7%«- Das weinig geld zeeppoeder EERSTE BLAD. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 110 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertent.iën: Gewone advertentiën 30 cent pe>? regel Ingezonden MededeeJingen dub.be! tarief. Handelsadvertentiën 25 cent psi regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. FISCALE CRISIS-MAATREGELEN VOOR BESLOTEN N.V. Minister Oud wenscht scherper toezicht Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat voorzieningen betreffen de de heffing van belasting van besloten vennootschappen en vereenigingen en haar aandeelhouders behelst. Het te bestrijden misbruik bestaat in overmatige reserveering van winsten in zoogenaamde besloten naarnlooze ven nootschappen. Hierdoor worden de bedrag gen, welke bij een normale uitdeeliagspo- Litiek zouden zijn getroffen door inkom stenbelasting, gemeentefonds'beiasting, en dividend- en tantième-belasting, aan de werking van die belastingen onttrokken. Veelal weet men toch wegen te vinden, om de winsten feitelijk naar de aandeelhou ders te laten afvloeien. Zoo komt het, aldus de memorie van toelichting, dat men zeggen kan, dat in den lande een aantal doorgaans welge stelde personen zijn, die naar eigen goed dunken bepalen, hoeveel inkomsten- en ge meentefondsbelastingen zij zullen betalen. De thans geldende regeling, waarbij slechts de uitgedeelde winsten belast wor den, is tot stand gekomen met het oog op naarnlooze vennootschappen welker aan- deelen in wijden kring verspreid zijn en van hand tot hand gaan. Deze re geling is echter volkomen ongeschikt gebleken voor het belasten van de winsten van vennootschappen, welker aandeelhou ders in feite behooren tot een zeer beperk ten kring van personen, die zich onderling door familiebanden of zakenrelaties ver bonden gevoelen. Deze komen er licht toe, de gedragingen der vennootschap dienst baar te moken aan belangen, die welbe schouwd, slechts privé-belangen der aan deelhouders zijn. Ten aanzien van zulke vennootschappen is een verandering van heffingsstelsel ge boden. Is de aandeelhouder in de openbare naarnlooze vennootschap veel meer beleg ger (of speculant) dan ondernemer, de houder van aandeelen in een „besloten" naarnlooze vennootschap is in feite mede- ondernemer, al 'beperkt de rechtsvorm zijn risico. Het nieuwe stelsel zal hierin bestaan, dat de geheele winst van deze „besloten vennootschappen" geacht zal worden rechtstreeks aan de aandeelhouders ten goede te komen. Dit zal ten gevolge heb ben, dat de geheele winst van die vennoot schappen door de belastingen naar het in komen zal worden getroffen, en dat de heffing van dividend- en tantième-belas^ ting ten aanzien van die vennootschappen zal ophouden, zoodra over de bestaande reserves die belasting is voldaan. Het 'hier omschreven systeem, waarbij de aandeelhouders als het ware als leden eener vennootschap onder firma worden beschouwd, zal dus mede gelden voor in wezen besloten naarnlooze vennootschap pen, aan welker uitdeelingspolitiek anti- fiscale elementen vreemd zijn. Twee mogelijkheden stonden open. Of de verandering van stelsel zou moeten plaats vinden ten aanzien van alle naarn looze vennootschappen zonder onder scheid, of wel men moest de belastingad ministratie, binnen zekere grenzen en on der rechterlijke controle de bevoegd heid geven, naarnlooze vennootschappen als besloten aan te wijzen. De minister heeft aan deze laatste op lossing de voorkeur gegeven. De minister acht het mogelijk, een nauwkeurige raming kan uiteraard niet worden gemaakt dat deze wettelijke voorziening de opbrengst der inkomsten belasting voor (in hoofdsom en rijksop- centen) en de opbrengst 1934—1935 zal verhoogen met 5V2 millioen opbrengst der gemeentefondsbelasting, in hoofdsom en opcenten, voor zoover die aan bet gemeen tefonds ten goede komt, met 7 millioen. Hiervan zou twee derde ten bate van het dienstjaar 1934 der rijksbegrooting komen Tegenover deze baten staat eenig ver lies aan dividend- en