Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Land- en Tuinbouw wwrlia *.m. oseemeait worii, de> is voorgestelde verhooging dar rijwielbelas- ting, die een jaarljjksch offer van ander half millioen guldens beteekent, vooral h«>t finanoieel zwakste deel der Neder- landsche bevolking treft, terwijl daarvan te vreezen is, dat de rijwiel- en rijwielban den-industrie er de nadeelige gevolgen van zullen gevoelen. Dringend verzoekt de A.N.W.B. daarom het voorstel tot ver hooging dezer belasting wel te willen te rugnemen. Voorts wordt aangedrongen op wijzi ging van de bestaande rijwielbelasting wet, door te bepalen, dat van 1 Mei tot 1 Augustus de belastingmerken voor hal ven prijs worden verkocht. Inzake de verhooging van de wegen belasting bepleit de A.N.W.B. een verdere dan de voorgestelde vereenvoudiging van het tarief en de invoering van een alge meen tarief, met verruiming van de ge- wichtsgrens tot 150 Kg. voor z.g. drie wielers met hulpmotor, die door duizen den venters en kleine middenstanders worden gebruikt. Verdor wordt er op aan gedrongen, alle twee- en driewielige mo torrijtuigen en alle motorrijtuigen voor personenvoevoer (met maximaal 6 plaat sen) te belasten naar denzelfden maatstaf per 100 Kg. Ten slotte geeft de A.N.W.B. dringend in overweging, in de wet de mogelijkheid op te nemen, de wegenbelasting per maand te voldoen (eventueel met een ge ringen toeslag). Kindertoeslag- en Pensioenfondsen. Een dezer dagen had een afvaardiging van den Raad van overleg uit de vier R.K. Sociale organisaties (werkgevers, arbeiders, boeren en middenstanders) een audiëntie bij den Minister van Sociale Zaken ter bespreking van het bij deze organisatie bestaande verlangen om te komen tot maatregelen, die kunn»«i leiden tot instancnouding van bedrijfsregelingen op het gebied van kindertoeslag- en pen sioenfondsen a.d. In het bijzonder werd gewezen op de gevaren, welke die fond sen vooral in de huidige tijdsomstandig heden bedreigen, wanneeï niet-aangeslo- (cn ondernemingen vrijgesteld blijven van do financieele lasten, die de instandhou ding van dergelijke ïondsen op de aan gesloten werkgevers legt. De minister zeide, op dit oogenblik geen toezegging te kunnen doen, doch knoopte daaraan terstond de mededeeling vast, dat hij aan de betrokken afdeeling van zijn departement bereids opdracht gegeven had, deze materie in onderzoek te nemen. Het onderwerp op zichzelf heeft de volle belangstelling van Zijn Excel lentie. De nadere bestudeering zal moeten lee- ren of en hoe aan de tot uitdrukking ge brachte wenschen zou kunnen worden te gemoet gekomen. Drinkwaterleiding Goeree en Qverflakkee. Maandag is een aanvang gemaakt met de waterlevering voor een groot gedeelte van het eiland Gceree en Qverflakkee. 12 van de 13 gemeenten van het eiland be sloten enkele jaren geleden voor ge zamenlijke rekening een drinkwaterlei ding te stichten. Als gevolg van de tijdsomstandigheden i lage prijzen, goedkoop geld bleven de kosten van het werk belangrijk bene den de raming, terwijl het voor den bouw benoodigde kapitaal, dank zij de tus- schenkomst der provincie Z.-Holland te gen zeer lage rentestandaard kon worden geleverd. Als gevolg van een en ander konden de tarieven zeer laag gesteld worden. Zeer verblijdend is, dat het aantal aan sluitingen zeer hoog is en de verwachtin gen verre overtreft. Hoewel het pas enkele maanden gele den is, dat met het maken van propa ganda een begin werd gemaakt, bedroeg het aantal aansluitingen in vier gemeen ten ree)ds meer dan 70 pet., in drie ge meenten meer dan 80 pet. en in twee ge meenten meer dan 90 pet. Alvorens alle dienstleidingen zijn ge legd en alle ingezetenen water kunnen tappen zullen nog eenige maanden ver iaopen. Ook het pompstation moet nog worden afgewerkt. De waterlevering geschiedt nu door middel van een tijdelijke installatie. WIJZIGING NEDERL.