DE ZEEUW JECOVITOL Violet Vaughan TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. worden bezien het tegen spr.'s wil open baar gemaakte bericht, dat spr. eind April of begin Mei een reis naar lndië, voor 3 of 4 weken gaat maken. Dit zal de uiting zijn van de noodzakelijkheid, dat de beide deelen van het Koninkrijk elkaar de hand zullen reiken en drukken, als getuigenis van hun vaste voornemen om met vereende krachten de tegenwoor dige moeilijkheden te boven te komen. (Applaus). Uit de Provincie VAN VRIJDAG 23 FEBR. 1934, Nr 122. EERSTE KAMER. MINISTER COLIJN OVER DE INDISCHE TOESTANDEN. De Minister is niet al te pessimistisch Gestemd. Dank aan het Nederlandsche valk. Oproep tot samenwerking. Bij de behandeling van de Indische be grooting in 'de Eerste Kamer, hebben tal van leden het woord gevoerd. Minister Golijn heeft gisteren in een uitvoerige rede de gemaakte opmerkingen beant woord. Aan deze, als altijd belangrijke rede, is het volgende ontleend: De economische toestand is slecht over de geheele linie, voor de Europeesche ondernemers en de in- heemsche bevolking; 1926 was het laatste normale jaar en 1930 het eerste jaar, waarin de crisis goed te merken was. In 1928 was de export 1590 millioen. In '30 1190 millioen en in 1933 490 millioen. Een vermindering met 1100 millioen van 1928. Men moet teruggrijpen tot 1911 om een handelsbalans te vinden ongeveer met die van 1933 overeenkomende. In 1930 was de suikeruitvoer 254 millioen, in 1933: 60 millioen. Zoo verloopen de cijfers ook van rubber. De loonen der bevolking in de suiker zijn van 160 millioen in 1928 ver minderd tot onder de 30 millioen thans. Naar mate de wereldmarkt inkrimpt, nemen deafzetmogelijkheden voor Nederlandsch-Indië af. Bij normale productie wordt 3 millioen ton suiker ge produceerd. De consumptie beweegt zich tusschen de drie- en vierhonderdduizend ton. Een dergelijke verhouding geldt voor rubber, koffie, thee, tabak, coprah enz. Daardoor is de aanpassing der consump tie aan de nieuwe verhoudingen in lndië oneindig veel moeilijker dan hier. Spr. moet de illusie ontnemen, dat de regeering veel zou kunnen doen ter ver betering van den toestand. Het moet weer komen tot export van Indische producten. Wat kan Nederland doen om lndië in zijn exportmoeilijkheden tegemoet te ko men? Men verwachte er niet te veel van. De acht millioen Nederlanders hebben een uiterst gering consumptievermogen, ge zien Indië's enorme productie. Komt er eenige opleving, dan zal men in lndië daarvan wel aanstonds veel meer kunnen profiteeren dan in andere landen, waar de bevolking zich van krukken be dient. Maar lndië moet veel uitvoeren en zal daarom van vele landen moeten invoe ren. Daarom zal lndië niet alleen uit Ne derland kunnen invoeren. En dit zal weer de houding van Ne derland jegens lndië influenceeren. Men stelle zich dit goed voor oogen. Nederland is bereid het geheele sur plus van Indische mais af te ne men, wat een concessie kostte van den minister van economische zaken, neerko mende op één millioen uit het crisisfonds. Dit bewerkstelligde een verbetering van den maisprijs in lndië. Ook voor rijst doen zich nu moeilijkheden gevoelen. Overlegd wordt over stimuleeren van ex port van Java- en Lombokrijst naar Ne derland. Spr. noemt voorts veekoeken en wijst daarna op wat geschiedt inzake suiker. De suikerpositie is niet gemak kelijk in orde te brengen. Maar als men hier suiker produceert tegen dubbelen prijs van suiker, elders geproduceerd, kan men dit vraagstuk niet loslaten. Spr. heeft niet veel hoop, wat te kun nen bereiken voor de Javasuiker in 1934. Met toestanden, zooals zij gegroeid zijn, moet men rekening houden. Met Duitschland zullen binnen korten tijd onderhandelingen worden ge voerd waarvoor Nederland ter beschikking van lndië heeft gesteld een zeer waarde vol onderhandelingsobject. Tegenover de ruberbeperkin- F E U I L L ET O N. door E. J. WORBOISE. 