Kerknieuws Gemengd Nieuws. Telegrammen. tegen 4 pot. Verder werd besloten, dat de Si Laurens. In het berichtje omtrent het 50-jarig ambtsjubileum van Da Van 't Hoff komt een kleine onjuistheid voor. Niet op 25 J a n u a r i, doch op 26 J u n i 1899 kwam hij te St.-Laurena. voorzitter. Het deed den heer Bogaard* genoegen, dat deze eerste vergadering kon gehouden worden en dat de heer A. Slabbekoorn Hz. bereid was gevonden om te behandelen Art. 1 van ons program van beginselen. Genoemde inleiding werd hierna gehou den, waarop een gezellige drukke bespre king volgde. In het begin van Maart zal de heer M. Fraanje een onderwerp inleiden. Wederom konden enkele nieuwe leden geboekt worden. De afdeeling van den Chr. Land- arbeidersbond alhier benoemde tot voor zitter in de vacature-Waverijn den heer Jan Nijssen en als secretaris-penning meester in de vacature-M. Gelok den heer Jan Veerhoek. lerseke. Dinsdag is de heer J. Robert 90 jaar geworden. Het muziekgezelschap „Mozart" bracht hem des avonds een serenade. De 90-jarige is voor zijn jaren een zeldzaam kras man. Hij heeft nog geenerlei gebreken van den ouderdom en is nog vlug ter been. Eiken dag maakt hij zijn wandeling. Hij is 40 jaar geleden gepensioneerd als rijksveldwachter we gens zijn zwakke borst! 1 Een nieuw laagterecord in den mos- selprijs is bereikt. De mosselen (groote) worden gelost voor 60 ct. per ton van 100 K.G. onder den wal alhier. Commen taar overbodig. Nisse. Maandagavond was het jaarver gadering van de afd. Nisse der Vereen, v. Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Verdagen werden uitgebracht door secretaris en penningmeester. Hier uit bleek, dat het ledental 31 bedraagt. De inkomsten over 1933 waren f 16.581/en de uitgaven f 10.18, alzoo een goed slot van f 6.40. Getracht zal worden, dit voor jaar nog een spreker voor de afdeeling te laten optreden. Herkozen werden resp. als voorzitter en secretaris dhrn H. Dane en L. Huijssoon. Westkapelle. De opperwachtmeester der Marechaussée C. de Leeuw, alhier, wordt met ingang van 21 Februari a.fl. als zoo danig overgeplaatst naar Terneuzen. Te Westkapelle wordt hij dan vervangen door den opperwachtmeester Van Nugteren te Roosendaal. Grijpskerke. Ter gelegenheid van het feit, dat de School met den Bijbel alhier op 17 Febr. a.s. veertig jaar zal hebben bestaan, zal op Zondag 18 Februari een dankstond worden gehouden in de Geref. Kerk, waarin Ds H. Pestman een gedach tenisrede zal uitspreken. Verder zal op Maandag 19 Febr. een herdenkingssa- menkomst worden gehouden met leden, oud-leerlingen en genoodigden terwijl aan de kinderen een tractatie zal worden ge geven. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen: Krijn van Kempen, uit Den Haag. Vertrokken: Jan Maohiel van der Rhee, naar St. Maartensdijk; Jacomina Joziasse naar Serooskerke. (W.) Serooskerke. Maandagavond werd de jaarvergadering der afdeeling C. B. T. B. gehouden onder leiding van dhr G. Ton. De voorz. verwelkomt in het bijzonder de heenen Franse en Philipse, voorz. en directeur der Goöp. „Eiland Walcheren". De penningmeester had een kassaldo van f 31.54. Bij de coöperatie was aange kocht voor f 5667.32. Als bestuursleden werden herkozen G. Ton en P. Melis Wz. Hierna sprak dhr L. A. de Vos een principiëel woord. Hierop voert de heer Franse het woord in het belang van de coöperatie. Dhr Philipse beantwoordt verscheidene vragen. Dhr de Vos eindigt met dankzeg ging. Aagtekerke. Tot gemeente-ontvanger werd door den gemeenteraad benoemd de heer J. Boogaard Gz. alhier met 6 van de 7 stemmen. Arnemuiden. De visschersvloot die van Zondag op Maandagnacht andermaal de proef waagde om ter vischvangst uit te gaan, keerde Dinsdag bijna onverricbter- zake terug, behoudens enkelen, die het wagen durven, ver zee in te gaan, hetgeen in den winter bijna levensgevaarlijk is. De geringste vangst bedroeg 10 K.G. Het loopt alles in de onkosten weg voor de motoren. Zoutclande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter wenschte den leden in dit jaar 's Heeren zegen toe en gaf een opsomming van hetgeen in '33 door