Plechtige Troonsbestijging ven Koning Leopoid lil van België EERSTE BLAD. Correct gekleed? Gebrs. STEUTEL VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Voor Maatkleeding uw adres Klokstraat - Goes. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur; R, ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.5.0 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tariet. Kandelsadvertentiën 2o cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags /ö.7b, bij vooruitbetaling. Onder lettor 91' motto l O.Sö, Bij <»ntvftet belangrijke korting, De te 'Goes gehouden vergadering van oud-leerlingen der Rijks Landbouw-win- tersohool te Goes heeft op buitenstaanders een eigenaardigen indruk gemaakt. Voor deze vereeniging, die een alge meen karakter dïaagt en waarvan per sonen van zeer uiteenloopende richtingen lid zijn, trad als spreker op de heer Jac. Welleman, die handelde over het onder werp: „Der boeren strijd". Dat is op zichzelf niet ongewoon. De heer Welleman is ongetwijfeld genoeg ter zake kundig om op dit gebied van voor lichting 'te dienen, De wijze waarop hij1 'dit deed was ech ter wei ©enigszins ongewoon en anders dan men in een dergelijke vergadering had mogen verwachten. Bij; de beantwoording van de vraaghoe de strijd gevoerd moet worden, werd o.m. dit gezegd: „Het publiek moet doordrongen wor den van de rechtvaardigheid onzer eischen. We moeten dat doen om bondge- nooten te krijgen. Meerdere voorlichting is hard noodig. Maar in plaats dat daarna verwezen werd naar de bekende algemeene bon den wij denken bierbij aan de verga deringen, -die in deze omgeving werden ge houden en aan de vele openbar© vergade ringen door den C. B. T. B. belegd, waar in vooral de heer Van den Heuvel de landbouwbelangen behandelt, heette (het: „Een voorbeeld geven ons de Boeren bonden in het Noorden, waar de aange stelde propagandist, dag in dag uit, in openbare vergaderingen een inzicht geeft in 'landbouw-toestanden en 'het goed recht der landbouw-eischen zoo noodig ver dedigt." De boerenbonden, waarvan 'hier sprake is, zoeken vooral hun kracht in agita tie, in tegenstelling met d'e andere bon den, die hun kracht zoeken in rustig overleg met de autoriteiten en die op die wijze ook zeer veel voor onzen land bouw bereikt hebben. Zij, zijn terecht van oordeel, dat 'daden meer beteekenen 'dan woorden. Het merkwaardige is, 'dat de organisa ties, waarop de 'heer Welleman doelde, een sterk Nal-Socialistisch karakter ver- toonen. Het zijn vooral in deze bonden, dat de Nat.-Socialisten hunne aanhangers tellen, 't Was op zichzelf al merkwaardig, dat juist deze organisaties ten voorbeeld wer den gesteld. Maar daarbij' kwam nu nog, dat zich onder de aanwezigen ook bevon den ©enige leidende figuren van de Nat. Socialistische beweging, die verzocht had den de vergadering te mogen bijwonen. De vraag 'dringt zich op: was dit alles slechts toevallig? Of zit hier achter 'het pogen om de organisatie, die deze ver gadering uitschreef, zoo ongemerkt in het Nat. Socialistische vaarwater te brengen? DE UITVAART VAN KONING ALBERT. Toen gistermiddag de begrafenisplech tigheid was geëindigd, werd medegedeeld, „dat de koninginnen Elisabeth en Astrid in de Gudule-hoofdkerk den plechtigen lijkdienst hebben bijgewoond. Met de twee koninginnen bevonden zich daar ook o.a. de hertogin de Ven- 'döme, prinses Josephine von Hohenzol- lern, zuster van den koning, prinses Gle- mentine en prinses Martha van Noorwe gen. De vorstelijke personen hadden plaats genomen in een der donkere zij-kapellen, van daaruit konden zij de plechtigheden volg©n, zonder zelf door de in de kerk aanwezige personen gezien te worden. Eenigen tijd na afloop van de plechtig heden zijn zij even onopgemerkt vertrok ken als zij gekomen waren. In den lijkstoet van koning Albert stap ten ook mede twee Zwitsersche gidsen, met wie de monarch dikwijls Alpenbestij- gingen gemaakt had. Een van deze man nen, die in het costuum van gids gekleed waren, droeg het touw en het berghou- weel, waarvan de koning zich op zijn Zwitsersche bergtochten bediende. Om gistermorgen beter den begrafenis stoet te kunnen zien, hebben duizenden personen