tantièmebelasting, dat echter door de werking van de over gangsbepaling ten aanzien van die belas ting zeker ten volle zal worden opgeheven. In de artikelen wordt bepaald, dat be halve naarnlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aandee len, ook coöperatieve vennootschappen en andere vereenigingen voor aanwijzing als „besloten" lichaam in aanmerking zullen kunnen worden gebracht. Dit is wensc'he- lijk om den weg naar nieuwe mogelijkhe den voor belasting-ontwijking bij voorbaat te versperren. Dr Colljn naar Londen. Reuter seint uit Londen, dat daar ze kere geheimzinnigheid wordt betracht ten aanzien van het bezoek, dat dr Golijn heden aan de Britsche hoofdstad zal brengen. Naar veiluidt, zou dr Golijtn ge durende zijn verblijf te Londen besprekin gen voeren met enkele Engelsche minis ters. Het Vaderland meldt: Naar wij vernemen, vertrekt de minis ter-president dr Colijn Vrijdagavond naar Londen. Hoewel volgens sommige geruch ten dit bezoek verband zou houden met besprekingen over de rubberrestrictie, vernemen wij van welingelichte zijde, dat dit bezoek van particulieren aard is. De toestand te Parijs. D'e Fransche kabinetsformateur Dou- mergue beeft gisteren besprekingen ge houden inzake de vorming van een be perkt ministerie, hoofdzakelijk uit oud premiers bestaande. De besprekingen hebben, tot gisteravond laat geduurd. Zij worden hedenmorgen voortgezet. De rust is gisteren niet verstoord. Van de achttien politie-agenten, die tijdens de relletjes van Woensdagavond zoodanig werden gewond, dat zij naar het zieken huis moesten worden overgebracht, zijn er reeds twaalf weer ontslagen. Ook de toestand van de zes overige gewonde po litiemannen is bevredigend. Blijkbaar heeft de benoeming van Dou- mergue een uitstekenden indruk gemaakt Het gemeentebestuur van Parijs beeft besloten, de personen, die bij de onlusten om het leven zijn gekomen op kosten van de stad Parijs ter aarde te doen bestellen. Ongeveer 300 personen zijn gearres teerd. De gebeurtenissen hebben aangetoond, hoe noodig het is, dat de regeering in handen genomen wordt door een persoon lijkheid, die weet wat hij wil en die het vertrouwen en de sympathie heeft van de groote meerderheid van het Fransche volk. Na de betoogingen van de rechtscbe groepen, die goed georganiseerd zijn en die te kennen hebben willen geven, dat zij het politiek geschipper niet langer wilden dulden, zijn bet de slechtste elementen van Parijs, moordenaars, dieven en soute neurs, die geprofiteerd hebben van den ontredderden toestand van bet gezag, om bun slag te slaan. Doordat zij op verschil lende punten van de stad tegelijk bun op roerige bewegingen begonnen zijn, is bet mogelijk geweest, dat het gemeen eenige uren lang den baas kon spelen in het centrum van de stad, dat kiosken ver brand werden, winkelruiten ingeslagen, om hetgeen wat zich in de winkelkast be vond te stelen en dat zelfs particuliere auto's, die voorbij kwamen, zijn aange houden en slechts tegen betaling van een losgeld vrijgelaten. Wat de staking van vier en twintig uur betreft, die door de G. G. T. tegen Maan dag is afgekondigd, heeft de vakvereeni- ging van personeel der P. T. T. zijn leden opgedragen, in geen enkel opzicht aan de staking deel te nemen. Daladier had aan het herstellingsoord der politie-agenten, waarvan hij voorzit ter is, een gift van fr. 50.000 willen schenken. Deze gift is echter onder dank betuiging geweigerd, daar het herstel lingsoord (zoo wordt in een brief aan Da ladier gezegd) geen gift kan aanvaarden, van iemand die zoo nauw verbonden is met de pijnlijke gebeurtenissen welke zich enkele uren geleden afspeelden. Engeland waarschuwt Frankrijk. Naar wordt medegedeeld, heeft de Brit sche regeering thans opnieuw aan de Fransche regeering doen weten, dat zij hoopt, dat aan de discrimineerende con- tingenteering met betrekking tot den En gelsehen invoer in Frankrijk een einde zal worden gemaakt. Mocht dit niet het geval 'zijn, dan ziullen als represaille de