Neem 'n "AKKERTJE" EERSTE BLAD. DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48a JAARGANG - Na. 1?' Dit nummer bestaal uit 2 bladen Landsgevaarlijke politiek. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. bij Rheumatische pijnen, Spierpijn. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeeimgen dubbel tarief. Handeisadvertentiën 26 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags xO.76, bij vooruitbetaling. Onder ietter pf motto 10, gij gpRtrapf belftngr'ijke kertkig', Het orgaan van de N.S.B. doet steeds zijn uiterste best om de Regeering in ge breke te stellen en hare bedoelingen ver dacht te maken. Getracht wordt de meening ingang te doen vinden, dat het Kabinet-Colijn een anti-nationale en landsgevaarlijke politiek voert, die ons volk noodwendig naar den afgrond moet leiden. Daartoe wordt het voorgesteld alsof de Regeering in haar buitenlandsche politiek het standpunt der strikte neutraliteit heeft verlaten en on der één hoedje speelt met Frankrijk. En dit wordt gedaan op zeer geraffi neerde wijze. Het Nederlandsche volk wordt als diep rampzalig beklaagd, omdat zijn leiders zoozeer in de Fransche netten verstrikt zijn. En dan wordt er zoo terloops even op gewezen, dat het goud der Fransche munten steeds op de Nederlandsche gees ten een fascineerenden invloed heeft uit geoefend en dat in den tijd vóór 1672 vol gens den Franschen gezant slechts vier Nederlanders niet omkoopbaar waren. Na op deze wijze de Nederlandsche re geering op zeer voorzichtige, maar toch doeltreffende wijze verdacht te hebben gemaakt, vervolgt het blad: „Wat is het gevaar, waaraan de bui tenlandsche politiek der Regeering het Nederlandsche Volk overlevert? Uit de houding der Regeering kan worden afgeleid, dat zij de innerlijke onzijdigheid tegenover Frankrijk heeft verloren. De Nederlandsche Regeering is niet meer bezield door den innerlij- ken neutraliteitsdrang, dien de Neder landsche Regeering in 1914 bezat." „Bij de militaire weerloosheid van Duitschland en de groote militaire macht van Framkrijk-België rekent men er in de leidende kringen in Nederland op, dat bij een Franschen aanval op Duitschland dien men waarschijnlijk acht, maar waarover men opzettelijk nimmer spreekt Duitschland het onderspit zal delven. Men verwacht daarom weinig heil van een verzet tegen het Fransch-Belgische leger, wanneer dit doortocht door ons land zal eischen en men zou een derge lijke Fransche actie het liefst willen be schouwen als een geoorloofde Volken- hondsactie, in welken vorm, naar men hoopt, een dergelijke eisch des te gemak kelijker zal zijn te formuleeren, nu Duitschland uit den Volkenbond getreden is. Men verwacht wel, dat Nederland een deel van zijn zuidelijk grondgebied zal verliezen, evenals zijn zeggenschap over den Rijn en de tusschenwateren tusschen Schelde en Rijn, maar met dit laatste verlies heeft men zich al sinds jaren ver zoend i zonder de nationale actie der „onverantwoordelijken" had men daar van in 1925 reeds afstand gedaan ter wijl men zich over het verlies van grond gebied, dat beneden den Moerdijk ligt, niet al te moeilijk denkt te kunnen troos ten, als men Indië maar behoudt en de beurs te Amsterdam kan blijven function- neeren." „De houding der Nederlandsche Regee ring, zoo heet het verder, maakt dus het betrokken worden van Nederland in een eventueelen Fransch-Duitschen oorlog tot een zekerheid. En deze houding 'der Regeering is te zeer in overeenstem ming met de opvattingen der huidige lei dende Nederlandsche kringen, dan dat voorlichting door de Pers mogelijk of van pogingen tot het brengen van wijziging in die houding door enkele goedwillende in vloedrijke personen eenig gevolg te ver wachten is. De Regeering voert, met de uitgesproken of stilzwijgende toestem ming van de leidenlde kringen der natie, het Nederlandsche Volk daarheen, waar z e k e r de afgrond is. En zooals de ramp zalige van der Lubbe met zijn kop het vergif heeft moeten betalen, dat de marxistische volksbedervers hem hadden ingegeven, zoo zal het Nederlandsche volk met zijn bloed de fouten moeten be talen, die het zijn slechte leiders heeft toegestaan in zijn naam te begaan. Tenzij nog vóór het uitbreken van het noodlottig conflict de Augiasstal geveegd en net regiem tot den grond veranderd zij. Dit