loereninspan Iersinspan Koning Albert van België omgekomen. Belangrijkste Nieuws. i maart 1934, verkoopen: Paarden, 'Hoornvee, maart 1934, |eiN naast perc. 59 c.A. Len met land- ur en ver- jtallen, open erf in Maalstee, Ideeltelijk aan J- en gedeeltelijk (koeveringe. en wegeling groot 2 H.A. 40 Jrpacht aan Mars November 1938. bn II worden ooi eild. MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 118 Bu tenland. FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. E. C. VAN DISSEL C. MATTHIJS te op EBRUARI 1934, te Yerseke, in het elstraat, krachtens rerkoopen: Yerseke: iden WOONHUIS ERF EN BOOM- }ute, groot 84 A. 5 142 R.); eigendom facs. Sinke Mz. it huis met 1 Mei igaard en schuur ter G. HEIJBOER toornemens op om 91/2 uur, ten [ten heer f. van [ïwer te Kortgene, bewoonde hofstede |et rde uit: oond, als: Clara, hrie 12 jr, K 9633) (7 jr K 15395; Cato, 12590 (veulendr.); i 6 jr K 16329 (veu- bs merrie 9 jr K. Is merrie 6 jr K. Ids merrie 7 jr k. merrie 6 jr V.B. Irte merrie 3 jr; 2 Van 1 jr. kkoeien, 10 tweej. Vaarzen, 4 Kal- bns, 50 Kippen, 10 Vagentje, 4 Men- |kar, Dorschmachi- Victoria Motoren ^machine, Zelfbin- iunstmeststrooier, Aardappelpoter, |ler, 3 Keerploegen, Jeereploeg, Rolslee- Ivator, Stroomolen, Jindmolen, Graan- Iker, Veebascule, It toebehooren, di- Vkenopheffer, Mol- lr, Vorken, Rieken, len, Graanzeven, I, Ladders, Water- Vrnent, Zakken en erkoop wordt aan- Ll om 1 uur. solide N.-B. koo liet verleend tot 1 [»r auto's, fietsen, irden op de hof- CRAM te Kapelle herberg van Mej. tapelle, voor de len Mej. de Wed. 1 GROENE, I verkoopen: Kapelle: IUIS MET WERK- VERDERE op- luiN EN ERF, a.d. iroot 4 A. 81 c.A. vaarin sedert vele |ucces de timmer- is uitgeoefend, is |i doeleinden ge- I en II zijn dade- iik. HUIZEN MET JlF, a.d. Ooststraat, |rd aan G. Lepoe- ileunen, A. Bolle, M. Glas Mz. en Irsdijk. HUIZEN MET jlrf in Maalstee, rd aan Jacs. Kor- W. Klap en A. |k 2 April a.s. en 22 Februari Igen verstrekt de I kantore de kada- 1 inzage liggen en I Februari a.s. no- zijn. *4 K-3M Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)$ Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel Ingezonden Mededeelmgen dubbel tanef. Handeisaavertentiën 2b cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags tO.76, bi] vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.8b. Bij contract belangrijke korting. Het oude liedje. De berichten omtrent het aantal slacht' offers van da revolutiepoging in Oosten rijk zijn niet eenstemmig. Maar dit is toch wel zeker, dat on noemelijke schade is aangericht, dat een golf van leed en ellende over het land is gegaan en dat het aantal dooden. in de honderden loopt. Opgehitst door de revolutionaire lei ders, hebben met name in de arbeiders wijken, breede scharen hun goed en bloed en leven in de waagschaal gesteld en met den moed der wanhoop gevochten, naar zij meenden voor eer en vrijheid. Alles hebben ze gewaagd en velen hebben ook alles verloren. Ontzaglijk groot is bet aan tal dooden, gewonden en verminkten. Het trekt hierbij evenwel de aandacht, dat de voornaamste leiders van den op stand, die voor het vergieten, van het bloed in de eerste plaats verantwoordelijk zijn, weer den dans wisten te ontspringen. Terwijl de opgezweepte volgelingen een verbitterden stijd voerden op leven en dood, brachten de revolutionaire kopstuk ken, de eigenlijke leiders van den op stand, hun veege lijf in veiligheid over de grens. 