-INDISCHE CONVERSIE-LEEN INGSWET 1931. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer zegt de regee ring, dat bij den opzet van het ontwerp de gedachte voorzat, dat een vrijwillige inwisseling van de dollar-schuldbewijzen in guldens-obligaties wellicht niet dade lijk zooveel resultaat zon opleveren dat 't mogelijk zou zijn de dollar-leeningen in haar geheel aflosbaar te stellen zonder aanzienlijke verhooging van de vlottende schuld. In dat geval zouden de ingewis selde dollar-obligaties niet aanstonds kunnen worden ingetrokken, aangezien de desbetreffende leenings-contracten voorschrijven, dat bij gedeeltelijke schuld aflossing een voorafgaande uitloting tot het aflosbaar gesteld bedrag noodig is. Zooals in het verslag terecht is opge merkt, zouden anders de rechten van de l.oiders der niet geconverteerde stukken niet naar behooren zijn gewaarborgd. Van de gelegenheid tot aanmelding ter cenversie op basis van f2.50 per dollar is gebruik gemaakt voor rond 115,5 mil lioen dollar. Daar derhalve nog slechts 7 millioen dollar niet is opgekomen, ligt het in het voornemen der regeering om, zoodra de onderhavige wetswijziging haar beslag te hebbes gekregen, een air geheele ^flosb&arstdlin# van de Indische dollarleeningen aan te kondigen, onder gelijktijdige openstelling van de gelegen heid tot inwisseling van de nog niet aan gemelde dollar-obligaties in schuldbewij zen van de nieuwe door het Rijk gegaran deerde 4 pet. guldensleening op basis van f 2.45 per dollar. De regeering stelt zich voor de obliga ties, welke niet op dezen voet ter con versie worden aangeboden, op de daar voor in dt leeningscontracten voorge schreven wijze te New York bij Guaranty Trust Company of New York betaalbaar te stellen met inachtneming van de Ame- rikaansche wet, waarbij de goudclausule is opgeheven. Inderdaad is aan de banken en com missionairs, die vóór of op 1 Februari de stukken inleverden, een hoogere pro visie toegezegd, ten einde een vlotte en regelmatige verwerking van de zeer groote hoeveelheden bij het inleverings kantoor in te zenden schuldbewijzen te kunnen waarborgen. Aangezien de afwijking van de gebrui kelijke provisieregeling der regeering noodzakelijk voorkwam om aan deze con versie de grootst mogelijke kans van sla gen te geven en daarmede geen hoogere uitgaven gemoeid waren, meende zij er op te mogen vertrouwen, dat de wetgever zijn sanctie aan deze afwijking niet zou onthouden. Door een volledige conversie van de Indische dollarschuld op den aangeno men voet zal het Indisch budget geduren de de eerstkomende jaren met rond f 15 millioen per jaar worden ontlast. VERPLICHTE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Mining van dun Hoogen Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft op 17 dezer zijn 42ste vergadering gehouden on der leiding van zijn voorzitter, Prof. Mr P. J. M. Aaiberse. In deze vergadering heeft de Raad zijn advies vastgesteld met betrekking tot het wetsontwerp van wet, houdende wettelijke regeling inzake het erkennen en subsidi eeren van vereenigingen met werkloozen- kas en de instelling van een crisiswerk- loosheidsfonds. In bet advies werden de verschillende standpunten, welke de leden hebben ingenomen, toegelicht. Een meerderheid in den Raad heeft zich uitgesproken vóór het in de wet ope nen van de mogelijkheid, dat in die bedrij ven, waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, een verplichte werkloos heidsverzekering tot stand komt. Een groote meerderheid zou in dat geval de bijdrage der werkgevers verplicht gesteld willen zien, terwijl een minderheid deze verplichte bijdrage ook in bet thans gel dende stelsel zou wenschen te zien inge voerd. Een minderheid van den raad zou naast de bestaande werkloozenkassen de moge lijkheid willen scheppen, dat men zich bij een overheidsorgaan tegen werkloosheid zou kunnen verzekeren, terwijl eveneens stemmen opgingen om bedrijfsvereenigin- gen als draagster der verzekering te doen optreden. Een minderheid zou de bestaan de commissie van advies wenschen te zien omgezet in een bestuur der werkloosheids verzekering. Een meerderheid van den Raad sprak zich uit voor een totstandkoming van een crisiswerkloosheidsfonds en eveneens voor de verplichte bijdrage der werkgevers in dat fonds. Tón slotte achtte een meerderheid in den Raad (19 tegen 11) een wet, in den geest van het onderhavige voorontwerp, gewenscht. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Sociale Zaken. De werkloosheid ia Z. Vlaanderen. Telde bet aantal werk- loozen in Zeeuwscb-Vlaanderen, inge schreven bij de arbeidsbemiddeling, op 31 Dec. 1933 4998 personen, op 31 Jan. j.l. bedroeg dit cijfer 4671. Goes. Gisteravond kwam de afdeeling van den Ghr. Nat. Werkmansbond alhier bijeen ter herdenking van haar 37-jarig bestaan. De voorz., dhr G. K. Maartense, hield, na opening der vergadering, een toespraak, waarin hij de leden inzonder heid wees 'op den ernst van dezen tijd en aanspoorde tot trouw aan het Ghr. be ginsel en dit ook te beleven. De secretaris, dhr G. Gorsse, deed hier na zijn jaarverslag hooren, uit 't welk bleek, dat het ledental stationnair was gebleven. Uit bet jaarverslag van den penningm., dhr G. de Beste, vermelden wij, dat uit de kas van bet algemeen zie kenfonds een bedrag van f 637.92 was uitgekeerd aan een 23-tal zieke leden. Daartegenover stond een inkomen over 1933 van f862.59. De bestuursverkiezing had tot uitslag; dat de aftredende heeren G. K. Maar tense en G. de Beste werden herkozen, terwijl dhr L. Korstanje Cbrz. werd toe gevoegd als lid tot de controle-commissie en ziekenbezoeker. Daar van het Prov. Comité bericht van verhindering was in gekomen, werd de avond verder gevuld met voordrachten en zang. Dhr J. de Graaff eindigde met dankzegging. De collecte voor het crisisoomité bracht deze week op f56.31. Grijpskerke. Het collectief arbeidscon tract voor de landarbeiders is verlengd voor 1934'35, door cte afd. G.B.T.B. alhier. Alleen ia gevraagd een paar onderge schikte details!, welke van weinig betee- kenis zijn, te wijzigen. Brulnisse. Maandagavond trad op voor den Chr. Landarbeidersbond dhr Van Maastricht van Utrecht. Hij opende op gebruikelijke wijze de vergadering. In zijn propaganda-rede bracht hij naar voren waarom organisatie noodig is. De enke ling kan niets bereiken. Niet in eigen kracht, maar alleen door Hem, die Nehemia kracht gaf, om te bauwen aan de muren van Jeruzalem, zullen wij wat kunnen bereiken. Gods Woord moet ons richtsnoer zijn. Daarom kunnen Christelijk gezinden zich niet op hun plaats voelen in een moderne vak beweging. De broodvraag, het materieele, is ondergeschikt aan het geestelijk-zede lijk leven van den mensch, hoewel op het eerste door velen de nadruk wordt ge legd. enNadat door spr. nog eenige vragen werden beantwoord, sloot hij de verga dering met dankzegging. Voetbal. Serooskerke (W.). Zaterdagmiddag speelde op het voetbalveld „Serooskerke II" vriendschappelijk tegen de „Noor mannen II" van Westkapelle. Ruststand 21. Eindstand 25, in het voordeel der „Noormannen". Het was een gezellige sportieve wed strijd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Akker- en Murmer- woude, T. Jonker te Marrum. Naax Brielle, G. Hooijkaas te Uitwijk. Bedankt voor Paesens, G. Hooijkaas te Uitwijk. Voor Workum, L. Knier t9 Bir- daard. Voor Lettelbert en Enumatil, J. A. A. Ouwejan te Fijnaart. Geref. Kerken. Tweetal te Bozum, J. J. Oranje, hulppr. te Den Oever en W. Wiersma, cand. te Sneek. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te IJmuiden, L. S. den Boer te Leerdam en J. Drenth te Broek op Lan- gendijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam, W. G. La- main te Rotterdam-Zuid. Jubileum Chr. School fe Grijpskerke. De officieele herdenkingssamenkomst van de vereeniging voor Ghr. Lager On derwijs, welke dezer dagen 'haar 40-jarig bestaan mag berdenken, werd Maandag avond gehouden in de Geref. Kerk, waar toe vele leden der vereeniging, genoodig- den en oud-leerlingen waren saamgeko- men. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op bet dagelijksch bestuur der gemeente, de plaatselijke predikanten Ds H. Pest man en Ds H. A. Jellema, de oud-hoofden R. v. d. Welle, J. v. Herp ea S. Domna, verschillende oud-onderwijzers en afge vaardigden van de schoolvereenigingen te Serooskerke, Oostkapelle, Meliskerke en Biggekerke. Nadat het 'bestuur, personeel en enkele der genoodigden op het met palmen ver sierde podium hadden plaats genomen, opent de secretaris, dhr A. P. Rotte, aan wien de leiding voor dezen avond is toe vertrouwd, deze bijeenkomst. Na het zin gen van Ps. 68 10 en 17, Schriftlezing van Ps. 78 18 en gebed, spreekt de voorzitter zijn openingswoord, waarin 'hij alle aanwezigen welkom heet, inzonder heid de aanwezige autoriteiten en af gevaardigden. Wh mogen, aldus spr., hier te samen zijn om te herdenken, dat voor 40 jaar in deze gemeente een school met den Bijbel werd gesticht. Dat moet ons nopen tot dankbaarheid, omdat daarin openhaar wordt 'Gods genade ons in zoo ruime mate geschonken. Nadat gezongen is Ps. 119 53 volgt voorlezing van bericht van verhindering tot bijwoning van dezen avond met aan bieding van de beste wenschen voor de school, van den mede-oprichter der ver eeniging, dihr A. de Visser, en van den inspecteur van het L.O., dhr G. Wit; van d'hrn G. Louwerse en G. Schout en mej. L. Boone, eertijds aan de school werkzaam geweest, van de vroegere plaatselijke pre dikanten Ds J. Dijkstra en Ds J. A. v. Selms en telegrammen van Ds G. de Jager en mej. G. H. de Schrijver. Namens het personeel biedt het hoofd der school, dhr B. G. Groot Nihbelirik, het bestuur een bloemstuk aan, vergezeld gaande van woorden van 'gelukwensch en waardeering en verstandhouding. De voorzatter zegt namens het bestuur dank voor dit blijk van waardeering. De voorzitter der sc'hoalvereen., dhr J. H. 'Gesohiere Sr., het woord verkrijgend, wijst op het 'groote voorrecht, dat wij mochten ontvangen in het hebben van een Chr. School voor L.O. Dankbaarheid je gens God moet dezen avond in bijzondere mate onze harten vervullen nu wij na veel moeite en strijd 'Gods zegen mogen zien op de veelal zoo moeilijke taak, welke moest worden verricht. Spr. 'draagt daarom aan allen de school op in hun liefde en 'ge beden. Na een woord van dank door den voor zitter wordt door de zangvereeniging „Halleluja", welke onder leiding van ■haren 'directeur, dhr Wijkhuis, welwillend de verzorging van 'het muzikale gedeelte van dezen avond op zich nam, den schei denden voorzitter een specia-' .je gelegenheid gedichte 'sjgenbeos gen, waarvan vooraf de tdkst aan dhr Ge sohiere was aangeboden. Door het hoofd der school werd een overzicht gegeven over het ontstaan en werking tot het welslagen van een feest avond, eindigt na het zingen van Ps. 138 vers 4 Da Jellema op verzoek deze wei- geslaagde samenkomst met dankgebed. Bestuur met personeel van de jubileerende school te 'Grijpskerke. Van 1. n. r. zit tend het bestuur: A. Marijs, J. Vlieger, A. P. Rotte, secretaris, J. H. Geschiere, voorzitter, W. de Wolf, A. Boogaard. IStaande personeel: mej. G. Hondius, J. W. Kommers, B. G. Groot Nibbelink, hoofd d. sch., F. Dronkers, mej. M. A. Botting. den groei der school. Nadat in November 1893 het besluit tot schoolstichting was genomen, kon op 17 Februari 1894 de school worden 'geopend, de voormalige Chr. Geref. Kerk, met 2 lokalen en 63 leerlingen. In den loop der jaren is zij steeds ge groeid, zoodat haar leerlingental steeg tot 162. In 1922 werd het nieuwe gebouw be trokken, waar in 5 lokalen les wordt ge geven. Een 5-tal schoolhoofden mochten in die 40 jaren hun krachten geven, n.l. de heeren v. d. Welle, van Herp, Douma, Saathof en Groot Nibbelink, bijgestaan door vele onderwijzers en onderwijzeres sen. Als bijzonderheid moge nog vermeld, dat de drie voorzitters, welke de vereeni ging hebben gediend, allen nog in leven zijn, n.l. de heeren A. de Visser, A. Ge schiere en J. H. 