EERSTE BLAD. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 514 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Ltictor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertantiëp: Geprono adyerteu^n 30 cent per regel, Ingezonden Mededeelingon dubbel tarief, HsndeisadvsFtentiën 25'eest per regel. Advertsntiën Dinsdags en Vrijdags l'O.tó, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. DE BURGEROORLOG IN OOSTENRIJK De opstand aan het luwen. Honderden dooden. Vele opstandelingen gefusilleerd. De burgeroorlog reeds jaren voorbereid. Er is gisteren op verschillende punten in Oostenrijk nog hevig gevochten, maar volgens de laatste berichten is de Regee ring den toestand volkomen meester. Voor de volgelingen van de Soc.-Demo- ciaten moet dit wel een vreeselijke ont nuchtering zijn. Tot het laatste toe zijn ze door de leiders in den waan gebracht, dat de Regeering niet op den steun van de politie'en het leger zou kunnen re kenen. Maar dat is een vergissing gebleken. Zooals de revolutionairen zich zoo vaak vergissen. Gisteravond laat telefoneerde een cor respondent van het „Hbld.", dat het zware geschut zoo goed als niet meer ge hoord werd. Hoeveel menschenlevens, ook van vrouwen en kinderen, bij de gevech ten verloren gingen en nog gaan, weet nog niemand. De schattin gen loopen natuurlijk ver uiteen. Bij het bombardement van den enormen Karl Marxhof in de voorstad Heiligenstadt, moet één enkele granaat, die midden in een groep verdedigers ontplofte, alleen al zestig slachtoffers gemaakt hebben. Niet-officieel hoorde ik reeds het aan tal dooden tot hedenavond schatten op niet minder dan tweeduizend. Het is zeker, dat men den heelen dag door haast evenveel Roode-Kruisauto's als gevangenwagens door de stad zag vliegen, terwijl ook in met zeil toegedekte open vrachtauto's lijken werden wegge voerd. Van een chirurg in een van Weenen's klinieken vernam ik, dat hij heel wat hoofdwonden te behandelen kreeg en dat het haast allen niet-combattanten waren, die in de buurt der actie te veel van de bekende nieuwsgierigheid der Weeners aan den dag hadden gelegd. De standrechtbanken beginnen heden avond te functioneeren, zoodat er, na al de slachtoffers der gevechten, thans ook wel de noodige terechtgestelden zullen ko men. In de electrische centrale zouden overigens reeds hedenmorgen twaalf op standelingen zijn gefusilleerd, omdat zij, nadat de witte vlag was geheschen, toch nog van de wapens gebruik hadden ge maakt. Het aantal gevangenen was he- denmiddag, sedert de bezetting van deze centrale zich had moeten overgeven, tot een tweeduizend gestegen. Na de verovering van den meerge- noemden Karl Marxhof, bij welks bestor ming niemand minder dan de vice-kanse- lier, baron majoor Fey, zijn Heimwehr- troepen aanvoerde en als eerste naar bin nen drong bleek, dat dit reusachtige roode woningencomplex reeds sedert den bouw moet ingericht zijn als een soort vesting. Et waren n.l. in de muren machine geweerstellingen ingebouwd, welke door gemakkelijk te verwijderen gipsplaten on zichtbaar waren gemaakt. Ook de toe gangen bleken te kunnen worden afgeslo ten met ijzeren pantserpoorten, die in den kelder verzonken konden worden. Ook in andere onder het sociaal-democratisch stadsbestuur staande inrichtingen, zooals op de enorme centrale begraafplaats, wer den machinegeweren en zelfs geschutin- richtingen gevonden. Men kan niet an ders dan bewondering koesteren voor het feit, dat deze geheimen jaren lang be waard konden blijven. Maar thans wordt aan al deze jaren lange toebereidselen voor een burgeroor log in enkele dagen een kort maar gru welijk einde gemaakt. Burgemeester Seitz werd in den afge- loopen nacht om half drie uit zijn mooie stadhuis gehaald en niettegenstaande zijn pathetische protesten en juridische be- toogen als gevangene overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Zijn eigen roode lijfwacht, de z.g. „Rathauswache", werd volgens den regeerings-commissaris nog niet ontbonden, maar „ze bestaat niet meer". Indien de opstandelingen, die heden avond weer meer agressiviteit aan den dag schijnen te leggen, niet de hulp van