resultaten dezer huiszoekingen is nog niets hekend. De Pendidikan Nasional Indonisia is na de ontmnding van de Fartai Nasional Indonesia in April 1931, opgericht door eenige oud-leden van laatstgenoemde ver- eeniging, die zich met de ontbinding en de üaarop gevolgde oprichting van de Fartai Indonesia (.de organisatie waar van Ir üoekarno later voorzitter werd) niet konden vereenigen. Ook oud-leden van de voormalige Fartai Kommunist In donesia traden tot de Pe'ndidixan toe. Be leiding van de vereeniging berust bij den bekenden extremist Monainad Hatta, die in JL922 naar Nederland is gegaan en aan de Handeishoogeschool te Botterdam studeerde. Hatta is ex-voorzitter van de hier te lande gevestigde Indonesische stu dentenvereniging Perhimpoenan Indone sia. Boor zijn invloed ging deze, vroeger gematigde, studentenorganisatie meer en meer in extremistische richting. In 1928 werd Mohamad Hatta voor de Haagsohe rechtbank vervolgd wegens opruiing tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Hij moest echter worden vrijge sproken omdat de betrekkelijke artikelen van de strafwet niet toepasselijk werden verklaard wanneer de actie was gericht tegen het Nederlandsch-Indisch openbaar gezag. De Pendidikan Nasional Indonesia streeft naar een „vrij Indonesia" en wil dit doel bereiken door den klassenstrijd van het proletariaat tegen het kapitalis me. Het hoofdbestuur der vereeniging is gevestigd te Bandoeng; het bestaat uit den voorzitter Mohamad Hatta, twee se cretarissen, twee penningmeesters en vijf commissarissen. De Pendidikan had vol gens de laatste opgave ongeveer duizend leden; haar extremistische actie gaf reeds herhaaldelijk aanleiding tot ingrijpen van politie en justitie. Aan ambtenaren was het lidmaatschap sinds het vorig jaar ver boden. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: Dat niet reeds vroeger tegen deze extre mistische groep is opgetreden moet wor den verklaard uit den geringen bijval, die de leiders tot nu toe bij de inheemsche bevolking vonden, zoodat hun actie geen direct gevaar voor rust en orde opleverde. Zoolang de economische toestand der be volking normaal was, bleek deze weinig geneigd om aan de door Hatta c.s. ge voerde propaganda bet oor te leenen. Dat de actie van Hatta c.s. reeds gerui- men tijd nauwkeurig werd gadegeslagen, spreekt vanzelf. Vermoedelijk zijn aan de recherche berichten omtrent een of an dere verzetsactie ter oore gekomen en zijn de arrestaties en huiszoekingen thans ge schied om de justitie de gelegenheid te bieden zich van den aard van de werk zaamheid van de partij op de hoogte te stellen. Of de huiszoekingen materiaal zullen opleveren voor strafrechterlijke vervolging resp. interneering van de leiders, kan na tuurlijk eerst blijken als de in beslag ge nomen bescheiden zijn onderzocht. On waarschijnlijk is dit, wanneer men de mentaliteit van den leider en de richting waarin de Pendidikan werkzaam was, in aanmerking neemt, echter niet. Uit het feit, dat men Mohamad Hatta meer dan een jaar ongemoeid liet, valt af te leiden, dat men niet heeft willen ingrij pen voordat men over gegevens beschikte, die dit wettigen. Overigens is dit ingrijpen een bewijs, dat justitie en politie waak zaam zijn, wat in de tegenwoordige om standigheden zeker meer dan ooit nood zakelijk is. Samenwerking tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. Over het bezoek van den Italiaanschen staatssecretaris Suvich aan Weenen werd van officieele Oostenrijksche zijde mede gedeeld, dat Suvich incognito eenige uren te Weenen verblijft. Verklaard wordt, dat de bondskanselier er prijs op stelt, Suvich in te lichten over de oorzaken en de ge volgen van den opstand en over den toe- komstigen regeeringskoers. Het