het gemeentebestuur is besloten en uitgevoerd. Weth. Strop wenschte namens den Raad wederkeerig den voorzitter Gods ze gen toe. Ingekomen was: a. een verzoek van het schoolbestuur alhier om voorschot op de vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager-Onderwijswet-1920 over 1934; b. een verzoek van het schoolbestuur om vergoeding als bedoeld in de Lager- Onderwijswet 1920 over 1933; e. een ver- zoek van het schoolbestuur alhier om een regenbak met pomp bij do school aan to brengen; d. een verzoek van dhr P. Meü- ers en 29 anderen om den Oostweg te ver harden en de kosten door middel eener belasting te verhalen. Al deze verzoeken werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Op voorstel van B. en W. werd besloten !+n f Qöft^ening aan gaan van to koog, ete raoOO, tegen een rente van ten hoog ste 4 It pet., om de verharding van den Duinweg te financieren. De voorz. deelde oog mede, dat het Burg. Armbestuur al- wf x x bedrag te leenen bestelling! ven expresse brieven bulten den kosteloozen bestelkring, niet meer voor rekening van de gemeente zal worden ge daan. Dhr Adriaanse stelde voor obk ten opzichte van de telegrammen hetzelfde te besluiten, doch zijn voorstel werd niet ge steund. Vervolgens besloot de raad thans defi nitief om zijn bevoegdheid tot het verhu ren van gemeentegrond voor kampeerter rein over te dragen aan B. en W. Het ta rief zal f 0.26 per persoon en per dag be dragen met een minimum van f 2 per ver gunning. Dhr Verhage vond dit tarief zeer hoog. Meestal kaïnpeeren alleen de tuinder ge goeden. Dhr Koppejan weersprak dit laatste, terwijl volgens den heer Stroo door parti culieren, die kampeerterrein verhuren, nog wel meer wordt gerekend. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het voetpad van de Pauluswegeling tot aan de grens der gemeente Westka pelle. Besloten werd, op voorstel van B. en W. de voorwaardelijk toegezegde som van f 25 aan de plaatselijke Commissie van de „Centrale voor Werklooaenzorg door de Kerken", geheel uit te betalen, aangezien het werk der commissie aan het gestelde doel beantwoordt. Bij de rondvraag zegt dhr Verhage, dat hij gaarne zou zien, dat het besluit van den raad tot plaatsing van schoolborden, werd uitgevoerd. De voorzitter deelde mee dat nog gewacht wordt op de officiëele vaststelling van de betreffende modellen, hetgeen vermoedelijk spoedig zal geschie den. Dhr Maas meende, dat de jaarwedde van den grafdelver moest worden ver hoogd, aangezien de bevolking nogal is toegenomen. De voorzitter zegt overwe ging toe. Vrouwepolder. De Waterleiding. Daar er eenige onzekerheid bestond over de kosten, verbonden aan een aansluiting van de te leggen waterleiding, werd Maandagavond in de consistorie der Geref. Kerk alhier een vergadering gehouden van personen, die te kennen hadden ge geven een aansluiting te wenschen. Deze vergadering, die geleid werd door den voorzitter der V.V.V., dhr W. van Hekken, werd bijgewoond door den burge meester. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, die het doel der ver gadering uiteenzette, zette de burgemees ter op zeer duidelijke wijze den finan- ciëelen opzet uiteen. Naar aanleiding hiervan werden hem door de aanwezigen vele vragen gesteld, die alle afdoende beantwoord werden. Zoowel door hem als door den voorzitter werd het groote belang der waterleiding voor het vreemdelingenverkeer naar vo ren gebracht. Het resultaat was, dat al de aanwezigen, uitgezonderd één, hun voorioopige handteekening gestand deden en het contract op zegel teekenden. O.- en W.-Souburg. Maandagavond werd op initiatief van de Buurtvereeni- ging „Paspoortstraat" in „Dorpszicht" een vergadering belegd, om te trachten een vereeniging op te richten, welke bij bij zondere gelegenheden feestelijkheden zou organiseeren. Deze vergadering stond onder leiding van den heer B. Baljé, welke in zijn ope ningswoord meedeelde, dat dhr Abeleven Sr bereid was over dit onderwerp een causerie te houden. Nadat deze eenigen tijd gesproken had en hierover van gedachten was gewisseld werd besloten een vereeniging op te rich ten, onder den naam „Uit het Volk— Voor het Volk". Het plan bestaat om den a.s. jaardag van H. K. H. Prinses Juliana op feeste lijke wijze te herdenken, terwijl de Ver eeniging „Nemidso" tegelijkertijd een win kelweek zou organiseeren. Een zevental heeren verklaarden zich bereid om in het bestuur zitting te nemen, terwijl de heer Abeleven Sr tot voorz. werd gekozen. Domburg. Maandagavond vergaderde alhier de A.