zich Woensdagavond om tien uur reeds een plaats verzekerd langs den weg, welke gevolgd zou worden, zoodat zij den geheelen killen nacht onder den bloo- fen hemel hebben moeten doorbrengen. De meesten hadden een vouwstoel, dekens en een groote hoeveelheid mondvoorraad meegebracht. Gistermorgen was op sommige plaatsen de massa zóó groot, dat op enkele punten de afzettingen gedurende min of meer langen tijd werden doorgebroken. Het Roode Kruis had de handen vol, om van vermoeienis en spanning flauw gevallen menschen bij te brengen. Na afloop der plechtigheden was de toeloop van menschen in het centrum der stad wederom zóó enorm, dat men gedu rende langen tijd niet anders dan voet voor voet vooruit kon komen. Elf extra treinen zijn uit Parijs geko men, terwijl het aantal per trein, auto of autobus uit Nederland gekomen belang stellenden gewoonweg enorm was. Uit België zelf waren honderdduizenden men schen naar de hoofdstad gestroomd. Sommige provinciesteden leken geheel uitgestorven. Om drie uur gistermiddag waren café's en restaurants zoo vol dorstige, verkleum de en hongerige menschen, dat velen er geen plaats konden vinden. In het park van Brussel is een man, die in een boom was geklommen, om be ter 'den stoet te zien, van een hoogte van 10 M. naar beneden gestort. Hij werd in stervenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit tal van andere Europeesche hoofd steden, zooals uit Weenen, Praag, Boe karest, Sofia, Athene, KownO', Riga, Hel- singfors, zijn berichten ontvangen, dat daar plechtige diensten gehouden zijn voor den overleden koning Albert. Pijnlijke incidenten in de Belgische Kamer. In de Kamerzitting van gistermiddag, die moest beraadslagen over bet parle mentair adres, dat vanmiddag aan den koning in het Paleis van Brussel moet aangeboden worden, hebben zich pijnlijke incidenten voorgedaan. Een afgevaardigde der frontpartij gaf als zijn meening te kennen, dat men de verdiensten van koning Albert voor het land niet zoo hoog moest aanslaan, o.a. wijl hij dadelijk na den oorlog aan de Vlamingen gelijkheid in rechten heeft beloofd, doch deze beloften nooit verwe zenlijkt heeft. Dezelfde spreker vroeg, dat men den nieuwen koning zou vragen, of hij zijn houding ten opzichte van de Vla mingen zou vastleggen. Hiermede was het echter nog niet af- geloopen. De woordvoerder der commu nisten ontketende de verontwaardiging van bijna alle aanwezigen met te insi- nueeren, dat, naast de officieele lezing, welke over den dood van den koning is gegeven, er nog andere bestaan. D'eze uit lating gaf aanleiding tot een geweldig tu mult, ook van de zijde der socialisten. D'e communist, zich tot de socialistische banken wendend, riep: „Gij zijt onwaar dig, nog langer de republikeinsche idee in uw programma te hebben. Gij hebt u nog royalistischer aangesteld dan de bour geois!" Woedend liepen daarop communisten en socialisten op elkaar toe en er zou zeer zeker een gevecht zijn ontstaan, indien de suppoosten niet tusschen beide waren ge komen en de voorzitter niet onmiddelijk de vergadering had gesloten. Entente van Drie. Op den voorgrond bij de besprekingen tusschen den Italiaanschen onderminis ter Suvich en de Hongaarsche regeering stond de kwestie der preciseering van de buitenlandsch-pO'liltieke lijn van de tot samenwerking bereide drie staten Italië, Oostenrijk en Hongarije. Besloten werd tot de vestiging van een organisatie-statuur ter vastlegging van een uniforme buiten- landsch-politieke lijn op dezelfde wijze als de Kleine Entente indertijd weder- zijdsch bindende marschroutes heeft vast gelegd in een organisatie-statuut. D'aar de Kleine Entente door dit organisatie-sta tuut de beteekenis heeft gekregen van een groote mogendheid moet dat met gelijke middelen beantwoord worden. D'e voorbe reidende besprekingen zijn afgesloten; de onderteekening van het organisatie-statuut zal te Rome geschieden. Edens besprekingen te Berlijn geëindigd. De conferentie tusschen de D'uitsche regeering en lord Eden over het ontwape- ningsvraagstuk is geëindigd. Eden heeft twee langdurige besprekingen gehad met rijkskanselier Hitier en ettelijke confe renties met minister