WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 152 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, 2)e Zeeuw Abonnementsprijs t?M per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen i 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel ingezonden Mededeebngen dubbel tarief. Handelsadvertentiën cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vi^dags ip.'ó bil vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85 Bij contract belangrijke koning. Het karakter van de S.D.A.P. Door het tragisch afsterven van den Belgischen Koning zijn de bloedige ge beurtenissen in Oostenrijk op den achter grond gedrongen. Toch mogen we wat daar de vorige week plaats vond niet uit het oog ver liezen. De burgeroorlog die in Oostenrijk woedde is toch niet alleen van plaatse lijke maar zooals de roode pers terecht opmerkte van internationale beteeke- nis, omdat hier weer zoo duidelijk tot uiting kwam het ware revolutionaire karakter van de S.D.A.P. Deze partij heet te strijden voor ont wapening, zij verlangt zelfs eenzijdige nationale ontwapening. Van een behoor lijke weer macht, wil zij zelfs niet we ten. Zoo is de theorie. In Oostenrijk echter hebben de Soc.- Democratische leiders van hunne machts positie gebruik gemaakt om geheele blok ken woningen tot ware vestingwerken te maken, voorzien van de modernste oor logswapenen. En toen men de tijd geko men achtte heeft men van die wapenen gebruik gemaakt en niet geaarzeld een Moedigen burgerkrijg te ontketenen. De uitslag is bekend. In Weenen en an dere plaatsen zijn stroomen bloeds vergo ten. Honderden slachtoffers vallen over en weer te betreuren. Voor ons is bierbij vooral van betee- kenis de vraag hoe de Nederlandsche so ciaal-democratie stond tegenover deze ge welddadige revolutie. Heeft de leiding van de S.D.A.P. in ons land de systema tische voorbereiding van dezen burger oorlog en het gebruiken van geweld, af gekeurd? Heeft zij zich ook hier op het zelfde standpunt gesteld als ten opzichte van de landsverdediging, die slechts af weer bedoelt? Geen sprake van! Dag aan dag bevatte de roode pers op geschroefde overwinningsberichten van den Scbutzbund van wie met voldoening werd gemeld, dat bij zoo voortreffelijk was georganiseerd en bewapend en dat door zijn leden met ware doodsverachting werd gevochten. De heldenmoed waarmee deze harts tochtelijke strijd werd gevoerd zoo heette het zal in geheel Europa vruch ten dragen. Het bloed van onze Oosten- rijksche partijgenooten vloeit niet ver geefs." En dat men hier niet slechts te doen heeft met de particuliere opvatting van de gewoonlijk ietwat opgewonden redac tie van het „Volksblad", blijkt duidelijk uit wat een overigens gematigd man als de heer Henri Polak in de bondsvergade ring van den A.N.D.B. opmerkte: „Niemand kent thans den afloop, maar in ieder geval zal er vreugde zijn in alle socialistische harten, dat de Oostenrijk- sche sociaal-democratie het niet bij woor den heeft gelaten, doch geweld tegenover geweld stelde. Wat daaraan, is voorafge gaan, (het stiekum inrichten van wonin gen tot forten) dwingt reeds onze bewon dering af." En verder: „Tot nog toe hebben wij het fascisme op papier bestreden, doch mocht het fascisme werkelijk een macht worden, dan zullen wij dien strijd ook in anderen vorm accepteeren en weten te voeren en dan zal ons voorbeeld niet Duitschland zijn, doch Weenen!" De heer Polak heeft later getracht de indruk van deze woorden, die door een geweldig applaus gevolgd werden, eenigs- zins te verzwakken, door te betoogen dat hier alleen gedoeld was op een eventueel gewelddadig optreden van het fascisme, maar dat verandert aan de zaak waarom het gaat al zeer weinig. Het ware karakter van de S. D. A. P. is weer eens aan het licht gekomen. Gelukkig dat we een regeering hebben, die in alle opzichten waakzaam is en die, naar Minister Colijn verklaarde, voor ingrijpende maatregelen niet zal te rugschrikken. DE DOOD VAN KONING ALBERT. Het défilé voor de baar. Nauwelijks was bekend gemaakt, dat