Kerknieuws Onderwijs. Rechtszaken Finantiëele Berichten Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrammen. «Jen «an 51.48 De D. P. Jkuanas, die ae.n da beurt van aftreding was, wcnscht niet meer in aanmerking te ko men. Daarop werd tot bestuurslid geko zen d'hr A. Eokhardt. De voorzitter, dhr Verhuist, isprak zijn bijzonderen dank aan Ihet afgetreden be stuurslid. Sinds de oprichting, 8 April 1908, was hij secretaris, die al dien tijd dien arbeid belangeloos en met toewijding deed. Hij hoopt dat !hij nog lang van zijn welverdiende rust genieten mag. DDihr Prumers dankte voor deze woorden. Hij heeft altijd in de beste harmonie zijn ar beid verricht. De omgang met het bestuur was altijd prettig. Hij hoopt ook dat zijn arbeid gediend beeft tot verzachting van veler smart. Wemeldinge. Donderdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente. Afwezig zonder kennisgeving de heer de Jonge. De voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de 'gebruikelijke Nieuwjaars rede wordt uitgesproken, die door den heer Adr. Dominicus wordt beantwoord. Naar aanleiding van een schrijven van de schietvereeniging „Koos de la Rey" wordt besloten de vergoeding voor het gebruik van een gemeente-lokaal te bepalen op f3.50 per jaar. Medegedeeld wordt, dat mejuffrouw van de Putte haar functie als onderwijzeres aan de openbare lagere school op 1 Febr. j.L, heeft hervat. Met ingang van dien datum is aan den tijdo- lijken onderwijzer A. Kievit als zoodanig eervol ontslag verleend. Wegens onge steldheid van mejuffrouw A. M. J. Zwit- zelaar is de heer Kievit evenwel weder op 12 dezer in dienst getreden als tijdelijke leerkracht aan de openbare lagere school. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd, resp. herbenoemd de heeren F. Dominicus Kz., M. Visser, C. de Koeijer, W. H. van Moort en G. de Schipper Jz. 'Óp voorstal van 33. en W. woeden gelden gevoteerd voor het verstrekken van een extra crisis-uitkee- ring ad f2.10 per persoon aan de daar voor in aanmerking komende crisis-be- hoeftigen, waaraan een gelijk bedrag zal worden toegevoegd door het Nationaal Crisiscomité. Aan de Vereen, voor Ghr. Volksonderwijs, alhier, wordt een voor schot verleend voor J34. Besloten wordt tot onderhandscLen vvrkoop van een per ceeltje grond, gedeelte voormalige Bonzij weg, hetwelk eenige jaren geleden reeds aan den openbaren dienst is onttrokken en sindsdien was verhuurd voor f2 per jaar aan H. 'Minnaart, alhior, voor de som van f200. Alsnu komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het in beheer en onder houd overnemen van den Nieuwendijk be westen het kanaal, van het Waterschap „de Breeds Watering bewesten Ierseke". De voorzitter deelt mede, dat bet verzoek daartoe van het Waterschap uitgaat op grond van de omstandigheid, dat dit ge deelte weg straatvorm heeft aangenomen. De heer Lindenbergh vraagt of iets in het belang van de gemeente staat tegenover den last dien zij aanvaardt, op welke vraag de voorzitter de gewensc'hte inlichtingen verstrekt. De 'heer Wabeke zegt, dat het onderhoud van den Nieuwendijk destijds niet in de overeenkomst van 1912 begre pen was. Wanneer echter tegenover dezen last iets in het belang der gemeente kan worden gesteld, kan spreker zich'met dit voorstel vereenigen. De heer Cijsouw mor kt op, dat het begrip „straatvorm" verklaard wordt uit de wijze van bebou wing. Na breedvoerige 'bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. leggen thans den Raad voor een concept-overeenkomst tot onderhand- sche huur van den Stormezandpolder van het Waterschap ,,'de Breede Watering be westen Ierseke" met de bedoeling dezen polder als gevolg van destijds gehouden besprekingen te kunnen onderverpachten aan derden. Aangezien de meening 'heeft postgevat, dat deze overeenkomsten met derden