Neem 'n "AKKERTJE" DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. Ü3 Buitenland. Beroepsinbrekers gedood. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën: Gewone odverteattén 80 eent pep regel. Ingezonden Mededeeiingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Het dansBSvaar, Mogen we eigenlijk wel van een dans- gevaar spreken? Volgens velen niet. Wie den moed heeft op het gevaar van de tegenwoordige dan cings en alles wat daarheen leidt, te wij zen, heeft groote kans als achterlijk en onbeschaafd en onvrijzinnig te worden aangemerkt. Het gevaar zoo heet het dan i bestaat alleen in de verbeelding van hen, die de dancings en de moderne dansen slechts van hooren zeggen kennen. De heer Siehelts, een der Soc.-Democra- tisöhe raadsleden te 's-Gravenhage, oor deelt echter anders. Toen kort geleden in den Haagschen Raad een voorstel tot later sluiting der café's aan de orde kwam, verklaarde hij zich daar tegen, omdat het voor het rei zend publiek onnoodig is. „Alleen zoo vervolgde hij de dancings hebben er voordeel van. Van voorstander van die inrichtingen, ben ik een fanatiek tegenstander geworden, sinds ik in mijn kleine om geving vier personen door die inrich tingen ten gronde heb zien gaan. In dezen tijd van ontreddering en verwar ring zoeken velen verpoozing daar, waar het niet behoort en het heele sluitings uur is mij niet waard, dat één arbeider, een van mijn kennissen, de kroeg in en de beweging uit gaat". Wij hebben hier het oordeel van een onverdacht getuige. Iemand, die van voor stander tegenstander is geworden, omdat hij de gevaren door de practijk heeft lee- ren kennen. Ook hieruit blijkt weer, dat zij, die de Ohristelijke grondslagen van ons volksle ven wenschen te beschermen en te ver sterken, toch wel inderdaad het volksbe lang dienen en een waarlijk nationale po litiek voeren. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. De Sociaal-Democratische partij ont bonden. Het Weensche stadhuis bezet Van goed ingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat de Oostenrjjksche regeering heeft besloten tot ontbinding der sociaal democratische partij1, van den landdag van Weenen en van den gemeenteraad. Minister Schmitz is benoemd tot regee- ringscommissaris voor Weenen. Het raadhuis van Weenen is door een Bterke gewapende macht, soldaten, poli tie en gendarmerie, bezet, zonder dat van soo.-dem. zijde ernstig verzet werd gebo den. Daarbij zijn een aantal soc.-democra- tische ambtenaren, die volgens een offi- cieele verklaring in klaarblijkelijk ver band met de gewelddaden stonden, gear resteerd. Ook de tweede burgemeester van Wee nen, Emmerling, is in hechtenis geno men. Door de bezetting van het raadhuis is thans het centrale punt der Oostenrijk- sche soc.-democratie in handen der re geering. De regeering zou voornemens zijn den burgemeester van Weenen, Seitz (soc.- dem.), een ultimatum te stellen om af te treden en de macht aan de regeering over te dragen, daar hij anders voor geweld zal moeten wijken. Op het oogenblik bevinden zich ver schillende bekende soc.-dem. leiders in hechtenis. De bondsleider van den Heimatschutz- bund, Starhembergheeft de geheele Ocs- tenrijksche Heimwehr omgeroepen. De Heimatschutz zal aan de zijde van het bondsleger, de gendarmerie en de po litie de handhaving der rust en orde ver zekeren. Gistermiddag werd in Linz en in het het geheele Opper-Oostenrijk de bekend making gepubliceerd, betreffende den staat van beleg. In deze proclamatie wordt bevolen, de deuren van alle gebouwen in het geheele land om 7 uur 's avonds te sluiten en de openbare restaurants en café's te verla ten, die dan gesloten moeten worden. Sa menscholingen op straat worden verbo den. De politie heeft het recht bij den ge- ringsten tegenstand gebruik te maken van de wapenen. Het parool van algemeen© staking te Weenen is tot dusver niet in vollen om vang ten uitvoer gebracht. In enkele stadsdeelen worden het telefoonbedrijf en de stroomlevering voortgezet. Het tram verkeer daarentegen staat volkomen stil. De drinkwaterverzorging is vooralsnog niet onderbroken. De politie is van karabijnen voorzien. In Weenen moeten alle huisdeuren om 8 uur gesloten zijn. Alle café's en restau rants moeten om 8 uur door de gasten worden ontruimd. In de avonduren namen de onlusten in de Weensche arbeiderswijken weder aan zienlijk toe. Daar politie en troepen niet sterk ge noeg bleken tegen het voortdurend krach tiger wordend verzet der gewapende soo.