EERSTE BLAD. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 111 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenttën: Gewoao advertenttën 90 cent per regel. Ingezonden Mededeeltngen dubbel tarief, Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertenttën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Onze voorrechten. Wat is Nederland toch in vele opzich ten een gelukkig landl Wat leven wij hier toch in een bevoorechte positie. Deze gedachten dringen zich aan ons op, als we letten op de verhoudingen in andere landen en als we daarmee ver gelijken de omstandigheden waaronder wij mogen leven. Bij de behandeling van de Rijksbegroo- ting was er in de Tweede Kamer een har telijke samenwerking tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging. E'r was een rustige en kalme sfeer. De volksvertegenwoordigers hadden alle gelegenheid om zich uit te spreken en hunne wenschen ter kennis van de Regeering te brengen. En de ministers luisterden niet alleen, maar zij toonden ook meermalen met de critiek van het parle ment ernstig rekening te willen houden Er was, behalve bij enkele groepen van uitersit links en. uiterst rechts die in de eerste plaats het eigen kleine partijbelang in het oog hielden, de ernstige wil om in 's lands belang samen te werken. Deze week is in de Eerste Kamer het begrootingsdebat begonnen. De Senatoren waren niet eenstemmig, het eigen beginsel werd geen oogenblik verdoezeld; ook de critiek ontbrak bij sommige afgevaardig den niet. Maar de toon bleef rustig en zakelijk en hoffelijk. Hoe geheel anders was het in Frankrijk en Duitschland. In de Fransche Kamer kwam het deze week tot woeste tooneelen, waarbij alle waardigheid zoek raakte. De debatten aan alle beschaving gespeend droegen een sterk persoonlijk karakter. De grofste be schuldigingen werden over en weer ge hoord en zoo erg was het tumult dat het voor den minister-president onmogelijk was zich verstaanbaar te maken. De eer van het parlement en daarmee en daarin van het volk werd te grabbel gegooid. Een geheel ander beeld vertoonde de vorige week de Duitsehe Rijksdag. Hier was orde en tucht zeer zeker, maar hier was niet het vrije woord. Er was geen plaats voor zakelijke critiek, voor principieele belichting van de aan de orde zijnde vragen, maar slechts de straffe tucht van de kazerne. De Rijksdag had te beslissen over en kele belangrijke, zeer diep ingrijpende wetten. Maar de leden hadden zelfs geen gelegenheid gehad deze voorstellen te le zen, laat staan dat ze ook maar een kans kregen daarover hun meening te zeggen. Zij hadden niets anders te doen dan ja te knikken, toen door het presidium op het knopje werd gedrukt. Het was een dwaze vertooning. En het meest droeve was misschien nog, dat een groot deel der afgevaardigden die niet den moed hadden een mond open te doen, om hun eigen onnoozel gedoe lachten. "Wij namen hier twee voorbeelden uit onze onmiddellijke omgeving, van volken die aan de spits der beschaving heeten te staan. Wie daarop acht geeft, zal dankbaar zijn, dat wij hier niet kennen de woeste tooneelen van het Fransche parlement of het vernederende marionettenspel van den Duitschen Rijksdag, maar dat in ons land gezag en vrijheid zoo gelukkig sa mengaan. En ieder voor zich persoonlijk en allen tezamen zullen we meewerken om te be strijden hen, die naar Fransch model het gezag willen neerhalen of naar Duitsch voorbeeld de vrijheid wilen verkwanselen en een dictator gelegenheid geven zijn slagen te doen neerkomen op den rug der zotten 1 HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Nog steeds straatgevechten. Set kabinet-Doumergue is thans defi nitief als volgt samengesteld Doumergue: minister-president en mi nister zonder portefeuille; Herriot: minis ter zonder portefeuille; Tardieu: minister zonder portefeuille; Bartihou: buitenland- sche zaken; Ghéron: justitie; Sarraut- binnen!, zaken; Maarschalk Pétain: oor log; Laval: koloniën; Queiïle: landbouw; Flandin: openbare werken; Marin: open bare gezondheid en lichamelijke opvoe ding