r f Uit den MiddelburgsGhen Raad. Land- en Tuinbouw Rechtszaken Burgerlijke Stand. Posterijen en Telegrafie Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Finantiëele Berichten Telegrammen. pelde varkens lenomen. irzoeken in hoe- estempelde var eest, of dat mo- zijn, of dat hier je omstandigheid oote klok heeft erzoek niet ge- jerg mededeelde, fele voeren van prachtige co- Roelofsen hier [ikomen bezijden 3er goed voorko- jmenberg, dat er foorzien van een :h niet naar het [orteerd. Dit zijn zijn, doch waar- is, dat de Crisis 3ter oordeelt, ze consumptie te varkens wordt Rotterdamsche I de Rott.: fjk geweigerd dit het de vereisch- In geweigerd het ]tempels te voor een paar dagen It vrij te geven- Ier telefonisch de dat ik mij er en had of de ils op 't spek de toeslag, die Irkoop moet wor men prijs verdia- |deze telefonische yas de heer Dr tsgezondheid. er van Wate- kr te Wateringen kuur van ratten, jgoed uitrichtten, gure gedierte uit lt een hond van aeente, werd uit- aan die pogin- „Lorrie" beet bij bij een tweeden len goed. Iheden te Em- id met geconsta- |n in de kassen, had, is te Empel ^tvanger W. ont- itslagen als ont- Armbestuur en Inlijk zijn ontslag Imeester van den rijk. lekort van f20.000 zou willen aan- |emeentesecretaris (tie heeft hij geen is hem ook niet subelwinkel. ld wederom brand ]ieubelwinkel „De in vier maanden eleden een begin Dest worden. Ook ierom geheel uit- ifels, stoelen, kas- |n een prooi der jen schoenwinkel Ihade. targarine. In Icht werd te Berg- Iheur B. van de Jhet lid der vlie- |n uit Eindhoven, Bergeyck weder- Ikkelde Belgische lomen, welke door 1 de grens te Lom- af en aan rijden |cht deed een slag echercheur achter ats der smokkel- ^rbaal werd opge- kkelde margarine |igstelling van het naar Eindhoven id water ver is een tweejarig Keizer te Steen- J oogenblik in een jer gevallen. Gis- de gevolgen van |ngen overleden. ihad zich ver iniet alledaagsche bij een gemeente- iieuwveen (Z.-H.) froor de bestrating laagste inschrij- leus van Uithoorn 10.430.De mees- Irs berekenden on- |ijl het werk op end werd, kwam spoedig de ge- |ng boven en toen eens narekende, [lij den prijs van kend inplaats v oor het werk r br hem een n* Ide. Onmiddt tot B. en W. met ring van zijn bil- le hieraan echter en., weshalve de aannemer verzocht, er dan f 4000.— hij te mogen ontvangen. B. en W., die het een lastig geval von den besloten het advies van den gemeen teraad in te winnen. De meeningen bleken nogal uiteen te loopen. Er gingen stemmen op om een toeslag van f1000.of f2000.te geven, maar het eind was, dat de vroedschap het er over eens werd, dat de aannemer het werk voor f 10.430.moest uitvoeren. Gebeurt dit naar behooren, dan zal ver moedelijk alsnog een toeslag van f 1000.— of f2000.worden gegeven. Ernstige brand te VIij men. Gisteravond brak er in Vlijmen een zware uitslaande brand uit in de fabriek van de N.V. Ovito, waarin onderdeelen van schoenen gefabriceerd worden. Daar de fabriek zelf uit hout was op getrokken, kon de Vlijmensche brandweer weinig uitrichten. Uit het kantoorgebouw dat uit steen bestond, konden het meu bilair en de boeken in veiligheid gebracht worden. Na een uur was er van het geheele fabriekscomplex niets meer over. Alles was tot den grond toe afgebrand. Er werk ten meer dan dertig arbeiders. Verzekering dekt de schade, die meer dan een halve ton bedraagt. (Tel.) Auto tegen vrachtwagen. Woensdagmorgen reed de ongeveer 30- jarige landbouwer van Sch. onder de ge meente Hooge en Lage Zwaluwe met zijn vierwieligen, met twee paarden bespan nen wagen, toen hem een met mosselen beladen vrachtauto