Gemengd Nieuws. Staten-Generaal Rechtszaken Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. »ooï Sahoawm-Duiï-JliiuS ék hees J. W. Roskam ta Zierikase; voor Tholen de beer J. Lindhout te St - Maartensdijk, terwijl hoofdcontroleur voor Zeeland en Zuid-Eollond is de heer P. J. Lekkerkerker te Vlist. In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere A. D., stoelenmatter te 's Gravenpolder, die voor eenige dagen geleden werd aangehouden ter zake van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld. Vlisslngen. Door B. en W. worden ter vervulling van een vacature als plaats vervangend lid in het ambtenarenscheids- gerecht aanbevolen dhrn J. Slooves, di recteur van de P. Z. E. M. en Dr H. de Noo Bzn, directeur van de R. H. B. S. B. en W. stellen voor f 800 voor rekening van het waterleidingbedrijf te nemen als bijdrage in de kosten van on derzoek naar de drinkwatervoorziening op Walcheren. Kruiningen. Donderdagmiddag verga derde de Kring Oost-Zuid-Beveland der Z. L. M. in Hotel „Korenbeurs" alhier om 2 uur, onder voorzitterschap van den heer P. Sdhee'le. De vergadering besloot via bet hoofdbestuur bij den Minister aan te dringen op verbreeding van het Kanaal door Z.-Beveland, als zijnde een alge meen belang. Het voornaamste punt ter bespreking was de regeling van de Landbouwtentoon stelling alhier. Besloten werd deze te hou den op 19, 20 en 21 Juni a.s. Dinsdag 19 Juni des avonds vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M. Woensdag 20 Juni des v.m. algemeene vergadering der Z. L. M., des namiddags rijtoer. Donder dag 21 Juni tentoonstelling. Tot leden van het eere-comité werden benoemd B. en W. van Kruiningen en de burgemeesters uit de gemeenten behoorende tot den Kring Oost-Zuid-Beveland. Verder werden de verschillende commissies benoemd voor de diverse onderdelen der tentoonstelling. Zoutolande. Donderdagavond 'hield de Coöp. Brandstoffenvereemging „Eensge zindheid" haar algemeene vergadering. Uit 'het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aanta. leden op het eind van 1933 175 bedroeg. In het boekjaar 1933 zijn door de Coöperatie ingekocht: 1049 H.L. nootjes kolen, 925 H.L. stuk kolen, 1630 H.L. eierkolen, 121 H.L. an- thraciet, 13000 kg. bruinkool en 19200 stuks turf. Per 81 Deo. 1933 bedroeg het kapitaal der coöperatie f 1077.14 en de reserve f 203.68. De winst over 1933 bedroeg f20.21. De iheeTen P. 'Geschiere, J. Kleinepier en A. Wijlkhuijs werden als bestuursleden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de kolen- conventie, mede dank zij de actie der Zeeuwsdhe coöperaties, is gebroken. Bij de rondvraag deelde de heer A. Wijkhuijs mede, dat de eierkolen der laatste levering van mindere kwaliteit zijn dan die der najaarslevering 1933. Ver scheidene leden beaamden deze klacht. Axel, Het Qhr. muziekkorps „Hosanna" alhier vierde Woensdag zijn 25-jarig be- etaan in het nieuwe vereenigingsgebouw „Het Gentrum". De zaal, die plaats biedt voor 500 personen, was goed bezet. De voorzitter van „Hosanna", dhr P. Ie Feber directeur der Ghr. Landbouwschool, hield een feestrede. De secretaris, dhr D. J. Marijs, gaf in een overzicht weer het wel en wee van „Hosanna" in de afgeloopen jaren. Het korps liet 'zich daarna 'hooren. Een 5-tal nummers werden vlot en goed gespeeld. Nadat in de pauze allen van een kop koffie of thee waren voorzien, kwamen verschillende afgevaardigden aan het woord. Ter opluistering gaf een gedeelte van NeerbosChkoor enkele nummers ten gehoor®. Het verdere van den avond werd besteed aan voordrachten, muziek en zang. Zierikzee. Donderdag kwam de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in een niet druk bezochte jaarvergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter, dhr W. den Boer. Jaarverslagen werden uitgebracht door secretaris, penningmees ter en door den afgevaardigde naar de Centrale. De aftredende bestuursleden, de beeren Gorter en Verbeek werden herko zen. Relletjes te Delft. Bijl gelegenheid