enz. Het ministerie van de nationale unie is dus tot stand gekomen. Het tot stand komen van het ministerie is, zooals wijt reeds seinden, niet zonder moeite gegaan en men moet bewondering hebben voor den bejaarden oud-president der republiek, die met een tact, welke op bet oogenblik niet eens voldoende kan worden beoordeeld en gewaardeerd, zijn moeilijke opdracht tot een goed einde heeft gebracht. De nieuwe regeering heeft tot eerste taak, het land tot rust te brengen. De loopende zaken moeten worden af gehandeld; de begrooting moet zoo snel mogelijk in behandeling worden genomen en vastgesteld en alle aandacht moet weer worden geschonken aan de buitenland- sche vraagstukken. Gisteravond heeft minister-president Doumergue de volgende proclamatie tot het Fransche volk gericht: Burgers! Ik werd geroepen, om een regeering van verzoening, burgervrede en recht vaardigheid te vormen. Die regeering is thans tot stand gekomen. In naam dier regeering doe ik thans een beroep op u, om op uw beurt uw plicht te doen, u te onthouden van alle agitatie en boven alles te stellen het be lang van Frankrijk en der republiek I Doumergue, heeft den heer Jouhaux, den voorzitter van de algemeens vakver- eenigingen. bij zich ontboden, om hem te verzoeken de algemeene staking Maandag niet te doen doorgaan in het belang van de rust en de orde in het land. Jouhaux heeft dit verzoek echter ge weigerd. Heaas zijn gisteravond weer dooden en gewonden gevallen. Aan den Noordkant van de Place de la Répuhlique bij de Gare de d'Est had een zeer bloedige botsing plaats, doordat de communisten opdrongen, van hun revol vers gebruik makend. Hierbij werd een agent gedood. Ook bij de Gare du Norit en op de bou levards Strassbourg en Magenta hadden ernstige botsingen plaats, waarbij een inspecteur levensgevaarlijk gewond werd. Het aantal gewonden aan weerszijden was zeer groot. Aan den Zuidkant barricadeerden zich de communisten op den boulevard Ri chard le Noir met behulp van auto's, banken en allerlei voertuigen, die om geworpen en op elkaar gestapeld werden. Verschillende barricades werden door de politie stormenderhand genomen. Er werd uit de huizen op de politie gescho ten. Een auto met politieversterkingen werd eveneens beschoten en een inspecteur door een schot in het hoofd gedood. Huiszoekingen in Oostenrijk. De politie te Weenen heeft huiszoekin gen verricht in verschillende bureaux van den sociaal-democratischen Schutzbund te Weenen en in andere plaatsen van Ne- der-Oostenrijk. Verschillende partij-secre tariaten werden door de politie bezet en talrijke documenten zijn in beslag geno men. Dit optreden van de politie heeft groote opwinding onder de arbeiders veroor zaakt, die met staking dreigen. Men neemt aan dat dit optreden van de politie een gevolg is van de eischeu, door de leiders van de Heimwehr gesteld. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat tot deze actie is overgegaan, terwijl de bondskanselier niet te Weenen was, doch te Boedapest vertoefde. Diefstal van steenkool uit treinen. Gedurende de laatste maanden is de diefstal van steenkool, welke per trein werd vervoerd in Rusland, zeer sterk toe genomen. Treinladingen steenkool bestemd voor verafgelegen plaatsen, bereiken zelden met de oorspronkelijke lading de plaats van bestemming. De Russische autoriteiten hebben hier tegen thans krachtige maatregelen geno men en hebben bij de spoorwegen den noodtoestand afgekondigd met militaire discipline. Koude in Amerika. Een buitengewoon strenge koudegolf is gister uit 'het N.W. van Canada komen opzetten en het gebied van hevige vorst reikt tot iets ten Zuiden van New-York, waar het Vrijdagmorgen 14 graden Fah renheit onder nul was. Het 'Ontariomeer is voor de eerste maal in 60 jaar toegevroren en in het Eric- meer vertonnen zich zware ijsschotsen. Te New-York stad zijn 5 menschen doodge vroren en velen hebben zich met bevro ren ledematen bij de ziekenhuizen aange meld. Korte Berichten. Vijf en twintig Turksche communis- ten zijn door de crimineele rechtbank de Ankara veroordeeld tot gevangenisstraf fen van één tot vijf jaar. Zij werden er van beschuldigd, te hebben samengezwo ren tegen het huidige bewind en commu nistische propaganda te hebben gevoerd. 