achterop kwam rij den. De chauffeur wilde den wagen pas- seeren, doch reed hierbij tegen het linker achterwiel van den wagen. De paarden vielen door den schok op de knieën en sloegen op hol. Van Sch. viel door den schok van den wagen en werd zeer ernstig gewond. Gis terenavond was de toestand van den man zorgwekkend. Kind door auto gedood. Gis terenmiddag is te Anholt, gemeente Rui nen, de 9-jarige H. door een auto over reden en gedood. Kind door vrachtauto ver pletterd. Woensdagmiddag had te Venlo een doodelijk ongeluk plaats. De 13-jarige S. reed op zijn fiets aan de linkerzijde van genoemden weg. Op een gegeven moment stak hij onverwacht over juist op het oogenblik, dat een zware vrachtauto passeerde. De jongen geraakte onder de auto waarvan het rechter ach terwiel hem het hoofd totaal verpletter de. Het kind was op slag dood. Van een vrachtauto geslin gerd. Gisterenmiddag is te Steenwijker- wold de 22-jarige chauffeur H. uit Leeu warden, die achter op den wagen zat, van een vrachtauto geslingerd en onder de wielen terecht gekomen. De ongeluk kige was bijna op slag dood. Nekkramp te Culemborg. Te Culemborg hebben zich dezer dagen twee gevallen van nekkramp voorgedaan bij kinderen. De noodige maatregelen om uitbreiding te voorkomen, zijn genomen. WEGENFONDS. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1934 wordt het vol gende ontleend: Wegbedekking. De klacht, dat bij den aanleg en de verbetering van we gen door het rijk niet voldoende gebruik zou worden gemaakt van straatklinkers, kan de minister niet als juist erkennen. De minister vestigt er nog eens de aan dacht op, dat de keuze van de wegbedek king voor eiken weg afzonderlijk naar de omstandigheden moet worden bepaald en dat niet kern worden gezegd,-dat aan eeni- ge soort verharding onder alle omstan digheden de voorkeur moet worden gege ven. Bij deze keuze heeft de overweging, dat bij den aanleg van klinkerwegen de bestrijding van de werkloosheid wordt ge diend, belangrijken invloed. Wegverlichting. Verlichting van rijkswegen kan naar het oordeel van den minister met het oog op de kosten niet algemeen toepassing vinden. In hoeverre het mogelijk zal zijn be paalde wegvakken, waar daaraan in ver band met het drukke verkeer of plaatse lijke omstandigheden bijzondere behoefte wordt gevoeld, te verlichten, is nog in overweging. Van rijkswege zijn geen proeven genomen. Bruggenbouw. De minister is van oordeel, dat de bouw van de bruggen over de groote rivieren in een zoo kort mogelijk tijdsbestek moet worden voltooid. De indiening van een wetsontwerp betref fende den versnelden bruggenbouw zal spoedig mogen worden tegemoet gezien. Voor den bouw van deze bruggen zijn baksteenen, mede met het oog op de kos ten, minder geschikt dan beton. Dat bak steenen een Nederlandsch fabrikaat zijn, behoeft hier in verband met de betrekke lijk geringe hoeveelheid die voor den brug genbouw, zal kunnen worden gebruikt, geen gewicht in de schaal te leggen. tegen communisten uit Lïtauen werden uitgewisseld. Dit is een van die kleine trekjes, die het gruwelijke lot typeeren, dat de gevan genen in Sovjet-Rusland moeten onder gaan. De schrijver van bedoelden brief vertelt verder, dat hij met andere gevangenen naar het Kremlin werd gezonden en daar in afzonderlijke cellen werd opgesloten. Twee dagen later werden zij voor den commissaris Fauker gedaagd en aan een streng verhoor onderworpen. De commis saris verviel in zulke lastertaal tegen den Paus, dat de priester weigerde eenig antwoord op zijn vragen te geven, voor dat de commissaris tot kalmte was ge komen. Een week later werd hij met een