Mercurius .Havermout VRIJDAG 18 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 116 Dit lummer bestaat uit 2 bladen ££RSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. cenl per pondspak -ÜJLÜ'A BR|ltAAT' Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regei. Ingezonden lviedeaeeiingen dubbel tanef. fiandelsaovertentiën 25 cent per regel, kleine Advertentiën Dinsuags en Vrijdags 10.75, oi] vooruitbetaling. Onder letter of motto f O.sb. Bij contract belangrijke korting. DE OPSTAND IN OOSTENRIJK. Weenen grootendeels gezuiverd. Hoewel het verzet der Marxisten voor een groot deel gebroken is, zijn er nog steeds punten, waar de rooden tegenstand bieden. Zoo is een gedeelte van het Karl Marxhof te Weenen nog steeds in han den van aanhangers van den Schutzbund. De commandant van de auto-afdeeling van den republikeinschen Schutzbund, Karl Lang, heeft zich bij de overheid aan gemeld. Van wel ingelichte zijde verluidt, dat tusschen Londen en Rome en tusschen Rome en Parijs mededeelingen zijn uit gewisseld betreffende den toestand in Oos tenrijk en de houding van Duitschland tegenover Oostenrijk. Uit Ebensee in Salzkammergut wordt gemeld, dat de Schutzbund daar tezamen met de arbeiders van de Sodafabriek, de weverij en de staatszoutmijnen het post kantoor en de gendarmeriekazeme heb ben genomen. Men heeft den muur van een tunnel opgeblazen om materiaal te krijgen voor het opwerpen van een barri cade. Met machinegeweren verhindert men een opmarsch der militairen. In de avonduren van Donderdag heerschte in Weenen volkomen rust. De militaire voorzorgsmaatregelen, de alge- meene alarmtoestand en het standgerecht blijven echter gehandhaafd, daar nog steeds rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van een weder oplaaien van den opstand en van plaatselijke gevech ten. Volgens de tot dusver verstrekte op gaven wordt het totaal aantal dooden, op grond van particuliere en, wat den Schutzbund betreft, officiëel niet beves tigde schattingen, voor Weenen op on geveer 1000 en voor de provincie op ca. 500 berekend. Over het begin van den socialistischen opstand geeft thans de staatssecretaris Neustaedter-Stuermer in de „Politische Correspondenz" een uiteenzetting, waar in ten scherpste bestreden wordt, dat de bloedige onlusten in Linz Maandag de aanleiding tot den opstand der sociaal democratie geweest zijn. In den nacht op Maandag is een tele gram aan den Schutzbundleider Werna- schek opgevangen, dat luidde: „Ernst en Anna ziek onderneming uitstellen". Daar dit telegram de overheid verdacht voor kwam, heeft men het sociaal-democrati sche partij huis in Linz in het oog gehou den. Men heeft toen een koortsachtige ac tiviteit opgemerkt en heeft agenten naar het huis gestuurd, op wie het vuur ge opend werd. Het staat vast, dat het bij de sociaal-democraten gegaan is om een voor geheel Oostenrijk ontworpen offensief, dat door het verraderlijke telegram eenige dagen te vroeg is uitge broken. De Donderdag door het standgerecht ter dood veroordeelde Schutzbunder Kalab heeft gratie gekregen. De tegen hem uit gesproken doodstraf is veranderd in tien jaar zware kerkerstraf. In regeeringskringen is men thans van meening, dat doodvonnissen alleen kun nen worden uitgesproken tegen leiders van den Schutzbund, maar niet tegen door de leiders tot opstand gedwongen arbeiders. Het bestuur van de Christelijk-sociale fractie heeft besloten den bondskanselier de bijeenroeping van het parlement voor te stellen. Dimitroff c.s. Sovjetburgers. Daar de Bulgaarsche regeering gewei gerd heeft, de zich te Berlijn in hechtenis bevindende Bulgaarsche communisten Di- mitrof, Popoff en Taneff als Bulgaarsche staatsonderdanen te beschouwen, hebben familieleden van de drie Bulgaren zich door bemiddeling van de Sovjet-Russische ambassade te Berlijn tot de Sovjet-regee ring gewend met het verzoek den gevan genen het burgerrecht der Sovjet-Unie te willen verleenen. De Sovjetregeering heeft dit verzoek ingewilligd. De Fransche Kamer stelt vertrouwen in het Kabinet. De zitting van de Fransche Kamer van gisteren, waarin Doumergue zijn regee- ringsverklaring heeft voorgelezen, begon Wet herhaalde pogingen der communisten om de orde te verstoren. Op de banken