ak en g DE ZEEDW •f. HONIG'S VERMICELLISOEP 6 borden voor 15 ets.4 TWEEDE BLAD. Violet Vaughan HET ADRES A. WILKING Voor den Zondag Uit de Provincie Rechtszaken Wat er deze week voorviel fssingsche Weg 3bruari 1934, UDEKERKE is met schuur- rijen gangen jen groenten- Ihtigen stand, te Irp), Wijk A no. 171 c.A. (66I/2 R.), deinden geschikt. J Mei 1934. koop F E TL LET OW Oplichting. E I ■Jo tar is te Koude- „De Buitentuin" kgevielebrug a. d. erkoopen: (met tuin, ven Vlissingschen j. 131, in de ge- _ke, tegen Middel- |A. Tivaarden. tezer veiling aan DEL: Antieke Boeken- Tafelkastje, 2 In Stoelen m. mo- Itoelen, Theekast, |iegels, Lampen, achels, Schilderij- pokbed, Ledikant, latten, Gordijnen, Itten en Pannen, Irk, Tuinmeubels, lis 21 Febr. 10—12 lei 27 Febr. 10—12 [ËFF, zal kaart 1934, „De Vriendschap" lor dhr H. J. BOS erkoopen: (insdag 27 Febr. en den dag der |r, op bewijs van ar bij den Nota- Crisis-Comité. jcyl., ptima staat. In bij: istsingel 70, Goes. resbuizen, en alle Hhuis of op terrein „De Schelde" lm Tel, 269. VAN ZATERDAG 17 FEBR. 1934, Nr 117. ROEMEN IN GOD. In God roemen wij den gan- schen dag. Psalm 449. De herinnering aan Gods groote daden in het verleden stemt tot geloovig ver trouwen voor het heden en voor de toe komst. Terecht mag deze onderwijzing van Israels verleden zeggen: want zij hehhen bet land niet geërfd door hun zwaard en hun arm heeft hen geen heil gegeven; maar Uwe rechterhand en Uw arm in het licht Uws aangezichts, omdat Gij een welbehagen in hen hadt. Geen wonder, dat de psalm hier uit breekt in den jubel; in God roemen wij den gauschen dag en Uwen Naam zullen wij loven in eeuwigheid. Het volk, dat het geklahk kent, is zeker een arm volk in zichzelven. Het beeft niets om zich op te verheffen en om zich op te beroemen. Wel heeft het heel veel om zich over te schamen en om zich er over te verootmoedigen. Maar hier valt al den nadruk op het; in God roemen wij. In dien God, waarvan Mozes kon ge tuigen voor de ooren van gansch Israël: Welgelukzalig zijt gij, o Israël! wie is u gelijk? gij zijt een volk, verlost door den Heere, het Schild uwer hulp en Die een zwaard is. uwer hoogheid. Zoo is er blijde stof om te roemen voor het volk, dat in zichzelf niets te roemen heeft. God roept Zijn volk tot getuigen en roemen in Hem, want Hij is geen arme God, die de Zijnen karig wat geeft, maar hij is een rijk God, Die zegt: Al wat u ontbreekt, schenk Ik, zoo gij 't smeekt, mild en overvloedig. Hij roept Zijn volk om te verkondigen de deugden D'esgenen. Die het getrokken heeft uit de duisternis tot Zijn wonderbaar licht. In God roemen zij veel te weinig. Dat komt, omdat ze veel te veel op zichzelf zien, op wie zij zijn voor Hem en wie ze voor Hem moesten zijn. Maar: zie op Godl Wie Hij was in het verleden, wie Hij is in het heden, wie Hij morgen zijn wil. Dan zegt de dichter: in God roemen wij den ganschen dag! Dat is zonder ophouden. Ja, de dag is nog te kort, de nacht komt er dikwijls nog bij. Dat is eeuwigheidswerk hier op aar de, dat is het voorspel van. wat het straks zijn zal: eeuwig zingen van Gods goeder tierenheden! DE NIEUWE GEEST OF DE MORAAL VAN DE NAT.