HORLOGES ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JAAR0ANG Na ü£3 ^ERSTE BLAD. De schilden der aarde. „Voor goedkoop èn best Steeds naar A. C. van der Rest Buitenland. T. FABERY DE JONGE Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Bijzonder aantrekkelijk Zomermantel-stoffen HET ST0FFENHUIS ia mii ■■■■-- - Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Teief. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f '.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingeu i0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewona auvertentiën 30 cent per regel. Ingezonden ïviedeueelingen dubbel tarief. Handelsadvertent.iën vso cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags Dn Vrijdags ,Hio, bij vooi uitfietaling. Onder lettor oi motto fO.Sft, Bij contract belangrijke kondng, O.t nummer bestaat uit 2 blacen Het tragisch afsterven van den Belgi schen Koning heeft opnieuw geaccen tueerd de waarschuwing uit de Heilige Schrift: „Vertrouwt niet op edelen, op een menschenkind, bij wien geen heil is". Een mensch kan hoog geplaatst zijn in het leven, vooraan staan, en veel macht en invloed hebben, hij blijft afhankelijk van den adem des levens waarover hij niet zelf de beschikking heeft. Nog slechts een week geleden stond Koning Albert van België in de volle kracht van zijn leven. Er was niets dat zijn naderend einde voorspelde. En thans is zijn lijk reeds bijgezet in den donkeren grafkelder en is zijn plaats op den troon door zijn opvolger ingenomen. Wie op menschen steunt, zij mogen dan nog zoo sterk zijn en groot en mach tig, wordt altijd teleurgesteld. Veilig gaat alleen wie zijn vertrouwen stelt op den God die Jacobs leven heeft beheerscht, wiens verwachting is op den Heere zijnen God, die den hemel en de aarde gemaakt heeft en die trouwe houdt in der eeuwig heid. Gelukkig is het land, waar dit niet al leen door de onderdanen, maar ook door de Overheden erkend en beleden wordt. De schilden der aarde, zegt ons Gods Woord, zijn Go des. De schilden der aarde, dat zijn de heerschers, zij die vooraan staan in het leven, de edelen, de machtigen, die het voor het zeggen heb ben, wiens wil wet is, die geroepen zijn het volk te leiden en hun gezag te laten gelden. Wat ze zijn, dat zijn ze niet van zich zelf, maar dat zijn ze door God, die hen in hun hooge positie geplaatst heeft. Hoe hoog en groot misschien ook, hoe invloed rijk en machtig, zij zijn en blijven af hankelijke schepselen, die regeeren bij de gratie Gods. Schilden der aardemaar tevens vazallen van den souvereinen God, wiens hoogheid en heerlijkheid zij eerbiedig hebben te erkennen. Het gevaarlijke ook van dezen tijd is, dat dit door zoovele „schilden der aarde" niet wordt erkend. Zij eerbiedigen niet het oppergezag van den alleen souvereinen God en het gevolg is, dat zij ook zelf zoo veel moeite hebben hun gezag té hand haven, 'De schilden der aarde zijn G o d e s. Zij leven niet zichzelf en zij regeeren niet van zichzelf. Als deze waarheid uit het oog wordt verloren, dan staat 'de weg open voor dic tatuur in allerlei vorm, die leidt 'tot on duldbare tyrannie. Want dan worden ook niet er'kend de ordinantiën, 'die God ook voor 'het staatsbestel heeft gegeven. Het 'gevolg is altijd: igezagsmiskennimg, op stand, revolutie, onrust en verwarring of een hooghouden van 'het gezag met vol komen miskenning van de vrijheid. Of het gezag, of de vrijheid komt in het 'ge drang. 