aantal lotgenooten naar Archangel getranspor teerd, waar zij weer in afzonderlijke cel len werden opgesloten. Eerst eenige maan den later zagen zij elkander weer. In het begin van het nieuwe jaar wer den zij bij een boer „uitbesteed", om land arbeid te verrichten. Daar de priester en een van de gevan genen zeer zwak waren, mochten zij een weinig beter voedsel ontvangen, doch ook dat was nog zoo slecht, dat zij na eenige dagen tengevolge van ondervoeding en uitputting bijna geen voet meer konden verzetten. Met den dreigenden hongerdood voor oogen gingen ze er toe over, om brand netels en kikkers te koken. 'Op zekeren dag waren er zeven gevan genen ontsnapt. Zij hadden den opzichter doodgeslagen en de twee soldaten van het roode leger ontwapend. Bij hun poging tot ontvluchten was een van de gevangenen in een handgemeen met de soldaten ge dood, vijf anderen werden doodgeschoten vanuit een vliegmachine, die ter achter volging was uitgezonden. Slechts één der ongelukkigen werd levend gevangen ge nomen. De folteringen, die men hem deed ondergaan zijn met geen pen te beschrijf ven. Tegen het einde van de maand Juli wer den do priester en zijn vriend naar een andere gevangenis overgebracht en we derom in afzonderlijke cellen opgesloten. Dat was de laatste maal, dat de priester zijn vriend zag. Begin Augustus werd 'hij plotseling op transport gesteld. Hij kreeg zelfs geen tijd om het weinige, dat hij' be zat, mede te nemen. 'Soldaten van het roode leger duwden hem in een vlieg machine. Hierin ontmoette hij een andere priester. Ongemerkt gaven ze elkaar de H. Absolutie, daar ze niet wisten, wat er me't hen zou gebeuren. Twintig minuten later waren zij weder om opgesloten in een gevangenis en eerst in October werden de priesters over de grens van Litsauen gebracht en in vrij heid gesteld. HET LIJDEN VAN SOVJET GEVANGENEN. Gekookte brandnetels en kikkers als voedsel. „Om onszelve van den hongerdood te redden, kookten wij brandnetels en kik kers, die wij in een poei vingen, aldus schreef een van de priesters, die onlange Zoo lang helaas ons verslag was, zoo kort kan het overzicht zijn, want het is ons met den besten wil van de wereld niet gelukt veel belangrijks te ontdekken in de uren- en dagenlange debatten. Dinsdagmiddag van twee tot half ze ven, Dinsdagavond (en nacht) van kwart over acht tot kwart voor één, Woensdag middag van twee tot zes en Woensdag avond van acht tot half 12 uur, is welge teld 16 uren dat er vergaderd, gepraat en geboomd is over de begrooting en over tal van andere punten, die daarmee soms weinig te maken hadden, zooals de mil joenen van de vakbeweging, het georga niseerd overleg, enz. Wij merken hierbij op, dat Goes de begrooting in vier en Vlissingen in zes uren afdeed, terwijl dit toch ook plaatsen zijn, waar men ge ducht te lijden heeft onder de crisis en met allerlei kwesties zit. Maar daar komt het niet voor, dat er meerdere sprekers zijn, die een uur mee- nen noodig te hebben om alles en nog wat overhoop te halen of te herhalen, wat an deren reeds hebben gezegd. Daar bepaalt men zich tot korte, zakelijke opmerkingen en vragen. Wij hebben niet tot hen behoord die in ernst van het sectiestelsel ook maar eenige bekorting der debatten hebben ver wacht. Geen oogenblik zelfs. Daarvoor is de spyaaklust en breedsprakigheid van den Middelburgschen Raad te spreek woordelijk geworden. Het kan zijn, dat het stelsel voor B. en W. prettig gewerkt heeft, omdat het college nu niet werd overvallen met al lerlei vragen, waarop het niet direct kon antwoorden. Maar daarmee is dan ook alles gezegd. De toon der debatten liet nu en