11.) o D'e invalide keek verwachtingsvol op, doch zonder eenige nieuwsgierigheid te verraden; ze zag voor zich een jong meis je, slank en eerder boven dan beneden de middelmatige lengte, in diepen rouw ge kleed, doch met een onmiskenbare ele gance in haar voorkomen. Ze was heel bleek; haar mond verried zoowel wils kracht als zwakheid; de oogen waren blauw of grijs bij het twijfelachtige hcht kon Anne dit moeilijk vaststellen doch ze waren zacht en heldêr op rechtheid en eerlijkheid waren de grond toon in iederen blik. Een keurig verzorgd kapsel met natuurlijke krullen, welge vormde handen en voeten maakten het beeld volledig, dat Anne in zich opnam. „Wat een vreemd typel doch lang niet zoo terugstootend als ik me had voorge steld", was de heimelijke gedachte van de jonge pupil van den squire. „Heel aantrekkelijk en gedistingeerd, maar te gevoelig en dweepziek", luidde het oordeel van de oudste dochter des huizes. „Ja, een beetje romantisch aange- gen staat spr. wat optimistischer dan de heer Rutgers. Als men het daarbij eens kan worden over een plan, zal men dit aan de onderscheidene regeeringen voor leggen. Aan alle b e z u i n i g i n g is een grens. Verder dan een bepaald niveau kan men niet gaan. Daarom moet men ten minste evenveel waarde hechten aan elke kans om weer Indische belastingbetalers te krijgen! Is gerechtvaardigd een cijfer van 300 millioen als basis voor inkomsten en uit gaven? Het cijfer is afkomstig van spr.'s ambtsvoorganger, vóór diens aftreding. Spr. sluit er zich van ganscher harte bij aan. Het beteekent niet, dat dit be drag in de onmiddellijke toekomst aan inkomsten zal worden bereikt. Met 270 millioen in 1934 zal spre ker heel blij zijn. Maar het gaat er niet om, of wij de 300 millioen in 1934 of in 1935 zullen halen, maar in een redelijken tijd. Spr. acht het volstrekt niet uitgeslo ten. Spr. wordt gewoonlijk pessimist ge scholden, maar is optimist genoeg om te gelooven aan 300 millioen aan inkomsten binnen een zekeren tijd. Voor een lange reeks van jaren moet aan de 300 millioen worden vastgehou den, omdat, al heeft men meer geld, dit in de eerste plaats moet worden aange wend voor aflossing van de veel te groote schuld, een blok aan het been, dat zelfs het strompelen onmo gelijk maakt, om van het gewone gaan maar niet te spreken. Wat moet er gebeuren met het oog op de begroeting voor 1935? Spr. heeft der Indische regeering verzocht, een begroo ting op te stellen met 300 millioen aan inkomsten, zonder vermeerdering van schuld. De Indische regeering heeft in uitzicht gesteld, dat zij; het zal berei ken. Na die pleisterplaats moet het mes er nog dieper in. De heer Cramer noemt het onmogelijk. Ja, als hij alleen het snoeimes op het oog heeft, meent spr. dit ook. Maar spr. ziet de zaak niet zoo donker. Van de 40 millioen die nog noodig zijn, is al 15 millioen gevonden van de con versie. Spr. uit zijn hartgrondigen dank aan het geheele Nederlandsche volk, dat zoo schitterend heeft geantwoord op spr's oproep in de Eerste Kamer gedaan; 95 pet. is geconverteerd en het andere zit in andere landen. Spr. ihoopt voorts enkele millioenen vrij te krijgen als gevolg van het rapport der commissie inzake financiering der pensioenfondsen. Men hoopt zelfs: 10 millioen. Voorts vertrouwt spr., dat het mogelijk zal zijn op de defensie te be zuinigen, zonder haar waarde te ver zwakken. Verder moeten genomen maat regelen nog doorwerken. Wij hebben nog staan een kleine 700 millioen schuld te gen meer dan 4 pet. Wordt dit geconver teerd, zooals de dollarleeningen, dan geeft dit 2025 millioen verlichting. Dit alles in aanmerking genomen vertrouwt spr. dat het wel gaan zal. Wat de zending op Bali betreft, spr. heeft gezegd, dat hem er niets van bekend was dat bestuursambtenaren zou den hebben beloofd dat menschen geen Christenen zouden worden, dat zulks hem niet aannemelijk voorkwam, maar dat, als het wel gebeurd is, het