-R. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" onder voorzitterschap van den heer L. J. van Voorthuijsen. De secretaris, de heer J. de Visser Sz., die aan de beurt van aftreding was, gaf den wensch te kennen, dat jongere krachten zijn functie als bestuurslid zouden over nemen. In zijn plaats werd tot bestuurs lid gekozen de heer R. Boogaard, die deze benoeming aanvaardde en later door het bestuur ook tot secretaris werd gekozen, waarvoor hij echter bedankte. Daarop werd de penningmeester, de heer A. Francke Lz. als zoodanig gekozen, die deze benoeming voorloopig aannam. Het andere aftredende bestuurslid, de heer B. Bakker, werd herkozen. De voorzitter wijdde hartelijke woorden van dank aan den heer J. de Visser Sz. voor hetgeen hij voor de kiesvereeniging en voor de partij gedaan had gedurende de 21 jaren, dat hij zijn functie heeft bekleed, waarbij Ds Visser zich aansloot. Daarop bracht de penningmeester zijn verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo van ruim f8 in was was. Tenslotte bracht de voor zitter verslag uit van de Deputatenver- gadering te Utrecht op 10 Jan. j.l. Bij de rondvraag werd de propaganda besproken waarna Ds Visser eindigde met dank gebed. Dammen. Maandagavond 5 Febr. werd alhier een wedstrijd gehouden tus- schen Domburg I en Souburg II. De uit slag was als volgt: D. Trielier—J. F. Jacques 2—0; L. Kodde J. A. Hoogensteger 2—0; L. Trieller— M. Pluijmers 2—0; C Provoost—M. Bak ker 1—1; J. de Pagter—C. Theeuwe 2—0; W. Trieller—P. van Eenennaam 0—2; P. van Dullemen—J. Francke 0—2; 7, Min- derhoudC. Roelse 0—2; A Trieller—D. Poppe 0—2; J. Trieller—J. Jagt 2—0. Gewonnen door Domburg met 11—9. Oostkapelle. Dinsdagmorgen vergader de de gemeenteraad voltallig. Ingekomen is een adres van dhr W. v. d. Woestijne om in aanmerking te mogen komen voor eventueele timmerwerkz aamheden enz. van de gemeente. Z.h.s. wordt hierop gunstig beschikt Echter komt hij niet eerder aan de beurt dan in 1939. Van het Bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Mooi Oostkapelle" is een verzoek ingekomen of de gemeente als bemiddelaarster wil optreden om van het bestuur der domeinen het strand te huren, wat de gemeente op geenerlei kos ten komt B. en W. stellen voor om nader met het bestuur der domeinen te onder handelen en in een volgende vergadering met een voorstel te komen. Dhr Zwemer vraagt of het bestuur van V.V.V. bereid is in dit geval de Zondags sluiting toe te passen door geen gelegen heid te geven consumptie te verkrijgen in tenten of door het laten venten op het strand. Bovendien zou hij beter toe zicht wenschen op de strandcostuums. Dhr de Kam onderstreept de woorden van dhr Zwemer. Dhr Malj aars meent, dat consumptie enkel in een tent moet worden verkrijgbaar gesteld en er niet mee moet worden gevent. Dhr Brand wil niet meer verbieden dan de wet toelaat. Besloten wordt hierover nader inlichtingen in te winnen. Nu komt in behandeling het in de vorige vergadering nog niet vastgestelde art. 22 van de bouwverordening betref fende de bebouwing in duin- en bosch- gebieden, aangezien nog nader de mee ning van den Inspecteur van de Volks gezondheid zou worden gevraagd. B. en W. stellen voor het art. zoodanig vast te stellen, dat aan de eischen vol daan wordt. Dhr Brand ziet er een be lemmering voor het bouwen in. Weth. Poppe merkt op, dat men door toe te geven beter gesitueerde inwoners krijgt en tevens het natuurschoon wordt be vorderd. Dhr Brand merkt op, dat dit laatste ook niet wordt bevorderd door de P.Z.E.M. met haar palen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van B. en W., om toe te geven, verworpen. Voor stemden de heeren