'Maar dat is niet het geval wanneer daar is de erkenning, dat de schilden der aarde Godes zijn. Dat de Overheid 'het gezag heeft te handhaven, dat zij geroepen is dat 'te doen, maar dat zij tevens is diena resse 'Gods, gebonden aan de door God gegeven wetten en met in achtneming van de door God gestelde grenzen. De Overheid heeft te regeeren, zij mag en moet eischen dat haar gezag wordt ge ëerbiedigd, maar tegelijkertijd heeft zij ook te eerbiedigen de rechten en de vrij heden van het volk en van de verschillen de levenskringen. Met name in onze dagen zien we zoo duidelijk, -waar 'het heen gaat als met de souvereiniteit Gods niet gerekend wordt, als de schilden der aarde uit het oog ver liezen, dat zij in 'hun hooge ambt God heb ben te 'dienen. We zien bet in Rusland, waar onbarm hartige 'heerschers zijn opgestaan, die het recht Gods niet erkennen en die alles wat niet strookt met hunne plannen verplet teren. We zien het in Duitschland, waar geen rekening wordt gehouden met de grenzen door God aan de Overheidsmacht gesteld, waar niets en niemand veilig is voor 'de machtige grijparmen van den staat. En wij zullen het ook zien in ons land als hier de Communisten of de Fas cisten^ of de Nat. Socialisten, die hierin één zijn, dat ze de souvereiniteit Gods niet erkennen, ooit de leiding mochten 'krijgen. Volgens de 'beginselen van deze par tijen zijn de schilden der aarde opper machtig, niet onderworpen aan 'hoogere webten. Voor hen zijn er geen goddelijke wetten, die aan hunne macht perken stel len. Zij schijnen dan oppermachtig, Maar innerlijk zijn ze zwak, omdat ze leven bij Ass.-Apotheker. Ingezonden Mededeeling. Wij stellen onze prijzen zoo laag mogelijk, móórblijven steeds zorgen voor de beste kwaliteit van onze middelen en artikelen! Daarom, Lange Kerkstraat, Goes. Telefoon 168. Ingezonden Mededeeling. de mac'h't en die als de 'kracht van die macht breekt, moeten vallen. Oogenschijnlijk staan zij, 'die belijden, dat de schilden der aarde Godes zijn, dat ook de overheden dienaren Gods zijn, minder sterk. Maar in werkelijkheid is het anders. Van God afhankelijk, zijn ze tevens sterk, omdat zij regeeren bij de gratie Gods, in opdracht van den Opper sten Souverein, in wiens naam zij 'hun ge zag kunnen laten gelden. De schilden der aarde zijn Godes! Als dat erkend wordt en beleefd, dan is er gezag en vrijheid tevens. Dan is een rijken opbloei van het volks leven mogelijk. Dan zullen gerechtigheid en vrede el kaar ontmoeten. NA DE KRONING VAN DEN BELGISCHEN KONING. Op het oogenblik, dat koningin Astrid het parlementsgebouw, na de eedsafleg ging, verlaten zou, kon zij haar emotie niet meer bedwingen en brak zij in tranen uit. Onmiddellijk werd zij in een de salons van den senaat geleid, waar haar vader, prins Karei van Zweden, de nieuwe ko ningin kwam geluk wenschen met het in drukwekkend verloop der schitterende plechtigheid. Koningin Astrid wist zich spoedig van haar emotie te herstellen en verliet daar op het gebouw, om te midden van de da verende toejuichingen van het volk den rit door de stad naar het Paleis van Brus sel aan te vangen. De koning en de koningin vertoonden zich later herhaaldelijk op het balcon van het paleis om het juichende volk hun dank toe te wuiven. Heel den middag en avond was voort durend een groote massa personen voor het Paleis van Brussel de nieuwe souve reinen gaan toejuichen. Het weer, dat eerst nog wel mistig was, is later geleidelijk opgeklaard. De eerste daad van koning Leopold III is de onderteekening van een besluit ge weest, waarbij aan gevangenen kwijtschel ding of vermindering van straf wordt verleend. Prins Hendrik der Nederlanden is gis termiddag met den Edelweiss van 16.47 uur uit het Noord-station naar Den Haag vertrokken. Toen Prins Hendrik, na den officieelen rit door de stad van het nieuwe konings paar, per 'hof rij tuig naar de Nederland- sohe legatie was teruggebracht, werd (hij daar door een groote menigte Belgen, die zic'h in de omgeving bevonden, op buiten gewoon 'hartelijke wijze toegejuicht. De prins en de overige leden van de missie zijn Vrijdagavond even voor acht uur met den trein uit België aan het Hol- landsche Spoorstation te 's-Gravenhage aangékomen. Ook de andere gasten zijn weer naar hun respectievelijke landen teruggekeerd. De leden van 'het Belgische kabinet heb ben den koning 'hun demissie aangeboden. Het betreft 'hier een zuivere formaliteit en als zeker mag worden aangenomen, dat de koning bet kabinet in zijn tegen woordige samenstelling handhaven zal. Na den strijd in Oostenrijk. Voor de versterking van de monarchis