niet goed gekeurd kan worden. In deze ver klaringen, door spr. afgelegd, zit een richtsnoer. Over de quaestie van instelling eener oommissie uit de Kamer voor Indische zaken zal spr. niet spreken. Wordt zij ingesteld, dan zal spr. loyaal inlichtingen aan haar geven. Maar het gevaar is, dat de Kamer door middel van een delegatie zich gaat plaatsen op den stoel der re geering. Daaraan zal spr. niet meewer ken. In de geschiedenis der verhouding tus schen Nederland en lndië zijn donkere bladzijden, maar men moet die bladzijden lezen in het licht van den tijd, waarin zij zijn geschreven. Men bedenke ook, dat Nederlanders familieleven en gezondheid hebben opgeofferd om het volk in lndië dienstbaar te zijn. Meer dan ooit zijn thans samen werking en wederzijdsch begrip noodig. In dit licht moet ook legd maar ongetwijfeld zit er pit in haar en ze is wel begaafd. Ik geloof, dat ze me wel aanstaat; en ik kan best pro- beeren of van haar niet iets te maken is. En D'aisy, die altoos bevreesd was ge weest, dat haar zuster, die zich nimmer aan iemand of iets placht te storen en altijd veel met iemand op had dan wel een hevige antipathie aan den dag legde, tot het laatste geneigd mocht zijn, waar uit voor alle huisgenooten een bron van leed zou voortkomen, zag tot haar ver heugenis en verrassing, dat de eerste blik, die de beiden wisselden, het tegendeel van onvriendelijk was. Ze gaf Alice een tee- ken om voor Violet den schommelstoel aan te schuiven, die gewoonlijk gebruikt werd door hen, die op ziekenbezoek kwa men. Doorgaans waren de bezoeken van de meesten maar kort; want Anne kon heel scherp, onvriendelijk en bitter zijn, en dikwijls joeg ze de menschen al gauw op de vlucht. „Laat me je eens goed aanzien! Daisy, draai de lamp zoo, dat het volle licht op miss Vaughan valt", luidden haar eerste woorden. Violet voelde, dat haar het bloed naar de wangen steeg, desniettemin nam ze plaats op den lagen stoel, die haar ge zichtje bijkans op gelijke hoogte bracht met de invalide, waarna ze in de groote, donkere oogen, die meedoogenloos haar De vergadering wordt om half zeven verdaagd tot hedenmiddag één uur. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE __OVER DE WERKLOOSHEID. Werkverschaffing door steun aan werkgevers. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken ontleenen wij: De Minister meent, kort samengevat, zijn taak ten opzichte van het vraagstuk van de werkloosheid aldus op te moeten vatten: dat hij, naast hetgeen de Regee ring inzake werkverruiming doet voor ouderen en jeugdigen, binnen het raam van het mogelijke, al zijn krachten moet aanwendén om het meest ernstige leed te lenigen, mede door te bevorderen, dat gesteunden arbeid verrichten en niet in ledigheid omgaan; terwijl hij daar naast alle aandacht te geven heeft aan omstandigheden en voorzieningen, welke herstel van 't bedrijfsleven zouden kun nen belemmeren. Bij werkverschaffing en werkverrui ming wordt geen rechtstreeksche loon- druk uitgeoefend. Overigens wijst de Mi nister er op, dat bij het voortduren van den economischen nood in gansch ons volk het vraagstuk inzake den loondruk allengs van karakter verandert. Werken, waarvan vaststaat, dat zij on geacht de werkloosheid toch zullen en kunnen worden uitgevoerd, omdat finan ciering er van mogelijk is, dienen niet bij wijze van werkverschaffing te worden uitgevoerd. Wanneer voor een z.g. productief werk normale financiering niet mogelijk is en allerlei omstandigheden het wenschelijk maken, de uitvoering bij wijze van werk verruiming resp. van werkverschaffing te regelen, dan dient geval voor geval te worden nagegaan, of voor het bedoelde werk een afzonderlijke loonregeling meer in overeenstemming met de werkver schaffingsregelingen tot stand dient te komen. Het valt niet te ontkennen, dat oogen- schijnlijk een regeling, waarbij met steun van de Overheid de werkgevers in den landbouw en in de industrie