dan wel wat te wenschen over. Soms waren de scherpe interrupties niet van de lucht. Eenige bescheidenheid en voorzichtigheid in spreken en optreden zou sommige le den zoowel rechts als links o.i. wel pas sen. De leden verschilden onderling van meening of de begrooting inderdaad slui tend is. B. en W. betoogden van wel. De heeren v. d. Feltz, Jeronimus en Mes wa ren een andere meening toegedaan. Zij voorzagen nu reeds tegenvallers, o.a. bij Burg. Armbestuur, Godshuizen, steun- verleening, enz., in totaal wel tot een bedrag van rond f 25.000. De burgemeester meende wel, dat deze begrooting sloot, maar zag den toestand voor 1935 bijzonder somber in, zoodat hij nu alvast maar door den zuren appel van algeheele schrapping van subsidie voor muziekkorps en bewaarscholen wil de heenbijten. Zijn voorstel vond echter maar wei nig steun. Wel zag de heer v. d. Feltz bij tweede stemming zijn voorstel om de gemeentelijke bewaarschool op te heffen en de subsidie aan de bijzondere bewaar scholen te verminderen tot f 20 psr kind 1 boven de 4 jaar tot een maximum van f 2000 per school, op het kantje af aan genomen. Hulde aan den heer Van An- del, die hoewel nog niet hersteld, toch aan deze stemming kwam deelnemen. De heer Jeronimus stemde ook bij deze ge legenheid weer met rechts mee en liet de wethouders in den steek! Natuurlijk is ook over de salariskor ting een flinke boom opgezet. Het georga niseerd overleg had voorgesteld: 3% pet. korting met vrijstelling van de eerste 500 gulden. Wethouder Onder dijk was de minder heid in B. en W. die dit steunde. De meerderheid van B. en W. wilde een uniforme korting van 5 pet. Bij die meerderheid was dus ook de vrijz. dem. wethouder Boasson. Zijn partijgenoote mevr. Weij'l steunde hem krachtig Hun houding ia vroeger wel eens anders ge weest 1 De heer de Bruin wilde nog weer een derden weg inslaan: eerst het voorstel van G. 0., maar daar 'bovenop een uniforme korting van IV2 pet., die straks eventueel wordt beschouwd als een verhoogde pen sioenaftrek. Het eind van 't liedje is geweest, dat diep in de nachtelijke uren de meerder heid van B. en W. haar zin kreeg. Helaas volgde de Middelhurgsche Ge meenteraad niet het voorbeeld van enkele andere gemeenteraden, om de gevolgen van deze uniforme korting voor de groote gezinnen wat te verzachten door b.v. een 'kindertoelage in te voeren. Er wordt voor de groote gezinnen wel hier en daar mooi gepraat, maar tot heden nog lang niet over de geheele linie wat gedaan. Ook van rechtsche zijde worden in dit verband wel eens woorden gezegd, die aanleiding tot verbazing en teleurstelling geven. Het is ook in 1934 weer in Middelburg belastingbetalen tot het bittere eind. Op de straatbelasting komen nu 20 opcenten, voor de hondjes moet meer betaald en ten allerlaatste, toen de Raad door al de pos ten der begrooting was heengekropen, kwam nog de verrassing, dat de 150 op centen op de personeele belasting 160 moeten worden. Zet je maar schrap I Het (Middeiburgsch Muziekkorps moet het in 1934 met f 1000 subsidie doen '(vo rig jaar f 3000). Dit is wel een gevoelige vermindering, maar anderzijds juichen we het toch toe, dat aan deze onbillijkheid een einde komt. We gevoelen veel voor het 'historisch gewordene, maar niet voor historisch gegroeide onbillijkheden. Dat op kosten van de belastingbetalers muzikan ten van het eene korps salaris genieten en ■die van andere corpsen zelfs een flinke contributie moeten betalen, is iets, dat men blijkbaar alleen in Middelburg billijk vindt. Er zou over tal van onderdeelen nog wel wat te zeggen zijn. Zoo over den di recteur van gemeentewerken