extra-douane-rechten op Fransche goede ren bij invoer in Engeland met ingang van Maandag a.s. te middernacht in werking treden. De koning en koningin van Bulgarije aan een groot gevaar ontsnapt. De koning en koningin van Bulgarije zijn aan een ernstig gevaar ontsnapt, toen de remmen van den trein, waarin zij van RoeStsjoek naar Sofia onderweg waren, weigerden. De trein, die zioh juist op een helling bevond, reed met groote vaart slin gerend omlaag, zoodat er groot gevaar voor ontsporing bestond. Tenslotte slaag de machinist erin, door tegenstoom te ge ven, den trein tot stilstand te brengen. De koning had zeer goed het gevaar be seft, waarin de koninklijke familie heeft verkeerd, en. bij zijn aankomst te Sofia heeft hij met den directeur van de spoor wegen terstond de oorzaken van deze ern stige storing besproken. Nieuwe dreigende onrust op Cuba. De Gubaansche regeering Mendieta ziet zich voor een moeilijke taak geplaatst, nu tengevolge van de studenten-onlusten weer nieuwe onrust dreigt te ontstaan, doordat ook de vakbonden weer een alge- meene staking hebben afgekondigd. Deze staking, die inmiddels in werking trad, was echter verre van algemeen en het verkeer te Havana was bijna normaal, terwijl de meeste winkels en magazijnen geopend bleven. President Carlos Mendieta verklaarde, dat zijn regeering een wettige regeering was en dat hij wilde trachten aan alle moeilijkbeden het hoofd te bieden met be hulp van wettelijke maatregelen. Storm en noodweer. Een hevige storm heeft de Duitsche noordkust geteisterd, In de haven van Hamburg was het waterpeil IV2 M. boven normaal, zoodat het water over de kaden liep. Enkele straten stonden blank. Te Berlijn 'heeft het ook gespookt. Bo ven de westelijke voorsteden ging de storm gepaard met onweer. Hier en daar is aan merkelijke schade aangericht. In geheel Silezië woedde gisteren de storm met groote hevigheid. In de nabijheid van Bremen is de Duit sche treiler „Kondor" vergaan. Van de bemanning is één matroos, Kuni genaamd door het kabelschip Norderney gered. Over het lot van de overige opvarenden is niets bekend. In Berlijn is vooral de z.g. Primus-ko lonie in Reinickendorf-Oost door den storm geteisterd. Tegen 7 uur werden de bewoners door een geweldig gekraak op geschrikt; het bleek, dat van een blok hui zen de daken over een lengte van 150 m. waren weggerukt, zoodat op sommige plaatsen de zoldering van de bovenste ver dieping te zien kwam. Boven geheel Denemarken woedde ook een hevige storm, welke gepaard ging met onweer, hagel en sneeuw. Talrijke daken zijn afgerukt, boomen ontworteld, schoor- steenen neergestort. Te Kopenhagen is een man door een omvallenden boom gedood. In Randers, op Jutland^ ie een schoorsteen door het dak geslagen en op een in bed liggende oude vrouw terechtgekomen, die op slag gedood werd. Ook in Zuid-Zweden heeft de storm groote schade aangericht. In Malmö is 'n twaalf meter hooge schoorsteen omverge- waaid en op een schuur terechtgekomen, waar twee mannen werkten, die beiden gedood werden. Korte Berichten. Te Midnapur is een loods afgebrand, waarin 25 soldaten sliepen, die daarheen gezonden waren ter voorkoming van dar den van terreur. Drie hunner kwamen in de vlammen om. Men gelooft aan brand stichting. D'e Bank van Frankrijk heeft haar disconto verhoogd van 2Y> op 3 procent. De vorige verandering van het disconto vond plaats op 9 October 1931. In Januari is het aantal werkloozen in Duitschland met 285.000 verminderd, zoodat de vermeerdering in December van rond 344.000 voor bet grootste deel weer is te werk gesteld. Het aantal werklooizen bedraagt thans 3.774.000. De politie te New-York heeft aan boord van een Dtiitscb stoomschip 150 kg. propaganda-materiaal in beslag genomen, bestemd voor de nationaal-socialistische propaganda in Noord- en Zuid-Aïnerika. Ingezonden Mededeeling. ZESTIG MILLIOEN VOOR GROOTE WERKEN. Lager loonpeil echter noodzakelijk. Tijdens zijn rede in de Eerste Kamer beeft minister Colijn, zooals wij' gisteren reeds meldden, in verband met de sanee ring der werkloosheidsbestrijding een wetsontwerp aangekondigd, dat binnen kort zal worden ingediend en waarbij. 