Poppe, Janse en Maas. Besloten wordt met dezelfde stemver houding om bij de Kroon in beroep te gaan en hiervoor rechtskundig advies in te winnen. Bij de rondvraag vestigt dhr Maljaars de aandacht op sommige punten in den Aagtekerkschen weg, welke noodig ver betering behoeven. De voorz. zegt onderzoek en zoonoodig verbetering toe. Aardenburg. Als bezuinigingsmaatregel heeft de directie der Stoomtrammaat schappij BreskensMaldegem een achttal employe's ontslagen met een opzeggings termijn van 14 dagen. Daaronder ia zoo wel trein- als remisepersoneel. Biervliet. Maandagmiddag overleed plotseling, terwijl hij naar zijn werk reed, de heer Jac. Dieleman. dijkgraaf van den Paulinapolder. Hartverlamming was waarschijnlijk de oorzaak. Hulst. De N.V. Amsterdamsche Bank heeft het pand der firma v. "Waesberghe- Janssen gekocht met de bedoeling ihaar kantoor daarheen over te brengen. Rijkewaterstaat. Bij K.B. is de teohniaoh-ambtenaar van den Rijks waterstaat P. Noë, te Terneuzen, bevor derd tot technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat. Waarschuwing. De Commis saris van Politie te Goes waarschuwt be langhebbenden de grootste voorzichtigheid te betrachten om in relatie te treden met „De 'Onderlinge" te Schiedam, welke in stelling gelden ter beschikking stelt vanaf f 100.— tegen 6 pet. Bij het in relatie tre den met deze instelling ontvangt men de voorwaarden ter teekening van „De On derlinge Spaarinsteliing" te Schiedam, waarbij men zich dan verbindt 5 jaar spaarder van deze instelling te zijn. Of men dan evenwel nog voorschotten zal krijgen die men wenisChfy staat nog te bezien. Honderdjarige overleden. De oudste ingezetene van Colijnsplaat, de Wed. L. M. de Vos, die de vorige week haar lOOsten jaardag ihad bereikt, is gis termorgen overleden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Lettelbert en Enu- matil, J. A. A. Ouwejan te Fijnaart. Naar De Cocksdorp (Texel), J. Papineau Salm cand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam, W. G. Lamain te Rotterdam-Zuid en M. Hofman te Krabbendijke. 4i Db A. Oosthoek, f Te Kampen is op 38-jarigen leeftijd overleden Ds A. Oosthoek, pred. bij de Chr. Geref. Gem. aldaar. Dis Oosthoek werd op 24 October 1925 te Soest in het ambt bevestigd. Van daar vertrok hij in 1928 naar Dokfcum, welke plaats op 5 Febr. 1681 met Kam pen werd verwisseld. Noodlanding goudvlieg tuig. Dinsdagavond om half zes is bet K. L. M. vliegtuig Ph-AEB, bestuurd door Kress, komende van ParijB, op weg naar Waalhaven, door plotseling opkomenden zwaren mist genoodzaakt een noodlan ding te maken. Dat gebeurde op de Krab be, een eilandje, liggende tusschon Oude Maas en Dordtsche Kil. Kress maakte een keurige landing waarbij het vliegtuig er volkomen gaaf af kwam. De lading, 850 kg. goud, in kistjes, werd door booten der Rijksrivierpolitie overgenomen, naar 's Gravendeel gebracht en vandaar per auto naar Rotterdam. Vermoedelijk zal de vlieger vanmorgen bij goed weer trachten op te stijgen. Het is overigens wel een wonder, dat deze noodlanding daar heeft kunnen ge schieden, aangezien het eilandje maar een zeer kleine oppervlakte heeft. i Op vrije voeten gesteld. In verband met den diefstal van een post zak te Woerden, waarover wij dezer da gen uitvoerig berichtten, verneemt het „Hbd." thans, dat de postbeamte, die kort na het misdrijf gearresteerd is, Zaterdag avond wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten is gesteld. Nog steeds tast de politie in deze inge wikkelde zaak in het duister. Het is haar niet gelukt uit te maken, of de bewuste postzak reeds te Montfoort gestolen is, of dat deze in het lokaal der posterijen in het station Woerden is ontvreemd. De gemeente-secretaris van Wijchen, die gelijk gemeld, heeft bekend te hooge leges bij huwelijken te hebben geïnd, is eveneens in vrijheid gesteld. Doodelijke aanrijding. Gis teravond heeft op den Putschenweg te Bergen op Zoom een aanrijding met doo- delijken afloop plaats gehad. Op genoem den weg reed een paard en wagen, welke uit Putte kwam, in de richting van Ber gen op Zoom, met er naast de voerman