gelegenheid krijgen arbeiders in het bedrijf te plaat sen, veel heeft, dat aantrekt. Men moet echter niet uit het oog ver liezen, dat als dit stelsel algemeen wordt toegepast, de nijverheid en de landbouw hoe langer hoe meer met zilveren koor den aan de Overheid en de subsidiëering dreigen te worden gebonden, met alle ernstige nadeelen daarvan. De Minister wil zich dan ook voor- loopig beperken tot het nemen van een proef in eenige gemeenten van ons land, waarvan in twee de landbouw domineert en in een de tuinbouw. Zoodra het over leg met de betrokken gemeentebesturen tot resultaat heeft geleid, zal van deze proef in het openbaar mededeeling wor den gedaan. liet is den Minister bekend, dat de Kwattafabrieken een proef nemen met het te werk stellen van werklooze jon gens op plaatsen, tevoren door meisjes ingenomen. Ook draagt hij kennis van de plannen, die de N.V. Philips in deze richting koestert. Pogingen van werk geverszijde om het leed der werkloosheid te verzachten door, waar mogelijk, aan jongens boven meisjes de voorkeur te geven, begroet de Minister met sympa thie. De Minister onthoudt zich van een be paalden drang op de ondernemers om in fabrieken enz. meisjes te vervangen door werklooze jongens. De wetenschap, dat door maatregelen, als hier bedoeld, een sociaal goed te bereiken is, zij den onder nemers voldoende aansporing om ern stig te onderzoeken of zij in dezen mede kunnen helpen tot eenige verlichting van den toestand. Voor verschillende gemeenten zal t a- gelaat trek voor trek bestudeerden, zag, met een blik, waarin schuwheid en ge voel van eigenwaarde om den voorrang streden. „Nu is het genoeg", meende het won derlijke wezentje ten laatste, haar blik af wendend; „geef me nu je rechterhand eens." Violet gehoorzaamde, geamuseerd, doch niettemin met een gevoel van verzet; doch haar hart vloeide over van medelijden, toen heel langzaam van onder het zijden overtrek een hand te voorschijn kwam, zoo uitgeteerd en misvormd, dat ze eigen lijk weinig meer aanspraak op dat lichaamsdeel mocht maken. O, de lichaamssmart, welke die arme zenuwen en spieren moesten ondergaan hebben, aleer ze zoo misvormd waren geworden. Zonder aarzeling legde Violet haar eigen zachte hand in den zwakken greep van de ander. Ze deinsde er niet van terug, en Anne, die er misschien wel naar uit had gezien, constateerde het met voldoe ning. „Doe je aan toekomst voorspellen?" vroeg Violet rustig. „Ja", klonk het zeker, „dat wil zeg gen, voorzoover ik iemands karakter kan lezen: want iemands karakter bepalen iemands toekomst. Violet Vaughan, er is karakter in je hand de lijnen zijn goed Ingezonden Mededeeling. Grooi tc worden en sterk1 Te kunnen wer ken als Vader! Moeder, helpt hem voor uit' 2 X daags JECOVITOL, geijkt op ge halte aaD Vitaminen AenD door een Neder- landsch Professor. JECOVITOL vermin- dert het rhachitis-gevaar (Engelsche riekte» en geeft meer weerstand tegen griep en andere infectieziekten JECOVITOL is kracht voor Uw kind.' GEIJKTE LEVERTRAAN BROCADES -STHEEMAN PHARMACIA riefsverlaging voor de steun regeling moeten geschieden, o.m. in verband met de plaats hebbende loon dalingen in het vrije bedrijf, waardoor de bestaande tarieven zich in vele gevallen niet meer aan die loonen laten aanpas sen. De Minister kan voorts niet besluiten terug te komen op zijn beslissing inzake de intrekking van de bepaling, waarbij een gedeelte van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen tot aan een bepaald bedrag bij den af trek van de gezinsinkomsten buiten be schouwing mocht worden gelaten. Tot het verleenen van steun in na- tura meent de Minister althans voors hands niet te moeten overgaan. 