-SOC1ALISTEN. Wij lezen in „Ons Beginsel", het orgaan der Chr. Kantoor- en Handelsbedienden: Een lid te Utrecht genoot uitkeering uit onze werkloozenkas, maar de gemeen* telijke dienst der werkloosheidsverzeke ring maakte ons er na enkele dagen op attent, dat dit jongmensch tegelijkertijd arbeid verrichtte. Hij kwam des morgens van dat kantoor, om bij onzen corres pondent als werklooze te teekenen en ver trok daarna weer naar dat kantoor. Natuurlijk hebben wij de uitkeering direct stopgezet en ons lid om inlichtin gen gevraagd. Wie werkt, terwijl hij uit keering ontvangt, is een oplichter en kan als zoodanig door den rechter worden ver oordeeld. Het bewuste lid schreef ons een „slim" briefje. Hij stond „in geen enkele dienst betrekking" en door hem was „ook iederen dag de werkloozenlijst" geteekend. De zaak was dus in orde, zou men zeggen. Nadere informaties leerden ons echter, dat er misschien geen dienstver band bestond, maar dat ons lid, terwijl hij uitkeering genoot, gratis op het bewuste kantoor ging werken. M. -a. w., dat de uitkeering uit de werk loozenkas werd gebruikt om door E. J. WORBOISE. 8) oi „Natuurlijk zal ze den een of anderen dag bier komen en dat zal alles behalve prettig zijn. Zou bet niet verstandiger zijn, haar er iets van te vertellen, juist genoeg om baar duidelijk te maken, wat ze mogelijk in het dorp opvangt. „Ik durf niet, Anne en ik zou'bet niet kunnen." „Maar ik kan en durf, O, als ik maar lichamelijke kracht had, wat zou ik dan niet durven? wat zou ik dan niet vol brengen, als ik er me eenmaal toe zette. Er zou geen „kan niet" of „durf niet" in mijn woordenboek staan. Maar wat denkt u mama, zou u van juffrouw Vaughan kunnen houden?" „Beste kind, tegen ieder ander zou ik me schamen om 't te zeggen, dat ik maar al te bereid ben niet van haar te gaan houden; maar wij zeggen elkaar altijd eerlijk onze meening Anne, en ik kan je wel vertellen, van 'toogenblik, dat ik boorde van baar hierkomen, heb ik haar beschouwd als een indringster of op zijn zachtst, als een zeer onwelkome gast. Natuurlijk zal ik vriendelijk voor haar een patroon aan een gratis werkkracht te helpen, waarbij niemand ter wereld kan controleeren, of er dan inderdaad van gratis arbeid kan worden gesproken. Toen wij weigerden hem verdere uit keering te verstrekken, deelde hij ons mede, met ingang van 1 Februari door denzelfden patroon als bediende te zijn aangesteld. Deze patroon washet hoofdkwartier van de Nt- tionaal-Socialistische Be weging in Nederland. Met dit zelfde lid was reeds tevoren gesproken over zijn lidmaatschap van die partij, omdat ons hoofdbestuur het lid maatschap der vereeniging onver- eenigbaar acht met dat van de N. S. B. Waarschijnlijk vreesde ons lid (hoewel ten onrechte), dat hij als lid van de N. S. B. geen uitkeering bij ons zou krijgen, althans hij had ons afdeelingsbestuur een verklaring voorgelegd van den hoofd- of groepsleider, of boe zulk een leider anders beet, dat hij als lid van de N.S.B. was afgevoerd. Welke waarde zulk een afvoering, die toch bedoelt te bewijzen, dat men niet langer de beginselen en ideeën van een partij is toegedaan, heeft, bleek duidelijk toen ons lid als bediende op het hoofd kwartier was aangesteld en ons daarna berichtte, dat hij weer als lid tot de N. S. B. was toegetreden I In „Volk en Vaderland", het orgaan van de N.S.B., van 3 Febr. j.l„ lezen wij: „Wat in ons volk thans ontwaakt, is een nieuwe géést Het is de eerste maal, dat wij' wat meer rechtstreeks met dezen „nieuwen geest" van de N. S. B. in aanraking komen. Wij hopen van harte, dat ons volk voor „het overheerschen" van dezen geest worde bewaard. Oprechtheid