DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 109 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Christelijke politiek. Prof. Grosheide heeft in „De He- r a u t", bij de bespreking van een hoek van den Duitscben theoloog Stapel, eenige artikelen gewijd aan het nationaal-socia- lisme. In verband daarmee behandelt de schrijver de vraag, wat we onder Chris- telijke politiek hebben te verstaan. Hij zegt er dit van „Wat we gehoord hébben over de theo logie van het nationaal-socialisme, kan ons de dingen weer beter doen verstaan. Een christelijke politiek is n i e t een po litiek, die het Christendom wel mooi vindt, die de kerk eeren wil, maar die de eerste plaats geeft aan den almachtigen staat en zijn belangen door geen kerk of Christendom in gevaar wil laten brengen. Dit nationalisme is met het leven naar de Schrift onbestaanbaar. Want hier wordt de eerste plaats gegeven aan hetgeen hoogstens de tweede hebben mag. Aan de andere zijde moet worden be dacht, dat christelijke politiek niet is de politiek van een regeering, die uit chris tenen bestaat. De personen moeten naar den achtergrond voor de beginselen. Het is mogelijk, de geschiedenis kent er vele voorbeelden van, een Christen te zijn, zonder dat men dat in zijn politiek leven laat uitkomen. Ik stem dadelijk toe, dat er dan slechts van een half christendom sprake is, en toch zal niemand ontkennen, dat meer dan één staatsman, die in zijn politieke leven aan het Christelijke geloof geen invloed toekende, overigensi een vroom Christen was. Het gaat niet om de personen, doch om de beginselen. Christelijke politiek is een politiek, die bewust (en dat is het beste) of ook onbe wust door de Christelijke begin selen wordt gedragen. Afgedacht van de personen, die haar drijven. Ook hier heb ben we de werking van Gods algemeene genade te zien en te eeren. We hebben als typisch voor Stapel ge zien, dat Gods algemeene genade voor hem geen beteekenis heeft. Gelijk de leer der gemeene gratie in het algemeen in de Luthersche theologie met haar twee le venskringen niet tot ontwikkeling geko men is. Maar het is ook een loochenen van de gemeene gratie, wanneer men be weert, dat alleen Christenen aan Chris telijke politiek kunnen doen. Nog eens, men mag niet zien op de personen, maar men moet zien op het beginsel. Wie gelooft, dat God in den loop der ge schiedenis een volk heeft doen ontstaan, aan dat volk een land gegeven heeft, vrij heid en een eigen leven, en wie ziet, dat in het leven van zulk een volk het Christelijk beginsel kracht heeft gekregen, die moet het Christelijke politiek vinden, als een regeering poogt dat leven in stand te hou den, ook al zou dat streven komen van mannen, die niet den naam des Heeren belijden. Zoo leert de theologie van het natio naal-socialisme ons twee gevaren zien en, naar we hopen, in de kracht Gods ver mijden. Aan de éénè zijde het gevaar, dat we in derdaad in de eerste plaats het belang, de grootheid van den staat zoeken en dat dan bedekken met een Christelijk mom. Maar aan de andere zijde dreigt het Doopersche gevaar, wanneer aan de ge meene gratie niet de 'beteekenis toegekend wordt, welke ze heeft en meer op de per sonen, dan op beginselen wordt gelet. Blijven onze oogen voor die beide gevaren geopendl" Het is goed, dat hierop de aandacht wordt gevestigd. Er zijn er, die het toejuichen, dat het huidige Kabinet een krachtige en voor zichtige financiëele politiek voert, dat het aan de vragen van socialen en economi- schen aard groote aandacht schenkt, dat 'het onwillige gemeenteraden tot de orde roept en aan de stelselmatige ondermij ning van het overheidsgezag een einde tracht te maken. Maar zij betreuren het, dat het Kabinet een gemengd karakter heeft en dat zoo weinig over Christelijke politiek wordt ge hoord. Alsof het geen Christelijke politiek van de eerste orde zou zijn, het eigen 'huis van den staat wel te regeeren, de verschillen de levenskringen gelegenheid te geven 61gen aard te ontwikkelen, de ii i J e traditiën in eere te houden en a les te doen wat noodig is, opdat wij een gerust en stil leven mogen leiden. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. Oud-president Doumergue aanvaardt Kabinetsformatie. Naar Kamerontbinding? Het spoedig aftreden van het minis- terie-Daladier is 'het gevolg van een ge meenschappelijk optreden van den presi dent der republiek, den president van den Senaat en den president van de Kamer bij Daladier. Op de beurs hadden gistermiddag reeds dadelijk bij den aanvang betoogingen plaats gehad. De stemming werd steeds opgewondener en om kwart voor twee riep een enorme menigte in koor: „Weg met den moordenaar Daladier!" Toen de betooging op het hoogst geste gen was verscheen op het verlichte doek de mededeeling, dat het ministerie-Dala- dier zijn ontslag ingediend 'had. Dit ver oorzaakte onmiddellijk een ontspanning en de manifestatie veranderde nu als bij tooverslag in een uiting van vreugde over het heengaan, dat algemeen onvermijde lijk geacht werd. Het aftreden van het kabinet is te Parijs met zóóveel vreugde vernomen, dat op ver schillende punten van de stad de men- schen elkander letterlijk om den hals vie len. Daladier heeft toch ingezien, dat het Stawinsky-sohandaal te zwaar op de lihkschen 'drukt. Tegen vier uur in den middag breid den gisteren de manifestaties zich weer uit. 'Op de boulevards trokken troepen, achter een vlag, onder den kreet: „Dala dier, moordenaar?" rond en de politie moest dat lijdelijk aanzien. Tegen zes uur versohenen verscheidene politie-auto's met gardes te voet en ge wapend met geweren. Dat was in het ge heel niet naar den zin van het publiek, dat geweldig begon te jouwen. In de Rue de Lafayette trok een troep gardes te paard de sabels, doch dat deed het publiek opdringen en het dwong de ruiters de sabels weer in de schede te steken. Ontzettend is de haat, die 'zich onder de massa openbaart, tegen de politie en de garde; ze worden uitgejouwd, zoodra zij zich maar ergens vertoonen. In den avond hebben de manifestaties groote afmetingen aangenomen. Vlak bij' de Place de la Concorde en ook tegenover de Madeleine hadden de botsingen een zeer heftig karakter. Bij de Madeleine werd de radicaal-socialistische senator Rolland door de betoogers gegre pen. Zij rukten hem de 'kleeren van het lijf. 'Met moeite kon de politie 'den sena tor in veiligheid brengen. Er zijn tal van gewonden. Op de Place de l'Etoile zijn drie auto bussen in brand gestoken. Te Parijs zijn de straten vol menschen, maar de aanblik van de stad is zeer treu rig. De menschen zijn opgewonden of terneergeslagen. De publieke vermakelijk heden, theaers en bioscopen zijn over het algemeen ten teéken van rouw gesloten. Van de openbare gebouwen is de vlag halfstok uitgehangen. Als balans van Dinsdag publiceerde de prefectuur de namen van 10 dooden. Er bevinden zich 182 gewonden in de zieken huizen. Doch er zijn nog minstens 282 ge kwetsten, die niet in de hospitalen werden opgenomen. Gemeld wordt, dat de 'C. G. T., het socialistisch vakverbond, voor aanstaan den Maandag een algemeene staking heeft uitgeschreven, 'die 24 uur zal duren en in het bijzondere alle publieke diensten zal stilleggen. Doumergue formateur. Verleden week al had president Lebrun aan oud-president Doumergue gevraagd, het bewind in handen te nemen, maar toen heeft de president van de republiek het blijkbaar niet aangedurfd, 'hem tevens de door Doumergue noodig geachte mach tiging te geven, om de kamer 'te ontbin den. Thans is de heer Lebrun daartoe wel bereid en 'hij heeft dit aan den heer Doumergue doen weten. Doumergue zou nu vanmorgen naar Parijs terugkomen, met de bedoeling, de opdracht tot kabinetsformatie te aanvaar den en een ministerie te vormen uit oud- premiers, zoowel van rechts als van links en van de voorzitters der verschillende partijgroepen. Hij zou dan met dat minis terie voor de kamer treden en tegelijker tijd den senaat om 'goedkeuring voor de kamerontbinding verzoeken. De nieuwe verkiezingen zouden dan binnen zes weken plaats hebben. In politieke kringen verluidde 'gister avond dat Doumergue voornemens zou zijn, een kabinet te vormen van slechts acht ministers. Hij zou ten slotte toch het premierschap op zich nemen en een gene raal benoemen tot Min. van Oorlog. Het 'kabinet zou verder bestaan uit oud-pre miers, echter met uitsluiting van Ohau- temps, Daladier en Tardieu. We® zouden voor een