von Neurath. De onderhandelingen werden gevoerd in een geest van vrijmoedige openhartigheid en vriendschappelijkheid. Zij toonden aan, dat beide regeeringen den wensch hebben zoo spoedig mogelijk te komen tot een al gemeene overeenstemming over het ont- v apeningsvraagstuk. Ofschoon de confe renties niet een beslissende afspraak over den inhoud van een ontwapeningscon- ventie tol onderwerp hadden leidde de ge meenschappelijke nauwkeurige bestudee- ring' uer vraagstukken ertoe dat elk van de beide partij het standpunt van den ander geheel begreep. Van beide zijden kroe men den indruk, dat, trots de moei lijkheden die de afsluiting van een ont- wapeningsconventie in den weg staan, vorderingen zijn gemaakt. Korte berichten. De regeering van Nicaragua deelt mede, dat generaal Sandino, een broer van hem en twee zijner vrienden, en twee generaals, die Sandino vroeger hadden bijgestaan, door nationale garden, even buiten Managua, de hoofdstad, zijn dood geschoten. De regeering had voor hun le ven ingestaan zoolang zij zich te Mana gua zouden ophouden. De censuur is in gesteld, de openbare orde is in gevaar. Te Linz is een Schutzbundlid ter dood gebracht wegens moord op eenige soldaten. Twee medebeschuldigden, ,die eveneens waren ter dood veroordeeld, werden gegratieerd en kregen levenslange kerkerstraf. Twee Portugeesche militaire vlieg tuigen zijn bij een oefeningsvlucht neer gestort en in brand geraakt. Van de in zittenden konden slechts de verkoolde lij ken geborgen worden. De beëediging in het Parlement. Nauwelijks zijn de indrukken van de aangrijpende begrafenisplechtigheid van gisteren eenigszins bezonken, of een nieu we plechtigheid eischt de belangstelling voor zich op. Nog treurt men om het verlies van den beminden Koning Albert of reeds moet zijn opvolger in zijn ambt bevestigd worden. En de droefenis om den Vader neemt niet weg, dat in het Bel gische volk een gevoel van vreugde leeft om het feit, dat men ervan overtuigd is, in den nieuwen troonopvolger een vorst te zullen krijgen, die zijn Vader waardig is, die vele karaktertrekken met zijn Va der gemeen heeft en die reeds thans als Kroonprins, evenals zijn gemalin en zijn kinderen, de liefde van het Belgische volk heeft gewonnen, zoodat men met ver trouwen de regeering in zijn handen legt. Dit gevoel van toegenegenheid is heden wel op duidelijke wijze tot uiting geko men. Vandaag en morgen is de rouw, die het Belgische Hof tot in Augustus zal houden, opgeheven. Wederom bood de hoofdstad vanmor gen een levendige aanblik. De drukte was echter niet zoo groot als gisteren, want velen zijn uit verschillende deelen van het land gekomen slechts ter hijwoning van de begrafenisplechtigheid en zijn, evenals het grootste gedeelte van de tal- looze oudstrijders, die gisteren hier wei- ren, gisteravond en in den namiddag weer vertrokken. Niettemin was de druk te in de stad groot, want de nieuwe Ko ning legde, evenals zijn Vader op 23 Dec. 1909, een groot deel van den weg naar het Parlement door de binnenstad af. Reeds vanmorgen te 8 uur gaf een sal vo van 101 kanonschoten te kennen, dat de nieuwe Koning zijn intrede in de hoofdstad zou doen. Korten tijd later be gaven verschillende hooggeplaatste auto riteiten, voornamelijk hooge militairen en alle leden van den Generalen Staf, zich naar het Kasteel Belle Vue, waar de Koning vertoefde. Te kwart over negen verscheen Leo pold, begeleid door eenige officieren van zijn gevolg, voor den ingang van het Ka steel. Alvorens zijn paard te bestijgen on derhield hij zich met den Brusselschen Burgemeester Max. Hierna besteeg de Koning zijn paard en gevolgd door de officieren van den Generalen Staf begon hij zijn tocht naar Brussel. Een corps cavallerie sloot den stoet. Toen de Ko ning het groote hek van het park uitreed, kondigde een nieuw salvo van 101 kanon schoten aan, dat de Koning vertrokken was. Wederom verdrong zich een groote menigte achter de afzetting, die ditmaal voornamelijk gevormd werd door de te Brussel in garnizoen liggende troepen van verschillende wapens. Langs de meeste gedeelten van de route is geen raam onbezet en hebben vele toe schouwers ook een