't Was weer het oude liedje. Toen in 1927 in Oostenrijk een opstand ontketend werd, die meer dan 200 dooden en meer dan 1000 zwaargewonden eischte, zochten zij, die de schuldige oorzaak van het bloedvergieten waren, precies op tijd hun heil in de vlucht. De volgelingen ston den op de barricaden, terwijl de leiders zich uit de voeten maakten. Zoo gaat het meestal. In ons land hebben we daar ook al zoo een en ander van gezien. Eerst wordt de massa opgezweept en als dan eindelijk de opgehitste „proleta riërs" zich aan gewelddaden bezondigen, dan zijn de leiders op veiligen afstand, buiten schot. Alléén als de opzet gelukt en het doel bereikt wordt, dan zijn ze er als de kippen bij om de vruchten in ontvangst te nemen. Zij, wat nu weer in Oostenrijk gebeur de, een les ook voor óns land. HET LIJK IN EEN RAVIJN GEVONDEN. Zaterdagmiddag is Koning Albert van België bij Marche les Dames, op eenige kilometers van Namen, om het leven ge komen. De 58-jarige Koning was uit zijn auto gestapt om een paar rotsen te be stijgen. Toen hij lang uitbleef, werd zijn Kamerdienaar ongerust. Hij waarschuw de Brussel, waarna hulpexpedities de om geving afzochten. Te 2 uur 's nachts vond men den Koning met gekloofden schedel in een spleet aan den voet der rotsen. Brussel is, zooals te begrijpen is, opge schrikt door het tragische bericht van den dood des konings. Er was Zaterdagavond al een vrij groote sensatie geweest in de stad. Er waren socialistische relletjes geweest; er was ge schoten, twee Kamerleden waren gearres teerd. En toen dat tragische bericht: de koning is dood. Sinds een paar dagen verbleef de Ko ning op het groote landgoed te Biergnon. Zaterdagavond zou hij een groote sport- demonstratie in het Palais des Sports te Brussel bijwonen. Om twee uur was hij uit Biergnon vertrokken slechts vergezeld van zijn eenen kamerdienaar Van Dijck, die sinds jaren vrijwel alle reizen en toch ten meemaakt. De Koning zelf zat aan 't stuur van den wagen. Te Marche werd even gestopt; in een restaurant werd een kleinigheid gegeten. Het was toen onge veer vier uur. De Koning, die een enthou siast alpinist is, besloot nog een kleine bergbeklimmingsoefening te maken alvo rens door te rijden naar Brussel. Bij Marche-les-Dames vindt men eenige zeer steile rotsen langs de rivier; hier en daar staan er boven op de hoogte nog enkele geheel alleen staande rotsen van tien twaalf M. hoog. Daar was het oefenter rein; in de laatste dagen schijnt de Ko ning daar meer dan eens geoefend te hebben: met een touw, dat eerst op de hoogte geslingerd werd en daar vastge hecht, werkte hij zich dan naar boven. De auto met den kamerdienaar bleef beneden op den weg wachten. Het wach ten duurde echter zeer lang. Rond zeven uur hield Van Dijck het niet langer uit van onrust. Hij telefoneerde naar het Pa leis te Laeken. Graaf de Grunne en nog een paar heeren begaven zich onmiddel lijk naar Marche. Aan de Koningin werd voorloopig gezegd, dat de motor van den wagen niet meer wilde werken. Hetzelfde werd ook medegedeeld in het Sportpaleis. Tot twee uur 's nachts heeft men dan de streek moeten doorzoeken alvorens men het lijk met gebroken schedel diep in het ravijn zag liggen. Het lijk werd direct naar Laeken ge voerd. Rond half vijf Is het daar aan gekomen. Het bleek, dat de Koning op slag dood moet geweest zijn. Rond zeven uur 's morgens was het nieuws in de stad al doordrongen. In alle kerken werd het nieuws van den kansel medegedeeld. Koning Albert is wel zeer geliefd ge weest door de bevolking. Al de roman tische vereering van de nationaal-voelen- de Belgen uit den oorlogstijd herleeft weer, en daarbij komt een gevoel van deernis over het zoo diep-treurige einde. Nader wordt nog gemeld: Toen de patrouille gendarmen onder aan de rots de lugubere ontdekking deden bleek, dat de Koning een doorkloofden schedel had, tengevolge waarvan de her senen bloot lagen. Overigens vertoonde het lichaam geen verwondingen. Op een afstand van het lijk vond men de lorg net van den omgekomen vorst. Een rug zak en een bergstok lagen in de onmid- delijke nabijheid. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de Koning getracht zou heb ben een ronden rots te beklimmen. Hij zojt toen gestruikeld zijn over een vast gevroren steen, welke weggerold zou zijn en op het hoofd van den Koning zou zijn terecht gekomen. Het lijk van den Koning werd in den spleet tusschen twee rotsen gevonden des nachts om twee minuten over twee. De rots was niet zoo hoog, doch moeilijk te bestijgen. De ministerraad bijeen. Zoodra het feit bekend was, is de Mi nisterraad in buitengewone zitting bijeen gekomen. De besluiten van den Minister raad zullen eerst bekend worden gemaakt nadat Kroonprins Leopold in Brussel zal zijn teruggekeerd. De minister-president Graaf de Broque- ville heeft gisterochtend het stoffelijk overschot van den Koning gezien, dat voorloopig op een veldbed was opgebaard. De gelaatsuitdrukkingen van den Koning waren zeer rustig. De Koningin werd op voorzichtige wijze in kennis gesteld van het treurige nieuws. Eerst werd haar medegedeeld, dat den Koning een ongeval was overkomen. Gis terochtend te zes uur was zij echter op de hoogte van het gebeurde. In den ministerraad werd besloten, dat de uitvaartplechtigheden van den over leden Koning zullen plaats hebben vol gens het vastgestelde protocol, dat ook heeft gediend bij de begrafenis van Leo pold II. De begrafenis is vastgesteld op Donder dag a.s. De oud-strijders zullen met hun vlaggen de haag vormen langs den weg, welke de stoet zal volgen. Aan het graf van den Onbekenden Sol daat zal de lijkstatie stil houden en één minuut volledige stilte in acht nemen. Het stoffelijk overschot van den vorst zal op een affuit van een kanon worden vervoerd. Alle vaandels en standaarden der regimenten, ook die der ontbonden regimenten, welke in het Legermuseum zijn ondergebracht, zullen worden meege voerd in den lijkstoet. Proclamatie. De Belgische regeering heeft de volgen de door alle ministers onderteekende pro clamatie tot de bevolking uitgevaardigd: De Koning is dood. Bij den aanvang van zijn 25ste regee- ringsjaar, op het oogenblik, dat hij het minst kon worden gemist door het Vader land, dat hij heeft gered en dat hem om ringde met een verdubbelde genegenheid en eerbied en meer dan ooit rekende op zijn kalme en heldere wijsheid, te mid den van de gevaren van het oogenblik, kon een vreeselijk ongeluk België beroo- ven van een staatshoofd, waarop het trotsch was. De droefheid der natie zal groot zijn. Haar eerste gedachte zal een gedachte zijn van onbegrensde dankbaarheid jegens den Koning, die, waardig opvolger van zijn grootvader en van zijn oom, alle krachten van zijn hooge intelligentie en alle bronnen van zijn groot hart heeft gewijd aan den dienst van België. Het land heeft een gids verloren, een steun, een onvergelijkelijk dienaar, die, in vrede en in oorlog, alleen gedacht, ge werkt en geleefd heeft voor het land. De dankbaarheid van zijn volk omringt zijn stoffelijk overschot en bereidt zijn naam een aurool. Albert I was een staatsman en soldaat. België zendt H. M. de Koningin, de hulde zijner diepe bedroefdheid als de eenige verzachting voor haar droefheid. Het stelt zijn hoop op den prins erf genaam der drie groote Koningen, die het Vaderland gesticht, vergroot en ge waarborgd hebben; hij zal met de hulp der Voorzieningheid het werk van zijn doorluchten vader willen voortzetten en de taak tot een goed einde brengen, die deze zoo prachtig vervolgd heeft in de eerlijke uitoefening zijner rechten en plichten volgens de grondwettelijke prero gatieven. De opvolger. Voor de Belgische grondwet geldt niet de oude spreuk: de Koning is dood Leve de Koningl Bij het overlijden van den Koning wordt de kroonprins niet di rect koning. Er is een interregnum, een regeerschapstijd tusschen de twee regee ringen. Onmiddellijk nadat de dood is vastgesteld gaat de uitvoerende macht over op den ministerraad. Gedurende een paar dagen is er dus geen eenhoof dige regeering maar