I Cocos brood mimMiïm GROOTE VERKOOPING Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding MEUBELEN jONGELUI DIE TROUWEN GAAN E. J. BOS HOOFTMAN linbouw Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten. Advertentiën. POLDER WALCHEREN DEN BOERENINSPAN Landbouwersinspan, Uit de hand te pachten UITERST LAQE PRIJZEN BEZOEKT ONZE TOONZALEN BAKKERSKNECHT. IJzersterke Manohesterbroeken Fantasie Broeken Sterke Jongensbroekjes Reuzensterke Manchester Pakken NOTARISHUIS ABDIJ, MIDDELBURG, Werkmansgoederen, Modeartikelen, Prachtige Stoffen voor Damesmantels en Costumes, Vitrages, Fluweelen enz. Vloer-, Divan-, Tafel-, Kapstok- en Schoorsteenkleeden. Alle mogelijke Manufacturen, Dekens en Werkmansgoederen. Verpletterende keuze in Stoffen. Prachtige korte Damesmantels, hoogst modern. Pluchette Overgordijnen en afgepaste Gordijnen. 7 beste Paarden, 9 stuks Hoornvee, I in ran een feeert- igen van Pa. 138 erzoeik deze wei- iet dankgebed. Van 1. n. r. Zit- rJ. H. Geschiere, Hondius, J. W. M. A. Botting. M Ibouwwinterschool 3rins van Oranje" irgadering van de eriingen der R. L. G. Z a n d e e, gswoord bet over- aouck. Spr. wees >pleving allerwege rdeering voor den op, dat deze den verplichtingen op- landbouw-onder- |n tevens ook het ■wijs voor de vrou- 0. J. Hendrik- verslag o.a. mede, aaide van 200 op overzicht van de enz. r deelde mede, dat ding uit den alge- merkt op, dat de ok natuurlijk, om- enigingen niet met emerkt wordt, dat iging een f 3040 het Jaarboek, dan k ontvangen, zegt, dat afbreken bouwen. Spr. zou en wordt hierna I te treden, ie a t e r deelt mee, J.932 f 634.11 en de egen. I in de vacature- de heer P. J. A. ■bij acclamatie her- laats van den heer Izen de heer J. P. Ie. Ithals leest daarna or van de gehou- fring Walcheren en - Wieringermeer. voorzitter van den plgens de vergade- I samenwerking die bonden van oud- I samenwerking, die vatbaar is, o.a. wat Lgt ter sprake het Vergadering. Spr. is van deze vereeni- in overweging in B. v. G. en anide- Izomerdag te orga- Ten overwogen, leer J a c. W e 1- |idijke over: „D e r 3pr. op het vierde r W. S. voorspeld, trijd om zijn plaats pen te voeren. Voor konderwijs vóór al- strijd, wijst hij af orloofde en gevaar- knvaardt hij de wa- fdsche wet ons toe ing, vrije pers, de- |enz. ïrie vragen: Is er moet die strijd ge- gevoerd? |s de groote waarde gebleken, maar ook ien, dat de eene .iet mag parasitee- ïg en parlement één [maatregelen tot be- jstaan. Toen konden tijd wetten worden fOd van uitvoer van prkomen werd, dat 1 der bevolking het |u uitbuiten, i profiteeren van o' uwers en te bere volking tegen tr ouwproducten |en volk wisten aardeeren. Jeft een grooten eco- gebracht. Er kwam mentaliteit, ook b1 ons land. Vele wetten legden srvare lasten op de bedrijven, ook op de landbouwbe drijven, De ondernemers, die dat konden, verdisconteerden de hooge kosten in de prijzen van de producten. Gevolg was loonsverhooging, daarna weer prijsver- hooging enz. Ook de landbouwer ontkwam niet aan de hooge prijzen van vele artikelen, aan de loonsverhooging der landarbeiders en aan de kosten der sociale wetten. Maar hij kon zijn hoogere kosten niet op een ander afschuiven. De prijzen van de landbouwproducten hielden geen rekening met de verdubbe ling van kosten en prijzen. Spr. is niet tegen sociale wetgeving, maar gezien de onrechtvaardige toestanden voor den landbouw en de financieele uitkomsten, is