'Geschiere, welke laatste een kwarteeuw als zoodanig fungeerde. Dhr A. Geschiere, oud-voorzitter, wijst op de geloofskracht van hen, die ondanks de economisch zoo moeilijke negentiger jaren niet versaagden, maar naast den bouw van kerk en pastorie overgingen tot stichting van een eigen school, welke voor velen tot rijken zegen is geweest. Spr. ein digt met het bestuur en personeel Gods zegen toe te bidden. De voorzitter, spr. dankend voor zijn woorden, zegt te gelooven, dat het voor zitterschap der schoolvereeniging blijk baar een zeer gezond werk is, daar alle voorzitters een zeer hoogen leeftijd be reikten. Applaus onderstreept 's voorzit ters woorden. In de nu volgende pauze wordt door de damesleden der zangvereeniging op chocolade en bisschuitjes getracteerd. Na het zingen van een 2-tal coupletten van Luthers strijdlied: „Een vaste burcht is onze God", neemt dhr R. v. d. Welle, welke als eerste hoofd de school 16 jaren diende, het woord, de oprichting der school schetsende als een zaak van ge loof en gebed, zich uitende in de werken Wij1 moeten in navolging der oprichters biddende en werkende onzen arbeid ver richten dn vertrouwen op God. Met een humoristische speech betreffende het ver loop van zijn proefles en daarop gevolgde benoeming 40 jaar geleden, eindigt spr zijn toespraak. Dhr J. v. Herp, eenige momenten me- moreerende uit den tijd, dat hij de school aan deze plaats mocht dienen, waarin ook vielen de moeilijke oorlogsjaren, spreekt zijn beste wenschen uit voor de school en hen, die voor en dn haar mogen arbeiden, er op aandringend om deze van God ge geven schat bij den voort'duur te dragen op de vleugelen des gebeds. Dhr S. Douma spreekt een bezielend woord, zijn beste wenschen uitend voor de school, waaraan hij gedurende een 8-tal jaren zijn krachten mocht geven, aan wel ke jaren 3pr. nog steeds de meest aange name 'herinneringen met zich draagt. Namens de oud-onderwijzers biedt dhr J. Jonkheer zijn beste wenschen aan voor de school, bestuur en personeel, aanspo rende om indien ooit weer offers worden gevraagd deze blijmoedig te 'geven. Namens den Raad der Geref. Kerk feli citeert Ds H. Pestman, namens den Raad der Ned. Herv. Gemeente Ds H. A. Jelle ma en namens het Dag. Bestuur der ge meente burgemeester J. J. de Keijzer. Nadat door de zangvereeniging nog eenige nummers ten beste zijn gegeven, waarvoor zij een dankbaar applaus mag oogsten, verversc'hingen zijn rondgediend en gecollecteerd, vindt voorlezing plaats van enkele tijdens de vergadering ingeko men gelukwenschen van de oud-onder wijzers dhrn M. Fraanje, S. Veriare, J. P. v. Dijk en A. de Lange. Namens de oud-leerlingen der school spreekt d'hr J. de Wolf, hoofd der school te Serooskerke, welke ouders en onder wijzers op het hart bindt, het zaad des verbonds 'bij den voortduur te brengen aan den voet van bet Kruis. Nog worden woorden van gelukwensch gesproken namens de schoolvereeniging te Serooskerke, 'Oostkapelle en Meliskerke, resp. door de heeren de Wolf, Corne- lisse en Huisman. Na het zingen van 2 coupletten van het Wilbeflimus brengt de voorzitter der schoolvereeniging aan dhr Rotte dank voor zijn leiding dezen avond en de woor den van dank en waardeering tot hem ge richt, inzonderheid voor de hem toege zongen zegenbede door de zangvereeni ging. Nadat de voorz. allen had dank gezegd voor de opkomst en de verleende meden Oud-leerlingen Rijkslandbouwwinterschool