1 Herriot heeft ontslag genomen als voorzitter der radicale partij. Het aantal Amerikaansche staats burgers, dat in 1933 een nieuw paspoort of vernieuwing van het oude heeft aan gevraagd, was 30 procent lager dan in 1932. Niet minder dan 33 pet. van de Amerikanen, die naar de oude Wereld zijn gegaan, kwamen uit de stad New- York. i De 'Grieksche regeering heeft ter ge dachtenis aan de onderteekening van het Balkanverdrag aan de ministers van bui- tenlandscfhe zaken van de 4 onderteekenen- de landen de kostbare penhouders, waar mede het document werd onderteekend ten geschenke gegeven. De statistiek wijst uit, dat de natio nale schuld van Japan is gestegen van 2500 millioen jen in 1918 tot 7821 mil- lioen jen thans. Men verwacht, dat deze schuld jaarlijks met 1000 millioen aan groeien zal. De Belgische minister van transport middelen heeft besloten, de bewerktuiging van den electrisc'hen spoorweg Brussel Antwerpen, zoo goed als geheel aan Bel gische firma's op te dragen. Slechts on geveer 5 pot. van de noodig geachte be stellingen zullen in het buitenland worden gedaan. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW VOOR 1933. Met iVt millioen verhoogd. Naar de N. R. Gt. uit zeer betrouw bare 'bron verneemt, zal de regeerings- steun aan den tuinbouw over 1933 met f 1.500.000 worden verhoogd. Zaandamsche S.D.A.P. en gemeente politiek. Blijkbaar naar aanleiding van het ge leden echec in zake zijn voorstel tot roye ment van de beide S.D.A.F.-wethouders beeft het Zaandamsche S.D.A.P.-afdee- Iingshestuur bekend gemaakt dat het zoo spoedig mogelijk een uitspraak der afdee- ling wil over de gewenschte houding in de gewijzigde omstandigheden inzake de gemeentepolitiek. Het bestuur heeft zich verzekerd van de voorlichting van de par tijbestuurders Matthijssen en Drees en be reids een vergadering op Dinsdag 13 de zer uitgeschreven waar deze heeren het woord zullen voeren. Boter-accijns blijft een gulden. Behoudens tusschentijdsche wijziging blijft voor de week van 1117 Februari de boteraccijns vastgesteld op f 1 per k.g. en de vervoervergunning voor buiten- landsc'he boter eveneens op f 1 per k.g. Credietverleening aan den middenstand. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende bet tijdstip van indie ning van een wetsontwerp, regelende cre dietverleening aan den middenstand, heeft de minister van financië geant woord: Eén wetsontwerp inzake credietverlee ning aan den middenstand heeft het de partement van financiën verlaten. Commissie van advies destructie- vraagstuk. De minister van sociale zaken heeft een commissie van advies in zake het de- structievraagstuk ingesteld, die mede ten doel heeft, door het geven van adviezen aan gemeenten en aan Ged. Staten der provincies te bevorderen, dat de destruc tie van vee en vleesch in het geheele land op oeconomische wijze en organisatorisch juist wordt uitgevoerd, en benoemd: tot voorzitter: mr L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezond heid; tot leden: a. prof. dr H. G. L. E.. Berger, veteri nair hoofdinspecteur van de voksgezond- heid; b. den heer mr Th. G. P. M. Kolfscho ten, burgemeester van Edam, voorzitter van de federatie van overheidsdestruc- toren; c. den heer W. R. Drost, burgemeester van Kwadijk en Middele, secretaris van de federatie van overheidsdestructoren. Dr Colijn vliegt naar Indië. Naar de T e 1 e g r. uit betrouwbare bron vernam overweegt minister-president, Dr Colijn, ernstig zich binnen niet te langen tijd per vliegmachine naar Nederlandsch- Indië te begeven, ten einde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de meest actueele problemen der Nederlandsch-In- dische politiek. De minister-president heeft zich in dien zin tegenover verscheidene personen uitgelaten. De Regeering en de N. S. B. Door den Algem. secretaris van de N.S.B. den heer van Geelkerken, is aan den