van een vergadering van de N.S.B. in de Stads; Doelen te Delft ia het tot onregelmatigheden gekomen. Groote groepen communisten trokken door de straten, waarbij gepoogd werd redevoeringen te houden. Dit wist de poli tie echter telkens te verhinderen, waarbij eenige charges moesten worden uitge voerd. Bij een dezer charges kreeg een voorman der O. S. P., een 20-jarig jong- mensch, een klap met een gummistok, zoodat hij het bewustzijn verloor. Een agent van politie in burgerklee- ding werd door de opdringende menigte in het water geduwd. Door handreiking werd hij weer op den kant gebracht. Voorts heeft de politie bij de arrestatie van een communist veel tegenstand van het publiek ondervonden. Daarbij werden straatklinkers naar de politie gegooid. De straten, leidende naar de Doelen waren met kopspijkers bestrooid. Deze moesten eerst worden verwijderd voordat het autoverkeer kon worden hersteld. In de wieg verbrand. Te Oisterwijk ia door een noodlottig toeval het wicaJe, waarin "1 drie maanden oude kindje van den heer H. lag, in brand ge raakt. De kleine, die ernstige brandwon den had gekregen, ia in het ziekenhuis overleden. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de Indische begrooting voortgezet. Aan de rede, waarmee Minister Colijn de verschillende sprekers beant woordde, ontleenen wij: Een hoofdambtenaar uit Indië is naar Nederland gekomen, om met spr. te spre ken over zekere algemeene beginselen, die aan de salarisregeling ten grondslag moe ten liggen, maar spr. mist elke competen tie, om een oordeel over uitgewerkte bij zonderheden uit te spreken. Men moet dit aan de Indische regeering overlaten. In het algemeen is spr. voorstander van een 'kinderbeslag. De tweede etappe, van 340 naar 300 millioen, zal nog moeilijkheden opleveren, ■maar als er geen'onvoorziene moeilijkhe den optreden, zijn er lichtpunten, welke den wanhopigen druk, die tot voor enkele weken op ons lag, weg kunnen nemen. Als wij alleen denken: „Wij komen er toch niet", heeft dit verkeerde psychologische gevolgen, ook in Indië. Als wij ook op de lichtpunten letten, maakt dit een enorm verschil. Spr. heeft niet bedoeld te zeggen, dat ambtenaren niet mogen schrijven. Maar er is nu in Indië een uiterst linksche actie met een daardoor gewekte uiterst recht- sche reactie. Een begeerlijk ideaal acht spr.., dat de ambtenaarswereld zich bij die botsing afzijdig houdt. Dit is wat an dera dan een gebod, ook dan een aan drang. Maar het is wel begeerlijk. Het ambtenaarscorps voele zich deel der over heid 1 Spr. heeft gezegd, een aantal onderwer pen onder de aandacht van den gouver neur-generaal te zullen brengen. Naarma te de autonomie van Indië grooter is ge worden, zijn de voorloopige verslagen der Kamer dikker geworden. Dit is niet ge rechtvaardigd. In 1911 was het voorloo- pig verslag 33 pagina's. In 1919, het eer ste jaar na de instelling van den volks raad, 25 pagina's. In 1920: 19. Maar na de invoering van de volle autonomie van Indië in 1925 werden de voorloopige ver slagen 30, 40, 35, 42, 35 en 38 pagina's. De Minister kan geen vaste meeningen uitspreken, zoo lang het overleg tusschen regeering en volksraad niet heeft plaats gevonden. Hij kan ook niet over allerlei zaken zijn meening geven, heet van den rooster, omdat hij anders den gouver neur-generaal zou binden. En hij kan alleen bepaalde inlichtingen over Indi sche quaesties geven, als hij ze vooraf aan den gouverneur-generaal heeft ge vraagd en van hem heeft gekregen. Ove rigens is spr. het met dhr Joekes eens, dat in de Kamer over alle Indische zaken kan worden gesproken. De heer Feber, R.K., vroeg of de mi nister wil waarborgen, dat de gouverneur- generaal geen discussies in den volksraad zal uitlokken over de toepassing van zijn bevoegdheid krachtens art. 177. Minister C o 1 ij n antwoordde, dat de betrekking tusschen minister en gouver neur-generaal veel te teer is, dan dat de minister aan de Kamer zou kunnen toe zeggen, aan den gouverneur-generaal