tische beweging in Oostenrijk is het ken schetsend, dat in de groote spoorweg plaats Miirzuschlag in Stiermarken, dicht 'bij Semmering, het groote gedenkbeeld van 'keizer Frans Jozef, dat na de om wenteling van 'het voornaamste plein dier stad was verwijderd, met goedkeuring der regeering weer op zijn oude plaats is 'hersteld. Het D. N. B. ontleent aan berichten in de Weenscbe bladen, dat de regeering voornemens zou zijn, de adellijke titels, die na de omwenteling van 1918 door Karl Renner voor geheel 'Oostenrijk zijn afge schaft, te herstellen, de verbanning van de Habsburgers op te heffen en reeds bin nenkort de teruggaaf te 'bespreken van de in beslag genomen bezittingen der Habs burgers. Hierop zou zoowel van leider christen-socialistische zijde als van den kant van de burgerwacht reeds herhaal delijk zijn aangedrongen. Te bevoegder plaatse zegt men echter, dat dergelijke maatregelen voorloopig niet in 'het voornemen liggen en eerst bij de komende 'grondwetsherziening kunnen worden getroffen. Naar bet D. N. B, meldt, is een vroeger pakhuis 'te Wiener Neustadt als concen tratiekamp ingericht voor de socialisten en republi'keinsche schutters, die bij de jongste onlusten in hechtenis zijn geno men. Uniforme regeling der nationale feest dagen in Duitschland. De rijksminister van binnenlandsche zaken zal binnenkort een uniforme rege ling der nationale feestdagen voor het geheele rijk bekend maken. De boete- en bededdag werd tot dus verre in de verschillende landen op ver schillende data gevierd; in het vervolg zal er slechts een algemeene boete- en bededag bestaan. Verder zal de jaarlijksche helden gedenkdag waarschijnlijk worden vastge steld op den vijfden Zondag voor Paschen. De kerken zullen vrij blijven, in het kader van hun eigen competentie kerke lijke feestdagen te vieren, alleen zal dan de staatsbescherming in het algemeen niet in aanmerking komen. Een oud-minister in staat van beschuldiging. De rechter van instructie heeft den voor- maligen Franschen minister Frangois- Marsal, die geruimen tijd voorzitter is ge weest van den raad van commissarissen van de Soeiété Gommerciale de l'Ouest Africain, wegens misbruik van vertrou wen in staat van beschuldiging gesteld. Tegelijk met hem zullen zich verscheiden andere commissarissen dezer onderneming hebben te verantwoorden, onder wie ook de voorzitter van den raad van commis- salarissen van de Banque Frangaise d'A- frique. Het gaat hierbij om speculaties met effecten, waardoor voor de Soeiété Gom merciale een verlies zou zijn ontstaan van 35 millioen francs. Korte berichten. Te Trier hebben sinds verleden jaar Augustus niet minder dan 182 arbeid sters aan een cigarettenfabriek geprofi teerd van de door de directie uitgeloofde belooning van 600 mark voor elk meisje, dat de fabriek verlaat om te gaan huwen. Dë directie heeft daardoor in totaal 109.200 mark uitgegeven. D'e gehuwde meisjes werden steeds door mannelijke arbeiders vervangen, vaak door hun eigen echtgenooten. Volgens mededeeling der Poolsche autoriteiten zijn van de ongeveer 65.000 Poolsche onderdanen van Joodschen godsdienst, die in Duitschland hebben geleefd, meer dan 15.000, bijna zonder uitzondering in de grootste ellende naar Polen teruggekeerd. De Fransche regeering 'heeft bet be sluit tot beperking van den Engelsc'hen 'kolenimport met 10 pet., dat 1 Maart zou zijn ingegaan, gisteren ingetrokkA, om de handelsbelemmeringen tusschen beide sta ten niet nog 'te vergrooten en een alge meen© herziening van quota's en invoer rechten voor te bereiden. Een groote fabriek te Turijn heeft een 'lillipUtter-autotje geconstrueerd, dat 'thans een proeftocht maakt naar Boeda pest. De motor zal op 'houtskoolgas loo- pen. De proeftocht wordt gefinancierd door 'het ministerie van landbouw. Het geheele scheepvaartverkeer te Southampton is gisteren door den mist in wanorde gebracht. i Uit verschillende deelen van Enge land beginnen thans honderden werk- loozen in Londen aan te komen, die wil len protesteeren tegen de