- democraten, werden aanzienlijke troepen versterkingen naar de voorsteden gezon den. Bijzonderheden worden op last der autoriteiten geheim gehouden. Na zonsondergang was de geheele stad volkomen in duisternis gehuld. Wegens gebrek aan stroom konden de bakkerijen niet werken, zoodat geen brood en gebak verkrijgbaar was. Te Linz zijn 40 personen gearresteerd; machinegeweren, en bommen werden in beslag genomen. Waar tegenstand werd geboden werd deze met geweld onderdrukt. Tegen zes uur 's avonds was de rust te Linz over het algemeen vrijwel hersteld. On enkele punten hadden nog samen scholingen plaats. Ondanks de sterke uit breiding der beweging zijn de troepen en de politie den toestand meester. Zij kon den tot nu toe alle verzet breken. Volgens een ander officieel bericht uit Linz kan de tegenstand der sociaal-demo craten over het algemeen als onderdrukt worden beschouwd, ofschoon zich nog steeds gewapende sociaal-democraten op verschillende punten der stad ophouden en het vuren, ook op de plaatsen waar de politie de orde heeft hersteld, nog aan houdt. Latere berichten melden, dat te Line het verzet in de geheele stad, op twee punten na, volkomen is gebroken. Volgens berichten uit Graz ia ook deze stad geheel in duisternis gehuld. Te Steyr kwam het eveneens tot bot singen tusschen de gewapende macht en leden van den Schutzbund. In Stiermarken kwam het te Eggen- burg en Bruck a. d. Mur tot gewelddaden der soc.-democraten. Ook hier werden de militairen te hulp geroepen. Te Eggen- burg werden 3 personen gedood en 14 zwaargewond. Ook te Bruck droeg de strijd een bloedig karakter. Uit Leoben en het geheele industriege bied in de omgeving komen berichten om trent botsingen, waarbij de troepen moes ten ingrijpen. In Innsbruck werd gistermiddag de „alarmtoestand" afgekondigd. Wel liet de regeering door de radio mededeelen, dat zij geheel meester is van de situatie, en de voornaamste socialis tische leiders zijn gevlucht, en dat de rest is gearresteerd, maar in het centrum van Weenen, dat geheel van de rest van de wereld is afgesloten en bezet, boorde men te middernacht nog doorloopend geweer- en zelfs kanonvuur, zoodat dus blijkbaar in de buitenwijken nog steeds gevochten werd. De verliezen, welke bij de nachtelijke gevechten aan regeeringszijde werden ge leden, worden voorloopig geschat op twintig dooden en zestien zwaar gewon den. Gegevens omtrent de verliezen der Marxisten ontbreken. De strijd concern-* treerde zich in de late avonduren op het Ostbahnhof, waar troepen van een pant- sertrein gebruik maakten en ook artille rie in stelling werd gebracht tegen de Marxisten. Pogingen der arbeiders om in de binnenstad door te dringen werden door de troepen verijdeld. De regeering heeft om middernacht een oproep aan het Oostenrijksche volk ge richt, waarin de regeering verklaart, meester van den toestand te zijn. Zij zal met de vereischte machtsmiddelen aan de socialistisch-communistische omwente lingspoging een radicaal einde maken. De staking te Parijs. Geen groote incidenten. D'e algemeene staking in Frankrijk is gisteren over het algemeen zonder inci denten van bijzondere beteekenis verloo- pen. De getroffen voorzorgsmaatregelen zijn voldoende gebleken om de orde te handhaven. De staiking van het post- en telegraafpersoneel was vrijwel algemeen. Op de Place d'Italie werd een autobus door de stakers aangevallen, omver ge worden en in brand gestoken. D'aar ook op verschillende andere punten steenen naar de autobussen werden geworpen be sloot de directie den dienst te staken. Het spoorwegverkeer ging normaal. Daarente gen verkeerde de Metro onregelmatig. In de provincie is aan 'bet bevel tot staken bijna overal gevolg