door het gemeentebestuur vroeger moesten zijn tot stand gebracht, meent de heer Wabeke, te moeten opmerken, dat gewacht moest worden op de overeen komst met het Waterschap, die aan de contracten met derden diende vooraf te gaan. Daarop is tot dusver gewacht. Er ontspint zich een discussie over de vraag, bij welk licbaam de oorzaak schuilt. Vrij wel algemeen is men van meening, dat de oorzaak bij beide partijen is gelegen. Ten slotte wordt met het ontwerp-contract accoord gegaan. Voorts wordt op voorstel van B. en W. besloten accoord te gaan met de wijziging der gemeenschappelijke regeling voor den keuringsdienst van vee en vleesch van den keuringskring Krui- ningen en van de verordening regelende de heffing van keurloonen, Oostkapelle. Donderdagavond hield de vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Mooi Oostkapelle" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer G. v. d. Harst. Door den secretaris dhr J. Geldof Lz. werd het jaarverslag uitgebracht. De ver- ceniging telt thans 52 leden. De penning- m. dhr J. Geldof Jz. sloot het boekjaar af met een batig saldo. De aftredende bestuursleden ds v. d. Wiel en J. Geldof Lz. werden herkozen, en in de vacature Ds Douma werd ge kozen dhr H. Brand. Verschillende zaken voor het a.s. seizoen werden geregeld. Veere. Donderdagavond hield de Ver- eeniging „School met den Bijbel" haar jaarvergadering. De voorz. dhr A. de Nood sprak een inleidend woord. Door den secretaris werd het jaarver slag gelezen. Het getuigde van bloei en gezegenden arbeid. De penningm. bracht verslag uit van zijn gehouden beheer, dat in alle opzichten verblijdend was. De afwedeais Itóen dhr» Bur&er m S. Kodde werden harkozen. St. Laurens. Woensdagavond hield de Landbouwvereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" een algemeene vergadering onder leiding van den heer M. Francke. Na afloop van de huishoudelijke werk zaamheden werd door dhr P. J. J. Dek ker van Wemeldinge, voorzitter der Ge westelijke Varkenscentrale een lezing ge houden over de steun aan de rundvee- en varkenshouderij. Spreker wees er op, dat de Regeering tot deze steunmaatregelen is gekomen, omdat dit noodzakelijk is voor de bestaansmogelijkheden voor deze takken van het bedrijf ten platte- lande. Door dhr Dekker werden deze steunmaatregelen besproken, waarna hij een uiteenzetting gaf van den opzet en de werking van de rundvee- en varkens centrale. Terneuzen. Donderdagmorgen, tijdens een vrij dichten mist, is het Engelsche stoomschip „Gwentland" nabij Sluiskil in aanvaring gekomen met het Zweedsche s.s. „William", dat te Sluiskil cokes ge laden had voor Zweden. Het s.s. „Gwent land" was ledig en kwam van Rouaan met bestemming naar Gent. De „William" werd aan bakboordzijde geraakt, doch beide schepen konden hun reis ondanks de bekomen schade, voortzetten. De „Gwentland" zal te Gent dokken. Bruinisse. Het comité van werkloozen- zorg kwam in slotvergadering voor dit seizoen bijeen. Doordat geen werkloozen meer aan den ontwikkelingscursus deel nemen, is deze opgeheven. De voorzitter sprak zijn spijt er over uit, dat nu reeds geen werkloozen meer gebruik maakten van de zoo nuttige praktische lessen, die door den 'heer Ofckerse werden gegeven. Het comité blijft diligent. De combinatie van Zeeuwsche gemeenten. Het bericht onder bovenstaanden titel, opgenomen in het „Dagbl. voor N.-Bra- bant", blijkt gedeeltelijk op fantasie te berusten. Inderdaad is door de besturen van de afd. Zeeland van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren en de Af deeling Zeeland der Vereen, van Ned. Gemeenten een studiecommissie in gesteld teneinde de vraag te onderzoeken, of er wellicht door samenvoeging van ge meenten bezuiniging is te verkrijgen. Deze commissie heeft onlangs haar rap port aan beide besturen uitgebracht; wat deze ermee zullen doen, is nog niet be kend. Als grondslag voor de in het rap port neergelegde berekeningen zijn geno men drie geheel willekeurig gekozen groepen van gemeenten in Zeeland. Een voorstel bevat het rapport niet en de me- dedeeling, dat de commissie in overwe ging zou geven, om West-Z.