60 millioen gulden zullen worden gevraagd als eerste termijn voor de uitvoering van groote werken. Een voorwaarde is echter daaraan ver bonden: de mogelijkheid moet gebleken zijn, dat voor die werken een lager loon zal kunnen gelden dan het gewone loon peil. De regeering hoopt dat zij de vak verenigingen, wat dat betreft, tot vrucht baar overleg bereid zal vinden. De regee ring meent dat op het oogenblik het ver trouwen op de geldmarkt voldoende is. 'De uit te voeren werken zijn de voort gezette drooglegging der Zuiderzee, de versnelde uitvoering van de Amsterdam- Rijn-verbinding, verbetering van de Bo- ven-Maas, de haven van Terneu- z e n, de verbinding GroningenIJssel- meer, de havens van Hansweert en "Walsoorden, het afwateringska naal door de Geldersche vallei. Verder tal Elke hulsmoeder heeft thans geld genoeg om te kannen pronken met een kraakheldere wasch. Want voor koopt ze een groot pak EDELWEISS, I"1» kwaliteit N. V. Zeepfabrieken vh.de Haas v. Brero Apeldoorn. van wegverbeteringen en een versnelde bruggenbouw. Voor de jeugdige werkloo zen heeft de minister van Sociale Zaken maatregelen in voorbereiding. De minis ter vestigde er de aandacht op, dat men niet onbegrensd kan doorgaan met het leenen voor groote werken. Gezond wordt de toestand eerst als het normale bedrijfs leven de werkloozen weer opneemt. Uitbreiding op Schiphol. Naar gemeld wordt, zullen B. en W. van Amsterdam binnenkort bij den ge meenteraad een voordracht indienen, om een crediet van zeven ton beschikbaar te stellen voor uitbreidingswerken op Schip hol. Deze houden verband met de ver plaatsing van de K. L. M.-werkplaatsen van Rotterdam naar Amsterdam, waartoe een groot gebouw in bangarvorm zal wor den opgetrokken, verder een werkplaats voor motoren en een proefstand voor mo toren. Bij deze werkzaamheden moet een platform worden aangelegd. De Wegenbelastingkaarf. Met ingang van 1 Maart is een vereen voudiging aangebracht in de wijze, waar op men in het bezit kan komen van een W egenbelastingkaart. Tot dusver moest bij den aanvang van een nieuwen belastingtermijn steeds weer een groot formulier met alle bijzonderhe den betreffende hef motorrijtuig in duplo worden ingevuld, waarna men zich dan in het bezit kou stellen van de kaart. Thans zal aan alle houders van motor rijtuigen tien dagen voor het einde van den belastingtermijn een briefkaart met aangehechte antwoordkaart worden toege zonden. Wanneer het motorrijtuig nog ge heel aan de vroeger daarvan gegeven be schrijving voldoet, behoeft men deze kaart slechts voorzien van handteekening en adres, terug zenden aan den ontvanger der directe belastingen^ te wiens kantore de nieuwe Wegeübelastingkaart dan op den eersten van de nieuwe maand kan worden afgehaald. Bij wijziging of vervanging van het mo torrijtuig moet een ander gedeelte op de antwoordkaart worden ingevuld, waarna dan den afzender een volledig aangifte formulier zal worden toegezonden. Dienstregeling der Dieseltreinen. Hoewel de directie der Spoorwegen zich nog niet gaarne uitlaat over de dienst regeling der Dieseltreinen, omdat de rege ling nog niet definitief is vastgesteld, kunnen we het volgende toch als vrij- vaststaande meedeelen. Ingaande 15 Mei a.s. zal dagelijks om 6.38 de eerste trein van Amsterdam W.P. in de richting Utrecht vertrekken, de vol gende 7.38, dan 8.38, en zoo vervolgens tot 20.38, daarna 21.02 en verder 23.38 en 24.38, welke de laatste is. Van Arnhem zullen de treinen vertrek ken, aanvangende 7.08, dan 7.58, vervol gens 8.08, 9.08 en zoo voort tot 20.80, dan 20.58, en ten slotte de laatste te 22.24. Als regel zullen de treinen tusschen Utrecht en Arnhem stoppen te Driebergen en Ede, er zijn evenwel enkele uitzonde ringen. Van Bilthoven vertrekt de eerste trein te 6.40, dan 7.40, en zoo vervolgens tot 19.40, dan 20.26, terwijl de laatste