Spr. van meening, dat hij de kosten dier wetgeving nn niet dragen kan. Er is in eigen land een tegenstelling ge komen tusschen de beschutte en onbe schutte bedrijven (waaronder de land bouw). De prijzen van de landbouwpro ducten moeten nu wel kunstmatig omhoog gebracht worden, wil de landbouw niet dood gedrukt worden. De regeeringsmaat- regelen gaan gelukkig in de gewenschte richting. Als de Minister zijn doel zal hebben be reikt, dat de landbouwproducten het prijs peil van vóór den oorlog hebben bereikt, is de landbouw echter nog niet gered. De prijzen der producten staan dan wel op 1, maar voor de diensten van anderen moet de hoer steeds 2 betalen. De werknemers in de steden profiteeren nog altijd van de lagere prijzen der pro ducten. En dan wordt er gemopperd als de prijzen der producten door de steun aan den landbouw 3 pet. stijgen! Er wordt in den laatsten tijd een een heidsfront gevormd van arbeiders en van werkgevers in de industrie tegen den landbouw. Ban en achterban worden op geroepen. En deze groepen beschikken over krachten met groote autoriteit. De arbeiderspers en feitelijk de geheele groo te pers ageert tegen den steun aan den landbouw. Spr. wijst ook op het geschrijf in de „Nederlandsche Werkgever" en de atcie van de Vereen, van Ned. Huisvrou wen. De landbouwers hebben geen bezwaar tegen steun aan de industrie, als dit noo- dig is. Maar dan mag het omgekeerde ook verwacht. Spr. betoogt, dat de steunmaat regelen nog niet de verliezen voor de land bouwers hebben omgezet in een matige winst. De laatste loodjes wegen 't zwaarst. De tegenstand zal steeds krachtiger wor den. Reeds nu is1 de steun voor de tarwe ver laagd en spr. begrijpt niet, dat de land bouworganisaties zich daartegen niet ver zet hebben. Ook keurt Spr. af de verslechteringen in de bietenregeling. Dit is in strijd met de toezeggingen der Regeering, die daar door bij de boeren het geloof in haar woord ontneemt. Is de Regeering met blindheid geslagen. Ze ondergraaft haar eigen grondslag. Laat ze bedenken, dat de steun van het platteland voor haar van groote beteekenis is en laat ze oppassen, dat ze groote groepen van plattelanders niet in de armen van de uiterste stroo mingen jaagt. Met de opwekking van „De Zeeuw" om de gelederen te sluiten gaat Spr. accoord, maar dan moet de regeering geen bres in haar eigen gelederen schieten. De landbouw moet voortdurend strijd voeren tegen de stroomingen van den laat sten tijd, die den steun aan den landbouw bestrijden, ook tegen „Economisch statis tische berichten", „Haagsche Post", „Ne derlandsche werkgever" enz. Maar ook is inwendige zending noodig. De boer moet door woord en geschrift in gelicht worden. Daarnaast moeten ook openbare vergaderingen worden gehouden, om de arbeiders, de winkeliers en de am bachtslieden op de hoogte te stellen. Ver keerde voorstellingen in de groote pers moeten door een landbouwpersdienst be streden worden. We beleven een structueele crisis en we weten nog niet, hoe b.v. het verre Oosten zich zal ontwikkelen. We zullen moeten komen tot een nationaal saneeringsplan. Het landbouwgedeelte daarvan kan nu reeds door ons worden uitgevoerd. We staan voor nieuwe en groote problemen. Lapmiddelen helpen niet. De landbouw moet op voorziening van eigen behoefte worden ingesteld. Daartoe moeten de landbouwers zich als één groep aanslui ten. Evenwicht tusschen de verschillende groepen moet tot