Oosterbosch uit Ossendrecht. De wagen werd achterop gereden door een perso nenauto, bestuurd door J. van Hout uit Eindhoven. Tengevolge van den dichten mist heeft de heer van H. waarschijnlijk den wagen niet opgemerkt, met het ge volg, dat hij van achteren den wagen aan reed, en vervolgens den voerman Ooster bosch greep, waardoor deze tegen den grond geslingerd werd. Het slachtoffer overleed spoedig aan de bekomen verwon dingen. „Stormvogel" in de lucht gevlogen. Bemanning gedood. Het Nederlandsche tank-motorschip „Stormvogel", dat zich op reis van Am sterdam naar Stettin bevond en benzine aan boord had, is op 7 8 mijl ten Wes ten van Norderney in de lucht gevlogen. De bemanning is om het leven gekomen. De Nederlandsche zeilschepen „Gracia" en „Luxor", die zich in de buurt bevon den, voeren terstond naar de plek des onheils, doch konden noch van het schip noch van de bemanning eenig spoor ont dekken. VAN „BONZEN" EN „BAANTJES". Aan de radio-rede van Minister Mar- chant is nog het volgende ontleend 'Ons stelsel van evenredige vertegen woordiging dient om vast te stellen de sterkte van den aanhang, dien elke van de overtuigingen in het volk heeft. Omdat de volksvertegenwoordiging wordt samen gesteld naar verhouding van den aanhang der verschillende overtuigingen, zijn deze vertegenwoordiging en dit kiesrecht van een organisch karakter. Men kan haar ook corporatief noemen, al zijn staat kundige en niet sociale corporaties de grondslag er van. Elke organisatie heeft leiding noodig, zoo ook een politieke. De organisaties 'heb ben de politieke leiding aan politieke lei ders opgedragen, die zij door andere kun nen vervangen. Deze leiders worden thans veelal „bonzen" genoemd. Krachtens hun positie hebben zij invloed op de keuze van de regeerders. De regeeringsfunctie® wor den thans veelal „baantjes" genoemd. Wanneer men zegt: „weg met de poli tiek, weg met de partijen, weg met de bon zen, weg met de baantjes; er moet maar één partij zijn en die partij1 ben ik", be- teekenen al deze leuzen: „hier met de poli tiek, hier met de partijen, hier met de macht van bonzen, hier met de baantjes". Erzaldanvoortaan éénbons wezen, met alleen alle macht. Als men mocht opmerken, dat er onder ons geldend systeem zooveel corruptie en misbruik zijn (op de vraag, in hoeverre dit juist is, kon spr. niet ingaan), ant woordde spr., dat elk systeem, om daaraan een eind te maken, beter is dan 'het systeem van den eenigen bons, omdat deze ons niet den geringsten waarborg kan geven, dat er 'geen corruptie en geen misbruik zullen zijn; wel zullen zij gemakkelijker verborgen zijn te 'houden. De muiterij op de „Zeven Provinciën". DEN BLAAG. Naar wij vernemen, zal de kapitein-luitenant ter zee P. E., gewezen commandant van de „Zeven Provinciën", wiens zaak op 22 Febr. a.s. voor het Hoog Militair Gerechtshof zal dienen, te rechtstaan ter zake, dat hij als bevel voerend militair en als commandant van de „Zeven Provinciën", verantwoorde lijk voor de veiligheid van het schip, van 2 Jan. 1999 tot 6 Febr. 1989 varende van Soerabaja naar verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van het schip door opstandelingen, tengevolge van welke grove nalatigheid, roekeloosheid en grove onnadenkendheid het schip, in den avond van 4 Febr. 1933 ter reede van Oleleb door opstandelingen, alzoo door den vijand, is overvallen en overmeesterd. De zitting zal aanvangen des morgens te tien uur. Ernstige aanrijding. NIEUWERBRUG. Gisteravond om streeks 11 uur heeft op den Rijksstraat weg nabij de Schans een ernstige aanrij ding plaats gehad. Een wielrijder, zekere H. uit Alphen reed in de richting Bode graven. Vermoedelijk door den mist werd hij door een achterop rijdende luxe auto, bestuurd door den heer B. uit Bodegra ven, aangereden. De wielrijder bleef be wusteloos liggen. Een medicus, die spoe dig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Woerden noodza kelijk. Daar bleek, dat het rechterbeen van den ongelukkige op twee plaatsen was ge broken. De borstkas was ingedrukt, terwijl voorts 'het hoofd ernstig gewond was. Men vreest