ministerfunctie in aanmerking komen: Herriot, Steeg, Cail- laux, Sarraut, Barthou en Laval. Doumergue zou aanvankelijk voorloopig een mandaat van 3 maanden vragen, en trachten eerst met de 'Kamer te regeeren, echter het ontbindingsdecreet in zijn zak hebben. Doumergue is vóór hij in 1924 tot pre sident der Fransche republiek gekozen werd, herhaaldelijk minister geweest. De stemming van Versailles, 13 Juni 1924, bracht 'hem1 op den presidentieelen zetel. Van 1924 tot 1931 was hij president. WeenenBerlijn. De overhandiging van de nota der Oostenrijksche regeering aan den volken bond, waarin een onderzoek zal worden gevraagd ten aanzien van het Duitsch- Oostenrijksch conflict door den volken bondsraad, wordt waarschijnlijk tot de volgende week uitgesteld. Men gelooft, dat de Oostenrijksche re geering even zal afwachten, welk stand punt de in den volkenbondsraad vertegen woordigde regeeringen aannemen en haar verder optreden afhankelijk zal ma ken van de houding der groote mogend heden te dezer zake. Het Balkan-pact. Het Balkanpact wordt vandaag getee- kend te Athene. De inhoud luidt: lo. Absolute handhaving van den sta tus quo. 2o. Wederzijdsche garantie van de grenzen voorzoover binnen den Balkan gelegen, wat neerkomt op een verdedi gend verbond met militaire clausule. De grenzen buiten den Balkan zijn niet hier bij betrokken. De grenzen van Joego-Sla- vië met Italië en Hongarije blijven dus buiten bet pact. 3o. Mogelijkheid van latere economi sche uitbreiding. De bedoeling van bet pact is in de eer ste plaats herstel van het wederzijdsche vertrouwen. Bulgarije en Albanië zijn uit- genoodigd tot toetreden, maar het resul taat was negatief. De mogelijkheid tot toetreden blijft echter gehandhaafd. De Bulgaarsche publieke opinie is te gen het pact. De Bulgaarsche pers spreekt van een omsingelingsactie. De verhouding tusschen Italië en Alba nië blijft gespannen. 200 millioen weg. Op klachte van een deelnemer tegen 2 bestuurders van de maatschappij „France Mutualiste" heeft het parket den rechter van instructie met een onderzoek belast. De gepleegde verduisteringen zouden twee honderd millioen bedragen. Actie tegen coöperaties in Engeland en België. Sedert eenige weken wordt in Engeland een verwoede campagne gevoerd door de particuliere handelaars tegen de coöpe raties. Op een vergadering, welke dezer dagen te Londen werd gehouden en waar duizenden particuliere handelaars bijeen waren, werden de grieven besproken. Deze culmineeeren hierin, dat de coöpe raties van hoogerhand allerlei voorrech ten genieten, waardoor het baar moge lijk is geweest, talrijke handelaars het be drijf onmogelijk te maken. Men stelde den eiscb, dat de winsten der coöperaties voortaan op gelijke wijze zullen worden belast als die der particuliere winkeliers. Op de vergadering werd medegedeeld, dat in een jaar tijds 64.000 particuliere bandelaren door de „co-ops" te gronde zijn gericht. Voorts, dat de coöperatieve vereenigingen gelden, die besteed worden voor socialistische propaganda, als on kosten hebben aangegeven, waardoor het bedrag hunner belastbare winst nog la ger werd. Men hoopt er thans in te zul len slagen 750.000 particuliere winkeliers in één organisatie te vereenigen, een groot fonds te vormen en dan de coöpe raties met groote energie te gaan bestrij den. Een soortgelijke beweging is in België aan den gang. De grieven der particuliere winkeliers gelden daar eveneens het feit, dat coöperaties van officieele zijde bijzon dere voordeelen genieten. Vijf Kamerle den hebben een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft tot een billijker verhou ding te komen: n.l. gelijke belastingen en zegelrecht en gelijkstelling met gewone handelsondern emingen. Korte Berichten. - De politie-pTesidenten te Sieburg en Münster hebben de optochten van jeugd- wegingen van alle godsdienstige vereeni gingen verboden, als de deelnemers aan deze optochten uniformen dragen of vlag gen meevoeren. Alleen de uniform van de Hitler-jeugd is toegestaan. Volgens een bericht uit Durazzo zijn Dinsdag in Albanië nieuwe aardschokken waargenomen. Dé bevolking vertoeft on der den blooten hemel. Bondskanselier dr Dollfuss is te Boedapest aangekomen. Bij den rit van Dolfuss naar zijn hotel hielden de Hongaarsche nationaal-socia- listen betoogingen en riepen: Leve Hitier! Dé politie zette de straten, waar dit ge beurde, af en bracht de betoogers naar een der bureaux. Verscheidene Russische radiosta tions hebben S. 0. S.