en eerlijkheid in ons volksleven zouden er op deze wijze bij te gronde gaan. Bij Apoth. en-Drogisten Verduistering in dienst betrekking. Door de Rijksveldwacht te 's - G r a v e n p o 1 d e r ds aangehouden zekere A. D. aldaar, -die zich heeft schul dig gemaakt aam verduistering van f 115, die hiji voor de aldaar gevestigde weegbrug bad geïnd. Hij: zal aan de Justitie wor den voorgeleid. Te Hansweert is Donderdagavond een vergadering gehouden vanwege de N. S. B. Spreker was -de heer -Swemmelaar vam Rotterdam. Circa 30 a 40 personen waren komen luisteren. Een der luiste- raads, die wat lastig was, werd verzocht de zaal te verlaten, waaraan hij: voldeed. Op het ©inde der vergadering werd. het Wilhelmus gezongen. Ieder, -die daar niet aan mee wou doen werd vooraf verzocht de zaml te verlaten, waarop bijna allen weggingen. i(Ook te Korfcgene was de be langstelling zeer gering.) Vrouwepolder. Donderdagavond 'hield de V.V.V. „Vrouwepolder-Oranje Zon", onder voorzitterschap van dhr W. van Hekken, een zeer druk bezochte jaarver gadering. In zijn openingswoord wees -de voorzitter op de resultaten, welke in het seizoen 1933 behaald zijn, terwijl 'hij; er ook den nadruk op legde, dat, -mits men eendrachtig samenwerkt, het komende seizoen met hoop tegemoet gezien mag worden. Hartelijk dank bracht spr. aan den 'burgemeester en aam den gemeente raad voor hun voortreffelijke medewer king, en ook aan den secretaris voor het zeer vele wat hij in het afgeloopen seizoen voor de vereeniging gedaan heeft. Uit het jaarverslag van den secretaris, Ds J. Tjebbes, blijkt, dat ongeveer 500 personen in den zomer van 1933 op Vrou wepolder vertoefd hebben, wat plm. 300 meer is dan in 1932. De globale schatting der bruto-ontvangsten is meer dam f 10.000, wat voor de ingezetenen in deze tijden een zeer welkome bijverdienste is geweest, Voorts 'heeft de vereeniging de stoot ge geven aan de verharding van „Dé weg naar Zee" en voor de aansluiting aan het waterleidingnet, terwijl door haar zorgen een kookcursus georganiseerd werd. Het tekort in kas werd gedekt door het heffen van ll/2 pet. der bruto-ontvangsten van iedere pensionhouder. Door dhr W. van den Broeke werd het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten waxen f 476.36; die uitgaven f 317.40, aldus een batig slot van f 158.9-6. Met over groote meerderheid van stem men werden 'Ds J. Tjebbes en dhr W. van den Broeke als bestuursleden herkozen; terwijl in de vacature P. de Visser werd gekozen dhr J. Wattel. Daarna werden breedvoerig besproken de plannen voor het komende seizoen. Besloten werd weer een kookcursus te geven, alleen hierin -gewijzigd, dat alleen deel kunnen nemen vrouwen en dochters van leden der vereeniging. Vervolgens zal men een cursus houden in „Eerste 'hulp bij ongelukken". De pensionprijzen werden overeenkom stig die van het vorig jaar vastgesteld, met dien verstande, dat de prijzen van voor- en naseizoen een weinig geredu ceerd werden. Voor de huurprijzen van kamers en zomerwoningen wordt een minimum vastgesteld. Thans kwam aan de orde de rechtspersoonlijkheid der ver eeniging. De voorzitter 'deelde hierover mede, dat na rechtskundig advies inge wonnen te hebben, gebleken is, dat op den 'huidigen grondslag de Koninklijke goedkeuring niet zal volgen, daar de ver eeniging niet alleen ideëele belangen be hartigt, maar veel meer financieele. Met algemeene stemmen wordt