Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Telegrammen. Land- en Tuinbouw Onuitroeibaar gespuis? werd weer voor een jaar herbenoemd. De vergoeding voor den weger werd be paald op 40 pet, van het weegloon. Het weegtarief werd voor bieten bepaald op f 0.15 per 1000 Kg. O.- en W.-Souburg. Maandag 1.1. werd in de Marnix-school een goed bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield dhr E. van Sighem een lezing over „Spel" en dhr J. Deij over „Kindennarteling", welke beide met aandacht werden aange hoord. Axel. DO Chr. Harmonie „Hosanna" kwam in alg. ledenvergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter dhr P. Ie Feber Sr. Bij een bedrag van f 654.69 wist de penningm. nog f 1.06 saldo over te hon den. Als bestuursleden zijn herkozen de heeren J. Mieras en Jac. "Wieland. De directeur dhr P. Brakman was vol goe den moed om met zijn gezelschap op den herdenkingsavond van 21 Febr. voor het voetlicht te komen. Deze avond heeft plaats in verband met bet 25-jarig be staan der vereeniging. Gisteren vergaderde de gemeente raad. Afwezig dhr van Bendegem. De burgemeester sprak die gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit. Oök Axel beeft veel zorg, de werkloosheid grijpt meer en meer om zich been, de AmmomiaMaibriek vraagt gelukkig meer Axels che werkkrachten. Met genoegen constateerde spreker, dat Axel wat inwoner-aantal aangaat in stij gende lijn blijft. Het voorstel van dbr G. van Kampen en andere 'heeren om een commissie sa men te stellen, teneinde geheel de salaris- regeling der gemeente-ambtenaren en werklieden te herzien, werd! met 7 tegen 5 st. aangenomen. Tot leden dier commis sie werden benoemd de heeren P. v. Ben degem, G. Hameüink en C. van Kampen. De winkeliersvereeniging „'Eendracht maakt macht" vroeg aan den raad om maatregelen te nemen, dat alle standhou ders op de Axelsübe warenmarkt 'komen te staan, en niet enkelen zooals nu is ge beurd, weer terug naar de graanmarkt izijh gegaan. Besloten werd' 'dit verzoek in te willi gen, echter onder voorwaarde, dat de standhouders niet verplicht zijn de tenten en kramen van de winkeliersvereeniging te huren. De Axelsche Bestuurdersbond verzocht om een billijke regeling voor bijslag te treffen voor de kastrekkende fabrieks-ar- beidera. B. en W. stellen voor om ver schillende redenen en gezien het maxi mum ais steunnorm van de overige land arbeiders, afwijzend te beschikken. Aldus besloten (tegen dhr Hameilink). B. en "W. stellen voor ten behoeve van de te maken traverse een geldleening aan te gaan, groot f 10.000, tegen een rente van 5 pot. met een jaarlij'ksohe aflossing van ten minste f 500. De raad ging hier mee accoord, doch sprak de wenseh uit voor een lagere rente dan 5 pot. Na rondvraag volgde sluiting. Zaamslag. De A.-R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje hield Maandag avond haar jaarvergadering. De secre taris mocht constateeren dat er plaatse lijk eenige vooruitgang in het A.R. stem- mencijfer was te bespeuren. De vereeniging telt thans 108 leden. Ook bet jaarverslag van den penning meester stemde tot tevredenheid. Het kassaldo was gestegen. De laatst gehouden vergadering der Centrale bleek door geen enkel lid van bet bestuur bezocht te zijn. Door enkele leden werd afkeuring uitgesproken over de houding van het bestuur der zuster vereniging te Axel, dat volgens afspraak met het bestuur dezer vereeniging zou confereeren om gezamenlijk een der Tweede Kamerleden uit te noodigen om een praatavond te komen houden of een rede uit te spreken, en dat zonder samen- spreken zelfstandig een spreker had uitgenoodigd. Getracht zal nu worden het Kamerlid Van Dijk hier te krijgen voor een praat avond. De rede van dr H. Colijn, gehou den in de Tweede Kamer zal huis aan huis worden verspreid. De pogingen, om een commissie samen te stellen die trachten zal een Arja-club op te richten, zijn nog niet geslaagd. Tot bestuursleden werden herkozen dhrn D. G. Koopman, J. Hamelink en A. J. de Visser. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Watergraafsmeer (2e pred. pl.), N. J. Cupedo te Noordwijk-aan-Zee; A. D. (Meeter te Wagemngen; A. W. M. Odé te Koudekerk aan den Rijn. Beroepen te Urk, G. H. J. Marsman, cand. te Arnhem. Bedankt voor Sliedreoht, A. D. Meeter te Wageningen. - Ouderlingen-conferentie. De Zeeuws che Ouderlingen-conferentie der Geref. Kerken zal dit jaar op 25 April in Vliesingen gehouden worden. Referen ten zijn: morgenvergadering, Ouderling A. Schout te Vlissingen, onderwerp: „De af scheiding in Zeeland" en in de middag vergadering: Prof. K. Schilder te Kam pen, onderwerp: „Onze jeugd en de Chr. politiek". Hulpprediker. De heer J. C. Streefkerk, theol. cand. te Delft, ontving dezer dagen een benoeming tot hulppre diker bij de Geref. Kerk te Djokjakarta, met standplaats Poerwokerto. Deze benoeming ia aangenomen, Goes. Zaterdag j.l. waa hef voor de Pit- manschool alhier een drukke dag. Voor het examen stenografie en machineschrij- ven, hetwelk in tegenstelling met vorige jaren thans niet zou worden afgenomen vanwege de Federatie van Ned. Steno- leeraren systeem „I. Pitman", maar van wege den Algem. Ned. Bond ter versprei ding van het stenografiestelsel „I. Pit man", hadden zich 35 candidaten aange meld, te weten: 25 voor machineschrijven, 7 voor stenografie A, 2 voor kantoorsteno graaf en 1 voor steno-typiste. De examencommissie bestond uit de dames: Mevr. Dr A. G. VonkGunnink, te Putten, voorz.; Mevr. J. H. G. Klaas- senVrijborg, Hilversum, secr. en Mevr. H. G. LinssenHooyer te Breda. Het diploma typiste kon worden uit gereikt aan de volgende candidaten: Dhr Jac. van Strien, Wolphaartsdijk; dhr A. J. Kooman, 's-Gravenpolder; mej. J. L. Reijerse, Goes; dhrn J. C. de Visser, Yerseke; J. W. Moelker, Goes; A. C. Be neder, 's-Heer Arendskerke; A. A. Slager, Kloetinge; W. H. Colsen, Sluiskil; mej. C. Dees, Terneuzen; dhrn F. L. Rijnberg Jr, Terneuzen; C. Timmerman, Zierikzee; A. A. Wilkens, Zierikzee; S. C. van den Berg, Zierikzee; F. L. van der Kwast, Zierikzee; H. J. A. Blom, Haamstede; J. P. C. Boot, Haamstede, met aanteeke- ning Duitsch; mej. Janny Verjaal, Drei- schor; mej. Anny Verjaal, Dreischor; mej. H. G. J. de Rijke, Zonnemaire. Voor stenografie A slaagden: de dames W. M. van Oeveren, Yerseke; M. van Liere, Kapelle; J. D. Blok, Ka- pelle; N. M. de Jonge, Biezelinge; Corn. Dees, Terneuzen; J. P. J. Verjaal, Drei schor. Het diploma kantoorstenograaf kon worden uitgereikt aan dhr J. A. van Dix- hoorn, Zaamslag. Diploma steno-typiste aan mej. C. J. van de Reepe te Goes. Aan 7 candidaten kon het diploma niet worden uitgereikt. Deze zullen in de ge legenheid worden gesteld binnen een paar maanden herexamen te doen. Alle candidaten waren leerlingen van de Pitmanschool te Goes, onder Direc tie van Mevr. N. Crucq en Mej. G. J. Bliek. Voor de nieuwe cursussen, zoowel te Goes, Zierikzee en Neuzen wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. Weerafdeelingen bij de N.S.B.? Het lid van de Eerste Kamer, de beer Polak beeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Justitie: Is bet Zijne Excellentie den Minister van Justitie bekend, dat de Nationaal- Socialistische Beweging, algemeen leider de beer ir A. A. Mussert, Weer-Afdeelin- gen en Weer-Opleidingen in het leven heeft geroepen? Zoo ja, is het Z.E. dan verder bekend, dat in het weekblad „Oorlog of Vrede" van 17 Februari 1934 afgedrukt is een uittreksel uit de voorschriften, die ge zegde algemeene leider der N.S.B. betref fende deze W.A. en W.O. beeft uitge vaardigd en heeft Z.E. daaraan zijn aan dacht gewijd? Zoo ja, is Z.E. dan niet van meening, dat de N. S. B. bezig is een particuliere legermacht te organiseeren, van gelijken aard als de S. A. in Duitschland en met gelijke oogmerken, zooals trouwens in De^ Daad, een van de plaatselijke N.S.B.