stand komen. Zoover is het nog lang niet. De tegenwoordige toe stand is voor den landbouw niet drage- lyk, maar benard. In dien geest moet de publieke opinie worden bewerkt, opdat straks kan gezegd: „De boeren hebben overwonnen". Na deze rede werd de heer C. Stevens benoemd tot eere-voorzitter en de heer Jac. Welleman tot eerelid der vereeniging 'be zat en de® DEN HAAG. Op den dag van de grafenis van de Koning van België, zaï bet Belgische Gezantschap te Den Hsag een plechtige rouwdienst laten opdragen in de R.K. kerk van de H. Ant'honius Lodewijk aan de Prinsessegracht. Deze dienst zal Donderdag a.s. u.«s voormiddags 11 uur worden gehouden. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en Z. K. H. de Prins der Neder landen zullen zich hierbij doen vertegen woondigen. D- M- de Koningin Moeder heeft per soonlijk een telegram van rouwbeklag aan Koningin Elisabeth van België gezonden. Vlawch In bük, DEN HAAG. In een rondschrijven aan -gemeentebesturen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de aandacht er op gevestigd, dat in den verkoopprijs van vleesdh dn blik de omzetbelasting inbegre pen is, zoodat die belasting niet meer extra berekend mag worden boven den verkoopprijs van f 0.35. DEN HAAG. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan de gemeente besturen een schrijven gezonden, waarin wordt gewezen, dat het toezicht op de naleving der bioscoopwet niet geheel be vredigend kan worden genoemd. Het be treft hier het bijwonen van bioscoopvoor stellingen door jeugdige personen, waar bij films worden vertoond, welke dodr de Centrale Commissie voor de filmkeuring niet zijn toegelaten. 'De Minister heeft ten dezen aanzien op scherper toezicht aangedrongen. Verkeers-ongevallen. 'DEN HAAG. Alhier is opgericht de N.V. Algem-eene Telefonische en Medische Hulpdienst in Nederland, welke vennoot schap zic'h ten doel stelt langs Rijks, Pro vincie en Gemeentewegen hulpposten te plaatsen, waarin een telefoon aanwezig is voor het aanvragen van medische hulp, medische artikelen enz., welke noodig zijn voor het verleenen van hulp aan een door een verkeersongeval getroffene. UTRECHT. De raadsman van Ir Mus- sert, iMr A. J. v. Vessem te Utrecht, heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de naar aanleiding van de klacht van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist uit gebrachte dagvaarding. Tengevolge hier van zal de zaak op 27 Febr. a.s. niet voor de rechtbank te Utrecht behandeld wor den. Beleediging van een Gemeentebestuur. OSS. De burgemeester van Oss heeft namens het college van B. en W. bij de justitie een aanklacht ingediend wegens beleediging van het gemeentebestuur van Oss tegen A. Roelofsen te Rotterdam. Ge noemde heer Roelofsen heeft in een open bare vergadering van de N.S.B. te Rotter dam, volgens het verslag van die verga dering in de N. R. Crt., onder meer be toogd, dat het Gem. bestuur van Oss een keurmeester heeft weggewerkt, omdat deze zioh niet door den heer Zwanenberg wilde laten cxmkoopen om in strijd met zijn plicht te handelen. De heer Rioelofsen zal dus nu met bewijzen moeten komen. De Koning van België in de Tweede Kamer herdacht. DEN HAAG. In de heden gehouden zit ting van da Tweede Kamer, hield de voorzitter een rede ter herdenking van wijlen Koning Albert I van België, waarin hij zeide, dat met den eenvoud, die hem eigen was, schoonheid zoekend in de bergen van zijn