plaatsje op de daken gevonden. In de Weststraat was de menigte ach ter de afzetting al buitengewoon groot, om de aankomst der vorsten te zien. Begeleid door een afdeeling cavallerie arriveerden de beide koninginnen kort voor Leopold per rijtuig, via de Rue Roy ale en de Weststraat, voor het Parle mentsgebouw, waar de eerewacht is be trokken door soldaten van het 8e Linie regiment. Aan den ingang worden zij: begroet door een commissie van ont vangst. Langs den linkerkant van de zaal, voorbij de leden van den Senaat, werden de heide Koninginnen naalr de voor hen ^e^emde troonzetels geleid. Even later kondigde tromgeroffel de komst van den Koning aan. De wacht brengt het eere-saluut, waarna hij het Ingezonden Mededeeling. Thans reeds voor f 27.S0 een costuum. Parlementsgebouw binnentreedt, begroet door een tweede oommissie van ont vangst. De Koning wordt langs den rechter kant van de zaal, voorbij de leden van de Kamer, naar zijn plaats geleid, waar hij een kort woord met de Koningin wis selt alvorens plaats te nemen. De zaal is versierd met de Belgische nationale kleuren en boven de troon van den Koning hangt het koninklijke schild. De rugleuning van des Konings troon zetel draagt met gouden letters het de vies van het Belgische Koninklijke Huis en van het Belgische wapen: „L'Union fait la Force". (Men zie verder onder telegrammen.) In de Residentie 18 millioen belasting verzwegen. Nog steeds loopt de termijn, waarin men nog straffeloos „vergeten" of te wei nig betaalde belasting kan voldoen. In de residentie hebben zich tot nu toe een kleine zeven honderd zondaars aange meld. 585 gevallen zijn daarvan behan deld, ruim 100 moeten nog aan de beurt komen. Die 585 gevallen met een totaal inkomen van f 1.250.000 hebben gezamen lijk een vermogen van 18 millioen verzwe gen, waarvan zij thans nog belasting moe ten betalen. Daarbij zijn heel veel kleine posten. D'e dienst der directe belastingen heeft den indruk, dat juist de groote niet willen komen en dat daarvan vele zijn, die goud in hun safe hebben, dat zij niet aangeven en dat tal van anderen gToote effectenposten hebben bij de banken. De synthetische marmer-industrie. Reeds in de oudheid werd het marmer veel toegepast bij bouwwerken, voorname lijk natuurlijk wel in die landen, waar de ze steen in de natuur gevonden werd. La ter, toen de transportmiddelen volmaak ter werden, is men meer en meer het mar mer ook toe gaan passen in die landen, waar het niet in de natuur gevonden werd, zoo b.v. ook in ons land. Aan het gebrui ken van natuurmarmer bleven echter al tijd en dan natuurlijk wel in het bij zonder in die landen, die betrekkelijk ver van de vindplaatsen verwijderd zijn vele bezwaren verbonden. Niet alleen ko men op marmer hooge transportkosten, maar (bovendien moet de ruwe steen nog tal van bewerkingen ondergaan, eer deze voor het gebruik geschikt is. Na jarenlange proefnemingen is men er eindelijk in geslaagd, om marmer langs synthetischen weg te vervaardigen. In ons land wijdt zich b.v. de Synthetische Mar mer Industrie, gevestigd Bonisstraat 2, D'en Haag, aan deze fabricatie. D'eze fir ma vervaardigt niet alleen vaste wasch- tafels, doch ook platen voor wandbeklee- ding, die in elke jgeweuschte Meur, elke.ge- wenschte adering en alle denkbare nuan ceeringen geleverd kunnen worden. In het bijzonder voor de wandplaten is dit van belang, aangezien het nu mogelijk is, deze wandplaten te leveren geheel in overeen stemming met elke betimmering of be schildering. Synthetisch marmer kan nigt door inkt worden bevlekt, is zuurvrij, kleurecht en waterdicht. Bovendien heeft men bij wandplaten van synthetisch mar mer niet meer het (bezwaar van de hinder lijke naden, broeinesten voor bacteriën en stof. Ten laatste is het nog een voordeel, dat synthetisch marmer geheel Nederlandsch fabrikaat is. Raden van Arbeid. Bij Kon. besluit van 8 Febr. is, met ingang van 1 April, benoemd tot voorzit ter van den Raad van Arbeid te Gronin gen dhr J. Kolk, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als voorzitter van den Raad van Arbeid te Heerenveen. Minister Verschuur te Rome. Omtrent het verblijf van den minister