-sdgnalen opgevangen van een Russisch stoomschip, dat bij Murmansk op een rots geloopen is. Op het schip bevinden zich meer dan 180 menschen. i De K. L. M. verneemt van het ge meentebestuur van Knocks aan zee (Bel gië) dat de Belgische kroonprins een eenvoudige villa heeft laten bouwen tus schen bet vliegveld en de golflinks. Het 17de communistische partijcon gres heeft het tweede Russische vijfja renplan aangenomen en besloten, terstond met de uitvoering te beginnen. De Stromboli is plotseling zeer he vig beginnen te werken. De eruptie duur de echter slechts enkele minuten en ver oorzaakte geen schade. Raadslid en steuntrekker. Een lid van den raad der gemeente Di- dam, was bij besluit van dien raad ge schorst in zijn functie, uit hoofde van het feit, dat hij steun genoot uit de ge meentekas, hetgeen de raad op grond van art. 26 der Gemeentewet niet ver- eenigbaar achtte met de uitoefening van de functie van raadslid. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben dit raadsbesluit opgeheven uit overweging, dat hier geen sprake is van bet: „deelnemen aan pacht van gemeente goederen of inkomsten", waarvan art. 26 spreekt. Bij K. B. is thans het door den raad van Didam tegen voormeld besluit van Gedeputeerde Staten ingestelde beroep on- gerond verklaard. Onze uitvoer van boter en kaas naar Duitschland. De in het Duitsch-Nederlandsche han delsverdrag van 15 Maart 1933 voorziene gemengde Duitsch-Nederlandsche com missie ter bevordering van de wederzijd sche belangen op zuivelgebied heeft op 6 Februari te Berlijn vergaderd. De kwestie van den uitvoer van boter en kaas uit Nederland naar Duitschland werd uitvoe rig besproken. Men stelde vast, dat de te genwoordige toestand op de Duitsche bo- teimarkt bet in beider belang gewenscbt maakt den boterinvoer uit Nederland in Duitschland in de maand Februari ge ringer te houden dan het voor deze maand bepaalde gedeelte van bet jaar- lijksche contingent. De Nederlandsche ex porteurs worden daarom verzocht van het Februari-contingent een bepaald gedeelte voor zoover mogelijk in Maart te leveren. Rekening houdend met de tegenwoordige toestanden op de Duitsche botermarkt, wordt voor Nederlandsche boter de prijs van f 112 per 100 Kg. passend geacht. Deze prijs is groothandelsprijs, vrij Duit sche grens. De oogenblikkelijke toestand van de Duitsche kaasmarkt biedt de mogelijkheid om den invoer van kaas uit Nederland grooter dan bet voor Februari bepaalde gedeelte van het jaarlijksch contingent te maken. Daartoe zal nog voor Februari een bepaald gedeelte van de voor Maart voorziene Uebernahmeseheine voor Ne derlandsche kaas worden uitgegeven. De Nederlandsche exporteurs worden ver zocht van de hierdoor geboden gelegen heid gebruik te maken. De thans uitgege ven Uebernahmeseheine zijn ook in Maart geldig. De Nederlandsch-Belgische handels betrekkingen. Omtrent de besprekingen tusschen Ne derland en België, welke hebben geleid tot de parafeering van een overeenkomst, verneemt men uit goede bron, dat de ge troffen voorloopige regeling enkele afwij kingen inhoudt van den status quo. Van Nederlandsche zijde betroffen de verlangens voornamelijk aardappelen, vleeseh, boter en steenkolen, terwijl België meer belangstelling toonde voor den uit voer van industrieele producten. De groo te moeilijkheid is echter, dat in België bij de agrarische maatregelen een geheel ander systeem gevolgd wordt dan hier te lande, waardoor de aanpassing zeer be zwaarlijk wordt. De overeenkomst houdt voorts in een verklaring, dat men wederzijds in een geest van welwillendheid elkanders moei lijkheden zal onderzoeken en een oplos sing er voor zal trachten te vinden. Deze wederzijdsche bereidheid maakte het ech ter dan ook niet mogelijk het systeem van onze gewijzigde crisis-invoerwet in volle kracht op de Belgische artikelen toe te passen, zoodat tijdens de komende bespre kingen reeds eenige tegemoetkomingen zullen gelden op