nu besloten er een coöperatieve vereeniging van te ma ken. Wat het reelamevoeren betreft, dit zal hoofdzakelijk weer door adverteeren gebeuren, terwijl er ook een folder van Vrouwepolder en omgeving zal uitgegeven worden. Na de rondvraag sluit de voor zitter onder dank voor de opkomst deze vergadering. Vernieling en oplichting. G. K., inspecteur van een bankkantoor te Hilversum, was voor de zitting der Rechtbank te Middelburg gisteren gedag vaard omdat bij' verdacht werd van ver nieling en oplichting, daar bij zich in October 1933 vervoegd bad bij een ze kere vrouw Ooteghem te Sas van Gent en na aldaar eenige kwitanties, een beleg- gingsbewijs en een paar brieven van de Hollandscbe Beleggingsbank en Finan- cieringsbank te 'sHage wederrechtelijk in de kachel bad verbrand, welke stukken aan die vrouw toebehoorden en die zij hem ter inzage had gegeven, waarna hij die vrouw voor een bedrag van f 155 beeft opgelicht door baar, nadat bij baar een courant bad vertoond, waarin stond, dat de Bank waarbij' de vrouw 'n schuld brief van f 1000 had afgesloten, die slechts ten deele was betaald, op het punt stond failliet te gaan, en bij die vrouw bang gemaakt had dat zij gevaar liep binnen kort te worden aangesproken voor de volle f 1000, en de kans liep te worden vervolgd. De vrouw, die niet in staat was de f 1000 te betalen, bad ver dachte daarop de f 155 ter hand gesteld en deze had haar gezegd, dat zij- nu van de gansche sousa af zou zijn. Verdachte verschenen zijnde, werd rechtskundig bijgestaan door Mr W. K. H. Dieleman, advocaat te Middelburg. De president merkt na verhoor van ge tuigen en verdachte op dat bier erger lijke knoeierijen zijn gepleegd, waarbij de menschen ontzaglijk zijn 'opgelicht, Ingezonden Mededeellng. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST zoodat het maar gelukkig is dat het uit gekomen is. De directeur der Bank Brie- dé kennen we maar al te goed bier in Zeeland. De Officier van Justitie aan bet woord komende zegt, dat deze zaak hoogst be langrijk is. We hebben hier te doen met een groote bende oplichters, die ten plat ten lande de boel onveilig komen maken. Deze man heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting en vernieling. Spr. acht het ten laste gelegde door de getuigenverklaringen bewezen en noemt het een ernstig feit. De Officier eischt 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger van verdachte ziet niet in dat verdachte iets misdaan heeft en zeker niet wat hem in de dagvaarding wordt ten laste gelegd. Er was bekend dat de zaak van B. een zwendelaffaire was. Volgens pleiter zijn er geen bedrie- gelijke handelingen door verdachte ver richt. Pleiter verzoekt de Rechtbank ver dachte vrij te spreken. Voor de Rechtbank te Middeburg had zich gisteren wegens oplichting van ver schillende personen, in Zeeland, te ver antwoorden de 30-jarige verzekerings agent A. B., wonende te Dirksland, thans in verzekerde bewaring in het Huis van Bewaring te Middelburg. Uit de ter terechtzitting voorgelezen dagvaarding bleek, dat verdachte op ver schillende tijdstippen in den loop van 1933 bij verschillende inwoners in Zee and was gekomen, weke menschen hij on der bedriegeijke voorgevens bad weten te bewegen aan hem verschillende gelds bedragen af te geven. Op 28 September 11. kwam verdachte o.a. bij zekere Mej. Groenewege te Ierse- ke, welke vrouw bij dezelfde Bank een schuld had