komt kort en klaar hierop neer, dat we thans een Kabinet hebben, het welk er op uit is ons land in den oorlog te drijven. Ronduit wordt verklaard, dat de hou ding van de Regeering aan Frankrijk de zekerheid geeft, dat het bij een eventueel conflict met Duitschland zonder gevaar de Nederlandsche neutraliteit kan schen- c en, mits het zijn eisch tot doortocht maar in den gewenschten vorm kleedt. ei gelijke schandelijke beschuldigingen die ook in het buitenland worden ge lezen Ir Mussert is in Duitschland, waar hij zijn partijprogram haalde, als kind in huis waarbij de Regeerders worden voorgesteld als een verzameling landverraders, welke beschuldigingen het landsbelang in hooge mate kunnen scha den, kan men lezen in het orgaan van een beweging, die zich n.b. nationaal noemt. Het is niet gemakkelijk een dergelijk schandelijk bedrijf op juiste wijze te kwa- lificeeren. Maar, zooals onlangs werd opgemerkt zoowel moordenaars als kinderen, die met lucifers spelen, zijn gevaarlijk. En de vraag dringt zich op, of het niet noodig is aan dit landsgevaarlijk ge stook een einde te maken. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Een ultimatum aan Dollfuss. Op een audiëntie moet de Engelsche ge zant te Weenen, Selby, erop gewezen heb ben, dat het voor de Engelsche openbare meening onbegrijpelijk. is op welke gron den de uostenrijksche regeering, die sinds lang op de hoogte was van de bewapening van den Schutztiund, niet reeds veel eer der door een actief optreden het uitbre ken van den openlijken opstand en daar door tevens het bloedvergieten van de vo rige week heeft verhinderd. Tevens zou de gezant, zooals ook de gezanten van an dere mogendheden, aangedrongen heb ben op een milde bestraffing der gevan gen genomen Schutzhündler. Bondskanselier Dollfuss heeft zijnerzijds tegenover den Engeischen gezant het standpunt der Oostenrijksche regeering uiteengezet en de ontwikkeling van den toestand in Oostenrijk in den laatsten tijd geschetst. In de vergaderzalen van de sociaal democratische parlementsfractie zijn bij huiszoekingen door de politie sabels ge vonden die afkomstig zijn van de relletjes in Juli 1927. In de kleerkast van den ex- burgemeester van Weenen, den sociaal democraat Seitz, heeft men documenten van den staatsraad gevonden die de justi tie al 14 jaar lang zoekt. Voorts is in de boeken van het raadhuis een maandelijk- sche post van 1.500 schilling voor cigaxet- ten gevonden. Ook zouden documenten gevonden zijn waaruit zou blijken dat uit Rusland hulp verleend is aan de sociaal democraten. Het standgerecht Weenen heeft op nieuw een doodvonnis uitgesproken: de Schutzbündler Krpec, die deelgenomen heeft aan den strijd in den Goethe-hof, is veroordeeld tot den dood door ophan ging. Maandagavond sprak landsinspecteur Theo Habich, de leider van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk, voor de radio over de ha- lans van den burgeroorlog. Alleen de na- tionaal-socialistische beweging, zoo zei hij, is in staat een regeering de basis te garandeeren zonder welke zij op den duur niet bestaan kan. De aanbieding tot samenwerking met de bondsregeering blijft bestaan. Als be wijs van baar vredeswil beveelt de lei ding der nationaal-socialistiscbe bewe ging allen onderdeelen der partij' een wa penstilstand in acht te nemen, geldende voor acht dagen van Dinsdag 20 Fe bruari tot Woensdag 28 Febr. des mid dags 12 uur. Wanneer geen bevredigend antwoord der Oostenrijksche regeering ontvangen wordt, begint de strijd na afloop van de zen wapenstilstand, dus op Woensdag 28 Februari des middags te twaalf uur, op nieuw. De overbrenging van het stoffelijk overschot van koning Albert naar Brussel. Buitengewoon indrukwekkend was Maandagavond de overbrenging van bet lijk van Koning Albert van het slot te Laeken naar het koninklijk paleis te Brus sel, waar het heden van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds en Woensdag van acht uur 's ochtends tot 12 uur voor het pu bliek zichtbaar zal zijn. Toen de stoet om kwart voor zeven bet slot ging verlaten, verdrong zich aan beide zijden van den ongeveer 7 K.M. langen weg een dichte menigte, die men gerust op meer dan een millioen personen mag schatten. Velen waren uit de verst afgelegen hoeken van België en anderen uit den vreemde geko