gisteren den geheelen dag en vanmorgen voor het lijk in de rouwkapel in het pa leis van Brussel zou kunnen gedefileerd worden, of duizenden uit alle rangen on standen maakten zich gistermorgen voor dag en dauw op, om den geliefden koning nog hun laatste, persoonlijke hulde te gaan brengen. De hekken van het paleis zouden om acht uur opengaan, doch reeds om zes uur, zoo niet eerder, kwamen de eerste belangstellenden aan. Velen moesten uren wachten, alvorens de rouwkapel te kunnen bereiken. In groepen van vijftig personen, in rijen van twee, werd men tot het paleis toegelaten. Eén voor één defileerde men voorbij de open kist, waarvoor, op verzoek van den ceremoniemeester, niet mocht stilgehou den worden. Iedereen boog diep het hoofd en wierp een ontróerenden blik op bet vredige gelaat van den verongelukten vorst. Het hoofd was omzwachteld met een wit linnen doek, waartegen de trekken van bet altijd zoo vriendelijke gelaat scherp uitkwamen. Twee generaals en soldaten van minde ren rang hielden de wacht. Velen verlieten met tranen in de oogen het rouwvertrek. Gisteravond om zeven uur werden de hekken weer gesloten. De volgende bijzonderheden over de be grafenisplechtigheid van aanstaanden Donderdag worden gemeld: Het stoffelijk overschot van den koning zal om half acht buiten het paleis op een kanonaffuit worden geplaatst, waarna onmiddellijk het militaire défilé zal be ginnen, waaraan dertigduizend oud-strij ders zullen deelnemen. Tusschen tien uur en kwart over tien zal de stoet zich in beweging zetten, om de Gudule-hoofdkerk te bereiken. De ker kelijke plechtigheden zullen van elf tot twaalf uur duren. Hierna zal het stoffelijk overschot naar Laeken worden gebracht langs denzelfden weg, welke Maandag van Laeken naar het Paleis van Brussel is gevolgd. Men zal om één uur voor de kerk van Laeken aankomen, aan den hoofdingang waarvan het kanonaffuit met het stoffe lijk overschot zal blijven staan en een groote défilé zal plaats hebben van Bel gische regimenten en groote delegaties van de Engelsche, Italiaansche en Fran- sche regimenten, waarvan de overledene kolonel was. Hierna zal de bijzetting in de konink lijke crypte van de kerk van Laeken plaats hebben. Niemand zal tot deze plechtigheid worden toegelaten. De socialistische fracties hebben beslo ten, deel te nemen aan alle officieele plechtigheden, welke in den loop van de week zullen plaats vinden. De Koning van Denemarken zal heden uit Cannes, waar hij vertoeft, naar Brus sel vertrekken teneinde aldaar de begra fenisplechtigheid van Koning Albert mee te maken. Koning Boris van Bulgarije zal even eens de teraardebestelling van Koning Albert bijwonen. De Belgische radio-omroep heeft be sloten alle muziekuitzendingen stop te zetten tot Vrijdag, de dag van de troon bestijging van Koning Leopold III. Al leen nieuwsberichten zullen nog worden uitgezonden. Dé Prins van Wales zal vandaag per vliegtuig te Brussel aankomen. Hij zal vergezeld zijn van een eskader van zes vliegtuigen. De Èelgische spoorwegen verleenen voor Donderdag en Vrijdag 50 pet. reduc tie op de tarieven van de leden van va derlandslievende vereenigingen, in het bijzonder van oud-strijders, invaliden enz., voorts aan alle groepen van ten minste 25 personen. De Mis in de St. Gudulekerk te Brussel, alsmede de plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot naar den konink lijken grafkelder te Laeken, zal Donder dagochtend te ca. 11 uur door den K.R.O. worden uitgezonden. Ook de eedsaflegging van den nieuwen koning, Z. M. Leopold III en de even- tueele troonrede in de kamer der volks vertegenwoordiging te Brussel a.s. Vrij dag van 10.40 tot 11.30 zullen door den K. R. O. worden uitgezonden. Mocht het, in verband met de techni sche overbelasting van den Belgischen omroep niet mogelijk zijn, het ooggetuige- verslag der plechtigheden door den K. R. O.