een dergelijk bevel te zullen geven. Maar spr. zal de opmerking van den heer Feber onder de aandacht van den gouverneur- generaal brengen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Febr. D. de K., 46 j., werkman te Temeuzen, had zich te verantwoorden wegens op lichting te Zaamslag. Hij had ingevuld in een inkomsten-opgaveformulier van den Ned. Chr. Landarbeidersbond voor het tijdvak van 2 tot en met 7 Oct. 1933 als totale inkomsten f 8.25, terwijl in werkelijkheid f 11.85 was ontvangen. De Officier van Justitie eischt vrij spraak. D. D., 36 j., arbeider te Axel, had zich eveneens te verantwoorden wegens een dergelijke oplichting in de maand Dec. 1.1. Ook in deze zaak vorderde de Off. van Justitie vrijspraak. K. M. F. D., 47 j., veedrijver te Hoek, had zich te verantwoorden terzake dat hij 'opzettelijk een geldsbedrag van f 115 wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. De Off. van Justitie zegt, dat verdachte een groote dronkaard is en nergens voor deugt. Hij eischt 14 dagen gev.straf voor waardelijk en binnen den proeftijd terug betaling van de f 115. M. Ph. W., 28 j., dienstbode te Hon- tenisse, verdacht dat zij te St. Nicolaas en te Graauw verschillende voorwerpen heeft weggenomen. Eisch 1 mnd. gev.straf voorwaardelijk en een geldboete van f 25 of 10 d. h. D. H.j, 25 j., en A. P. de M., 29 j. beiden visschers te Breskens, stonden terecht wegens diefstal van een konijn, terwijl P. J. E., 22 j., visscher te Breskens terecht stond wegens het, dooden van het konijn. Verdachten erkenden de feiten, zij had den feest gevierd en kregen zir konijnenboutje. Eisch voor ieder x mnd. gevangenisstraf. L. d. G., 30 j,, knecht te Zierikz?*, verdacht «an bsdrriging van J. Ver- sohuur. Eisch 1 mnd. gev.straf. A. N. K., 24 Jaar, landbouwerskneoht te 'sH. Arendskerke was in hooger be roep gekomen tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr, van de Jachtwet gepleegd bij herhaling werd veroordeeld tot 2 maal 7 d. h. met verbeurdverklaring van de in beslag genomen hooivork. Eisch: bevesti ging van het vonnis. De Ambt. van het O. M. bij het Kanton gerecht te Middelburg was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij G. M. D., 25 j., chauffeur te Qolijnsplaat werd vrijge sproken van de hem ten laste gelegde overtr. van het Reglement op het gebruik van de steigers in Zeeland. Eisch: ver oordeeling tot een geldboete van f 10 of 5 d. h. M. de W., 35 j., koopman te Colijns- plaat was in hooger beroep gekomen te gen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens dieren mishandeling werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. h. Eisch: Be vestiging van het vonnis. "W. H., 64 j., arbeider te Kerkwerve, thans in voorarrest, verdacht van diefstal van een hoeveelheid steenkolen. Eisch: 1 mnd. gev.straf. Uitspraak 3 weken gev. straf met aftrek van voorarrest en bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. J. V. 35 j., koopman te Qolijnsplaat, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij wegens dierenmis handeling werd veroordeeld tot een geld boete van f20 of 10 d. h. Eisch: beves tiging van het vonnis. Uitspraak in alle zaken 9 Maart a.s. Algemeene vergadering V. P. Z. Gistermiddag hield te Goes onder voor zitterschap van den heer H. A. Hanken, de V. P. Z. een algemeene vergadering. Na een woord van welkom te hebben gesproken, herdenkt de voorzitter de over leden bestuursleden I. de Smit en K. v. d. Slikke. Ze zijn vervangen door de hee- ren De Hullu en Kakebeeke. De voorzitter zegt verder, dat de afd. Tholen zwak is. Besloten wordt echter, in afwijking van het reglement, de afdeeling te laten voortbestaan, hoewel er geen 25 leden meer zijn. Daar de afdeelingen geen prijs stelden op een Provinciale tentoonstelling, is deze niet gehouden. Vorig jaar is aan de afdeelingen 20 cent per lid gerestitueerd. Dit jaar zal dit weer geschieden aan de afdeelingen, die voor 1 Mei haar kasstaat inzenden. Naar aanleiding van een ingekomen