gegeven. Hier en daar is bet tot incidenten gekomen. Te Marseille lag het tramverkeer geheel stil. Ook in de haven werd niet gewerkt en de gewone markten werden niet gehouden. In het industriegebied van het Noorden is het tamelijk onrustig geweest. Daar trachtte men vooral de Belgische werk willigen te beletten aan het werk te gaan. Verscheidene autobussen werden aange vallen en op de spoorlijn werd een wissel vernield, om bet verkeer stop te zetten. Te Rijssel werd een optocht gehouden, waaraan ongeveer 10.000 man deelnamen. Ook gemeente-ambtenaren en politie liep in den stoet mede. Te Roubaix hebben van de 40.000 arbeiders er 12.000 gestaakt. Voorts hebben ook het gemeente-personeel bet post- en telegraaf-personeel en de on derwijzers zich bij de staking aangeslo ten. Een vrachtauto werd omver gewor pen, met petroleum begoten en in brand gestoken. Een afdeeling stakers drong een woïkainmerij binnen, waar het tot een botsing met de werkwilligen kwam. Een poging om de fabriek in brand te steken, werd verijdeld. „Stuur niet aan op tarievenoorlog". De Fransche nota in zake de invoer contingenten is op bet Britsche ministe rie van Buitenlandscbe Zaken overhan digd. Zij doet een beroep op de Britsche regeering, niet den weg in te slaan, die naar een tarievenoorlog leidt. Men vermoedt, dat de nota in sym pathieke overweging zal worden geno men. Zooals bekend, zouden de Britsche represaille-maatregelen in den afgeloo- pen nacht van kracht worden. Zij komen neer op een extra beffing van 25 pet. op sommige Fransche goederen. Friedrich Ebert uit concentratiekamp ontslagen. Een advocaat is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf wegens fraude, omdat hij van de familie Ebert een hono rarium van 250 mark had geëischt voor verleende diensten, die hij1 verricht zou hebben bij pogingen om de invrijheidstel ling te bewerkstelligen van Friedrich Ebert Jr. Tegelijkertijd werd echter medegedeld, dat Friedrich Ebert, voormalig sociaal- dmocratisch rijksdaglid en zoon van den eersten president der Duitsche Republiek, uit bet concentratiekamp, waarin bij se dert dezen zomer was opgesloten, is ont slagen. Serajewo in opwinding. Te Serajewo zijn protest-demonstraties gehouden tegen de verduisteringen vein staatsgelden. Hierbij moeten ongeveer 160 ambtena ren en politici betrokken zijn, die den staat voor millioenen dinars hebben be nadeeld. De demonstranten trokken door de straf ten onder de uitroepen: „Dwangarbeid voor de oplicbtersl" „Weg met de kapi taal-vluchtelingen". Een onderhoud met Dimitrof. Als eerste Engelsche journalist sedert de uitspraak van bet Rijksgerecht te Leip zig heeft de Reuter-correspondent te Ber lijn een onderhoud gehad met Dimitrof, den Burgaarschen 'beklaagde uit bet Rijks- daghrandproces. Dimitrof verklaarde, dat, als niet spoe dig een beslissing genomen werd, ten aanzien van zijn vrijlating, bij zou over wegen een hongerstaking te beginnen, er aan toevoegend, dat bij biermede al reeds 'begonnen zou zijn, als bij niet terwille van zijn oude moeder het gelaten had. Dimitrof verklaarde geen klachten te hebben over zijn behandeling in de ge vangenis. „Ik krijg goed voedsel", aldus verklaar- de hij; „ik mag ook artikelen uit de stad laten komen, ik mag rooken en kranten lezen. Dagelijks kan ik een wandeling op de binnenplaats maken en ik mag mijn moeder een paar keer in de week spre ken. Ik heb aan den minister van binnen- landsche zaken, dr. Frick, geschreven om te vragen of ik zal worden vrijgelaten óf dat men mij1 voor goed gevangen zeil hou den. Het is nog nimmer voorgekomen, dat een man, die vrijgesproken was, toch ge vangen gehouden werd en ik protesteer tegen zulk een behandeling". Aan het eind van het onderhoud, dat plaats vond in tegenwoordigheid van twee politiemannen, werd Dimitrof zeer bitter, en hij zeide te gelooven, dat het 't doel van de regeering was, hem van kant te maken. Het zou hem niet verwonderen, als hij den een of anderen dag naar een onder- grondsche cel werd gebracht en daar van kant werd gemaakt. Verkeersongelukken In Amerika. Volgens een opgave van