-reporter te doen verzorgen, dan zal in elk geval de uitzending van den Belgi schen omroep in de Vlaamsche taal wor den gerelayeerd. Ook de AVRO heeft er voor gezorgd, dat de plechtigheden op a.s. Donderdag, ter gelegenheid van de begrafenis van Koning Albert van België, in Nederland zullen worden uitgezonden. Rouwdag ie Weenen. Te Weenen 'heeft voor de slachtoffers bij de onlusten een rouwplec'htigheid plaats gehad. Voor het raadhuis was een altaar opge richt, waarvoor 50 lijkkisten stonden op gebaard. De geestelijken zegenden de dooden. Na de religieuse plechtigheid besteeg bondspresident Miklas bet spreekgestoelte. Hij sprak woorden van vergeving voor de verdwaalden, die van deze diep-tragische plechtigheid de oorzaak zijn geworden. Het bedroevendst van alles, aldus de president, is dat deze dooden gevallen zijn in den strijd tegen de broeders en zonen van het eigen vaderland. Ook bondskanselier Dollfuss hield een toespraak. Hij wees er op, dat het aan de plichtsbetrachting dezer dooden te dan ken is, dat een ontzettende catastrophe van Oostenrijk werd afgewend. De hondsregeering, aldus Dollfuss, heeft order gegeven, Woensdagochtend den staat van beleg in geheel Oostenrijk op te heffen, tenzij nieuwe verblinding de uit voering van dit regeeringsbesluit onmoge lijk maakt. Het „herstel" in Amerika. De voorzitter van de American Fede ration of Labor, William Green, verklaar de, dat Amerika de keus heeft tusschen permanenten steun aan millioenen werk- loozen met gelden van de regeering, of de invoering der 30-urige arbeidsweek voor de industrie. De minister van arbeid, miss Perkins, generaal Johnson en andere booge regee- ringsambtenaren dringen ook ten sterk ste aan op een verkorting van de werk week als uitvoering van het herstelpro gramma van Roosevelt, teneinde te ge raken tot nieuwe verdeeling van het ver mogen van het Amerikaansche volk. Levensstandaard in Frankrijk stijgt. De levensstandaard in Frankrijk stijgt geregeld. Indien men het indexcijfer hier voor van 1914 stelt op 100, dan is dit voor November 1933 508, voor September 1933 514, en voor Januari 1934 516. Deze indexcijfers zijn gebaseerd op de twaalf voornaamste levensbehoeften, voor namelijk onmisbare levensmiddelen. Voor Parijs bedroegen deze cijfers voor 'het laatste kwartaal van 1933 526, tegen 516 voor de twee voorgaande kwartalen, ter wijl voor Marseille deze cijfers in Nov. op 617 stonden. Weer een pastoor in arrest. Pastoor Bergmeier van Grosskarolinen- feld is op bevel van den regeeringscom- missaris voor Beieren in arrest gesteld, omdat bij een artikel geschreven heeft dat krenkend is voor de officieren van het Duitsche leger in den wereldoorlog. Sneeuwstorm in de Vereen. Staten. Gisternacht heeft boven New-York een sneeuwstorm gewoed, zooals men sedert dertig jaar niet meer in dezen tijd van het jaar heeft waargenomen. Een half millioen forensen konden ten gevolge van de sneeuw de dorpen in de omgeving van de stad niet per spoor ver laten. Te Philadelphia zijn tal van treinen te laat, terwijl verscheidene trams ontspoor den. Op vele plaatsen in de staten New York, New-Jersey, Massachusetts en Penn- sylvanië is het verkeer ontwricht. Uit Pennsylvanië worden tal van on gelukken gemeld. Tot nog toe zijn vijf personen om het leven gekomen. Nazi-arsenaal in Triest. De Italiaansche regeering heeft de ont binding bevolen van de nationaal-socia- listische vereeniging in Triest. De onmiddellijke aanleiding tot dit in grijpen is geweest, dat in Triest een drie tal nazi's werden gearresteerd, een Duit- scher en twee Oostenrijkers, die in het bezit waren van niet minder dan veertig bommen. Bij verder onderzoek heeft men nog meer bommen, benevens revolvers en pro pagandamateriaal ontdekt. Alles wees er op, dat de nazi's deze plaats aan het in richten waren als operatie-basis tegen de Oostenrijksche regeering. Korte berichten. De betooging van de stakende chauf feurs te Parijs is vrij kalm verloopen. Na afloop der betooging deden zich enkele incidenten voor. De stakers vielen werk willigen lastig, en de auto's, die door de zen bestuurd werden, werden aangehou den, omgeworpen en in sommige gevallen in brand