en zijn po sitie tegenover de Godshuizen, waarom wel flink bezuinigd is op de 5-jarige han delsschool en niet op het gymnasium, waarom niet tijdig het schoolgeld voor het gymnasium is verhoogd, over het voor stel om één gemeente-geneesheer ontslag te verleenen, over de vraag of Middelburg niet topzwaar is door de vele hoofdamb tenaren bij bedrijven enz., over de ker mis, over de verlaging van het presentie geld der Raadsleden tot f 4 per zitting, over het karakter van georganiseerd over leg en de bezoldiging van zijn secretaris, over de brandweer, over de dure repara tie van den Abdijtoren enz., maar moeten daarvoor naar het verslag verwijzen. Nadat de voorzitter op hartelijke wijze afscheid had genomen van den heer Mr Bybau helaas gaat ons een Raadslid verlaten, dat zich in het spreken zeer be perkte volgde eindelijk de sluiting der vergadering. Het spijt ons te moeten zeggen, dat de zucht van verlichting bij het sluiten der vergadering die de voorzitter had wil len voorkomen door pers en ambtena- naren wél is geslaakt. Enfin, de Raadsleden bewaren aan deze debatten, volgens den nestor van den Raad, aangename herinneringen. POLITIEKE WEERAFDEELING. Wij lezen in „De Vrijzinnig Democraat": „Zooals de Duitsche Nazi's hun S. A. hebben, zoo heeft de N. S. B. in Neder land een W. A. (weer-afdeeling) georga niseerd. Do „Leider" inspecteert van tijd tot tijd zijn W. A. en de heeren oefenen zich in boksen, jiu jitsu e.d.I Wat moet een groep, die „langs wetti gen weg" haar doel wil bereiken, met een dergelijk machtsinstrument? Het is in een geordend land een onduldbare toe stand, dat een politieke partij op deze wij ze een machtsapparaat vormt. Wanneer men vraagt, waar deze W. A. voor dient, antwoordt de N. S. B.'er u, dat de W. A. tot taak heeft de Nederland- sohe N. S. B.'ers te beschermen tegen de terreur, die op hen wordt uitgeoefend. De politie zou hen niet voldoende beschermen en daarom wordt een eigen machtsappa raat gevormd. Maar op 25 December bezocht de heer Mussert Hamburg. „Volk en Vaderland" schrijft: „Onze Algemeene Leider inspec teerde de Hamburgsche Weer-afdeeling". Als de W. A. alleen uit zelfverdediging is opgericht, waarom is er dan een afdee- ling in Hamburg, waar toch geen „ter reur" van communisten of sicialisten te duchten, is? Ook te Goch en te Olden burg zijn afdeelingen der W. A. opge richt! Het is maar al te duidelijk, dat de orga nisatie der W. A. aantoont, dat de N. S, B. haar doeleinden niet alleen langs wet tigen weg wil trachten te bereiken. Voor de bescherming der N. S. B.'ers tegen „terreur" is onze politie voldoende". Practische onderwerpen voor onze landbouwers. H. 2. Het gebruik van eggen in 't voorjaar, zomer en najaar. Het meest wordt voorop een schudder gebruikt in het voorjaar. Als voordeel wordt aangegeven dat wortelonkruiden goed uitgeschud worden. Als nadeel wordt opgesomd dat de weïkbreedte betrekkelijk smal is en gemakkelijk te groote wieging wordt verkregen. De niet-schudder werkt iets breeder, doch wordt voor wortelonkruid niet aan bevolen. Over het algemeen zijn de tanden hier van te kort en ook van den stand der tan den hangt heel veel af. Als eisch van goede werking wordt gesteld, dat de tan den in verband dienen te staan. Ook wordt de kettingegge wel voorop gebruikt met achterop een lichte egge. Als voordeel hiervan wordt aangegeven, dat bij deze bewerking de zaadonkruiden ge makkelijk zullen schieten. Zig-zag egge. De zware zigzag-egge is bruikbaar om uit de sneden te rijden; deze heeft echter minder tanden, zoodat het geheel niet zoo doorwerkt als met een gewone egge. Do lichtere