- bladen, dezer dagen openlijk werd er kend? Indien Z.E. van oordeel is, dat de N. S. B. inderdaad doende is een particu liere legermacht te organiseeren, acht Z.E. dit alsdan oirbaar, wettig geoorloofd en bevorderlijk voor orde en rust? Zoo ja, wil Z. E. dan mededeelen op welke gronden bij deze meening is toege daan? Zoo neen, wil Z. E. dan mededeelen, of hij maatregelen zal nemen, en zoo ja, welke, om een einde te maken aan de particuliere militaire organisatie van den beer Ir A. A. Mussert? Overval op de heide. Gistermiddag te ongeveer 1 uur heeft op de heide nabij Oss een overval plaats gehad. Een vrouw uit Schalk begaf zich per fiets van de Osser veemarkt terug naar buis, toen zij in de beide gekomen door een van de tegenovergestelde rich ting komend persoon werd aangehouden. Deze vroeg haar of zij in het bezit was van een rijwielplaatje, waarop de vrouw ja antwoordde en haar portemonnaie te voorschijn baalde waarin zich het plaatje bevond. De man rukte haar de porte monnaie uit de band. In de portemon naie bevond zich een bedrag aan geld alsmede bet fietsplaatje. De man koos biermede het hazenpad, terwijl hij zijn rijwiel achterliet. Eenige voorbijgangers namen het rijwiel in be waring en waarschuwden de marechaus see te Oss. Het onderzoek, dat deze instelde had spoedig tot resultaat dat zekere B. uit Oss kou worden gearresteerd en geboeid naar de kazerne werd overgebracht. Bij zijn verhoor legde hij een volledige beken tenis af. Zedenverwildering. De poli tie te Doetinchem is een ernstig geval van zedenverwildering op het spoor ge komen, waarbij tot nu toe 40 jongens en meisjes in den leeftijd van 15—16 jaar zijn betrokken. De ouders van de kinde ren zijn van een en ander in kennis gesteld, terwijl de politie verder die maat regelen heeft getroffen, die de omstandig heden noodzakelijk maken. Diphtheritis-epidemie? Te Heerierheide heeft de diphtheritie reeds ongeveer twintig kinderen aange tast. In overleg met den schoolarts is de openbare bewaarschool gesloten. Of schoon de ziekte geen kwaadaardig ka rakter draagt, en er zich tot nog toe geen sterfgevallen hebben voorgedaan, neemt het aantal patiënten dagelijks toe. Wanneer het zoo voort blijft gaan, zal ook de openbare lagere school moeten worden gesloten. i D u b b e 1 leven van een Roemeensoh rechter. De po litie te Jassy bad zich geruimen tijd be zig gehouden met een groot aantal kerk diefstallen in de omgeving, zonder er in te slagen, den dader op het spoor te ko men, tot zij tenslotte een werklooze arres teerde, die eenige mededeelingen deed, waardoor de aandacht gevestigd werd op een der meest geachte rechters uit Jassy, lid van een der bekendste families te Jassy. De politie stelde een onderzoek in en het ongelooflijke bleek waar: de rechter leidde reeds jarenlang een dubbel leven. Des nachts brak hij in vele kerken in, ten einde heiligenbeelden en andere kunst schatten te stelen, waarvan hij een harts tochtelijk verzamelaar was. Bovendien had hij een bende fcerk-in- brekers georganiseerd, die hem bij het completeeren van zijn collectie hielpen. De rechter is thans ingesloten in de ge vangenis te Jassy. WERKVERRUIMING EN UITBREI DING DER WERKVERSCHAFFING. DEN HAAG. In de Eerste Kanier heeft heden de minister-president Dr H. Golijn, kortelings de beteekenis van werkverrui ming andermaal in het licht gesteld en aangekondigd, dat zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van verschillende wer ken een begin zal worden gemaakt. Zooals men weet ligt het in de be doeling van de Regeering voorloopig 60 millioen gulden hiervoor te besteden. Het plan omvat de vervroegde en versnelde uitvoering van werken, welke in de toe komst noodig zullen zijn, als den aanleg van kanalen en havens, de normalisatie van rivieren, wegen- en bruggenbouw, aanleg van vliegvelden enz. Tot de werken waarmee nu spoedig een begin zal worden gemaakt, behooren een afwateringskanaal in de Geldersche Val lei en het AmsterdamRijnkanaal. Hiermee wordt niet alleen bereikt dat ter bestrijding van de nog altijd voortdu rende omvangrijke werkloosheid, belang rijke werkgelegenheid wordt geschapen, maar tevens, dat het graven van 't eerst