men. Op sommige plaatsen was bet ge drang zoo groot, dat de gendarmerie in moest grijpen en vrouwen en kinderen in zwijm vielen. Overal waren de lichten van de winkels en woningen aan den straat kant gedoofd en de gaslantaarns met een rouwfloers omhuld. Dit gaf de stad een luguberen aanblik. De lijkkist, in de Bel gische driekleur gehuld, werd door twee groepen onderofficieren van het regiment grenadiers, het regiment van Karei, Al- bert en Leopold, bij het licht van toortsen, die fantastische schaduwen wierpen in het statige slotpark, naar buiten gedra gen. Er werd echter geen trompet- of hoorn geschal gehoord. Nauwelijks echter had de lijkkist het slot verlaten, of de artillerie salvo's dreunden door de lucht. Zij bleven elkaar van minuut tot mi nuut opvolgen tot omstreeks half negen, toen de stoet het paleis te Brussel bereik te. Voorop in den stoet reden twee esca- drons cavalerie, onmiddellijk daarop volg de de affuit, waarop de lijkkist was ge plaatst. Zes zwarte artilleriepaarden trok ken de affuit voort. Prins Leopold, prins Karei, alsmede talrijke hofdignitarissen en ordonnans-officieren van den koning volgden het lijk te voet. Links en rechts van de affuit reden 12 cavaleristen, ieder een brandende toorts dragend. Zoo vervolgde de indrukwekken de optocht zijn weg eerst langs de breede laan naast het park van het slot, daarna voorbij de kerk te Laeken waar de konin gen van België hun laatste rustplaats heb ben en ook koning Albert zal worden bij gezet. Verder ging het naar het graf van den onbekenden soldaat. Vlak voor het graf bleef de affuit een minuut lang rus ten. Deze symbolische groet door den doo- den koning aan den onbekenden strijder gebracht, was ongemeen ontroerend. Hoe wel duizenden nieuwsgierigen zich rond om het Gongresplein verdrongen, bleef een minuut de zwaarste stilte op de massa wegen. Vele vrouwen en ook talrijke man nen weenden. Maar weldra weerklonken weer commando's, gromde het kanon in de verte, gingen de doodsklokken in den toren van de St Goedele kerk aan het lui den en zette de stoet zijn weg voort naar het koninklijk paleis waar het lijk van den koning door de regeering in ontvangst werd genomen. Weer droegen twee groe pen onderofficieren van het regiment gre nadiers de lijkkist naar binnen tot in de troonzaal, waar het stoffelijk overschot vandaag en morgen een laatsten groet zal kunnen worden gebracht. In den donkeren avond vond op het uitgestrekte Paleizenplein het défilé van de oud-strijdersvereenigingen plaats met hun honderden vaandels, vele delegaties zijn uit de provincie gekomen. De meeste oud-strijders droegen hun oorlogsteeke nen op de borst. Ook de oorlogsvermink ten trokken mede voorbij het paleis. Het Belgische hof heeft een rouw aan genomen tot 17 Augustus 1934. Vrijdag en Zaterdag zal deze rouw echter voor twee dagen worden opgeheven. Het is im mers Vrijdag, dat de nieuwe koning be- eedigd wordt. Zaterdag zullen koning Leo pold III en koningin Astrid officieel con tact nemen met de Belgische bevolking en onder meer een plechtige rit door de stad maken. Japan en Amerika. De nieuw benoemde Japansche ambas sadeur te Washington, Saito, verklaarde in een radiorede, dat Japan en Amerika in vrede konden leven, want de goederen- ruil tusschen beide landen was normaal en voor beide partijen zeer bevredigend. Ten aanzien van het vloot vraagstuk hoopte Saito, dat na afloop van het be staande verdrag overeenstemming tus schen de beide landen bereikt zou wor den. Het eenig conflict tusschen beide lan den vormde het verbod van Japansche immigratie in de Vereen. Staten. Wan neer Japan dezelfde immigratie-quoten toegewezen zou krijgen, als de andere be schaafde landen, zou de stemming ten aanzien van Amerika aanzienlijk verbe terd worden. De algemeene staking in Spanje mislukt. In verband met de roode protestbewe ging tegen de onderdrukking van de soci alisten-actie in Oostenrijk hebben de com munisten in Spanje getracht te Madrid in Sevilla, Salamanca en Zamora de al gemeene staking uit te roepen. De poging had eenig succes in de mij nen van Asturië, waar 25.000 arbeiders het werk neerlegden. Uit dat gebied wor den ook talrijke overvallen en daden van sabotage gemeld. Te Madrid zelf bepaalden de commu nisten er zich toe, in de voorsteden de- monstreerend