der communisten weer klonk een wild gebrul, dat in een spreek koor overging: „Moordenaars, moorde naars, weg met Tardieu, weg met het fas- oisme, weg met de nationale eenheidl" Steeds weer werd Doumergue onder broken door de communisten, die hem verweten dat hij arbeiders had gedood en een vertegenwoordiger der klasse- justitie is. De regeeringsverklaring werd door de meerderheid met levendigen bijval ont vangen. De Kamer nam met 402 tegen 125 st. het voorstel tot verdaging der interpella ties, waarvoor Doumergue de quaestie van vertrouwen had gesteld, aan. Slechte tijd voor Amerika's diplomaten. Zooals men weet, heeft president Roo sevelt eenigen tijd geleden voor de kamer van afgevaardigden een wetsvoorstel in gediend, om zeven en een half millioen dollar uit te trekken voor den steun aaD de noodlijdende leden van het diploma tieke corps in het buitenland. Dezer dagen heeft de stemming over dit wetsontwerp plaats gehad. Het resul taat was negatief, zoodat de hulpactie van den president als mislukt beschouwd moet worden. De laatste weken zijn vele verontrus tende berichten over den noodtoestand van de buitenlandsche vertegenwoordi gers in Amerika ontvangen. De oorzaak hiervan moet tweeledig zijn: eerstens is zij een gevolg van de algemeen doorge voerde salaris-verlaging der ambtenaren, geminddeld 15 procent, anderzijds door de devaluatie van den dollar, waardoor de salarissen in doorsnee ongeveer met 40 pet. werden verlaagd. Verschillende New-Yorksche bladen pu- bliceeren zeer indrukwekkende berichten over dezen noodtoestand onder de Ameri- kaanscho diplomaten in het buitenland. Zoo wordt van den Amerikaanschen gezant in Zwitserland, mr. Wilson ver haald, dat het hem niet mogelijk was, om zijn echtgenoote op zijn reis naar de Vereenigde Staten mede te nemen. Ook de Amerikaansche consul in Triest moet er slecht aan toe zijn. Hij kan zien zelfs de weelde niet meer veroorloven, om een goede kop koffie te bestellen. Zeer talrijk schijnen de gevallen te zijn, waarin de Amerikaansche diplomaten werkelijk honger lijden en op den steun van hun collega's uit andere landen z^n aangewezen. Ook zou de gezant te Madrid heftig hebben geprotesteerd tegen de behande ling, die hem den laatsten tijd op grond van de salarisverlagingen ten deel is ge vallen, waarbij hij tegelijkertijd wijst op het feit, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien, zijn levensverzekering op te zeg gen, om met zijn familie niet van honger te sterven. Dergelijke berichten worden ook ge meld van den gezant te Parijs, die ontslag zou hebben aangevraagd, daar hij niet van plan was, ook zijn particuliere be zittingen nog te moeten aanspreken. Noord-Ooster storm over Turkije. Het trein- en scheepvaartverkeer in Turkije is nagenoeg onmogelijk geworden door een hevigen Noord-Ooster storm, welke gepaard gaat met grooten sneeuw val. De temperatuur is zeer laag. Ook over de Zwarte Zee woedt een hevige storm, waardoor twee sleepbooten bij den ingang van den Bosporus zijn vergaan. Twee der opvarenden verdronken. De overigen konden zich redden. Men vreest voor het lot der andere schepen op de Zwarte Zee. Korte Berichten. Tardieu, minister zonder portefeuille in het nieuwe Fransche kabinet, wil zijn functie uitoefenen zonder dat het de schatkist een centime kost. Hij heeft be sloeten thuis te werken en geen salaris aan te nemen. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Anderhalf millioen om den overgang tot den komenden oogst te vergemakkelijken. In antwoord op schriftelijke vragen van den heer van den Heuvel betreffende het bedrag van den voor 1933 aan den tuin bouw te verleenen rijkssteun, deelt de mi nister van economische zaken het volgen de mee: Voor steun ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen in het jaar 1933 is bij de wet van 5 Mei 1933 (Staatsblad no. 255) een bedrag uit 's rijks schatkist beschikbaar gesteld van f 5 millioen. 