Tsjechisch-agrarische blad „Ve- cer", een der bladen van de partij van den premier, brengt het volgende bericht uit Weenen: „Naar uit welingelichte brond wordt vernomen, is tijdens het verblijf van Su vich te Boedapest onderhandeld over een vredrag tot engere samenwerking tus schen Hongarije, Oostenrijk en Italië. De onderteekening heeft nog niet plaats ge had, De nauwkeurige tekst van het ver- Wetenschap en oorlog. De professoren D'r van Embden te Am sterdam, G. J. Heering te Leiden, A. D. Fokker te Santpoort en J. Kinsbergen te Scheveningen hebben aam den Minister van O.. K. en W. dato 24 Febr. een brief gezonden naar aanleiding van de vragen van het Eerste Kamerlid van Gitters in verband met de door genoemde hoog- leeraren mede onderteekende circulaire inzake Wetenschap en Oorlog. In hun brief verklaren de professoren dat zij in hun oproeping niet hebben aan gespoord tot eenige onwettige daad en dat dit naar hun inzien er redelijkerwijze ook onmogelijk uit kan worden gelezen. Hun oproep om de wetenschap slechts te beoefenen ten bate van de wereld en de menschheid binnen de grenzen van wettelijke plichten maar ook binnen de grenzen der moraal is, aldus hun brief, blijkens de adresseering uitsluitend gericht tot de kring waarvoor de hoog leeraren verantwoording dragen, dit is de universitaire wereld in het algemeen. Ook wijzen professoren er op den oproep niet te hebben gericht tot hun eigen studenten. Bedenkingen tegen het Verkeersfonds. Naar de Telegr. ter oore kwam, bestaan er in de Tweede Kamer zeer 'groote be zwaren tegen het wetsontwerp in zake het Verkeersfonds, grooter nog dan uit de ambtelijke zinnen van het ongunstige ver slag, dat half Januari verschenen is, kan blijken. D'ie bezwaren zijn zoo talrijk en zoo ernstig, dat men in 'breede parlementaire kringen van oordeel is dat het ontwerp in zijn huldigen vorm een zeer slechte kans maakt en dat er stellig wijzigingen in zul len moeten worden aangebracht, wil het het Staatsblad bereiken. Geen enkel lid van de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en water staatsaangelegenheden, welke het verslag heeft uitgebracht, heeft, naar wij verne men, dit voorstel 'kunnen verdedigen. Moeilijkheden voor het middenstands- bedrijf. Dezer dagen is te Schagen een verga dering gehouden van middenstanders in Hollands Noorderkwartier. Onder de verschillende actueele vraag stukken, welke werden behandeld, nam de bijzondere credietverleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven de voorneemste plaats in. Aan het slot der vergadering werd met algemeene stemmen en onder luid ap plaus 'de volgende motie aangenomen: „De groote vergadering van midden standers in Hollands Noorderkwartier, gehoord de inleiding en de discussies, spreekt haar diepe teleurstelling uit over het feit, dat nog steeds geen bijzon dere crediet- en steunverleening aan den middenstand is tot stand gekomen, waar door in het bijzonder de middenstand ten plattelande ernstig lijdt, noodigt het bestuur uit, door tusschen- komst van den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond dezen noodkreet van den middenstand ter kennis der regeering te brengen en baar met aandrang te ver zoeken de onmisbare wettelijke voorzie ning met den meesten spoed tot stand te brengen". Deze motie is inmiddels door het bondsbestuur ter kennis van de regeering gebracht. Minister Verschuur confereert. Dé minister voor Economische Zaken mr T. J. Verschuur, die in Italië vertoeft, had Vrijdag een conferentie met de Ita liaansche ministers van handel en ver keerswezen ter bespreking van gemeen schappelijke ItaliaanschNederlandsche belangen. Naar de „Limb. Koer." meldt, zou mi nister Verschuur, op zijn terugreis