van Economische Zaken, Mr T. J. Ver- Schuur te Rome, verneemt de „Maasbode" nog, dat zich aldaar reeds bevonden de heeren Dr H. Hirschfeld en Ir Louwes, maar dat in verband met den van Itali- aansche zijde uitgesproken wensch om over uitgebreider terrein te onderbande- Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine over de werkloosheid. Rede van Minister Colijn over de Indische toestanden. Buitenland. De uitvaart van Koning Albert. De troonsbestijging van Koning Leopold HI. Ontwapeningsbesprekingen te Berlijn. len, de aanwezigheid van minister Ver schuur gewenscht was. Men verwacht, dat de besprekingen de ze week zullen eindigen. Minister Ver schuur, die gastvrijheid geniet bij den Ne- derlandschen gezant te Rome, Mr J. A. N. Patijn, zou hoogstwaarschijnlijk ook con- fereeren met den Italiaanschen minister president Mussolini. Dr Colijn naar Indië. In de Tweede Kamer heeft de Minister president Dr H. Colijn gisternamiddag bij de beantwoording van de algemeene be schouwingen over de Indische begrooting voor 1934 bevestigd, dat hij eind April of begin Mei a.s. voor 3 a 4 weken naar In dië zal gaan, welke reis beschouwd moet worden als uiting van de noodzakelijk heid, dat Indië en Nederland elkaar onder de tegenwoordige moeilijke omstandighe den de hand moeten reiken en met elkaar de moeilijkheden moeten overwinnen. Doktoren en de ziekenfondsen. In de Memorie van Antwoord aan 'de Eerste Kamer over de begrooting van So ciale Zaken betreurt minister Slotemaker de Bruine het, dat er tusschen de Nedex- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Ziekenfondsen van arbeidersverenigingen herhaaldelijk strijd ontstaat. Hij acht een wettelijke regeling noodig en hoopt binnen afzienbaren tijd een wij ziging van bet aanhangige wetsontwerp aan de Tweede Kamer te kunnen doen toekomen, opdat bet wetsontwerp verder in behandeling kan worden genomen. H. A. H a n k e n. Op 1 Maart (hoopt de heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp den dag te herdenken, waarop bij veertig jaar directeur van den Wi'lhelminapolder is. Dit feit zal op bijzonder feestelijke wijze door de ingezetenen worden 'her dacht. Er is een commissie gevormd om een en ander te organiseeren. Donderdag zal de heer Hanken reci- pieeren. Vrijdag is bet feest voor de schoolkinderen, terwijl Zaterdag het ge- heele personeel vrijaf krijgt en volks spelen zullen worden uitgevoerd. W.D. 4 en Y.D. 4 zijn twee sublieme nieuwe N.S.F. radiotoestellen. Hoofd agent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) De oud-baanwerker bij' den tramweg HansweertVlake, A. J. Neve, te Hans- weert, is met ingang van 1 Maart a.s. werkzaam gesteld als wegwerker op den Prov. weg SchoondijkeIJzendij'ke Rijksgrens, met standplaats IJzendijke. Benoemd tot Ridder in den Neder- landscben Leeuw de heer Mr G. F. Ba ron thoe Schwartzenberg en Hohenlans- berg, President der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Aan den heer Mr G. F. Baron tboe Scbwartzenberg en Hohenlansberg, Pre sident der Arrondissements-Recbtbank te Middelburg is met ingang van 15 April a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de in de Rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. Vlissingen. Gisteren- en Woensdag avond hield de Sportafdeeling van de K. W. O. haar jaarlijksche sportuitvoering. De belangstelling der leden was weder om zeer groot. Een programma van 15 nummers, benevens enkele extra-num mers werd op keurige, vlotte wijze afge werkt, en verwierf herhaaldelijk de spon tane waardeering der aanwezigen. Van de Goesche zustervereeniging „A. K. K." waren gisteravond een groot aantal leden aanwezig, die per autobus naar Vlissingen waren gekomen en in het bijzonder door den voorzitter werden welkom gebeeten. 's-Gravenpolder. Gisterenavond verga derde de Groene Kruisvereeniging. 18 le den van 'de 21 waren tegenwoordig. Het jaarverslag wees uit, dat alles stationair is gebleven. De penningmeester sloot de rekening met een batig saldo groot f 39.98. De begrooting wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 339.98, met een post onvoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1