buiten krijgen waarop zij rekenen en die hun beloofd schijnt te zijn, kon het offi cieele einde van dit verschrikkelijke Weensche carnaval van 1934 wel eens te vens dat van de sociaal-democratie in Oostenrijk brengen. Een officieel communiqué over den toestand. D'e toestand om 8 uur gisteravond werd van officieele zijde als volgt weergegeven: De Weensche voorstad F1 o - r i s d o r f is gezuiverd. Tegen in een wijden kring gelegen communistische nesten zal Woensdagmorgen vroeg wor den opgetreden, daar men het gebruik van artillerie in den nacht en tengevolge van het gevaar voor particulieren wil ver mijden. In het Weensche district Favori- ten heeft de politie vier machinegeweren 100 geweren en veel munitie buitgemaakt. Te L i n z is de regeering den toestand meester, ofschoon in enkele straten nog wordt gevochten. Over den toestand in de pro vincie wordt gemeld, dat in Steyr te gen den avond de gevechten verminderd waren. Den geheelen dag is daar echter een hevige strijd gevoerd. De leden van den Schutzbund zijn er namelijk bijna even goed uitgerust als de soldaten. Zij beschikken over moderne karabijnen, re volvers, handgranaten en goede unifor men. Hun sterkte wordt op tweeduizend man geschat. Hun belangrijkste stelling op de Ennslie- ten is onder dekking van machingeweren, door de soldalen bezet. Een derde van de bezetting moet zich hebben overgege ven, terwijl de andere leden van den Schutzbund zich terugtrokken. Onder de arrestanten bevindt zich de burgemeester van Steyr, Sichelreder, die als opperbe velhebber fungeerde. Op twee punten in de stad zijn de Schutzbundleden thans nog geconcen treerd en daar wordt nog steeds gevoch ten. Banken voor Marxisten gesloten. De banken hebben order gekregen aan marxistische organisaties, noch aan men- schen die daarmee in relatie staan eenig geld meer uit te betalen. Deze maatregel wordt algemeen beschouwd als voorbe reiding van de inbeslagneming van het vermogen der marxistische organisaties. Korte Berichten. Te Napels zijn gister uit Zuid-Ame rika de Italiaansche vliegers Lombardi en Mazotti aangekomen. Zij zijn onlangs den Atlantischen Oceaan overgevlogen hij hun poging om een recordvlucht te doen van Italië naar Zuid-Amerika. President Roosevelt verwacht, dat de legervliegdienst Maandag gereed zal zijn, de luchtpost te vervoeren. Het land zal dan in drie sectoren verdeeld worden, elk onder een militair leider. Een vreemdsoortig verschijnsel heeft zich, naar uit Napels gemeld wordt, voor gedaan bij zware regens, die gevallen zijn in het gebied van Compagna. Bijna een half uur lang viel er namelijk overvloe dig regen, die een groene kleur had en die uitgebreide sporen op de huizen ach terliet. Door een aardverschuiving nabij Pesaro (Italië) zijn vier huizen, waarin 35 personen woonden, verwoest. Tot dus ver zijn drie lijken geborgen, doch men vreest, dat het aantal dooden veel groo- ter zal zijn. DE HOUDING DER N.S.B.-LEIDING TEGENOVER DE AMBTENAREN- LEDEN. De karakteristiek van Minister Colljn. De teksten waaruit zij werd saamgevat. De heer Mussert, die gewoon is zich op smalende wijze over de Regeering uit te laten, heeft aan Minister Colijn een tele gram gezonden, waarin 'hij eerbiedig bericht, da't door of namens 'hem nimmer iets geschreven is of gezegd, als door den Minister in de Eerste Kaïner was aange voerd. Nu is gisteravond terzake een officieel communique verschenen, waaraan wij het volgende ontleenen De karakteristiek, door den minister president, Dr Colijn, in de Eerste Kamer gegeven van de houding der N. S. B.4ei- ding tegenover de ambtenaren-N. S. B.- leden, heeft tegenspraak gevonden van de zijde der N.'S.B. De 'karaJkteristiek was niet, zooals ten onrechte in verschillende Kamerverslagen was meegedeeld, vervat in den vorm van een citaa't uit een circu laire of pamflet der N. S. B., zoodat de ontkenning van het bestaan van zulk een circulaire of pamflet door de N. S, B.