van Rome ook Brussel aandoen om daar met prof. dr G. Sap, minister van landbouw van België, de besprekingen voort te zet ten en te besluiten welke besprekingen beide ministers verleden week te 's Gra- venhage zijn begonnen over de weder zijdsche agrarische belangen. Woensdag zal de Minister zijn werk zaamheden ten departemente hervatten. Werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder. Een belangrijk object van werkverrui ming en werkverschaffing vormden in het afgeloopen jaar de werkzaamheden in den Wieringermeerpolder voor onge veer 800 arbeiders. Deze werkzaamheden bestonden in het verrichten van gewoon landhouwwerk, dat vrij regelmatig ge daan werd. Daarnaast werd een ongeveer gelijk aantal arbeiders in werkverschaf fing te werk gesteld, afkomstig van ruim 30 Noord-Hollandsche gemeenten. Thans is een nieuw werkverschaffingsobject in den Wieringermeerpolder aanwezig, n.l. het draineeren van een groot complex cultuurgrond, waarbij gedurende gerui- men tijd eenige honderden arbeiders werk zullen vinden. Ook voor de draineerbui- zenindustrie is deze maatregel van betee- kenis. Belangrijke orders voor de leve ring van draineerbuizen werden reeds ontvangen. Verboden geschriften. Bij ministerieele beschikking behooren de navolgende geschriften te worden op genomen in de lijst der geschriften, waar van het in bezit hebben of verspreiden den militairen is verboden: 1. alle publicaties, uitgegeven door eenige communistische partij en of hulp organisatie; 2. alle publicaties, uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers; 3. alle publicaties van organisaties op fascistischen grondslag; een en ander voor zooveel niet reeds vroeger verboden. De drinkwatervoorziening op Walcheren. Op uitnoodiging van Ged. Staten heb ben B. en W. van Vlissingen deelgenomen aan een bespreking met dat college om trent de drinkwatervoorziening van Wal cheren, in het bijzonder wat betreft de verdeeling van het voorzieningsgebied tusschen de daarvoor in aanmerking ko mende waterleidingbedrijven. Aan deze bespreking namen tevens deel het bestuur der gemeente Middel burg, vertegenwoordigers der waterlei ding-maatschappij Zuid-Beveland, de di recteur van het rijksbureau voor drink watervoorziening en de inspecteur der volksgezondheid te Breda. Als gevolg van deze bijeenkomst werd een commissie ingesteld onder voorzitter schap van mr P. Dieleman, lid van Ged. Staten. Voor Vlissingen werd door B. en W. de heer J. de Meij, wethouder van openbare werken, aangewezen oom, bijge staan door den directeur van het water leidingbedrijf, den heer D. L. HJ van Raalte, in die oommissie zitting te nemen. In de daarop volgende vergadering van de commissie werden de volgende moge lijkheden besproken: lo. een combinatie van de bedrijven van Middelburg en Vlissingen tot één be drijf; 2o. een combinatie van de bedrijven van Middelburg en Vlissingen tot één be drijf, welk bedrijf ter voorziening in het watertekort op Walcheren een contract sluit met het bedrijf voor Zuid-Beveland; 3o. de bestaande bedrijven worden niet gecombineerd, maar er wordt ieder een bepaald verzorgingsgebied aangewezen; Middelburg en Vlissingen sluiten zoo noo- dig elk afzonderlijk een leveringscontract met het bedrijf van Zuid-Beveland. Alvorens verder op deze mogelijkheden in te gaan zal het noodzakelijk zijn een onderzoek daarnaar te doen instellen. De kosten daarvan worden ten hoogste ge raamd op f 2500. B. en W. van Vlissingen stellen, zooals reeds gemeld, den raad voor een bijdrage in die kosten van ten hoogste f 800 voor rekening van het waterleidingbedrijf te nemen. Drie personen verdronken. Vrijdagavond zijn te Ldllo de schepen „M'ars" (schipper Schmitt), „Germaine" (schipper de