de „National Safety Council" zijn in 1933 door ver keersongelukken in de Vereen, Staten 89.500 personen gedood en 8.500.000 per sonen gewond. Aan loonverlies hebben deze ongeluk ken twee milliard dollar gekost. Het ongelukfcencijfer in 1933 was het laagste sedert 1922. Het hoogste aantal ongelukken met doodelijken afloop had plaats in 1930, in welk jaar niet minder dan 99.300 perso nen om het leven kwamen. Koude te New-York afgeloopen. Te New-York schijnt de koudegolf, die naar men weet, reeds tal van slachtoffers heeft geëischt, ten einde te zijn. De tem peratuur is namelijk tot 59 graden Fah renheit gestegen. In andere deelen des lands duurt de Ingezonden MededeelIng. Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren. Dit ondervond o.a. de Heer Jeilesma te St Nlcolaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht Koop nog heden een doos van 50 ct of een dubbele doos 90 ct en morgen zat Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp.: Fe, B. Meindersma Den Haag. B53 vinnige koude echter onverminderd voort. De staten Colorado en Wyoming worden bovendien door hevigen sneeuwval geteist- terd. De staat Florida beleeft een merkwaar dig contrast. Te Miami baden de bezoe kers bij een temperatuur van 72 graden, terwijl uit het Noord-Westen zware sneeuwval wordt gemeld, een zeldzaam voorkomend verschijnsel in dezen Zuide lijken staat. Toegenomen werkloosheid In België. Gedurende de maand December, is naar de „Tel." meldt, de werkloosheid in Bel gië toegenomen. Het slechte weer en voor al de koude hebben de bouwvakindustrie voor het grootste deel stilgelegd. Ook de crisis in de textielindustrie schijnt gedu rende de maand December nog verergerd te zijn. Korte Berichten. In de gemeente Ploegsteert bij de Fransche grens in België hebben kinde ren langs den weg een Duitsche houwit sergranaat gevonden en op den weg ge gooid. De granaat ontplofte, waardoor een zevenjarig meisje werd gedood en een 11-jarige jongen zwaar gewond. Om de zuivel-industrie te helpen heeft de Italiaansche regeering een de creet afgekondigd, waarbij aan bevolking verboden wordt margarine te eten. De Deensche werkgeversvereeniging heeft thans haar tweede uitsluitingswaar schuwing uitgevaardigd. De uitsluiting is tegen 20 Februari aangekondigd en om vat in het geheel 58.000 arbeiders. Het vakverbond heeft reeds in beginsel beslo ten de uitsluiting met een staking te be antwoorden. In een zwavelraffinaderij te Marseil le is een groote brand uitgebroken, welke wegens gebrek aan werkkrachten moeilijk bestreden kon worden. De schade wordt geschat op 3 millioen francs. Het vermoe den wordt uitgesproken, dat de brand door de explosie van een bom zou zijn ontstaan. Sporen van inbraak zijn gevonden in het paleis van justitie te Bayonne. Daar er niets aangeraakt was, vermoedt men, dat de inbrekers naar documenten van de dossiers van de Stawinskyzaak ge zocht hebben. De reis van Dr Colijn naar Londen. Dr H. Colijn is uit Londen teruggekeerd en heeft gistermiddag zijn ambtsbezighe den hervat. Dr Colijn heeft zich na zijn terugkomst hier te lande, over zijn reis naar Londen in dezen zin uitgelaten, dat hij deze reis als een particuliere aangelegenheid had beschouwd en wenschte blijven te be schouwen en dat hij 't op prijs zou stellen, indien men dit wilde respecteeren. De financieele correspondent van de „N. R. Crt" te Londen meldde gisteren avond: Omtrent het doel van het bezoek van Minister Colijn aan Londen zijn geen ver dere gegevens bekend. Bijzonder belang wekkend is echter het communiqué, dat het Britsche ministerie van Koloniën gis teravond publiceerde: „De berichten, die tot nu toe gepubliceerd zijn over het tot stand komen van een rubberrestrictie- overeenkomst zijn onnauwkeurig en be rusten volstrekt niet op officieele mede- deelingen. Deze verklaring wordt in over leg gedaan met de Nederlandsche regee ring". Onmiddellijk valt bet op, dat in het communiqué wordt gezegd, dat de be richten over de rubberrestrictie on nauwkeurig en dus niet onge grond zijn. Onder deze omstandighe den is de toestand weer wat onzekerder geworden en houdt men toch voor moge lijk, dat het bezoek van Dr Colijn verband houdt met het rubberrestrictievraagstuk. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten over een voorgenomen reis van Minister Colijn naar Ned.-Indië deelt de regeeringspersdienst thans mee, dat, indien de minister zich zal kunnen losmaken, hij 'het voornemen koestert, een Binnenland. De reis van Dr Colijn naar Londen. Radïobelasting op komst? Uitvoering der belastingwetten. Buitenland. De onlusten in Oostenrijk. Een onderhoud met Dimitrof. De toestand in Frankrijk. kort beizoek per vliegtuig aan Indië te brengen, teneinde maatregelen te bespre ken, die noodig zouden kunnen worden tot verlaging van bet uitgaveneijfer, nadat dit op de begrooting voor 1935 tot f 342 millioen zal zijn teruggebracht. De V. A. R. A.-straf. Naar wij vernemen zal bij de behande- ling van de P. T. T.-begrooting in de Eer ste Kamer, welke a.s. Woensdag kan worden tegemoet gezien, een principieel debat worden gevoerd, over de bekende kwestie van de uitsluiting van do V. A. R. A. op Zaterdag 27 Januari j.l., tot welk debat bet initiatief zal worden ge nomen door den beer Mendels. Radiobelasting in overweging. Naar aanleiding van het bericht, dat de heffing van een belasting op radio-toe stellen in voorbereiding is. meldt de „Tel." nog, dat het volgens het gereed lig gende ontwerp de bedoeling is een radio belasting te beffen van f 3 per jaar per ontvangtoestel, ook voor aansluitingen op distributienetten. De opbrengst dezer heffing zou op onge veer f 1.800.000 per jaar geraamd wor den. Het voornemen is een deel van de opbrengst te bestemmen voor technische verbetering van de radio, een deel te doen vloeien in 's rijks schatkist en een deel te bestemmen voor steun aan de kunst. Wat een staking kost. De Federatie van den „modernen" Bond van transportarbeiders te IJmuiden deelt mede, dat de staking aldaar in het vis- schersbedrijf in het eerste halfjaar van 1933 ruim f750.000 heeft gekost. De Regeering en de N.S.B. Naar aanleiding van de rede van Mi nister Colijn in de Eerste Kamer heeft de heer ir A. A. Mussert het voornemen zich met een open brief tot den Minister te wenden ter weerlegging van het ten aanzien van de N.S.B. beweerde. De Crisiswetten. Naar de „Tijd" verneemt, is een spoe dige wijziging te verwachten van de or ganisaties, die thans met de uitvoering der crisismaatregelen zijn belast. Het ligt in de bedoeling tot meer concentratie te komen met vermindering van het aantel regeeringscomm i ssarissen en de bevoegd heid van de tuchtrechtspraak uit te brei den. Vacature Eerste Kamer. Naar gemeld wordt, zal de heer S. I Louwes, regeeringscommissaris voor di uitvoering van de Tarwewet en de Cri- sisvarkenswet, die op de betreffende lijst de opvolger is van wijlen den heer J B. Westerdijk, den door den dood van dezen vrijz.-dem. senator opengekomen zetel niet innemen; door het bedanken van den heer Louwe9 komt dan de heer J. M. L. Otten, rijkslandbouwconsulent, aan de beurt. Gemeente-secretaris van Den Haag. D'e Gemeenteraad van 's Gravenhage benoemde gisteren, buiten de voordracht van B. en W. om, tot gemeente-secretaris den heer Mr Dr J. J. Boasson, chef van de afdeeling Sociale Zaken aldaar. Door B. en W. waren aanbevolen als nummer één Mr J. R. M. van Angeren, referendaris bij bet departement van Justitie en als nummer twee Mr A. Koel- ma, gemeente-secretaris te Alkmaar. Mr Boasson is in 1882 te Middel burg geboren, waar hij de openbare lagere school en het gymnasium door liep. De gehuwde ambtenares. Dë Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren een voorstel van B. en W. om ambtenaressen, onderwijzeressen en werkvrouwen te ontslaan op den dag van haar huwelijk, met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. Ook werd besloten gehuwde vrouwen niet in gemeentedienst te nemen. Bij af vloeiing van gemeentepersoneel zullen ge huwde vrouwen in de eerste plaats in aanmerking komen. Uitvoering der belastingwetten. In de memorie van antwoord nopens de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1