-Vlaanderen in drie en 0ost-Z.-Vlaanderen in vijf ge meenten te verdeelen, is van a tot z on juist. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Waddinxveen, L. Vroegindewey te Wilnis. Bedankt voor Randwijk, L. Vroeginde wey te Wilnis. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg, M. B. van 't Veer te Zevenbergen. Te Gorinchem, H. Th. van Munster te Drachten. Middelburg. In een bestaande ouder lingen-vacature in de Geref. Kerk alhier is gekozen de heer H. Mulder. Ierseke. Bij de Geref. Gemeente is ge kozen tot diaken in de vacature-C. Har toog (overleden), de heer H. Buteijn. —i Schrikbarende onkunde. De hoofd-schoolopziener uit Boise (Staat Idaho, Amerika) heeft een enquête ge opend onder de leerlingen van de mid delbare scholen, waarbij is gebleken, dat slechts 15 pet., van de leerlingen het „Onze Vader" kent. Velen dachten dat het „Onze Vader" het kindergebed ,,'s Avonds als ik slapen ga" was Aagtekerke. Met ingang van 26 Febr. a.s. is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school van de Ger. Gemeente al hier de heer A. J. Wisse, thans tijdelijk te Veenendaal. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 23 Febr. 1934. Ontucht met minderjarige: J. D., 44 j., koopman te Wemeldinge, thans in voorarrest, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest; poging tot doodslag: A. M., 45 j., leur- •der te Maldeghem, thans in voorarrest, 2 mnd. gev.straf met aftr. van voorarrest. diefstal: G. F., 24 j., parlevinker te Zele (B.), thans in voorarrest, 6 mnd. gev.straf met aftrek van voorarrest; afleveren van vuurwapenen: G. A. K., 18 j., arbeider te Kapelle. Bevestiging von nis waarvan appel, f 10 of 1 w. t.sch.; straatschenderij': C. A. K., 18 j., arbei der te Kapelle. Bevestiging vonnis waar van hooger beroep met uitzondering van de straf, f 10 of 1 w. t.sch.; voorhapden hebben van munitie: C. A. K., 18 j., arbeider te Kapelle. Be' van het vonnis waarvan hooger ~«.i-oep met uitzondering van de straf, f 10 of 1 w. t.sch.; atraatscbenclOTj: P. G., 19 j„ arbeider te Kapelle. Verdachte niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep; overtr. Boschwet: J. W., te Kapelle. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep met uitzondering van de straf, f 5 of 1 d. h.; overtr. Grisis-Zuivelwet: A. P. L. v. L„ 50 j., winkelierster te Hontenisse. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f25 of 10 d. h., met verbeurd verklaring van de reuzel; overtr. Crisis-Zuivelwet: A. P. E. v. L., 50 j., winkelierster te Hontenisse. Beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f 25 of 10 d. h. met verbeurdver- klajring 'yan de inheslaggenomen mar garine; Overtreding Grisis-zuivelwet: P. J. B., 50 j., landbouwer te Graauw. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f 10 of 10 d. h.; J. de W., 20 j., winkelier te Hontenisse. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, f 25 of 10 d. h. met verbeurd verklaring van de inheslaggenomen reuzel. Zondagsluiting teZou- t e 1 a n d e. De Rechtbank heeft beves tigd de vonnissen waartegen hooger be roep van den Kantonrechter te Middel burg, waarbij G. P., 45 jaar, pension houder, en G. G., 30 j., caféhouder, beiden te Zoutelande, werden veroordeeld ieder tot een geldboete van f 0.50 of 1 d. h. we gens overtr. van de Politieverordening te Zoutelande. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go, N.V. te Goes. vorige koers hedeD Ned. Handel Mij. 47 47 Philips Gloeilampen G.B. 249 247*4-8 Unilever 81*4- 82 Anaconda Copper 10 *4 10*4 Bethlehem Steel 297b 297e U.S. Steel Corp. 35 *4 357s Koninkl. Peroleum 177*4 177*4-8 Shell Union 67b 67b-7 Amsterdam Rubber 103)4 103*4 Ned. Scheepvaart Unie 46 45*4 Deli Maatschappij 120 119*4 Handelsverg. Amsterdam 189)4 188*4-9 5 pet. Nederland 1932 101)4 101*4 414 pet. Ned.-Indië 1926 93*4 95 4 pet. Nederland 1933 997s 100 Er was behalve in aandeelen Redjang- Lebong (136 na 132) geen speciale bewe ging in de markt. De stemming was wel iswaar gunstig en de koersen konden zich wel goed handhaven, doch het publiek bleef nog uit de markt. Op de redevoering van Minister Colijn waren Indische obligatiën goed gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Fehr., 2.30 u. Londen 7.57--7.59*4. Parijs 9.779.80. Berlijn 58.86—58.89. Brussel 34.6484.68. New-York 1.49'1.49/4. Kapelle. Bij de op Donderdag ten over staan van notaris J. C. Kram gehouden openbare verpachting van de eigendom men van het Burg. Armbestuur van Ka pelle werden de volgende prijzen per H.A. besteed; voor bouwland van f40 tot f140; voor weiland van f50 tot f65 en voor boomgaard f150. Ierseke. Door notaris van Dissel te Goes en Notaris Matthijs te Kortgene is hedenmiddag verkocht een goed onder houden woonhuis met schuur, erf en boomgaard, groot 84.5 A. (2 Gemet 42 roede). Hoogste inschrijver J. v. Putten voor f 4555. Kooper C. Sinke Zoon te Rotterdam voor f 5110 en 7V2 pet. en f 25 en f 69.43. MIDDELBURG. Gehuwd: J. "W. Leien- decker, 25 j. en J. J. Kokke, 25 j. Ondertrouwd: A. G. H. van Hoorn, 25 j. en M. Dekker, 22 j.; J. Vreeke, 23 j. en J. A. Koeman, 21 j. Bevallen: M. van AartseRoelse, z.; G. J. v. d. BosseMaas, z. MIDDELBURG, 22 Februari 1934. Ap pels: Zure Bellefleur 518, Boete Belle fleur 17, Armgaard 611, Goudreinetten 16—23, Zoete Mispels 4, Hondsmuil 7—12, Court Pendu 8, Grauwzoet 19, Cam pagne 8 ct., alles per K.G. Peren: Kleipeer 612, Pondspeer 7—14, St.-Remey 12, Gieser Wildeman 120 ct., alles per K.G. Blauwe aardappelen 70—83 ct. per 25 Kilogram. GOES, 23 Febr. 1934. Witlof 14-28, Spruiten 13-16, Uien 0.80-1.30, Sjalotten 3.50, Koolrapen 0.60, alles per 100 K.G. Rttode kool 5.30, Savoye kool 5.50, Sel derijknollen 3.10, alles por 100 stuks. Prei 1.60-5.10, Tulpen 14-20, beiden per 100 bos. Begonia's 2 per 100 pot. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 24 Febr.: Matige tot zwakke Z.W. tot Z. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. Stand van hedenmiddag 8 u.: Licht op voor fietsers: Zaterdag 5 u. 38 min. De Nederl.-Indische Conversieleening. DEN HAAG. Bij de behandeling van de Ned. Indische Conversie-leeningswet in de Eerste Kamer dankte Minister Ga lijn voor den door de Kamer betrachtten spoed. Iedere week geeft f 100.000 bespa ring. Voorts deelde Spr. mede, dat de Re geering bereid is ook de niet ter inwisse ling ingeleverde stukken tegen gouds waarde af te lossen, maar in verband met de extra kosten, moet de lagere dollar waarde worden toegepast. Dhr Blomjous dankte voor deze be vredigende mededeelingen. Het ontwerp is daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 's HERTOGENBOSCH. In de gemeente Empel is J. W., die j.l. Dinsdag verdacht van fraude als gemeenteontvanger en als penningmeester van het armbestuur en enkele polders, in voorarrest werd ge steld, door de justitie weer vrijgelaten. BAAMBRUGGE. In verband met in verschillende dagbladen verschenen be richten betreffende knoeierijen aan de Zuivelfabriek te Baambrugge, deelde de Directeur van de N.V. Fabriek voor melk producten Moba te Baambrugge mede, dat deze knoeierijen niet de N.V. Moba betreffen. Eervol ontslag van Ir Mussert. UTRECHT. Heden is verschenen het stuk van Ged. Staten aangaande het ont slag van Ir A. A. Mussert, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat te Utrecht. Ged. Staten deelen aan Prov. Staten mede, dat zij in verband met de wijzigingen van het ambtenaren-reglement aan Ir Mussert de vraag hebben voorgelegd of hij al dan niet wenscht te volharden bij zijn lidmaat schap van de N. S. beweging, en hebben er nog aan toegevoegd, dat zij bij een be vestigend antwoord zich genoodzaakt zou den zien aan de vergadering van Prov. Staten voor te stellen hem eervol te ont slaan uit zijn functie met 1 Mei 1934. Dhr Mussert heeft bericht, dat hij bij zijn lidmaatschap van de N. S. B. blijft volharden. In verband daarmede stellen Ged. Sta ten voor dhr Mussert met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te verleenen uit zijn functie van hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat in dat gewest. Burgemeesters. DEN BOSCH. Wegens hoogen leeftijd heeft dhr H. J. v. Eggelen, burgemeester bij de gemeenten Heusden en Herpt, tegen 15 April eervol ontslag gevraagd. Minister Verschuur te Rome. ROME. De Nederlandsche Minister van Economische Zaken, Mr Verschuur, die te Rome vertoeft, heeft gisteren de ten toonstelling bezocht van de Fascistische Revolutie. Hij interesseerde zich vooral voor de journalistieke en politieke werk zaamheden van Mussolini, waaromtrent de tentenstelling zeer veel uitvoerige docu- mentaties bevat. DE PLECHTIGE TROONSBESTIJGING VAN LEOPOLD III. Groot enthousiasme te Brussel. De Troonrede van den nieuwen vorst De vreemde staatshoofden of hun ver tegenwoordigers hebben terzijde van den troonzetel plaats genomen. 'Onder hen be vindt ziclh ook Prins Hendrik met zijn gevolg. Als koning Leopold heeft plaats geno men, nemen ook de aanwezigen, die zich reeds van hun zetels hadden verbeven, toen het gejuidh der menigte buiten het parlementsgebouw de aankomst van den nieuwen vorst had aangekondigd, weer plaats. Tegenover den Minister-president legt dan de jonge koning eerst in het Fransch en vervolgens in duidelijk en zuiver uit gesproken Nederlandsch, met krachtige stem de volgende eed af „Lk zweer de Grondwet en de wetten van het Belgische volk te zullen na leven en de nationale onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van 'het grond gebied te zullen handhaven." Een groot enthousiasme maakte zich van de in het tot de laatste plaats bezette parlementsgebouw aanwezige afgevaar digden en delegaties meester. Het hoera- geroep werd overstemd door 'het: Leve de Koning! Koning Leopold UI aanvaardde daar na het Koningschap met het uitspreken van een Troonrede, waarin hij verklaarde zich volkomen bewust te zijn van de ver antwoordelijkheden, die hem zijn opge legd, verantwoordelijkheden welke hij aan vaardt, treurende om den tragischen dood van zijn diepbeminden vader en die een verband vormen tusschen den vorst en de natie, op een verdrag van wederzijdsöh vertrouwen. „Ik verklaar de zware plicht aan dezen eed verbonden op dezelfde wijze te zullen vervullen als mijn drie voorgangers hebben gedaan." De jonge Koning verklaarde de tradi tie van het Belgische vorstenhuis, zich te stellen in dienst van de natie, voort te zul len zetten. Het was een van de dagelijk- sche zorgen van mijn vader en de eer van zijn leven, de plichten na te komen welke voortvloeien uit de samenwerking met zijn volk. De Koning betuigde vervolgens aan de natie zijn diepe erkentelijkheid voor de algemeene vereering en hulde, welke zij aan zijn betreurden vader 'heeft gebracht en voor het diepe medeleven met de ein- Üelooze droefheid van zijn geliefde moe der. Uit het buitenland bereikten ons tal- looze rouwbewijzen. Namens mijn land dank i'k van ganscher harte al degenen, die aan ons hebben gedacht, in de eerste plaats de vorsten en staatshoofden, die door hun persoonlijke aanwezigheid of door hun hooggeplaatste vertegenwoor digers, deelneming hebben betoond in onze nationale