rond te trekken en, zooals den laatsten tijd gebruikelijk is, winkels te plunderen en steenen te werpen naar de trams en de auto's. Kerk en staat In Duitschland. Zooals reeds gemeld, heeft kardinaal Faulhaber, de aartsbisschop van Mun- chen in een preek Zondag j.l. openlijk de nationaal-socialistische leiders aangeval len en beschuldigd, de overeenkomst tus schen den Paus en Duitschland, het con cordaat dus, te saboteeren". Het „Deutsche Nachrichten-Bureau" geeft de volgende lezing van deze predi- catie: Bij de viering van den verjaardag van de kroning van den Paus heeft Kardinaal Faulhaber Zondag in de St Michaelskerk te Munchen een preek gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat het verleden jaar geslo ten concordaat een gebeurtenis is geweest van wereldhistorische beteekenis. Het bedoelde geenszins den staat tot 'n kerkelijke instelling te maken, echter evenmin de Kerk te doen opgaan in den Staat. Het wilde u niet brengen een Kerk staat, doch evenmin een Staatskerk. Wat bet wèl wilde, was te declareeren, dat de Staat in alle staatspolitieke aange legenheden, maardeKerkin kerkelijke vraagstukken volkomen zelfstandig moe ten z ij n. Onder de aanwezigen in de geheel ge vulde kerk bevonden zich o.a. generaal Von Epp, ministers en hooge ambtenaren, vertegenwoordigers van de rijksweer en de staatspolitie. Ernstig treinongeluk in Italië. Zestien daoden, vijftien zwaar gewonden. Een z.g. Littorina (een rails-auto, zoo als zij in den laatsten tijd veel door de staatsspoorwegen worden gebruikt) is in volle vaart gebotst tegen een extra-trein, die uit Piombino kwam. De auto werd ge heel vernield en vloog in brand. Volgens de laatste berichten heeft dit ongeluk aan 16 personen het leven gekost terwijl 15 personen zwaar gewond wer den. De botsing had plaats bij het plaatsje Asca, ten zuiden van Livorno. De onmiddellijk gerequireerde hulpco- lones bevrijdden eerst de talrijke gewon den uit hun hachelijke positie en brach ten dezen naar de ziekenhuizen over. De oorzaak van het ongeluk zou zijn, dat een uit Campiglia komende extra trein zich op weg naar Piombino bevond, terwijl de Littorina van Piombino naar Campiglia reed. Op het station Popolinia stond voor de Littorina op hetzelfde spoor een goederentrein, welke op tijd wegreed. Bij vergissing volgde op korten afstand de Littorina, welke evenwel een bijzonder signaal had moeten afwachten, om den uit Campiglia komenden trein te laten passeeren. De stationschef zag de vergissing van den hestuurder van de rails-omnibus en trof direct maatregelen door teekens en signalen te geven, teneinde nog te voor komen, dat de Littorina verder zou rijden. Deze signalen werden evenwel niet opge merkt. Nieuw financieel schandaal in Frankrijk? Volgens de socialistische „Populaire" is bij een controle van de administratie van den ondergrondschen spoorweg een post van 35 millioen francs ontdekt, waarover de directie der maatschappij geen inlichtingen kan geven, zoodat waarschijnlijk een nieuw financieel schandaal aan het licht zal komen. Korte berichten. - Volgens de „Sunday Dispatch" heeft Mac Donald anonieme trieven ontvangen waarin hij met den dood wordt bedreigd. In verband hiermede wordt thans de eer ste minister bij zijn ochtendwandeling door twee detectives begeleid. Roosevelt heeft gisteren de dag- blad-oode goedgekeurd en den dagbladen met een oplaag van 75.000 exemplaren in steden met een bevolking van meer dan 750.000 inwoners verzocht het per soneel terstond tot de 5-dagen en de 40- urige werkweek te laten overgaan. i De sedert den Weenschen opstand geheel uit het Weensche straatbeeld ver dwenen ontploffingen van papieren bom men schijnen thans weer te beginnen. In een café aan den Stephansplatz ontplofte in een toilet Zondagavond een papieren bom, waardoor aanzienlijke materieele schade werd aangericht. In paniek ver lieten de gasten het lokaal. 