- leiding niet ter zake dienende kon zijn. De karakteristiek was, gelijk in de dag bladpers ter wegneming van het misver stand dienaangaande is meegedeeld, een samenvatting van verschillende uitingen van de zijde der N.S.B. Een tegenspraak van de ministerieele samenvating, welke zich bepaalt tot ontkenning van het be staan van een uitspraak, naar de letter overeenkomende met de door dr Colijn ge geven karakteristiek, kan dus al even min ter zake 'dienende zijn als de tegenspraak van de niet geuite bewering, dat de ge bezigde zinsneden aan een circulaire of pamflet ontleend zijn. De zinsneden in de samenvatting, waar op zich de tegenspraak betrok, luiden „Thans zijt gij de slaaf van een Regeering, dit haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelsel. Gij hebt aan mij een be lofte gedaan. Deze belofte praevaleert bo ven de trouw aan een corrupte Regee ring." Aan te toonen valt dus, dat er uitingen bestaan, welke ten onrechte in de ge wraakte zinsneden ikonden worden saam- gevat. Hiertoe is het voldoende, uit de num mers van „Volk en Vaderland" van 6 en 13 Januari j.l., 'het orgaan der N.S.B., waarop de 'heer Ir. A. A. Mussert als alge meen leider staat vermeld, een aantal zin sneden te citeeren, die, in onderling ver band beschouwd, het vormen van een dui delijk beeld mogelijk maken. Ter verge makkelijking worden de beslissende zin sneden door spatieering aangegeven". Hierna volgt een reeiks aanhalingen, waarvan bet verder beet Deze uitlatingen van bet N.S.B.-orgaan kunnen in de volgende conclusies saam- gevat worden De ambtenaren zijn dienaren van bun volk niet van de Regeering. De Regeering is slaaf van de knoeiende, dus corrupte par tijbonzen. De Regeering vordert, dat de ambtenaar de partijbonzen dient, niet den Staat. De Regeering dient niet alleen en uit sluitend Vaderland en Volk. De 'handeling van de Regeering is het zelfde als de boycot en broodroof, door de sociaal-democraten geoefend tegen de winkeliers. Het fatsoenlijk deel van het volk doorziet de bedoeling van de Regee ring. De ambtenaar moet door Mussert van zijn lidmaatschap worden ontheven, zoodat hij lid zou blijven, als deze onthef fing niet plaats vond. Daarin praeva leert het woord van Mussert boven dat der Regeering. Ook blijkt, dat de N.S.B. het afvoeren van de ledenlijst, waartoe ambtenaren worden gedwongen, niet anders beschouwt dan als een formeele handeling. In wezen blijven de afgevoerden aan de N.S.B. ver bonden. De militairen blijven werken in het geestelijk leger der N. S. B. De Regeering mist den grondslag voor haar gezag volgens de bovenstaande citaten in het volk, zij' vindt dien grond slag in de macht der bonzen. De verhouding tusschen den 'heer Mus sert en de zijnen is die van een Leider, aan wien de gelofte van trouw is afge legd, met wien men gaat „door dik en dun" („Volk en Vaderland" van 13 Jan. 1934), van wien men „de bevelen" ge hoorzaamt. Legt men hiernaast 'do voor stelling van het gezag der Regeering en zijn grondslag, dan blijkt ook daaruit, dat, ingeval van strijd tusschen het bevel der Regeering en het bevel van Mussert, dit laatste praeveleert. DE ARBEIDSMARKT VERBETERT. Het aantal werkloozen gedaald. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 595.500 leden van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 22 tot en met 27 Januari 1934 heeft be dragen 34.2 pet. In de vorige verslagweek (8 tot en met 13 Januari) bedroeg het percentage 34.5. Het gemiddelde werkloosheidspercen tage was in de maand Januari van de ja ren 1930 tot en met 1934 als volgt: 1930 10.8, 1931' 19.6, 1932 28.7, 1933 37.6, 1934 34.3. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 Januari 1934 in totaal 409.160 werkzoekenden inge schreven, waaronder 392.374 mannen. Hiervan waren werkloos 383.686 perso nen, waaronder 372.198 mannen. Op 13 Januari 1934 bedroeg het totaal een gelijk aantal organen 411.964. Hier van waren werkloos 387.406 personen, waaronder 376.019 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 13 Januari 1934 gedaald met 2804, het aantal werkloozen met 3720. Burgemeester H. J. Avis. In de gisteren gehouden raadsvergade ring der gemeente Midwoud (bij Hoorn) deelde burgemeester H. J. Avis mede, dat hij tegen 1 April a.s. ontslag heeft ge vraagd. De heer Avis stond bijna 30 jaar aan het hoofd der gemeente en is thans 66 