regeert de minister raad als regentschapsraad. De Kroonprins wordt slechts koning, nadat hij den eed van trouw aan de grondwet tegenover de volksvertegen woordiging heeft afgelegd. Dit gebeurt in de bijeenkomst van de beide Kamers op den dag na de begrafenis van den over leden vorst. Vrijdag dus zal Prins Leopold als Leo pold III in België beginnen te regeeren. Prins Leopold is thans 32 jaar. Zijn huwelijk met Prinses Astrid werd reeds door twee kinderen gezegend, het derde is op komst. De Prins en de Prinses zijn zeer populair vooral door hun eenvoudige gemeenzame wijze van optreden. Hij is een vriend van Nederland. Eeni ge jaren geleden heeft hij samen met Prinses Astrid een bezoek gebracht aan Koningin Wilhelmina op Het Loo. Na zijn reis door Nederlandsch-Indië heeft hij zich meer dan eens bewonderend uit gelaten over ons koloniale werk. Hij spreekt uitstekend Nederlandsch. Kroonprins Leopold en Prinses Astrid, die tijdens hun verblijf te Abelboden (Zw.) het ontzettende nieuws vernamen, troffen in allerijl voorbereidingen om naar Brussel terug te keeren. De dochter van Koning Albert, prinses Marie José, die gehuwd is met kroonprins Umberto van Italië en te Napels de tij ding vernam, wacht op nadere beschik kingen van het Italiaansche Hof, t.av. de begrafenis. Koning Emanuël van Italië werd on middellijk door Brussel op de hoogte ge steld. Het stoffelijk overschot van Koning Albert zal worden bijgezet in den graf kelder in de groote kerk van Laeken. De klokken van de torens van Ant werpen zullen tot aan de begrafenis drie uur per dag luiden, n.l. van acht tot negen, van twaalf tot één en van zeven tot acht. Het klokkespel zal verder buiten werking worden gesteld. De muziekuitzendingen van den Belgi schen omroep zijn gestaakt. Alleen het „gesproken dagblad" wordt op geregelde tijden bekend gemaakt. De leden van de verschillende openbare besturen zullen den rouw aannemen, ook de stedelijke politie van Antwerpen en Brussel. De beurs en de scholen zullen vandaag en den dag der begrafenis gesloten zijn. De havenpolitie van Antwerpen heeft alle schepen verzocht halfstok te vlaggen. De colleges aan de verschillende Bel gische universiteiten zijn geschorst. Deelneming overal. Reeds in den loop van Zondagochtend werden uit alle deelen van de wereld deelnemingsbetuigingen ontvangen. Ko ningin Wilhelmina en de Nederlandsche regeering behoorden tot de eersten, die van hun deelneming getuigden, In Den Haag was het overlijden van Koning Albert van België gisteren het gesprek van den dag. Al vrij vroeg in den morgen hadden vrijwel alle legaties der vreemde mogendheden de vlaggen hunner naties halfstok gehangen, zoodat het reeds spoedig algemeen bekend was, wat er gebeurd was. Op de Belgische legatie kwamen velen, ondanks den Zondag, hun deelneming be tuigen aan den Belgischen gezant, Z.E. Charles Maskens. Daar kwamen o.m. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden; de vertegenwoordiger van H.M. de Konin gin, Jhr Ch. E. J. M. Verheyen, ordon nans-officier van H. M.; een der Kamer- heeren van H. M. de Koningin-Moeder; Jhr A. M. Snouck-Hurgronje, secretaris generaal van het departement van buiten- landsche zaken, namens den minister, die door een lichte ongesteldheid zelf ver hinderd was en voorts tal van leden van het corps diplomatique en verschillende particulieren. Dr Colijn, de minister-pre sident, zond een brief met zijn deel neming. H. M. de Koningin zal zich bij de ter aardebestelling van Koning Albert van België, laten vertegenwoordigen door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, mei gevolg. Zoowel de Paus als Mussolini hebben telegrammen van deelneming gezonden aan Koningin Elizabeth van België en aan de Italiaansche Kroonprins Marie José, Het publiek zal waarschijnlijk Dinsdag en Woensdag toegelaten worden