genoemde afwateringskanaal, de oplos sing brengt van een eeuwonoud probleem. Aan de gelukkige samenwerking van het Rijk en de provincies Gelderland en Utrecht, op de basis van het rapport der bekende commissie Rutgers van Rozen burg, is het te danken, dat thans een af wateringskanaal zal worden aangelegd, hetwelk vele en voorname belangen dient. Het andere groote werk, dat spoedig staat aangevangen te worden is het be kende AmsterdamRijnkanaal. Van den aanvang af heeft het vastge staan dat dit werk niet geheel door het Rijk bekostigd kan woerden. Belangheb benden (dat zijn Amsterdam en de Pro vincies N.-Holland, Utrecht en Gelder land) moeten voor 1/3 in de kosten van het werk bijdragen. Amsterdam, N.-Hol land en Gelderland gaven reeds bun toe zegging, bet wachten is nog op Utrecht, maar ook hier zijin de vooruitzichten gun stig. Ook voor het AmsterdamRijn-kanaal zal een subsidie-voorstel worden inge diend. Werkverruiming en werkverschaffing is het doel der bespoediging. Vermoedelijk zal een groot gedeelte van den aanleg van 't AmsterdamRijn kanaal in de omgeving van Utrecht tech nisch geschikt blijken voor werkverschaf fing, wanneer machinale arbeid door handenarbeid wordt vervangen. Een voordeel zal dit wegens de geringe afstand vooral voor Utrechtsche werklie den opleveren; ditzelfde geldt voor de Amsterdamsche werklieden en voor de Gielderscbe werklieden voor de ove rige deelen van bet kanaal. Ten aanzien van de Provincie Utrecht koestert men de verwachting dat van de in werkverschaffing te werk te stellen arbeiders alleen reeds voor de stad Utrecht te rekenen valt op 40 pet. De aanwijzing der werkloozen zal daar over de districtsarbeidsbeurzen van Utrecht loopen. Heeft alles voortgang zooals de Depar tementen van Soo. Zaken en Waterstaat zich voorstellen, dan kan in den loop van den zomer een aanvang met de werkver schaffing worden gemaakt. Vele honderden werkloozen zijn dan aan loonend werk geholpen. DEN HAAG. Met den Parijschen trein van 11 uur is de missie, welke H. M. de Koningin zal vertegenwoordigen bij de begrafenis van Z. M. Koning Albert van België hedenochtend naar Brussel ver trokken. De missie voert een groote krans mede, welke op de baar van den ontsla pen vorst zal worden neergelegd. Prins Hendrik te Brussel. DEN HAAG. De Nederlandsche dele gatie die H. M. de Koningin bij de begra fenis! van den Koning van België aal Ingebonden 3ftad«da«!!ng. Thans Is gebleken, dat vele bestrijdingsmiddelen tegen ratten en muizen bij onvoldoende werking het ongedierte voor verdere verdelging ongevoelig maken, op dezeltde wijze als lngeënte personen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Slechts het werkelijk maagvergif Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aantrekkingskracht uitoefent, Is ln staat elke rat en muls volkomen uit te roeien. Waarom zoudt U nog langer last van muizen en ratten hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos 90 ct zal U veel last en schade besparen. Imp.: Fa. B. Metndersma - Deo Haag. B54 vertegenwoordigen ia hedenmiddag te Brussel aangekomen. Z. K. H. de Prina met gevolg werd op het perron ontvangen door den Neder- landschen geizant en een Belgische Com missie van ontvangst. Prins Hendrik zal zich in den loop van den middag naar het paleis begeven tot het brengen van een bezoek van rouwbeklag. Tweede Kamer. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft heden zonder débat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Ned.-Indische Gonversie-leeningawet 1931. Boerderij afgebrand. OSS. Hedenmorgen om half elf ia een zware brand uitgebroken in de kapitale boerderij van v. B. te Osa. Het vee kon gedeeltelijk worden gered, een kalf en en kele varkens, alsmede de inboedel en de landbouw-inventaris werden een prooi der vlammen. Dé boerderij brandde geheel af. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak, is onbekend. De C. A. 0. In het boekbindersbedrijf. AMSTERDAM. De Nederlandsche Boud van Boekbinderspatroons kwam Dinsdag in buitengewone algemeene vergadering bijeen tot bespreking van voorstellen tot wijziging der G. A. O., die op 31 Maart a.s. afloopt. Besloten werd besprekingen te voeren om tot een nieuwe arbeidsover eenkomst te komen; een voorstel tot wij ziging werd geformuleerd. Na een inleiding van den voorzitter, de heer F. L. v. d. Bom, besloot de vergade ring tot oprichting van een pensioenfonds. Het bestuur werd gemachtigd verdere stappen te doen in samenwerking met de vier werknemersorganisaties, betrokken bij de G. A. O. Aangeteekende stukken uit een postzak gestolen. ENKHUIZEN. In den afgeloopen nacht is uit het postkantoor te Enkhuizen een postzak met aangeteekende stukken ont vreemd. De ambtenaren kwamen heden morgen tot de ontdekking, dat van de post die hedennacht per auto uit Amsterdam was aangekomen, een zak ontbrak. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde ertoe, dat de zak in een steegje in de na bijheid van het postkantoor leeg geschud werd teruggevonden. Het was een zending bestemd voor Hoogkarspel. De brieven en drukwerken waren nog aanwezig, maar de aangeteekende stukken verdwenen. Vermoedelijk heeft de diefstal plaats gehad tijdens het lossen van de auto. Het is nog niet bekend, welke waarde de ge stolen stukken vertegenwoordigen. De politie heeft de zaak in onderzoek. AMSTERDAM. De centrale recherche alhier heeft een 32-jarige chauffeur aan gehouden, die van oplichting wordt ver dacht. De man schijnt onder allerlei voor wendsels geld te hebben losgekregen, waarvan R. K. geestelijken te Bussum het slachtoffer zijn geworden. In dit ver band had de commissaris van politie te Bussum telegrafisch zijn aanhouding verzocht. EINDHOVEN. Gisteravond isi te Woen- sel, te ongeveer 10 uur in de Kelderman straat de 23-jarige Mej. T., die voor eeuigen tijd omgang had met een Duit- scher, F. H. P., wonende te Eindhoven, doch die deze kennismaking had verbro ken, in haar woning door haar vroege- ren minnaar met revolverschoten doode- üjk gewond. Het lijk is naar het politie bureau overgebracht. De dader is voort vluchtig. ELBURG. Gisteravond werd door een motorboot van de visscherij-inspectie al- bier aan wal gebracht de bemanning van een Volendamsche vischschuit, wel ke sedert Zondagavond vermist werd en over het lot waarvan men in groote ongerustheid verkeerde. De schuit was op het droge geraakt en verkeerde in ha chelijke positie. Morgen zal getracht wor den de schuit te lichten. MOSKOU. Naar het agentschap der Sovjet-Unie meldt is thans besloten tot den bouw van een geweldig „paleis" der sovjets. Het paleis zal 415 M. hoog wor den, terwijl de hoogste wolkenkrabber ter wereld te New York slechts 407 M. hoog is en de Eifeltoren te Parijs niet hooger dan 300 M. Ook de oppervlakte die het paleis zal beslaan zal overweldigend worden, zoo dat het paleis het grootste en hoogste ge bouw ter wereld wordt. Het OostenrIJksche vraagstuk. PARIJS. Gemeld wordt, dat de Regee ringen te Parijis, Rome en Londen van oordeel zijn, dat Dollfuss thans spoedig zijn aangekondigde stap bij den Volken bondsraad zal moeten doen. De onder- handelingen tusschen de regeeringen te Parijs, Rome en Londen over het Ooeten- rÜkeohe Traagst&k w .'.den voortgezet. Vooral tusschen Rome en Parijs schijnt een nauwe samenwerking te bestaan. De vrees wordt uitgesproken, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk, die men onlangs nog door onderhandelingen dacht te kunnen bevestigen, thans nog alleeni door wapengeweld beveiligd zal kunnen worden. Intusschen schijnt Duitschland er op te speculeeren dat er tusschen de groote mogendheden twee spalt zal ontstaan. Het Standrecht in Oostenrijk opgeheven. WEENE'N. Door den politie-president is hedenmorgen ihet Standrecht voor Wee- aen opgeheven. Tegelijk hiermee worden alle met helt standrecht verband houden de verordeningen, als verbod van vergade ren enz. ingetrokken. Een nader bericht zegtMet ingang van heden is het standrecht voor geheel Oostenrijk opgeheven. Hevige sneeuwstormen in Amerika. NEW-YORK. In den afgeloopen nacht ia het N.