1 De arbeiders van een conservenfa- briek te Setubal in Portugal, die een ge schil hadden met de vereeniging van con servenfabrikanten, zijn het bureau der vereeniging binnengedrongen. Toen de po litie arriveerde, werd zij door de arbei ders met steenen ontvangen, waarop de agenten van hun revolvers gebruik maak ten. Zes personen werden gedood en ver scheidene gewond. DE N. S. B. EN DE BRAND IN DE TELEFOONCENTRALE TE AMSTERDAM. Dwaze poging om een paniekstemming te verwekken en uit den brand politieke winst te behalen. Op de vragen van het Kamerlid Mr G. A. B o o n, omtrent een te Amsterdam verspreid strooibiljet van de N. S. B., waarin o.a. mededeelingen voorkomen ter zake van den brand in de telefooncentrale te Amsterdam, heeft de Minister van Justitie, Mr Yan Schaik, geant woord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken,: Binnenland. Verplichte werkloosheidsverzekering. De brand in de Amstardamsche telefoon centrale. De begrooting van Economische Zaken. De verminderde bietensteun. De Koning van België in de Tweede Ka mer herdacht. Buitenland. Dë toestand in Oostenrijk. Ernstig treinongeluk in Italië. Kerk en staat in Duitschland. dat noch de persoon, die het strooibiljet opstelde, noch de leider van de afdeeling 3 Propaganda der N. S. B., die zijn goed keuring aan den inhoud van het biljet hechtte en goedvond het te doen drukken en verspreiden, noch Ir A. A. Mussert, die verklaard heeft zich uitermate voor den inhoud verantwoordelijk te achten, over eenig gegeven hebben beschikt, om daarop de in het biljet gedane beweringen te doen kunnen steunen. Van het vervullen van een burgerplicht, als in deze vraag is bedoeld, door steller en verspreider, of door hem, die zich voor de daden van dezen verantwoordelijk ver klaart, is derhalve geen sprake; als ver vulling van een zoodanige plicht is zeker niet te beschouwen het zooals met de samenstelling .en verspreiding van dat strooibiljet is geschied misbruik maken van de vrijheid van de drukpers. Na een zeer nauwgezet onderzoek blijft de Justitie te Amsterdam van oordeel, dat de brand in de telefooncentrale te Amster dam kwaadwillig is gesticht. De gegevens, waarover de justitie be schikte en thans in meerdere mate be schikt, waren echter van den steller, zoo als uit het antwoord op vraag 2 trouwens blijkt, volkomen onbekend. Zoo berust ook de bewering: „Er zijn toen echter uitge breide maatregelen genomen en daarom zijn toen de relletjes afgelast, voor Zater dag 23 December", op volkomen fantasie. Een kennisgeving, als bedoeld bij art. 136 Wetboek van Strafrecht, was uit den aard der zaak niet mogelijk. Samenstelling en verspreiding van het pamflet kunnen niet anders dan den in druk wekken van een poging om door het verwekken van een paniekstemming o.a. uit den brand in de telefooncentrale poli tieke munt te slaan. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in spoedvergade ring bijeengeroepen tegen Donderdag 22 en Vrijdag 23 dezer, met het oog op de behandeling van de Nederlandsch-Indi sche conversieleeningswet. Communisten niet meer op gemeente terrein. Naar „De Tribune" meldt heeft burge meester De Vlugt aan het communstisch raadslid den heer Schalker medegedeeld, dat de gemeente Amsterdam voortaan geen gemeenteterreinen ter beschikking van de communistische partij zal stellen. De politieke gezindheid der ambtenaren. Ir A. A. Mussert, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat van Utrecht en de heer C. G. van Geelkerken, commies ter provinciale griffie van Utrecht en al gemeen secretaris van de Nationaal-So- cialistische Beweging hebben laten we ten, onderscheidenlijk aan de Provinciale Staten en aan Ged. Staten van Utrecht, dat zij volharden bij het lidmaatschap van de N.S.B. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 16 Februari is, met ingang van 1 Maart 1934, benoemd tot burgemeester der gemeente Loenen mr W. I. Doude van Troostwijk, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Maurik. De zaak tegen den commandant van de „Zeven Provinciën". Bij de behandeling van de zaak tegen kapitein-luitenant ter zee P. E., op Don derdag a.s., zal ter vervanging van den raadsheer vice-admiraal B. Schreuders, die als raad-commissaris het vooronder zoek heeft geleid, de gepensionneerde schout bij nacht-titulair E. G. de Wijs zit ting nemen. Verdediger van overste E. is mr J. H. Polandus Hagedoorn, advocaat te 'sGra- venhage. Er is één getuige gedagvaard. Men rekent er op, dat de behandeling be halve Donderdag ook Vrijdag kan duren Bezwaren tegen honger rijwieibelasting. Dë A.N.W.B. heeft een schrijven ge richt aan den Minister van Financiën,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1