gestoken. De politie herstelde echter spoedig de orde. Zondag wordt de aankomst van de deelnemers aan den hongermarsch te Londen verwacht. De regeering heeft maatregelen getroffen om een herhaling van de gebeurtenissen van 1932 te voor komen. Nader wordt omtrent de treinramp, welke bij Villanueva, niet ver van Sevilla heeft plaats gehad, gemeld, dat negen dooden en 30 zwaar gewonden zijn ge borgen. Volgens geruchten zou de Oosten rijksche bondspresident Miklas zijn ambt moede zijn, waartoe vooral de Moedige gebeurtenissen van de afgeloopen week hebben bijgedragen. Hij zou echter op dit oogenblik zijn ontslag nog niet willen in dienen, teneinde de politiek van Dollfuss niet te desavoueeren. Voor het geval Miklas zou aftreden, zal hij waarschijnlijk door Dollfuss worden opgevolgd. Prins Sigvard van Zweden, de tweede zoon van den kroonprins, is dezer dagen te Londen aangekomen en heeft daar de noodige maatregelen getroffen om een dame van Duitsche nationaliteit te huwen. De prins heeft dezen stap on dernomen tegen den uitdrukkelijken wil van den koning van Zweden en den kroonprins in. De toekomstige echtge- noote van den prins is mejuffrouw Erica Patzek, de dochter van een Berlijnsch koopman. Na een stormachtigen nacht met veel regen is het gisterochtend te Berlijn be gonnen te sneeuwen. Met de sneeuwjacht, die zoo hevig was, dat in vele buitenwij ken het verkeer werd gestremd, ging nu en dan onweer en storm gepaard. De bui was van betrekkelijk korten duur en een paar uur later was de sneeuw alweer ge smolten. Reorganisatie bij de Spoorwegen. Naar de Tel eg r. vernam, zijn er bij de Ned. Spoorwegen diverse plannen in onderzoek, welke den dienst van exploi tatie betreffen en waarvoor bet streven bestaat om ze reeds met Mei a.s. gedeelte lijk tot uitvoering te brengen. De bedoe ling is bet reizigers- en goederenvervoer te concentreeren op groote schaal. Het ligt in de bedoeling, met ingang van de nieuwe dienstregeling, 15 Mei a.s. wederom eenige kleinere stations op te heffen, iets dat de laatste jaren reeds herhaaldelijk gebeurd is. Op eenige lijnen zal de dienst geheel worden stopgezet. Verder zal op eenige kleine baanvakjes, waar nn reeds een beperkte dienst wordt onderhouden, de dienst geheel worden opgeheven. Deze dienstregeling moet echter door de direc tie worden goedgekeurd. De geheele bedoeling, welke bij deze regeling van den dienst voorzit, is, te trachten tusschen de grootere stations het reizigers- en goederenvervoer te concen treeren. Het is de bedoeling alleen op de knoop punten van het spoorwegnet de treinen te doen stoppen en een economischer en zui niger dienst te voeren. De Spoorwegen streven er n.l. naar, door middel van de A.T.O. de voor vervoer bestemde goede ren op die stations te laten brengen of afhalen. Dit geldt ook voor het reizigers- vervoer. De Spoorwegen moeten dan ech ter het recht en het uitsluitend recht heb ben om het locale verkeer op die wijze te bedienen. Reizigers en goederen moe ten door de eigen instelling van de Ne derlandsche Spoorwegen, n.l. de A.T.O., naar de groote stations kunnen worden gebracht of aangevoerd of weer van deze stations worden weggebracht en wegge voerd, iets, waarvoor tot nu toe het lo cale verkeer zorgdraagt. Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana heeft gister middag de vergadering van den Raad van State bijgewoond. Direcfeur-Generaal van den Landbouw. In de memorie van antwoord voor de begrooting van Economische Zaken aan de Eerste Kamer zegt de Minister o.m.: Dat het ontbreken van een directeur- generaal desorganiseerend werkt op de directie van den landbouw is te kras ge sproken. Het geheele crisisapparaat voor den landbouw, dat in korten tijd werd tot stand gebracht en velerlei nut heeft ge sticht, werd onder de huidige verhoudin gen georganiseerd. Zoo lang een geschik te functionaris niet is gevonden, meent de minister, hoezeer overtuigd van het groote nut van een goed directeur-gene raal, in de thans gevolgde lijn te moeten doorgaan. Vreemde