Heden werd in de „Prins van Oranje" te Goes de 31ste jaarvergadering van de Vereeniging van Oud-leeriingen der R. L. W. S. te Goes gehouden. De voorzitter, dhr A. G. Z a n d e e, herdacht in zijn openingswoord het over leden eere-lid, dhr Snouck. Spr. wees voorts op de nationale opleving allerwege en de toenemende waardeering voor den landbouw en merkte op, dat deze den landbouw ook grootere verplichtingen op legt. Spr. spoorde aan landbouw-onder- wijs te propageeren en tevens ook bet landbouwhuisboudonderwijs voor de vrou wen. De secretaris, dhr G. O. J. Hendrik- s e, deelde in zijn jaarverslag o.a. mede, dat het aantal leden daalde van 200 op 186. Voorts gaf spr. een overzicht van de vergaderingen, excursies enz. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voor uittreding uit den alge- meenen Bond is. De secretaris merkt op, dat de Bond niet veel doet, ook natuurlijk, om dat de aangesloten vereenigingen niet met voorstellen komen. Opgemerkt wordt, dat de Bond aan de vereeniging een f 3040 kost. Stelt men prijs op het Jaarboek, dan kan men dat persoonlijk ontvangen. Devoorzitter zegt, dat afbreken altijd moeilijker is dan opbouwen. Spr. zou bedanken betreuren. Met 12 tegen 10 stemmen wordt hierna besloten uit den Bond te treden. De penningmeester deelt mee, dat de ontvangsten in 1932 f 634.11 en de uitgaven f 500,84 bedroegen. Tot bibliothecaris in de vacature- Snouck wordt benoemd de heer P. J. A. Dootjes. De voorzitter wordt bij acclamatie her kozen, terwijl in de plaats van den heer P. J. Bom wordt gekozen de beer J. P. v. d. Bijl te Zonnemaire. De beer Van Arenthals leest daarna een verslag op rijm voor van de gehou den excursie van den kring Walcheren en de Bevelanden naar de Wieringermeer. De beer W. de Buck, voorzitter van den B. v. G. spreekt vervolgens de vergade ring toe en wijst op de samenwerking die er tusschen de beide bonden van oud leerlingen bestaat, een samenwerking, die nog voor uitbreiding vatbaar is, o.a. wat de excursies betreft. De voorzitter brengt ter sprake het houden van een zomervergadering. Spr. is 'huiverig, om die alleen van deze vereeni ging te doen uitgaan. Dhr A. Sinke geeft in overweging in samenwerking met den B. v. G. en ande re oud-cursisten een zomerdag te orga- niseeren. Dit zal worden overwogen. Hierna spreekt de heer J a c. W e 1- 1 e m a n uit Krabendijke over: „D e r boeren strij d". Vorig jaar heeft Spr. op het vierde lustrumfeest der R. L. W. S. voorspeld, dat de boer in 1934 strijd om zijn plaats onder de zon zou hebben te voeren. Voor dien strijd is goed vakonderwijs vóór al les noodig. Als Spr. oproept tot strijd, wijst hij af het gebruik van ongeoorloofde en gevaar lijke wapens. Alleen aanvaardt hij de wa pens, die de Nederlandsche wet ons toe staat, zooals vergadering, vrije pers, de monstratie, stemrecht enz. Spr. beantwoordt drie vragen: Is er strijd noodig; tegen wie moet die strijd ge voerd, en hoe moet hij gevoerd? In den oorlogstijd is de groote waarde van den boerenstand gebleken, maar ook is toen duidelijk geworden, dat de eene groep der bevolking niet mag parasitee ren op de andere. Toen waren regeering en parlement één in het nemen van de maatregelen tot be houd van het volksbestaan. Toen konden er in ongekend korten tijd wetten worden gemaakt, o.a. tot verbod van uitvoer van allerlei artikelen. Voorkomen werd, dat het produceerend deel der bevolking bet consumeerend deel zou uitbuiten. De regeering wist te profiteeren van d' voorraden der landbouwers en te bere ken, dat de stedelijke bevolking tegen n: te hoogen prijs de landbouwproducten betrekken. Regeering en volk wisten t den boerenstand te waardeeren. De groote oorlog heeft een grooten eco- nomischen ommekeer gebracht. Er kwam een gansch gewijzigde mentaliteit, ook bi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2