ver trekt te 22.00, Binnenland. Fiscale crisismaatregelen voor besloten N. V. Heffing van een crisisinkomstenbelasting voorgesteld. Overeenstemming met Duitschland in de transferbespreking. Het begrootingsdebat in de Eerste Ka mer. Rede van minister Colijn.. Een leening van 60 miljoen voor groote werken. Onderzoek naar de uitvoering der crisis- wetten. Buitenland. De storm van gisteren. De toestand te Parijs. Dr Golijn naar Londen. Tusschen Eindhoven en Utrecht wordt als regel gestopt te Culemborg, Gelder- malsen, Zaltbommel, den Bosch en Boxtel. De treinen vertrekken van Rotterdam (Maas) 7.11, 8.11, en zoo vervolgens tot 20.11, daarna 21.35 en 22.51. Van den Haag (S.S.) 7.15, 8.15, en zoo •Vervolgens tot 20.15, daarna 21.39 en 22.55 Royement roode raadsleden ingetrokken. In de Woensdagavond gehouden huis houdelijke vergadering der afdeeling Zaandam van de S.D.A.P. ie het rapport der commissie tot onderzoek van het voorstel tot royement van de soc.-dem. gemeenteraadsleden, die vóór de loons verlaging stemden, de heeren L. Kelder, K. Prins en A. G. Verbeek behandeld. Het afdeelingsbestuur heeft zijn voorstel tot royement van de drie heeren ingetrok ken en de vergadering ging daarmede z.h.s. accoord, meldt het „Volk". De Duitsche transferregeling. Tusschen de vertegenwoordigers der Nederlandsche en Duitsche Regeeringen is overeenstemming bereikt over een tot eind Juni 1934 geldende transferover eenkomst. Volgens deze overeenkomst zullen de scrips, waarop Nederlandsche schuld- eischers recht hebben, ten volle wor den afgelost uit de opbrengst van extra- uitvoer van Duitscbland naar Nederland. Katholieken en N. S. B. Naar gemeld wordt, zal Zondag a.s. van alle kansels in de katholieke kerken van ons land een brief van den aarts bisschop worden voorgelezen, waarin ern stig wordt vermaand zich niet aan te slui ten bij de N.S.B. De brief is in zeer voorzichtige bewoordingen gesteld en houdt niet een onmiddellijk verbod in om van deze organisatie lid te zijn of te blij ven. Wel zal de organisatie verboden worden voor alle functionnarissen in dienst der katholieke kerk, zooals kerk meesters, armbestuurders e.d. De gewone parochianen zullen echter voor zichzelf hebben uit te maken of zij bet langer kunnen verantwoorden de Nat.-Soc. Be weging trouw te blijven. HEFFING VAN EEN CRISIS INKOMSTENBELASTING. Van hen wier inkomen vergeleken met 19311932 niet of met minder dan 10 pet. is gedaald. Bij; de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een crisis- inkomstenbelasting. Aan de Memorie van Toelichting wordt het vol gende ontleend De ontworpen crisisbelasting zal een tweeslachtig doel nastreven. De hoofdinhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van hen wier inkomen, vergeleken met dat over het belastingjaar 1931/32 niet of met min der dan 10 pet. is gedaald. Met inacht neming van zékere correcties bedraagt de belasting 10 pet. van het bedrag, waar mede 'het actueel inkomen 90 pet. van het vergelijlkingsinkomen overtreft. Een 'belas tingplichtige, die over 1931/32 was aan geslagen naar een inkomen van f 10.000 en die dat inkomen thans nog geniet, be taalt derhalve aan crisisinkomstenbelas- ting 10 pet. over f 1000. Was zijn inkomen tot f 12.000 gestegen, dan zou hij 10 pet. over f 3000 betalen. De heffing van de crisisinkomstenbelas ting is gebaseerd op vergelijking van het inkomen over 1931/32 met dat over het be lastingjaar. Daarom moeten verliezen, die op geen dezer beide jaren betrekking heb ben, buiten aanmerking blijven. Het is noodig geacht van de 'belasting vrij te stéllen dengene, wiens totaal in komen beneden een zekere grens blijft. In verband (hiermede iseenminimum van f 3000 vastgesteld voor het verge- lijkingsinkomen, 'hetgeen overeenstemt met f 2700 voor het inkomen over het belas tingjaar. I j Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat 'het doel der wet wordt voorbijgestreefd1 door belasting te heffen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1