werkkrachten. rln de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot regeling van het verrichten van ar beid in loondienst door vreemdelingen, zegt Minister Slotemaker de Bruine, dat de regeering niet over exacte en volledige gegevens beschikt, hoeveel Nederlanders thans nog in andere landen werkzaam zijn. In 1913 werd dit aantal berekend op ongeveer 200.000. Thans kan dit aan tal worden geraamd op ongeveer 50.000. Het blijft de aandacht trekken van de regeering, dat in ons land meer dan 30.000 vreemde dienstboden werkzaam zdjn. De minister van Sociale Zaken re kent bet zich tot taak te bevorderen, dat het aanbod van Nederlandsche vrouwen op de arbeidsmarkt voor dienstboden al lengs ruimer wordt. De belastingontduiking. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": In Friesland krijgen notarissen de laat ste weken bezoek van personen, die tot dusver belasting ontdoken hebben door Binnenland. Reorganisatie bij de spoorwegen. De regeering en de K.E.M.A. Minister Colijn over werkverruiming en uitbreiding der werkverschaffing. Buitenland. Het standgerecht in 'Oostenrijk opgeheven. Hevige sneeuwstormen in Amerika. Rouwdag te Weenen. Ingezonden Mededeeling. Siroop Famel geeft /f dadelijk verlich- ting, maakt het slijm los en kal- meert de hoest. J ORIGINEELE FLACON THANS. OOK IN KLEINE FLACONS a/l.U5 te lage aangifte van hun vermogen of inkomen. Nu de minister tot 1 Maart a.s. gelegen heid geeft deze aangifte te verbeteren zonder kans op straf, komen de schuldi gen bij den notaris, opdat deze voor hen de zaak bij den inspecteur der belastin gen in orde zal brengen. Wij hoorden van een notaris ten platte- lande, die binnen veertien dagen meer dan 50 zulke zondaars bij zich had ont vangen. Onder hen waren er met een beschei den kapitaaltje van eenige duizenden guldens, maar ook met een bezit van 50 mille en daarboven. Onder deze laatsten waren personen, die bekend stonden als luitjes zonder geld, ook bij notarissen. Natuurlijk is het geld belegd in aller lei papiertjes en men vreest nu onder de ontduikers blijkbaar, dat binnenkort het bankgeheim zal worden opgeheven en dan hun bezit toch bij den fiscus bekend zal worden. Daarom acht men het verkieslijk nu gebruik te maken van de tegemoetkomen de houding van den minister van finan ciën. Ook bij accountants en administrateurs vervoegen zich lieden met dezelfde bood schap als bij de notarissen. TWEEDE KAMER. De Regeering en de K. E. M. A. De Tweede Kamer beeft zic'h gisteren in hoofdzaak bezig gehouden met een in terpellatie van den heer Schouten over de 'houding van de Regeering tegenover de K. E. M. A. te Arn'hem. Deze vennootschap tot 'keuring van elec- tro-tecbnisohe materialen, controleert alle technische apparaten en materialen, om zoo te voorzien in de belangen van het puibliek. De vennootschap is gedacht als coöperatie van de provinciën en gemeen ten, die electriciteitetoedrijven exploiteeren. Die provinciën en gemeenten benevens enkele particulieren zijn de aandeelhou ders. Deze aandeelhouders financieren de vennootschap, wei'ke dus vooral van over heidsgeld bestaat en de macht over deze rechtspersoon berust in handen van de technische leiders, 'die georganiseerd zijn in de vereeniging van directeuren van electricitea'tsbedrijven. Deze bedrijven zijn gaan .groeien en daarmee ook de vennootschap. Zij heeft ook aan de Regeering om subsidie ge vraagd en tevens verzocht, dat de 'Staat aandeelhouder in de vennootschap zou worden. De Regeering heeft bevestigend geant woord op voorwaarde, dat lo'. het bedrijf van do K.EM.A. te Delft zou worden get- vestigd; 2o. dat de Regeering den noodi- gen invloed zou 'hebben op organisatie en beheer van de K.E.M.A. En als wij' weigeren? heeft de K.E.M.A. gevraagd. Dan zullen wij' zelf te Delft een mono polistische instelling stichten en zorgen, d-a't de Arnhemsche vennootschap via de electriciteitscentrales 'haar onkosten niet meer betaald krijgt uit de kassen van pro-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1