bet stuk der contingen- teeringen. Naar men verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van land bouw van België, den heer Sap, binnen kort naar Dén Haag te komen ten einde persoonlijk met den minister van oecono- Binnenland. Geen huldebetooging voor Prinses Ju liana. Algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over de rijksbegrooting. Onze uitvoer van boter en kaas naar Duitschland. Minister Slotemaker de Bruine over de werkloosheid. Het Eerste Kamerlid "Westerdijk over leden. Vergadering van de groep veilingsver- eenigingen. Buitenland. De ongeregeldheden te Parijs. Doumer gue kabinetsformateur. Het Balkanpact wordt vandaag getee- kend. mi ache zaken, mr Verschuur, verschil lende kwesties nader onder de oogen te zien. Nieuwe lichtseinen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Het Weekblad van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel verneemt, dat binnenkort bij de spoorwegen een gewijzigd seinreglement zal verschijnen, waarbij de tot nu toe ge volgde lichtkleuren voor „veilig" en „langzaam rijden" zullen vervallen en an dere kleuren daarvoor in de plaats rul len worden gesteld. Het ligt in de bedoeling op den langsten dag van dit jaar tot invoe ring van de nieuwe lichtseinen over te gaan. Het witte licht voor „veilig" zal worden vervangen door groen licht en het groene licht voor „langzaam rijden" door geel licht. Volgens deskundigen dient bij voldoen de lichtsterkte en goede glazen alleszins de voorkeur te worden gegeven aan groen licht. Bovendien zal deze kleur, volgens den zegsman van Het Weekblad de min ste aanleiding geven tot verwarring en de waarnemer zal met minder kans op ver gissen op groen licht reageeren. De mees te machinisten hebben aan groen licht bet beste houvast. De nieuwe lichtseinen zullen niet, zoo als eerst bet voornemen was, op een be paald baanvak in dienst worden gesteld, maar op 2i Juni a.s. over de geheele linie. Arbeidstijd in de zuivelindustrie. Onder leiding van den directeur-gene raal van den Arbeid is dezer dagen een bespreking gehouden over de werktijden regeling voor het zuivelbedrijf voor het tijdvak 1 Maart 1934'35. Aan de be sprekingen namen deel vertegenwoordi gers van de coöp. en particuliere zuivel industrie en van de drie arbeidersorga nisaties in het landbouw- en zuivelbe drijf. Van arbeiderszijde werd opheffing van de thans geldende overgangsbepalingen bepleit en wel de volledige invoering der gemiddelde 48-urige werkweek. Dé werk gevers-vertegenwoordigers wenschten handhaving van de thans geldende werk tijdenregelingen. Verlaging van de loodsgelden. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot nadere wijziging van de wet van 20 Augustus 1859, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zee schepen. De regeering stelt daarin voor: 1. een algemeene verlaging van de loodsgelden met 20 pet. (lagere opbrengst f 700.000) 2. het openen van de mogelijkheid tot het verleenen van loodsbevoegdheid aan gezagvoerders en stuurlieden aan boord van zeeschepen (invoering van loodsbre- vetten), onder bepaalde voorwaarden ge paard gaande met een verlaging van het voor die schepen verschuldigde loodsgeld; 3. een reductie op het loodsgeld bij het door lijnbooten, die een buitenlandsche haven als begin- en eindhaven hebben, op dezelfde rondreis aandoen voor de tweede maal van eenzelfde Nederland sche haven; 4. een reductie op het loodsgeld bij het door een schip op eenzelfde reis aandoen van een tweede Nederlandsche haven. Uitgangspunt voor het verleenen van de onder 3 genoemde reductie is geweest de wensch, tegemoet te komen aan Ne derlandsche reederijen, welke zich o.a. ten gevolge van de tariefpolitiek van de Duit sche spoorwegen genoodzaakt zien om haar schepen, na gedeeltelijke lossing van haar lading in een Nederlandsche haven, te doen doorvaren naar één of meer bui tenlandsche havens, ten einde daar ver der te lossen en gedeeltelijk te laden om vervolgens in een Nederlandsche haven bij te laden en een nieuwe reis te aan vaarden. De onder 3 en 4 bedoelde maatregelen zullen naar schatting een vermindering der ontvangsten met f35.000 per jaar ten gevolge hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1