rouw. In het 'bijzonder 'trof ons bij' de uit vaart de afvaardiging van de dappere le den van de weermacht van Frankrijk en Groot Brittanje, die onze herinnering heeft gewekt aan de wapenbroederschap uit de onvergetelijke dagen van roem en smart. De gestorven koning 'had zijn wapenbroe ders vaderlijk lief en ik zelf heb onder hen geleefd en ik hoop dezelfde hartelijk heid, genegenheid en warmte te vinden. Na gewezen te hebben op de beproe vingen, die het Belgische volk gedurende 100 jaar heeft doorstaan, wees hij op de noodzakelijkheid van aanpassing aan de huidige tijdsomstandigheden. Hij verklaarde overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de bevestiging van den maatschappelijken vrede en dat alles moet worden gedaan tot verwezenlijking van dezen vrede, de bevrediging van aller belangen en verzoening van aller harten. Bijzonder zwaar is in den crisistijd de taak van de regeering geworden. Wij beleven op internationaal gebied de rampen van den economischen oorlog. Dienaangaande heeft de overleden vorst bij meer dan een gelegenheid het dreigen de gevaar gezien en uiting gegeven aan zijn angst. Met alle macht wil ik mijn steun ver leenen aan elke poging om arbeid, handel en nijverheid doelmatig te dienen en den toestand te verbeteren, die zoo zwaar den middenstand en de arbeiders treft. Hij bracht hulde aan het geniale in zicht van den vorst, die den Congo tot onderwerping heeft gebracht, welke bij gedragen heeft aan de grootheid van het vaderland. Hieraan zal ook hij aandacht wijden. De groote geestdrift, die tot uiting ge komen is voor de stichting van een Na tionaal fonds voor wetenschappelijke on derzoekingen is een gevolg van het schoo- ne initiatief van zijn Vader. Hij zal ook op dit punt de voetsporen van zijn Vader volgen. Het behoud van de Nationale onafhan kelijkheid en de onschendbaarheid van het grondgebied is onafscheidelijk ver bonden aan de eenheid van de Natie. Het land zal niet nalaten mee te wer ken aan het bevestigen van den vrede, die door toenadering tusschen alle volke ren gehandhaafd en bevestigd moet wor den. Wij zullen alle offers moeten aanvaar den voor de verdediging van onze vrij heid en goederen. Aan deze taak zal hij zich ook wijden en de Koningin denkt hierover even als hij. Ook de kinderen zullen zij in den zelfden geest opvoeden. Koning Leopold besloot zijn rede met het uitspreken van den vurigen wensch, dat de Goddelijke Voorzienigheid moge meewerken aan den voorspoed, de groot heid en het geluk van het Vaderland. De rede van den Koning werd herhaal de malen door applaus en gejuich onder broken en toen hij sprak over de Konin gin—Moeder, brak een langdurig: „leve de KoninginMoeder" los. Bij het uitspreken van de rede in den Franschen tekst werd uit de zaal, toen de Koning verklaarde zich in dienst te stel len van la Patrie geroepen: et le peuple! Het gekroonde vorstenpaar verliet het parlementsgebouw, gevolgd door Konin gin-weduwe Elizabeth, hun beide kinde ren en de aanwezige buitenlandsche en andere autoriteiten. Toen het jonge vorstenpaar zich op de trappen van het parlementsgebouw ver toonde, brak de menigte in een geweldig gejubel uit, dat minuten lang aanhield en dat gevolgd werd door het zingen van het Belgische volkslied. Daarna kwamen de rijtuigen voor en stapte het vorstenpaar met gevolg in. Als het rijtuig zich in beweging zet klinkt heel in de verte het eerste schot van een nieuw salvo van 101 kanon schoten, waaruit blijkt, dat de kronings plechtigheid volbracht is. De Koninklijke stoet heeft niet den kor sten weg naar het paleis genomen, wel morgen de officiëele rijtoer dr stad zal worden gemaakt, maak. stoet ook heden een grooten omweg om het paleis te bereiken. Bij het graf van den onbekenden sol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2