voor zijn leven, AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht zijn ten Noorden van Schokland twee schepen, beiden op weg naar Meppel en geladen met stukgoederen, in het ijs be kneld geraakt. De positie van de schepen is niet gevaarlijk. Later wordt gemeld, dat de schepen in den loop van den morgen weer vlot zijn gekomen. AMSTERDAM. Hedenmorgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de derde verdieping van perceel 2e Ooster parkstraat 160. Het vuur greep snel om zich heen. De achterkamer stond spoedig in lichte laaie, terwijl het langs een trap oversloeg naar de zolderverdieping. De brandweer werkte met drie stralen en wist het vuur snel te bedwingen. De geheels woning is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. HEERLEN. Gistermiddag was de land bouwer H. H. op het Schild te Rumpen met een zijner dochters bezig met 't door zagen van een boom. De boom lag in schuinen stand op het midden van een circa 8 M. hooge helling van den weg. H. bevond zich onder aan den boom. Nadat deze was doorgezaagd, ging een gedeelte aan het rollen. H. kon niet bijtijds terzijde springen, en werd door den boom in den nek getroffen. De ongelukkige was op slag dood. HEVIGE STRAATGEVECHTEN TE PARIJS. De riacht van den burgeroorlog. Het aantal dood en wordt geschat op 30 40. Honderden gewonden. PARIJS. Naar gemeld wordt overweegt de Regeering velschillende bladen onder censuur te zetten. Ook wordt overwogen den staat van be leg af te kondigen en aan de regeering dictatoriale bevoegdheid te geven. Volgens mededeelingen van den politie- pre'fect zijn hedennacht bij de gehouden betoogingen 600 personen gewond. Het aantal dooden bedraagt officieel 8. Er zijn 800 arrestaties uitgevoerd. Naar „Le Journal" meldt, werd Herriot toen hij 'het kamergebouw verliet door de betoogers ingesloten en met vuistslagen en 'trappen bewerkt. Na eenige angstige minuten kon 'hij door de politie van zijn aanvallers bevrijd worden. PARIJS. Verschillende bladen noemen den afgeloopen nacht, de nacht van den burgeroorlog. Zij betreuren het, dat Fran- schen het bloed hunner landgenooten hebben doen vloeien. Men is nog niet in staat de politieke gevolgen van dit alles te overzien. De socialistische „Populaire" publiceert een oproep van een demonstratie op a.s. Donderdagavond tegen de pogingen der fascistische reactie om zich van de macht meester te maken. Verder kondigt het blad aan, dat in den loop van den dag alles gedaan zal worden om tot de vorming van een gemeenschappelijk front van alle proletarische groepen te kunnen komen. PARIJB. De stad ontwaakte vanmor gen in een dichte mist. Er 'heerschte een trieste stemming en op de pleinen, waar in den afgeloopen nacht schermutselingen plaats vonden, stonden 'honderden nu te kijken naar de resten der barricades, de uitgebrande autobussen, de vernielde kios ken en hekken. De Place de la Concorde ziet er uit als een slagveld en is overdekt met de resten van de geleverde gevechten. Arbeiders van de stadsreiniging zijn se dert den vroegen ochtend bezig het mooi ste plein ter wereld eenigszins zijn ge wone uiterlijk te hergeven. Het Elysee en verschillende strategische punten staan onder scherpe politiebewa king. De balans van de gevechtsresultaten staat nog steeds niet vast. Het aantal dooden 'bedraagt naar schatting 30 40, het aantal gewonden ruim 500. Tot nu toe zijn de namen van 12 dooden belkend. Officieel doet men nog slechts opgave van 8 dooden en 182 gewonden, waarvan verschillende zwaar gewond zijn. Onge veer 280 licht gewonden zijn, nadat een noodverband was gelegd, uit de zieken huizen naar huis gegaan. Onder de gewonden bevinden zich 200 politiebeambten en leden van de Repu- blikeinsche Garde; verder liepen 7 Ge meenteraadsleden verwondingen op, even als de directeur der stedelijke politie. De minister van Binnenl. Zaken is in overleg en in volkomen overeenstemming met den minister-president Daladier, vast besloten de krachtigste maatregelen te ne men om een herhaling van het bloed vergieten te voorkomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3