Minister-president het volgende tele gram gezonden: „Verklaar eerbiedig bij ontstentenis Mussert, circulaire waarin bewoordingen „Ambtenaren slaven corrupte regeering dan wel, dat N.S.B. belofte praevaleert aan gehoorzaamheid aan corrupte regee ring" nimmer door hoofdleiding uitge geven of gesanctionneerd. Verzoekt inzage of afschrift geïncrimineerd stuk ter op sporing herkomst. Uitingen als bovenbe doeld zijn in flagranten strijd met onze beginselen, die dergelijk illoyaal optreden niet toestaan." De „N.R.Crt." wijst er naar aanleiding van dit telegram op, dat Minister Colijn in zijn rede van Donderdag van een circulaire niet heeft gesproken. Blij kens de „Handelingen" luidde de bedoel de passage van 's ministers rede woorde lijk: „Maar wie nu nog eenigen twijfel mocht hebben aan de hand van de eerste reactie van den kant van de N.S.B., zal, naar het mij voorkomt, toch wel bekeerd zijn, wan neer hij op de tweede reactie acht geeft Want er is nog een tweede uitlating van die zijde, na de eerste. Bij de eerste uit lating gold het de burgerwacht, thans, bij de tweede, gold het de ambtenaren. Als gij, zoo ongeveer was de inhoud dier tweede uitlating, bedankt voor de N.S.B., blijft uw nummer open; thans zijt gij de slaaf van een regeering, die haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelsel; gij hebt aan mij een belofte gedaan; deze gelofte praevaleert boven de trouw aan een corrupte regeering." De Amsterdamsche telefoon-centrale. 13.000 verbindingen weer intact. De schade, die door den brand in de splitsingskamer van de Amsterdamsche telefooncentrale werd aangericht en die anderhalve maand lang een belangrijk deel van het telefonisch verkeer in de stad heeft ontwricht, is thans weer na genoeg geheel hersteld. In de splitsingka- mer, nog voor kort het tooneel van een jammerlijke verwarring en vernieling, staan thans weer de rekken opgesteld, waarin de draden van duizenden tele foonverbindingen samenkomen. In dichte kluwens liggen de electrische draden en loodkabeltjes hier op de rekken en het is bijna niet te gelooven, dat in deze kamer de telefoonlijnen van 13.000 aangeslote nen binnenkomen. Sinds den brand werden gemonteerd de uiteinden van 171 grondkabels, waar in 33.000 dubbeldraden, 1600 interne loodkabels met 32.000 dubbeladers, 1000 strekken met 25.000 zekeringen en 850 strooken met 17.000 onderzoekingsklin- ken. Gelegd werd 25 K.M. loodkabel en 150 K.M. rangeerdraad, terwijl circa 300.000 soldeerpunten werden gemaakt. Voor de omschakeling van de negen grondkabels met circa 2000 dubbeladers, die op den Singel zijn gesneden, is bovendien in de centrale centrum nog 30 K.M. rangeer draad verwerkt. Hieraan hebben, gedurende bijna zes Weken 178 werklieden in drie ploegen diensten gewerkt. DE DEFENSIE-BEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van den Minister van De fensie, is het volgende ontleend: De minister is gevoelig voor de hulde, 'hem gebracht voor zijn beleid en kan de verzekering geven, dat deze hem in hooge mate sterkt 'bij zijn pogingen om in deze uiterst moeilijke tijdsomstandigheden de weermacht berekend te doen blijven voor haar taak. Ook de minister is van meening, dat de internationale omstandigheden, zoowel in als buiten Europa, alle reden tot waak zaamheid vorderen. De 'belangstelling van het voïk voor zijn weermacht is een levensvoorwaarde voor dat orgaan en reeds daarom kan de, ook door hem met groote waardeering waar genomen, herleving van de belangstelling ten onzent in al wat de weermacht be treft, moeilijk te hoog worden aangeslagen. Aftakeling van onze weermacht zou niet nalaten in het buitenland den voor ons hoogst ongewenschten indruk te vestigen, dat wij ons aan ons vrij volks bestaan weinig gelegen laten liggen, ter wijl aan de preventieve waarde van onze weermacht, reeds daardoor tevens ern stig afbreuk zou worden gedaan. De regeering blijft naar gelijktijdige in ternational© ontwapening streven, eenzij dig© nationale ontwapening acht zij, ter wijl overal elders de weermachten worden geconsolideerd, of