's Lands middelen lieten niet toe dit bedrag hooger te stellen, hoewel de vooruitzichten zoo waren, dat het wellicht niet toereikend zou zijn om het verschil tusschen de berekende opbrengst en den richtprijs te dekken. Echter is bij de ge wijzigde omstandigheden, door de instel ling van het Landbouwcrisisfonds, in de begrooting van dat fonds voor het jaar 1933 het genoemde bedrag nog kunnen worden verhoogd tot f 6.4 millioen, Intusschen kan als zeker worden aange nomen, dat ook dit bedrag niet voldoende zal zijn om het bovenbedoelde verschil tusschen richtprijs en opbrengst te ver goeden. Hoe groot dit verschil zal zijn, kan nog niet nauwkeurig worden aange geven. Dit zal eerst mogelijk worden, in dien alle gegevens daarover bekend zijn. Vast staat reeds, dat dit verschil nog be langrijk zal zijn. Intusschen heeft de mi nister besloten, bij wijze van voorschot op de uitkeering in 1934, voor een aanvul lende uitkeering op basis der productie van 1933 een bedrag van ongeveer f 1.5 millioen beschikbaar te stellen, om aldus den overgang tot den komenden oogst te vergemakkelijken. Toegegeven moet worden, dat zeer vele tuinbouwbedrijven in groote moeilijkhe den verkeeren. Echter zal het scheppen van de mogelijkheid, den eerstvolgenden oogst te kunnen bereiken, naast de ko mende teeltbeperking voor dien oogst, den toestand in de tuinbouwbedrijven voor het jaar 1934 in niet geringe mate kun nen verlichten. Verlaging van den bietensteun? Naar het „Ned. weekblad voor kruide nierswaren" verneemt, zou de regeering voornemens zijn als aequivalent voor de verlaging van den bietensteun, behoudens uitzonderingen, een invoerverbod van bui tenlandsche suiker af te kondigen, zoodat in de naaste toekomst met een hooger gaan van den suikerprijs zou moeten ge rekend worden. De uitzondering zou in de voornaamste plaats de betrekkelijk gerin ge suikerproductie van Suriname betref fen, die uitsluitend hier te lande wordt verwerkt. In verband met het bovenstaande, zegt „De Maasbode", hebben wij ter bevoegder plaatse naar de juistheid daarvan geïn formeerd. Ons werd toen medegedeeld, dat het bericht in bovenvermelden vorm onjuist is. Men kon echter geen vrijheid vinden nadere bijzonderheden mede te deelen over de plannen welke op het oogenblik worden overwogen. Ir. Mussert en de Staten van Utrecht. In de tegen Dinsdag 27 Februari bij eengeroepen buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Utrecht zal aan de orde komen hët ontslag van ir A. Mussert in verband met de nieuwe bepa lingen inzake het lidmaatschap van amb tenaren van politieke vereenigingen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, met ingang van 1 Maart, benoemd tot burge meester der gemeente Loon op Zand, J. A. F. Mallens, met gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zundert. Bedrijfsraden voor de typografie en de sigarenindustrie. De commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet, zal dezer dagen worden aangevuld met een aantal tijdelijke leden, vertegenwoordigende de organisaties van werkgevers en arbeiders onderscheidenlijk in de typografie en in de sigarenindustrie. De toevoeging van de tijdelijke leden geschiedt ten behoeve vein het uitbrengen door die commissie van een advies om trent de noodzakelijkheid van het instel len van een bedrijfsraad in elk van beide genoemde bedrijven. Uitkeering op industriemelk. De Grisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat te rekenen vanaf 28 Januari 1934 de uitkeering op alle tot zuivel- of melk producten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 2.56 cent per Kg. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Deze uitkee ring geldt voorloopig voor een periode van drie maanden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op ge vestigd, dat omtrent de grootte van de uitkeeringen na afloop van genoemde pe riode nog niets is vastgesteld, en geen en kele zekerheid kan worden gegeven. De thans vastgestelde nieuwe uitkee ring stemt overeen met 67.2 cent per Kg. boter en 80 cent per Kg. melkvet. Bij de verwerking van melk op boter, zoodanig, dat uit 100 Kg. melk van 3.2 procent vet 3.60 Kg. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 maal f 0.672 is f 2.42 per 100 Kg. bedra gen. Een verkeerscommissie voor Zeeuwsch- Vlaanderen? Er is een oproep verzonden aan de leden van het algemeen bestuur der Ver- eeniging „Comité ter verkrijging van een kanaal HulstAxel". Op de agenda komt voor: „overweging van een denkbeeld gerezen in het Dage- lijksch Bestuur tot uitbreiding van de werkingssfeer van de vereeniging door deze, met vasthouden van het oorspron kelijk doel, om te zetten in een verkeers1- commissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen en bij bevestigende beantwoording voorbe reiding van de alsdan noodige statuten wijziging." Verbetering. In het Raadsver- slag van Middelburg is een drukfout in geslopen. De heer den Hollander had een geval genoemd, dat iemand in het Gast huis door dr Schuurman eiken dag, dus 7 keer per week, bezocht werd a f0.75 per keer, terwijl in Vlissingen bleek, dat 1 maal per week voldoende was. Vlissingen. Gisteravond hield het comité der C.K.W.O. haar jaarvergadering, on der voorzitterschap van den heer J. Ma rijs. Uit het verslag van den secretaris, den heer I. Sdnke, bleek, dat het ledental bedroeg op 1 Januari 1934 1068 leden. Aan de vereeniging is verbonden een bloeiende gymnastiekafdeeling voor hee- ren, dames en adspiranten. De penning meester, de heer P. A. illissen, deed ver slag ever het financieel beheer. De in komsten bedroegen f 2081.28, de uitgaven f 1945.05, batig saldo f 136.23. De inkomsten der sportkas bedroegen f 593.20, de uitgawen f 532.01, batig saido dus f 61.19. Tot bestuursleden werden herkozen die heeren W. Schmidt en G. de Zwart. In de plaats van den heer I. Sinke, die wegens vertrek naar elders ontslag nam als secre taris, werd als bestuurslid gekozen de heer H. Blaauw, die de benoeming aanvaarde. St. Laurens. Woensdagavond vergader de de Raad voltallig onder voorzitter schap van den Burgemeester, die in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar zijn beste wenschen aan de leden aanbood. Hoewel er geen reden is om ais ge meentebestuur een bijzondere sombere toon te doen hooren, moeten en mogen we onze eigen gemeente niet zien als op zichzelfstaand, los van het groote geheel, waarvan ze toch steeds een onderdeel blijft vormen. De moeilijke omstandighe den, waarin het Rijk verkeert zullen ook in steeds sterkere mate hun invloed doen gelden op de financieele positie der ge meenten en ook onze gemeente zal daar aan niet ontkomen. In de jaren, dat we het nog kunnen, moeten we voorzorgsmaatregelen nemen, welke kunnen medewerken om den finan- cieeien toestand onzer gemeente gezond te houden. Regeeren is vo o r u i t z i e n. De heer Van Lange velde dankt den voorzitter voor zijn woorden en wenscht hem namens den Raad wederkeerig Gods zegen op zijn arbeid. Onder de ingekomen stukken bevond zich goedkeuring door Ged. Staten van de bouwverordening. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten aan den Polder Walcheren ongeveer 28 M2. grond te verkoopen, noodig ter verbetering van een gedeelte van den Noordweg en het aanleggen van een rij wielpad. Van dhr H. Roverts, wonende aan den Gapingschen weg in deze gemeente was een verzoek ingekomen om vergoeding in de kosten wegens het bezoeken door zijn kinderen van de openbare lagere school te Veere. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, aange zien na nauwkeurige meting van deur tot deur is gebleken, dat de afstand minder dan 5 K.M. bedraagt. Z.h.st. wordt hier toe besloten. Daarna volgt geheime zitting. Na her opening hespreekt dhr*Riemens de steeds toenemende werkzaamheden ter secreta rie. Door de aanwezigheid van een amb tenaar, die in het bezit is van het diploma gemeente-administratie is het mogelijk, dat zonder dat hier op kosten komen voor de gemeente, de burgemeester met wethouder Wondergem o.a. het geheele toezicht op de werkverschaffing houden. Hij stelt voor aan den ambtenaar D'. Lu- ■teijn met ingang van 1 Januari j.l. een toelage voor diploma van f 100 toe te ken nen. Dhr Hamelink acht een derge lijke verhooging beter dan jaarweddever- hooging. De voorzitter stemt gaarne in met dit voorstel. Het wordt met alg. st. aangenomen. Met alg. st. wordt dhr W. Rooze her benoemd als lid B. A. Aan de school met den Bijbel wordt een voorschot van f 400 toegekend op de ge meentelijke vergoeding overeenkomstig Art. 101 der L. O.-wet over 1934. Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. om over te gaan tot het stichten van een fonds voor onder houd en vernieuwing en wel zoodanig, dat ingeval in eenig jaar de op de begrooting uitgetrokken bedragen voor onderhoud en vernieuwing van gemeente-eigendommen en van werken, overschotten laten, die overschotten in het onderhoudsfonds ge stort worden, teneinde daaruit extra kos ten te kunnen bestrijden. Het fonds zal nimmer hooger mogen zijn dan f 1200. Bit voorstel, aldus de voorzitter, is een gevolg van het streven om zooveel moge lijk de belastingen op eenzelfde peil te I houden. Tot heden is dit gelukt. Het is Binnenland. De steun aan den tuinbouw. Duurdere suiker en verlaging van den bietensteun? Buitenland. Motie van vertrouwen in het Fransche kabinet aangenomen. D'e toestand in Oostenrijk. Ingezonden Mededeeling. VlU CXOKINO gewenscht buitengewone uitgaven niet te doen. drukken op d® rekening vaa eeu be paald jaar. Vandaar de voorgestelde fondsvorming Dhr Riemens kan niet ten volle met jJ. en W. meegaan; de begrooting wordt toch elk jaar oxigemaakt en in de laatste jaren was er nog wei soepelheid in. Hij voelt meer voor versnelde aflossing, om clan in moeilijke jaren over te slaan met een of andere aflossing. De voorzitter herinnert aan zijn ope ningswoord, waarin hij gepleit heeft zoo veel als mogelijk is, voorzorgsmaatregelen te nemen, omdat alle3 er op wijst, dat de gemeenten nog voor moeilijke tijden ko men te staan. Hij geeft toe, dat de voorafgaande be grootingen nog eenigszins soepel zijn, maar wijst op de groote overschotten, waarmede ze sluitend zijn gemaakt. Ais die inkrimpen, dan zullen moeilijkheden ontstaan. Dhr Riemens wijst er op, dat meerdere aflossing toch ook vermindering van de rentebetaling tengevolge heeft. Weth. Wondergem beveelt het voorstel sterk aan. Het zal niet veel jaren meer duren, dat we voor bijzondere rioleerings- uitgaven komen te staan. Wethouder Boon wijst er op, dat de opzet erg be scheiden is. Hij vestigt de aandacht op het onderhoud, van den Golsteinschen- en den Mondegemsweg, dat over enkele jaren be langrijk zal toenemen. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. om van het restant der voor werkverschaffing over 1933 beschik bare gelden f 125 toe te kennen als extra subsidie aan de plaatselijke werkloozen- kas en de subsidie over 1934 te bepalen op f 300. De voorzitter deelt mede, dat door het vroegtijdig invallen van de vorst in De cember j.l. de werkverschaffing niet kon voortgaan. Het gevolg was, dat toen veel kasuitkeeringen moesten plaats hebben. B. en W. achten het billijk, van het over schot van de gelden voor werkverschaffing toegestaan, f 125 toe te kennen aan de plaatselijke kas. De middelen dier kas raken uitgeput. Dhr Ahrahamse is tegen dit voorstel. Dit bedrag zou uitsluitend ten goede ko men aan de kasleden, terwijl zij, die daar bij niet zijn aangesloten er niet van pro fiteered De voorzitter zegt, dat B. en W. dit anders zien. Het is een van de midde len om een steunregeling te voorkomen. Voorkomen moet worden, dat de werk- loozen, wanneer er geen werkverschaffing kan plaats hebben, onmiddellijk ten laste van instellingen van weldadigheid zouden komen of een steunregeling zou moeten worden in het leven geroepen. Dtor Hamelink zegt, dat in vele ge meenten nu tegenprestatie wordt gevor derd van de werkloozen. Deze gemeente heeft nog nimmer anders gedaan. Weth. Wondergem wijst er o.m. nog op, dat bij aansluiting bij vakbonden de gemeente weinig of niets meer te zeggen heeft. Met de stem van dhr Ahrahamse tegen, wordt het voorstel aangenomen. Komende tot het tweede voorstel deelt de voorzitter mede, dat de financieele toe stand der kas van dien aard is, dat deze op een nieuwe basis, uitgaande van een sluitende begrooting moet worden opge zet. Hoewel het als een offer voelende, hebben de leden der kas zich een verhoo ging van de contributie getroost, zoodat de 13 losse en 4 vaste leden voortaan ruim f 300 contributie zullen betalen. Daarbij is het noodig, dat de uitkeeringen van 36 dagen ad f 1.40 worden verlaagd tot 12 dagen van f 1.40; 12 van f 1.25 en 12 van f 1.15 en dat de gemeentelijke subsidie dit jaar op f 300 wordt gebracht. Dhr Marinissen is verheugd over dit voorstel en zou gaarne vernemen of het toekennen van subsidie aan de kas voor de gemeente voordeeliger js dan een steun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1