aangegaan. Hij deelde haar mede, dat die Bank failliet zou gaan, en dat, indien zij van die Bank af wilde en zij wilde toetreden tot een loterij die ge lijk opspeelde met de Staatsloterij en aan verdachte direct f 62 betaalde, verdachte voor een en ander zou zorgen, daar zij anders gevaar liep de deurwaarder op haar dak te krijgen en wellicht een f 500 zou moeten betalen. Om deze vrouw tot afgifte van het geld te bewegen, vertoon de bij baar een verzekeringsblad „De Vraagbaak", dat hij door liet gaan voor een Politieblad, en waarin door de politie te Heerlen gewaarschuwd werd tegen bet aangaan van relaties met de Hollandsche Beleggings- en Financiersbank te 's-Gra- venhage en met de inmiddels failliet ver klaarde N. V. Zuider Spaar- en Verzeke- rings-maatschappij, gevestigd te Roer mond, doch laatst te Amsterdam. Een zelfde truc paste hij toe in Augus tus 1933 bij de gebroeders Lindenbergh te Wolfaartsdijk, alwaar hij f 124 machtig werd en bij de gebroeders Boonman te "Wolfaartsdijk, die hij voor een gelijk be drag wist af te troggelen. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr W. F. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Verdachte door den President onder' vraagd, ontkent de hem ten laste gelegde oplichtingen te hebben gepleegd. De getuige Debets, zich noemende De bets van Loon, inspecteur van de H. B. F. Bank, verklaart op een vraag van den President, dat die Bank nog bestaat en Ingezonden Mededeeling. zijn, het arme, moederlooze kind, en Dai sy zal goed voor haar zijn." „Ja, Daisy is goed voor iedereen; ze moet goed zijn, zooals vuur warm en ijs koud is." „En Alice laat bet voorkomen, of ze niets van haar moet hebben, maar als ze geen al te onaangenaam persoontje is, zal bet kind best met haar opschieten; maar ik moet er bij zeggen, uit papa's brief heb ik geen al te prettigen indruk gekregen." „Wat schrijft hij?" „Niet veell Je weet, het is papa's ge woonte, niet erg uitvoerig te schrijven, maar om nu eens iets te noemen: juf frouw Vaughan had als kamenier mee willen brengen de oude nurse, die haar verzorgd heeft sinds ze uit Indië is ge komen. Papa heeft er eens met mijnheer Percy over gesproken, die sterk aanried de oude juffrouw met de rest van juf frouw Haseldine's personeel te ontslaan, daar ze zeer zeker aanstoot zou geven in ons gezin en bovendien een zeer nadeeli- gen invloed kan hebben op juffrouw Vaughan's karakter en verdere ontwikke ling." „Ze moet al 'n meisje van koekedeeg zijn om zich door een gewone dienstbode te laten beïnvloeden. Stel u voor, dat die oude nurse Hawkins ook maar de minste l macht had over D'aisy en Alice." „Dat kan ik me niet voorstellen. Nu dan, papa deelde juffrouw Vaughan mee, dat hij haar verzoek niet in kon willi gen, dat nurse haar niet kon vergezellen, naar Warneford Grange, maar dat hij mevrouw Percy had verzocht een jong meisje aan te nemen, dat bewezen had een geschikte kamenier voor een jonge dame te zijn. Mevrouw Percy bad zelf al de moeite genomen te informeeren naar een jong meisje, dat zich voor de betrek king had aangeboden; maar toen juf frouw Vaughan vernam, dat haar oude verzorgster ontslagen zou worden, zei ze, dat ze niets wilde weten van bet meisje, met wie mevrouw Percy in onderhande ling was, noch van eenige andere kame nier, die zich mocht komen aanbieden. Ze wilde door haar nurse bediend wor den of heelemaal niet bediend worden. Als