wet in zake de werkloosheid, welke thans in het Lager huis wordt behandeld. Mac D'onald heeft geweigerd gevolg te geven aan den eisch der „hongermarcheerders", dat hun de putatie op 27 dezer door de gansche re geering ontvangen wordt. Aangezien in Tsjecho-Slowakije de prijzen van sommige goederen onrustba rend omhoog gaan, heeft een kabinets commissie een ontwerp samengesteld van een noodverordening tot bestrijding der prijsstijging. Titulescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in verband met een oorontsteking een operatie 'Ondergaan, Zijn toestand is ern stig. Speciale aanbieding In Ziet Etalage Ziet Etalage GOUD, ZILVER, JUWEELEN Lange Kerkstraat - GOES De verkeersconferentie. Onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin in Zeeland, werd Vrijdagmiddag in het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg weer 'n door Ged. Staten bijeengeroepen bijeenkomst gehouden ter bespreking van het ver- keersvraagstuk. Mededeeling werd gedaan welke ver beteringen in 1933 zijn tot stand geko men. De voltooiing van het spoorweg-viaduct te 's H. Arendskerke is op het eind van dit jaar te verwachten. Verder die van een nieuw wegvak KruiningenGoes. De verbetering van en den bouw van nieuwe bruggen over het kanaal door Z.- Beveland kunnen tegemoet worden ge zien. De voorzitter wees op de groote ver beteringen welke tot stand zijn gebracht door de nieuwe booten voor den prov. stoombootdienst, welke ongeveer f900.000 hebben gekost. De verschillende wegsverbeteringen hebben in totaal f 650.000 gevorderd, af gezien van de uitgaven voor aankoop van gronden enz. Eind 1934 zal 52 pet. van de totale wegen in Zeeland verbeterd zijn. Hierna werd eerst gesproken over de prov. booten in het algemeen. De vertegenwoordiger van den A.N. W.B. en de K.N.A.G. bracht dank voor hetgeen in het afgeloopen jaar weer in het belang van deze diensten is gedaan. Hij zeide dat de nieuwe veerbooten in Zeeland zeer worden gewaardeerd. Hij wees op het belang van het behoud van den bootdienst VlissingenNeuzen. Verder toonde hij aan, dat men voor het auto-verkeer over de Wester-Schel- de veel te hooge tarieven berekent, zoo dat de tunnel te Antwerpen veel concur rentie aandoet, wijl de tarieven door den tunnel veel goedkooper zijn. De voorzitter zeide, dat de bootdienst Vlissingen-Neuzen voorloopig wordt be houden, zij het met hooge tarieven. Toe gegeven moet worden dat de tarieven van de veerbooten aan den hoogen kant zijn. Hij hoopte dat de concurrentie van de tunnels niet te nadeelig voor de provin cie zal zijn. D'e secretaris van de Kamer van Koop handel te Ter Neuzen vroeg, of het niet mogelijk is, dat de laatste boot uit Vlis singen naar Breskens aansluiting krijgt op den trein van 21.14 te Vlissingen. Thans komt deze trein 14 minuten later aan. De directeur van den Prov. stoomboot- dienst deelde mede, dat bij den a.s. zomer dienst deze aansluiting wordt verkregen. Verder werden verschillende wenschen ter sprake gebracht, o.a. een brug naar Noord-Beveland. De voorzitter deelde mede, dat deze plannen in voorbereiding zijn en Ged. Staten hopen in de a.s. zomerzitting der Prov. Staten met een voorstel te kunnen komen. Breedvoerig werd gesproken over ver betering in den veerdienst Anna Jacoba- polder-Zijpe. De tegenwoordige toestand kan niet bestendigd blijven. Een ideale wensch is een brug over het Zijpe. Verder werden breedvoerig besprekin gen gehouden over verbetering van ver schillende wegen en daarbij in de eerste plaats genoemd de hoofdweg welke Zee land en Noord-Brabant met elkaar ver binden. De verschillende wenschen zullen door Ged. Staten onder het oog worden gezien en nagegaan zal worden, of aan deze wen schen kan worden tegemoet gekomen. Door den heer Jhr J. van Vredenburch nit Capelle bij Antwerpen werd aan Ged. Staten dank gebracht voor hetgeen zij in het belang van het automobielverkeer in den loop der jaren hebben gedaan en daar bij' in herinnering gebracht, hoe de toe stand vroeger was. Ook de provinciale veerdiensten hebben veel bijgedragen tot verbetering van het verkeer, waardoor het bezoek aan de mooie provincie Zeeland vee-l is toegenomen. D'e voorzitter bracht den heer Van Vre denburch hartelijk dank voor de hulde aan Ged. Staten gebracht en vooral voor de woorden van waardeering aan het adres van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat en zijn staf. Binnenland. De Zeeuwsc'he verkeersconferentie. 