jaar oud. De Fransche begrooting. Naar verluidt zou de Fransche minis- terraad hebben besloten tot invoering van een nieuwe methode voor de parlemen taire behandeling' der begrooting, waar door het mogelijk wordt, vóór het einde van de maand de begrooting gereed te hebben. De ontwerp-begrooting zal slechts uit een enkel artikel bestaan, dat een totaal plan bevat voor een binnen vier maan den te verwezenlijken saneering der fi nanciën. De staatsuitgaven zullen zonder korting der ambtenaar-salarissen verminderd worden en het tekort der spoorweg-maat schappijen zal worden bestreden door op heffing der oneconomisch werkende tra jecten waarop de autobusdiensten ge opend zulen worden. Geen Nederlanders gedeerd bij de onlusten te Weenen. In verband met de onlusten te Weenen, meldt de Nederlandsche gezant aldaar, dat blijkens officieele inlichtingen de Ne derlands ongedeerd zijn. De heer Plesman naar Indië. Naar men verneemt, zal de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. en de K.N.I.L.M., zich op 22 Maart a.s. per vliegtuig naar Indië begeven voor een korte inspectiereis. Vervoer van suiker. Bij Kon. besluit (Stbl. 26) is bepaald, dat met ingang van 15 Februari bet in voorraad hebben en vervoeren van suiker ten aanzien van hoeveelheden grooter dan 25 K.G. slechts is toegestaan indien de geheele hoeveelheid is gedekt door een document of peilbewijs niet ouder dan drie maanden na den dag van afgifte of van de laatste verlenging van den geldig heidsduur. Schorsing ingetrokken. De minister van Sociale Zaken heeft, nadat de organisaties zich tot hem ge wend hadden, de schorsing in de werk verschaffing „Het Witteveen" ingetrok ken, meldt „De Volkskrant". Maandag hebben de betrokken arbeiders het werk hervat. De gezondheidstoestand van president Lebrun. Te Parijs is gisteren officieus het door ons vermelde bericht van 'tblad L'Ordre dat president Lebrun ziek zou zijn en aan aftreden zou denken, tegengesproken. De gezondheidstoestand van den presi dent der republiek laat niets te wen- schen over. Duitschland en Japan. Volgens bericht uit Berlijn aan de „Ti mes" zal bij de Duitsche ambassade te Tokio een militaire attaché worden ge plaatst, hoogstwaarschijnlijk luitenant kolonel Ott, die het vorig jaar verschei dene maanden bij het Japansche leger ge detacheerd was. Zijn bezoek aan Japan werd algemeen beschouwd als een aan wijzing voor de groote belangstelling, die men te Berlijn koestert voor de militaire gebeurtenissen in Japan. Staking te Madrid. De ongeveer 30.000 man omvattende Madrileensche bouwvakorganisaties zijn Dinsdag in staking gegaan, daar de ar beidsgeschillen niet konden worden bij gelegd. Wachtgeldkwestie te Ede. Het scheidsgerecht te Ede heeft uit spraak gedaan in de zaak N., eervol ont slagen directeur der gemeentegasfabriek aldaar. De heer N. was door den Raad ontsla gen met ingang van 14 Juni 1933. Het scheidsgerecht heeft beslist dat hierbij niet de voorgeschreven opzeggingstermijn is in acht genomen en dat het ontslag geacht moet worden te zijn ingegaan op 21 Juli 1933. Met ingang van dien datum zal ook het wachtgeld moeten ingaan. De Raad had voorts besloten, den heer N. te benoemen tot tijdelijk ambtenaar in specialen dienst bij gemeentewerken. De heer N. beschouwde deze functie als niet voldoende omschreven en in het algemeen niet gelijk aan die welke hij tot dan toe bekleed had. Hij nam de betrekking niet aan. Het scheidsgerecht heeft den heer N. in het gelijk gesteld en bepaald, dat door het niet aannemen van de aangeboden be trekking de aanspraak op wachtgeld niet is vervallen. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg onder voorzitter schap van den Burgemeester. Afwezig dhr Van Andel. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten 'hebben goedgekeurd de be sluiten tot opheffing van school K en van het vervolg-onderwijs. Een mededeeling van B. en W. inzake verlichting Blauwedijk en Poelendalesin- gel wordt voor kennisgeving aangenomen. Nadere regeling in ver band opheffing schoolK en overplaateing leer krachten. Dhr M o n d e e 1 brengt weer ter sprake het recht van bijz. scho len op de overtollige leerkrachten. Heelt Binnenland. De Eerste Kamer behandelt de begroo- ting Binnenlandsche Zaken. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Het aantal werkloozen gedaald. De N. S. B.-leiding en de ambtenaren. Het hewaarschoolünderwijs te Middel burg. Buitenland. De onlusten te Weenen. De Fransche begrooting 1934. het overleg met de schoolbesturen al tot resultaat geleid? Devoorzitter zegt, dat vorigen zomer reeds overleg is gepleegd met de Böhoolbesturen. Een tweetal had cardi- nale bezwaren in verband met de inrich ting der gebouwen. Inmiddels heeft één schoolbestuur vrijwillig afstand gedaan van zijn recht op deze leerkrachten van af 1 Mei a.s. Van de andere is nog niets bekend. Door de wetswijziging is 't recht der schoolbesturen inmiddels van 2 op 1 jaar gebracht. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Eervol ontslag en benoe ming leerkracht school G. Dhr Jeronimus kan zich met het voorstel niet vereenigen. Het is Spr. be kend, dat Mej. Bot aan de Kroon heeft gevraagd vernietiging van het haar ver leend ontslag. Daarom wil Spr. Mejuffr. Broeke nu niet voor vast benoemen, maar even afwachten. Weth. B o a s s o n meent, dat het hoo- ger beroep van Mej. Bot zijn recht heeft verloren door opheffing van school K. Spr. verdedigt het voorstel van B. en W. Dhr J eronimus blijft bezwaar ma ken zich te binden aan een vaste benoe ming. Weth. B o a s s o n acht het voorstel het meest in het belang van het onder wijs. Aan den heer De Nood wordt eervol ontslag verleend en benoemd Mej. Broeke met 14 tegen 1 st. op Mej. Bot. Verleening wachtgeld ontslagen ge meente-ambtenaar. Z. h. st. aangenomen. Verpachting gemeente grond Kleverskerksohe weg. Dhr Paul vraagt, of het juist is, dat bij de verpachting van de Burger weide aan iemand is gezegd, dat hij voor minstens een bepaald bedrag moest in schrijven, omdat hij anders niet de hoog ste zou zijn. Spr. zou dit verkeerd vinden. Weth. Onderdijk antwoordt, dat dit zeker niet de goedkeuring van B. en W. zou hebben. Bij bedoelde verpachting hadden de oude pachter en een ander per soon voor een gelijk bedrag ingeschreven. Toen hebben B. en W. beslist, dat de oude pachter voorkeur had. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. De andere op de agenda voorkomen de voorstellen eveneens. Behandeling begrooting. Algemeene beschouwingen. Devoorzitter veronderstelt op gevaar af vervelend te worden dat de sluiting van de debatten niet met een zucht van verlichting zal behoeven te ge schieden. Waarom kan ook deze Gemeen teraad de wereld niet eens verwonderd doen staan over een maximum arbeids prestatie bij een minimum arbeids duur? Spr. verzoekt bij deze 'begrooting niet de politie en het abattoir-vraagstuk te behandelen. Wel de salariskorting. Mevr. W e ij 1 acht bekorting der de batten wel mogelijk, gezien de behande ling der begroeting in secties. Spr. behandelt het advies van Georga niseerd Overleg inzake salariskorting en de adressen, hierop betrekking 'hebbend. Spr. acht het niet juist te beweren-, dat de Raad de salarissen, in 1920 vastgesteld, niet voldoende vond, omdat later tot een verhooging is besloten, die evenwel door hoogere autoriteiten niet is goedgekeurd. Deze verhooging was gebaseerd op een stijging der indexcijfers, maar deze is spoedig gevolgd door een daling, die zich tot voor kort voortdurend heeft voortgezet. Zeker, er is nu weer eenige stijging, maar ook als de 5 pet. salarisverlaging wordt aangenomen, zal de positie der ambtena ren nog gunstiger zijn dan in 1920. Als het kon, zou spr. gaarne aan de ambtena ren alle verkregen voorrechten laten, maar we moeten rekenen met de burgerij in haar geheel. De commissie voor G. O. draagt minder verantwoordelijkheid dan de Raad. Zij brengt niet anders dan advies uit. Spr. meent niet den kindertoeslag te moeten aanvaarden. We moeten verder zien dan dit oogen- blik. Het is nu nog mogelijk het bewaar- schoolonderwijs te behouden. We mogen dit niet opofferen. D'e kleuters, vooral uit de minder gesitueerde gezinnen, moeten gebracht kunnen worden op ©en veilige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1