in het paleis te Brussel om den algemeen ge- eerbiedigden en geliefden monarch den laatsten groet te brengen. De toestand In Oostenrijk. Officieel wordt medegedeeld: In ie Oostenrijksche en de wereldgeschiedenis zuilen de 12de, 13de en 14de Februari 1934 vermoedelijk te boek staan als de „zwarte carnavalsdagen van 1934". Het zou een enorme vervalsching der geschiedenis zijn, indien men deze pas doorleefde Februari-dagen zou willen zien als het gevolg van een plotselinge hartstochtelijke opwinding. Het was in tegendeel een in koel overleg sedert vijf tien jaar voorbereide omwentelingspo- ging. De sociaal-democratische partij van Oostenrijk, welker congres te Linz in 1926 nog de dictatuur van het proletariaat als het doel van den politieken strijd stelde, was in de laatste jaren onafgebroken be zig stuk voor stuk baar stelling te orga- niseeren, ten einde klaar te zijn voor den dag der beslissing. In den loop der laatste vijftien jaar heeft de door een socialistische meerder heid bestuurde gemeente Weenen veel meer dan een dozijn groote bouwwerken laten optrekken, die van het modernste comfort voorzien waren en uiterlijk het karakter droegen van woning-complexen. Dat met deze bouwwerken ook een be langrijk militair doel werd beoogd, beeft men door al de jaren been wel vermoed, maar eerst door de gevechten van de laat ste dagen is bet duidelijk bewezen. Want deze bouwwerken waren opge trokken op strategisch belangrijke pun ten (bij stations, bruggen, water-, elec- triciteits- en gasbedrijven!; zij waren van den aanvang af bedoeld als gemaskeerde vestingen, als zwaarbewapende betonnen bouwwerken, waarbij de architecten er angstvallig voor zorgden, dat de vestin gen zoo sterk werden gemaakt, dat zij weerstand konden bieden aan bet lichte kaliber geschut, hetwelk Oostenrijk bij, bet verdrag van Saint Germain is toege staan. Men beeft bij deze bouwwerken aan alles gedacht, wat noodig is voor de mi litaire uitrusting van boogst-moderne forten. Met pantserplaten versterkte bal kon-balustraden waren ideale machine geweer-posten: men beeft in de kelders gezorgd voor bomvrije onderkomens voor munitie en wapenmateriaal. Melt tegen woonhuizen, maar tegen vestingen moest de artillerie in bet ge weer worden gebracht. Overigens beeft de regeering, telkens voor de beschieting begon, een ruimen termijn toegestaan om kinderen en vrouwen, zioomede ongewa pende mannen den vrijen aftocht moge lijk te maken. De correspondent van Reuter te Wee nen is van meening dat de burgeroorlog met bet groote verlies aan menschenle- vens de positie van Dollfuss verzwakt beeft. De Heimwebren kunnen thans ver klaren dat zij Dollfuss van de socialisten hebben gered en men gelooft dat zij bun prijs daarvoor zullen eiscben. De speciale correspondent van de libe rale „News Chronicle" te Weenen meldt, dat bet aftreden van Dollfuss noodzake lijk is. Slechts 10 of 20 pet. van de Oos tenrijksche bevolking staat achter de po litiek van Dollfuss. De werkelijk krachtige mannen zijn de Heimwehr-leiders Starhemberg, Fey en ScbönburgHartenstein. Deze drie man nen streven naar een herstel van de Habsburgsche monarchie. De bekende Schutzbund-leider Kole- man Walliscb, die een der leiders van den opstand in Stiermarken was en die ook bij de communistische revolutie on der leiding van Bela Kun in Hongarije indertijd een belangrijke rol beeft ge speeld, is in bet gebergte nabij Leizen doon een politie-patrouille gearresteerd. Op zijn hoofd was een prijs van 5000 schilling gesteld. Zeer waarschijnlijk zal Walliscb onmiddellijk voor een standge recht worden gebracht en veroordeeld worden tot den dood door den strop. Ook de oud-leider van bet Hongaar- scbe sovjet-regime Garbaid, die in Wee nen een klein café dreef, is gearresteerd. Geschat wordt, dat 5000 socialisten ac tief zdjn betrokken