circulaire wijst de heer Van Asperen Ver- venne op de mogelijkheid van vermeer dering van het ledental der V. P. Z.. Hij geeft in overweging te Beekbergen een opgave te vragen van erkende fokkers en kuikenbroeders en vermeerderingsbedrij- ven in Zeeland. Is die lijst binnen, dan kan getracht worden een commissie sa men te stellen, die pogingen kan aan wenden ook de pluimveefokkers en kui kenbroeders in de V. P. Z. onder te bren gen. Die commissie kan bestaan uit be stuursleden van de V. P. Z. en vertegen woordigers van fokkers en kuikenbroe ders. Beslotën wordt overeenkomstig dit voorstel. De secretaris, de heer J. M. Slegt, brengt daarna jaarverslag uit. De toestand in de pluimveehouderij was niet rooskleurig. Het bedrijf was niet loo- nend, gezien de lage eierprijzen. Hoewel het verbruik van eieren in het binnenland wel is toegenomen, is de hoenderstapel tóch te groot voor het binnenlandsch ver bruik. Daarom moet gestreefd naar in krimping van den pluimveestapel, zooals ook de regeering wil. In het late najaar waren de eierprijzen bevredigend. De af zet van pluimvee liet veel te wenschen over. Dit jaar werden voor het eerst de be- drijfskeuringen gehouden. De resultaten waren niet onbevredigend. Het ledental verminderde van 986 tot 857, hoofdzake lijk door de crisis. Bijna alle afdeelingen gingen achteruit. Ook de afzet van och tend- en opfokvoer is achteruitgaande. De rekening werd goedgekeurd met een ontvangst van f 572,25, een uitgaaf van f 632,2öV2, alzoo een nadeelig saldo van f 60.0034. Het kapitaal der vereeniging is plm. f 1400 sterk. De heer Van Asperen Ver ve n n e merkt op, dat de situatie voor de V. P. Z. door de nieuwe rijksregeling is veranderd. Als een fokkerij of vermeer- derings-inrichting door het Rijk is er kend, is er geen reden meer voor erken ning door de V. P. Z. De heer P. D e k k e r meent, dat de rijksregeling niet van blijvenden duur zal zijn. Enkele heeren zijn weer van andere meening en voorzien, dat het Rijk deze regeling wel blijvend zal maken, evenals dit in Amerika het geval is. Inzake tentoonstellingen wordt mede gedeeld, dat de afdeelingen Schouwen en Oostburg in de Kerstweek een tentoonstel ling zullen houden. Op eventueele aanvra gen om suhsidie zal later door het bestuur worden beslist. Besloten wordt met de bedrijfskeurin- gen voort te gaan. De heer Van Asperen Vervenne geeft tenslotte een exposé over: „De teeltregellng voor het pluimveebedrijf". De pluimveehouderij is lang buiten de regeeringsbemoeiing gebleven. Maar he laas werden ook hier de crisismoeilijkhe- den steeds grooter, zoodat eir' j is afgekondigd een teelJj-ogeJla^, Eet doel is hat bedrijf ia beperken. Dit denkt men te doen door in het leven te roepen een gesloten broedtijd. Het broeden in de geregistreerde broedmachines zal gedurende een zekeren tijd worden ver boden. Omstreeks Mei zal deze bepaling afkomen. Hiervoor was noodig een registratie van de broedmachines. Deze zijn door con troleurs nagegaan en de noodige contrac ten zijn geteekend. De machines zijn te gen betaling van f 1 per stuk overgegaan aan de rijkspluimveeeentrale. De vorige eigenaars mogen ze gebruiken tegen een zekere vergoeding per ei en alleen in den tijd, waarin dat is toegestaan. Broeden met kippen is voor deze machine-broeders niet toegestaan. Vermindering van den pluimveestapel zal zeker nu wel bereikt worden. De laat ste jaren werd vrijwel het geheele jaar door gebroed. Hieraan zal nu een eind worden gemaakt. De bedoeling van de regeling is ook den pluimveestapel te verbeteren. Daar om zijn drie categoriën ingevoerd: le ge wone kuikenbroeders: 2e fokkers en 3e vermeerderingsbedrijven. De tweede en derde groep zijn onder worpen aan verschillende, zware voor waarden, die voor vele bedrijven reeds te zwaar zijn gebleken. Toch zijn in Zeeland reeds enkele, meerendeels kleine, fokkers erkend. We zullen nu in de toekomst een pluim veestapel krijgen, die aan hooge eischen voldoet. Ook zet Spr. de heffing op broedeieren