Zouter) en „Zola" (schipper Floss) die daar voor anker lagen aange varen door de Zweedsche zeëboot „Nor- mandia". Door d'en schok van de aanvaring sloe gen de vrouw van schipper Schmitt, schipper Floss en zijn vrouw overboord. Deze 'drie personen zijn jammerlijk ver dronken. De Plomp etoren te Haam stede. De restauratiewerkzaamheden van den Plompetoren van Koudekerke, gemeente Haamstede, staande aan den zeedijk Haamstede naar Zierikzee, zijn begonnen. De ministers van financiën en van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben rijkssubsidie voor deze restauratie 1 toegezegd; :het resteerende bedrag is bij eengebracht door liefhebbers van oude monumenten. Binnenland. Indische extremisten gearresteerd. Bedenkingen tegen het Verkeersfonds. Verzwegen inkomens en vermogens. Buitenland. In Italië mag geen margarine meer wor den ingevoerd. Sneeuwstormen in Amerika. Ingezonden Mededeeling. Enkele jaren geleden is de toren over gedragen aan Monumentenzorg. Dank zij eendrachtige samenwerking zal dit eeuwenoude gebouw voor het nageslacht bewaard blijven. Minister Kalff naar Zee land. Naar de Midd. Grt. meldt zal ook de minister van Waterstaat, Ir. J. Kalff, a.s. Donderdag bij de opening van den dubbeldaagsehen dienst op de Zeeuwsche luchtlijn met de K. L. M. naar Haamstede en Vlissingen komen. Beide ministers zullen te Haamstede ontvangen worden door het luchtvaart- comité Schouwen-'Duiveland, terwijl zij' in den loop van dien voormiddag enkele plaatsen op 't eiland zullen bezoeken; 'het laatst Zierikzee. Hooger dan ooit te voren is het aan tal aangeslotenen bij de Goesche Radio- Centrale. Thans slechts f 10. (Adv.) 'Verduistering door een onderofficier der Marine. D'oor den commissaris van politie te Vlis singen is aangehouden een onderofficier der marine, verdacht van contributie van de afdeeling Vlissingen van den bond van Onderofficieren der Marine niet te heb ben afgedragen aan het hoofdbestuur van genoemden Bond te Den Helder. De aangehoudene zal ter beschikking van het militair gezag worden gesteld. Benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Zuiddorpe, de gemeenteveld wachter H. Molenberg te Someren. N.-Br. Vlissingen. Burg. én Weth. stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot den verkoop van het rechter gedeelte van het voormalig distributiegebouw aldaar aan de Amsterdamsche Bank N.V., bijkantoor Vlissingen, voor de som van f5000. Een gedeelte van het te verkoopen object is evenwel in huur bij den Raad van Ar beid en een ander gedeelte in gebruik bij den polder Walcheren. B. en W. zijn intusschen in overleg getreden met ge noemde instellingen om overeenstemming te verkrijgen voor het overbrengen van hun kantoren naar een lokaliteit in het linker gedeelte van voormeld gebouw, nadat de gevel van het Beeldenhuis daar uit zal zijn verwijderd. Goes. Zaterdagavond vergaderde de Zeeuwsche Ariel Motor Club in hotel de Zoutkeet. Tot voorzitter werd gekozen in de plaats van dhr Barenteen, dhr J. A. de Wolff te Middelburg. Het programma voor 1934 werd vast gesteld met de volgende ritten: Tweede PaaschdagOpeningsreunie met rond rit door Zuid-Bevéland en Walcheren MeiBetuwerit; JuniKlimkampio en- schappen; Juni: Tocht naar de T. T. te Assen; AugustusToertocht door den EiM. Verder zal ihalf Maart een lezing wor den gehouden voor de club door de 'be kende groot/toerist Bierens-de Haan van Amsterdam. Hierbij zullen alle Zeeuwsche motorclubs worden uitgenoodigd. Goes. Vrijdagavond hield de Midden- standsvereen. „Handelsbelangen" haar 31ste jaarvergadering in hotel „Cen traal" onder leiding van haar voorzit ter dhr J. Donner. Niettegenstaande de drukkende tijds-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1