350-jarig bestaan van Terneuzen. Op 23 April a.s. zal het 350 jaar gele den, zijn dat de Prins van Oranje in 1584 aan Terneuzen een zelfstandig bestuur schonk. Zooals wij reeds meldden, be staan er plannen dit feit plechtig te her denken. De naam Terneuzen is waarschijnlijk afgeleid van het Middeleeuwsche woord „Nose", dat neus beteekent. In de veer tiende eeuw wordt ook in een acte gespro ken van het „land onder Nose". Terneuzen lag op een vooruitspringen de punt in zee, die een merkwaardige overeenkomst vertoonde met het genoem de lichaamsdeel, lerneuzen zou dan afge leid zijn van te der Neuse, wat op de Neus beteekent. Anderen meenen ech ter dat het vaarwater dat reeds in oude tijden Axel met de zee verbond, en de Oude Vaart wordt genoemd, zijn naam aan deze stad heeft gegeven. Deze oude vaart stroomde in talrijke bochten en kronkelingen zeewaarts. Doch ook hier bij wordt aan den neusvorm gedacht. Pas in het midden der zestiende eeuw krijgen we meer gegevens omtrent Ter neuzen. Zoo moet het onomstootbaai vast staan dat een broer van den Spaan- schen Hertog van Alva, hier het burge meestersambt heeft bekleed. In een or donnantie van het jaar 1576 wordt de re geering van Terneuzen aan die van het naburige Axel opgedragen. In 1583 steekt de graaf van Hohenlo met een leger Duitsche huurlingen de Schelde over, verovert Terneuzen op de Spanjaarden, waarna hij de stad in staat van tegenweer stelde, o.a. door het aan leggen van een schans, aan de Zuidzijde van de stad, die thans nog bekend staat onder den naam van „Moffen-schans". Vanuit deze sterkte werden talrijke aan vallen op de nabijgelegen dorpen gedaan. De Spanjaarden weten Terneuzen weer te hernemen en tot het jaar 1584 blijft het in hun handen. In dit jaar is Prins Maurits, vergezeld van den krijgsoverste Sidney, de toen malige gouverneur van Vlissingen, alhier haar greep is flink en toch zacht; maar de vingers verraden een zekere ge voeligheid en nerveuzen aanleg, die je stellig menige smart moeten veroorzaken. Open de palm wat wijder ja, een hand, die liefheeft en geeft; ze zal krachtiger zijn, eer er tien jaar verstreken is, maar het is een goede hand, een hand, die waar is, en ik geloof in je. Buk je nog wat, dat ik hij je hoofd kan. Juist, ik dacht het al te idealiseerend en dweepziek, niet nuchter en zakelijk genoeg. Kind, ik zal je wiskunde laten studeeren. Je hebt een goed hart, te zacht misschien; nauwgezet van geweten, tot in het ©verdrevene; wils krachtig, ja, daar ontbreekt het niet aan, maar het kan nog ontwikkeld. Laat me nu je haar zien; ha, fijn en zijdeachtig i dat wijst op geest en omdat er krul in zit, op vitaliteit. Ziezoo, nu ken ik je tamelijk wel, en ik zou me erg moe ten bedriegen, als we geen dikke vrienden werden. Hou je van studie?" „Heel veel, ofschoon ik vrees, dat ik tot nu toe niet erg diep op de dingen ben in gegaan." „Natuurlijk niet, dat doet geen een schoolmeisje. De lessen van de schoolka mer kan men geen studie noemen. Maar ik zal je wel helpen. Heb je Latijn en Grieksch gedaan?" „Neen, van Grieksch ken ik geen syl- met 3000 man troepen geland, waa*i de vestingen Axel en Zaamslag 'ijscdea ver overd, In 1584 had de Vader des Vaderlands onze stad een eigen bestuur gegeven. Waarschijnlijk heeft de stad deze onder scheiding ontvangen door de daad van een Fransch edeiman, le Goth genaamd, die als hopman diende onder den Mar kies van Rijabonrg in aihïsï in garnizoen lag. Bij een uitval ward hij door da Spanjaarden gevangen genomen cn ter dood veroordeeld, yp het laajsie «ogen blik kreeg fcjj echter de fcsus óf doodge schoten ie werden, óf vrijgelaten te wor den, Doch in dit geval j?ou hij prins Wil lem den Zwijger het leven moeten bene men. Hij koos het laatste 9n werd vrijge laten. In zijn garnizoen teruggekeerd, deelde hij den voorslag der Spanjaarden mede. Uit dankbaarheid voor dit feit heeft de Prins van Oranje toen waar schijnlijk Terneuzen een eigen bestuur gegeven. In 1588 werd door de Algemeene Sta ten aan de gecommitteerde Raden van Zeeland opgedragen om Axel, Terneuzen en Biervliet tot een Unie te vereenigen, waarbij Terneuzen den voorrang kreeg. Het gemeentehuis dateert