uiteen, die voor dit jaar nog niet groot is, maar die volgende jaren aanmerkelijk grooter zal zijn. Hierdoor wil men berei ken, dat de broedeieren, niet afkomstig van erkende fokkerijen en vermeerderings inrichtingen, zóó duur worden, dat die van erkende inrichtingen als vanzelf wor den gekocht. Zullen nu de eigenaars van erkende fokkerijen en vermeerderingsbedrijven geen misbruik van de situatie maken? En kele misschien wel, maar over het alge meen ziet Spr. het gevaar niet zoo groot. De prijzen zullen wel billijk worden vast gesteld. Ook zet Spr. nog uiteen, hoe straks de kippen en kuikens zullen worden gemerkt en welke rechten daarvoor zullen worden geheven. Nieuwe broedmachines worden niet. ge registreerd, dan alleen als ze dienen ter vervanging van oude machines of als de broodcapaciteit van een fokkerij te gering is. Eieren van eigen kippen mogen door de erkende inrichtingen ook worden uit gebroed, mits de bepaalde rechten daar voor worden betaald. In Noord- en Zuid-Holland en Zeeland zijn een kleine 100 aanvragen om erken ning als fokkers ingediend. Deze zijn vrij wel door Spr. afgewerkt. Binnenkort vol gen de aanvragen voor vermeerderings bedrijven. De controleurs moeten eens per week de erkende fokkers en vermeerderings bedrijven bezoeken en controleeren. Het is te voorzien, dat de kuikens duur der zullen worden. Daarom zullen strenge maatregelen worden genomen tegen invoer van kuikens uit 't buitenland. Alleen kui kens in gebanderolleerde doozen mogen worden vervoerd en zullen door de open bare middelen van vervoer worden aan genomen. Op deze uiteenzetting volgde nog eenige bespreking. De voorzitter merkt op, dat alles veel administratie zal eischen en dat de eieren volgenden winter duur zullen wor den. Dhr Vervenne: D'at laatste is ook de bedoeling. Devoorzitter: Als ze maar niet zóó duur worden, dat ze niet meer wor den gekocht! Spr. wenscht de ontwerpers van de regeling het beste toe en hoopt, dat niet alles aan controleurs en ambte naren zal weggaan. Dhr Vervenne: Er zijn voor Zee land zes controleurs benoemd. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. Practische onderwerpen voor onze landbouwers. IV. (Slot.) Het rooien van bieten. Het rooien van bieten geschiedt nog steeds met de hand. De spade heeft de griep totaal verdrongen. De meest aanbevolen methode is 22 rijen (bij 35 c.M.) tegelijk rooien op 2 rijen hoopen. Dit heeft gemakkelijke ver deeling en meting tengevolge. De rijen dienen niet gesloten te worden en soms is men van oordeel dat de bieten in de hand moeten genomen worden om af te snijden ;of te hakken. Anderen pre- fereeren eerst reinigen en dan neerleg gen, waarna de koppen afgesneden wor den. Het algemeene oordeel is dat minstens afkloppen van de bieten moet plaats heb ben en direct op hoopen van plm. 100 k.g.t, vooral bij nat weer aanbevelens waardig. Op zeer zware gronden wordt geprefereerd de bieten op verschillende rijen naast, elkaar te leggen en na het af hakken of snijden 'op den kop zetten om te drogen. Indien de koppen en blade ren vervoerd worden, dienen ze direct uit de slagen verwijderd te worden om stukrijden te voorkomen, terwijl het dek ken van de hoopen als noodzakelijk be schouwd wordt. Het rooien per 1000 k.g. schijnt hier en daar toepassing te vinden, terwijl het laden meestal per 1000 k.g. plaats vindt. Om het tarra-percentage te verkleinen in natte perioden wordt met de hand la den wel een ge?d middel gevonden. Minister Oud heeft met zijn pogingen om nalatige belastingbetalers tot eerlijk heid te dwingen, wel eenig succes gehad. Tot 1 Mei is er nog gelegenheid om fiscale vergissingen te herstellen, maar nu is al gebleken, dat tonnen aan inko mens en millioenen aan vermogens ver zwegen zijn. Een treurig verschijnsel goed be schouwd. Al die menschen hebben toch jaar op jaar met hun handteekening bekrachtigd de verklaring, dat zij hun aangiftebiljet voor de belastingen geheel naar waar heid hebben ingevuld. En zij hebben daarbij ook geweten dat van hun misleidende opgave het gevolg was, dat anderen moesten betalen soms zelfs van hun armoede wat zij van hun overvloed hadden moeten doen. 