zigzag-eggen worden uitstekend genoemd om zaden in te eggen en vruchten mee te bewerken. In den laats ten tijd worden een nieuwe egge van Rud Sack en de roteerende Deering- eggen aanbevolen. De werking hiervan dient nagegaan te worden. Over het alge meen eischt men in het voorjaar een nauwwerkende, niet te zware egge. In den zomer en het najaar is meestal alleen de wijder werkende egge te gebrui ken. De houten eggen worden te duur in onderhoud geacht en daarom in vele ge vallen door een zware zig-zag-egge ver vangen of door 4-balks ijzeren eggen. Opgemerkt wordt, dat ijzeren balken beslist sterker en duurzamer zijn dan hou ten en dat de tanden vanuit de balken direct spiedende dienen te zijn. De cultivator wordt in den zomer over het algemeen geprefereerd om wortelon kruiden mede te bestrijden. Op groote be drijven wordt in den zomer meer en meer gebruik gemaakt van de tractor schijven- egge. Dit is vooral op zware gronden het geval waar men bij ploegen de structuur niet altijd in de hand heeft. Aangezien da omstandigheden, waaronder geëgd moet worden, zoo verschillend zijn, spreekt het vanzelf, dat ook het soort van eggen ont zettend uiteenloopend is en dat er niet aan te geven is welke soorten de juiste zijn. Overleden; Jan «JfMit. v. Dom melen, 28 j„ ongeh.; Maria Dorst, 77 j., echtgen. van G. Wielaard; Helena Corne lia van Oeveren, 81 jongeb. Gehuwd: Jacob Oosdijk, 23 j. jm. en Maatje Lucia Weeckers, 20 j. jd. 1 De koopman J. A. S. te Wissen- kerke werd indertijd door de Middelhurg sche Rechtbank veroordeeld tot 6 weken hechtenis ter zake dat hij op 17 Nov. 1.1. op den Grinddijk te Kortgene als autobestuurder een aanrijding veroor zaakte waardoor J. V., die als duorijder meereed, gewond werd. Het Haagsche Hof veroordeelde S. tot 5 weken hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Politieke kloppartij. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak ge daan in de politieke kloppartij van 16 December te Enschede, waarin eenige N.S.B.'ers zijn mishandeld. De arbeiders A. en K. werden veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, de slager H. werd veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, de laatste twee overeenkomstig den eisch. De eisch tegen A. luidde 4 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Over de maand Januari. BRUINISSE. Geboren: 3, Marinus, z.v. J. Verwijs en A. van den Ouden; 8, Cor nelia Johanna, d. v. L. Looy en J. van Oosten; 9, Jannetje Francina, d. v. J. Hoek en M. F. Janssen; 10, Marinus, z. v. P. G. Meermans en J. Hage; 12, Jan. z. v. W. Okkerse en W. E. Jumelet; 12, Neeltje Christina, d. v. L. Bouwens en A. L. Bakker, van Oude Tonge. Overleden: 1, Pieter Jacobus Koene, 65 j., echtgen. van N. de Ronde; 3, Kor- nelia Hoogerwerf, 71 j., weduwe van A. de Ruiter; 14, Hubrina Geertruida Ok- kerse, 63 j., weduwe van L. de Waal. ST. ANN ALAND. Overleden: 8, Emelia van Luijk, 85 j., wed. van L. Polderman; 14, Engel van Dussen, 73 j., echtg. van Jac. Geluk; 14, Pieter van Oost, 61 j., ongeh. ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Maatje Helena, d. v. J. Bazen en N. J. van Zetten; Wilhelmina Jacoba, d. v. J. W. de Wilde en T. M. van Nieuwenhuijze; Johannes, z. v. J. van Nieuwenhuijze en J. H. de Bres. Ondertrouwd: L. Bos, 22 j. jm. en A. Dane, 19 j. jd.; J. M. Vroegop, 24 j. jm. en J. M. Nelisse, 20 j. jd. Overleden: Rachel Jozina van Beve- ren, 20 j., ongeh.; Johanna Jacoba Hage, 63 j., ongeh. STAVENISSE. Geboren: Marinus Leen- dert, z. v. P. Gaakeer en M. C. van Dom melen; Cornelis Marinus, z. v. M. Hout en C. Dorst; Izaak, z. v. P. de Vos en G. Hage; Marinus Georgius Johannes, z. v. J. Contant en W. van Wamel. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Mid delburg. Maand Januari 1934. Aan bovengenoemde kantooren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 100.588.37 en terugbetaald f87.974.98. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 12.613.39. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven f3000. Opgave betreffende het postkantoor Goes. Maand Januari 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f53.968.07 en terugbetaald f43.304.11. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 10.663.96. BEURSBERICHTEN. felotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 47 47)4 Philips Gloeilampen G.B. 254 251 Unilever 80 79% Anaconda Copper 10% 10% Bethlehem Steel 28l/s 28% U.S. Steel Corp. 34% 350/a Koninkl. Petroleum 178 178 Shell Union 6)4 6% Amsterdam Rubber 102)4 103 Ned. Scheepvaart Unie 47 46)4 D'eli Maatschappij 118)4 117% Handelsverg. Amsterdam 189% 189 5 pet. Nederland 1932 101)4 101)4 4)4 pet. Ned.-Indië 1926 95 95 4 pet. Nederland 1933 99% 99% De groote belangstelling ging vandaag uit naar de hoek der obligaties Ko ninklijke en Bataafsche Olie, in verband met de uitspraak inzake de couponbelas ting, waarbij echter nog in hooger beroep en cassatie kan worden gegaan. Kon. Olie-obligatiën waren echter hooger op 81-% pet. Bataafsche Ca. 66. Overigens was de markt weinig veranderd. De be- leggingsmarkt was gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Febr., 2.30 u. Londen 7.537.55. Parijs 9.789.79. Berlijn 58.5058.55. Brussel 34.60—34.65. New-York 1.491.50)4. Indische conversie een grooi succes. Naar gemeld wordt is voor een totaal bedrag van ver over de 100 millioen dol lar aan obligaties der Nederlandsch-In- disohe dollarleeningen ter omwisseling in de nieuwe 4 pet. leening ingeleverd. Zooais bekend beloopt het totaal der leeningen, welke voor conversie in aan merking komen, 122.535.000 dollar. Voor zoover reeds kan worden nagegaan zijn vrijwel alle stukken in Indisch bezit voor conversie aangemeld. Naar Aneta nog nader meldt, beloopt het totaalbedrag, dat in Indië voor con versie is aangeboden 6.866.000 dollar. Nader wordt nog gemeld, dat het inge leverde bedrag de 115 millioen over schrijdt. 's-GRAVENHAGE. De vierde Kamer van de Rechtbank deed uitspraak in de zaak van de Vereen, voor den Effecten handel, contra de Bataafsche en Konink lijke Petr. Maatschappijen. De Vereen, voor den Effectenhandel had gevorderd, dat de betaling van dollar- obligatiën zou geschieden op goudbasis. De rechtbank heeft deze vordering afge wezen, ten aanzien van de Bataafsche op grond van de tegenwoordige wet in Ame rika, dat geen betalingen op goudbasis mogen geschieden. De rechtbank veroordeelde de Vereen, voor den Effectenhandel in de kosten van het proces. De andere vordering werd toe gewezen op grond, dat de dollar-obliga- tiën der Koninklijke zoowel in Nederland als in Amerika 'betaalbaar zijn. Hierbij werd de Koninklijke veroordeeld in de kosten. ECHT (Limburg). Ten kantore van den ontvanger der directe belastingen zijn groote malversaties ontdekt. Het kaste kort bedraagt eenige duizenden guldens. De ontvanger P. S. is naar Roermond overgebracht. BERLIJN. Te Stuttgart i® op verzoek van den minister van Binnenlandsche Za ken de Wurtemburgsche monarchistische organisatie ontbonden verklaard. Het ver mogen dezer organisatie is in beslag ge nomen. Gasvarsflkklng. LEMMER. Toen bij den alleenwonen- den heer R. Eilers alhier de deur van de woning gesloten bleef, verschafte de fa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3