geweest bij de onlus ten. Bij verdere huiszoekingen te Florids- d'orf heeft de politie twee geheime ra dio-zenders ontdekt, die vermoedelijk door den Schutzbund gebruikt zijn om be velen te seinen naar de Schutzbund-af- deelingen, in de Bondslanden. In eenige dicht-gemetselde kelders heeft de politie voorts tien volledige veld-telefoon-instal- laties, 80 machinegeweren, 4000 gewe ren, verscheidene slag- en steekwapenen en een 24 K.G. verschillende hoogst ex plosieve springstoffen gevonden. Oostenrijks onafhankelijkheid. De Franscbe, Italiaansche en Britsche regeeringen hebben overeenstemming be- Binnenland. Het rapport van de commissie-Idenburg verschenen. De Nederlandscb-Belgiscbe handelsbe trekkingen. De brand in de Amsterdamsche telefoon centrale. Buitenland. De Koning van België omgekomen. Hitier geïnterviewd. Gespannen toestand in Spanje. De toestand in Oostenrijk. Ingezonden Mededeeling. reikt omtrent de volgende verklaring: „De Oostenrijksche regeering beeft bij de regeeringen van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Italië geinformeerd naar baar standpunt met betrekking tot bet dossier dat zij beeft samengesteld, ten einde in menging van Duilscbland in de binnen- landsche aangelegenbeden van Oostenrijk te bewijzen. De besprekingen, welke tusschen de drie regeeringen naar aanleiding biervan hebben plaats gehad, hebben bewezen, dat zij eenstemmig van meening zijn, dat bet noodzakelijk is, de onafhankelijkheid en integriteit van Oostenrijk te handhaven overeenkomstig de desbetreffende verdra gen". Weer een politieschandaal in België? Het parket beeft een inval gedaan in, bet stadhuis van La Louvière. Bijzonderheden werden hieromtrent nog niet medegedeeld, doch naar verluidt, zou de actie van bet parket in verband staan met ernstige onregelmatigheden, welke daar door de drie commissarissen van po litie zouden gepleegd zijn. De huwelijksvoorschctten in Duitschland. Naar bet Duitsche ministerie van fi nanciën meedeelt, overtreffen de aanvra gen voor huwelijksvoorschotten verre de verwachtingen. Men bad gerekend van 1 Augustus 1933 per maand 20.000 voor schotten te verleenen, doch bet zijn er in de eerste zes maanden van de regeling 183.000 geworden, of wel 30.500 per maand. Dan zijn er in de eerste tien da gen. van Februari nog 10.000 bijgekomen. Dientengevolge overtreffen de uitgaven van bet fonds voor huwelijksbijstand de inkomsten aanzienlijk, waardoor men ge noodzaakt is tot 31 Maart bet verleenen van voorschotten te staken. Einde der werkverschaffing in de Vereen. Staten. Officieel wordt medegedeeld, dat 400.000 Amerikaansche arbeiders, die op het platteland werkzaam zijn bij openbare werken, op 23 Februari ontslagen zullen worden, daar op 1 Mei a.s. de werkver schaffing door de regeering geheel zal worden gestaakt. In de industrieele cen tra zal vóór einde Maart niet tot opzeg ging worden overgegaan. Hitier geïnterviewd. De „Daily Mail" publiceert een onder- boud, dat baar bijzondere correspondent, Ward Price, gehad beeft met rijkskan selier Adolf Hitler. De correspondent beeft tijdens dit on derhoud Hitler in de eerste plaats ver zocht zijn meening uit te spreken over den toestand in Oostenrijk. Hitier verklaarde hierop, dat sommige lieden gelooven, dat de Duitsche natio- naal-socialisten iets met de onlusten in Oostenrijk hebben uit te staan. Dit is vol komen onjuist. „Wij sympathiseeren", al dus zeide Hitier, „noch met den heer Dollfuss, noch met zijn tegenstanders. Aan beide zijden worden verkeerde metboden toegepast. Ieder weet, dat men menschen met be hulp van granaatvuur kan neerschieten, maar door dergelijke practijken wordt geen tegenstander overtuigd. Hij wordt er slechts door verbitterd. De eenige weg, om in een revolutie succes te hebben, be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1