nurse niet met haar mee mocht, zou ze bet wel zonder kamenier stellen. Die weigering getuigt van drift en koppig heid, zou ik zeggen." „Trouwens bet heele idee er een kame nier op na te willen houden, toont dat ze zich wel erg de groote dame voelt." „Daar ben ik nog niet zeker van. Er zijn menschen, die er zoo aan gewend zijn, dat er iemand speciaal voor bun persoontje zorgt, dat ze zoo iets niet meer als luxe aanvoelen, maar als heel gewoon beschouwen, zoo goed als wij de diensten van een keukenmeisje of dienstbode on ontbeerlijk achten. Juffrouw Vaughan schijnt erg verwend te zijn, waarschijnlijk werd ze steeds op haar wenken bediend en hoe bet haar nu zonder kamenier zal bevallen, staat nog te bezien. Maar mocht ze haar beslissing betreuren, dan kunnen we altijd zien een van de oudere school meisjes uit het dorp de diensten van een kamenier te leeren, of er anders een uit Hadleigh laten komen, want hoe het ook zij, ik wenscb het baar zoo aangenaam mogelijk te maken." „U kunt er van op aan, dat ze zich erg voelt, en dat ze wel heel wat noten op haar zang zal hebben. Als ik sterk en ge zond was, zou ik heusch niemand noodig hebben om me bij alles en nog wat te helpen." „Kom, ik moet weer eens gaan de keukenmeid zal me wel noodig hebben en het wordt tij'd, dat jij je lunch krijgt. Zul len we juffrouw Vaughan nog bij je bren gen vanavond?" „0 ja, als het u blieft. Ik ben erg nieuwsgierig naar haar. Papa schrijft niet of ze mooi is. Zou ze erg rijk zijn?" ,,'t Gaat nog al. Ze heeft een aardig fortuin, zonder dat ze bepaald een rijke erfgename genoemd kan worden. Ik wenschte van ganscher harte, dat Frede- rica Hasèldine nog maar twee jaar lan ger geleefd had." „Ze zal gauw genoeg trouwen." Eenigen tijd geledsn bevatte het blad „Ons Noorden" een artikel, waarvan de strekking was, dat niet dr Golijn, maar Mr de Wilde de dictator in het tegen woordige kabinet ie. Deze beschuldiging ja «sier oajtxis'.. Maar wal is deao week weer opaieuw gebleken, dat Minister do Wilde iemand ie, die met krachtige hand regeert en niet opziet tegen ingrijpende maatregelen, als hij meent, dat het gezag der Overheid moet gehandhaafd worden. Bij het radio-debat, dat in de Eerste Kamer werd gevoerd, beeft hij gedreigd, dat als de omroepvereenigingen zich niet voegen naar de bevelen der Overheid, er een staatsomroepbedrijf komt. Het is ze ker te hopen wij denken aan onze eigen Christelijke uitzendingen dat bet zoo ver niet komt. We hebben in onzen tijd zeker geen behoefte aan staatsbedrijvenl Het is al genoeg, dat ons economisch leven langzamerhand geheel in staats- boeien wordt geslagen. D'e Eerste Kamer gaat intusschen rus tig met baar begrootingsarbeid voort. Ook de gemeenteraad van Middelburg kwam daarvoor deze week samen, waardoor de hoofdstad zeker wel de laatste gemeente in ons gewest zal zijn, die haar begroo ting voor 1934 behandelde. Met groote moeite is bet gelukt deze begrooting slui tend te krijgen en nog twijfelden sommige Raadsleden óf ze wei werkelijk sloot. Onze minister-president dr Golijn bracht het vorig weekend een bezoek aan Londen. Het heette, dat dit bezoek uit sluitend een particulier karakter droeg, maar er is toch alle reden om aan te ne men, dat er ook nog over wat anders dan koetjes en kalfjes gesproken is. De han delspolitiek zal wel een onderwerp van dej discussies te Londen hebben uitge maakt. Sommigen vermoeden zelfs, dal