uit het jaar 1647 en is eerst blijkbaar in 1859 ver nieuwd. In 1805 heeft de Koningin van Engeland, tijdens een overstrooming haar veiligheid gezocht binnen de wallen van Terneuzen. Onder de regeering van Koning Wil lem I werd een aanvang gemaakt met het graven van het kanaal dat de groote koopmansstad Gent de zoo zeer ge- wenschte goede verbinding met de zee zou geven. Op 18 Nov. 1827 werd het voor de scheepvaart opengesteld. De aanleg van dit kanaal heeft veel tot den bloei van onze stad hijgedragen. Ondanks de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van overig Nederland, voelen de bewoners zich in hart en nieren Hollander. Dit is wel ten duidelijkste gebleken tijdens de annexatie-plannen van een naburig land. In grooten getale trokken de Zeeuwsch- Vlamingen in het jaar 1919 naar Den Haag, om aldaar hun trouw en aanhan kelijkheid aan onze geëerbiedigde Ko ningin te betuigen. Goes. Gisteravond werd in de Geref. kerk de Javafilm, die een beeld geeft van het zendingswerk der Geref. Kerken op Java, vertoond. Daarvoor was vrij groote belangstelling. De samenkomst werd door D's v. d. Vegt geopend en gesloten. Des middags was een gedeelte van de film voor de kinderen vertoond. Kloetinge. Op 6 Maart a.s. zal alhier worden vertoond de Neerland Oranjefilm, de Zeelandfilm en de film „de Torens zingen". Dit zal de eerste vertooning in Zeeland zijn. Wolphaartsdijk. Woensdagavond hield de afdeeling van de ziekenhuisverpleging Z.- en N.-Beveland haar jaarlijksche al gemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris S. Balkeneinde bleek, dat op 31 December 1933 het ledental der af deeling 1524 bedraagt, terwijl de secreta ris kon mededeelen, dat het ledental mo menteel 1647 is. Verder bleek, dat 21 leden der afdeeling werden opgenomen in een der ziekenhuizen met in totaal 471 lig dagen, welke allen zijn vergoed. Toch werden nog 15 ingezetenen uit deze ge meente opgenomen in een ziekenhuis, die geen lid der afd. zijn. Een 8-tal dezer heeft thans het nut van deze vereen, in gezien en is lid geworden. Ontvangen was f 3805.89. uitgegeven f3008.49. batig slot f796.95. Als bestuursleden werden herkozen de heeren N. de Kater en H. van Leerdam; als lid van de controle-commissie de heer A. Tolhoek. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de leden van het bestuur. Aan de algemeene ver gadering zal worden voorgesteld de uit- keering voor bijkomende kosten te bren gen van f 40 op f 50. Voorts om het uit zenden naar een sanatorium om de 3 jaar mogelijk te maken. Voorts een vergoe ding voor onderzoek met röntgenstralen. Besloten werd om f 1 in het reserve fonds te storten. Op voorstel van den heer C. Koert werd besloten voortaan een gedrukt jaarver slag aan de leden toe te zenden. labe, en van Latijn heb ik alleen wat grammatica gedaan. De meisjes praatten geruimen tijd heel geanimeerd met elkaar en vooral ook de groote schrijvers en dichters moesten het ontgelden, waaruit Violet niet alleen bleek, dat haar nieuwe kennis zeer bele zen was, doch ook, dat ze een zeer bizon- deren smaak had. Anne merkte dat heel goed op, en tenslotte zeide ze: „Je vindt me zeker wel een heel won derlijk en zelfbewust schepsel?" „Ja", antwoordde Violet zonder aar zelen. „Mooi! Ik zie, dat ik gelijk had, met je oprechtheid hoog aan te slaan. Heer lijk, als men iemand vertrouwen kan. De meeste menschen zouden op mijn vraag ontkennend of met een smoesje ge antwoord hebben. Maar ik doorzie ze toch dadelijk. Maar dat is waar, ze vertelden me, dat je erg moe waart; ik had je niet zoo lang aan de praat moeten houden." „Ik voel me niet meer zoo moe als straks. Waarschijnlijk heeft het praten me opgeknapt." „Het heeft je juist afgeleid; geloof het maar vrij, je was moe van al het denken, dat je gedaan hebt. Apropos, mijn zusje vertelde ook, dat je in den trein in groot gevaar hebt verkeerd." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5