'Gelegenheid tot vrijwillige aangifte van ontdoken belasting tot 1 Mei verlengd. De Tweede Kamer over de Indische be grooting. Buitenland. Onrust in 'Spanje. De plechtigheden te Brussel. Ingezonden Itiededeeling. blijkt onze speciale aanbieding te zijn, waarbij wij U tot 15 Maart geheel gratis de benoodigde kneopen verstrekken. Vraagt nog heden onze stalen aan. U slaagt zeker. Opril Markt - Telefoon 339 - Goes Middelburg. Neder 1. Roode Kruis. In een gisterenmiddag ten stad- huize gehouden vergadering van de af- deeling Middelburg van het Nederl. Roode Kruis, had de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens het bedanken als zoodanig wegens vertrek van de heeren mr G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg en mr J. H. Bybau, resp. voorzitter en secretaris. Gekozen zijn de heeren jhr F. Beelaerts van Blokland en mr J. M. Pilaar. Laatstgenoemde zal het secretariaat op zich nemen. Goes. Naar ons wordt medegedeeld, zal de lezing van dr K. Dijk uit Den Haag over het onderwerp „Goddelijke rijkdom en menschelijke armoede" niet op a.s. Vrijdag, maar op later te publiceer en da tum worden gehouden. De uitslag van den gisteren gehou den damwedstrijd tusschen Goes en Krui ningen is: 11 voor Kruiningen en 9 voor Goes. Kloetinge. Gisteravond hield de Herv. Kleine Meisjesvereeniging ..Het Mosterd zaadje", welke onder leiding staat van Mevr. Oostingh, haar jaarvergadering. Er was zéér veel belangstelling en de groote zaal van het Vereenigingsgebouw was geheel gevuld. Ds Raams, die de leiding van dezen avond had, sprak over het woord van Jezus Christus tot de discipe len: „Wie het Koninkrijk Gods niet ont vangt als een kind, die zal geenszins in hetzelve ingaan". Hij wees op de nood zakelijkheid, de mogelijkheid en de heer lijkheid om jonge menschen tot Christus te brengen. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met de vertooning van de mooie bondsfilm „in vollen gang". Daar door kregen de aanwezigen een uitnemen- den blik in het uitgebreide Herv. Meisjes- werk. Een mooie natuurfilm, het bestijgen van één der Alpentoppen, besloot dezen ge- zelligen avond. Ds Raams sprak nog een kort slotwoord. lerseke. De Geref. Jongelingsvereeni- ging EbenHaëzer vierde Vrijdagavond met haar begunstigers en vrienden haar 50-jarig jubileum. De eere-voorzitter Ds Torenbeek leidde de vergadering. Na een keurig jaarverslag van den secretaris v. d. Vrede en verschillende berinneringen uit vroeger jaren namen de opstellen de meeste aandacht. Speciaal de kopstukken als Ds Vonkenberg, Zijlstra, Dr Colijn e.a. wekten de belangstelling. Het was een gezellige feest-avond. Rilland-Bath. Donderdagavond bevon den de Rijksambtenaren Drioel en v. d. Bout zich op surveillance in den Kree- krakpolder alhier. Zij ontdekten een smokkelaar, welke aan hun sommatie om te blijven staan en af te stappen (hij was per rijwiel), niet voldeed, doch op de vlucht ging. Hij werd door de ambtena ren achtervolgd en wierp tenslotte zijn rijwiel weg en vluchtte over den spoor weg het land in en verdween in de duis ternis. Het rijwiel en een partijtje marga rine werd in beslag genomen. De verdachte kon niet worden gearresteerd. Nieuwdorp. Donderdag hield de Meis- jesvereenigmg „Uw Koninkrijk kome" haar 30ste jaarvergadering. De verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse getuigden van een opge wekt vereenigingsleven. Gelukwenschen werden overgebracht door afgevaardigden van den kerkeraad ■der 'Geref. Kerk en verschillende vereeni- gingen. De samenspraken, opstellen en voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1