dit be zoek in verband staat met de reis naar Indië, die dr Golijn binnenkort voorne mens is per vliegtuig te zullen ma ken. Onmogelijk is dat niet. De gemoederen in Frankrijk, die de vo rige week zoo verontrust waren, zijn nu toch tot bedaren gekomen. Het kabioet Doumergue kreeg in de Kamer een groote meerderheid. Het zal nu blijken of dit kabinet inderdaad over voldoende homo geniteit beschikt, om met kracht te re- geeren. Intusschen liggen tal van slachtoffers der politieke onlusten op de kerkhoven begraven en verblijven nog tientallen ge wonden in de ziekenhuizen. In Oostenrijk heeft een formeele bur geroorlog gewoed, die nog niet geheel tot bedaren is gekomen. Op de regeering, die al zoovele maanden een krachtigen strijd voert tegen de nationaal-socialisten, werd nu onverwachts, blijkbaar naar een met zorg opgesteld program, een aanval ge daan door de socialisten. Het zag er de eerste dagen voor de regeering dreigend uit, zoodat met kracht moest worden op getreden, maar het schijnt toch wel, dat de rebellen het onderspit moeten delven. Helaas is het aantal dooden groot. Het zal wel tusschen de 1000 en 2000 liggen. Wat een leed en droefheid is weer door deze revolutionaire actie in het toch al zoo zwaar beproefde Oostenrijk gebracht. Ook nu is weer gebleken, dat bij den strijd voor de handhaving van het gezag op twee fronten moet worden, gestreden. nog in bloeienden toestand verkeert. De Bank heeft niets uit te staan met Briede. Getuige geeft alle menschen, die van de Bank af willen daarvoor decharche, ook voor zaken waar het hier om gaat. De Officier van Justitie, na verhoor der getuigen aan het woord komende, acht de feiten aan de hand van de getui genverklaringen bewezen. Wij hebben bier te doen, zegt de Offi cier, met een troep oplichters, die bet er op toeleggen de menschen te plunderen. Er zijn hier vijf z.g. Banken aan het werk waaraan ik niet gaarne mijn geld zou toe vertrouwen. Het regent legio klachten over de heeren Debets en Briede en bet bondt nog steeds niet op. De plattelands bevolking vliegt er in en de z.g. Bankdi recteuren steken het geld in hun zak. Verdachte is een deugniet, hij was nog slechts kort uit de gevangenis te Breda „Ze zal hier anders niet veel jonge lui vinden. O, Anne, ik hoop, dat ze het ons niet lastig maakt in dit opzicht; mis schien is ze wel verloofd en keurt papa haar keus niet goed en ik zou het alles behalve prettig vinden, als er hier jon gelui kwamen om het ons lastig te maken, als we hen het minst verwachten, of het minst naar hen verlangen. Ik laat den toestand maar liever zooals hij is, of was, liever gezegd, want van daag is de laatste dag, dat we zonder vreemde eend in de bijt zijn. Ik verlang maar naar één verandering naar een enkele en hoe ik daarnaar verlang, hoe ik daarom heb gebeden, dat weet God alleen. Maar die komt nooit. 0, Anne, mijn hart zegt me, dat ik daar tevergeefs op hoop. Ik heb gehoopt en gewacht en getracht geduld te oefenen; maar ik ben bet nu zoo moe. Dertien jaar dertien lange jaren dezen herfst! O, het is een lange tijd dertien jaar van verdriet en twijfel en angst van hoop en vrees voor niets, dat iets zou kunnen gebeuren, maar dat nooit gebeurt en ook nooit zal gebeuren!" En mevrouw Warnefords stem stierf weg in een soort gekreun en Anne zei heftig: „En toch noemt u papa een goed vader." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5