land, Belgdë's souverein Z. M. Koning Albert I door een ongeluk- kigen val aan zijn volk ontnomen is, aan zijn volk, dat hij liefhad en dat w-eder- keerig hem liefdevol vereerde, kennend zijn onverdroten wil het ten goede te lei den. Diep getroffen door dit tragisch -heen gaan van den aan zijn land zoo nauw ver bonden vorst, deelt het Nederlandsche volk in België's smart. De voorzitter van den Minis terraad, Dr H. Golijn, sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan en zeide, dat ook de Regeering diep gevoelde be langstelling wensoht te 'betoonen bij 'het ernstig verlies, dat het naburig, bevriende en ten deele stamverwante volk getroffen heeft. Het Belgische Ivolk verloor in dezen moeilijken tijd een noode te missen be leidvol Staatshoofd, een Vorst, die zoo wel in dagen van -hoogst gevaar als in tijd van vrede heeft uitgeblonken -door trouw en 'toewijding bij het dienen van de belangen van zijn volk. Zijn trouw aan internationale verdra gen bij het uitbreken van den Wereld oorlog in 1914, zijn volharding 4 jaar lang in het standhouden op 'het laatste plekje grond, waar de Vaderlandsche vlag no-g wapperde, roept -de 'herinnering wakker aan de schoonste voorbeelden van de hooge opvatting der plichtsbetrachting in vroeger en later tijd. 'Ook de Nederlandsche Regeering. Wensc'ht bij deze doodsbaar naast bet uit spreken van haar waardeering van alles, waardoor dit leven gesierd werd, ook ge tuigenis af te leggen van 'haar hartelijke deelneming in 'het verlies, dat het Belgi sche Koningshuis en de Belgische Natie heeft getroffen. Dimitroff wordi niet losgelaten. BERLIJN. In de Daily Mail is een interview gepubliceerd met Rijksminister Goering. Op een vraag naar Dimitroff antwoord de Goering: Dimitroff 'heeft den Rijksdag niet in brand -gestoken, maar wel zijn best gedaan het Duitsche volk te dohn ontvlammen. Hij was actief Bolsjewistisch agent in Duitschland. Ik heb gezegd, dat hij de galg verdiende, al was -het slechts van wege zijn misdadige en opruiende actie in Duitschland. 'Dat ia nog steeds mijn particuliere meening. Wanneer zijn partij had gewonnen zou men mij zonder 'genade hebben opge knoopt. Ik zie geen rede waarom wij zachter zouden zijn. Thans is hij veilig achter slot en grendel, waar hij in elk geval voorloopig blijft. Hij is daar best 'geborgen. Zijn laven en gezondheid zijn niet in gevaar en hij is er zoo goed aan toe als in een gevangenis mogelijk is. éten notaris J, Q. Blatapot tan Cat© ia delburg ten verzoeke van het Diaconie- Armbestuur der Ned. Herv. Kerk te Ga- pinge, aldaar gehouden publieke verpach ting voor 7 jaren van de aldaar gelegen bouw- en weilanden, was als volgt: Perceel 1 en 2, gez. groot 87 A. bouw land aan A. Dekker voor f 102,88; perc. 3 groot 44.48 A. bouwland aan C. Louwerse Azn. f 62.34; perc. 4, 1.20.94 H.A. weiland aan G. Dingemanse voor f 107.87; perc. 5 23.60 A. bouwland aan G. Langebeeke Jr voor f 24,05; perc. 6 29.30 A. bouwland aan J. Vos Czn voor f 39,57; perc. 7, 1.56.20 H.A. weiland aan G. Langebeeke Jr voor f 199.03; perc. 8, 38 A. bouwland aan W. Bakker voor f 45,51; perc. 9, 40 A. bouwland aan H. Luitwieler voor f 50,97; perc. 10, 25.10 A. bouwland aan Johs. Vos Czn voor f 31,98. De pachters wonen allen te Gapinge en de prijzen zijn per jaar en den hoop. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 47 47 Philips Gloeilampen G.B. 249 247 Unilever 80 >1 79 Anaconda Copper 10% 10% Bethlehem Steel 297/s 29 U.S. Steel Corp. 36s/a 35% Koninkl. Petroleum 178 Mi 177 Shell Union 6% 6% Amsterdam Rubber 105 103 NCd. Scheepvaart Unie 46% 46% Deli Maatschappij 118% 115% Handelsverg. Amsterdam 190 187% 5 pet. Nederland 1932 101% 1016/s 4% pet. Ned.-Indië 1926 93% 93% 4 pet. Nederland 1933 997/s 997/e ZooaJs gewoonlijk veroorzaakte de iets minder o-pgewekte toon in de New-York- sche slotkoersen wat minder belangstel ling en het verloop was dan ook vrij lus teloos. Een uitzondering vormden aandee- len kunstzijde. A.K.U.'s werden tegen hooge koers grif verhandeld. De beleg- gingsmarkt was prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 20 Febr., 2.30 u. Londen 7.62764. Parijs 9.78-9.80. Berlijn 58.95—59.00. Brussel 34.6834.70. New-York 1.49%—1.50%. Liquidatie van notaris Dumoleijn's bezit. In een circulaire aan -de crediteuren en deposanten van notaris E. B. Dumo-leyn te Hontenis-se, deelen de liquidateuren de heeren Mr J. F. van Deinse en Mr R. J. J. Lamboo-y, mede: Het aantal crediteuren van notaris Du- moleyn, dat zich accoord heeft verklaard met de door ons te verrichten minnelijke liquidatie van diens bezittingen is van dien aard, dat wij ons voldoende gerech tigd achten deze liquidatie thans aan te vangen. D'e onroerende goederen zullen binnen kort worden verkocht (hofsteden en lan derijen tegen den zomer), terwijl de in vordering der uitstaande geldleeningen thans onmiddellijk ter hand genomen zal worden. —————BI Goes, 20 Febr. 1934. Kaokerwten 88.50; schokkers 12 13.50, bruine boonen 7.50—8.25, maan zaad 1718, karwijzaad 24.50, mosterd zaad 10 gld. Aanvoer tamelijk,, handel flauw. Eieren p. 100 2.30, middenpr. p. 25 57,5 ct.; winkelpr. 3.5 ct., boter per kilo f 1.40, middenpr. p. pond 70 ct., winkel prijs 80 ct. Fabrieksboter 85 ct., eendeieren f2.30, poeleieren f 1.50, afwijkende boter 60 ct. f 2.60 p. 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 21 Febr.: Krachtige tot matige later afnemende Westelijke tot Noord-Westelijke wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. Stand van hedenmiddag 3 u.: Vrouwepoldar. De uitslag van de dootr Stand van gistermiddag 3 u.: 779. Licht op voor fietsers: Woensdag 5 u. 34 min. Getroffen door de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als elders, bij gelegenheid van mijn zestigsten Geboortedag, betuig ik bij deze daarvoor mijn oprechten dank. De Burgemeester van Grijps- en Meliskerke: J. J. DE KEIJZER. voor 3 of 5 jaren, ingaande direct, van den heer C. TRIMPE BURGER onder Kloetlnge: I. 1.49.60 H.A. (3 Gem. 243 R.) Bouwland genaamd „de Korte Hoek" in den Noordhoek. II. 17 A. 53 c.A. (134 R.) Tuin grond in den boomgaard bij het dorp. Aanbiedingen met opgave van 2 sollede borgen of vooruitbetaling tot en met 27 Febr. a.s. ten kantore van Notaris VAN DISSEL, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. HET DAGELIJKSCH BESTUUR van den Polder Walcheren brengt ter openbare kennis, dat door hem is ontworpen een KEUR OP DE DUINEN, welk ontwerp gedurende veertien dagen ter inzage van ingelanden op de Griffie des Polders is neder- gelegd en voor een ieder tegen be taling der kosten in afdruk ver krijgbaar is en dat ieder ingeland het recht heeft, zijne bezwaren tegen de ontworpen keur binnen veertien dagen na den datum dezer kennisgeving aan de Algemeene Vergadering des Polders in te zenden. Middelburg, den 15 Februari 1934. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, H. F. LANTSHEER, Voorzitter. R. W. VAN LYNDEN, Griffier. Voor Salon, Woon- en Slaapkamer hebben we een praoht-eorteerlng. In eiken Linnenkasten brengen we aparte mo dellen volgens eigen ontwerp. Lange Delft 16-17, Middelburg Wij leveren U een MOOIE BRON ZEN PENDULE MET SLAG VOOR 15.-^ Verder ALLE UURWER KEN aan uiterst lage prijzen. Alles met een jaar garantie. Fa I. A. GOEDBLOED, L. Burg B14,M'burg Er biedt zich aan voor direct een bekwaam Bakkersknecht, goed met Brood- en Banketbakken op de hoogte. Op hoog loon wordt niet gelet, liefst in Goes of omgeving. Brieven letter B E Bureau van dit Blad te G.oes. Deurw. VERVAAT EN WILLE- BOORDSE zijn voornemens om op ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934, om één uur, aan het perceel Wijk A No. 37 te Grijpskarke 4 contant te verkoopen: Tafels, Stoelen, Spiegels, Lamp, Lediktmt, Trog, Spekstander, For nuis (40 L.), Kachel, Bascule met gewichten,. Droogrek, Koperen Ke tels, Botermanden, Boterschotels, Haardstel, Kaasvat, Stallantaarns, Maatemmer, Raamhorren, Kinder wagen, 3 Gresbuizen, Geit, Varkens hok, Baddings, Ribben, Planken, Latten, Staken, Gaas, Aardappel hor, Zakken, Boon- en Tarwestroo, Houtaswagen, Zijladders, Glas- en Aardewerk, Landbouwgereedschap pen en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. 2,96 3,60 4,26 Gestreepte Pllow Broeken 2,76 3,26 3,60 4,90 1,70 2,15 3,25 4,75 0,85 1,25 1,90 2,40 13,90 14,50 18,50 22,— VLASMARKT, MIDDELBURG. van etn zeer groote partij Dc verkoop heeft plaat»: Dinsdag 20 Febr. 2—8 uur, Woens dag 21 Febr., Donderdag 22 Febr., Vrijdag 23 Febr. en Zaterdag 24 Febr. 9—8 uur. Dagelijks gesloten 1—2 uur. Betaaldag 25 Mei 1934. Contante koopera geen opgeld. Deurwaarder G. HEIJBOER te Kortsene is voornemens op VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934, des voormiddags om 10 uur, ten verzoeke van den heer L. J. DE RIJKE, landbouwer te Wlssen- kerke, op de door hem bewoonde hofstede „Scherpenisse", in het openbaar te verkoopen: bestaande uit: als*. Zus, vosbles merrie, 4 jr, Kadee, vosbles merrie, 8 Jr, Prins, vosbles ruin, 6 jr, Bertha, vosbles merrie 5 Jr, Marie, moorkop merrie, 9 Jr, Bruno, bruine ruin, 3 jr, Max, vos bles ruin, 2 j. als: Vare Koe, 3 2%-jarige Vaar zen, 2 1%-jarige Vaarzen en 3 jaar ling Vaarzen, 6 Varkens, 80 Kippen en Eenden. als: 3 Menwagens, Kipkar, Drie- wielskar met hekken, 2 Keerploe gen, 4 andere Ploegen, 8 Eggen in soort, w.o. verstelbare zigzag, 2 Sleden, Wiedmachine (compleet), Sleeper, Aardappelzetter, IJz. Hol blok, Cultivator, Motor, Dorschma- chine, Kelderwind, Peemolen, Wan molen, Geeselsteen, Zakkendichter, 2 Basculen met gewichten, 3 Graan- zeven, Graanmaten, Aardappelmaat, Slijpsteen, Ploeg- en andere Zwin gen, Wagenlichter, Ladder, Draad- palen, Draad, Kuikenrennen, Kunst moeder met loop, Vorken, Rieken, Schoppen, Rijven, Kruiwagen, Pon- gerboomen, Harnassement, Water bak met goot, diverse Zakken, Nor- tonpomp, Hooi, Stroo, Voederbieten, ingekuild Peeloof, Brandhout en al hetgeen verder wordt aangeboden. Veiling beestiaal om 1 uur. Uitsluitend aan solide N.-B. koo- pers wordt crediet verleend tot 1 October 1934. Bergplaats voor auto's, fietsen, enz. TE KOOP OF IN RUIL: Baaie Kalfvaarzen en Koeleni gekalfd of aan de rekening. J. KOSTER, Veehandel, Ierseke. Telef. 29ij, Kruiningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3