zelfs een streven naar versterking merkbaar is, niet verant woord. In afwachting van het gevolg, dat even tueel aan de voorstellen der commissie- Idexfburg zal worden verleend, zullen uiteraard geen maatregelen worden geno men, welk© de uitvoering van de daar voor in aanmerking komende voorstellen van genoemde commissie zouden kunnen belemmeren of vertragen. D'e regeering deelt de meening van ver schillende leden, dat de voorlichting van de burgerbevolking in zake de bescher ming tegen luchtaanvallen, welke thans nog aan het beleid der burgemeesters is Binnenland. Memorie van Antwoord op de Defensie- begrooting. De credietverleening aan den midden stand. De Zuidelijke kanalencomité'si over het kanaal door Zuid-Beveland. Buitenland. Het nieuwe Fransche kabinet. Nog steeds straatgevechten te Parijs. Koude in Amerika. Ingezonden Mededeeling. overgelaten, inderdaad te wenschen over laat. De minister kan niet inzien, dat de fa bricage van middelen ter bescherming van de bevolking tegen gassen welke middelen bovendien in de industrie een nuttige toepassing vinden als een „oor logsindustrie" moet worden aangemerkt. Het overleg met den minister van fi nanciën in zake een nadere voorziening ten aanzien van de oud-gepension- n e e r d e militairen is door den minister wederom geopend, doch nog niet geëin digd. In dezen stand van zaken meent de minister zich van nadere beschouwin gen over deze aangelegenheid te moeten onthouden. De vraag of de aanbouw en de repara tie van het Marinemateriëel wel aan genoegzaam deskundige personen is toevertrouwd, kan de Minister bevestigend beantwoorden. De vraag, hoe ons grondgebied het beste tegen mogelijke aanvallen van buiten af kan worden verdedigd, heeft vanzelfspre kend voortdurend de aandacht van de legerautoriteiten. Uiteraard wordt daar bij nauwkeurig overwogen in hoeverre de aanleg van nieuwe versterkingen aan de Belgische grenzen wijziging der plan nen van verdediging en der reeds getrof fen voorbereiding noodzakelijk maakt. Naast de bescherming van het hart des lands is het optreden tegen een vijand, die ons grondgebied zou binnenvallen, de hoofdtaak van de Nederlandsche weer macht Dat een toekomstige oorlog vrijwel ge heel met chemise'hemid delen zou worden gevoerd, is een onderstelling, welke naar de meening van den minister goeden grond mist. Afgescheiden van 'het vorenstaande is wel reeds 'komen vast te staan, dat ver vanging van cavalerie door motorbriga- des slechts in overweging zou kunnen ko men bij ingebruikneming van gepaneer de terrein-auto's. Zulks zou geenszins tot bezuiniging leiden, het tegendeel is het geval. 'Overigens wordt algeheele omzetting van 't wapen der cavalerie in motorbriga des op tactische gronden, niet wel moge lijk geacht. Aan den wenseh, den dienstplicht van de bemanning der lichtschepen al dus te regelen, dat op een verblijf van 14 dagen aan boord steeds een verblijf van gelijken duur aan den wal volge, kan de minister geen gevolg geven. Diefstal. Gedurende de laatste dagen werd door verschillende personen te Oostburg kleeding vermist, waaronder wasehgoed, dat ie 'drogen was gehangen. 'Door de marechaussee werd in verhand daarmede huiszoeking gedaan bij een zekere v. d. H. te 'Oostburg, te wiens huize men een 'broek aantrof, die door een van de bestolenen als zijn eigendom werd her kend. v. d. H. is door de marechaussee aangehouden en -zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Vermoed wordt dat nog meerdere personen bij deze 'dief stallen betrokken zijn. Kippen diefstal. Toen dezer dagen een zekere B. te Koewacht des morgens wakker werd, verwonderde 'het hem, dat hij zijn kippen niet hoorde kake len. Toen -hij ging 'kijken in zijn op zijn erf staand kippenhok, bemerkte hij; alras de oorzaak van het uitblijven van het hanengekraai, doordat hem bleek, dat de gansehe inventaris verdwenen was en kippendieven in den afgeloopen nacht hun slag hadden geslagen. - ïnvrijh «lid stelling. De Rechtbank te Middelburg heeft gister de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1