-Oostelijk deel van de Vereemigda Staten van New-York tot de Oostpunt van Maine door een hevigen sneeuwstorm ge teisterd, die meer 'dan 20 slachtoffers heeft geëischt. Lx een ziekenhuis verbrandden 10 bedlegerige patiënten, daar de brand weer door den sneeuwstorm niet in staalt was op te treden. Uit andere plaateen worden nog 12 dooden gemeld. Dé treinen loop is gestaakt. In New-York zijn 25.000 man aan het sneeuwruimen gezet. PARIJS. De Fransche financieele Ka mercommissie heeft een wetsontwerp voorgesteld, waarbij van buitenlandsche arbeiders 10 pet. extra van hun inkomen zal worden geëischt. De arbeiders in de industrieplaatsen en in de mijndistricten zullen wegens gebrek aan arbeidskrach ten hiervan vrijgesteld worden. PARIJS. De eigenaar en de hoofdré dacteur van een te Nice verschijnend blad werden gisteren door de Rechtbank aldaar wegens benadeeling van het ge bied van den Staat veroordeeld tot 30 resp. 20 dagen gevangenisstraf. Zij hebben in hun blad artikelen ge publiceerd waarin onjuiste mededeelin gen over de spaarbank te Nice waren gegeven met het gevolg dat een run op de spaarbank plaats had en deze in en kele dagen tijde ruim 15 millioen francs moest uitbetalen. PARIJS. De ochtendbladen maken melding van berichten volgens welke het Stawisky-schandaal een nieuwe wending heeft genomen. Het blijkt, dat Stawisky, die betrekkingen onderhield met de hoog ste autoriteiten, nu ook van spionnage wordt verdacht. In verband hiermede worden genoemd de namen van de Ween- sche kunstenares Rika Georg en de op het oogenblik te Londen vertoevende Ma rianne Kupfler, met wie hij betrekkin gen onderhield. Zij weigeren naar Parijs te komen om nadere inlichtingen te ver strekken. LOND'EN. De regeering heeft speciale voorzorgsmaatregelen genomen voor het komende weekend, waarin duizenden werkloozen naar Londen zullen komen. De gebruikelijke weekend-verloven der poli tie zijn ingetrokken en extra-versterkin gen gerequireerd. Reeds zijn tal van de monstranten te Londen aangekomen. Oud-leerlingen R. L, W. S. In de middagvergadering hield de heer Ir F. P. Mesu te Bergen een lezing met lichtbeelden over het in cultuurbrengen van de Wieringermeer. Nadat de Wieringermeer van het om ringende water was afgesloten, aldus spr., werd in Februari 1930 aangevangen met leegpompen. Dag en nacht werkten de gemalen „De Lely" en „De Leemans". Op 21 Augustus 1930 was het ge- wenschte peil bereikt en op enkele groote plassen na was de Wieringermeer her schapen in een bijna onafzienbare Blijk en zandvlakte, doorsneden met een aantal kanalen, die reeds vooraf in volle zee waren gebaggerd. Geen boom en geen levend wezen was te bekennen. Het eerste werk was door het graven van slooten en greppels het vor men van plassen te voorkomen; tegelijk moest door het vastleggen der zandgronden verder voorkomen wor den, dat greppels, slooten en kanalen weder dichtstoven, zooals in het begin geschiedde. In verband met de heerschende werk loosheid werd het overgroots deel met de hand gegraven, waardoor 1500—2500 arbeiders gedurende bijna twee jaren werk hadden. Daarnaast werd een twee tal greppelploeginstallatles gebruikt De kosten van machinaal grep- pelen bedroegen slechts ongeveer een derde van het handgreppelen. Het verstuiven werd aanvankelijk tegen gegaan door gebruik te maken van een woelkleimachina Daar deze me thode nogal kostbaar was, werd later overgegaan tothetvastleggendoor middel van Btroo. Een derde en de meest goedkoope metbode was, de g r o n- den in te zaaien. Aangezien open greppels bij de exploi tatie van groote oppervlakten zeer groote bezwaren hebben, zijn van den aanvang af uitgebreide proeven genomen met drainage, zoowel machinaal als uit de hand. Verschillende machinale methoden zijn beproefd. Het systeem Matthijsse Va as sen schijnt daarbij de beste kansen te bieden, omdat hierbij de banddrainage ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3