'tWas misschien zeer verstandig van Minister Oud om de ontduikelingen eerst nog met zachte hand tot hun plicht te brengen. Maar er zit toch ook iets stuitends in; als men bedenkt, dat b.v. voor kleine ver grijpen als het niet precies opgeven vau inkomsten door werkloozen waarbij misschien uit nood gehandeld werd betrekkelijk zware straffen werden opge legd dan is het te betreuren dat deze „vergissers" vrij uit gaan. En als men nu maar de zekerheid had, dat aan dit kwaad een einde was geko men! OPMERKER. Het rooien van aardap pelen. Indien met de machine mogelijk, is men algemeen de meening toegedaan, dat het rooien met de griep nagelaten dient te worden, vooral aangezien rooien met de griep te veel gestekte knollen op levert. Bij heel droog, warm weer en bij groen rooien kan het voorkomen dat bij machi naal rooien daarentegen te veel ge kwetste aardappels voorkomen. Een voordeel is echter bij machinaal rooien en bij droog weer, dat de grond hierbij minstens éénmaal bewerkt is, wat de onkruidbestrijding ten goede komt. De commissie acht zich niet capabel een overzicht te geven over de verschil lende soorten rooiers, maar is van oor deel dat waar mogelijk op elk bedrijf een rooier dient aanwezig te zijn. Als de voordeeligste methode geeft men de volgende aan: Loof maaien met de machine indien het nog te geel en niet afgestorven is; met hooihark samenrijden en indien het droog is met wagen (bij voorkeur lucht bandwagen) van het land rijden. Vervol gens op voorraad uitrijden, in aangeno men werk oprapen en nog éénmaal na- rapen. Er zijn tal van methodes welke zorg vuldiger en nauwkeuriger zijn, maar met de tegenwoordige lage aardappelprijzen wordt het betwijfeld of deze rendabel te achten zijn. Bestr iji ding van St. Jans- vuur bij erwten en de voor koming daarvan. Een direct bestrijdingsmiddel van St. Jansvuur wordt niet aangegeven; we zullen het dus nog in indirecte bestrij dingsmiddelen moeten zoeken. Structuur. Algemeen is men van oordeel dat een goede structuur ten zeer ste aanbevelenswaardig is, iets wat bij slechte ontwatering meestal niet te ver krijgen is. Die maatregelen treffen welke een goe de structuur tengevolge kunnen hebben worden als een indirect bestrijdingsmid del tegen St. Jansvuur beschouwd. Zaaien. Vroeg zaaien wordt als voordeel beschouwd, evenals vroeg toe dienen van kunstmest. Bemesting. Algemeen acht men phosphorzuur noodzakelijk; men be schouwt kali toedienen van geen directe beteekenis om St. Jansvuur te voorko men en men vermoedt dat toedienen van een weinig stikstof de ziekte pas later doet optreden, terwijl voldoende kalk moet beschikbaar zijn. Vruchtwisseling is wellicht één van de beste middelen ter voorkoming van de ziekte. Algemeen wordt het stelsel, van niet eerder dan 5 a 7 jaar met erwten terug komen, aanvaard. Als goede voorvruchten worden ge noemd: klavers, aardappelen, bieten, groenbemesting, kunstweide en witte en bruine boonen. Als slechte voorvruchten worden be schouwd: vlas, paardeboonen en lupine. Opgemerkt wordt, dat de Mansholts kleine groene minder last heeft van St.- Jansvuur dan b.v. krooneiwt en schok ker. Onkruidbestrijding in erw ten. Teneinde onkruid in erwten doelmatig te bestrijden wordt algemeen vroeg en dik zaaien aanbevolen, terwijl men de voor keur geeft aan niet te ondiep zaaien. Deze twee laatste feiten worden aanbe volen om het mogelijk te maken met egge en wiedmachine volledig te werken. Aangeraden wordt voor het boven ko men van de erwten te sleepen; zoodra mo gelijk schoffele men één of twee maa waarna over dwars eggen goed we*-* De rijen dienen éénmaal zo- met houweel of schrepel gewied den, daar men bij de verdere ontwikkt mg te veel schade aan het gewas toebrengt indien nog in de rijen gewied moet wor den,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6